BenQ DC X720 - levný, ultratenký kompakt v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

BenQ DC X720 - levný, ultratenký kompakt v praxi

20. března 2007, 00.00 | Jeden z posledních digitálních fotoaparátu od společnost BenQ představuje model DC X720. Jedná se o nenáročný model, který však zaujme celohliníkovým stylovým provedením a především ultratenkým profilem, díky němuž se řadí mezi nejtenčí kompakty na trhu.

{Základní popis}

Jeden z posledních digitálních fotoaparátu od společnost BenQ představuje model DC X720. Tento výrobce sice nespadá do kategorie předních výrobců digitální fototechniky, na druhou stranu však jeho produkty disponují velice konkurenceschopnou cenou. V dnešní recenzi si představíme další z nenáročných modelů, který zaujme celohliníkovým stylovým provedením a především ultratenkým profilem, díky němuž se řadí mezi nejtenčí kompakty na trhu. Kromě toho nabídne efektivní rozlišení 7,2 MPix, 3x optický zoom a velký 2,5" display. A to vše za cenu lehce přesahující 6 tisíc korun.

Konstrukce a design

Konstrukčně se jedná o typický kompakt, který disponuje velice kompaktním provedením a zejména tenkým profilem, díky němuž se vejde pohodlně téměř do jakékoli kapsy. Příjemně malé rozměry (91 x 60 x 14,5 mm), nízká hmotnost (cca 120 g bez baterie a karty) a leskle stříbrný – stylový design a broušený povrch – to jsou hlavní přednosti DC X720. Na přední straně zaujme výrazný prstenec, který lemuje teleskopický objektiv. Ve vypnutém stavu se optika zcela zasune do těla aparátu. Nad objektivem je pak již pouze blesk a pomocné světlo autofocusu. Pod ním najdeme ještě mikrofon pro nahrávání zvuku.

Na horní straně najdeme dvojici tlačítek – klávesu vypnutí a tlačítko spouště. Mezi nimi ještě leží diody signalizující, zda je aparát v chodu. Na pravý bok (z čelního pohledu) umístil výrobce stylovou lesklou lištu, do níž se upevní poutko na zápěstí. Na dně kompaktu jsou plastová dvířka pro umístění akumulátoru a paměťového média (typu SD). Vedle dvířek je USB konektor a dále plastový závit pro umístění aparátu do stativu. Zadní stranu z drtivé většiny zabírá display. Ten je zde 2,5" s rozlišením 230 000 bodů. Zbylou oblast (cca 1/4 zadního panelu) vyplnilo ovládání. Hlavní ovládací prvek představuje multifunkční křížový ovladač (s potvrzovací klávesou uprostřed), který ještě dále obklopuje čtveřice kláves (prohlížení, přepínání kamera/fotoaparát), info na display a Menu. V pravém horním rohu pak je pouze kolébkový ovladač optického zoomu.

[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace

Použitý CCD snímač disponuje efektivním rozlišením 7,0 MPix s úhlopříčkou 1/2,5". Snímky můžeme ukládat v maximálním rozlišení 3072 x 2304 bodů, v ostatních velikostech lze fotografovat na: 2 560 x 1 920 (5 MPix), 2 048 x 1 536 (3 MPix), 1 600 x 1 200 (2 MPix) a VGA – tedy 640 x 480 bodů. Snímky se ukládají ve formátu JPEG. Citlivost lze nastavit na ISO 80, 160, 320, 400 a 800. Kromě individuálně nastavených hodnot lze zvolit také režim Auto. V módu stabilizace (nikoli optická) nastavuje software fotoaparátu citlivost až ISO 1200 (to však závisí čistě na světelných podmínkách). Snímkům můžeme nastavit tři stupně ostrosti, saturace a kontrastu. Ozvučené videosekvence ve formátu AVI můžeme ukládat v rozlišení 640 x 480 nebo 320 x 240 s frekvencí 30 snímků/sekundu. Doba nahrávání je omezena pouze kapacitou použité karty.

 

Použitý objektiv smc Pentax Zoom Lens nabízí rozsah ohniskové vzdálenosti 6,2 - 18,6 mm (ekvivalent kinofilmu je 37 - 112 mm) a světelnost F2,7 - 4,3. V klasickém režimu zaostříme od 40 cm. V makro režimu od cca 15 cm. Zaostřování je plně automatické nebo s možností nastavení velikosti oblasti automatického výběru bodu zaostření (tzn. v jak velké oblasti fotoaparát najde vhodný bod pro ostření).

Vzhledem k zaměření přístroje zde máme k dispozici pouze fotografování v plně automatickém režimu (čas ani clonu nemůžeme ovlivnit). Měření expozice je celoplošné, bodové a se zdůrazněným středem. Čas expozice lze nastavit od 1/2 000 s do 1 sekundy. Kompenzaci expozice můžeme korigovat v rozsahu +/-2 EV po 1/3 EV krocích. Vedle plně automatického režimu můžeme použít též mód "Program" nebo scénické režimy (SSF, portrét, krajina, noční scéna, sport, protisvětlo). Pro lepší kontrolu expozice slouží histogram, který lze aktivovat i v režimu fotografování a informuje nás o zastoupení jasů a stínů ve scéně.

Vyvážení bílé barvy nabízí automatické měření, možnost nastavení předvoleb (den, zamračeno, žárovka a zářivka), manuální měření zde bohužel chybí. Vestavěný blesk pracuje v režimech: automatický, vynucený, vypnuto, pomalá synchronizace a redukce červených očí. LCD display má úhlopříčku 2,5". Vestavěná paměť disponuje kapacitou 23 MB. BenQ DC X720 používá externí paměťová média typu SD (Secure Digital). Komunikace probíhá pomocí USB 2.0 nebo A/V výstupu. O napájení se stará lithium-Iontový akumulátor o kapacitě 720 mAh.

[-more-]{Menu a ovládání}

Ovládání a práce v menu

Také menu a ovládání přístroje je co nejvíc přizpůsobeno dané cílové skupině a nepředstavuje nic složitého. Celé ovládání BenQ DC X720 obstarává celkem pětice tlačítek (včetně multifunkčního křížového ovladače). V režimu fotografování se pomocí křížového ovladače nastavují nejběžněji používané parametry, jako je režim ostření (vlevo), kompenzace expozice (nahoru), funkce blesku (vpravo) a samospoušť + koš (dolů). Prostřední tlačítko slouží pro potvrzení vybrané volby. Kromě toho slouží samozřejmě multifunkční křížový ovladač pro listování a pohyb v menu.

Ostatní klávesy jsou jednoúčelové a mají tyto funkce: přepínání režimu fotografování/prohlížení (preview), dále přepínání režimu fotografování/kamery (ikonka fotoaparátu/kamery), zobrazení nebo deaktivace informací na displeji, posledním (čtvrtým tlačítkem) vstoupíme do struktury menu. V pravém horním roku ještě nalezneme kolébkový ovladač zoomu, který slouží též pro zvětšení náhledu v režimu prohlížení fotografií. V režimu prohlížení snímků pracuje prostřední potvrzovací tlačítko jako spoušť digitálního zápisníku, kde k jednotlivým snímkům můžeme přidávat krátké komentáře.

 

 

 

Menu přístroje je řešeno poměrně originálně, jednoduše a přehledně. Při stisku klávesy "Menu" vstoupíme do hlavní struktury, která má podobu kulatých ikonek, situovaných v levé části displeje. Menu má celkem dvě úrovně – jedna slouží pro nastavení parametrů při fotografování a druhá pro změny funkcí samotného fotoaparátu. Mezi těmito úrovněmi přepínáme multifunkčním křížovým ovladačem – směrem vlevo. V menu fotografování můžeme nastavovat možnosti: Režimy (auto, manual, SSF, portrét, krajina, noční scéna, sport, protisvětlo), Rozlišení, AF (střed, celoplošné ostření), Datum, Způsob měření expozice, Citlivost, Barevné filtry (normal, monochromatický, sépia, vivid), Vyvážení bílé barvy, Režim snímání (Solo nebo sériové snímání – 3 snímky do serie), Komprese JPEGu (dvě úrovně).

Druhá úroveň (set-up) umožňuje nastavení: Kopírování pamětí (z aparátu na kartu a obráceně), Uvítací obrázek, Rychlý náhled, Zvuky, Datum a Čas, Video výstup, Číslování souborů, Firmware, Jazyk, Formát Data, Jas displeje, Hlasitost, Digitální zoom, Úsporný režim. V režimu prohlížení snímků jsou také dvě úrovně menu: Nastavení (shodná jako v módu "fotoaparát") a menu pro práci s pořízenými snímky. Zde můžeme nastavovat například ochranu fotografií, tisk, slideshow, změny velikostí, ořezy.

[-more-]{Hodnocení kvality snímků}

Kvalita snímků

Digitální šum je sice patrný i na nejnižší citlivosti (ISO 80 a ISO 160) – v měřítku 1:1, úroveň však není nijak vysoká a snímky jsou bez problémů použitelné. Se zvyšující se citlivostí (tedy od ISO 320) roste jednak šum, ale především softwarové redukce, což má za následek zejména ztrátu kresby, ostrosti a detailů. Nicméně snímky jsou ještě celkem dobře použitelné na ISO 320, v některých případech i na ISO 400. U poslední – nejvyšší citlivosti ISO 800 již je šum natolik výrazný a snímky jsou stejně tak i značně "vyžehlené", že tuto citlivost už nelze v praxi doporučit. V režimu stabilizace nastavuje automatika citlivost až na ISO 1 200, ovšem to zejména v naprosté tmě a zde je výsledek pochopitelně ještě o poznání horší než u ISO 800. Vzhledem k zaměřeni fotoaparátu a v případě jeho srovnání s konkurencí, vykazuje BenQ DC X720 v případě digitálního šumu standardní výsledky.

Fotografování na všechny citlivosti (zleva doprava, shora dolů): ISO 80, 160, 320, 400 a 800.

Automatické vyvážení bílé pracuje korektně, problémy však nastávají v umělém osvětlení (viz testovací obrázky), což je v této třídě fotoaparátů naprosto běžným jevem. Zde je tedy lepší zvolit odpovídající předvolbu (Den, Zataženo, Žárovka, Zářivka). Možnost použití manuální kalibrace WB zde bohužel chybí.

 

Vyvážení bílé (White balance) – vlevo: automatické, vpravo: manuální.

Ostrost a kresba jsou na danou kategorii průměrné, ovšem ostrost výrazně slábne směrem do krajů snímku. Stejně tak se výrazně projevuje moiré na horizontálních i vertikálních linií. Chromatická aberace i vinětace (ztráta světla v rozích) jsou tolerovatelné. Na nejkratším ohnisku můžeme pozorovat klasické soudkovité zkreslení, které s rostoucím ohniskem ustupuje – ovšem stejně tak se nám ztrácí i ostrost. Na běžné amatérské fotografování vlastnosti objektivu postačí, nicméně vzhledem k relativně vysokému rozlišení jsme čekali trochu lepší výsledky. V celkovém hodnocení kvality snímků dosahuje BenQ DC X720 lehce podprůměrných výsledků.

 

Fotografování na nejkratším ohnisku (vlevo) a na nejdelším ohnisku (vpravo).

 

 

Fotografování na nejkratším ohnisku (vlevo) a na nejdelším ohnisku (vpravo).

 

 

Fotografování na všechny citlivosti přístroje (od shora dolů): ISO 80, 160, 320, 400 a 800.

V režimu makro...

 

 

Fotografování v noci na všechny citlivosti přístroje (od shora dolů): ISO 80, 160, 320, 400 a 800.

[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

BenQ DC X720 v praxi

Od stisknutí tlačítka pro zapnutí až k vyexponování prvního snímku uplynou přesně 4 sekundy, což není nijak oslnivý čas. Stejně tak stisknutí spouště bez namáčknutí přináší 1,3 s prodlevu. Vinu na tom nese především pomalé automatické zaostřování, které celkově představuje značnou slabinu přístroje. Jednak pracuje AF značně pomalu a občas též selhává. Při fotografování s namáčknutou spouští je zpoždění minimální a v našich podmínkách neměřitelné (tj. menší než 0,1 s). Přezoomování z nejkratšího ohniska na nejdelší a naopak zabere 1,2 s, přičemž pohyb zoomu je rozdělen do 6 kroků (jemnější krokování by rozhodně nebylo na škodu). Zpoždění displeje je pouze minimální, jeho velké rozlišení a jas napomáhají příjemné práci s ním jak při fotografování, tak i v případě prohlížení fotek (bez ohledu na množství okolního světla). Display se povedl a je řešen velice dobře. Stejně tak ovládání a struktura menu jsou vyřešeny jednoduše, přehledně a intuitivně. Zejména struktura menu provedená pomocí ikonek je jasná a snadno a rychle se v ní zorientujete. Neměla by vám činit větší potíže, aniž byste museli studovat návod. Mile potěší možnost zobrazení živého histogramu při fotografování nebo také u uložených snímků. Další devízou aparátu jsou bezpochyby jeho velice kompaktní rozměry – především ultratenký design, díky němuž se vám přístroj lehce vejde jak do kapsy u košile, tak ale například i do kapsy u kalhot. Robustní, ale stylový plášť v celokovovém provedení zase chrání "vnitřnosti" přístroje před poškozením.

Nicméně máme zde i několik negativ. V první řadě je to zejména již zmíněný autofocus. Ten pracuje nejen značně pomalu, ale také občas též selhává. Při horších světelných podmínek to není nic neobvyklého, ovšem my jsme se s tímto problémem setkali i za denního světla (slunný den). Dalším problémem je samotná spoušť, která má dosti těžkopádný chod. Pro necvičený prst je téměř nemožné správně exponovat pomocí namáčknutí spouště. Buďto ihned vyfotografujete, nebo naopak namáčknete, ale pak ne a ne "docvaknout". Jedná se o záležitost, kterou lze postupem času nacvičit, ale vzhledem k faktu, že ten samý problém (a také značně kritizovaný) se vyskytoval již u předešlého modelu X600, je s podivem, že s tím výrobce stále nic neudělal (přitom se nejedná o žádnou fatální konstrukční chybu, ale spíše o jednoduché mechanické řešení, jež by mělo jít snadno odstranit). Mezi scénickými funkcemi je také možnost digitální stabilizace obrazu (SSF), nejedná se však o nic jiného než o nastavování vysokých citlivostí. Neduhem této funkce je však prioritní aktivace funkce blesku, který je proto nutno vždy nejprve deaktivovat (je-li to samozřejmě žádoucí).

Závěr

BenQ DC X720 představuje jednoduchý a nenáročný kompakt určený pro nenáročné fotoamatéry. Tento přístroj svými možnostmi nijak zvlášť neoslní, ovšem na druhou stranu ani neurazí. Najdete zde několik nedotažeností, ale stejně tak i hodně kladů. Co se týče výsledné kvality snímků, vzhledem k rozlišení jsme čekali o něco lepší výsledky. Velkým kladem kompaktu jsou mimo jiné kompaktní rozměry (především tenký profil) a také koncová prodejní cena, která je na danou kategorii velice konkurenceschopná. BenQ DC X720 již je k dostání na pultech prodejen, jeho přibližná maloobchodní cena se pohybuje okolo 6 150 Kč (včetně DPH).

[-more-]{Živé fotografie}

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: