Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
BenQ GH700: levný ultrazoom v praxi
29. února 2012, 00.00 | Jednou z posledních novinek na poli fotografických přístrojů od společnosti BenQ je model GH700. Jedná se o slušně vybavený ultrazoom s množstvím manuálních funkcí, který nabídne mj. možnost záznamu videa ve Full-HD, 21-násobný zoom, rozlišení 16 Mpix a příznivou cenu – to vše v relativně kompaktním balení.
Jednou z posledních novinek na poli fotografických přístrojů od společnosti BenQ je model GH700. Jedná se o slušně vybavený ultrazoom s množstvím manuálních funkcí, který nabídne mj. možnost záznamu videa ve Full-HD kvalitě, 21-násobný zoom, rozlišení 16 Mpix a příznivou cenu – to vše v relativně kompaktním balení. Fotoaparát je osazen příjemným 3" LCD (s vysokým rozlišením 460 000 bodů), 21-násobný optický zoom je možné používat i při snímání videa. Vedle množství manuálních i automatických funkcí nechybí ani možnost volby vysoké ISO hodnoty až 1600 (v režimu vysoké citlivosti dokonce i 3200 a 6400). BenQ GH700 je typickým zástupcem jednoduchých, levných, leč slušně vybavených fotoaparátů, které v sobě kloubí množství pokročilých funkcí a softwarových „vychytávek“ zároveň s vysokou flexibilitou, díky níž jej lze používat pro spoustu rozličných fotografických situací.
Popis a funkce
BenQ GH700 je vybaven 1/2,3" snímačem (který mj. pro BenQ dodává společnost Sony) s rozlišením 16 Mpix. Typ snímače je trochu překvapivě CMOS (namísto běžně používaných „kompaktích“ CCD), který je typičtější spíše pro digitální zrcadlovky (DSLR). Snímač podporuje tzv. BSI technologii, což je systém „zpětného osvětlení“. Daný systém zvyšuje dvojnásobně citlivost a dle údajů výrobce minimalizuje až o 50 % úroveň šumu.
Velkým tahákem GH700 bude bezpochyby též možnost natáčení Full HD videa (1920×1080 bodů) s frekvencí snímkování až 60 sn./sek. (vše se stereo zvukem). V nízkém – QVGA rozlišení (320 x 240 bodů) je možné zaznamenávat zpomalené videoklipy s kadencí snímkování až neuvěřitelných 240 sn./sek. Formát obrazu/poměr stran je 4:3, 3:2 i širokoúhlý formát 16:9. Rozsahy expozičních časů jsou 1/2000 až 15 s (v automatických režimech je nejdelší možný nastavitelný expoziční čas 1 s). Rozsah citlivostí je ISO 160 až 1600. Lze snímat též v režimu tzv. „high-ISO“ (ISO 3200 – 6400), ovšem jen v nízkém rozlišení 3 Mpix.
Použitý objektiv disponuje světelností f/3.1-5.8 (na nejširším – nejdelším ohnisku) a rozsahem fyzických ohniskových vzdáleností f=4,5-94,5mm (ekvivalent 35mm kinofilmu = 25-525 mm). Všichni fotografové sportu, přírody apod. jistě ocení optickou stabilizaci objektivu (systém O.I.S.). Objektiv obsahuje asférický člen (pro snížení optických vad) a je též opatřen nanometrovou antireflexní vrstvou pro lepší barevné podání. Ostřit můžete od 50 cm (v normálním režimu) na počátečním a od cca 500 cm na ohnisku nejdelším. V makro režimu lze ostřit od 2 cm resp. 60 cm (krátké/dlouhé ohnisko). Super Makro dokonce ostří již od 1 cm.
Vybavení a možnosti
GH700 disponuje vysokorychlostním digitálním signálovým procesorem (DSP), který zvyšuje rychlost zpracování až o 30 %. Schopnost BSI CMOS snímače zpracovávat snímky s vysokým rozlišením umožňuje fotoaparátu optimálně pracovat i při rychlém sériovém snímání (10 sn./sek.) nebo při tvorbě 1080p Full HD videosekvencí (60 sn./sek.).
Vyvážení bílé (WB) můžeme ponechat buď na automatice (AWB), nebo zvolit některou z předdefinovaných voleb: Den, Zataženo, Žárovka, Zářivka 1, Zářivka. Potěší též přítomnost volby manuální kalibrace (MWB) na středně šedou 18% tabulku. Blesk pracuje v režimech Auto, Redukce červených očí, Vynucený blesk, Pomalá synchronizace, Blesk vypnutý.
Z automatických režimů nabízí BenQ GH700 přímou volbu (na kruhovém voliči): funkce HDR, Sériové snímání (10 sn./sek.), Noční portrét a Noční snímek z ruky. Přímo ve volbě SCN (scénické režimy) jsou dále k dispozici možnosti: portrét, krajina, západ slunce, podsvícení, Děti, Ohňostroj, Sníh, Sport, Večírek, Svíčka, Proudící voda, Jídlo, Text, Priorita úsměvu, Blikat Odhalení, Milostný portrét, Autoportrét...
Zajímavou funkcí je „scénický režim“ HDR, skládání panoramatických snímků a barevné filtry (viz. Sépia, černobílý apod.). Sekvenční snímání pracuje rychlostí až 10 sn./sek. v plném rozlišení. Praktickou věcičkou může být též „pre-capture“ mód neboli „pořízení 5 snímků“ ještě před zmáčknutím spouště, nebo také „Multi-Shot“ (série 16 snímků s frekvencí 30 sn./sek.).
Data se ukládají na paměťovou kartu typu SD, nicméně v nouzi lze využít též interní paměť (na „pár“ snímků) s kapacitou 85 MB. Rozměry BenQ GH700 jsou 112,5 x 75,9 x 63,4 mm, hmotnost je 370 g (bez akumulátorů a karty). Jako napájení použil výrobce 4x AA baterie. Spolu s fotoaparátem dodává výrobce USB kabel, Software/CD, uživatelskou příručku, krytku objektivu, poutko na krytku a 4 ks alkalických baterií.
Kvalita fotografií
Ač výrobce slibuje snížení digitálního šumu a tím i mnohem „kvalitnější“ snímky, skutečnost je (jak už to tak bývá) trochu jiná. Snímky sice skutečně produkují menší „šumové zrno“, ale za cenu silné redukce šumu (zkrátka nižší šum na úkor ostrosti i rozlišení). Míra použitelnosti končí okolo ISO 400. Snímky na ISO 800 a výše už jsou tolik „poznamenány“ šumem resp. redukcí šumu, že jejich použití je možné jen coby malé náhledy (pro web) či menší formát (10 x 15cm). Vzhledem ke kategorii fotoaparátu se však jedná víceméně o standardní výsledky.
Automatické vyvážení bílé pracuje dobře, problémy však nastávají v umělém osvětlení (jako drtivá většina konkurenčních přístrojů). Je tedy lepší zvolit odpovídající předvolbu (Den, Zataženo, Žárovka, Zářivka). Možnost použití manuální kalibrace WB je také k dispozici a určitě potěší v případech, kdy nelze uspokojivě „vyvážit“ bílou pomocí dostupných (předdefinovaných) režimů.
Ostrost a kresba mile překvapila a je na slušné úrovni. Samozřejmě, že na „nejdelším“ (tele) ohnisku je celkové prokreslení detailů o poznání horší než na ohnisku počátečním, ale i tak nabídne GH700 v tomto směru nadprůměrné výsledky. Směrem k okrajům snímku je jasně patrný pokles ostrosti (ten je opět mnohem výraznější na delších ohniscích), stejně tak se projevují i běžné optické vady, jako chromatická aberace (fialové kontury v silně kontrastních místech) či vinětace (ztráta světla v rozích snímků).
Ukázka kresby (krátké/dlouhé ohn. + malá/velká clona):
Clona F3.1, f=25 mm (nahoře/vlevo)/Clona F5.8, f=525 mm (nahoře/vpravo)
Clona F8.9, f=25 mm (dole/vlevo)/Clona F16.7, f=525 mm (dole/vpravo)
Praktické postřehy
S GH700 se fotí dobře. Příjemně „sedí do ruky“, ovládání je intuitivní a jednoduché. Uživatele určitě nadchne spousta vychytávek – typicky HDR funkce, Full HD video, režim detekce úsměvu nebo rychlé sériové snímání. Na výběr je toho skutečně dost a na své si tak přijdou jak „krajinářští“ fotografové, tak i milovníci sportovních či reportážních událostí. Nad očekávání dobrá se ukázala též výdrž baterií. S jednou sadou nabíjecích AA „tužkovek“ jsme si v pohodě vystačili během celého testu, kdy jsme pořídili cca 250 snímků a ukazatel stavu baterie hlásil stále „plný stav“. Teoretické údaje od výrobce (cca 500 snímků) tedy zhruba souhlasí, samozřejmě v případě natáčení videa ve Full-HD, sériového snímání nebo častého používání blesku se doba výdrže notně zkrátí.
Výtku si zaslouží pomalejší zpracování snímků (zejména při sériovém snímání) a především delší doba „zážehu“ fotoaparátu (cca 3 s). Problémy nám občas způsobovalo též „zamrzání“ přístroje, kdy se nám fotoaparát při delším focení nebo dlouhých expozičních časech (a tedy nadměrném zahřátí snímače) prostě zasekl a nepomohlo nic než „tvrdý“ restart. O to horší bylo, že k tomu došlo vždy v průběhu ukládání dat na kartu a tím pádem jsme přišli o poslední fotku. Automatické ostření (AF) – ač vcelku svižné, mívá větší problémy s ostřením při slabém osvětlení (a to řádově i několik sekund), ale zase na druhou stranu se nejedná v dané třídě fotoaparátu o nic neobvyklého. Zdali je rozhodnutí výrobce o využití standardních 4x AA článků správné či naopak krokem zpět, toť věc čistě subjektivní (nicméně osobně/z vlastních zkušeností – toto hodnotím spíše negativně).
Závěrem
BenQ GH700 představuje povedený kompaktní přístroj, který zaujme především velkým rozsahem zoomu, možností záznamu Full-HD videa (se stereo zvukem), manuálním nastavením fotoaparátu (M režim, manuální WB), optickým stabilizátorem, dlouhou výdrží baterií a stejně tak i množstvím praktických funkcí (HDR, rychlé sériové snímání, skládání fotek atd.). Celková kvalita snímků je na standardní úrovni (v dané třídě fotoaparátů). Relativně dobrou kvalitu snímků zas na druhou stranu degraduje vysoký šum (resp. silná redukce šumu). Silným argumentem „pro koupi“ tohoto fotoaparátu bude dozajista koncová cena, která začíná (na našich e-shopech) již od 4 399 Kč.
Pokud hledáte lehký, funkcemi nabitý aparát s rozumnými rozměry, ale zároveň i s možností pokročilých nastavení, to vše navíc za dostupnou cenu, BenQ GH700 by mohl být žhavým kandidátem.
Diskuse k článku
Vložit nový příspěvek Sbalit příspěvky
|
|