Canon EOS 30D - poloprofesionální DSLR zrcadlovka v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Canon EOS 30D - poloprofesionální DSLR zrcadlovka v praxi

20. dubna 2006, 00.00 | Ke konci února, těsně před veletrhem PMA 2006 byl představen nástupce poloprofesionální zrcadlovky Canon EOS 20D. Nový model EOS 30D nepřinesl nijak velké změny, ale příjemně dotáhl detaily již tak povedeného fotoaparátu. Nové tělo, výrazně větší displej, větší mezipaměť, nebo tišší závěrka jsou příjemná vylepšení, která kompenzují lehká zklamání ze stejného rozlišení jako u 20D, tedy 8 MPix. Jak se 30D chová v praxi?

{Popis a konstrukce}

Ke konci února, těsně před veletrhem PMA 2006 byl představen nástupce poloprofesionální zrcadlovky Canon EOS 20D. Nový model EOS 30D nepřinesl nijak velké změny, ale příjemně dotáhl detaily již tak povedeného fotoaparátu. Nové tělo, výrazně větší displej, větší mezipaměť, nebo tišší závěrka jsou příjemná vylepšení, která kompenzují lehká zklamání ze stejného rozlišení jako u 20D, tedy 8 MPix. Jak se 30D chová v praxi?

Konstrukce a design
Tělo fotoaparátu je vyrobeno jak jinak, než ze slitiny hořčíku. Robustní konstrukce má na šířku 144 mm, na výšku 106 mm a do hloubky 74 mm. Hmotnost díky tomu není nezanedbatelná, ale mnoho uživatelů v této kategorii fotoaparátů hodnotí kladně spíše větší hmotnost, fotoaparát pak může být při držení v ruce o něco málo stabilnější. 706 g bez baterie a 785 g s baterií je však normální hodnotou. Oproti minulému modelu se hmotnost zvýšila o cca 20 g. Stejně jako modely 350D a 20D není vybaven integrovaným vertikálním gripem. Lze jej ale dokoupit, stejný jako pro 20D. Jednak si tím zpříjemníme fotografování na výšku a také získáme delší výdrž fotoaparátu (za předpokladu, že si do něj pořídíme druhou baterii).

Přední strana se prakticky nezměnila. Stále je zde bajonet, podporující i EF-S objektivy, které jsou určeny speciálně pro DSLR zrcadlovky a nechybí zde ani tlačítko pro kontrolu hloubky ostrosti. Na levém boku bajonetu objektivu je také v horní části tlačítko pro uvolnění vestavěného blesku.

Horní strana nedoznala takřka žádných změn. Lehce se změnil design a tvarování, ale umístění a funkce tlačítek zůstaly naprosto stejné jako u 20D. Nový je pouze otočný volič expozičních režimů, který se nyní o něco málo hůře ovládá, alespoň u námi testovaného kusu. Při otáčení musí uživatel použít sílu a hrany jsou poměrně ostré. Nad hledáčkem je klasicky umístěný vyskakovaní blesk a patice pro externí systémové i manuální blesky. Stavový displej, multifunkční kolečko (volba času expozice atd.) a tlačítka pro volbu autofokusu/vyvážení bílé, sériového snímaní/citlivosti, oblasti měření/intenzity záblesku a podsvícení displeje jsou stále na svém místě.

Pod gumovou záslepkou na levé straně jsou ukryty konektory pro USB 2.0, videovýstup, externí blesk a drátovou spoušť. Pod plastovými dvířky na straně pravé zase nalezneme slot pro paměťovou kartu. Prostor pro akumulátor a kovový závit pro stativ jsou na spodní straně. Zadní strana díky radikálnímu zvětšení displeje doznala také něco málo designových úprav a přibylo zde i speciální tlačítko pro aktivaci přímého tisku. Zbytek zůstává stejný jako u 20D. Tzn. třípolohový vypínač (třetí polohou se aktivuje funkčnost kolečka, například pro kompenzaci automatické expozice), joystick, který slouží pro pohyb při zvětšení vyfotografovaného snímku, řada funkčních tlačítek nalevo u displeje a tlačítka v pravém horním. Optický hledáček má samozřejmě také možnost dioptrické korekce a vyměnitelnou očnici.

[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace
Snímací prvek CMOS zůstal stejný jako u 20D, tzn. 22,5 x 15 mm velký s efektivním rozlišením 8,2 MPix. Je schopný fotografovat snímky s rozlišením 3 504 x 2 336, x 2 336, 2 544 x 1 696, 2 544 x 1 696, 1 728 x 1 152, 1 728 x 1 152 bodů ve formátu JPEG, nebo RAW (pouze 3 504 x 2 336) s citlivostí 100, 125, 160, 200, 250, 320, 400, 500, 640, 800, 1000, 1250, 1600, nebo 3200 ISO (hodnota 3200 je přístupná pouze po aktivaci v menu). O zpracování signálu se opět stará obrazový procesor DIGIC II. Při výběru barevného prostoru máme na výběr mezi sRGB a AdobeRGB. Novinkou u 30D je takzvaný Picture Style, což není nic jiného, než přednastavené hodnoty kontrastu, saturace, ostrosti a tónu barev. K dispozici jsou přednastavené Standard, Portrait, Landscape (krajina), Neutral, Faithful (věrné barvy) a Monochrome (černobílý). Nechybí ani možnost manuálního nastavení těchto parametrů pomocí 8 stupňů o ostrosti (0 až 7) a 9 stupňů u zbytku (-4 až +4).

Bajonet podporuje jak EF tak i EF-S objektivy a opět musíme počítat s ořezovým faktorem 1,6x, který využijeme u dlouhých ohnisek, ale znesnadňuje nám používání širokoúhlých objektivů, resp. musíme si koupit objektivy s ještě kratším ohniskem. V praxi to znamená, že objektiv 24 mm má po nasazení na 30D prakticky 38 mm a teleobjektiv 200 mm má 320 mm. To je samozřejmé u většiny DSLR zrcadlovek vyjma takzvaných fullframe, což neznamená nic jiného, než že mají plochu snímacího čipu odpovídající ploše 35mm kinofilmu. Opět je zde použito devítibodové automatické zaostřování, stejné jako u 20D. Můžeme si vybrat z nabídky režimů zaostřování, mezi které patří inteligentní AF, inteligentní AF-servo, jednosnímkový AF, nebo manuální zaostřování. Optický SLR hledáček je řešen pomocí pětibokého hranolu. Pokrývá cca 95% obrazu a zvětšení má 0,9x (dioptrická korekce na -1 D s 50 mm objektivem zaostřeným na nekonečno).

Novinkou je bodové měření expozice (3,5% plochy hledáčku), které starší modely neměly. Nahrazovalo jej pouze tzv. partial měření, což bylo prakticky vzato bodové měření, ale s poměrně velkou oblastí (cca 9% plochy hledáčku). Dále máme na výběr 35 zónové celoplošné měření, celoplošné měření se zdůrazněním středu, nebo výše zmíněné partial měření. Výsledky automatického měření můžeme regulovat pomocí korekce expozice +-2 EV po 1/2 EV, nebo 1/3 EV krocích. Manuálně můžeme nastavit čas expozice mezi 1/8 000 s a 30 s. Pro fotografování specifických situací jsou zde kreativní režimy portrét, krajina, sport atd. Samozřejmě nechybí klasické režimy plné automatiky, klasické programové automatiky (P), priority času (S), priority clony (A) a plně manuálního nastavení (M). Sériové snímání je schopno pracovat rychlostí 5 snímků za sekundu minimálně až do 30 snímků JPEG, nebo 11 snímků RAW. Dále se pak snímá rychlostí, která je závislá na rychlosti použité karty. Oproti 20D byla tedy mezipaměť zvětšena.

Systém vyvážení bílé nabízí kromě automatického měření, ručního měření a volby přednastavených hodnot (den, stín, zataženo, žárovka, zářivka, blesk) také možnost nastavit barevnou teplotu přímo v Kelvinech v intervalu mezi 2 800 a 10 000 K. Použít můžeme i korekci o +- 9 kroků modrá/žlutá a fialová/zelená. Interní výklopný blesk má směrné číslo 13 a pokryje úhel odpovídající 17 mm objektivu na kinofilmu. Synchronizace s externím bleskem funguje až na 1/250 s. Použít můžeme externí blesky se systémem E-TTL II, např. Canon Speedlite řady EX.

Velmi příjemným vylepšením je velký 2,5" TFT LCD displej s rozlišením 230 000 bodů Oproti 1,8" a 118 000 bodů u 20D je to nejcitelnější rozdíl. U snímků je možné zobrazit i histogram (jasový i RGB), který napoví o správnosti expozice, nebo zobrazit přeexponované oblasti. Přímý tisk bez přítomnosti počítače lze realizovat na všech tiskárnách podporujících standard PictBridge, nebo na tiskárnách CP Direct a Canon Bubble Jet s podporou přímého tisku. Komunikaci zajištuje vysokorychlostní USB 2.0 a abychom mohli snímky promítat přímo z fotoaparátu, je zde i videovýstup s formáty NTSC a PAL. Jako paměťové médium můžeme použít karty Compact Flash typu I i II, nebo Microdrive. Napájení je zajištěno spaciálním akumulátorem, stejným jako u 20D. Vzhledem ke větší spotřebě bylo přidáno speciální řízení spotřeby, které zajišťuje dlouhou výdrž baterie. Podle specifikace by měl v ideálním případě (fotografování bez blesku, neprohlížení snímků na displeji apod.) vydržet až 1 000 snímků.

[-more-]{Ovládání fotoaparátu}

Ovládání
Ovládání zůstalo naprosto stejné jako u 20D. Ze současných EOS zrcadlovek od Canonu je zřejmě uživatelsky nejvstřícnější, zvláště k uživatelům novým. I když není vybaven křížovým ovladačem, je ovládání jednoduché. V menu se pohybujeme pomocí velkého kolečka na zadní straně a prohlížení zvětšených snímků bylo již u minulého modelu zpříjemněno joystickem. Pro potvrzení výběru je uprostřed kolečka i tlačítko SET. Všechny důležité parametry pro fotografování se nastavují pomocí tlačítek u stavového displeje. První zleva slouží pro nastavení typu automatického zaostřování (manuální zaostřování se přepíná na objektivu) a vyvážení bílé, jednou se stiskne a pro nastavení hodnot slouží jak kolečko u spouště (pro AF), tak i velké kolečko na zadní straně (WB). Stejně se nastavuje i sériové snímání a citlivost pomocí druhého tlačítka. Třetím nastavujeme oblast měření expozice a intenzitu záblesku. Tlačítka se dobře používají a spoušť má čitelný chod.

Standardně je na výběr rozsah citlivosti od ISO 100 do 1600. Pokud chceme použít i rozšířenou citlivost ISO 3200, tak ji musíme aktivovat v menu ve složce Custom Functions, kde se nastavují i jiné parametry, jako například zapnutí pomocného světla autofokusu (pomocí interního nebo externího blesku), předsklopení zrcátka, redukci šumu při dlouhých expozicích atd.

Tlačítko Menu po levé straně displeje na zadní straně slouží pro vstup a výstup z menu jak při fotografování, tak i při prohlížení snímků. Tlačítko INFO zobrazuje souhrn informací o nastavení fotoaparátu resp. informace o tom, jak byly nastaveny parametry při pořízení snímku a jeho histogram. Zbývající tlačítka Jump a Play fungují pouze v režimu prohlížení, první z nich je určeno pro rychlý pohyb mezi snímky a druhé právě pro aktivaci režimu prohlížení snímků. Pod displejem je umístěno tlačítko pro mazání snímků. Novinkou je tlačítko pro přímý tisk, které je umístěno nad displejem nalevo od hledáčku. Tlačítka v pravém horním rohu zadní strany slouží pro uzamknutí expozice a volbu zaostřovacích bodů, nebo pro přiblížení prohlížených snímků.

Pohyb v menu je poměrně jednoduchý díky ovládání kolečkem a orientace je usnadněna barevným rozlišením jednotlivých sekcí. Nastavení parametrů přímo ovlivňujících fotografování jsou červená, parametry prohlížení snímků jsou modré a setup je oranžový. Vše je řazeno v jednom souvislém menu bez rozdělení na jednotlivé karty. V menu můžeme nastavit rozlišení a kvalitu snímků, redukci jevu červených očí, zvuky, fotografování bez paměťové karty, bracketing, korekci WB, zvolení snímku, podle kterého bude nastaveno WB, číselné nastavení WB, Picture Style (kontrast, saturace, ostrost a tón barev), otáčení a tisk snímků, automatické přehrávání, histogram (RGB, nebo jasový), automatické vypínání, jas displeje, datum a čas, jazyk (čeština není), výstupní videoformát, vlastní nastavení (Cystom Functions), čištění senzoru (sklopení zrcátka) a zobrazení verze firmwaru.

 

 

[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}

Kvalita snímků
Úroveň digitálního šumu u zrcadlovek Canonu je pojem, který je brán téměř jako etalon pro srovnání s ostatními. CMOS snímače vyráběné a vyvíjené přímo Canonem spolu se zpracováním obrazu produkují na výsledných snících pouze minimální šum i na nejvyšších citlivostech. I na citlivosti ISO 400 jsou stále snímky takřka bez šumu. Citlivost ISO 3200 generuje na snímcích šum, za který by se nemusely digitální kompakty stydět ani ISO 400. Sečteno a podtrženo, úroveň šumu je vynikající. Stačí si prohlédnout ukázkové snímky pořízené za denního osvětlení a v noci.


Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů: ISO 100, 200, 400, 800, 1600 a 3200), výřezy 1:1 z barevného testovacího terče

Automatické vyvážení bílé je zde velmi dobré, ale již tradičně má sklony spíše k teplejším odstínům barev, na rozdíl od Nikonu. V žárovkovém osvětlení selhává. K dispozici máme velmi flexibilní korekci WB pomocí křížového nastavení o +- 9 kroků modrá/žlutá a fialová/zelená. Nechybí samozřejmě ani manuální měření, kdy si zvolíme snímek, podle kterého bude WB kalibrováno.

 
Porovnání vyvážení bílé (vlevo automatické, vpravo manuální měření)

Kvalita obrazu, zejména ostrost, sférická zkreslení, nebo chromatická aberace záleží na použitém objektivu. Testovací terče jsme fotografovali s objektivem Canon EF 50 mm F1,4 a exteriérové s Canon EF 17-40mm f/4L USM. Ostrost snímků je nastavitelná v 8 krocích, přičemž maximální hodnota již generuje zjevně přeostřené snímky s patrnými světlými liniemi okolo kontrastních přechodů. Otázkou zůstává, zda-li stále stačí rozlišení 8 MPix. Jak moc je oproti 30D zvýhodněný Nikon D200 díky svému 10 MPix rozlišení? Odpovědět si musí každý sám, podle potřeb pro které fotografuje. 8 MPix je však dostatečné jak pro úpravy, tak i pro tisk větších formátů a úroveň zachycených detailů je velmi dobrá.

 
Porovnání optického zkreslení a rozlišení (objektiv Canon EF 50/1,4 s nastaveným clonovým číslem F9.0, ISO 100), vlevo ukázka se středně nastaveným doostřováním, vpravo doostřování na maximum

 
 
 
Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava a shora dolů: : ISO 100, 200, 400, 800, 1600 a 3200), výřezy 1:1

 
 
 
Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 100, 200, 400, 800, 1600 a 3200), výřezy 1:1
[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Praktické zkušenosti
Na první pohled nejmarkantnější změnou oproti EOS 20D je velký displej, který má nejen větší úhlopříčku, ale také rozlišení. Výrazně se také zlepšily pozorovací úhly displeje. Věrnost zobrazení snímků na displeji je velmi dobrá.

Start fotoaparátu je takřka okamžitý. Vypínač je umístěn ve spodní části zadní strany, což není zcela ideální umístění, ale na pohotovosti to přístroji neubírá. Vypínač je trojpolohový, v první poloze je fotoaparát vypnutý, v druhé poloze je fotoaparát zapnutý, ale funkce kruhového voliče na zadní straně je omezena. Pro jeho aktivaci je nutno přepínač posunout do třetí polohy.

Automatické zaostřování pracuje velmi spolehlivě i ve zhoršených světelných podmínkách. Pro tyto případy je možné aktivovat přisvícení. Světlo je emitováno vestavěným, nebo externím bleskem. Dioda na přední straně přístroje je určena pouze pro signalizaci samospouště a redukci jevu červených očí. Automatické měření expozice bylo rozšířeno o bodové měření. Celkově podává spolehlivé výkony, ovšem v určitých situacích se můžeme setkat i s lehkým přeexponováním.

Celková kvalita snímků je velmi dobrá. Úroveň detailů je velmi dobrá, stejně jako podání barev, nebo velmi malý digitální šum.
Přepracována byla také závěrka, která byla u 20D poměrně hlučná. U modelu 30D vykazuje tišší chod. Závěrka má vydržet až 100 000 cyklů. Vzhledem k použití většího displeje se zvýšila spotřeba, což by snížilo výdrž baterie. Proto je v přístroji použito pokročilejší řízení spotřeby, které zachovává dlouhou výdrž baterií.

Změny 20D vs. 30D
- větší displej s větším rozlišením a lepšími pozorovacími úhly
- větší mezipaměť pro sériové snímání
- bodové měření expozice
- krokování citlivosti ISO po 1/3 EV
- Picture Style režimy
- lehce pozměněný design těla

Závěr
Canon EOS 30D je povedeným vylepšením předchozího modelu EOS 20D. Snímač a obrazový procesor zůstaly stejné, ale vylepšena byla závěrka, snímky si můžeme prohlížet na výrazně větším displeji a pří sériovém snímání uložíme maximální rychlostí více snímků, díky větší mezipaměti. Majitelé 20D zřejmě tyto změny nepřinutí měnit výbavu, ale pro ostatní zájemce je to příjemné dotažení detailů již tak povedeného modelu. Cena v maloobchodech je cca 38 000 Kč včetně DPH.

::Technické parametry Canon EOS 30D

[-more-]{Živé fotografie}

Živé fotografie

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

darek

Autor: radim Muž

Založeno: 20.04.2006, 10:17
Odpovědí: 4

v cervenci budu mit narozeniny, tak kdybyste mi ho chteli nekdo dat jako darek, tak byste mi udelali velkou radost :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: darek

Autor: Sodusi Muž

Založeno: 20.04.2006, 11:15

A nechceš raději 5D,když už se budu namáhat ti udělat radost?:-)

Odpovědět na příspěvek

RE: darek

Autor: Ježíšek Muž

Založeno: 20.04.2006, 12:36

OK. Pošlu ti ho z předstihem. Pošli mi email na darky@jezisek.net

Odpovědět na příspěvek

RE: darek

Autor: Ježíšek Muž

Založeno: 20.04.2006, 12:57

OK. Pošlu ti ho z předstihem. Pošli mi email na darky@jezisek.net

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: darek

Autor: lukas Muž

Založeno: 02.10.2007, 18:29

Já bych šel radši do 40D....

Odpovědět na příspěvek

Dvirka CF

Autor: Koky Muž

Založeno: 20.04.2006, 12:42
Odpovědí: 1

Rad bych se zeptal jak je to s dvirky na CF .. tusim ze jsem nekde cetl o problemu "restarovani" fotaku prave z duvodu "pootevreni dvirek" pri pouhe manipulaci s telem (nedoslo k uplnemu otevreni ale nejaky snimac dvirek si uz myslel ze jo).

Odpovědět na příspěvek

RE: Dvirka CF

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 20.04.2006, 14:05

Ano, fotoaparat se vypne pri otevreni dvirek, ale na vami uvedeny problem jsme nenarazili. Zrejme pri urcitem zpusobu pouzivani fotoaparatu se dvirka mohou posunout a snimac dvirek vypne pristroj, ale nam se to nestalo.

Odpovědět na příspěvek

zrcátko

Autor: Honza Muž

Založeno: 21.04.2006, 14:09
Odpovědí: 1

Zajímalo by mě, jaká je hlučnost zrcátka oproti 20D, které dělá pěkný rachot. Předem díky za odpověď.

Odpovědět na příspěvek

RE: zrcátko

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 21.04.2006, 15:27

30D je tissi a zvuk zrcatka mene agresivni.

Odpovědět na příspěvek

20D-30D

Autor: Roman Muž

Založeno: 22.04.2006, 12:55
Odpovědí: 0

kez by ty ingenery v japanu napadlo, kdyz uz delaji "nove" telo treba pridat zobrazení iso, taky si myslim ze ten dvoji vypinac OFF ON je k nicemu, spis me vetsinou s..., skoda ze to nejde vyradit v CF, nu což., taky nechapu hlavní volič pgm., kdyz bych mel ruce zalesaka tak bych s nim asi neotocil uz vubec, japoncí nají asi drobný prstííííky.

Odpovědět na příspěvek

RAW

Autor: Dzon Muž

Založeno: 23.04.2006, 21:44
Odpovědí: 1

Článek se mi líbí a musím dodat, že i já patřím mezi nové majitele této velice pěkné digitální zrcadlovky. Jsem s ní opravdu spokojen, ale dneska jsem si všiml určité nejasnosti: dal jsem ukládat do formátu RAW a JPG zároveň, ale když obrázky uložím do PC, mám tam sice 2 stejné snímky, ale oba jsou v JPG a stejně veliké??? Tak nevím! Dokázal by mi někdo poradit?!
Přeju dobré světlo
Dzon

Odpovědět na příspěvek

RE: RAW

Autor: Ivo003 Muž

Založeno: 29.04.2006, 09:00

S takymto problemom som sa uz stretol. Bolo to sice u 350D ale kamarat mal podobny problem. Nakoniec sme zistili ze je to problem jeho PC, lebo ked sme skusali u mna na Macintoshovi fotoaparat ukladal oba formaty korektne.

Odpovědět na příspěvek

neúplný článek

Autor: Pavel Muž

Založeno: 24.04.2006, 07:55
Odpovědí: 1

No, tento článek považuji za dosti neúplný. Chybí např. zmínka, že fotoaparát má možnost histogramu podle RGB, což je dle mne důležitá vlastnost. Podstatné je též zlepšení dynamiky čipu (rozsah barev), lepší možnosti nastavení barevného podání a další

Úplnější recenzi naleznete zde (30 stran od profíka). http://www.dpreview.com/r
eviews/canoneos30d/

Odpovědět na příspěvek

RE: neúplný článek

Autor: čtěnář Muž

Založeno: 01.04.2007, 16:34

Pavle, konkrétně o tom histogramu tam zmínka je.Chce si to jen ten článek PŘEČÍST.

Odpovědět na příspěvek

Dálkové ovládání atd.

Autor: Jarry Muž

Založeno: 24.04.2006, 20:00
Odpovědí: 2

Nikde jsem se o tom nedočetl a zajímalo by mě to velmi - má Canon 30D (případně jiné Canon DSLR) vícenásobnou expozici, intervalové snímání a možnost použít bezdrátové dálkové ovládání? Děkuji mnohokrát za odpověď.

Odpovědět na příspěvek

RE: Dálkové ovládání atd.

Autor: Hladík M. Muž

Založeno: 24.04.2006, 20:34

Ačkoliv je téma 30D. ale ptáte se i na jiné DSLR od Canonu. Za 350D mohu říci, že jak vícenásobnou expozici, tak i IR dálkovou spoušť má. Bohužel si nejsem jistý co jste myslel intervalovým snímáním. Ale funkci že by aparát automaticky sám v určitých intervalech zhotovil fotku nemá.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Dálkové ovládání atd.

Autor: Filip H. Muž

Založeno: 14.10.2006, 10:56

casosberne snimani podporuje pouze v kombinaci s PC a zakladnim SW, ktery je soucasti balicku

Odpovědět na příspěvek

AF/MF

Autor: geor Muž

Založeno: 21.09.2006, 13:19
Odpovědí: 0

Aký je rozdiel, keď tlačidlo AF/MF je na objektíve alebo na tele?
Má niekto skúsenosti so setovým objektívom
18-55 ef-s 18-55dc

Odpovědět na příspěvek

životnost závěrky

Autor: josef Muž

Založeno: 18.11.2006, 08:06
Odpovědí: 2

zdravím, za pár dní se stanu majitelem 30D, mohl by mi někdo vysvětlit životnos závěrky 100000 cyklů.To se potom musí vyměnit??
Díky

Odpovědět na příspěvek

RE: životnost závěrky

Autor: František Muž

Založeno: 29.11.2006, 14:12

Pokud nejste profesionál, tak se se zmíněnou informací nemusíte zabývat. Jedná se o 100tisíc snímků,které fotoaparát umí přežít bez \"nejmenší kolize\". Kolizí rozumějte \"bezporuchovost\".1.mů
ete mít smůlu a závěrka se porouchá u konkrétního kusu.2. nikdy nebudete pravděpodobně měřit počet snímků.3.teoreticky může životnost zrovna Vaší závěrky být 250 tisíc cyklů.4. až v normálním provozu dosáhnete 100 tisíc cyklů, pravděpodobně budete mít již nový 20 MPix fotoaparát.5. 100 tisíc cyklů je hodnota garance udávaná pro profi přístroje (přístroje nejvyšších řad firem Canon, Nikon, Pentax). 6. nemějte strach, D30 je slušný fotoaparát

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: životnost závěrky

Autor: Josef Muž

Založeno: 01.12.2006, 06:33

děkuji Vám za odpověď.Již vlastním tento fotoaparát a jsem nadšen.Ještě jednou díky

Odpovědět na příspěvek

Muze nekdo poradit?

Autor: Klára Muž

Založeno: 11.11.2011, 22:30
Odpovědí: 1

Prosim , chtela bych se zeptat , nekoho zkuseneho , jestli by mi mohl poradit mezi vyberem fotoaparatu . Focenim se zabyvam uz delsi dobu a vanoce se blizi tak bych si chtela udelat hezky darek pod stromecek. Rozhoduji se mez canonem 45Od a 30D , ktery je lepsi? Daji se s nim fotit \"profi\" fotky? Je dostacujici na foceni portretu , aktu fashion atd? predem vam dekuji za odpoved. Klara :)

Odpovědět na příspěvek

RE: Muze nekdo poradit?

Autor: Radim Muž

Založeno: 29.11.2011, 13:27

450D je "stovková" amatérská řada, 30D je "desítková" polo-profi řada.
30D už docela starý model 2006, který nemá ani samočístící systém čipu. Je větší a těžší - magnéziové tělo.
450D je z roku 2008, plastové a lehčí tělo, samočistící systém, větší LCD apod.
Pro běžné focení postačí klidně 450D

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: