Canon Ixus 70 - kapesní fotoaparát v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Canon Ixus 70 - kapesní fotoaparát v praxi

14. března 2007, 00.00 | Jednou z novinek Canonu, která byla představena začátkem roku, byl také Ixus 70. Až podrobným prohlédnutím zjistíme, že na designu něco nesedí. Že je tak trochu retro. Nejsme daleko od pravdy, protože designéři tímto modelem vzdali hold již desetileté existenci řady Ixus. Zbytek je již standardní. Rozlišení 7 MPix, 3x zoom, displej 2,5" nebo citlivost až ISO 1600. My ho získali k redakčnímu testu.

{Popis a konstrukce}

Jednou z novinek Canonu, která byla představena začátkem roku, byl také Ixus 70. Až podrobným prohlédnutím zjistíme, že na designu něco nesedí. Že je tak trochu retro. Nejsme daleko od pravdy, protože designéři tímto modelem vzdali hold již desetileté existenci řady Ixus. Zbytek je již standardní. Rozlišení 7 MPix, 3x zoom, displej 2,5" nebo citlivost až ISO 1600.

Konstrukce a design
Designu fotoaparátu dominuje kombinace stříbrné a černé barvy, což jsou právě barvy, které byly použity u prvních Ixusů. Komu se tato kombinace nelíbí, může zvolit i klasickou "celostříbrnou" variantu. My k testování dostali stříbrno-černou. Také hrany jsou poměrně výrazné a pravoúhlé, fotoaparát tvarově spíše odpovídá krabičce od cigaret. Téměř žádná zakulacení, výstupky nebo zaoblení. Díky ideální velikosti se i přesto poměrně dobře drží.

Na přední straně kromě netradičního zbarvení nenalezneme nic překvapujícího. Je zde kromě objektivu také průzor optického hledáčku, vestavěný blesk a dioda sloužící pro přisvícení autofokusu. I když byl použit velký displej, konstruktéři si nechali prostor pro umístění optického hledáčku, což u současných digitálních kompaktů bývá spíše výjimka.

Na jednom boku nalezneme pod krytkou konektory pro A/V výstup a USB kabel. Zadní strana je také poměrně střídmá. Kromě velkého displeje je zde pouze několik málo tlačítek a důležitý přepínač režimů, díky kterému nastavíme, zda-li chceme fotografovat, natáčet videa nebo si jen prohlížet pořízené snímky. Tlačítko pro zapnutí, spoušť a prstencový ovladač zoomu jsou na horní straně fotoaparátu. Rozměry jsou: 85,9 x 53,5 x 19,4 mm, hmotnost je cca 125 g.

[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace
Fotoaparát je vybaven CCD snímačem s efektivním rozlišením 7,1 MPix a úhlopříčkou 1/2,5". Citlivost lze nastavit na ISO 80, 100, 200, 400, 800 a 1600. Snímky můžeme ukládat v rozlišení 3072 x 2304, 2592 x 1944, 2048 x 1536, 1 600 x 1 200 a 640 x 480 bodů ve formátu JPEG. O zpracování dat se stará obrazový procesor DIGIC III, který využívá většina nových fotoaparátů od Canonu, od profi zrcadlovek po obyčejné kompakty. Používat můžeme několik digitálních efektů, mezi které patří: živé barvy, neutrální barvy, sépie, černobíle, světlý tón pleti, tmavý tón pleti, živá modrá, živá zelená, živá červená nebo manuální nastavení kontrastu, ostrosti, saturace, RGB kanálů a tónu pleti v pěti krocích. Ozvučené video sekvence lze natáčet v rozlišení 640 x 480 bodů s frekvencí 30 a 15 sn./s, 320 x 240 bodů s frekvencí 60, 30 a 15 sn./s a 160 x 120 bodů s frekvencí 15 sn./s. Délka videa je omezena délkou jedné hodiny nebo velikostí souboru max. 4 GB u nejlepšího rozlišení. Kromě režimu 320 x 240 bodů 60 sn./s, u kterého je video omezeno na 1 min a 160 x 120 bodů, kde lze natáčet maximálně 3 min.

Objektiv má rozsah ohniskové vzdálenosti od 5,8 mm do 17,4 mm (ekvivalent kinofilmu je 35-105 mm) a světelnost F2,8-4,9. Devítibodové automatické zaostřování umí zaostřit již od 3 cm. Ve zhoršených podmínkách je zde k dispozici pomocné světlo (je poměrně slabé). Nechybí ani novinka poslední doby – automatická detekce obličejů ve scéně (a zaostření na ně).

  

Měření expozice můžeme nastavit celoplošné, celoplošné s důrazem na střed nebo bodové (na středu). Nastavení clony a času expozice obstarává automatika, a tak máme k dispozici pouze kompenzaci +-2EV po 1/3EV krocích. Kromě klasické programové automatiky a plné automatiky (která nastavuje i citlivost) je zde několik scénických režimů. Čas expozice se nastavuje od 1/1 500 s do 15 s, přičemž při časech delších než 1 s se uplatňuje softwarová redukce šumu. Kromě jednosnímkového režimu můžeme použít i sériové snímání, pracující rychlostí až 1,7 snímků za sekundu (v maximálním rozlišení s vypnutým displejem). Fotografovat takto můžeme až do zaplnění paměťové karty (pokud ji máme dostatečně rychlou).
Vyvážení bílé barvy probíhá automaticky, nebo jej může nastavit uživatel pomocí předvoleb (den, zataženo, žárovka, zářivka, zářivka H) a manuálního měření. Vestavěný blesk má udávaný dosah od 50 cm do 3,5 m na nejkratším ohnisku a do 2 m na nejdelším ohnisku. Použít můžeme režimy synchronizace s dlouhým časem a redukce jevu červených očí.

Na scénu se můžeme dívat skrze optický průhledový hledáček s reálným zobrazením zoomu bez možnosti dioptrické korekce, nebo pomocí displeje. Lepší možností ve většině případů je displej. Hledáček je značně titěrný a výrazně ořezává obraz. P-Si TFT displej má úhlopříčku 2,5" a rozlišení 230 000 bodů. Jas displeje si můžeme nastavit v 15 různých úrovních.
Data se ukládají na paměťovou kartu SD (Secure Digital), SDHC (vysokokapacitní SD karty) nebo MMC (MultiMedia Card). Komunikace s počítačem probíhá pomocí USB 2.0. Pro promítání snímků můžeme použít A/V výstup s formáty PAL a NTSC. Přímý tisk je zajištěn pomocí PictBridge. Přístroj je vybaven senzorem orientace a možností zobrazit histogram u uloženého snímku. Mezi jazyky, které lze v menu nastavit, je i čeština. O napájení se stará Li-Ion akumulátor NB-4L (akumulátor i nabíječka jsou součástí balení). Udávaná životnost na jedno nabití je cca 210 snímků (dle standardů CIPA).

[-more-]{Ovládání fotoaparátu}

Ovládání
Samotné ovládání fotoaparátu je velmi jednoduché a omezuje se pouze na několik málo tlačítek. Pro znalce kompaktů Canonu zde nebude žádný problém s orientací a nováček si rychle zvykne. Zoomování (ovládání motorků objektivu) je vyřešeno pomocí prstencového ovladače umístěného na horní straně okolo spouště. Tlačítko spouště je příjemně velké a má čitelný chod. Stejně tak dobře se používají i ostatní tlačítka.

Ze všeho nejdříve si musíme nastavit režim, ve kterém chceme pracovat. Posuvným přepínačem v horním pravém rohu zadní části tedy nastavíme, zda-li chceme fotografovat, natáčet videa nebo si jen prohlížet uložené snímky. Parametry nastavíme pomocí tlačítka Func (prostřední tlačítko křížového ovladače), po jehož stisknutí se nám na displeji zobrazí typické menu pro nastavení nejzákladnějších parametrů fotografování. Nastavíme zde scénický režim, korekci expozice, vyvážení bílé barvy, barevné filtry, oblast měření expozice, kompresi JPEG a velikost výsledných snímků. Citlivost nastavíme horním tlačítkem křížového ovladače. Stejně tak i ostatní směry ovladače mají při fotografování svou funkci. Levým tlačítkem nastavíme makro zaostřování, pravým režim blesku a dolním sériové snímání a samospoušť. Tlačítko mezi posuvným přepínačem a křížovým ovladačem slouží pro tisk snímků. Tlačítko Disp. nám ovládá zobrazování informací na displeji (scéna s informacemi o nastavení, pouze scéna nebo zcela vypnutý displej).
Tlačítko Menu nás přesune do setupu, kde nastavíme režim automatického zaostřování (Face Detection, vícebodové ostření, jednobodové ostření na střed), digitální zoom, synchronizaci blesku s dlouhým časem závěrky, režim redukce červených očí, režim uživatelské samospouště (vyfotí více snímků po námi stanovené době), pomocné světlo AF, automatickou citlivost, zobrazení pořízeného snímku po jeho uložení, zobrazení pomocné mřížky nebo náhled ořezu na formát 2:3 a pomocný režim pro tvorbu panoramat, Stitch Assist. Na další záložce již nastavíme zvuky, datum, jas displeje, jazyk (je zde i čeština), automatické vypínání, formátování karty, číslování souborů, vytváření složek na kartě, automatické otáčení, video výstup (PAL, NTSC), metodu tisku nebo zde můžeme resetovat veškeré nastavení. Ve třetí záložce lze individualizovat jednotlivé zvuky (závěrky, tlačítek, samospouště), uvítací obrázek při zapnutí a barvu pozadí menu. V režimu prohlížení snímků zde máme navíc možnost práce se snímky. Můžeme je promítat, třídit, mazat, zamykat, aplikovat filtr redukce červených očí nebo používat barevné filtry, nahrávat zvukové poznámky, otáčet snímky atd.

 

 
[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}

Kvalita snímků
(Bohužel se stalo to, co se jednou musí stát. Díky většímu počtu testovaných fotoaparátů a plynulému vyměňování paměťových karet došlo ke ztrátě nočních snímků z Ixusu 70). Snímky byly nalezeny, prohlédnout si je můžete o několik odstavců níže. Podle tabulky s výřezy z barevného testovacího terče (konkrétně ze středně šedé plochy) i podle denních snímků (snímky věže s různou citlivostí) můžete snadno zjistit, že úroveň šumu je velmi podobná předchůdci, konkrétně Ixusu 60. Můžeme potvrdit, že noční snímky dopadly také velmi podobně jako u Ixusu 60. Zvýšení rozlišení ze 6 na 7 Mpix neposune úroveň šumu o tolik výše. Navíc je u "sedmdesátky" použita třetí generace obrazového procesoru Digic III, který redukuje šum o něco více, takže rozdíl je takřka neznatelný. Pokud neporovnáváme s Ixus 60, ale s konkurencí, tak je na tom Ixus 70 také velmi dobře. Citlivosti ISO 80, 100 a 200 jsou bezproblémově použitelné. Dokonce i ISO 400 je za denního světla velmi dobré a zvýšený šum poznáme pouze při prohlížení v poměru 1:1.


Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů: ISO 80, 100, 200, 400, 800 a 1600), výřezy 1:1 z barevného testovacího terče.

Automatické vyvážení bílé barvy se během testu chovalo vzorně. V exteriéru nebyl žádný problém. Pokud se nám nezdají teplé odstíny barev v interiéru pod žárovkovým osvětlením, můžeme sáhnout po jedné z příslušných předvoleb nebo použít manuální měření.

 
Porovnání vyvážení bílé (vlevo automatické, vpravo manuální měření)

Fotoaparát díky kombinaci snímače a objektivu dosahuje dobré úrovně rozlišení. Zásluhy na tom má samozřejmě také obrazový procesor, který stejně jako u všech kompaktů obraz také doostřuje. Množství zachycených detailů je velmi slušné. Na nejkratším ohnisku se dočkáme pouze velmi malého soudkovitého zkreslení, které na nejdelším ohnisku zcela mizí. Nevýhodou nejdelšího ohniska je citelný pokles ostrosti. To ovšem patří také k tradičním neduhům, kterým trpí většina objektivů. Zde je obraz i tak stále použitelný, jen je při zobrazení 1:1 méně ostrý. Celkově je chromatická aberace pouze minimální a téměř zanedbatelná. Vinětace, tedy tmavnutí rohů, je zde přijatelná. Celkově lze označit kvalitu obrazu jako velmi dobrou.

 
Porovnání optického zkreslení a rozlišení (vlevo ohnisko 35 mm, vpravo 105 mm)

 
Porovnání optického přiblížení (vlevo ohnisko 35 mm, vpravo 105 mm), výřezy 1:1

 

 

 
Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 80, 100, 200, 400, 800 a 1600), výřezy 1:1

 

 

 
Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 80, 100, 200, 400, 800 a 1600), výřezy 1:1


Ukázka makro snímku


Ukázka videosekvence 640 x 480 bodů s frekvencí 30 sn./s
[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Praktické zkušenosti
Fotografování s Ixusem 70 je jednoduché a také rychlé. Reakce fotoaparátu jsou rychlé a krátký je také jeho náběh. První fotku pořídíme během necelých dvou sekund. O něco pomalejší je však prohlížení snímků. Další snímek se nezobrazí okamžitě, chvíli si musíme počkat. Při prohlížení několika málo snímků to nedělá vůbec žádný problém. Ten nastává, chceme-li se posunovat desítkami fotografií. Po delším držení křížového ovladače (jeho levého nebo pravého tlačítka) se přepínání snímků zrychlí, ovšem za cenu horšího náhledu snímku (obraz není tak ostrý). Po zastavení posunu se náhled rychle doostří.
Spolehnout se můžeme i na automatické zaostřování, které na sebe nenechá dlouho čekat. Face Detection (automatické vyhledávání obličejů ve scéně) funguje poměrně dobře. Automatika hledá ve scéně oči. Pokud tedy fotografovaná osoba zavře oči, "Face Detection" bude bezmocný.
Spoušť má čitelný chod, takže není problém okamžitě rozpoznat mezipolohu pro zaostření. Zoom je rozdělený na 6 kroků, což není příliš jemné rozdělení, ale lze s ním pracovat bez problémů. Při natáčení videa nelze používat optický zoom, ale jen digitální, což vede k degradaci kvality obrazu. Míru přiblížení je tedy lepší nastavit před začátkem snímání.
Dobrý je také displej, který má vysoké rozlišení, díky čemuž obraz není hrubý. Samotnou fotografii to sice neovlivní, ale nepříjemnou vlastností je, že na displeji se nezobrazuje informace o míře použitého optického zoomu. Neprohlédneme si ani živý náhled histogramu scény. Histogram lze zobrazit až u uloženého snímku.
České uživatele potěší lokalizované menu. Příjemná je na fotoaparátu přítomnost optického hledáčku, který se již u většiny nových digitálních kompaktů nemontuje. Využít lze při snaze uspořit energii (displej má výraznou spotřebu) nebo při extrémním osvětlení (na přímém slunci se displej špatně pozoruje). Problémem je ale jeho titěrnost a výrazný ořez scény oproti tomu, co vidí snímač.

Rozdíly Ixus 70 vs Ixus 60
- větší rozlišení snímače (7 MPix vs 6 MPix)
- větší maximální velikost u video sekvencí
- funkce Face Detection
- pomalejší sériové snímání
- lepší rozlišení displeje
- podpora SDHC paměťových karet
- novější obrazový procesor Digic III
- lepší životnost baterie
- o 2,3 mm tenčí
- menší hmotnost

Závěr
Canon Ixus 70 je poměrně dobrý a velmi kompaktní digitální fotoaparát, který lze pohodlně nosit i v kapse. Rychlý start i provoz uživatele nezdržují a kvalita snímků je velmi dobrá. Cena v maloobchodech se pohybuje okolo 8 000 Kč včetně DPH.

::Technická specifikace Canon Ixus 70

[-more-]{Živé fotografie}

Živé fotografie

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: