Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
Canon Powershot D10: Nautilus právě vyplouvá!
23. října 2009, 00.00 | V naší dnešní recenzi se podíváme blíže na zoubek outdoorovému kompaktu od Canonu – PowerShot D10. Hlavní předností tohoto modelu je robustní plášť, který zajišťuje přístroji vodotěsnost a nárazuvzdornost. Mezi základní parametry patří rozlišení 12 Mpix, 3x optický zoom, citlivost až ISO 1 600 nebo 2,5” LCD.
{Popis a Parametry}V naší dnešní recenzi si blíže představíme nový přírůstek do rodiny tzv. outdoorových fotoaparátů. Jelikož nabídka i v tomto segmentu v poslední době pomalu ale jistě roste, vedle Panasonicu (DMC-FT1) či Olympusu (mju1030sw) přichází nyní se svou pověstnou troškou do mlýna i Canon. Konkrétně se jedná o model PowerShot D10, jehož hlavní devízou je (jak již samotné zacílení jasně naznačuje) robustní plášť, který zajišťuje přístroji jak odolnost proti nárazům, tak i vodotěsnost. Dle údajů, uváděných výrobcem, vydrží D10 bez újmy pád z výšky až 1,2 metrů a odolá tlaku vody až do hloubky 10m. Nový Canon navíc umožňuje pracovat i v extrémních teplotách (kde “běžné” kompakty jsou již dávno za hranicí běžné použitelnosti) hluboko pod nulu: až -10stupňů C. Ze základních parametrů nabízí PowerShot D10 rozlišení 12,1 MPix, 3x optický zoom a stabilizaci obrazu.
Popis
Jak už tomu u této třídy fotoaparátů bývá, nelze očekávat žádný elegantní design a drobečka už vůbec ne. Canon se však v tomto případě nebál experimentovat a zašel ještě dále, resp. udělal znouzectnost. PowerShot D10 vyniká velmi osobitým designem, který mezi všemi konkurenčními aparáty rozhodně zaujme. Již na první pohled je jasně patrné, kde se návrháři “Dé-desítky” inspirovali. Originální plášť fotoaparátu jakoby vypadl z románů fenomenálního Julese Verna – konkrétně jednoho z jeho nejslavnějších románů 20.000 mil pod mořem. Vzhledem k vlastnostem daného kompaktu je podobnost s Nautilem alias ponorkou kapitána Nema vskutku trefná. Vedle nápaditého provedení je však plášť též praktický. Je vybaven čtveřicí rohových úchytů, které umožňují D10 upevnit pomocí speciálních šňůr např. okolo krku, pasu, na ruku či dokonce k neoprénu. Individuálněji zaměření uživatelé ocení možnost výměny předního krytu - k dispozici jsou celkem 4 různé barevné kryty.
Technická specifikace
Canon Powershot D10 nabízí rozlišení 12 Mpix a snímač typu CCD s úhlopříčkou 1/2,3". Fotografovat tedy můžeme ve velikostech: 4000 x 3000, 4000 x 2248, 3264 x 2448, 2592 x 1944, 1600 x 1200, 640 x 480 a 320 x 140 bodů. Standardní formát obrazu je 4:3 s možností přepnutí do širokoúhlého formátu 16:9 (v takovém případě však přijdeme o část obrazových dat – obraz se ořízne). V případě citlivosti nabízí D10 hodnoty ISO 80, 100, 200, 400, 800 a 1600. Aparát umožňuje záznamenávat video se zvukem v rozlišení VGA (640 x 480 bodů) a QVGA (320 x 240 bodů), obojí s kadencí 30 sn./s.
Použitý objektiv nabízí ohnisko: 6,2-18,6mm (ekvivalent k 35mm kinofilmu je 35-105mm), což nám dává 3x zoom. Clona se pohybuje v rozmezí F2.8 – 4.9 (na nejkratším – nejdelším ohnisku). Objektiv je vybaven optickou stabilizací (IS), která pracuje celkem ve třech režimech (viz praktické zkušenosti). Automatické ostření funguje v režimech: normální, nekonečno a makro. Nejkratší možná zaostřitelná vzdálenost je 3cm (makro režim). V případě potřeby je možné samozřejmě přepnout i na manuální (MF) ostření, kde je součástí scény i zvětšený náhled (výřez).
V případě expozičních režimů jde o ryze automatický stroj, který fotografuje v plně automatickém režimu, v režimu Program (s možností individuálního nastavení ISO, WB, AF, Metering ap.) nebo lze vybrat některý ze 15 motivačních programů: Portrét, Krajina, Noční momentka, Děti a zvířata, Interiér, Západ slunce, Ohňostroj, Dlouhá závěrka, Pláž, Pod vodou, Akvárium, Listí, Sníh, Pláž, Detekce tváře. Rychlost závěrky se pohybuje v rozmezí: 15-1/1500 s při sekvenčním snímání pořídí D10ka 1,1 sn./sek.
Funkce vyvážení bílé barvy nabízí předvolby: Denní světlo, Zataženo, Žárovka, Zářivka, Zářivka H, Pod vodou. Mimoto můžete samozřejmě nechat WB plně na automatice nebo vyvažovat bílou ručně – pomocí manuální kalibrace (MWB). Udávaný dosah blesku je 0,3-3,2 m (na nejširším ohnisku), resp. 2 m (na ohnisku nejdelším), interní blesk pracuje v režimech: auto, zapnuto, vypnuto, pomalá synchr.
Výrobce vybavil PowerShot D10 displejem PureColor II o velikosti 2,5" s rozlišením cca 230 000 obrazových bodů, který chrání 2mm ochranné fólie. O korektní zpracování pořízených dat se stará procesor Digic IV. Rozměry Canonu Powershot D10 jsou 104 x 67 x 49 mm hmotnost cca 190 gramů.
Kvalita snímků
Canon Powershot D10 fotografuje na šest citlivostí: ISO 80, 100, 200, 400, 800 a 1600. V případě fotografování na citlivosti v rozsahu ISO 80-200 není problém. Při ISO 400 jsou sice fotografie stále použitelné, ale dost zde záleží na velikosti zobrazení/tisku a především předloze (např. ryze noční snímky už jsou “zašuměné” relativně dost). Šum se zde projevuje výrazněji a zároveň je jasně patrná i silná softwarová redukce. ISO 800 a 1600 produkují již opravdu velice “brutální” šum - ke kterému se navíc ještě přidává silná ztráta detailů (vlivem velké softwarové redukce šumu), že takto pořízené snímky jsou již pro fotografování nepoužitelné. V celkovém hodnocení, co se týče šumu, vykazuje S10 (v kategorii digitálních kompaktů s rozlišením okolo 12MPix) lehce nadprůměrné výsledky.
Automatické vyvážení bílé pracuje korektně, při fotografování v přirozeném světle s ním není problém a lze se na něj tehdy spolehnout. V případě umělých světelných zdrojů je však nutné přepnout na některý z předdefinovaných módů (žárovka, zářivka). Výhodou “dé-desítky” je možnost manuální kalibrace WB.
Podíváme-li se blíže na kvalitu snímků, vykazuje Canon Powershot D10 nadprůměrné výsledky. Kresba, ostrost i barevné vyvážení jsou na slušné úrovni (na danou třídu fotoaparátů), na čemž má podíl jak vysoké rozlišení, tak obrazový procesor (s rozumně nastavenými algoritmy pro post-processing) a také relativně dobré výsledky použité optiky. Pořízené snímky jsou kontrastní, prokreslené, s ostrými konturami a jasnými detaily. Nevyhli jsme se však ani klasickým neduhům optické soustavy. Na testovacím terči lze pozorovat chromatickou aberaci, soudkovité zkreslení (které mizí s rostoucím ohniskem) i vinětaci (ztrátu světla v rozích). Vše je však v tolerovatelných mezích a nijak výrazně nekazí celkový dojem ze snímků. Projevuje se i pokles ostrosti - směrem od středu do okrajů snímku, což je patrnější na delších ohniscích.
[-more-]{Ovládání, Praxe a Závěr}
Ovládání a práce v menu
Středobodem ovládání je multifunkční křížový ovladač, který umožňuje provádět většinu operací s přístrojem (včetně listování v menu a pohybu při procházení jednotlivých snímků). Dále zde máme ještě dvojici tlačítek pro zoomování (nebo přiblížení scény v režimu “preview”), dvojici kláves Menu a Display a trojici ovladačů: Sdílení/Tisk, Režimy fotoaparátu a Prohlížení/Fotografování. Základní menu umožňuje nastavovat základní funkce jako: ISO, WB, Filtry, Měření expozice, Solo/Sériové snímání, úroveň komprese, rozlišení.
Hlavní menu (pro vstup - stisk stejnojmenného tlačítka) se skládá ze 2 složek – fotoaparát a nastavení. První z nich (fotoaparát) umožňuje nastavit: Rámeček, Velikost rámečku, AF servo, Digi-zoom, Zoom bodu AF, pomocné světlo AF, Zoom bodu MF, Nastavení blesku (červené oči, zapnout světlo), i-Contrast, Prohlížení, Detekce mrkání, Překrytí zobrazení, Režim IS, datum, nastavení tl. “stránka” (samostatné tlačítko nad LCD, hned vedle přepínání režimů).
Druhá záložka (Nastavení) pracuje se: Zvuky, hlasitostí, volbami zvuku, jasem LCD... Dále umožní nastavit úvodní obrázek, formátování, vytvoření nové složky, autorotace, úsporný režim, časové pásmo, datum/čas, jednotky vzd. (m/cm, ft/inch), videovýstup, jazyk, tovární nastavení (reset). Při prohlížení snímků ještě máte k dispozci navíc menu s možnostmi nastavení: prezentace, mazání, ochrany, i-Contrast, Korekce červených očí, Výřezy, Změny velikosti, Mé barvy, funkce tisku a sdílení.
Canon Powershot D10 v praxi
A jaký je Canon Powershot D10 v praxi? Na první pohled zaujme samozřejmě především bytelné, odolné tělo – které sice nemusí zrovna lahodit každému oku, nicméně svůj účel (dokonale ochránit šasí aparátu) splní beze zbytku. Všechno je navíc perfektně utěsněné (vč. slotu DC IN a video A/V out). Další výhodou je kovový závit pro umístění na stativ. D10 je vybavena stabilizátorem obrazu, fungujícím na principu plovoucí čočky v objektivu. Stabilizace pracuje ve třech režimech - buďto trvale zapnutá nebo stabilizování jen při expozici, popř. Panoramata. Stabilizátor lze pochopitelně též úplně vypnout. V režimu natáčení videa funguje jak zoomování tak i stabilizace obrazu. V případě potřeby je možné při ostření přepnout také na manuální (MF) ostření, kde je součástí scény i zvětšený náhled (výřez), podle něhož se můžete lépe “chytit” na co budete ostřit.
Praktickou funkcí kompaktu je Detekce tváří (včetně detekce mrknutí) a detekce pohybu. V prvním případě se fotoaparát snaží “vyhledat” obličej ve scéně a zaostřit (vč. změření expozice s důrazem) na něj. Ve druhém případě, zjistí-li přístroj pohyb ve scéně, přepne AF z jednorázového ostření (One-shot/Single) na průběžné/kontinuální ostření (AF-servo/Continuous servo) a snaží se stále přeostřovat na onen pohybující se subjekt. Tato funkce je známa např. z DSLR jako: “Inteligent-Servo/Inteligent-Focus” (která automaticky přepíná mezi jednorázovým a průběžným ostřením). Další užitečnou funkci představuje tzv: “i-Contrast” neboli zvýšení dynamického rozsahu. Jde o jednoduchý algoritmus, který zkrátka vyhledá stíny (tmavá místa) ve scéně a zesvětlí je (aniž by reguloval jas v ostatních – světlejších partií). Pro kontrolu povedených/nepovedených snímků slouží histogram - fungující v režimu náhledu.
Vytkli bychom aparátu především příliš tuhou spoušť – špatně se na ní hledá první poloha (namačkávací – tj.: zaostření a naměření expozice), na druhou stranu to je daní za pevný, vodotěsný plášť a s ním související použití spousta těsnění. Také celkově mohlo být povrchové provedení trochu “drsnější”. Tělo kompaktu je hladké, díky čemuž se hůře drží a snadno může vyklouznout z ruky. Jako nadstandardní vybavení Canonu Powershot D10 bude též k dispozici např.: ramenní a krční řemínek, řemínek s karabinou a sada předních krytů (celkem 3 náhradní).
Závěr
Canon Powershot D10 je netradičním - přesto působivě zpracovaných kompaktním fotoaparátem, který však ne každému sedne (díky svému odvážnému pojetí). Na druhou stranu může nabídnout onen obrovský “luxus”, spočívající v jeho odolnosti proti pádům i vodě. Může tak být ideální volbou pro amatérské potapěče (asi by bylo přesnější označení: “vyznavače šnorchlování”), kteří se nepotápějí příliš hluboko, ale přesto chtějí na své vysněné dovolené zachytit všechny krásy (a barvy) korálového pobřeží a podmořského světa obecně. Maximální hloubka, kterou aparát snese, je zde 10m! Co se týče výsledných snímků, jsou nadprůměrné. Po stránce funkční nabízí Powershot D10 standard ve své třídě. Plusy zde představuje optický stabilizátor, praktické funkce i-Contrast, Face detection či inteligentní AF. Jen je trochu škoda, že zde výrobce nepoužil širší počáteční ohnisko (případně větší rozsah zoomu). Canon Powershot D10 již je na trhu dostupný a sice za cenu okolo 8.500Kč (vč. DPH).
[-more-]{Živé fotografie}:: Živé snímky
:: Podvodní fotografie
Diskuse k článku
Vložit nový příspěvek Sbalit příspěvky
|
|
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
2. února 2012
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014