CANON PowerShot S70 - širokoúhlý 7 MPix v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

CANON PowerShot S70 - širokoúhlý 7 MPix v praxi

CANON-PowerShotS70

26. listopadu 2004, 00.00 | Opět vám přinášíme recenzi dalšího 7megapixelového digitálního fotoaparátu. Tentokrát od společnosti Canon s označením PowerShot S70. Tento 7megapixel dostal do vínku objektiv s 3,6x optickým zoomem, 1,8" LCD displejem a klasickými expozičními režimy P/A/S/M. Pojďme se na tohoto zástupce sedmimegapixelových kompaktů od společnosti Canon podívat blíže.

{Popis a konstrukce}

Konec léta přinesl v oblasti kompaktních digitálních fotoaparátů zvyšování megapixelů a nevyhnula se tomu ani řada PowerShot společnosti Canon. Nový model získal označení S70, jenž ctí své jméno. Skutečně se jedná o 7megapixelový přístroj s profesionálně vyhlížejícím stylovým tělem černé metalické úpravy. Fotoaparát je zaměřen na náročnější uživatele požadující kompaktnost a vysoké rozlišení.



Konstrukce a design
Konstrukce a design zůstaly skoro totožné jako u modelu S60. Příjemnou změnou je však kombinace plastu a kovu ve dvojtónové tmavé a černé metalické úpravě. Přední stěnu fotoaparátu tvoří odsouvatelná krytka objektivu, jenž slouží zároveň pro spuštění přístroje. Pod krytkou je skrytý tubusový objektiv s předním okénkem průhledového hledáčku a vnitřní blesk. Mezi nimi je umístěna LED dioda sloužící zároveň jako indikátor samospouště, pomocné světlo AF a červený zdroj světla pro redukci jevu červených očí, protože lidská duhovka na červené světlo reaguje nejrychleji. V přední stěně je zabudován i sensor dálkového ovládání a mikrofon.



Pod pryžovou krytkou na levé stěně fotoaparátu jsou skryté konektory A/V výstupu a rozhraní USB. Na pravé stěně přístroje je umístěné očko pro přídržný řemínek.



Reproduktor s voličem expozičních režimů a spouští se nacházejí na vrchní stěně fotoaparátu.



Zadní stěně dominuje LCD displej, jenž je obklopen ovládacími prvky. Po levé straně na skosené hraně jsou umístěné tlačítka přímé volby manuálního ostření, funkce a režimů expozičního měření. Po pravé straně displeje se nachází křížový volič s dalšími ovládacími prvky. Na displejem je zadní okénko průhledového hledáčku, vedle kterého jsou na skosené hraně rychlá tlačítka ovládání blesku a makro režimu. Kolébkový ovladač zoomu je v horní části fotoaparátu snadno dostupný pro ovládání pravým palcem.



Nabíjecí akumulátor s paměťovou kartou se ukrývá pod krytkou na spodní stěně přístroje, kde se nachází i závit pro stativ. Z velké části kovové tělo si zachovalo poměrně velkou hmotnost 230 g o rozměrech 114,0 x 56,5 x 38,8 mm.


[-more-]{Technická specifikace}

Technická specifikace
Tak jako většina dnešních 7megapixelových digitálních kompaktů, tak i Canon PowerShot S70 využívá k záznamu obrazu snímače s úhlopříčkou 1/1,8" a efektivním rozlišením 7,1 milionů bodů. Tento snímač umožňuje pořizovat snímky v rozlišení 3072x2304, 3072x2048, 2592x1944, 2288x1712, 2048x1536, 1600x1200, 1280x960, 1024x768, nebo 640x480 bodů s citlivostí 80, 100, 200, nebo 400 ISO ve formátu JPEG nebo RAW. Ozvučené videosekvence ve formátu AVI s rozlišením 640 x 480 v obrazové kvalitě 10 sním./s je možno pořizovat do délky 30 s. Ve formátu 320 x 240 nebo 160 x 120 v kvalitě 150 sním./s je možno pořídit až 3 minutový filmový záznam.
Objektiv Canon Zoom Lens se světelností f/2,8-5,3 a ohniskovým rozsahem 5,8 - 20,7 mm (po přepočtu na 35 mm formát 28 - 100 mm) poskytuje 3,6 násobné optické přiblížení a v kombinaci s 4,1 násobným digitálním zoomem umožňuje až 15 násobné přiblížení objektu.
Konstrukčně je objektiv rozdělen do 7 skupin, které tvoří 8 optických členů, ze kterých jsou 2 členy použité pro korekci asférických vlivů. Tento objektiv je teprve druhý, u kterého bylo použito asférických členů z nového litého skla Canon s ultravysokým indexem lomu. Tento nový UA člen umožňuje konstrukci kompaktnějšího objektivu stejných kvalit. Ve standardním režimu je možno ostřit od 44 cm a při použití makro režimu se tato vzdálenost snižuje až na 4 cm při nejkratší ohniskové vzdálenosti. Při nejdelší ohniskové vzdálenosti je možno v režimu makro ostřit od 30 cm. O automatické ostření se stará systém AiAF, jenž je možné přepnout na 9 bodový nebo 1 bodový s libovolnými polohami nebo fixací na střed. Fotoaparát umožňuje i manuální ostření s možností zapnutí asistenta ručního ostření, který zvětší střed snímku pro snadnější zaostření. Při zhoršených světelných podmínkách je možné dopomoci ostřící automatice zapnutím AF přisvětlovací lampy.



Pro fotografování nabízí PowerShot S70 široký výběr expozičních režimů, automatikou počínaje přes prioritu clony a času a manuálním režimem konče. Je možno také využít režimu Program, kde lze využít plné automatiky s možností nastavení základních parametrů vyvážení bílé, nastavením citlivosti nebo kompenzace záblesku či nastavení různých efektů. Pro jednodušší fotografování se základními nastaveními je možno zvolit některý ze scénických režimů (Portrét, krajina, noční scéna, sport, pomalá závěrka nebo Stitch Asist). Nastavení, které častokrát používáte, je možné uložit do uživatelského nastavení. Čas expozice je možné nastavit v rozmezí od 1/2000 s do 15 s. Pomalé rychlosti závěrky 1,3 s a delší jsou dostupné pouze v režimech Manuálního nastavení a AE s prioritou času. Při těchto dlouhých expozicích se uplatňuje redukce šumu. Pokud využijeme některý z programů s automatickým nastavením expozice, pak máme k dispozici korekci expozice v rozsahu +-2 EV po 1/3 EV krocích. Clonu můžeme nastavit od F2,8 do F8,0.
Vyvážení bílé můžeme nastavit sami manuálním nastavením, nechat na automatice nebo využít jednu z předvoleb: denní světlo, zataženo, žárovka, zářivka, zářivka H. K přístroji se dá zakoupit i podvodní pouzdro do 40 metrů, a tak vyvážení bílé má již přednastavenou i hodnotu pro fotografování pod vodou. Sekvenční snímání má 2 režimy. Jeden rychlejší s možností záznamu až 2 sním./s s maximálním počtem 15 exponovaných snímků a druhý pomalejší, jenž zaznamenává snímky rychlostí 1,2 snímků za sekundu v sérii až 23 snímků. V pomalejším režimu je možné kontrolovat snímky na displeji. Oba dva režimy mohou zaznamenávat snímky v jakémkoliv rozlišení a to i ve formátu RAW. Interní blesk má rozsah záblesku 55 cm až 4,2 m při nejkratší ohniskové vzdálenosti a při nejdelší ohniskové vzdálenosti rozsah klesá na 2,0 m. Intenzitu záblesku můžeme regulovat v rozsahu +-2 EV s krokem 1/3 EV.
U snímků je možno před expozicí měnit jejich vlastnosti v rámci fotografických efektů: živé barvy, neutrální barvy, rozostření, sépie, černobílá fotografie nebo dle vlastního nastavení. Kompozici snímku můžeme určit pomocí průhledového hledáčku s reálným zobrazením zoomu nebo 1,8" LCD displej s rozlišením 118.000 bodů. Jako paměťového média využívá Canon PowerShot S70 paměťovou kartu typu CF I/II a Microdrive. Pro připojení k tiskárně či k počítači je možno využít rozhraní USB a k připojení k externímu zobrazovacímu zařízení A/V výstupu. Fotoaparát je napájen nabíjecím akumulátorem Li-ion NB-2 LH/NB-2L, u kterého výrobce udává životnost 140 snímků pro fotografování nebo 210 minut při přehrávání snímků.

[-more-]{Ovládání fotoaparátu}

Ovládání
Canon PowerShot S70 je svými technickými parametry a možností plného manuálního režimu včetně režimů P/A/S zaměřen spíše na náročnější fotografy, o čemž svědčí i přítomnost tlačítek přímých voleb. Jeho ovládání, ale patří k těm méně náročným. Tlačítka přímých voleb včetně spouště se dobře používají, jen snad křížový ovladač a tlačítka kolem něj by nemusely být tak zapuštěné. Přepínač expozičních režimů má velmi přesný chod a nehrozí přepnutí do mezi polohy. Spoušť má taktéž velmi čitelný a přesný chod a její použití je bezproblémové.



Veškerá tlačítka jsou dobře popsaná a jejich použití v expozičním režimu a režimu přehrávání je barevně odlišené.Praktickým tlačítkem je tlačítko Func., jenž umožňuje rychlé nastavení kompenzace expozice, vyvážení bílé, řízení expozice, nastavení citlivosti ISO, nastavení efektů a bracketingu, kompenzace záblesku a nastavení rozlišení a kvality snímku. tyto funkce jsou dostupné v manuálním režimu a v ostatních režimech jsou některé funkce logicky omezené.
Ve všech režimech kromě plně automatického a režimech scénických je možno využít manuální ostření, kdy při aktivaci v menu "AF-Assist Beam" vám střed snímku vyzoomuje pro lepší kontrolu ostření. Po pravé straně se při manuálním ostření zobrazí i stupnice vzdálenosti od objektu.
Fotoaparát disponuje i přímými tlačítky pro změnu expozičního měření (průměrové, s prioritou středu a bodové), přepnutí do režimu makro a nastavení režimů blesku. Okolo křížového ovladače jsou rozloženy tlačítka pro rychlé přepnutí do režimu přehrávání, ovládání displeje, přepnutí do Menu a tlačítko pro přímý tisk s kontrolkou pro připojení externího zařízení.



Menu přístroje se skládá ze tří částí, jenž dvě jsou společné jak pro režimy expoziční, tak pro režim přehrávání. Jedná se o části "Set up" a "My Camera". Část "My Camera" slouží pro nastavení zvukových schémat fotoaparátu a část "Set up" umožňuje nastavení přístroje. V části "Set up" je možno vypnout zvuky přístroje pomocí položky "Mute", nastavit hlasitost zvukového schématu, nastavit světlost LCD, automatické vypínání přístroje, nastavit datum a čas, zformátovat paměťovou kartu, zresetovat číslování snímků, zapnout automatické otáčení snímků, nastavit míru při manuálním zaostřování (palec, cm), nastavit jazyk a formátu videa (PAL/NTSC). V expozičním režimu má Menu ještě část "Rec. Menu", kde je možné nastavit synchronizaci blesku na první nebo druhou lamelu, zapnout redukci červených očí, zpoždění dálkové spouště, nastavení ostřícího bodu na bodový nebo centrální, zapnutí vyzoomování středu při manuálním ostření nebo zapnutí pomocného ukazatele vzdálenosti při manuálním ostření, zapnutí digitálního zoomu, nastavení délky zobrazení snímku po expozici, nastavení rozlišení snímku RAW--+JPEG, nastavit interval snímků při samostatných expozicí včetně kolik snímků se má exponovat a uložení nastavení do uživatelského expozičního režimu.
V režimu přehrávání Menu část "Play menu", kde se dá snímek uzamknout pro náhodné vymazání, otočit snímek, vymazat všechny nechráněné snímky, spustit prezentační přehrávání, nastavit snímky k přímému tisku nebo spustit přenos snímku pomocí protokolu DPOF.


[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}

Kvalita snímků
V oblasti digitálního zoomu je Canon PowerShot S70 na úrovni. Společnost Canon zvolila při velikosti snímače 1/1,8" nejmenší citlivost 50 ISO, kdy stejně jako u vyšší citlivosti 100 ISO je velikost digitálního šumu minimální, takřka nulová. U citlivosti 200 ISO je šum již patrný, který se zvyšuje směrem k citlivosti 400 ISO. U citlivosti 400 ISO je dobré pamatovat k jakým účelům takovýto snímek pořizujeme. Zmenšený snímek při této citlivosti je stále kvalitní, ale při výřezech nebo tisku na větší formát bude šum na snímku znát. Při denních snímcích šum není moc znát, ale při nočních snímcích nebo na snímcích s hlubokými stínu bude šum znát více. Při testování fotoaparátu jsme zaznamenali náchylnost snímače k bloomingu (viz. noční snímky).



Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava: 50, 100, 200 a 400 ISO)

Automatika vyvážení bílé podává průměrné výkony tak jako většina fotoaparátů. Ve dne funguje velmi dobře a spolehlivě, zvláště za slunného dne a v interiérovém osvětlení má snahu barvit snímky směrem ke žluté, to však lze jednoduše vyřešit použitím nastavení bílé pomocí předvolených hodnot nebo manuálním nastavením.


 
Porovnání vyvážení bílé (vlevo automatické, vpravo ruční nastavení)

Kresba a rozlišení objektivů je dobrá, aberace je nízká, která se směrem ke krajům objektivu zvyšuje, a vinětace je zanedbatelná. Při nejkratší ohniskové vzdálenosti má objektiv mírné soudkovité zkreslení, které směrem k dlouhým ohniskům mizí.


 
Porovnání optického zkreslení a rozlišení (vlevo ohnisko 28mm F5,6 1/25s, vpravo 100mm F5,3 1/30s)

 
Porovnání optického přiblížení (vlevo ohnisko 28mm, vpravo 100mm)

 
 
Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava a shora dolů: 50, 100, 200 a 400 ISO)

 
 
Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: 50, 100, 200 a 400 ISO)


Ukázka video sekvence (1,2MB)

Praktické zkušenosti
Od odsunutí krytu objektivu, kterým se fotoaparát uvede do činnosti, až po exponování prvního snímku uplyne cca 3,5s. Prodleva závěrky s automatickou expozicí a ostření při zmáčknutí spouště je cca 0,8s. S namáčknutím, tj. kdy automatika expozice a ostření již proběhne, se tato doba sníží na neměřitelných cca 0,1s. Všechny tyto časy jsou na úrovni určení tohoto fotoaparátu a tudíž dobré. Zpoždění LCD je velmi malé a zobrazování snímané scény se nezastaví ani při namáčknutí spouště pro určení expozice a ostření. Ovládání optického zoomu má 8 kroků, které by vzhledem k jeho rozsahu a možnosti přesnějšího zoomování mohlo být delší, jinak jeho posuv je velmi přesný. Doba potřebná pro přezoomování z jednoho kraje optického rozsahu do druhého se pohybuje cca okolo 1,5s.
S fotoaparátem i přes své rozměry a trochu větší váhu se velmi příjemně fotografuje a to i díky dobrému držení a přesnému ovládání zoomu. Na automatiku expozice se dá ve velké většině plně spolehnout a velkou výhodou je i možnost okamžité kontroly jasového rozsahu díky přítomnosti histogramu. Váha je zapříčiněná i díky použití nabíjecího Li-iontového akumulátoru typu NB-2 LH, který však prodlužuje potěšení z fotografování. Výrobce udává životnost 140 snímků pro fotografování nebo 210 minut při přehrávání snímků.
Canon PowerShot S70 má i velmi přesný volič expozičních režimů, se kterým se vám nemůže stát, že byste volič otočili do mezistavu a fotoaparát by se choval nepředvídatelně. Na druhou stranu je dobré dát pozor při zasunování paměťové karty do slotu, protože kartu je možno i otočit. Při otočení karty však nedojde k jejímu poškození a ani k poškození přístroje, jen nebude možno přístroj zapnout.


Závěr
Canon PowerShot S70 je zajímavým digitálním fotoaparátem, v jehož výbavě je mnoho lákadel pro pokročilejší fotoamatéry, například plný manuální režim, 3,6násobný optický zoom, 7milionové rozlišení umožňující tisk většího formátu, ale i poměrně rychlá odezva a přesné ovládání. Fotoaparát je však vhodný i pro méně náročné fotoamatéry, protože disponuje i plně automatickým režimem, kterým manuální režim umožní rozvíjet svou kreativnost v oblasti digitální fotografie. Je však dobré dávat pozor při fotografování scén se silnými světelnými zdroji kvůli možnosti bloomingu. Na českém trhu je Canon PowerShot S70 k dostání za doporučenou maloobchodní cenu 18.999,- Kč včetně DPH.


:: Technické parametry Canon PowerShot S70
:: Srovnání Canon PowerShot S70 vs Olympus C-70Z vs Sony P150

[-more-]{Živé fotografie}

Živé fotografie


 
První snímek exponován při nastavení citlivosti 50ISO, cloně f/5 a čase 1/125s
Druhý snímek exponován při nastavení citlivosti 50ISO, cloně f/4,5 a čase 1/25s

 
První snímek exponován při nastavení citlivosti 50ISO, cloně f/2,8 a čase 1/40s
Druhý snímek exponován při nastavení citlivosti 50ISO, cloně f/2,8 a čase 1/50s

 
První snímek exponován při nastavení citlivosti 50ISO, cloně f/5,3 a čase 1/160s
Druhý snímek exponován při nastavení citlivosti 50ISO, cloně f/8 a čase 1/160s

 
První snímek exponován při nastavení citlivosti 50ISO, cloně f/8 a čase 1/250s
Druhý snímek exponován při nastavení citlivosti 100ISO, cloně f/5,6 a čase 1,3s
[-more-]{Srovnání CANON PowerShot S70 s Olympusem C-70Z a Sony P-150}

Srovnání CANON PowerShot S70 s Olympusem C-70Z a Sony P-150
Pro porovnání jsme vybrali fotoaparáty Sony P-150a Olympus C-70Z. Oba dva přístroje mají stejný počet efektivních bodů a využívají stejného snímače s velikostí 1/1,8" od společnosti Sony jako náš recenzovaný fotoaparát Canon PowerShot S70. V obrazové kvalitě a rozlišení jsou všechny tři fotoaparáty srovnatelné. V kontrastu trochu Canon PowerShot S70 pokulhává, ale to může být způsobené expoziční automatikou vlivem mírné přeexpozice.
V porovnání digitálního šumu vede Sony P-150, ale ve srovnání s Olympusem C-70Z je digitální šum na stejné úrovni.



Digitální šum u Canon PowerShot S70 (zleva doprava: 50, 100, 200 a 400 ISO)


Digitální šum u Sony P-150 (zleva doprava: 100, 200 a 400 ISO)


Digitální šum u Olympus C-70Z (zleva doprava: 80, 100, 200 a 400 ISO)


výřez 1:1 - Canon PowerShot S70 1/25s F5,6


výřez 1:1 - Sony P-150 1/125s F2,8


výřez 1:1 - Olympus C-70Z 1/80s F2,8

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

živé fotografie

Autor: Jirka Muž

Založeno: 26.11.2004, 11:08
Odpovědí: 0

Teda že terče s rozlišením jsou foceny pod špatným úhlem či nedobře exponované jsem si už u vašich recenzí zvyknul, ale dávat noční živou fotografii rozmazanou... Víte, co je to stativ?

Odpovědět na příspěvek

Canon a Nikon

Autor: Thyronx Muž

Založeno: 08.12.2004, 02:23
Odpovědí: 1

Pouzivam radu let Canon G2, docela dobry fotak s 4 MPixlama.. a uvazuji o G6. Tady v USA stoji mezi 500 az 700 USD.Tedy podstatne mene nez na ceskem trhu. Canon je pro mne nejlepsi znacka za Nikonem i Sony. To ostatni je o tridu niz.
Tedy neberu-li v uvahu Canon Powershot serii A. To foti strasne. Snad pro deti co s focenim zacinaji je to OK.
Pro milovniky a vazne fotografy: Doporucuji Canon G6. Nemuzete se zmylit.
Komu se nechce do Canonu,je tu Nikon.Za nim je mezera a Sony a zatim jsou dve velke mezery a nasleduji ruzne ty Olympusy, Kodaky a pod...
http://www.steves
-digicams.com/
http://ww
w.preview.com/
Tady najdete skvele info,alba fotek ze vsech digitalnich fotaku, porovnavani a podrobne info.

Odpovědět na příspěvek

RE: Canon a Nikon

Autor: Ludo Muž

Založeno: 10.12.2004, 15:40

Neviem preco si myslis, ze Canon PS seria A foti strasne. Ved si prezri album fotiek Canonu PS A 95 na uvedenej stranke www.steves-digicams.com. Podla mojho nazoru (aj ked priznavam, ze vobec nie profesionalneho) su tie fotky dobre. Co ty na to?

Odpovědět na příspěvek

ABERACE

Autor: dodatek Muž

Založeno: 18.05.2005, 21:28
Odpovědí: 0

je veliká jako prase, hlavně okolo okrajů, a je tak silná , že při focení stromů se větve proti nebi ůplně zrácejí.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: