Casio Exilim Pro EX-F1 - nejrychlejší kompakt v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Casio Exilim Pro EX-F1 - nejrychlejší kompakt v praxi

16. července 2008, 00.00 | O tomto velmi zajímavém fotoaparátu jsme informovali již ve formě novinek. Nyní jsme ho získali pro recenzi. Není na něm zvláštní ani rozlišení 6 MPix, stabilizace obrazu nebo 12x optický zoom. Uživatele láká extrémně rychlým sériovým snímáním, které nenabízí žádný jiný podobný přístroj. V plném rozlišení pořídí fotografie rychlostí 60 snímků za sekundu a video zvládne s frekvencí až 1200 snímků za sekundu. To vypadá jako přístroj nejen pro zábavu, ale i pro seriózní práci.

{Konstrukce a design}

O tomto velmi zajímavém fotoaparátu jsme informovali již ve formě novinek. Nyní jsme ho získali pro recenzi. Není na něm zvláštní ani rozlišení 6 MPix, stabilizace obrazu nebo 12x optický zoom. Uživatele však láká extrémně rychlým sériovým snímáním, které nenabízí žádný jiný podobný přístroj. V plném rozlišení pořídí fotografie rychlostí 60 snímků za sekundu a video zvládne s frekvencí až 1200 snímků za sekundu. To vypadá jako přístroj nejen pro zábavu, ale i pro seriózní práci.

Konstrukce a design
Na první pohled vypadá jako klasický EVF ultrazoomový kompakt (což také ve skutečnosti je). Kromě nápisu na straně objektivu bychom jinak jeho schopnosti nepoznali. Z těla vychází dlouhý tubus objektivu, který neumožňuje zařadit tento přístroj mezi kapesní. Výrobce ani do této kategorie nesměřoval, a tak si mohl dovolit udělat velkoryse hluboký grip, díky kterému se přístroj perfektně drží (a to možná lépe než některé DSLR). Objektiv se po zapnutí nevysunuje. Na konci tubusu zaujme pogumovaný prstenec, kterým lze ovládat zoom, ale bohužel pouze elektronicky. Není tedy mechanicky spojen s optikou objektivu. Černé plastové tělo má rozměry 127,7 (š) x 79,6 (v) x 130,1 (h) mm. Hmotnost bez baterie je cca 671 g. S krytkou, baterií a kartou má cca 767 g.

Zadní strana má klasické uspořádání jako každý jiný kompakt. Nad velkým displejem je elektronický (EVF) hledáček s možností dioptrické korekce a napravo od displeje je několik funkčních tlačítek, včetně křížového ovladače. Ten má navíc kolem sebe ještě otočný prstenec, kterým se můžeme pohybovat v menu a nastavovat parametry, V pravém horním rohu je přepínač režimu video sekvencí se spouští určenou pouze pro aktivaci nahrávání videa.

Na horní straně je nad vyskakovacím vestavěným bleskem také hot-shoe patice pro externí blesk. Napravo jsou pak dva otočné voliče, jeden pro režim sekvenčního snímání a druhý pro nastavení režimu expozice. Na kraji gripu je prstencový ovladač zoomu se spouští. Tlačítko pro zapnutí a vypnutí přístroje je zapuštěné pod povrch a nalezneme ho mezi spouští a voličem expozice.

Slot paměťové karty je na pravém boku, pod klasickými plastovými dvířky. Na levém boku jsou pak zase konektory pod gumovou krytkou. Je zde připojení pro externí mikrofon, USB/AV kabel, HDMI výstup a externí napájení. Levá strana tubusu objektivu má také tři tlačítka pro rychlé nastavení režimu ostření, podsvícení displeje a blokace expozice. Na spodní straně nalezneme kovový závit pro stativ a prostor pro velký Li-Ion akumulátor.

[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace
Použitý CMOS (u kompaktů méně časté řešení, ale výhodou CMOS je právě vyšší rychlost čtení dat ze snímače) snímač má efektivní rozlišení 6 MPix a úhlopříčku 1/1,8". Hustota snímacích buněk tedy není nijak vysoká, což je dobře. Rozlišení pro většinu aplikací stačí. Snímky můžeme ukládat v max. rozlišení 2816 x 2112 bodů v poměru stran 4:3, 2816 x 1872 bodů v poměru 3:2, nebo 2816 x 1586 bodů v poměru 16:9. Ukládat lze ve formátu JPEG i RAW (ten však nejde aktivovat u vysokorychlostní sekvence). Citlivost můžeme nastavit na ISO 100, 200, 400, 800 a 1600. Snímkům můžeme nastavit barevný filtr na černobílý, sepia, červený, zelený, modrý, žlutý, růžový a nachový. Snímač je vybaven mechanickou stabilizací obrazu, která pomáhá udržet snímky s delší expozicí při horším osvětlení nebo dlouhém ohnisku.

Sekvence focení můžeme nastavit na 1 až 60 sn./s. K dispozici jsou kroky 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 10, 12, 15, 20, 30 a 60. Pokud chceme v sérii použít blesk, můžeme tak učinit do rychlosti 7 sn./s, pak se nabízí pouze zabudovaná lampa pro trvalé světlo, která má však slabý výkon pro nějaké vážné osvětlování. Maximum je vždy 60 snímků. Nejvyšší rychlostí tedy zachytíme pouze jednu sekundu. Série se nemusí zaznamenávat jen od stisknutí spouště, ale nastavit lze režim "předukládání". To znamená, že se uloží 59 snímků, které se pořídily před stisknutím spouště (fotoaparát průběžně vše ukládá do mezipaměti a po stisknutí spouště "vezme" ty poslední uložené). Šedesátý snímek je ten z okamžiku stisku spouště. Vždy závisí na zvolené frekvenci. Při 60 sn./s. se uloží poslední cca sekunda před stisknutí spouště a při 15 sn./s se uloží poslední cca 4 sekundy. K dispozici je pak také režim zpomaleného náhledu, kdy po namáčknutí spouště se pomalu na displeji přehrává scéna, která následovala po namáčknutí. Ovšem výrazně pomaleji a fotograf má čas domáčknout ve správný moment. Uloží se pak pouze jeden snímek, ale zato právě ten, který chceme. Můžeme si nastavit 8 různých rychlostí přehrávání scény.
Další kapitolou jsou video sekvence. Fotoaparát umí ukládat standardní videa až v rozlišení Full HD, tedy 1920 x 1080 bodů s frekvencí 60 sn./s nebo 1280 x 720 bodů s frekvencí 30 sn./s. Na výběr máme ale i obyčejné rozlišení 640 x 480 bodů s frekvencí 30 sn./s. Ještě zajímavější jsou pak rychlostní videosekvence (resp. zpomalené). Ty umí snímat scénu rychlostí 300, 600 nebo 1200 sn./s. Záznam se pak přehrává zpomaleně, takže situaci, která uběhla během okamžiku, vidíme zpomalenou na několik sekund. Rozlišení videa je ale omezené. Nejvyšší rychlostí 1200 sn./s lze ukládat video v rozlišení 336 x 96 bodů, rychlostí 600 sn./s pak v rozlišení 432 x 192 bodů a 300 sn./s pak v rozlišení 512 x 384 bodů.

Objektiv Exilim Optical (složený z 12 čoček v 9 skupinách) nabízí 12x optický zoom díky rozsahu ohniska od 7,3 mm do 87,6 mm (ekvivalent kinofilmu je 36-432 mm). Světelnost je F2,7-4,6. Maximální clonové číslo na nejkratším ohnisku je F7,5 a na nejdelším F13,1. Minimální vzdálenost zaostření je v normálním režimu 40 cm na nejkratším ohnisku a 110 cm na nejdelším. Makro režim umožňuje ostřit již od 5 cm, resp. 90 cm. Automatické pasivní zaostřování můžeme nastavit na střed, nebo na téměř libovolný bod na scéně (kromě okrajů). Rozsah volby je 123 bodů na šířku a 69 na výšku. V této matici si můžeme vybrat zaostřovací bod. K dispozici je i funkce tracking, která umí sledovat pohybující se objekt a nechybí ani Face Detection, vyhledávající obličeje na scéně. Pro horší osvětlení je k dispozici pomocná dioda. Ostřit můžeme jednorázově nebo pomocí kontinuálního režimu. Je zde k dispozici i manuální zaostřování. Objektiv má závit pro filtry o průměru 62 mm.

Expozici nastavuje buď programová automatika, nebo uživatel pomocí klasických režimů A, S a M. Výsledky automatiky můžeme regulovat pomocí kompenzace expozice +- 2 EV po 1/3 EV krocích. Měření expozice můžeme nastavit na celoplošné, celoplošné s důrazem na střed nebo bodové. K dispozici je také živý histogram a živé zobrazení přepalů (zobrazí se v příslušném režimu po namáčknutí spouště). Čas expozice se pohybuje od 1/40 000 s do 60 s. U nejkratšího času nejde o překlep.

Vyvážení bílé barvy můžeme nechat na automatickém měření, zvolit jednu z předvoleb (den, zataženo, stín, dvě různé zářivky, žárovka) nebo využít manuální měření. Vestavěný blesk má udávaný pracovní dosah 0,5 - 10,4 m na nejkratším ohnisku a 1,1 - 6,3 m na nejdelším ohnisku.

TFT LCD displej má úhlopříčku 2,8" a rozlišení 230 160 bodů. Elektronický hledáček má úhlopříčku 0,2" a rozlišení 201 600 bodů. Pro ukládání dat slouží paměťové karty SD, SDHC nebo MMC. Napájení zajišťuje Li-Ion akumulátor (7,4 V; 1950 mAh). Vydržet by měla pro až 520 snímků (dle standardů měření CIPA). Samozřejmostí je i USB 2.0 a A/V výstup s formáty PAL a NTSC, potěší také HDMI výstup.

[-more-]{Ovládání fotoaparátu}

Ovládání
Vzhledem k nejrůznějším dostupným funkcím může být ovládání ze začátku těžkopádné, ale časem si lze zvyknout. Zejména práce s křížovým ovladačem kombinovaným s otočným prstencem může být někdy frustrující. Hlavně zpočátku kdy si uživatel musí zvyknout, co který pohyb udělá, resp. jakým pohybem docílit svého záměru.
Pokud to vezmeme z jednoduššího konce, tak na levé straně tubusu objektivu jsou tři tlačítka nastavující režim ostření (normální, makro, nekonečno, manuální), podsvícení displeje a blokaci expozice. Žádná další tlačítka pro přímé nastavení parametrů na fotoaparátu nejsou (ani na křížovém ovladači). Vše se volí buď otočnými voliči (sériové snímání) nebo v menu. Otočný volič na horní straně nastavuje režim sekvence, kde je na výběr sekvence s bleskem, sekvence zachycující záběry před stisknutím spouště, klasická sekvence, jednorázové snímání, režim zpomaleného náhledu a bracketing (expozice, vyvážení bílé a zaostření).
V pravém horním rohu zadní strany je také přepínač pro volbu režimu videosekvencí. Můžeme zde rychle přepnout mezi vysokorychlostním videem, HD videem a standardním 640 x 480. Uprostřed voliče je pak spoušť pro start natáčení videa. U vysokorychlostních videí dochází k ořezu obrazu a proto si můžeme tlačítkem DISP nechat tuto oblast zvýraznit. Při nejvyšší rychlosti 1200 sn./s se využívá jen malá plocha snímače. Vzhledem k tomu, že fotoaparát dopředu neví, zdali stisknete spoušť focení nebo natáčení, je tato funkce užitečná.

Zbytek již opravdu nastavíme v menu. Rychlá volba horním a dolním směrem křížového ovladače vyvolá nastavení rozlišení, blesku, citlivosti, vyvážení bílé, korekce expozice, oblasti měření expozice, oblasti zaostření a pomocné lampy. Zbytek parametrů je v klasickém menu. Pokud chceme v manuálním režimu nastavit hodnotu času a clony, musíme stiskem tlačítka SET (prostřední tlačítko křížového ovladače) zvolit co chceme nastavit (tlačítkem se přepínáme mezi nastavením clony a času) a levým nebo pravým směrem nastavit požadovanou hodnotu. Pro nastavování hodnot lze využít právě i prstencem okolo křížového ovladače.
Menu je rozděleno na tři záložky: "REC", "Kvalita" a "Nastavit". V první nastavíme samospoušť, pomocné světlo k ostření, stabilizaci obrazu, vyhledávání tváří (face detection), sekvenční AF, nastavení bracketingu (počet záběrů a šířku vějíře), funkci prstence objektivu (zoom, ostření, nastavení frekvence snímání), dotaz na uložení výsledků sériového snímání, digitální zoom, rychlou závěrku, náhled snímku, zobrazení pomocné mřížky a paměť nastavení (zda-li se po vypnutí uchová nastavení vybraných parametrů: blesk, samospoušť, intenzita blesku, dig. Zoom, pozice MF, pozice zoomu). Druhá záložka nabízí nastavení komprese JPEG, kvalitu HD videa (Full HD nebo HD), rychlosti vysokorychlostního videa (300, 600, nebo 1200 sn./s), softwarové úpravy dynamického rozsahu (projasnění stínů), intenzity blesku, aktivace pomocného osvětlení, barevného filtru, ostrosti, saturace a kontrastu. Poslední záložka slouží pro nastavení jasu displeje, zvuků, číslování souborů, data, času, časového razítka, jazyka menu (je zde čeština), režimu spánku, automatického vypnutí, režim USB, video výstup (NTSC, PAL), HDMI (auto, 1080i, 480p, 576p), formátování karty a resetování nastavení.

 

 
[-more-]{Kvalita snímků, videa a hodnocení}

Kvalita snímků
Vzhledem k velmi příznivému poměru velikosti snímače a počtu snímacích buněk, je digitální šum ne velmi dobré úrovni. Stopy softwarové redukce šumu poznáme až na ISO 400, a to jen při maximálním přiblížení. Po lehké úpravě se nemusí fotoaparát stydět ani za snímky pořízené na ISO 800. Na maximální citlivosti jsou již detaily značně redukovány.


Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů: ISO 100, 200, 400, 800 a 1600), výřezy 1:1 z barevného testovacího terče

Automatické měření vyvážení bílé barvy pracuje v exteriéru spolehlivě. Pokud fotografujeme v žárovkovém osvětlení, je třeba nastavit odpovídající předvolbu nebo kalibrovat manuálně pomocí bílé nebo šedé plochy.

 
Automatické vyvážení bílé barvy (vlevo automatické, vpravo manuální měření)

Na testovacím terči pro rozlišení je znát, že jde o 6 MPix. Jemné detaily nejsou tak vidět jako u vyšších, v současnosti používaných rozlišení. Výhodou jsou lepší výsledky digitálního šumu, ale detaily nijak nepřekvapí. Na druhou stranu je dobré počítat s tím, že pro obyčejný tisk na A4 je detailů stále dostatek. Pouze jsme více limitování, pokud bychom chtěli obraz ořezávat nebo jinak náročněji upravovat. Použití tohoto rozlišení je v kontextu s funkcí přístroje rozumné. Vyšší rozlišení by zpomalovalo čtení dat a fotoaparát by nebyl tak rychlý.
Objektiv fotoaparátu lze označit za průměrný. Netrpí příliš velkým soudkovitým zkreslením (ale také začíná až na ekvivalentu 36 mm) a chromatická aberace je na nejkratším ohnisku zanedbatelná. Na nejdelším ohnisku je však chrom. Aberace viditelnější a ostrost také citelně klesne. Navíc se projeví lehké poduškovité zkreslení.

 
Porovnání optického zkreslení a rozlišení (vlevo ohnisko 36 mm, vpravo 432 mm)

 
Porovnání optického přiblížení (vlevo ohnisko 36 mm, vpravo 432 mm)

 

 


Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 100, 200, 400, 800 a 1600), výřezy 1:1

 

 


Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 100, 200, 400, 800 a 1600), výřezy 1:1


makro snímek


Video sekvence 30 sn./s 640 x 480 bodů - exteriér


Video sekvence 1200 sn./s 336 x 96 - exteriér


Video sekvence 30 sn./s 640 x 480 - záběr vrtule (na všech 4 záběrech byly otáčky vrtule stejné)


Video sekvence 300 sn./s 512 x 384 - záběr vrtule (na všech 4 záběrech byly otáčky vrtule stejné)


Video sekvence 600 sn./s 432 x 192 - záběr vrtule (na všech 4 záběrech byly otáčky vrtule stejné)


Video sekvence 1200 sn./s 336 x 96 - záběr vrtule (na všech 4 záběrech byly otáčky vrtule stejné)
[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Praktické zkušenosti
Od stisknutí tlačítka ON/OFF do pořízení prvního snímku uplyne cca 4,8 s, což je poměrně dlouho na to, že fotoaparát nemusí vysunovat objektiv. Pak již ale fotoaparát vůbec nezdržuje. A to ani při používání sériového snímání, nebo vysokorychlostních sekvencí. Vše je překvapivě rychlé a pohotové, jako by o nic nešlo. V zapnutém stavu po stisknutí nenamáčknuté spouště pořídí snímek okamžitě. To je dosaženo tím, že fotoaparát při rychlém stisku spouště neaktivuje autofokus. Zpoždění při namáčknuté spoušti (kdy má fotoaparát zaostřeno) je minimální a v našich podmínkách neměřitelné, tzn. pod 0,1 s. Přezoomování pomocí prstence na gripu trvá cca 2,6 s. Pomocí prstence na objektivu to pak trvá o něco déle, z důvodu slabší odezvy, ale také nutnosti přehmátnout. Na jedno otočení rukou se na druhý konec nedostaneme. Ovládání pomocí prstence na objektivu nás v tomto ohledu lehce zklamalo. Čekali jsme buď možnost jemnějšího nastavení, nebo rychlejší přezoomování, ale ani jedno prstenec oproti ovládání na gripu nenabízí. Celý rozsah zoomu je rozdělen na cca 32 kroků.
Zpoždění displeje je v mezích normálu, tzn jako u většiny kompaktů. Je viditelné, ale lze s ním pracovat. Elektronický hledáček je o něco rychlejší, ale také je zde prodleva. Prohlížení snímků je rychlé. Je výhodou, že snímky pořízené v jedné sérii jsou pod jedním náhledem a prohlédneme si je až po stisknutí tlačítka SET, kdy si je můžeme nechat plynout za sebou, nebo prohlížet po jedné. Stejně jako u prohlížení video sekvencí. Tím odpadá nutnost přeskočit jednotlivě až 60 snímků z jedné série.
Zoomování během natáčení video sekvencí je možné, ale pouze u klasického a HD videa. U vysokorychlostních zoomovat během natáčení nelze a stejně tak se nezaznamenává ani zvuk. Možnosti vysokorychlostních videí jsou velké. Záleží na konkrétních aplikacích, ale takto levné a "hotové" řešení najde své místo ve školách i pracovním sektoru. Klade však nároky na osvětlení. Pokud natáčíme klasická videa, není příliš problém, ale pokud chceme snímat frekvencí 1200 sn./s, musíme si uvědomit, že také doba expozice nemůže být v řádu desetin sekundy. Musíme mít tedy scénu dobře osvětlenou.
Stejně tak schopnost pořídit sérii 60 snímků za sekundu, navíc v plném rozlišení, je více než úchvatná. Navíc práci zjednodušují různé režimy, jako je zachycení děje před stisknutím spouště apod. Své kouzlo má také režim zpomaleného náhledu. Pokud budeme fotit maximální rychlostí 60 sn./s, neznamená to, že si musíme uložit všech 60 snímků. Po ukončení snímání si můžeme vybrat, zdali chceme uložit všechny snímky, nebo jen vybrané.
Pokud se na EX-F1 budeme dívat jako na klasický fotoaparát, rychle na něm nalezneme několik nedostatků, které by v současnosti jeho konkurenceschopnost spíše snižovaly. Jde hlavně o počáteční ohnisko 36 mm (ekv. kinofilmu) a vyšší pořizovací cenu. I tak ale nabízí prakticky všechny funkce co současná konkurence, plus něco navíc. Nechybí stabilizace obrazu, vysoká citlivost, hledání obličejů na scéně, české menu apod.

Závěr
Casio Exilim Pro EX-F1 je extrémně zajímavý fotoaparát, který v ohledech vysokorychlostního snímání nabízí to, čemu se jiní ani nepřibližují. Pokud na něj budeme nahlížet jako na klasický fotoaparát, přijde nám jeho cena nadsazená a z počátečního ohniska objektivu příliš nadšení nebudeme. Kvalita obrazu je ale zcela uspokojující a na úrovni ostatních fotoaparátů, kromě nižšího rozlišení. V maloobchodech se jeho cena blíží 19 000 Kč včetně daně. Pokud máme pro jeho schopnosti uplatnění, určitě za to vyšší cena stojí.

::Technická specifikace Casio Exilim Pro EX-F1

[-more-]{Živé fotografie}

Živé fotografie

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: