Fuji FinePix E550 - levný 12 MPix rychlík v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Fuji FinePix E550 - levný 12 MPix rychlík v praxi

24. listopadu 2004, 00.00 | K recenzi jsme dostali fotoaparát Fuji FinePix E550, který nás nadchl svou rychlostí a možností snímat fotografie v rozlišení až 12 MPix. Nezanedbatelným parametrem je také povedený design, jednoduché ovládání a nízká cena. Jak dopadl v našem testu? Je kvalita snímků i přes interpolaci dostatečná?

{Popis a konstrukce}

Vánoce se blíží, a tak se jistě mnoho lidí ohlíží po fotoaparátech, které by koupili pro sebe, nebo své blízké. Jedním z mnoha vhodných kandidátů může být i digitální kompaktní fotoaparát Fuji FinePix E550. Jedná se o přístroj se čtyřnásobným optickým zoomem a snímacím čipem s efektivním rozlišením 6,3 MPix, který díky speciální technologii umí kvalitně interpolovat rozlišení až na 12 MPix. Jednou z jeho předností je i rychlost provozu.

Konstrukce a design
Plastové tělo s několika málo kovovými prvky (např. bajonet objektivu) má stříbrnou barvu a vystouplý grip zlepšuje držení fotoaparátu. Design je velmi povedený a tak bude fotoaparát i po dvou letech vypadat stále dobře. Na přední straně je okolo vysunovacího objektivu kroužek, fungující jako záslepka pro bajonet určený pro předsádky, který se uvolňuje tlačítkem pod objektivem. Napravo nad objektivem je okénko optického průhledového hledáčku, senzor blesku a mikrofon. Na bateriovém gripu je zepředu dioda pro indikaci samospouště.

Samotný blesk se vysunuje z horní strany pomocí tlačítka, které je umístěno přímo za ním. V pravém rohu horní strany jsou vedle sebe natěsnána tlačítko spouště, otočný volič expozičních režimů a tlačítko pro vypnutí/zapnutí přístroje, které je zapuštěné pod povrch. Na levé straně je umístěný reproduktor pro přehrávání hlasových poznámek a ozvučení video sekvencí a konektory pro externí napájení, USB kabel a A/V kabel. Ty však měly být pod krytem, ale ten spolu s fotoaparátem k recenzi nedorazil, protože jej není možné uchytit přímo k fotoaparátu a tak byl zřejmě ztracen.

Na spodní straně je pod velkou plastovou krytkou prostor pro dvě tužkové baterie a paměťovou kartu. Uprostřed je plastový závit pro upevnění fotoaparátu na stativ. Zadní straně dominuje velký displej s černým rámováním a plexisklem chránící displej před poškozením. Nalevo od displeje je tlačítko korekce automatické expozice a optický průhledový hledáček bez možnosti dioptrické korekce. Napravo od displeje je přepínač režimu fotografování a prohlížení, tlačítko F, kterému se budeme podrobněji věnovat v sekci Ovládání, křížový ovladač s tlačítkem uprostřed a tlačítko Back. V pravém horním rohu je pak kolébkový ovladač zoomovacích motorků. Šířka fotoaparátu je 105 mm, výška 63 mm, hloubka 34,4 mm a hmotnost 200 g bez baterie a paměťové karty.

[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace
Fotoaparát je osazen 1/1,7" snímačem SuperCCD HR, což je označení pro technologii společnosti Fuji, která vyvinula konstrukčně jiný CCD snímač, než se běžně používá. Klasické uspořádání pixelů do čtverce bylo nahrazeno diagonálním umístěním a místo čtvercového tvaru snímací buňky byl použit osmiúhelníkový tvar. Díky tomu je možné s efektivním rozlišením snímače 6,3 MPix interpolovat snímky až na rozlišení 12 MPix s větší efektivitou než u klasických CCD snímačů. Fotografovat lze tedy snímky v rozlišení 4048x3040, 2848x2136, 2048x1536, 1600x1200, 640x480 bodů ve formátu JPEG, nebo 4048x3040 bodů ve formátu RAW s citlivostí 80, 100, 200, 400, nebo 800 ISO. Při nastavení nejvyšší citlivosti 800 ISO musíme počítat s tím, že výsledné fotografie budou maximálně v rozlišení 2048x1536 bodů. Ozvučené video sekvence můžeme natáčet s rozlišením 640x480, nebo 320x240 bodů s frekvencí 30 snímků za sekundu po dobu omezenou pouze kapacitou použité paměťové karty.
Objektiv Fujinon má ohniskovou vzdálenost proměnlivou od 7,2 mm do 28,8 mm (ekvivalent pro kinofilm je 32,5-130 mm) a světelnost F2,8-5,6. Minimální zaostřovací vzdálenost je v normálním režimu ostření 60 cm a v makro režimu, kdy se objektiv automaticky nastaví na nejkratší ohniskovou vzdálenost 7,5 cm. Automatické zaostřování je pasivního typu, tzn. funguje na principu porovnávání kontrastu. Clonové číslo lze nastavit maximálně na F8,0.

Automatické TTL měření světla probíhá na 64 zónách po celé ploše, s důrazem na střed, nebo pouze ve středu. Manuálně můžeme nastavit čas expozice od 1/2000 s do 3 s. Pokud měření necháme na automatice, tak ji můžeme ovlivňovat pomocí korekce automatické expozice o +-2 EV po 1/3 EV krocích. Celkem máme k dispozici plně manuální režim, dva poloautomatické (priorita času a priorita clony), automatický, plně automatický, kde přístroj sám nastavuje i citlivost a několik scénických režimů (noc, sport, krajina, portrét). Nastavení vyvážení bílé barvy nabízí 7 předvoleb, automatické i manuální měření.
Interní blesk má dosah až 4,5 m při krátkém ohnisku a 2,2 m při dlouhém ohnisku. Vybrat si můžeme z jeho režimů: automatický, redukce červených očí, vynucený záblesk, potlačený blesk, nebo synchronizace s dlouhým časem závěrky. Pro fotografování a prohlížení snímků je k dispozici LCD displej s úhlopříčkou 2" a 154.000 zobrazovacími body.

Sériové snímání umí zachytit 4 snímky v řadě za sebou v nejlepší kvalitě rychlostí 3 snímky za sekundu, nebo až 40 snímků v řadě v rozlišení 1600x1200 bodů rychlostí 1,6 sn./s. Můžeme také použít režim sekvenčního snímání, kde se uloží poslední 4 snímky, které zůstaly ve vyrovnávací paměti fotoaparátu před uvolněním spouště.
Pro napájení si můžeme zvolit dvě tužkové baterie AA, samostatně prodávaný akumulátor, nebo síťový adaptér. Pro ukládání dat se používají paměťové karty xD až do velikosti 512 MB, ze kterých se poté data přesunují pomocí USB 1.1. Fotoaparát umí i tisk fotografií bez přítomnosti počítače pomocí standardu PictBridge.

[-more-]{Ovládání fotoaparátu}

Ovládání
Tento fotoaparát je zaměřen spíše na náročnější uživatele, ale přesto má jednoduché ovládání, na které se snadno zvyká. Vystouplý bateriový grip usnadňuje držení fotoaparátu, čemuž také přispívá vystouplá hrana na zadní straně a speciální povrchová úprava, která by měla zamezit vyklouznutí přístroje z ruky. Tlačítka se dobře používají, jen snad křížový ovladač by mohl být více vystouplý. Spoušť má čitelný chod a používá se taktéž bez problémů.


Specialitou fotoaparátů Fuji je tlačítko F, díky kterému se rychle dostaneme k nastavení rozlišení snímků, citlivosti a barevného spektra (normal, chrome, černobílý). V režimu prohlížení fotografií funguje tlačítko F pro volby přímého tisku. Ostatní parametry se nastavují tlačítkem Menu, které se nachází uprostřed křížového voliče. Zde nastavíme samospoušť, vyvážení bílé (slunce, zataženo, 3 stupně zářivky, žárovka, automatika a manual), zaostřování (kontinuální, bodové, multibodové), oblast měření expozice (průměrové, s důrazem na střed, bodové), sériové snímání (final 4, top 4, bracketing), jas displeje, ostrost snímků (hard, soft, normal) a intenzitu záblesku. Pokud v tomto menu zvolíme položku Set-Up, tak se dostaneme k nastavení úsporného režimu, zobrazování náhledů po vyfotografování, formátování karty, zvuků přístroje, data, času, fotografování do RAWu, jazyka, video formátu a resetování nastavení.

 
[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}

Kvalita snímků
Fotografie exponované s citlivostí 80 a 100 ISO jsou bez viditelného digitálního šumu. Na citlivosti 200 ISO je již patrný lehký zásah softwarové redukci šumu, která jen lehce zhorší kresbu, ale následky nejsou nijak destruktivní a fotografie jsou stále použitelné i při tisku na velký formát. Při citlivosti 400 ISO je již patrná větší ztráta detailů a šum (a stopy po jeho odstranění) je lehce patrný pouze při zobrazení fotografie 1:1. Při fotografování s citlivostí 800 ISO se snímky ukládají v rozlišení max. 2048x1536 bodů, což znamená, že se již neinterpolují, což má své důvody. Takové fotografie, zejména noční, již mají patrný šum při zobrazení 1:1, ale na zmenšených snímcích není viditelný. Kresba také není ideální, ale při zmenšení snímku pro webové účely je kvalita stále velmi dobrá.


Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava: 80, 100, 200, 400 a 800 ISO)

Automatické vyvážení bílé má výsledky srovnatelné s ostatními fotoaparáty. Ve dne funguje spolehlivě, ale v interiéru osvětleném žárovkou, nebo zářivkou je lepší nastavit jednu z předvoleb, nebo použít manuální měření. Nutno také dodat, že na displeji se při fotografování barvy nezobrazují v některých případech tak, jaké budou na fotografii. Tento jev jsme zpozorovali při manuálním nastavení bílé barvy. Na displeji byly (v žárovkovém osvětlení) barvy se žlutým nádechem, ale na výsledné fotografii bylo vše v pořádku.

 
Porovnání vyvážení bílé (vlevo automatické, vpravo ruční nastavení)

Díky technologii SuperCCD, interpolovanému rozlišení a kvalitnímu objektivu je rozlišení na dobré úrovni, srovnatelné s výsledky z klasických 8MPix CCD snímačů. Soudkovité zkreslení na nejkratším ohnisku je přijatelné, ale chromatická aberace je větší než jakou jsme očekávali. Na nejdelším ohnisku mizí jak soudkovitost, tak i aberace. Bohužel s nimi ale slábne i ostrost. Celkově je rozlišení i kresba na dobré úrovni převyšující kvalitu fotoaparátů ve stejné cenové skupině. Objektiv trpí pouze slabou zanedbatelnou vinětací.

 
Porovnání optického zkreslení a rozlišení (vlevo ohnisko 32,5mm F3,6 1/120s, vpravo 130mm F5,7 1/50s)

 
Porovnání optického přiblížení (vlevo ohnisko 32,5mm, vpravo 130mm)

  
 
Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava: 80, 100, 200, 400 a 800 ISO)

  
 
Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava: 80, 100, 200, 400 a 800 ISO)

 
Ukázky makro snímků (vlevo 1/90s, F2,8, 80ISO a vpravo 1/60s, F2,8, 80 ISO, -0,3EV)


Ukázka video sekvence (3,37MB)
[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Praktické zkušenosti
Mezi zapnutím fotoaparátu a exponováním první fotografie uplynou cca 1,5s. Zpoždění závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je takřka okamžité a v našich podmínkách neměřitelné, tzn. pod 0,1s. Bez namáčknutí je prodleva cca 0,4s. Změna ohniskové vzdálenosti z nejkratší na nejdelší trvá cca 1s a ovládání zoomu je rozděleno na cca 12 kroků. Celkově je fotoaparát velmi rychlý, i při prohlížení fotografií.
Displej má lehké, ve většině případů, zanedbatelné zpoždění. Při namáčknutí spouště se obraz na displeji zastaví pouze na malou chvíli. Zaostřování funguje spolehlivě, stejně jako automatická expozice.
Jedním z nedostatků, které jsme zpozorovali, je občasné špatné zobrazení teploty barev na displeji. Po nastavení vyvážení bílé pomocí manuálního měření na ploše se střední šedou byly barvy v náhledu se žlutým nádechem, ale na výsledné fotografii byly barvy v pořádku. Není to pravidlem, ale tato skutečnost může znepříjemnit práci.
Při aktivaci makro režimu se fotoaparát automaticky nastaví na nejkratší ohniskovou vzdálenost. Zajímavou vlastností je také vybíjení baterií. Pro zachování co nejdelší životnosti Ni-MH baterií se doporučuje je plně vybíjet, k čemuž slouží i tato funkce. Nesmí se však používat na jiné, než Ni-MH baterie. Fotografování je díky scénickým režimům jednodušší a v praxi se osvědčil například noční režim.

Závěr
Fuji FinePix E550 je velmi kvalitní fotoaparát s povedenou konstrukcí a líbivým designem. Snímky z tohoto fotoaparátu jsou velmi kvalitní a díky snímači SuperCCD HR jsou efektivně interpolovány až na rozlišení 12MPix. Takto velké fotografie můžeme bez větších problému vytisknout i na větší formáty. Tomu nahrává i nízká úroveň digitálního šumu, kde lze pro tisk velkých fotografií použít jak citlivost 80 ISO, tak i 100 a 200 ISO. Fotografie exponované s citlivostí 400 a 800 ISO již nejsou příliš vhodné pro velkoformátový tisk, ale pro formát A5, nebo webové účely plně dostačují a šum je na nich zanedbatelný. Fotoaparát má také velmi rychlý provoz, kdy start a pořízení první fotografie trvá pouze cca 1,5 sekundy. Fuji E550 je tedy vhodná pro náročnější uživatele požadující rychlý fotoaparát a tisk velkých fotografií. Doporučená maloobchodní cena je 14.490,- Kč včetně DPH.

:: Technické parametry Fuji FinePix E550
:: Webová stránka výrobce

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Poznamka:

Autor: Tomas Svoboda Muž

Založeno: 24.11.2004, 11:23
Odpovědí: 1

Dovolim si poznamenat, ze cela "efektivni interpolace" je mirne receno marketingove mameni zakazniku a jedina vyhoda teto "specialni technologie" pro uzivatele tohoto a jinych fotoaparatu od Fuji s podobnou "specialni technologii" je, ze nemusi interpolovat snimky v grafickem editoru na pocitaci, coz by nepochybne prineslo stejne respektive lepsi vysledky.

Odpovědět na příspěvek

RE: Poznamka:

Autor: Honza Muž

Založeno: 20.01.2005, 10:34

Marketingové mámení to je jen do určité míry. O snímači Super CCD jsem před časem četl v jakémsi časopise poměrně obsáhlý článek, ze kterého si pamatuji asi tolik, že díky jeho konstrukci, kdy jednotlivé buňky nejsou čtverce ale mnohoúhelníky a jiné technologii zpracování obrazu lze s tímto čipem docílit za přispění interpolace o 20 - 30% (podle typu snímku) většího rozlišení než u klasického CCD čipu se stejným počtem pixelů, což potvrzuje zřejmě i měření na http://www.dpreview.com/r
eviews/fujifilme550/page1
1.asp Jinak řečeno, při focení v režimu 12mpix získáme datově olbřímí snímek, který se samozřejmě nemůže ani náhodou rovnat snímku ze skutečného klasického 12mpix snímače, ale co do rozlišení je srovnatelný se snímkem z osmimegáče. Thats all folks.

Odpovědět na příspěvek

Poznamka:

Autor: Tomas Svoboda Muž

Založeno: 24.11.2004, 11:24
Odpovědí: 7

Dovolim si poznamenat, ze cela "efektivni interpolace" je mirne receno marketingove mameni zakazniku a jedina vyhoda teto "specialni technologie" pro uzivatele tohoto a jinych fotoaparatu od Fuji s podobnou "specialni technologii" je, ze nemusi interpolovat snimky v grafickem editoru na pocitaci, coz by nepochybne prineslo stejne respektive lepsi vysledky.

Odpovědět na příspěvek

RE: Poznamka:

Autor: Martin Dolejš Muž

Založeno: 24.11.2004, 11:30

Je si vsak nutne uvedomit, ze ne zrovna malo uzivatelu digitalnich fotoaparatu vyuziva pocitace, natoz pak grafickych editoru. Proto ne malo spolecnosti nabizi napr. interpolaci, digitalni flash, a jine moznosti pro primou upravu fotografii primo v digitalnim fotoaparatu.

Odpovědět na příspěvek

RE: Poznamka:

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 24.11.2004, 12:44

Toto neni marketingovy text a po pravde receno, jsem ani necetl tiskovku k tomuto fotoaparatu. Jak je napsano v jinem prispevku, SuperCCD snimac umoznuje efektivnejsi interpolaci nez klasicke CCD. proto tedy "efektivni interpolace". Opravdu nevim co vam na tomto slovnim spojeni vadi.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Poznamka:

Autor: Tomas Svoboda Muž

Založeno: 24.11.2004, 14:26

Na tomto slovnim spojeni mi nevadi vubec nic. Podstatou meho prispevku bylo poukazani na skutecnost, ze se nektere firmy snazi presvedcit zakaznika o kvalitach sveho vyrobku poukazovanim na vlastnosti a schopnosti, ktere dany vyrobek nema nebo jich dosahuje zpusobem mirne receno zvlastnim. Tedy pokud ma fotoaparat sebedokonalejsi snimac s buhvijakou technologii s rozlisenim 6.3 MPix, jednoduse nemuze poskytnout nativni cestou obraz s rozlisenim 12MPix. Pokud by me neco na clanku vadilo, pak je to tedy spise jeho titulek, nebot Fuji FinePix E550 je mozna levny rychlik, ale rozhodne neni 12MPix...

Odpovědět na příspěvek

RE: Poznamka:

Autor: Jaroslav Houdek Muž

Založeno: 24.11.2004, 13:21

Mate castecne pravdu, kdyby bylo na pocitaci mozne interpolovat z RAW, urcite by to bylo lepsi. RAW konvertor k temto levnym Fuji je dost odflakly. Jestli se objevi jako plugin do Photoshop CS, tak to bude mazec. Ale to nic nemeni na tom, ze kdyz na www.dpreview.com srovnavali tenhle fotak s 8Mpix kompaktem, vysly vysledky srovnatelne. Pri ISO=>400 snedl tenhle mrnous oly8080 k snidani. Takze na te efektivni interpolaci ze SuperCCD asi neco bude.

Odpovědět na příspěvek

RE: Poznamka:

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 24.11.2004, 14:22

Interpolace nenahrazuje efektivni rozliseni, coz samozrejme recenze netvrdi a na tom se shodneme, na druhou stranu pochopitelne prinosna je. Nabizi uzivateli moznost bez jakekoli znalosti, zkusenosti a narocnosti dosahnout vysledku, ktery je sice opakovatelny jinymi cestami, ale pro uzivatele komplikovanejsimi. Navic nikdo uzivatele interpolaci pouzivat nenuti, takze je vse zcela v poradku a pokud je jasne receno co je efektivni rozliseni a co interpolace, tak nechapu kde mate mameni ?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Poznamka:

Autor: Marek Muž

Založeno: 25.11.2004, 14:11

Prostě mámení je v tom, že se článek měl jmenovat "...levný 6 MPix rychlík v praxi", nikoli "...12 MPix..." Tenhle přístroj prostě zaznamenává na max. 6 a něco MPix. To, že to pak elektronika rozmnoží na 12 MPix je už něco jiného a patří to spíš k příslušenství.

Odpovědět na příspěvek

RE: Poznamka:

Autor: Jan Strnad Muž

Založeno: 27.11.2004, 19:02

Milý Tomáši,
kdybyste si nejdříve o technologii super CCD zjistil, věděl byste, že výstup z 6Mpix superCCD je 12 Mpix, protože je to jeho vlastnost a nejde to jinak. Každý CCD snímač interpoluje a super CCD interpoluje prostě jinak, protože má jinou stavbu (lepší) jejíž asi jedinou nevýhodou je právě větší interpolace.

Odpovědět na příspěvek

Hlavně ten tisk velkých fotek....

Autor: quidi Muž

Založeno: 24.11.2004, 12:15
Odpovědí: 2

To mě docela pobavilo. Když budu tisknout velký fotky, tak asi použiju i odpovídající foťák. Nepudu kácet les s kapesním nožíkek. Recenze je tendenční a nic neříkající, popis technických vlastností k ničemu. Akorát tak pro lidi, kteří se dají nachytat na takové kraviny jako interpolovaných 12 Mpix. Jen tak dál pane Filipi. :-))

Odpovědět na příspěvek

RE: Hlavně ten tisk velkých fotek....

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 24.11.2004, 12:34

Ale pane Quidi, ja myslel ze nas ctou inteligentni lide a ze chapaji, ze tento fotak nema konkurovat D70, nebo 20D, ale je cenove dostupnym resenim. Pokud se premuzete precist alespon zaver, je tam jasne napsane pro koho je fotoaparat urcen. Rad si take prectu vase argumenty ze interpolace ze SuperCCD neni efektivnejsi nez z klasickeho CCD (bez vlivu vad objektivu atd).
Preji hezky slunecny den ;)

Odpovědět na příspěvek

RE: Hlavně ten tisk velkých fotek....

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 24.11.2004, 14:19

Muzete mi prosim Vas ukazat odstavec, ktery je v teto recenzi tendencni? David odvedl velmi dobrou praci a nabizi vam recenzi, ve ktere je to co ma byt:
1) podrobny technicky popis
2) popis ovladani a chovani pristroje
3) ukazkove fotografie ruzneho zamereni v plnem rozliseni a bez uprav
4) Nazor recenzenta, ktery ma moznost srovnavat s radou konkurencnich reseni ...

Odpovědět na příspěvek

Fuji a jeho trápnosti.

Autor: Pavol Muž

Založeno: 25.11.2004, 00:43
Odpovědí: 1

Fuji je celkove velmi divna a cudna firma. Niekedy maju ich aparaty take elementarne kiksy a chyby ze clovek neveri. Miesaju doslovne perly s pomyjami.

Odpovědět na příspěvek

RE: Fuji a jeho trápnosti.

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 25.11.2004, 08:39

Nechapu prilis vase prikre hodnoceni a nemyslim si, ze by Fujifilm v tomto ohledu jakkoli vybocoval. Naopak mam pocit, ze Fuji ma na rozdil od nekterych jinych vyrobcu jiz pomerne dlouho jednotny styl ve vsech kategoriich a pokud si pujdete koupit nove Fuji, vite co od nej cekat.

Muzete byt konkretni?

Odpovědět na příspěvek

Vybíjení baterek do dna

Autor: ku Muž

Založeno: 02.12.2004, 12:55
Odpovědí: 1

Co se týká vybíjení baterek ve foťáku do dna doporučuji si přečíst skvělý článek na http://www.skyfly.cz/pris
troj/baterky02.htm

Odpovědět na příspěvek

RE: Vybíjení baterek do dna

Autor: Dušan D. Muž

Založeno: 02.12.2004, 15:58

Velice zajímavé, ale článek je patrně pouze o Ni-Mh. Autor vyvrací, že by Ni-Mh články ztrácely kapacitu s věkem, i bez používání, nicméně třeba u LiOn tomu tak je ... i nepoužívaná LiOn baterka je za 3 roky na vyhození. Obsáhlejší studijní materiál je na http://www.buchmann.ca/to
c.asp

Odpovědět na příspěvek

Interpolace a rozlišení

Autor: Dušan D. Muž

Založeno: 02.12.2004, 15:44
Odpovědí: 1

V diskusi tu vidím spoustu kritických připomínek k interpolaci na 12MPix apod. Pokud ale zkusíme zapomenout na svou posedlost megapixlíky a podíváme se na rozlišení v čarách na mm, je na tom E550 zatraceně dobře, srovnatelný či mírně lepší než mnohé 7-8 MPix foťáky: http://www.dpreview.com/r
eviews/fujifilme550/page1
1.asp

Odpovědět na příspěvek

RE: Interpolace a rozlišení

Autor: Honza Muž

Založeno: 20.01.2005, 10:43

Marketingové mámení jak tady někdo napsal to je jen do určité míry. O snímači Super CCD jsem před časem četl v jakémsi časopise poměrně obsáhlý článek, ze kterého si pamatuji asi tolik, že díky jeho konstrukci, kdy jednotlivé buňky nejsou čtverce ale mnohoúhelníky a jiné technologii zpracování obrazu lze s tímto čipem docílit za přispění interpolace o 20 - 30% (podle typu snímku) většího rozlišení než u klasického CCD čipu se stejným počtem pixelů, což potvrzuje zřejmě i měření na http://www.dpreview.com/r
eviews/fujifilme550/page1
1.asp Jinak řečeno, při focení v režimu 12mpix získáme datově olbřímí snímek, který se samozřejmě nemůže ani náhodou kvalitativně rovnat snímku ze skutečného klasického 12mpix snímače, ale co do rozlišení je srovnatelný se snímkem z osmimegáče. Za cenu za kterou se 550ka prodává mi to nepřipadá vůbec špatné. Thats all folks.

Odpovědět na příspěvek

histogram-jaký

Autor: jirka2 Muž

Založeno: 20.07.2005, 14:04
Odpovědí: 1

Ani zmínka jestli ma E 550 histogram.To je odfláknutá recenze.

Odpovědět na příspěvek

RE: histogram-jaký

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 20.07.2005, 15:48

E550 ma histogram pouze pri prohlizeni snimku

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: