Fuji FinePix F810 ZOOM – exkluzivní novinka v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Fuji FinePix F810 ZOOM – exkluzivní novinka v praxi

Fujifilm FinePix F810 zoom

26. srpna 2004, 00.00 | Příjemný kovový digitální fotoaparát s čipem SuperCCD HR 4. generace a rozlišením 6.6 Mpix. Tak by mohla znít jednoduchá definice modelu F810, který jsme měli jako první v ČR možnost podrobit podrobnému redakčnímu testu. Jaký byl výsledek?

{Popis a ovládání}

Společnost Fujifilm nedávno představila žhavou novinku s označením FinePix F810 Zoom, kterou jsme v zápětí získali do redakčního testu. F810ka spadá do řady „F“, které jsou charakteristické širokoúhlým displejem, podlouhlým celokovovým tělem a velkou řadou manuálních funkcí. Své zákazníky přiláká hlavně schopností pořizovat širokoúhlé snímky s poměrem stran 16:9 v maximálním rozlišení 3968 x 2232 bodů nebo s klasickým poměrem stran 4:3 s rozlišením až 12MPix. Fotoaparátu pochopitelně nechybí 4násobný optický zoom a vše co nabízel model F710.

Konstrukce a design
Model FinePix F810 vychází konstrukčně i designově z F710ky. Hlavními rozdíly mezi nimi jsou v osazení snímacím prvkem. F710ka je osazena čipem Super CCD technologie SR (Super Dynamic Range), která poskytuje větší dynamický rozsah ve fotografování kontrastních scén. Naproti tomu F810ka má v sobě čip Super CCD HR (High Resolution), který jí umožňuje snímat fotografie ve velikosti 12 Mpix.



Tělo fotoaparátu F810 je kovové, podlouhlého tvaru s matně stříbrnou povrchovou úpravou a leštěnými doplňky. Přední straně dominuje objektiv s automaticky zasunujícími se ochrannými lamelami při vypnutí, chránící tak optiku přístroje. Vedle objektivu je umístěno tlačítko C-AF pro kontinuální ostření a mikrofon. V hořejší části je přední část optického průhledového hledáčku společně se sensorem velikosti záblesku.



Pop-up blesk, otočný volič expozičních režimů a elektronická spoušť jsou umístěny na vrchní části fotoaparátu. Zde je umístěn i posuvný přepínač mezi prohlížením snímků, pořizováním snímků a vypnutím fotoaparátu.
Kolem širokoúhlého displeje na zadní straně jsou rozmístěny ostatní důležité ovládací prvky jako je čtyřsměrný ovládací prvek, v jehož středu je umístěno tlačítko pro aktivaci Menu, kolébkové ovládání zoomu a přepínač mezi širokoúhlým nebo klasickým zobrazením displeje. Také je zde umístěn roller, který v kombinaci se čtyřsměrným prvkem ovládá pohyb v Menu. Ovládání fotoaparátu je poměrně rozsáhlé, ale snadno zvládnutelné.
Na levém boku přístroje je možno připojit externí napájení, konektor je bohužel otevřený bez jakékoli ochrany. Paměťové médium společně s baterií se vkládají ze spodní strany. Doporučujeme dbát na správné zasunutí Li-Ion akumulátoru, který lze zasunout i otočený. Samozřejmě nedojde k poškození ani fotoaparátu, ani akumulátoru, přesto jde o nepříjemnou drobnost.
FinePix F810 má rozměry 110 x 54 x 29 mm a váží 250 g. Nejde tedy o doslova kapesní kompakt, ale o to lépe se drží. Díky plochým tvarů jej lze přenášet poměrně pohodlně a díky povedenému designu budí ve společnosti zaslouženou pozornost.


Technická specifikace
Uvnitř fotoaparátu tepe SuperCCD snímač 4. generace s úhlopříčkou 1/1,7“ s efektivním rozlišením 6 milionů bodů. Označení HR značí, že jde o snímač s vysokým rozlišením, které lze navíc pomocí interpolace zvýšit až na 12 milionů bodů. Citlivost snímače je možné nastavit mezi 80-800 ISO, nicméně 800ISO funguje pouze v rozlišení 3MPix a méně. Získané snímky lze ukládat do komprimovaného formátu JPEG (EXIF 2.2) nebo lze využít nekomprimovaný formát CCD-RAW. Snímky se ukládají na xD paměťové médium. Pro komunikaci s jinými zařízeními využívá vysokorychlostní rozhraní USB 2.0. Nabízí i A/V výstup, který podporuje formáty NTSC a PAL. Součástí dodávky je i synchronizační kolébka, která zároveň i dobíjí akumulátor.


 

Objektiv s označením Fujinon je s 4násobným optickým zoomem a je dvourozsahový. Lze ho buď přepnout do širokoúhlého režimu s rozsahem 32,5 x 130 mm nebo do standardního režimu, ve kterém má rozsah 35,5 x 142 mm. Minimální zaostřovací vzdálenost je 60 cm bez makro režimu. V makro režimu se minimální ostřící vzdálenost snižuje na cca 7,5 cm. Při špatných světelných podmínkách se aktivuje přisvětlovací reflektor, který pomáhá autofokusu správně zaostřit. Clona se pohybuje při nejkratším ohnisku od F2,8 do F8,0 a při nejdelším ohnisku se pohybuje v rozmezí F5,6 - F8,0. Světelnost objektivu je tedy průměrných F2,8 - 5,6.
Ve standardním režimu lze pořizovat snímky s rozlišením 4048 x 3040, 2848 x 2136, 2048 x 1536, 1600 x 1200, 640 x 480 bodů a po přepnutí do režimu širokoúhlého zobrazení snímky v rozlišení 3968 x 2232, 3200 x 1800, 2304 x 1296, 2048 x 1152, 768 x 432 bodů. Ozvučené videosekvence lze pořizovat ve standardním režimu 640 x 480 nebo 320 x 240, v širokoúhlém režimu 640 x 360 nebo 320 x 184 a to v kvalitě 30 snímků za sekundu. Videosekvence se ukládají ve formátu AVI a zvukový záznam ve formátu WAV.
Měření expozice probíhá buď pomocí TTL měření 64 zón, bodově ve středu nebo průměrově. Automatika exponuje v rozmezí časů 3s - 1/2000s, které lze upravovat pomocí korekce expozice v rozsahu +-2EV po 1/3EV krocích. Vyvážení bílé nabízí široký výběr ze sedmi přednastavených hodnot (žárovka, slunečno, zataženo, 3 různé teploty zářivky, ruční nastavení automatická volba).
K fotografování lze využít nejen optický průhledový hledáček bez dioptrické korekce, ve kterém je při nejnižší ohniskové vzdálenosti v pravém spodním rohu vidět část objektivu, ale i 2,1“ LCD displej s poměrem stran 16:9 a rozlišení 173.000 bodů.



Při zhoršených světelných podmínkách můžeme aktivovat pop-up interní blesk, který má dosah při nejkratším ohnisku 4 m a při nejdelším 5,5 m. Interní blesk disponuje režimy redukcí červených očí, pomalou synchronizací a automatikou. V Menu lze nastavit i intenzitu záblesku od +0.6 do –0.6.



Fotoaparát je napájen Li-Iontovým akumulátorem, který můžeme nabíjet pomocí adaptéru nebo adaptér připojit do elegantní kolébky. Jestliže je fotoaparát umístěn v kolébce, nelze s ním fotografovat. Kolébku lze však využít k ukládání dat do počítače a nabíjení.


Ovládání
Tvar fotoaparátu určuje podlouhlý širokoúhlý displej, kolem kterého jsou umístěny hlavní ovládací prvky. V dosahu pravého palce je na zadní stěně fotoaparátu umístěn kolébkový ovladač 13ti polohového zoomu. Nenechte se zmást provedením, které vypadá jako dvojice tlačítek, zoom je ovládán opravdu kolébkovým ovladačem, který je velmi příjemný. Posuvný volič na horní stěně fotoaparátu umožňuje rychlé přepínání mezi režimem prohlížení a pořizování snímku. Po přepnutí do polohy fotografování se ihned vysune objektiv a skoro okamžitě je připraven k pořizování snímku. Pro rychlé a kvalitní fotografování sportu, portrétu, nočních scén a krajin nám pomohou automatické kreativní režimy, mezi kterými se lze přepínat pomocí nekonečného otočného voliče umístěného na horní straně fotoaparátu. Kromě scénických režimů nabízí i tradiční kombinaci P/A/S/M + AUTO.


Po aktivaci tlačítka Menu se dostaneme do výběru samospouště (2s a 10s), nastavení vyvážení bílé, výběru ostření, bracketingu (+-1EV, +-2/3EV a +-1/3EV), ostrosti, intenzity záblesku a jasu displeje. Dalším krokem se dostaneme do nabídky nastavení přístroje, kde lze měnit zapnutí nebo vypnutí displeje, formátování paměťové karty, délku vypnutí přístroje při nečinnosti, intenzitu zvuku fotoaparátu a spouště, zapnutí a vypnutí přisvícení při nedostatku světla (AF Illuminator), použití formátu CCD-RAW, výběr jazyka, formát video výstupu (PAL/NTSC) a lze téže zvolit resetování přístroje na tovární nastavení. Menu je tradičně horizontálně řešení, graficky velmi jednoduché a používá u Fujifilmu tak oblíbenou poloprůhlednou grafiku. Na rozdíl od levnějších modelů není přehnaně barevně pestré a působí velmi příjemně.

 

Nastavení citlivosti, kvality snímku a barevného filtru lze rychle a efektivně měnit pomocí známého tlačítka f, které je specialitou fotoaparátů Fuji. Škoda jen, že v tomto speciálním menu není i volba balance bílé barvy, které by dle našeho názoru mohla být užitečná i zde..
Volba Menu v režimu prohlížení umožňuje mazání snímků, zapnutí ochrany snímku, přidat zvukový komentář k obrázku, prezenční prohlížení a zmenšit jejich velikost.

 

[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}

Kvalita snímků
Fotoaparát FinePix F810 nás překvapil nízkou úrovní šumu, který však při podrobném zkoumání najdeme u všech úrovní citlivosti. Snímky exponované při citlivostech 80 i 100 ISO vykazují velmi jemný, minimální šum. Při zvýšení citlivosti na 200 ISO roste hladina šumu jen minimálně. Fotografie pořízené při 400 a 800 ISO vykazují již znatelný šum, ale jsou stále použitelné.



Porovnání šumu na neutrální šedé při citlivosti (zleva doprava) 80, 100, 200, 400, 800 ISO

Automatické vyvážení bílé pracuje poměrně dobře a to i v nočních snímcích. Komfort při fotografování však trochu kazí fakt, že se zobrazení vyvážení bílé na LCD displeji při expozici zobrazuje jinak, nežli je v exponovaném snímku, i když má exponovaný snímek správnou hodnotu.


 
Porovnání vyvážení bílé (vlevo automatické, vpravo ruční nastavení)

Objektiv od společnosti Fujinon při nejmenší ohniskové vzdálenosti vykazuje malé soudkovité zkreslení, které je však v přijatelné míře. Objevuje se zde i v malé míře viditelná chromatická aberace, která směrem k větším ohniskovým vzdálenostem mizí.


 
Porovnání optického zkreslení a rozlišení (vlevo ohnisko 32,5 mm, vpravo 130 mm)

 
Porovnání optického přiblížení (vlevo 32,5 mm, vpravo 130 mm)

  
 
Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava a shora dolů: 80, 100, 200, 400 a 800 ISO)

 
 
Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolu: 80, 100, 200, 400 a 800 ISO)


Ukázka video sekvence (3,37 MB)

Praktické zkušenosti
I když F810ka vypadá na první pohled poměrně stroze a hranatě, ergonomie fotoaparátu je překvapivě dobrá. Pravdou však je, že mnozí z nás nejdříve dbají na vybavenost fotoaparátu a po té teprve jak sedne do ruky. Po stránce konstrukční lze fotoaparátu vytknout snad jen poměrně nešťastně umístěný optický hledáček s velmi malým průzorem. Jak jsme psali výše v článku při malých ohniskových vzdálenostech je vidět v pravém spodním rohu část objektivu.
Na čemž si dal výrobce hlavně záležet je rychlost tohoto digitálního kompaktu o čemž se lze přesvědčit již při startu. Start přístroje včetně pořízení prvního snímku trvá ani ne 2 sekundy. Reakce závěrky na zmáčknutí spouště s namáčknutím je okolo 0,1s a bez namáčknutí asi 0,5s. Vše však závisí na konkrétních světelných podmínkách. Pro přesun z jednoho konce ohniska na druhý je potřeba 1,5 s, přičemž lze pohodlně rozlišit 13 poloh. Ostatní ovládací prvky reagovaly spolehlivě a úměrně ke své funkci.
Příjemným zpestřením je přítomnost praktického tlačítka kontinuálního ostření, které se provádí po dobu jeho zmáčknutí. Nemusíte tedy složitě hledat v Menu, kde se tato funkce aktivuje. Funkce kontinuálního ostření funguje i při manuálním ostření a rollerem se nastavuje ostřící vzdálenost. Tato hodnota ostřící vzdálenosti se však na displeji nikde nezobrazuje jako u jiných typů fotoaparátu.
Jak již jsme výše upozornili, velikost vyvážení bílé se na displeji zobrazuje s jinými hodnotami a to mírně k úrovni žlutého světla, nežli se exponuje, což vede k dezinformaci fotografa. Exponovaný snímek se však exponuje správně.

Srovnání FinePix F710 a F810
Budeme-li chtít srovnat tyto dva typy fotoaparátu, dojdeme k výsledku, že jsou si téměř totožné až na to, že každý z nich je osazen jiným čipem s různou technologií a výhodami s tím plynoucími. F710 je osazena čipem Super CCD 4. generace technologie SR, který využívá přítomnosti dvou fotodiod na jeden pixel. Každá fotodidoda je jinak citlivá na světlo a tímto lze dosáhnout vyššího dynamického rozsahu při fotografování kontrastních scén. Jelikož pixel zde reprezentují dvě buňky, je nutné pro 6 megapixelový snímek provést interpolaci.
Fotoaparát FinePix F810 používá v sobě čip Super CCD 4. generace technologie HR, který má stejnou velikost jako čip technologie SR a to 1/1,7“. Tento čip je navržen tak, aby dosahoval většího odstupu šumu a signálu s fyzickým rozlišením 6 megapixelů a pomocí interpolace může dosáhnout rozlišení 12 megapixelových snímků.
Je jen na každém z vás jak využijete fotoaparát, který vytváří 12Mpix snímky a nebo zda dáte přednost 6Mpix za to však levnější variantě.

Závěr
Fotoaparát Fuji FinePix F810 je vcelku povedený model, slučující v sobě možnost pořizovat širokoúhlé snímky společně s jejich vysokým rozlišením až 8 Mpix resp. 12 MPix. Může tak oslovit náročnější fotografické amatéry, kteří hledají poměrně malý přístroj s širokou nabídkou funkcí a možností pořizovat snímky nejen ve standardním formátu 3:2, ale i v širokoúhlém podání 16:9 s plně manuálním režimem. Když k tomu přidáme rychlost tohoto přístroje, kterým je schopen pořizovat snímky, máme před sebou kvalitní přístroj s pěkným designem. Otázkou je cena, za kterou lze tento přístroj pořídit a kterou s ohledem na nedávné představení zatím neznáme. Nicméně fotoaparát by se měl během jednoho až dvou měsíců dostat na náš trh.

:: Technická specifikace F810
:: Srovnání F710 vs. F810

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: