Fujifilm FinePix F30 s citlivostí až ISO 3200 v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Fujifilm FinePix F30 s citlivostí až ISO 3200 v praxi

28. července 2006, 00.00 | Pokračovatelem úspěšného digitálního kompaktního fotoaparátu Fujifilm FinePix F10 je model F30, který během krátké doby stačil získat například cenu TIPA 2006 pro nejlepší kompakt. Rozlišení nabízí stále rozumných 6,3 MPix, ale dočkali jsme se zvýšení citlivosti až na ISO 3200, zvýšení rozlišení displeje, nebo lepší výdrže baterie. Jak fotoaparát dopadl v redakčním testu?

{Popis a konstrukce}

Pokračovatelem úspěšného digitálního kompaktního fotoaparátu Fujifilm FinePix F10 je model F30, který během krátké doby stačil získat například cenu TIPA 2006 pro nejlepší kompakt. Rozlišení nabízí stále rozumných 6,3 MPix, ale dočkali jsme se zvýšení citlivosti až na ISO 3200, zvýšení rozlišení displeje, nebo lepší výdrže baterie. Jak fotoaparát dopadl v redakčním testu?

Konstrukce a design
Ti, kdo znají FinePix F10, na první pohled zjistí, že design se radikálně změnil. Subjektivně hodnotíme, že k lepšímu, protože fotoaparát již nepůsobí příliš hranatě, i když původní minimalistický design měl také něco do sebe. Po sejmutí reklamních samolepek je přední strana příjemně decentní. Objektiv i ve vypnuté stavu decentně přesahuje loubku těla. V jeho okolí nalezneme interní blesk, přisvětlovací diodu (pracuje také jako indikátor samospouště) a mikrofon.

Ani na zbytku těla toho nenalezneme více než u běžného kompaktu. Pravá strana má pouze úchyt pro řemínek a na levé straně jsou konektory napájení a datového přenosu (sdružený A/V a USB). Horní strana také doznala změn. Místo velkého prstence pro změnu expozičních režimů je zde pouze spoušť a volič je vyveden jako samostatný otočný přepínač. Provedením je takřka miniaturní a tlačítko pro zapnutí přístroje je také velmi malé a navíc zapuštěné pod povrch.

Již model F10 byl vybaven 2,5" displejem. Stejnou úhlopříčku má i displej u F30, ale s tím rozdílem, že nabízí takřka dvojnásobné rozlišení, což zlepšuje komfort při fotografování. Stejně jako předchozí modely nemá optický průhledový hledáček. Fotografovat musíme pouze pomocí displeje. Kolébkový ovladač zoomu je, stejně jako dříve, umístěn v pravém horním rohu. Pod ním je skupina čtyř funkčních tlačítek, uprostřed které je křížový ovladač s potvrzovacím tlačítkem.

Na spodní straně je umístěn plastový závit pro stativ, reproduktor a plastovou krytkou chráněný prostor baterie a paměťové karty. Tělo fotoaparátu má rozměry 92,7 x 56,7 x 27,8 mm a hmotnost 155 g bez příslušenství. S baterií a paměťovou kartou je to cca 195 g.

[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace
Již šestá generace snímačů SuperCCD HR nabízí netradiční uspořádání snímacích buněk ve tvaru osmiúhelníku, přičemž vzájemně jsou umístěny voštinově (podobně jako medová plástev). Efektivní rozlišení zde máme 6,3 MPix a úhlopříčku 1/1,7". Citlivost lze nastavit na ISO 100, 200, 400, 800, 1600 a 3200 (což je zlepšení oproti F10 a F11, které umožňovaly pouze ISO 1600). Fotografie můžeme ukládat do rozlišení 2 848 x 2 136, 3 024 x 2 016 (3:2), 2 048 x 1 536, 1 600 x 1 200 a 640 x 480 bodů a formátu JPEG. Ozvučená videa lze ukládat v rozlišení 640 x 480 a 320 x 240 bodů s frekvencí 30, nebo 10 sn./s ve formátu AVI. Natáčet můžeme až do zaplnění paměťové karty a nelze používat optický zoom. O zpracování obrazu se stará obrazový procesor Fujifilm Real Image Processor s Real Photo technologií. Pro zpracování snímků můžeme nastavit barevné filtry chrome a černobílý.

Objektiv Fujinon nabízí trojnásobný optický zoom díky rozsahu ohniska od 8 do 24,9 mm (ekvivalent kinofilmu je 36-108 mm). Světelnost je F2,8-5,0. Minimální zaostřovací vzdálenost v klasickém režimu je cca 60 cm, v makro režimu zaostříme již od 5 cm. Automatické TTL zaostřování pracuje v jednorázovém nebo kontinuálním režimu a pro horší světelné podmínky má k dispozici přisvětlení pomocí asistenční diody.

Expozice se měří (TTL, tzn. through the lens) na 256 zónách a nastavuje ji automatika nebo uživatel pomocí režimu s prioritou času a prioritou času. Manuální režim k dispozici bohužel není, ale samozřejmě nechybí množství scénických režimů. Čas expozice se může nastavit od 1 / 2 000 s do 3 s. V režimu Noční snímek se čas může prodloužit až na 15 s. Nechybí ani možnost ovlivnění automatické expozice pomocí korekce +- 2 EV p o1/3 EV krocích. Sériové snímání pracuje rychlostí až 2,2 sn./s pro až 3 snímky, nebo 0,6 sn./s až do zaplnění paměti. Uložit také můžeme poslední 3 snímky pořízené před uvolněním tlačítka spouště. Tato možnost se hodí při fotografování situací, u kterých přesně nevíme, kdy nastanou.

Vyvážení bílé barvy nastavíme na jednu z nastavených předvoleb (slunečno, zataženo, 3 různé typy zářivek a žárovka), změříme ji manuálně, nebo vše necháme na automatice. Vestavěný blesk má udávaný pracovní dosah cca od 0,6 m do 6,4 m. V makro režimu od cca 0,3 m. Vybrat si můžeme z režimů: automatický blesk, předblesk proti červeným očím, trvale zapnutý blesk, synchronizace s dlouhým časem závěrky, nebo kombinace dvou předchozích.

LCD displej na zadní straně má úhlopříčku 2,5" a rozlišení 230 000 bodů. Kromě malé interní 10 MB paměti (novinka oproti F11) můžeme snímky ukládat na xD paměťové karty (do kapacity až 1 GB včetně.). Napájení zajišťuje Li-Ion akumulátor NP-95 s udávanou výdrží pro až 580 snímků. Pro přenos snímků máme k dispozici USB 2.0 (podporuje i přímý tisk pomocí PictBridge) a A/V výstup.

[-more-]{Ovládání fotoaparátu}

Ovládání
Koncepce ovládání zůstala stejná jako u předchozích modelů. Na horní straně fotoaparát zapneme, nastavíme režim expozice (tentokrát však jinak řešeným ovladačem) a fotografujeme pomocí velmi dobře udělané spouště, která má příjemně čitelný chod (i když by mohla být o něco málo hlubší, chod je poměrně krátký). I ostatní tlačítka se velmi dobře používají.

Zbytek ovládání je umístěn na zadní straně, kde můžeme nastavit citlivost, rozlišení a barevný filtr pomocí speciálního tlačítka F, nebo klasicky křížovým ovladačem aktivovat makro režim, samospoušť, režim blesku a zvýšení jas displeje. Kromě tlačítka pro zobrazení pořízených snímků a tlačítka pro ovládání informací na displeji, je zde také korekční tlačítko označené jako +/-, pomocí kterého nastavujeme korekci expozice, nebo čas a clonu v příslušných režimech.

V menu pak nastavíme režim nastavení expozice (nebo scénické režimy), oblast měření expozice, vyvážení bílé barvy, sériové snímání, režim automatického zaostřování a poslední položkou je možnost přechodu do Setupu. Zde si můžeme nastavit dobu zobrazování náhledu snímku po jeho pořízení, zvuky, číslování souborů, jas displeje, digitální zoom, přisvícení AF, prodloužení časů expozice pro režim "Noční snímek", automatické vypínání fotoaparátu, vypínání podsvícení displeje, naformátovat paměťovou kartu, nastavit datum a čas, jazyk (čeština není), barvu pozadí menu, režim USB (tisk snímků, nebo přenos dat do PC), formát videovýstupu a restovat veškerá nastavení. Nutno dodat, že menu se dočkalo nového designu, který je dle našeho názoru o něco více přehlednější.

 

 
[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}

Kvalita snímků
Digitální šum, to je hlavní téma okolo minulých modelů, které z nich udělalo tak dobré fotoaparáty. Modely F10 a F11 vynikaly výrazně menší úrovní šumu než konkurence a není tomu jinak ani u F30. Digitální šum zde není prakticky do citlivosti ISO 800. Samozřejmě nic není jen tak, již od ISO 400 pozorujeme postupnou degradaci nejjemnějších detailů snímků vlivem silné softwarové redukce šumu, ale výsledek je nadprůměrný. Detaily jsou na citlivostech ISO 1600 a 3200 velmi silně narušeny, ale zmenšený snímek má stále svou vypovídací hodnotu.


Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů: ISO 100, 200, 400, 800, 1600 a 3200), výřezy 1:1 z barevného testovacího terče

Automatické vyvážení bílé barvy pracuje velmi spolehlivě. Selhává pouze pod žárovkovým osvětlením, kde je lepší nastavit odpovídající předvolbu, nebo použít manuální měření.

 
Porovnání vyvážení bílé (vlevo automatické, vpravo manuální měření)

Dalším překvapením řady F je velmi nadprůměrná ostrost snímků. U tak malého kompaktu s na první pohled obyčejným objektivem člověk nečeká zázraky, ale při pohledu na běžné snímky i na snímky testovacího terče je jasné, že úroveň detailů je na 6 MPix nadstandardní. Příčinu můžeme hledat i v kvalitním obrazovém procesoru, který snímky doostřuje. Příjemná je poměrně zanedbatelná chromatická aberace. Soudkovité zkreslení je na nejkratším ohnisku přijatelné. Zkreslení postupně mizí s rostoucí ohniskovou vzdáleností, kdy se také bohužel ztrácí i ostrost snímku. Tento jev je u kompaktů běžný a zde není nijak extrémní. Obrazoá kvalita je tedy u F30 velmi dobrá.

 
Porovnání optického zkreslení a rozlišení (vlevo ohnisko 36 mm, vpravo 108 mm)

 
Porovnání optického přiblížení (vlevo ohnisko 36 mm, vpravo 108 mm), výřezy 1:1

 

 

 
Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 100, 200, 400, 800, 1600 a 3200), výřezy 1:1

 

 

 
Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 100, 200, 400, 800, 1600 a 3200), výřezy 1:1


Ukázka makro snímku


Ukázka videosekvence 640 x 480 bodů s frekvencí 30 sn./s (5,56 MB)
[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Praktické zkušenosti
Od stisknutí tlačítka Power do pořízení prvního snímku uplyne cca 1,8 s. Od stisknutí nenamáčknuté spouště do pořízení snímků uplyne cca 0,3 s. S namáčknutou spouští je zpoždění v našich podmínkách neměřitelné, tzn. pod 0,1 s. Dá se říci, že reakce je téměř okamžitá. Z jednoho konce rozsahu objektivu přezoomujeme na druhý konec za cca 0,7 s. Ovládání zoomu nabízí cca 8 kroků. Krokování by mohlo být méně citlivé a jemnější.
Automatické zaostřování pracuje velmi spolehlivě i za horších světelných podmínek. Na automatické měření expozice se lze spolehnout, pouze u nočních snímků je lepší použít prioritu času. Zpoždění displeje je pozorovatelné, ale vše je v rámci standardu ostatních kompaktů. Větší rozlišení displeje pomáhá lépe pozorovat scénu. I na ostrém slunci lze poměrně úspěšně fotografovat, ale výslednou kontrolu snímků bychom měli provádět alespoň v částečném stínu.
Rozdílů oproti F10 a F11 není mnoho. Snímač má stejné rozlišení a zdá se být stejný, jen s tou výjimkou, že by se mělo jednat o novější generaci. Výdrž baterií doznala vylepšení, ale v praxi to bude jen těžko postřehnutelné. Již od model u F10 byla výdrž nadprůměrná. I když je u F30 zcela nový design, rozměry zůstaly víceméně stejné, tu milimetr navíc a tu zase méně: F11 92 x 58,2 x 27,3 mm a F30 92,7 x 56,7 x 27,8 mm.
Největší výhodou je velmi dobrá úroveň digitálního šumu (i když se stále ani nelze bavit o přiblížení k DSLR zrcadlovkám, které mají šum řádově menší) a velmi dobrá kresba snímků. Na rozdíl od původní F10 byl již u F11 režim priority času a clony, což výrazně chybělo. Bohužel jsme se stále nedočkali plně manuálního režimu, ani zobrazení histogramu. Stále však na ovladači expozičních režimů zůstává matoucí označení M, které nesymbolizuje manuální, ale automatický režim.

Závěr
Úspěch Fujifilmu s F10 je značný, a tak se nelze divit, že se snaží přihřívat si svou polívku, dokud to jen jde. Výrazných vylepšení od doby uvedení F10 bylo u F11 a F30 pouze minimum. I přesto, že se jedná o stejný fotoaparát, jen lehce faceliftovaný, je stále konkurenceschopný. Ostatní výrobci také přinášejí již i u obyčejných kompaktů vysoké citlivosti, ovšem často s poměrně nepoužitelným výsledkem. Fujifilm tak dokazuje kvality svoje i SuperCCD snímačů, které by zasloužily masovější použití. Cena Fujifilmu FinePix F30 se v maloobchodech pohybuje okolo 9 000 Kč včetně DPH.

::Technické parametry Fujifilm FinePix F30

[-more-]{Živé fotografie}

Živé fotografie

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

X sekund

Autor: MD Muž

Založeno: 28.07.2006, 09:32
Odpovědí: 0

Co znamena udaj "za X sekund"? Ze by nedoplnene udaje do sablony? :-)

Odpovědět na příspěvek

F30 vs E900

Autor: Honza Muž

Založeno: 28.07.2006, 10:21
Odpovědí: 1

je to můj horký kandidát na koupi. Jen bych se zeptal - je lepší F30 nebo E900?

Odpovědět na příspěvek

RE: F30 vs E900

Autor: Bandaska Muž

Založeno: 06.08.2007, 06:27

Taky by mě moc zajímalo jestli je lepší E900 nebo F30???

Odpovědět na příspěvek

Citlivost

Autor: Pepa Muž

Založeno: 28.07.2006, 11:52
Odpovědí: 6

Zajímalo by mě, jak je to s tou citlivostí doopravdy, jesli se dá udávané citlivosti věřit, nebo je nadhodnocena výrobcem.

Odpovědět na příspěvek

RE: Citlivost

Autor: iso Muž

Založeno: 28.07.2006, 15:46

iso 3600 snadno a rychle
1. vemte běžný snímač s použitelný pro 50-400
2. nastavte zesílení před ad převodníkem na dvojnásek a ze získané hodnoty softwarově přepočítejte jas na čtyřnásobek.
3. vznikklý šílený šum potlačte tak že z každých devíti pixelů vemte střední hodnotu a tu použijte pro výstup - okraje oblastí roztřepte aby silná degradace rozlyšení nebyla tak nápadná.
- nalepte šítek iso3600 a strčte do výlohy, hotovo

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Citlivost

Autor: Jarma Muž

Založeno: 31.07.2006, 07:53

Zase názor odborníka a zdrcujícího kritika, kterému nic navyhovuje. Asi si tímto způsobem vyrovnává komplexy. A internetové diskuze a recenze nečte, proč taky - všemu rozumí nejlépe.
Pravda je, že se recenzent měl tentokrát zaměřit více na snímky při zhoršených světelných podmínkách. Tady měla být ověřena silná stránka tohoto přístroje.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Citlivost

Autor: JANÍK Muž

Založeno: 04.08.2006, 12:25

Vy jste ale zatvrzelec.Technicky je to v pořádku,jenže takto redukce šumu v F30 nefunguje.Nakreslete si šest kruhů pod sebe
a šest osmihranů.Které vám vyplní lépe plochu bez hluchých prostorů.Fuji F30 nemusí při velikosti svých snímačů i jejích buněk tolik zesilovat signál na výstupu a zatěžovat jej následným šumem a pak může jít do vyšších citlivostí.800 iso je tam naprosto v pořádku,jako u konkurence někde kolem iso200.

Odpovědět na příspěvek

RE: Citlivost

Autor: Peter 75 Muž

Založeno: 31.07.2006, 18:22

Myslim ze to je vidiet aj na fotkach. Do 400 ISO sa neda hovorit o nejakom umelom potlacani sumu. Pri ISO 800 je to uz zretelne ale stale je fotka pri nahlade 1280x1024 bez viditelnych zmrseni. 1600 a 3200 su uz trosku brutalne ale stale pouzitelne pri malom formate 10x15 (ISO 1600). V kazdom pripade maju aj DSLR co robit co sa tyka sumu. Na DPreview som videl porovnanie s 20D a nezda sa mi ze by F30 nejako vaznejsie deklasoval. Nechcem porovnavat DSLR s kompaktom pretoze je to ina liga. Ked uz v nicom inom, tak staci ked si vezmes sklo 50mm 1:1,4 a cela F30 je namydlena aj pri fotkach v noci..ide ale o to kolko to stoji :) ano 1600 ISO a 3200 su viac menej marketingove tahy (i ked su situacie kedy su pouzitelne) ale ISO 800 je uplne v pohode pouzitelne a ukazte mi kompakt co to dokaze. Taktiez rozlisovacka je mimoriadna..F30 ma horizontalne 1700 ciar rovnako ako
Olympus E-330, Ixus 800 IS ma 1400 ciar..EOS 20D 1850 ciar..zaujimave porovnanie nie..a teraz opacny koniec, Olympus SP500 UZ 1250 ciar :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Citlivost

Autor: ladislav Muž

Založeno: 02.08.2006, 07:59

Nezapomeňte, že rozlišovačka funguje na rozdíl od zrcadlovek jen když se jedná o dostatečně kontrastní rozdíly, pokud byste srovnal např snímek trávníku z F30 a z libovolné zrcadlovky, tak byste se divil, jak viditelné zmršení se koná !

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Citlivost

Autor: JANÍK Muž

Založeno: 04.08.2006, 12:39

Jistě máte pravdu.Trávník však málokdo zvětšuje na A3. A na 10x15 by jste asi stébla nepočítal.:)

Odpovědět na příspěvek

neuvěřitekné...

Autor: peetr Muž

Založeno: 28.07.2006, 20:41
Odpovědí: 3

celou \"recenzí\" jdou zmínky o kvalitě fotek při vyšším ISO, ale ukázkové snímky nakonec nikde...
hmm..zvláštn
...
??

Odpovědět na příspěvek

RE: neuvěřitekné...

Autor: peetr Muž

Založeno: 28.07.2006, 20:46

myslím tím celý snímek v plném rozlišení, ne ty malé čtverečky.. aspoň ze dva, třeba někde z interieru..

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: neuvěřitekné...

Autor: Wikan Muž

Založeno: 29.07.2006, 02:54

Ty jsi asi na internetu poprve ze? Co takhle na ty ctverecky kliknout?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: neuvěřitekné...

Autor: peetr Muž

Založeno: 29.07.2006, 14:05

pravda..stačilo kliknout do čtverečku a - hopla!
Tak to se omlouvám, byl jsem právě na internetu poprvé.. :-)

Odpovědět na příspěvek

slusny

Autor: Londo Muž

Založeno: 29.07.2006, 10:11
Odpovědí: 0

Myslim, ze je to dost slusny co se tyce iso na kompakt, kdyz to porovnam s ostatnima kompaktama. obsahlejsi recenze je na dpreview.Nicmene bych rek, ze v pouzitelne citlivosti je to oproti jinym dnesnim kompaktum s cipem stejne velikosti tak o tridu lepe, ackoli je to hodne vyzehleny. Pro lidi co se nezabyvaji upravou fotek bych rek, ze je to primo skvele!

Odpovědět na příspěvek

ISO3200

Autor: Tomáš Muž

Založeno: 01.08.2006, 15:35
Odpovědí: 2

Mám dojem, že DSLR za stejných podmínek by musela mít ISO 12800 nebo možná 25600. Lidi už neletí na megapixely, tak je utáhneme na ISO. Běžné DSLR mají při ISO 1600 takový šum jako tenhle kompakt při ISO400. Ta střední šedá na ukázkovém výřezu při ISO 1600 a 3200 už moc šedá není. :-D Kdyby tam aspoň dali světelnější objektiv. 2.8 - 5.0 na 3x zoomu je tragédie.

Odpovědět na příspěvek

RE: ISO3200

Autor: jarma Muž

Založeno: 03.08.2006, 08:49

Nevím proč v tomto příspěvku porovnáváte DSLR s kompakty. Většina majitelů kompaktů (a těch je určitě 90%) se spokojuje s rozměrem fotografií odpovídajícím běžné pohlednici, maximálně do A5. A při těchto rozměrech není v kvalitě konečného výsledku zpracování velký rozdíl mezi DSLR a dobrým kompaktem. Standartní majitel kompaktu neprohlíží fotografie lupou, spíš ho zajímá co na ní je. Pokud čtete i jiné recenze, tak porovnání F30 s DSLR nedopadlo co se týká šumu špatně. A to kritizované vysoké ISO se pro horší světelné podmínky nebo rychlejší pohyb určitě uplatní. Bez nutnosti nesrovnale vyšších nákladů za DSLR.

Odpovědět na příspěvek

RE: ISO3200

Autor: Martin Muž

Založeno: 14.12.2006, 20:22

tenhel příspěvek je sice staršího data ale musím reagovat :-) všichni víme že blesk silně zabíjí moment proto je dobré mít hodnoty ISO vyšší (krajní samozřejmě ne)např. stíny ve tváři se vytrácí apd. vyšší ISO na fotce 10x15 či i 13x19 nepoznáte...uvědomte si že tenhle foťák je pro člověka který se nechce zabývat technikou a na nejbližší automatický režim prostě namáčkne a bouchne fotku...já mám DSLR D70 a kompakt F30 do kapsy...musim poopravit svetelnost...pro nejmensi zoom je 2,8-8 pro zoom 3x je to 5-8 tudíž dá se laborovat i s hloubkou ostrosti...ukažte mi kvalitního konkurenta...nehledě na to že Super CCD jsou opravdu super čipy...neřiďte se proto prosím jen recenzí!!! jelikož je to mnohdy neobjektivní v závislosti na člověku který dostane za úkol takovou recenzi napsat!

Odpovědět na příspěvek

Kvalita Fuji F650 a EVF Fuji S7000

Autor: Tom Muž

Založeno: 07.08.2006, 17:53
Odpovědí: 1

Lepší bude asi F 650, který má navíc 5x zoom.
Nicméně co říkáte na starý model EVF FUJI S7000 a kvalitu jeho fotek?

Odpovědět na příspěvek

RE: Kvalita Fuji F650 a EVF Fuji S7000

Autor: dablicek Muž

Založeno: 18.08.2006, 10:02

no to sice ma, ale ma taky mensi CCD snimace takze to bude kvalitou snimku o tridu niz o vysokych iso nemluve....

Odpovědět na příspěvek

prakticke zkusenosti

Autor: mrtvy.kenny Muž

Založeno: 18.08.2006, 20:31
Odpovědí: 5

ohledne "recenze", nevim, co na ni je recenze, krome testovych snimku je to prepsana specifikace, maximalne porad predhazovane srovnani s F10 (mit f10, tak nemam moc v umyslu kupovat f30, leda bych mel fetish na fujifilm). cast "prakticke zkusenosti" je trochu parodie na prakticke zkusenosti. rozmery v praktickych zkusenostech? o_O
neberte osobne. :)

kazdopad mam ho, koupil jsem ho na foceni ve spatnych svetelnych podminkach a jsem s nim v podstate spokojeny, po dni zapoleni jsem si ho nastavil na vetsi intenzitu barev (chrome) a vsude zminovane vyvazeni jasu na -1. display na -3. muj predchozi model byl olympus 220 zoom, ze ktereho jsem dostaval s trochou sikovnosti imho velmi pekne fotky. prechod na f30 je provazen trochu s nutnosti zmenit mysleni. diky vyhlazovacimu filtru (ktery nejde vypnout) uz neexistuje, ze bych mohl publikovat cast fotky v originalnim rozliseni (protoze vypada, jak kdyz date vodomalbu na dest. cim vetsi iso, tim vice).

zoomovani mi prijde prilis citlive.

menu je otravne, protoze lze nastavit vzdy jen jednu hodnotu (nutno potvrdit tlac. OK, ktere automaticky menu zavre, takze pri zmene dalsiho nastaveni musite menu znova otvirat a hledat.)

pri nocnich snimcich/objektech s velkou svetelnosti se objevuje fialova zare nad svetlymi body (podle me nejvetsi problem tohohle fotaku).

denni fotky jsou bez komentare, srovnani podobne (velmi spatna svetelnost) situace s Canon D350 je nize, upozornuju, ze u fotky z F30 je o svicku mene, tzn vlastne o 50% horsi svetelnost :o) je to focene normalne jako clovek, zadny stativ, proste "cvak", tak jak to dela kazdy normalni clovek. :)

CANON D350
http://img100.image
shack.us/img100/5682/2505
095ho6.jpg

FUJI F30
http://xs305.xs.to/x
s305/06335/19.jpg

upoz
ornuju, ze rozdil mezi temahle fotaky je cca 12500.-

Odpovědět na příspěvek

RE: prakticke zkusenosti

Autor: mrtvy.kenny Muž

Založeno: 18.08.2006, 20:36

zapomnel jsem dostat, ze se stejne naucite fotit tak, ze ISO 3200 nepouzijete vubec (imho 100% marketingove lakadlo, ale to neznamena nic spatneho, jen s peknyma vysledkama na iso 3200 nepocitejte), 1600 cvaknete jako zalohu "kdyby to nahodou vypadalo dobre" a jinak se budete snazit drzet pod 800. nizsi isa jsou z meho laickeho pohledu stejne pekna jako ze zrcadlovky.

Odpovědět na příspěvek

RE: prakticke zkusenosti

Autor: habrovak Muž

Založeno: 31.10.2006, 19:19

cau kenny, zda se ze za tu dobu od koupi F30mas jiz dobre zkusenosti. Vaham momentalne mezi F30 a Canon Powershot A710 IS. Mohl bys mi ze sve zkusenosti a pohledu rici k cemu se vice priklonit? Neznas nekoho s Canonem A710? Diky za info. Pavel

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: prakticke zkusenosti

Autor: dtsmaniac Muž

Založeno: 31.10.2006, 23:10

za chvili a710is bude ;)
imho je lepsi nez to fuji co se tyce vybavy (manual,...,...)...ale ten superccd chip je proste lepsi,ale stejne si myslim,podle zde zverejnenych fotografii,ten canon spatnej neni. u me zatim vede
kamarad si koupil f11,tak pak zkusim nejake srovnani

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: prakticke zkusenosti

Autor: dtsmaniac Muž

Založeno: 31.10.2006, 23:15

jeste taky: nemohl jsem najit chromatickou vadu u canonu (zase na zde zverejnenych snimcich veze),ale u fuji tam proste je, to je dalsi plus pro canon, nebo sem slepejs. oboje bylo za cca stejneho pocasi,cili ty rozdily by mely byt objektivni.
imho se me zda ten strom vic prokresleny na canonu,asi bude mensi redukce sumu nebo nevim...
video z canona taky vypada lip.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: prakticke zkusenosti

Autor: habrovák Muž

Založeno: 01.11.2006, 17:59

diky za info! Rychlou spoust a presny voko :-) Pavel

Odpovědět na příspěvek

prosím o radu co koupit?

Autor: zdena Muž

Založeno: 26.08.2006, 09:10
Odpovědí: 1

chlapi chci vás poprosit o radu,mám cca 10000 a potřebiji nejaky foták nejlepe menší,jsem amater a chci za tuhle cenu pořídit maximum.moc prosím o radu do čeho mám jít.přečetl jsem co se dalo a zatím se mi zdá že nejlíp vychází fuji finepix f30,nebo canon ixus is,jsem z toho proste mimo mísu co vybrat.mockrát dík za radu

Odpovědět na příspěvek

RE: prosím o radu co koupit?

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 28.08.2006, 11:26

Oba fotoaparaty jsou tim lepsim co lze na trhu najit. Zvolenim jednoho ci druheho neudelate chybu.

Odpovědět na příspěvek

praktické zkušenosti

Autor: Zdeněk Muž

Založeno: 29.09.2006, 11:10
Odpovědí: 0

Plusy: Při použití rychlejší XD karty je opravdu velice rychlý. Má velký displej, až do ISO 800 jsou snímky bez znatelného šumu, snímky jsou velice ostré (ISO 100-400), scénické programy jsou výborné, vynikající výdrž baterie, výborný blesk.
Mínusy: noční snímky jsou do žluta (dost to vylepší nastavení na větší barevnost), nepříjemná krytka konektorů, při připojení k PC nepodporuje funkci MOVE (musím udělat COPY a pak snímky vymazat), automatický režim je použitelný pouze za vynikajících světelných podmínek, jinak tam vnucuje příliš velké ISO, absence průhledového hledáčku. Jinak pro focení dovolených výborný.

Odpovědět na příspěvek

Jakej?

Autor: COOL Muž

Založeno: 03.12.2006, 16:23
Odpovědí: 1

Váhám mezi Fujifilm FinePix F30 a Fujifilm FinePix F31 fd
Máte zkušenosti nekdo!!!!!!!!
Dík.

Odpovědět na příspěvek

RE: Jakej?

Autor: Martin Muž

Založeno: 14.12.2006, 19:54

F31 FD má jenom funkci face detection...dokaze vyhledat ksicht a zaostrit na nej...uplne zbytecna funkce...vse ostatni je naprosto stejne jako u F30 ja mam F30...taky sem se rozhodoval

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: