Fujifilm FinePix F40fd: stylový a kvalitní kompakt v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Fujifilm FinePix F40fd: stylový a kvalitní kompakt v praxi

5. dubna 2007, 00.00 | Jednou z posledních novinek od Fujifilmu je FinePix F40fd, který navazuje na úspěšný kompakt F30. Žhavá novinka nabídne vyšší rozlišení - 8,3 MPix, odlišný design, dále stylové provedení, kompaktní rozměry nebo 3x optický zoom. Zkratka "fd" v záhlaví názvu evokuje přítomnost funkce "Face Detection". A jak dopadl přístroj v redakčním testu?

{Základní popis}

Společnost Fujifilm přináší nový model FinePix F40fd, který nabídne rozlišení 8,3 MPix, stylový design, kompaktní provedení a 3x optický zoom. Výrobce zde implementoval funkci "face detection", jejíž zkratka "fd" nechybí již v samotném názvu. Novinka navazuje na úspěšný model digitálního aparátu F30, který získal například ocenění TIPA 2006 pro nejlepší kompakt. Novinka sice nepřináší vyloženě nic převratného – hlavním rozdílem je zde vyšší rozlišení - 8,3 MPix a o chlup větší snímací čip. Na druhou stranu si F40fd drží vysoký standard kvality, na který jsme si zvykli již u předešlých modelů řady "F". Příjemně potěšil také fakt, že výrobce se nesnažil jít cestou extrémních hodnot (jak tomu bohužel dnes bývá stále častěji u většiny výrobců), ale spolu s navýšením rozlišení snížil celkem logicky citlivost z ISO 3200 (F30) na ISO 1600. A jak dopadl FinePix F40fd v redakčním testu?

Konstrukce a popis

Design Fujifilmu FinePix F40fd působí příjemným dojmem, hrany jsou zaoblené (hranaté tvary a ostré rohy, na něž jsme byli zvyklí u starších modelů, již jsou minulostí). Plášť aparátu tvoří kov, který je nalakován stříbrným lakem. Povrch je hrubší, což napomáhá lepšímu držení a práci s fotoaparátem. Přední straně vévodí objektiv, lemovaný stříbrným – relativně masivním prstencem. V pravém horním rohu (nad objektivem) leží ještě interní blesk a asistenční světlo autofocusu (pracuje také jako indikátor samospouště). V dolním pravém rohu najdete dvojici otvorů, pod nimiž je ukryt mikrofon. Na opačnou stranu (do levé části čelní strany) umístil výrobce podélný výstupek, který dobře vypadá, ale zároveň je též praktický (kompakt se díky němu pohodlně drží).

Levá strana (z čelního pohledu) obsahuje jen kovové očko pro řemínek, dále jsou zde i konektory napájení, datového přenosu (sdružený A/V a USB) a také infračervený port – pro bezdrátový přenos snímků. Horní strana nabízí pouze tlačítko pro zapnutí/vypnutí přístroje a spoušť – tu obepíná ještě kruhový prstenec pro ovládání optického zoomu. Na spodní části fotoaparátu je plastový závit (mimo osu objektivu) pro umístění do stativu a dvířka, skrývající akumulátor a paměťovou kartu (typu SD).

Zadní strana je již standardně vyčleněna celkovému ovládání přístroje. Předně zde máme 2,5" LCD display s rozlišením 230 000 bodů. Stejně jako u předchozích modelů, bohužel i zde optický průhledový hledáček chybí. Zbylou pravou čtvrtinu vyplňují ovládací prvky. V horním rohu je kruhový volič pro změnu expozičních režimů, pod ním leží multifunkční křížový ovladač s potvrzovací klávesou OK/Menu uprostřed. Výčet zakončuje čtveřice tlačítek (lemující křížový ovladač): Přepínání režimů Fotografování/Prohlížení, "F", Display/Back a Face Detection. Tělo fotoaparátu má rozměry 96 x 59 x 23 mm (Š x V x H) a hmotnost 181 g (včetně baterie a paměťového média).

[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace

Hnacím motorem Fujifilmu FinePix F40fd je superCCD HR snímač s úhlopříčkou 1/1,6" a efektivním rozlišením 8,1 MPix (fyzické rozlišení je zde 8,3 MPix). Jednotlivé snímací buňky jsou na čipu uspořádány (stejně jako například u předchozího modelu F30) do tvaru osmiúhelníku, přičemž vzájemně jsou umístěny voštinově (podobná struktura jako je včelí medová plástev). Fotografie můžeme ukládat do rozlišení 3296 x 2472, 2304 x 1728, 1600 x 1200, 640 x 480 bodů, a to je formátu JPEG. Ozvučená videa lze ukládat v rozlišení 640 x 480 a 320 x 240 bodů s frekvencí 30 nebo 10 snímků/sekundu ve formátu AVI. Natáčet můžeme až do zaplnění paměťové karty, bohužel zde není možné používat optický zoom. Citlivost lze nastavit na ISO 100, 200, 400, 800 a 1600. V režimu Anti-blur a Natural light mode může být maximální citlivost (nastavuje ji zde automatika přístroje) až ISO 2000. Model F30fd sice umožňoval maximální citlivost až ISO 3200, nicméně vzhledem k vysokému rozlišení a rozměrům snímače, je dobře, že zde výrobce od toho upustil.

 

O zpracování obrazu se stará obrazový procesor Fujifilm Real Image Processor s Real Photo technologií. Pro zpracování snímků můžeme nastavit barevné filtry chrome a monochromatický. Poměr obrazu lze nastavit buď na klasický "kompaktní" formát 4:3, nebo na "zrcadlovkový" formát 3:2 (ovšem v tomto případě dojde k ořezu a tedy k úbytku maximálního rozlišení). Objektiv Fujinon nabízí trojnásobný optický zoom díky rozsahu ohniska od 8 do 24 mm (ekvivalent kinofilmu je 36-108 mm). Světelnost je F2,8 - 5,1. Minimální zaostřovací vzdálenost v klasickém režimu je cca 45 cm, v makro režimu zaostříme již od 7 cm. Automatické TTL zaostřování pracuje v jednorázovém nebo kontinuálním režimu a pro horší světelné podmínky má k dispozici přisvětlení pomocí asistenčního světla AF.

K měření expozice dochází celoplošně (na 256 zónách), se zvýhodněným středem a nebo bodově. Vzhledem k zaměření přístroje se zde vše odehrává víceméně automaticky, k dispozici máme kromě plné automatiky také režim Manual (ve skutečnosti Program) a dále několik scénických možností: Přirozené světlo & Blesk, Stabilizace (pouze softwarová redukce šumu = zvyšování citlivosti), Přirozené světlo (blesk vypnutý), SP1 (neboli Sníh), SP2 (neboli Krajina). Manuální režim k dispozici bohužel není. Čas expozice se pohybuje od 1 / 2 000 do 3 sekund. V režimu Noční snímek se čas může prodloužit až na 15 s. Nechybí ani možnost ovlivnění automatické expozice pomocí korekce expozice +/- 2 EV p o1/3 EV krocích. Sériové snímání pracuje rychlostí až 2,2 snímky/sekundu pro až 3 snímky nebo 0,6 snímků/sekundu až do zaplnění paměti. Samostatné tlačítko v pravém dolním rohu (na zadním panelu) umožní aktivovat/deaktivovat funkci "detekce obličeje" (face detection), což je výborný pomocník při tvorbě portrétů. Software přístroje totiž sám dokáže vyhledat lidskou tvář ve snímané scéně a ostření/měření zacílit právě na toto místo.

Vyvážení bílé barvy je buďto plně automatické, nebo lze zvolit jednu z 6 nastavených předvoleb (slunečno, zataženo, 3 různé typy zářivek a žárovka). Ani možnost manuální kalibrace zde nechybí. Vestavěný blesk má udávaný pracovní dosah cca od 6,5 - 5,0 m, v makro režimu od cca 30 cm. Vybrat si můžeme z režimů: pomalá synchronizace, s redukcí červených očí + pomalá synchronizace, automatický blesk, s redukcí červených očí, vynucený blesk a blesk vypnut. LCD display má úhlopříčku 2,5" a rozlišení 230 000 bodů. Data se ukládají nově také na paměťové karty SD (u zatím posledního modelu F30 byl stále k dispozici jen xD slot), kromě interní paměti lze použít také externí – 25 MB (což je nárůst 15 MB oproti modelu F30). Přístroj FinePix F40fd je nově vybaven také IrDA portem, sloužícím pro bezdrátový přenos snímků. Napájení zajišťuje Li-Ion akumulátor NP-70. Vedle infraportu můžete přenášet snímky také standardním způsobem – přes USB 2.0 (podporuje i přímý tisk pomocí PictBridge).

[-more-]{Menu a ovládání}

Ovládání a práce s menu

Způsob ovládání vychází z dřívějších modelů a vzhledem k zacílení přístroje je ovládání i struktura menu navržena s důrazem na co největší srozumitelnost a ergonomičnost. Na horní straně fotoaparát zapneme, exponujeme a ovládáme optický zoom. Veškeré ostatní ovládací prvky jsou soustředěny na zadní straně fotoaparátu. Kruhovým voličem v pravém horním rohu nastavujeme expoziční režimy (Manual, Noc-s bleskem, Auto, Proti rozmazání, Noc-bez blesku, Sníh, Krajina, Kamera).

Další důležitou klávesu představuje multifunkční křížový ovladač, který má na starost kromě listování a pohybu v menu také změny všech nejběžněji používaných parametrů, jako je: Jas displeje/Mazání snímků (nahoru), Blesk (do prava), Samospoušť (dolů) a Režim ostření (vlevo). Uprostřed leží ještě klávesa OK/Menu, sloužící pro potvrzení vybrané volby a pro vstup do menu. Multifunkční křížový ovladač je obklopen ještě čtveřicí jednoúčelových kláves, které slouží k přepínání režimů fotografování/prohlížení (ikonka "Play"), vstupu do základního menu (F), návratu zpět/zobrazení informací na displeji (Disp/Back) a aktivaci/deaktivaci funkce Face Detection.

 

 

Menu se rozděluje na základní a rozšířené. V rozšířeném menu dále můžeme aktivovat Set-up (nastavení), ve kterém měníte vlastnosti samotného fotoaparátu. Do základního menu vstoupíme klávesou "F" a máme zde možnost provádění základních úprav a změn při snímání: Správa energie, Citlivost, Rozlišení a Barevné filtry. Do hlavního menu vstoupíme stiskem klávesy Menu/Ok a zde můžeme nastavit: Kompenzaci expozice, Způsob měření expozice, Vyvážení bílé barvy, Sériové snímání, Režim ostření a Nastavení.

 

 

 

Právě poslední položka představuje standardní Set-up, který nabízí celkem čtyři položky (1 fotoaparát a 3x Nastavení). V první záložce měníme: Délku zobrazení snímku, Číslování snímků, Pomocné světlo AF, Osvětlení a Digitální zoom. Ostatní tři položky "Nastavení" umožňují pracovat s: Datem/Časem, měnit Zvuky tlačítek, Závěrky, Hlasitost, Jas displeje, Formátovat, Měnit jazyk, nastavit Automatické vypnutí, Časová pásma, Video výstup a Reset.

[-more-]{Hodnocení kvality snímků}

Kvalita snímků

Již předchozí modely (počínaje FinePixem F10 přes F11, až po zatím poslední - F30) dosahovaly dobrých výsledků, co se týče šumu. Nejinak tomu je i v případě modelu F40fd. Značný podíl na tom má samozřejmě především povedený typ snímače Fujifilmu SuperCCD a také účinný postprocesing. Obecně můžeme říci, že od ISO 100 až do ISO 400 není se šumem téměř žádný pozorovatelný problém, jenž by rušil vizuální dojem ze snímku. Při přiblížení snímků 1:1 sice můžeme na ISO 400 a 800 již pozorovat (menší či větší) degradace obrazu, ale snímky jsou stále bez problémů použitelné a dosažené výsledky nechávají konkurenční přístroje v tomto směru stále daleko za sebou. Při nastavení nejvyšší citlivosti ISO 1600 (respektive ISO 2000 v Nočním a Stabilizačním režimu) již můžeme pozorovat klasické projevy digitálního šumu (modré a fialové mapy v jednolitých plochách) a zejména výrazný vliv softwarové redukce šumu, což se projevuje ostrou ztrátou detailů a celkového silného "rozmazání" jednotlivých obrazových bodů. I přesto však takto pořízené snímky můžeme stále ještě použít – například pro malé webové náhledy. V případě šumu tedy dosahuje Fujifilm FinePix F40fd vysoce nadstandardních (ve své třídě až ojedinělých) výsledků.

Fotografování na všechny citlivosti (zleva doprava, shora dolů): ISO 100, 200, 400, 800 a 1 600.

Automatické vyvážení bílé barvy pracuje standardně. V přirozeném světle není s vyvážením bílé barvy problém. Selhává pouze pod umělým světlem, což je však běžný neduh drtivé většiny digitálních kompaktních fotoaparátů. V takových situacích je tedy lepší použít některou ze 6 přednastavených předvoleb (slunce, zataženo, 3 typy zářivek a žárovka). Využít však můžeme také manuální kalibrace WB.

 

Vyvážení bílé (White balance) – vlevo: automatické, vpravo: manuální.

Stejně jako v případě digitálního šumu, i co se týče kvality snímků, drží Fujifilm FinePix F40fd pomyslnou laťku (nastavenou již modelem F30) stále dost vysoko. Upřímně řečeno, výsledná kvalita snímků nás velmi příjemně překvapila (vezmeme-li v úvahu rozměry kompaktu, potažmo použitého snímače). Navíc výrobce zde oproti předchůdci ještě zvedl rozlišení o další 2 miliony bodů, což se pozitivně podepsalo na celkově ještě lepším prokreslení detailů. Také barevná vyváženost je dobrá. Dobré výsledky jsou samozřejmě z velké části dílem obrazového procesoru, který snímky upravuje – zejména doostřováním, nikoli však přehnaně. Také použitá optika dosahuje dobrých výsledků. Projevují se zde sice klasické neduhy objektivů, ale žádný z nich není nijak výrazný, či dokonce rušivý. Jak chromatická aberace, tak i moiré jsou zde zastoupeny pouze lehce. Stejně tak jen mírně dochází k vinětaci (ztráty světla v rozích). Soudkovité zkreslení je zde spíše průměrné (jako u většiny podobně zaměřených aparátů). Ze zvětšujícím se ohniskem soudkovitost mizí. Stejně tak dochází i k úbytku ostrosti, ale opět nijak výraznému. I na nejdelším ohnisku je stále ostrost relativně slušná. Na svou váhovou kategorii dosahuje tedy Fujifilm FinePix F40fd v řadách kompaktů také vysoce nadstandardních výsledků.

 

Fotografování na nejkratším ohnisku (vlevo) a na nejdelším ohnisku (vpravo).

 

 

Fotografování na nejkratším ohnisku (vlevo) a na nejdelším ohnisku (vpravo).

 

 

Fotografování na všechny citlivosti přístroje (od shora dolů): ISO 100, 200, 400, 800 a 1600.

V režimu makro...

 

 

 

Fotografování v noci na všechny citlivosti přístroje (od shora dolů): ISO 100, 200, 400, 800, 1600 a 2000.

Video sekvence: 640 x 480 bodů…

[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Fujifilm FinePix F40fd v praxi

Od stisknutí tlačítka Power k pořízení prvního snímku uplyne zhruba 2,5 sekundy, což je standardní čas. Od stisknutí nenamáčknuté spouště do pořízení snímků uplyne cca 0,7 sekund. S namáčknutou spouští je zpoždění v našich podmínkách neměřitelné, tzn. pod 0,1 s. Změna ohniska z nejkratšího na nejmenší trvá necelou sekundu – cca 0,9 s. Optický zoom je přitom rozdělen na 10 kroků. Nejedná se zde sice o žádné závratně rychlé časy, které nijak nepřekvapí, ale zároveň ani neurazí. Automatické měření expozice, stejně tak jako automatické ostření, pracuje spolehlivě a překvapivě nezklamalo ani za horších světelných podmínek, což je u této třídy digitálních fotoaparátů celkem ojedinělý jev. Automatické měření v noci však nepracuje tak přesně, jak by se dalo čekat, proto se nám v takových případech osvědčilo použít odpovídající (Noční) režim. Zpoždění displeje je pozorovatelné, ale bez problémů tolerovatelné. Čitelnost displeje dosahuje slušných výsledků, a to i na ostrém slunci. Díky regulaci jasu není problém fotografovat a prohlížet snímky i v situacích, kdy spousta jiných přístrojů selhává. Avšak podstatnou indispozici F40fd vidíme jednoznačně v absenci histogramu (který není k dispozici ani v režimu prohlížení). Je to rozhodně velká škoda a mínus, které by zvedlo užitnou hodnotu aparátu hned o další stupínek výše.

Hlavní rozdíly oproti F30 tkví především v použitém snímači (který má o 2 miliony světelných bodů větší rozlišení a o kousek – i když nepatrný, větší úhlopříčku). Také zde výrobce snížil citlivost z původních ISO 3200 (u F30) na ISO 1600 (respektive ISO 2000 v Nočním a Stabilizačním režimu). Je to celkem logický a chvályhodný krok, neboť změna rozlišení je zde poměrně značná a na digitálním šumu by se to bezpochyby výrazně podepsalo. Dále příjemnou (???) změnou bude pro mnohé přechod s modelem F40fd na paměťové karty typu SD. Předchozí model F30 ještě používal karty typu xD. Fujifilm FinePix F40fd disponuje také větší interní pamětí než jeho starší kolegové (a sice 25 MB). A v poslední řadě zde máme samozřejmě nápadně jiný design, který výrobce pojal v moderním stylu. Struktura menu je přehledná, jednoduchá, ale účelná. Spoušť má příjemně čitelný chod a také ostatní tlačítka se dobře a pohodlně používají. Fujifilm FinePix F40fd již téměř standardně dosahuje velmi dobrých výsledků, co se týče úrovně digitálního šumu, díky čemuž získává velký náskok před mnoha konkurenčními přístroji v daném segmentu. Škoda jen, že zde chybí možnost nastavení expozičních parametrů (času a clony) manuálně, což je utilita, která již byla použita například u FinePixu F11. Příjemnou funkci opět představuje Face Detection, která umožňuje pořizovat snadno a rychle portréty, které snad ani nemůžete pokazit.

Závěrem

Fujifilm FinePix F40fd je povedeným nenáročným kompaktem, určeným pro nenáročné uživatele. Přístroj nabídne dostatečně vysoké rozlišení, standardní zoom (3x optický), kompaktní rozměry, povedený design a celokovový plášť. Funkční výbava uspokojí většinu uživatelů dané zákaznické skupiny. Jednoznačně pro hovoří vysoká kvalita snímků (díky použitému SuperCCD snímači, kterými je Fujifilm proslulý), dobrá výdrž baterie a nově též kompatibilita s paměťovými kartami SD. Již Fujifilm F10 přinesl svému výrobci úspěch, tak není divu, že po modelech F11 a F30 přichází další z řady, který ač nenabízí nic převratně nového, přesto má co nabídnout a kvalitativně se může minimálně rovnat svým předchůdcům. K nákupu může snadno přesvědčit i velice příznivá cena. Fujifilm FinePix F40fd již je v maloobchodních sítích a jeho koncová cena se pohybuje okolo 6 500 Kč včetně DPH.

:: Technická specifikace

[-more-]{Živé fotografie}

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Nebylo by lepší,

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 05.04.2007, 06:25
Odpovědí: 4

jaksi symboličtější, místo pastelek fotit v recenzích moderních supervýkonných kompaktů vodovky?

Jinými slovy, i FujiFilm, ač se to po S6500fd nezdálo, nadále pokračuje v nesmyslné ultrapixelaci a hodlá nás omamovat šumem a následky jeho vyhlazování. Ať jde kamsi...

Odpovědět na příspěvek

RE: Nebylo by lepší,

Autor: Garry Muž

Založeno: 05.04.2007, 09:53

Připadá mi po všech stránkách dokonalý. Když to srovnáš se marketingovými hity Sony, Olympus, Panasonic apod. Mám již několik let Fuji S7000 a neměnil bych.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Nebylo by lepší,

Autor: revell Muž

Založeno: 05.04.2007, 10:27

jo jo, fuji je mi sympaticke ani nevim cim

v porovnani s posledne testovanym olympusem jasna volba

Odpovědět na příspěvek

RE: Nebylo by lepší,

Autor: pepe Muž

Založeno: 06.04.2007, 19:45

A zas všeználek Karel. Chceme knihu!

Odpovědět na příspěvek

RE: Nebylo by lepší,

Autor: Radim Muž

Založeno: 20.04.2007, 18:58

Já si spíš myslím, že to udělat prostě museli, s ohledem na konkurenci. Stejně jako musel nikon D40 udělat D40x, protože těm lidem to prostě občas nevysvětlíte, že 6mpx jim stačí. Každopádně mně se f40fd líbí, akorát škoda že nemá programy A,S jako měla F30, ale zase má SD karty a ČEŠTINU, ta myslím v recenzích nezazněla...

Odpovědět na příspěvek

dokonaly fotak

Autor: Mario Muž

Založeno: 05.04.2007, 14:15
Odpovědí: 2

by to bol ak by vyrobili optiku, ktora nema stabilne zapnuty rezim sepia (viz foto stromov) a pridali SR cip zo S3-ky, ten uz je v zrkadlovke beztak zastaraly. Inak svoju F700 by som nemenil za tieto low-endove parodie kvalitnych kompaktov

Odpovědět na příspěvek

RE: dokonaly fotak

Autor: 903 Muž

Založeno: 05.04.2007, 15:37

Krasny naivni nazor.. F700 je urcite bomba ;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: dokonaly fotak

Autor: Mario Muž

Založeno: 10.04.2007, 15:32

myslel som to tak, ze od doby F700 ubehlo zopar rokov, ale Fuji neponuklo ziadnu alternativu SR cipu, vyssia svetelna dynamika obycajnemu uzivatelovi vela nehovori. Okrem histogramu to ma vsetky luxusne funkcie, ISO1600 takisto aj ked pravda len na 1M a bez sofistikovaneho odsumovacieho softweru ale bez tak to je IMO RolseRoyce medzi malymi fotakmi.

Odpovědět na příspěvek

F30 menší šum?

Autor: jasan Muž

Založeno: 06.04.2007, 15:56
Odpovědí: 0

mám pocit, že stará dobrá F30 má o třídu menší šum. Přece jenom, tohle má snímač 1/1.6 a rozlišení 8.1 mpx, a F30 1/1.7 a 6mpx.Řek bych že F30ka šumí na 3 200 stejně, jak toto na 1 600 iso. Což je, škoda. Mohli, když navýšili mpx, udělat snímač o kousíček větší...:-(

Odpovědět na příspěvek

Šumí

Autor: Pája Muž

Založeno: 09.06.2007, 17:16
Odpovědí: 1

Právě jsem si ho koupil. Šumí.

Odpovědět na příspěvek

RE: Šumí

Autor: mio Muž

Založeno: 20.06.2007, 09:50

ukaž mi kompakt ktorý nešumí

Odpovědět na příspěvek

F40 fd, nebo F31fd

Autor: Gringo Muž

Založeno: 25.06.2007, 10:11
Odpovědí: 0

Poradte ktery? Zajima me hlavne obrazova kvalita. Zda se ze v tomto je lepsi F31fd, ma i manualni funkce upravy obrazu a min sumi. Muzete poradit?

Odpovědět na příspěvek

Pozor na výběr paměťové karty

Autor: Portos Muž

Založeno: 27.12.2007, 22:10
Odpovědí: 1

Ježíšek nám nadělil tento foťák:-) Je skvělý. Pohotový, elegantní, intuitivní, dlouhá výdrž baterie, hezké snímky, kvalitní video, kvalitní LCD monitor, dobrá čeština. K foťáku jsem si koupil SD kartu A-DATA 2GB 150x. S kartou mám velké problémy se čtením. A dle zákona schválnosti nelze z karty načíst fotky a videa, na kterých mi záleželo. Stařičká SD Pretec 128MB funguje bez problémů, ale je malá. V návodu doporučují SD SanDisk, koupím si ji. Zajímavé je, že ta nová SD A-Data 2GB funguje bez problému v už vykopávce Minoltě 300, to mě překvapilo. Dokonce dokáže načíst i poškozené soubory z Fuji.

Odpovědět na příspěvek

RE: Pozor na výběr paměťové karty

Autor: Portos Muž

Založeno: 20.01.2008, 18:52

Ze SD SanDisk nemám žádný problém.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: