Fujifilm X-Pro1 – první seznámení a snímky - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Fujifilm X-Pro1 – první seznámení a snímky

10. května 2012, 00.00 | Měli jsme možnost krátce vyzkoušet nejnovější kompaktní fotoaparát s výměnnými objektivy – Fujifilm X-Pro1 spolu s trojicí prvních objektivů Fujinon XF, které výrobce připravil pro zahájení prodeje. Nabízíme první zkušenosti i výběr několika zkušebních snímků, které jsme mohli během prezentační akce pořídit.

Poprvé jsme vás o X-Pro1 informovali začátkem října 2011 v článku o připravovaných novinkách Fujifilm. Jednalo se tehdy hlavně o technicky pokročilý kompakt FinePix X-S1 se „superzoomem“, ale také o zcela první informace o plánu společnosti Fujifilm uvést na trh kompaktní fotoaparát s výměnnými objektivy, respektive celý nový modulární fotografický systém, zahrnující v první fázi tělo fotoaparátu, výměnné objektivy, externí blesk a různé praktické příslušenství s tím, že systém bude přirozeně postupem času vhodně rozšiřován. 

 

vstupní ilustrace

A v lednu 2012 následovala informace, že Fujifilm podle předpokladů svůj kompaktní modulární systém, konkrétně první fotoaparát se třemi výměnnými objektivy, externím bleskem a dalším drobným příslušenstvím, představil na veletrhu CES 2012. A poskytli jsme vám tehdy známé informace o fotoaparátu X-Pro1 i o prvních třech výměnných objektivech Fujinon XF, které byly představeny současně s fotoaparátem.

Nyní jsme se mohli zúčastnit prezentační akce Fujifilm, na které jsme se mohli seznámit s fotoaparátem X-Pro1 i se třemi objektivy Fujinon XF z první série, které jsou základními prvky nového kompaktního modulárního systému. Na prezentační akci bylo více nových fotoaparátů a zajímavé bylo, že nový X-Pro1 byl vystaven spolu s předchozími dvěma modely Fujifilm série X, které mají objektivy napevno zabudované. X-Pro1 je největší, velmi robustní, což vynikne, je-li umístěn vedle modelu X100, a na druhou stranu je zase zdůrazněno, jak malý a velmi kompaktní je model X10. Fotoaparáty spojují některé technické prvky a hlavně stylový retrodesign, evokující fotoaparáty Zeiss Ikon a Leica M s dálkoměrnými zaostřovacími systémy.

 

klasický 4/3 záběr

 

Přitom je dobré si uvědomit, že retrospektivní design s sebou přináší také některé specifické ovládací a kontrolní prvky, což je pro řadu fotografů důležitější než jen vzhled jako takový. Je velký rozdíl mezi možností volit některé důležité parametry přímo pomocí vyhrazeného a vhodně koncipovaného ovladače, anebo vybírat potřebné funkce a jejich nastavení pomocí nabídky zobrazené na displeji. Potvrdit můžeme precizní dílenské zpracování. Horní a dolní kryty jsou z hořčíkové slitiny, povrchová úprava je příjemná na dotek, otočné ovladače s číselníky jsou z přesně frézovaného kovu, celkové ergonomické provedení fotoaparátu umožňuje příjemné ovládání.

 

ovladače

 

Detailní pohled z přední strany na ovládací prvky na pravé horní části těla. Dominující je velký otočný volič expozičních časů s tím, že nejkratší je čas 1/4 000 s a v nabídce jsou i režimy B s maximem 60 minut a T – časovač s rozsahem od 2 do 30 s. Vpředu je spoušť s integrovaným „zoomovacím“ prstencem, vzadu otočný volič kompenzace expozice a zcela na kraji „funkční“ tlačítko "Fn", kterému uživatel může přiřadit jednu ze třinácti vybraných funkcí, kterou potřebuje mít pohotově k dispozici, ať už pro přímé použití, nebo pro operativní úpravy jejích parametrů, kupříkladu pro změnu hodnoty citlivosti ISO, anebo pro možnost rychle přepínat mezi režimy záznamu – fotografování/natáčení videoklipů.

 

Hybridní multihledáček je kombinací hledáčku optického a elektronického, díky kterému má uživatel k dispozici digitální informace o momentálním stavu a nastavení přístroje i během fotografování, a tedy s okem u hledáčku. Oproti hybridnímu hledáčku, použitému u fotoaparátu X100, byl upraven pro použití ve fotoaparátu, který umožňuje používat výměnné objektivy s různou ohniskovou vzdáleností a tedy s různými obrazovými úhly. Obsahuje pohyblivý prvek, díky němuž systém fotoaparátu automaticky optiku hledáčku nastaví podle momentálně připojeného objektivu Fujinon série XF. Model XF 18 mm f2,0 R je standardní a zvětšení hledáčku je 0,37×. U objektivů XF 35 mm f1,4 R a XF 60 mm f2,4 R Macro je obraz v hledáčku zvětšen 0,6×. A možnost přepnout ručně na 0,6násobné zvětšení má i fotograf. Optický hledáček poskytuje asi 90% zobrazení snímané scény.

 

přepínač hledáčku

 

Pro přepínání mezi hybridním průhledovým hledáčkem a digitálním – elektronickým zobrazením slouží páčka na přední stěně přístroje. Z hlediska fotografa je umístěna napravo od objektivu a je snadno dostupná prstem pravé ruky. Režim hledáčku je možno přepínat prostředníkem a nesejmout přitom ukazováček ze spoušti. Elektronický hledáček poskytuje 100% obrazové pokrytí záběru, používá LCD panýlek s úhlopříčkou 0,47 palce a s rozlišením 1,44 milionu pixelů, umožňuje dioptrickou korekci.

 

zadní stěna 450 px

 

Barevná obrazovka typu TFT LCD má délku úhlopříčky 3 palce (cca 7,6 cm), rozlišení přibližně 1,23 milionu obrazových bodů a poskytuje přibližně 100% zobrazení snímané scény. Displej poslouží pro fotografování a natáčení videa i k prohlížení pořízených snímků a videoklipů, umožňuje zobrazit dobře strukturované a přehledné uživatelské menu a po stisku tlačítka "Q" pohotově zobrazit ovládací menu pro rychlý a přímý přístup k šestnácti nastavením fotoaparátu. Uživatel tedy může podle potřeby a situace kombinovat použití ovladačů pro přímou volbu a kontrolu vybraných parametrů s digitálně zobrazenými nabídkami, které vybírá pomocí tlačítek a otočného voliče na zadní stěně fotoaparátu.

 

Připomeňme si, že fotoaparát je vybaven novým obrazovým snímačem X-Trans CMOS formátu APS-C s rozměry aktivní plochy 23,6 × 15,6 mm a s efektivním rozlišením 16,3 milionu pixelů. Proti prachu a jiným drobným nečistotám je chráněn ultrazvukovým vibračním systémem. Segment snímače nemá nízkoprůchodový filtr, aby bylo dosaženo lepšího rozlišení jemných detailů, ostřejšího obrazu, anti-aliasing filtr fakticky nahrazuje speciálně řešená matice barevného filtru. Navíc výrobce připravil novou řadu barevných filtrů, zaměřenou na náhodné, nepravidelné uspořádání zrnitosti při simulaci efektu klasických filmů. Na snímač a A/D převodník navazuje obvod s novým výkonným procesorem EXR Pro.

 

Automatické zaostřování pracuje na principu TTL detekce kontrastu, nabízí režim ostření po jednotlivých snímcích a souvisle a umožňuje používat více bodů AF, nebo podle potřeby ostřicí zóny vybírat. Displej a elektronický hledáček zobrazují 49 zón (7 × 7), optický jen 25 (5 × 5). K dispozici je i pomocné osvětlení autofokusu pro fotografování za špatného osvětlení. Možné je také ruční zaostřování se zobrazením indikátoru nastavené vzdálenosti. Přepínač základních režimů zaostřování je v levé dolní části přední stěny fotoaparátu a nabízí tři režimy: S, C, M, tedy automatické ostření po jednom snímku a souvisle a ostření manuální.

 

přepínač hlavních režimů ostření

 

Měření expozice může být vícezónové, přičemž systém má 256 zón, „středově vyvážené“ a bodové. Nastavení expozice lze kompenzovat v rozsahu standardním pro běžné kompakty ± 2 EV. K dispozici je funkce automatických řad snímků – autobracketing, a to AE Bracketing, Film Simulation Bracketing, Dynamic Range Bracketing (100, 200 a 400 %) a ISO Sensitivity Bracketing. Ekvivalent citlivosti ISO má standardní rozsah 200–6400 a v rozšířeném režimu jsou k dispozici ještě hodnoty ISO 100, 12 800 a 25 600. Při použití automatického systému lze hodnotu citlivosti limitovat na čtyřech pozicích: 400, 800, 1600 a 3200 ISO.

 

Pro vyvážení bílé barvy je možno použít plně automatický režim, některý z přednastavených režimů [Jasné denní světlo, Pod mrakem, 3× Zářivkové světlo (denní a bílé teplé, nebo chladné), Žárovkové světlo, Pod vodou], také je možno provést vyvážení ručně, anebo nastavit barevnou teplotu v Kelvinech. Uživatel má možnost zvýšit dynamický rozsah (100, 200 a 400 %) a k dispozici má i funkci Simulace klasických filmů, kde může vybírat z deseti typů – kombinací: Provia/Standard, Velvia/Vivid, Astia/Soft, Pro Neg High Contrast, Pro Neg Standard, Monochrome, Monochrome + žlutý filtr, Monochrome + červený filtr, Monochrome + zelený filtr a Sepia. Elektronický blesk fotoaparát nemá. Má aktivní sáňky pro dedikované externí zábleskové jednotky a zásuvku pro synchronizační kabel.

 

kompaktní externí blesk

 

Pro fotografování je připraven pružný automatický program, program s prioritou času expozice, program s prioritou clonového čísla a režim s ručním nastavením parametrů expozice. V nabídce režimů snímání jsou dvě volby pro souvislé snímání, s maximální rychlostí 3, respektive 6 obr./s, a využít je možno také funkci vícenásobné expozice.

 

 

objektivy

 

Měli jsme možnost velice krátce vyzkoušet všechny tři dostupné výměnné objektivy Fujinon XF, které se k tělu fotoaparátu připojují pomocí systému s bajonetem Fujifilm X. Jedná se o 18 mm 1:2,0 R (ohnisko u 35mm formátu odpovídá 27 mm), 35 mm 1:1,4 R (ohnisko u 35mm formátu odpovídá 53 mm) a 60 mm 1:2,4 R Macro (ohnisko u 35mm formátu odpovídá 90 mm). Ke všem jsou k dispozici sluneční clony, k 18mm a 35mm tvarované, k 60mm robustní tubus s kruhovým průřezem.

 

zepředu + doplňkové produkty

 

Výběr z několika prvních zkušebních snímků


Snímky pořízené v rychlosti v rámci prezentace X-Pro1 sice mají omezenou vypovídací hodnotu, ale jsou zatím jediným výstupem, který máme k dispozici z tohoto bezpochyby velmi zajímavého fotoaparátu. A přirozeně předpokládáme, že v dohledné době, jakmile fotoaparát absolvuje náš redakční test, vhodně doplní zkušební snímky.

 

Cedule 450 px 

 

Tabule. Použit objektiv Fujinon XF 35 mm 1:1,4 R, citlivost 200 ISO, čas expozice 1/100 s a clonové číslo 11.

 

akce 1 - 450 px

 

Akce 1. Použit objektiv Fujinon XF 18 mm 1:2,0 R, citlivost 200 ISO, čas 1/125 s a clona 13.

 

akce 2 - 450 px

 

Akce 2. Použit objektiv Fujinon XF 18 mm 1:2,0 R, citlivost 200 ISO, čas 1/125 s a clona 13.

 

nevěsta - 18mm objektiv 

 

Nevěsta 1. Použit objektiv Fujinon XF 18 mm 1:2,0 R, citlivost 200 ISO, čas 1/125 s a clona 13, respektive 10.

 

nevěsta - 60- a 18mm objektiv

 

Nevěsta 2. Vlevo použit objektiv Fujinon XF 60 mm 1:2,4 R Macro, citlivost 200 ISO, čas 1/80 s a clona 11. Vpravo Fujinon XF 18 mm 1:2,0 R, citlivost 200 ISO, čas 1/125 s a clona 13.

 

nevěsta - 35mm objektiv

 

Nevěsta 3. Použit objektiv Fujinon XF 35 mm 1:1,4 R a nastavena citlivost 200 ISO. Vlevo: čas 1/950 s a clona 3,2. Uprostřed: čas 1/1100 s a clona 3,6. Vpravo: čas 1/800 s a clona 3,2.

 

kytice 450 px

 

Kytice. Použit objektiv Fujinon XF 35 mm 1:1,4 R, citlivost 200 ISO, čas 1/1300 s a clona 3,6.

 

šum - citlivost ISO

 

Ukázka, jak ovlivní kvalitu obrazu vysoká hodnota citlivosti a kompenzace jejího vlivu systémem přístroje. Použit objektiv Fujinon XF 18 mm 1:2,0 R a až na jednu výjimku nastavena clona 16. Vlevo nahoře citlivost 200 ISO (čas 1/60 s), uprostřed 1600 ISO (čas 1/400 s a clona 9), vpravo 3200 ISO (čas 1/480 s), vlevo dole 6400 ISO (čas 1/950 s), uprostřed 12 800 ISO (čas 1/1100 s) a vpravo 25 600 ISO (čas 1/2400 s).

 

60mm objektiv

 

Závěr z prvního seznámení


Vzhledem k velmi omezenému času, po který jsme mohli mít fotoaparát „v rukou“, a dalším specifickým podmínkám v rámci prezentační akce Fujifilm, jsme se hlavně zaměřili na základní seznámení s fotoaparátem a z prvních pořízených zkušebních snímků lze učinit pouze dílčí a „orientační“ závěry. Co je ale zřejmé už z prvního seznámení: Fujifilm X-Pro1 je velmi zdařilý fotoaparát. A týká se to jeho celkového řešení, ergonomie, koncepce ovládacích a kontrolních prvků i dílenského zpracování a stejně tak i samotného používání, které s tím přímo souvisí.

 

Nelze tvrdit, že je to přístroj dokonalý a že vyhoví ve všech ohledech a všem. Jak jsme uvedli už v prvním představení, lze předpokládat, že některým uživatelům bude chybět displej na výklopném a případně i otočném panelu, některým vestavěný elektronický blesk, jiní mohou mít výhrady k některým detailům u ovládacích prvků, nicméně celkový dojem je veskrze pozitivní. A co je podstatné, i z prvních „předzkušebních“ snímků je zřejmé, že celková kvalita obrazu je výborná. Přirozeně – při použití nejvyšších hodnot citlivosti ISO bude na místě obezřetnost, nicméně lze je mít „v záloze“ a v odůvodněných případech budou vítaným rozšířením možností fotoaparátu. Více prozradí až test fotoaparátu.

 

Ještě je třeba uvést, že Fujifilm X-Pro1 pořídíte za necelých 44 tisíc korun i s daní, objektivy Fujinon XF 18 mm 1:2,0 R a Fujinon XF 35 mm 1:1,4 R po patnácti tisících s daní a Fujinon XF 60 mm 1:2,4 R Macro za 17 tisíc korun i s daní. Také si můžete zakoupit nový kompaktní externí blesk EF-X20, kožené pouzdro a další příslušenství.

 

_______________________________________________________________________________________ 

Megapixel - logoChcete znát názor prodejce, zhlédnout krátkou videoprezentaci prodejního balení, znát aktuální prodejní cenu a vidět nové snímky z fotoaparátu Fujifilm X-Pro1?

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Kam zmizly staré články?!!!

Autor: Jan Dvořák Muž

Založeno: 19.05.2012, 17:25
Odpovědí: 0

Kam jste dali všechny ty skvělé články z minulosti? Články Roman Pihana a dalších nejsou k nalezení. To jste ale hajzlové!!! Kdo to u vás proboha vede, že dělá takovéhle průsery?!! Odpovíte na to pane šéfredaktore?!

Odpovědět na příspěvek

Staré články mizí

Autor: Pavel Hošek Muž

Založeno: 20.05.2012, 21:46
Odpovědí: 0

Dobrý den. Mám stejný dotaz.

Odpovědět na příspěvek

Černá díra

Autor: Mirda Žena

Založeno: 21.05.2012, 18:43
Odpovědí: 0

Dokonce i původní diskuse pod tímto článkem byla smazána - asi se někomu nelíbila.
KONEC fotografovani.cz.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Dokonce i původní diskuse pod tímto článkem byla smazána - asi se někomu nelíbila.
KONEC fotografovani.cz.


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: