Jenoptik JD 4.1xz3 - východoněmecký Zeiss v redakčním testu - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Jenoptik JD 4.1xz3 - východoněmecký Zeiss v redakčním testu

Jenoptik JD4.1xz3

26. dubna 2004, 00.00 | Že jste nikdy neslyšeli o značce digitálních fotoaparátů Jenoptik? Zajímá vás, co tyto poměrně levné přístroje dokáží? Pak vás možná zaujme dnešní recenze, představující kovový digitální kompakt Jendigital 4.1xz3.

{Popis a ovládání}

Značka Jenoptik je na našem trhu relativně neznámá, a pokud ano, tak si ji málokdo spojuje s oblastí digitálních fotoaparátů. Přesto existuje celá produktová řada fotoaparátů této značky, patřící německé společnosti Jenimage Europe, jež je součástí mezinárodního koncernu JENOPTIK AG. Jenimage Europe sídlí ve městě Jena a vznikla po sloučení Německa z bývalého podniku Carl Zeiss Jena. V oblasti digitální fototechniky se společnost zaměřila na levné a přitom kvalitní přístroje, které by měly být dostupné široké veřejnosti. Pokud se chcete seznámit s touto neobvyklou značkou, přijměte pozvání k recenzi fotoaparátu Jendigital 4.1xz3, pocházejícího z produkce značky Jenoptik.

Konstrukce, design
Digitální fotoaparát JD 4.1xz3 je kompaktem v pravém slova smyslu. Jeho kovové tělo o rozměrech 107,5x60,5x35,7 mm a hmotnosti 200 g s netradičně strohým designem nemá výraznější konstrukční prvky narušující jeho charakteristický tvar kvádru. Přístroj se dále vyznačuje zaoblenými hranami a kruhovými ovládacími prvky. Výsuvný objektiv, který je v klidovém stavu chráněn automaticky zavíranými lamelami je umístěn v krajní části těla. Nad ním vidíme průzor optického hledáčku, vedle kterého je poměrně velký integrovaný blesk a LED indikující blížící se expozici snímku. Pro pevnější úchop fotoaparátu je na přední straně plastový výstupek.
Na horní straně jsou fotoaparátu jsou u sebe v těsné blízkosti spoušť, zapínací tlačítko a prostě vyhlížející pětipolohový kruhový volič. V ose objektivu je pak umístěn mikrofonní otvor.

Pod modrou gumovou krytkou na boku fotoaparátu se nachází speciální konektor sdružující USB a A/V rozhraní a také zdířka pro stejnosměrný napájecí zdroj. Pod těmito konektory jsou výklopná dvířka skrývající dvojici napájecích tužkových článků a prostor pro přídavnou paměťovou kartu.

Uprostřed zadní stěny fotoaparátu je orámovaný LCD monitor od společnosti Sony s úhlopříčkou 1,5" a rozlišením 118 000 bodů. Vlevo od něj jsou čtyři ovládací tlačítka a průhledový hledáček s dvojicí standardních signalizačních LED, napravo se pak kromě tří ovládacích tlačítek nachází i otvor piezzo měniče a dvojice tlačítek ovládající zoom.
Závit pro stativový šroub na spodku fotoaparátu je plastový.

Technická specifikace
Jenoptik 4.1xz3 využívá CCD snímače s efektivním rozlišením 3,8 miliónů bodů s úhlopříčkou 1/1,8" při nastavitelné citlivosti 100, 200 a 400 ISO. Poměrně netradičnímu rozlišení snímače odpovídá i počet obrazových bodů výsledných snímků: 2272x1704, 1120x840, 544x408 a 2272x1504. Kromě statických snímků ukládaných ve formátu JPEG (s podporou EXIF 2.1, DPOF a PIM) dokáže fotoaparát natáčet i ozvučené, časově neomezené videosekvence ve formátu AVI s rozlišením 320x240 obrazových bodů a rychlostí 15 sn./s. Data ukládá do interní 16 MB paměti či na externí SD/MMC paměťovou kartu.
Objektiv pochází od společnosti Samsung a je tvořen šesti členy (2 asférické) uspořádanými v pěti skupinách. Přepočtený ohniskový rozsah je 37 až 111 mm při světelnosti je 2,7 až 5,0. TTL ostření pracuje od 40 cm v normálním a od 10 cm v makro režimu.
Fotoaparát nabízí plně automatický a poloautomatický expoziční režim, ve kterém je možno kromě definice rozlišení a kvality snímku navíc kompenzovat TTL vícesegmentově změřenou expozici v rozsahu +-2 EV s krokem po 1/3 EV, nastavit citlivost snímače a vyvážení barev (automatické a pět základních hodnot: slunečno, zataženo, žárovka, zářivka a čb režim). Tento režim také dovolí nastavit pevnou dobu expozice pro noční snímky (1 až 8 s). Expoziční logika jinak pracuje s časy od 1/2000 s a clonou v rozsahu 2,7-4,9 / 5,0-11,8 (pro nejkratší / nejdelší ohnisko).

Interní blesk pracuje ve čtyřech režimech (automatický, vynucený, zakázaný a s redukcí červených očí řešené sérií slabých záblesků) a má dosah cca 2 m při automaticky nastavené citlivosti.
Fotoaparát se k počítači připojuje pomocí USB 1.1 rozhraní, video výstup pracuje v normě PAL i NTSC. O napájení se starají dva tužkové články či síťový zdroj, který však není součástí dodávky. Ta obsahuje pouze dvě alkalické baterie, USB a A/V kabel, zápěstní poutko, látkové praktické pouzdro na opasek zapínané na suchý zip, návod a CD s ovladači a obslužným programem.

Ovládání
Fotoaparát svou konstrukcí vyžaduje ovládání oběma rukama. Rozmístění ovládacích prvků na něm je poněkud netradiční - čtveřice multifunkčních tlačítek většinou bývá v dosahu pravé, nikoliv levé ruky. Těmito tlačítky se pohybuje v menu fotoaparátu, které má dvě podoby závislé na zvoleném režimu přístroje. V ručním režimu a při prohlížení snímků jsou parametry uspořádány vedle sebe v řádce zobrazené u dolního okraje LCD, přičemž konkrétní odpovídající nabídka se zobrazuje ve zbývající části displeje. Zvolená položka se potvrzuje tlačítkem SET, menu je možné opustit pouze opětovným stiskem tlačítka Menu, nikoliv tedy namáčknutím spouště.


V ostatních režimech jsou zobrazované parametry přehledně uspořádány na obrazovce pod sebou, v menu se pohybuje pomocí čtveřice multifunkčních tlačítek. Potvrzení se opět provádí tlačítkem SET či opuštěním Menu pomocí stejnojmenného tlačítka.
V režimech záznamu mají tato tlačítka přímý význam, který je patrný z obrázku.

Tlačítkem DISP se určuje, zda se mají na displeji zobrazovat podrobné informační ikony, případně se jím displej pro úsporu energie zcela vypíná.

[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}

Kvalita snímků
Digitální šum snímků je na přijatelné úrovni, a to dokonce i při citlivosti 400 ISO, kdy fotoaparát méně programově doostřuje, aby jej zbytečně nezdůraznil. Snímky však díky tomu působí neostrým dojmem. Pro následné počítačové zpracování speciálním programem pro odstranění šumu je to však určitě rozumné řešení.


Porovnání šumu, optického přiblížení a vyvážení barev na denních snímcích (zleva doprava a shora dolů: 100 ISO/slunečno/37 mm - 100 ISO/AWB/111 mm - AWB/200 ISO - AWB/400 ISO)

ISO100 ISO200 ISO400
Porovnání šumu a vyvážení barev na nočních snímcích (zleva doprava: 100 ISO/slunečno - 200 ISO/AWB - 400 ISO/AWB)

Optika přístroje způsobuje při nejkratším ohnisku malé soudkovité zkreslení, které se s rostoucí ohniskovou vzdáleností vytrácí. Chromatická aberace je patrna, ale její úroveň hodnotíme na přijatelné úrovni. Podobně vychází i rozlišení detailů, které trochu doplácí za vyšší kompresní poměr JPEG snímků. Otázkou ovšem je, jestli by byla u tohoto amatérského modelu menší komprese vůbec žádoucí. I tak je průměrná velikost snímků 1,6 MB.
Fotoaparátu chybí možnost ručního nastavení teploty barev změřením, protože jeho automatické vyvážení v některých situacích "ujíždí" do žluta.


Ukázka automatického vyvážení barev (vlevo) a optického zkreslení (uprostřed 37 mm, vpravo 111 mm)

Praktické zkušenosti
Fotoaparát Jenoptik 4.1xz3 nás překvapil svým netradičním vzhledem i rozmístěním ovládacích prvků, na které jsme si museli nějaký čas zvykat. Umístění křížového voliče vlevo od displeje a nutnost jeho ovládání levou rukou je poněkud neobvyklá. Naopak v prostoru napravo od displeje nám chybělo místo pro palec přidržující fotoaparát v pravé ruce. Jinak menu a celková koncepce ovládání je jednoduchá a intuitivní. Poznámku bychom měli snad jen k tomu, že se po vyvolání menu v ručním režimu vždy dostaneme na první položku, kterou je rozlišení snímku. Pro nastavení citlivosti či vyvážení barev (což jsou podle nás častěji měněné položky) je potřeba dvou až tří stisků tlačítka Vlevo / Vpravo, což zbytečně zdržuje v práci.
Doba nabíjení blesku se pohybuje mezi třemi až devíti sekundami, přičemž fotoaparát není v této době schopen dělat nic jiného. Jinak jeho rychlost je odpovídající funkční výbavě: do režimu focení nastartuje přibližně za 3,5 s, další snímek v plné kvalitě a rozlišení dokáže bez zobrazení náhledu pořídit přibližně za 2,5 s. Horší je to již s jejich prohlížením a mazáním. Další snímek se sice během listování zobrazí s minimálním zpožděním, ovšem v nízké kvalitě. K překreslení v plné kvalitě dojde až za cca 3,5 s. Do té doby je sice možno přejít na další snímek, ale nelze jej digitálně zvětšovat ani pracovat s menu tohoto režimu. Od vydání pokynu smazání snímku uběhne do vykreslení dalšího přibližně 6 s. Také je škoda, že fotoaparát neumožňuje u rychlého náhledu zobrazeného v režimu focení použít žádné funkce, jako je například jeho zvětšení či přechod na další snímek. K dispozici je pouze smazání snímku, které se ukrývá poněkud nečekaně pod tlačítkem SET.
Na fotoaparátu JD4.1xz3 je příjemná rychlost ostření, která je typicky 1 s. Navíc přístroj ostří i za špatných světelných podmínek, přičemž ve většině případů zaostří správně (pochopitelně za cenu delší doby ostření). Mechanické provedení a reakce všech ovládacích prvků je vynikající, chod spouště je lehký s jasným - ale ne tvrdým - přechodem z namáčknutí do promáčknutí. Spotřeba energie je oproti ostatním modelům vyšší. S tím je potřeba počítat a mít vždy s sebou alespoň jeden pár nabitých vysokokapacitních akumulátorů.

Závěr
Fotoaparát Jenoptik JD 4.1xz3 je jednoduchý přístroj s netradičním designem a kvalitně provedeným, i když na dnešní dobu poměrně velkým, kovovým tělem. Nabízí základní funkce při průměrné obrazové kvalitě. Je určen méně náročným uživatelům, kterým nabídne za přijatelnou cenu rozumnou obrazovou kvalitu i jednoduché a spolehlivé ovládání. Co se nám na filozofii značky Jenoptik líbí je to, že neslibuje něco, co ve skutečnosti nemůže nabídnout. Specifikace i dokumentace přístroje je jasná a průhledná, což nebývá pravidlem ani u některých světových značek.
V naší republice zastupuje značku Jenoptik firma Mobisat, jejíž doporučená cena tohoto modelu je 7 690,- Kč s DPH, což celkem odpovídá vlastnostem přístroje. Zda však fotoaparát osloví české fotografy a jestli má vůbec šanci poměrně malá produkce přístrojů této značky přežít v dnešním silném konkurenčním boji výrobců digitální techniky, to ukáže teprve čas. Pokud vás přístroj zaujal a uvažujete o jeho koupi, vězte, že případné reklamace jsou řešeny výměnou a pozáruční servis je smluvně zajištěn se společností VSP DATA Tábor, která mimo jiné zajišťuje servis i pro HP.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: