Kodak EasyShare LS753 - nejen luxusní kompakt - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Kodak EasyShare LS753 - nejen luxusní kompakt

9. srpna 2004, 00.00 | Našim redakčním testem prošel jeden z nejluxusnějších kompaktů společnosti Kodak. Co všechno se podařilo vývojářům našlapat do tohoto velice elegantního celokovového šperku?

{Popis a ovládání}

Nejvyšší amatérská řada LS digitálních fotoaparátů je díky společnosti Eastman Kodak opět o něco bohatší a to o model Kodak EasyShare LS753, který navazuje na svého staršího kolegu LS743. Tento nový digitální kompakt osazený 5 megapixelovým snímačem, velkým LCD displejem s vysokou obrazovou kvalitou a 32MB interní pamětí se bude snažit najít mezi vámi svoje příznivce.
Specialitou těchto dvou fotoaparátů je i tlačítko“Share“, který umožňuje nejen okamžitý tisk, ale i snadné odeslání fotky elektronickou poštou.

Konstrukce a design
Podlouhlé tělo fotoaparátu je provedeno v elegantním hliníkovém provedení o velikosti 108x49x30mm a hmotnosti 165g bez akumulátoru a záznamového média. Li-ion akumulátor s paměťovým médiem je uložen z boční strany pod snadno dostupným krytem, na kterém je umístěno i očko pro řemínek kolem zápěstí. Na druhém boku je umístěn konektor USB, video výstup a konektor pro napájecí adaptér schovaný pod pryžovou krytkou.

Objektiv je umístěn na přední straně fotoaparátu. Ve vypnutém stavu fotoaparátu objektiv chrání ochranné lamely. Nad objektivem je umístěn průhledový hledáček, vedle kterého je umístěn světelný senzor, světlo samospouště, mikrofon a interní blesk.

Na horní straně fotoaparátu je tlačítko pro zapnutí fotoaparátu, v jehož středu je umístěna dioda pro kontrolu zapnutého přístroje. Vedle něho je reproduktor, tlačítko pro aktivaci blesku a tlačítko spouště společně s otočným voličem pro změnu voleb fotoaparátu.

Zadní straně dominuje podlouhlý LCD displej o velikosti 1.8‘‘ s vysokou obrazovou kvalitou, který je zasazen do kovového rámečku, ve kterém jsou po pravé straně vyraženy matice znaků expozičních režimů fotoaparátu. Tito matice znaků jsou podsvíceny dle nastavení aktuálního expozičního režimu, takže máte kdykoliv kontrolu nad nastaveným režimem. Po levé straně jsou nejdůležitější tlačítka. Tlačítko „delete“ pro vymazání exponovaného obrázku, tlačítko „Menu“ pro vstup do nastavení fotoaparátu, tlačítko „review“ pro přepnutí do prohlížecího módu a typické tlačítko pro Kodak EasyShare LS – tlačítko „share“, které umožňuje nejen zařazovat snímky do alb v interní paměti fotoaparátu, ale i zasílat fotky emailem.
Na levé horní straně je umístěna zadní část průhledového hledáčku s LED indikátorem správné expozice a zaostření.
Na pravé horní straně je umístěn všestranný volič pro pohyb v Menu s otočným prstencem zoomu, který není zrovna nejlépe umístěn pro jeho snadné ovládání jednou rukou. Jestliže budeme chtít fotoaparát používat jednou rukou a při tom používat zoom, dojde k nestabilnímu držení a hrozí velké riziko vypadnutí fotoaparátu z ruky.
Také chybí tlačítka pro rychlé ovládání nastavení a citlivosti a musí se nastavovat přes Menu.
Závit pro uchycení fotoaparátu na stativ je na spodní straně, vedle kterého je umístěn konektor pro komunikaci fotoaparátu s dokem nebo s tiskárnou.

Technická specifikace
Fotoaparát je osazen čipem Kodak Color Science, jež zajišťuje vysokou obrazovou kvalitu, syté barvy, přesné tělové odstíny a nízký šum. CCD čip má úhlopříčku 1/2.5‘‘ s poměrem stran 4:3 s rozlišením 5.36 megapixelů (2690x1994 pixelů). Fotoaparát produkuje snímky v kvalitě 5 megapixelů s rozlišením 2560x1920 pixelů, 4.4 megapixelů s rozlišením 2560x1706 pixelů s poměrem stran fotografie 3:2, 3.1 megapixelů s rozlišením 2048x1536 a nejnižší kvalitě 1.7 megapixelů s rozlišením 1496x1122 pixelů. Ozvučené videosekvence fotoaparát snímá ve dvou kvalitách. Buď v kvalitě QVGA, kde snímá 20 snímků za sekundu v kvalitě 320x240, nebo v kvalitě VGA kde snímá 13 snímků za sekundu o velikosti 640x480. Fotografie se ukládají ve formátu JPEG a videosekvence ukládá fotoaparát ve formátu MOV (kodek MPEG4). Citlivost snímku lze nastavit na 80, 100, 200, 400 a 800 ISO při manuálním nastavení. Automatické nastavení volí rozsah citlivosti ISO od 80 do 160. Snímky snímané citlivostí ISO 800 však lze pořizovat jen s kvalitou 1.7 megapixelů (1496x1122 pixelů).
Objektiv od firmy Schneider-KREUZNACH typu C-Variogon má 2.8násobný optický zoom s rozsahem ohniskové vzdálenosti 6.0-16.6 mm. Při přepočtu na ekvivalent 35 mm je to rozsah ohniskové vzdálenosti 36-100 mm. K dispozici je i digitální krokový zoom s rozsahem 1.0 – 3.6x s regulací po 0.2 krocích. Minimální zaostřovací vzdálenost je 100 cm. V makro režimu při nejdelší ohniskové vzdálenosti lze zaostřit od 30 cm a při nejkratší ohniskové vzdálenosti již od 5 cm. V makro režimu lze zaostřit maximálně do 100 cm. Světelnost objektivu je f/3.0-4.9 a nastavení clony se pohybuje při nejkratší ohniskové vzdálenosti od EV 4.2 do 15.2 a při nejdelší ohniskové vzdálenosti od EV 5.6 do 16.6.
Expoziční čas závěrky se pohybuje dle nastavení fotografované scény od 1/1400 s do 16s. Expoziční měření automatika provádí pomocí TTL měření v režimech průměrového měření celé scény, s důrazem na střed a středového bodu. Tyto hodnoty naměřené automatikou lze kompenzovat +-2.0 EV po 1/2 EV krocích. Nastavení vyvážení bílé nelze manuálně nastavovat. Postačit musí automatický režim nastavení bílé či předem nastavené hodnoty na denní, žárovkové, nebo zářivkové světlo. Při sekvenčním snímání je fotoaparát schopen exponovat 4 snímky za sebou rychlostí 2.4 snímků za sekundu. Naměřené hodnoty expozice, nastavení bílé při prvním snímku však používá na všechny snímky pořízené sekvenčním snímáním.
Vnitřní blesk je schopen osvětlit scénu 0.6 metru až 3.0 metry při nejdelší ohniskové vzdálenosti. Při nejkratší ohniskové vzdálenosti do 1.8 metrů. Blesk disponuje automatickým režimem, redukcí červených očí a osvětlením snímané scény.
Hybridní LCD displej disponuje 134.000 pixely o úhlopříčce 1.8‘‘ (4.5cm) a rozlišením 560x240 bodů, na kterém si lze vyfotografované snímky prohlížet až 8x zvětšené. Vyfotografované snímky lze ukládat na paměťové médium MMC nebo SD, ale také do vnitřní paměti fotoaparátu o velikosti 32MB. V této paměti můžete mít uloženy své oblíbené snímky, které můžete mít neustále při sobě a pomocí funkce fotoaparátů EasyShare tlačítka „Share“, po připojení k počítači odeslat na tiskárnu či emailem.
Fotografie se dají přenášet pomocí USB 2.0 portu (PIMA 1574 protokol) nebo pomocí kolébky KODAK EASY SHARE Dock 6000. Kolébku lze použít i pro nabíjení Li-ion vnitřního akumulátoru. Jako alternativní zdroj napájení lze použít i externí napájecí adaptér.

Ovládání
Konstrukce a rozdělení tlačítek je rozmístěno přehledně až na zoomovací prstenec, který je umístěn na ovládání pravým palcem. Lidé, kteří byli zvyklý ovládat menší kompakty jednou rukou nebudou asi spokojeni. Při fotografování jednou rukou a použití zoomu se stává fotoaparát nestabilní. Hlavní tlačítka ovládání jsou rozmístěny kolem displeje včetně čtyřsměrného ovládacího prvku pro pohyb v MENU.
Po zapnutí fotoaparátu se na tlačítku zapnutí rozsvítí modrá kontrolka pro zapnutý stav, takhle máte neustále kontrolu zda je přístroj zapnutý nebo ne. Na displeji se rozsvítí značkové logo a ozve se úvodní melodie, která se dá měnit mezi předvolenými tématy (scifi, fun, automobile, animals, music, standart a jen zvuk závěrky). Rychlé volby nastavení citlivosti ISO a vyvážení bílé chybí a musí se nastavovat přes Menu, ale to je u kompaktů tohoto typu běžné. Přepínání mezi kreativními režimy je jednoduché pomocí otočného voliče umístěného vedle spouště. Stačí otočením zvolit režim a zmáčknutím potvrdit. Fotoaparát nabízí volbu mezi klasickým automatickým režimem, portrétem, makro režimem, natáčení videosekvencí, noční krajiny, nočního portrétu, sportu, ohňostroje, fotografování na sněhu nebo na pláži a další. Fotoaparát sice nedovoluje plné vlastní ovládání pomocí manuálního režimu nebo režimu s prioritou clony nebo času, ale díky širokému výběru kreativních scén dovoluje zachytit tímto fotoaparátem opravdu cokoliv kromě extrémních situací.
Stisknutím tlačítka Menu se v režimu fotografování zobrazí volby nejčastějšího nastavení. Prvním z nich je nastavení samospouště (zapnutí nebo vypnutí 10s samospouště), kompenzace expozice +- 2.0EV po 0.5 krocích, nastavení sekvenčního snímání (zapnuto/vypnuto), nastavení kvality fotografie, nastavení vyvážení bílé (auto, denní světlo, žárovkové světlo, zářivkové světlo), nastavení citlivosti ISO (80, 100, 200, 400, 800), nastavení režimu barvy (barevné, černobílé, sepia), měření expozice, výběr ostření, použití dlouhé expozice, výběr paměti, kam se má snímek uložit, album a nastavení fotoaparátu. V nastavení fotoaparátu (setup Menu) lze přenastavit zvuková témata, nebo vypnout zvuk úplně, vypínání fotoaparátu po určité době, nastavit datum čas a formát datumu a času, typ video výstupu (NTSC/PAL), zapnout automatické otáčení obrázku, změnit jazyk nebo zformátovat vnitřní paměť nebo paměťové médium.
Velkou výhodou fotoaparátu Kodak EasyShare LS753 je jako u jeho staršího kolegy LS743 jednoduchá funkce, která se skrývá pod snadno dostupným tlačítkem „Share“. Stisknutím tohoto tlačítka lze vybrané snímky uložit do digitálního fotoalba v přístroji a později si je prohlédnout či vytisknout. Tlačítko „Share“ dále umožňuje okamžitě označit vybraný snímek k tisku nebo ke snadnému odeslání elektronickou poštou. Do fotoaparátu lze uložit až 32 adres.

 
 
[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}

Kvalita snímků
Velikost digitálního šumu při ISO 50 a 100 je téměř nepostřehnutelná. Při ISO 200 je již mírně znát, ale není ještě rušivá. Při ISO 400 již je velikost digitálního šumu znát více a při ISO 800 je obrázek zašuměn příliš.


Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava) 80, 100, 200 a 400 ISO

ISO 800

Vyvážení bílé je uspokojující, ale vzhledem k nedostupnosti vlastního nastavení bílé by bylo vhodnější, kdyby nastavitelných hodnot vyvážení bílé bylo více.

 
Porovnání vyvážení bílé (vlevo automatické, vpravo nastavení žárovkové světlo)

Při nejkratší ohniskové vzdálenosti nabývá obraz soudkovitého zakřivení, který směrem k delším ohniskovým vzdálenostem mizí. Díky vysoké duhovitosti obrazu, neboli chromatické aberaci, která se táhne od krátké ohniskové vzdálenosti až po nejdelší, se obraz jeví méně ostrý.

 
Porovnání optického zkreslení a rozlišení (vlevo ohnisková vzdálenost 36mm, vpravo ohnisková vzdálenost 100mm

 
Porovnání optického přiblížení. Vlevo ohnisková vzdálenost 36mm, vpravo ohnisková vzdálenost 100mm.

 
 

Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava a shora dolů: 80, 100, 200, 400 a 800 ISO)

 
 

Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: 80, 100, 200, 400 a 800 ISO)


Ukázka nočního snímku fotografovaného pomocí expozičního režimu noční krajina


Ukázka video sekvence (2.0 MB)

Praktické zkušenosti
Od startu fotoaparátu až po pořízení prvního snímku nezabere více než 3s. Prodleva spouště také není dlouhá, kolem 0,2 s. Všechny ovládací prvky jsou dobře popsané a jasné. Většina i snadno dostupná kromě zoomovacího prstence, který je trochu nešťastně řešen kolem čtyřsměrného ovládacího prvku pro ovládání pravým palcem.
Co nás potěšilo byla indikace zapnutí přístroje, díky které máte neustálou kontrolu zapnutí přístroje. Mezi velké klady je i vysoké obrazové rozlišení hybridního LCD displeje o velikosti úhlopříčky 4.5 cm, který umožňuje příjemné prohlížení vašich fotografií. Rychlé přepnutí do režimu prohlížení umožňuje tlačítko vedle displeje. Fotografie při prohlížení můžete zvětšit až 8x a posouvání po fotografii z jednoho rohu do druhého trvá jen chvíli. Fotografii můžete také díky speciální funkci fotoaparátů EasyShare označit a přesunout do vnitřní paměti fotoaparátu pro další použití, nebo ji označit k tisku či k odeslání elektronickou poštou po připojení k počítači.
Optický zoom je rozdělen na 5 kroků a pohyb z nejkratšího na nejdelší ohniskovou vzdálenost trvá něco méně než 2s. Posun je celkem citlivý a někdy je problém nastavit tu správnou ohniskovou vzdálenost.
Absence manuální expozice, priority času nebo clony neumožňuje takovou volnost a kreativitu, ale mnoho napomůže rozšíření expozičních režimů oproti typu minulému. Příjemné je i fotografování v rozlišení 2560x1706 v poměru stran 3:2 jako u klasické fotografie, kdy nemusíte snímky ořezávat nebo nechávat bíle pruhy pro zajištění daného formátu.
Expoziční automatika pracuje spolehlivě, ale jen s délkou expozice od 1/1400s do 1/2s. V tomto rozsahu lze měnit i citlivost ISO. Po přepnutí do delších expozičních časů, již citlivost měnit nelze. Fotoaparát obsahuje velký rozsah kreativních expozičních režimů, které dovolují zachytit i složitější scény. Délka vidosekvencí lze nastavit na 5s, 15s, 30s nebo nepřetržité natáčení, které je limitováno jen místem na paměťovém médiu.

Závěr
Kodak EasyShare LS753 je zdařile povedený 5 megapixelový fotoaparát patřící do rukou náročnějším fotoamatérům, kterým je přizpůsobeno jednoduché a přehledné ovládání společně s vysokým rozlišením v elegantní hliníkové konstrukci včetně funkce EasyShare. Funkce EasyShare umožňuje snadnou práci s pořízenými záběry včetně tisku a zasíláním fotografií elektronickou poštou. Navíc nabízí snímací režim v poměru 2:3 optimalizovaný pro formát 10x15 cm. Tento nový fotoaparát firmy Kodak bude k dispozici na našem trhu za doporučenou cenu 12.990,- Kč.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: