Kodak EasyShare V570: drobek s duálním objektivem v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Kodak EasyShare V570: drobek s duálním objektivem v praxi

17. března 2006, 00.00 | Kodak EasyShare V570 představuje na první pohled další z nekonečné záplavy kompaktních fotoaparátů. Má 5.0 MPix rozlišení, 5x optický zoom a kompaktní rozměry. Záhy však zjistíte, že zas tak obyčejným aparátem není. Jedná se o vůbec první digitální fotoaparát svého druhu vybavený technologií duálního objektivu.

{Základní popis}

Společnost Kodak nedávno uvedla na trh decentní digitální fotoaparát řady EasyShare V570. Jedná se o klasický kompakt, který nabídne efektivní rozlišení 5.0 MPix, 5x optický zoom, stylový kovový design a kompaktní rozměry. Čím se však tento model odlišuje od všech svých konkurentů, je jeho unikátní řešení optiky. Nově použitá technologie Kodak RETINA dělá z tohoto modelu vůbec první kompaktní fotoaparát, jež disponuje duálním objektivem. Přesně řečeno, V570 nabízí dva objektivy, z čehož jeden je širokoúhlý s pevným ohniskem a ten druhý nabídne standardní objektiv s ohniskem proměnným. Nám se tento zajímavý kousek dostal do redakce na recenzi, takže jej můžeme prověřit i v praxi. Jak tedy fotografuje novinka od Kodaku - EasyShare V570?

Konstrukce a design

Kodak EasyShare V570 představuje přístroj, který konstrukčně vychází ze svých předchůdců řady "V" - EasyShare V530 a V550. Novinka nabídne hranaté tvary, tenký profil, kompaktní rozměry, zároveň však robustní, kovový plášť. Barevné provedení tvoří stylová kombinace černé se stříbrnou. Na pultech obchodů jej najdete ve dvojím provedením - černé a stříbrné barvě. Rozměry a hmotnost V570 jsou: 101 x 50 x 20 mm (Š x V x H) a 125 g (bez akumulátoru a paměťového média). Přímo uprostřed předního panelu leží velká stříbrná kruhová krytka, pod níž se ukrývá největší trumf aparátu - a sice dvojitý objektiv typu Schneider KREUZNACH C-VARIOGON. Kromě objektivů zde naleznete ještě otvor, kde se ukrývá mikrofon a oranžové asistenční světlo autofocusu, které zároveň funguje také jako signalizační kontrolka samospouště. Dále je na přední straně pak již jen blesk (pravý horní roh) a na levou stranu umístil výrobce malou stříbrnou lištu s modrým proužkem uprostřed, do níž lze připevnit řemínek na zápěstí.

Na pravé boční straně (z čelního pohledu) je pouze vstup pro napájení a dobře schovaná záslepka, pod níž se ukrývá paměťové médium typu SD/MMC. Na spodní části jsou dvířka pod nimiž je akumulátor a pak již jen kovový závit pro umístění do stativu a zdířka, zajišťující konektivitu se stojánkem (ten je součástí standardního balení přístroje). Na vrchní straně je pouze spoušť, klávesa pro zapnutí/vypnutí fotoaparátu a trojice tlačítek: album, funkce kamery, automatický režim / scénické režimy. Většinový prostor zadního panelu vyplňuje 2.5" LCD displej s rozlišením 230 000 bodů. Napravo od displeje naleznete jen kruhový kolébkový ovladač zoomu (a zároveň přepínač mezi objektivy) a multifunkční ovladač (joystick). Zatímco nalevo je téměř kompletní ovládací arzenál přístroje, který se skládá z pětice pod sebou umístěných kláves (od shora dolů): funkce blesku, delete (mazání snímků), menu, review (přepínání mezi režimy fotografování / prohlížení) a share (klávesa pro sdílení a přímý tisk).

[-more-]{Technické parametry}

Specifikace

Kodak EasyShare V570 je vybaven CCD snímacím čipem s úhlopříčkou 1 / 2.5" s fyzickým rozlišením 5.36 MPix. Efektivní rozlišení je 5.0 MPix. Můžete fotografovat s maximálním rozlišením 2 569 x 1 929 bodů nebo pak v dalších velikostech: 2 576 x 1 932, 2 576 x 1 716, 2 304 x 1 728, 2 048 x 1 536 a 1552 x 1164 bodů (neboli 4.4 MPix - 3:2, 4.0 MPix, 3.1 MPix a 1.8 MPix) a to při citlivostech: ISO 64, 100, 200, 400 a 800. Nejvyšší citlivost ISO 800 však lze použít jen v kombinaci s nejnižším rozlišením, tedy 1,8 MPix. Vyfotografované snímky se ukládají ve formátu JPEG a to buď na interní paměť fotoaparátu o kapacitě 32 MB nebo na SD / MMC kartu. Natočit lze též videosekvence a to v rozlišení 640 x 480 bodů nebo 320 x 240 bodů ve formátu MOV (s frekvencí 30 snímků za sekundu). Užitečnou funkci představuje možnost 3násobného přibližování během natáčení videosekvencí, včetně digitální stabilizace obrazu a automatického ostření.

 

Kodak EasyShare V570 disponuje duální optikou od firmy Schneider-KREUZNACH C-Variogon. Ta se skládá z širokoúhlého objektivu (což je ten horní) s pevným ohniskem 23 mm (po přepočtu na 35 mm kinofilm) a světelností F2.8, druhou část optiky tvoří objektiv s ohniskem proměnným (spodní objektiv). Ten má 3x optický zoom, ohniskový rozsah 39 - 117 mm (ekvivalent 35 mm kinofilmu) při světelnosti F3.9 - 4.4. Celkový ohniskový rozsah V570 představuje tedy 5x zoom (23 - 117 mm). Kromě optického zoomu můžete využít také ještě zoom digitální. Systém autofocusu pracuje na principu automatického ostření TTL-AF a lze jej nastavit jako bodový nebo více-zónový. Autofocus pracuje celkem ve třech režimech: Normální, Makro a Krajina. V normálním režimu na nejkratším ohnisku (na širokoúhlý objektiv) ostří AF od 0.8 m do nekonečna, u objektivu s proměnným ohniskem funguje autofocus od 0.6 m. V režimu makro pracuje ostření od 30 do 70 cm. Režimy makro a krajina však není možné aktivovat v kombinaci s širokoúhlým objektivem (což mi přijde zejména pro režim "Krajina" dost nelogické a dalo by se to označit za hrubý nedostatek aparátu).

Vzhledem k zaměření fotoaparátu máte k dispozici buďto plně automatický režim, nebo můžete zvolit některý z 22 předdefinovaných režimů. Měření expozice probíhá celoplošně, s důrazem na střed, nebo bodově. Čas závěrky se nastavuje od 1 / 1448 do 8 sekund. Jako malá satisfakce za nepřítomnost jakéhokoli manuálního nastavení je zde funkce "Dlouhodobá expozice" přístupná přes menu. Ta umožňuje manuálně nastavit dlouhé časy závěrky (0.5 s, 0.7 s, 1.0 s, 1.5 s, 2.0 s, 3.0 s, 4.0 s, 6.0 s a 8 sekund), což oceníte při pořizování nočních snímků (například krajiny a podobně - bez blesku). Ovšem na druhou stranu při nastavení dlouhých expozičních časů, nemáte možnost měnit kompenzaci expozice ani citlivost (ISO). Automatiku můžeme ovlivňovat pomocí kompenzace expozice v intervalu +/-2 EV po 1/3 EV krocích. Co se týče sériového snímání, umí V570 pořídit 4 snímky rychlostí 2.3 snímky za sekundu. Vyvážení bílé barvy lze nastavit na automatické měření, nebo na čtyři různé předvolby (den, žárovka, zářivka, stín). Možnost nastavení manuálního WB zde chybí. Dosah blesku se pohybuje v rozmezí: 0,6 m až 3,1 m s možností nastavení režimu stále zapnuto, vypnuto, s redukcí červených očí a automatického záblesku. Máte na výběr také z 5 filtrů: monochromatický, sépie a 3 úrovně barev (vysoká, přirozená, nízká).

V režimu prohlížení snímků (preview), máte možnost až 8x zoomovat. Kromě toho lze provádět i ořezy, rotace, sdílení, tisk nebo kopírování či vytváření a editaci složky Oblíbené fotografie. Jako rozhraní zde použil výrobce USB 2.0. Kromě něj máte k dispozici konektory pro Výstup A/V (NTSC nebo PAL) a dále rozhraní pro připojení tiskárny nebo vsazení přístroje do kolébkového stojanu. Součástí standardního balení je kolébka typu Photo Frame Dock 2, která umožňuje pohodlnější komunikaci s PC (případně prohlížení snímků).

[-more-]{Menu a ovládání}

Ovládání a práce v menu

Na horní straně aparátu je kromě spouště a tlačítka pro zapnutí dále také trojice ovládacích prvků. Tím úplně vlevo vstupujete do svého alba, tlačítko uprostřed zprovozní kameru a tlačítko úplně vpravo mění režim automatický nebo scénické režimy. Těch nabízí V570 celkem 22 typů: portrét, panorama, sport, krajina, blízký záběr, noční portrét, noční krajina, sníh, pláž, text, ohňostroj, květina, tichý/muzeum, autoportrét, večírek, děti, protisvětlo, panoramatický snímek, svíčka, západ slunce + 2 vlastní - uživatelské režimy. Zbylé ovládání leží na zadním panelu kompaktu.

 

 

V pravé části je kruhový kolébkový ovladač zoomu, který slouží kromě změn ohniska také pro přepínání objektivu (to je znázorněno na displeji). Pod ovladačem zoomu je multifunkční ovladač - joystick, kterým kromě listování (v režimu prohlížení) a kompenzaci expozice (v režimu fotografování) také přepínáte režim ostření (směrem dolů) - normal, makro, krajina, nebo zobrazujete / deaktivujete informace na displeji (směrem nahoru). Na pravé straně leží pětice kláves kterými nastavujete (od shora dolů): funkce blesku, mazání snímků, klávesa menu (pro zobrazení hlavní struktury), review (přepnutí do režimu prohlížení a naopak) a klávesa pro sdílení - share.

 

 

Systém menu je přehledný a samotné ovládání a pohyb v něm představuje vcelku intuitivní a jednoduchou záležitost, kterou zvládnou i méně zkušení uživatelé. Do samotného systému menu vstoupíte stejnojmennou klávesou a máte na výběr z následujících možností: samospoušť, sériové focení, rozlišení, nastavení vyvážení bílé barvy, citlivost, režim barev (vysoká úroveň barev, přirozená úroveň barev, nízká úroveň barev, černobílý a hnědá, ostrost, způsob měření expozice (zonální, priorita středu, bodové), systém autofocusu (jednorázový / průběžný), zóny měření (multi / s orientací na střed), dlouhá expozice (až 8 sec), nastavení foto-alba, paměťové médium a nastavení.

Poslední položka představuje klasický Set-Up, pod kterým se skrývá: zvuky aparátu, hlasitost zvuku, digitální zoom, stmívání displeje, automatické vypnutí, datum / čas, výstup videa, fotorámeček, kompenzace zakřivení (její aktivace částečně omezuje soudkovou vadu širokoúhlého objektivů), snímač orientace, předblesk červených očí, označení datem, zobrazení data / videa, varování před rozostřením, jazyk, formátování, verze firmwaru a návrat. V režimu prohlížení můžete nastavovat: způsob prohlížení fotografií, album, ořezy, prezentace, více snímků, kopírování, ochrana, paměťové médium a nastavení.

[-more-]{Hodnocení kvality snímků}

Kvalita snímků

Kodak EasyShare V570 nabízí celkem 5 úrovní citlivosti: ISO 64, 100, 200, 400 a 800. Nejvyšší citlivost ISO 800 však lze použít pouze v kombinaci s nejnižším rozlišením přístroje - tedy 1.8 MPix. Při nejnižší ISO 64 není patrný téměř žádný šum, jenž by narušoval dojem ze snímku. Podobné je to i při dalším stupni – ISO 100. Při ISO 200 už se šum začíná projevovat, nicméně stále má poměrně jemné zrno, tudíž celkový dojem ze snímku ještě nemusí být rušivý. Jiná situace už ovšem nastává při ISO 400, kde můžeme pozorovat již velmi silný šum, který má sice neostré, ale velmi znatelné zrno, které již může působit rušivě. Fotografie pořízené na ISO 400 lze použít, ale spíše jen jako zmenšené. Poslední možnost představuje ISO 800 a nejnižší rozlišení. Šum je zde velmi silný a též s ostrým zrnem. Fotografie na ISO 800 jsou spíše pro experimentování (případně jako nouzové řešení), nikoli však k běžnému použití. Celkově představuje šum průměr s ostatními - stejně zaměřenými 5 MPix kompakty.

Fotografování na všechny citlivosti (zleva doprava, shora dolů): ISO 64, 100, 200, 400 a 800.

Automatické vyvážení bílé barvy pracuje spolehlivě. Selhává v umělém osvětlení, kde je vhodnější zvolit odpovídající předvolbu, jinak mají snímky nažloutlý nádech (viz obrázek). Manuální měření zde bohužel není k dispozici, tudíž si musíme vystačit se čtyřmi předdefinovanými předvolbami: den, žárovka, zářivka a stín.

 

Vyvážení bílé (White balance) – vlevo: automatické, vpravo: manuální (v našem případě „žárovka“)

Ostrostí a kresebností snímků Kodak V570 nijak nezazáří, nicméně vzhledem k jeho malým rozměrům (především úzkému profilu), zapouzdřené optice a duálnímu objektivu, jsme podobné výsledky víceméně čekali. V případě fotografování na širokoúhlý objektiv s pevným ohniskem 23 mm, je ostrost i kresba snímků velice špatná. V případě "standardního" objektivu, je na nejmenší ohnisko 39 mm, kresebnost i ostrost snímků o poznání lepší, ale i tak se řadí rozhodně spíše ke slabšímu průměru ve své kategorii. Také se zde projevují výrazněji vady objektivu. Můžeme pozorovat silnější chromatickou aberaci, také zde máme moiré a směrem do rohů je patrná i další ztráta ostrosti a vinětace (ztráta světla). Na nejkratším ohnisku je patrné soudkovité zkreslení (které je zvlášť výrazné u širokoúhlého objektivu), ale s rostoucím ohniskem mizí.

 

Fotografování na širokoúhlý objektiv (nahoře - ohnisko 23 mm), na ohnisku 39 mm (vlevo) a na nejdelším ohnisku 117 mm (vpravo).

 

Fotografování na širokoúhlý objektiv s ohniskem 23 mm (horní snímek), s ohniskem 39 mm (vlevo) a na nejdelším ohnisku - 117 mm (vpravo).

 

Fotografování na širokoúhlý objektiv s ohniskem 23 mm (horní snímek), s ohniskem 39 mm (vlevo) a na nejdelším ohnisku - 117 mm (vpravo).

 

 

Fotografování na všechny citlivosti přístroje (od shora dolů): ISO 64, 100, 200, 400 a 800.

V režimu makro...

 

 

Fotografování v noci na všechny citlivosti přístroje (od shora dolů): ISO 64, 100, 200, 400 a 800.

Video sekvence: 640 x 480 bodů…

[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Kodak EasyShare V570 v praxi

Mezi zapnutím přístroje a pořízením první fotografie uplyne něco málo přes 2 sekundy (cca 2.2 s), což je na tuto třídu fotoaparátů dobrý výsledek. Reakce aparátu při namáčknuté spoušti je téměř okamžitá, tedy cca 0,1 sec. Pokud fotografujete bez namáčknuté spouště, reakce kompaktu je sice o trochu pomalejší, ale přesto také relativně okamžitá - cca 0.3 sekundy. Přezoomování z nejkratšího ohniska (z širokoúhlého objektivu) 23 mm na nejdelší ohnisko 117 mm, zvládne V570 za necelé tři sekundy - 2.9 s. Změna nejkratšího ohniska v rámci objektivu s proměnnou ohniskovou vzdáleností, trvá zhruba 2.3 sekundy. Zoomování je rozděleno do 5 kroků + 1 krok (přepnutí mezi objektivy). Displej má sice určité zpoždění, které ovšem nijak výrazně nevybočuje z průměru této kategorie fotoaparátů. Po vyfotografování trvá asi 1.5 sekundy, než je aparát připraven znovu k akci. Samotné fotografování s přístrojem je vcelku pohodlné, všechny ovládací prvky jsou dobře přístupné. Ovšem zde si malou výtku ovládání zaslouží, neboť vzhledem k malým rozměrům jsou některá ovládací tlačítka příliš malá (například joystick) a jiná zase až moc blízko u sebe (pětice kláves vlevo od displeje), což vám může občas činit potíže.

V automatickém režimu pracuje V570 spolehlivě a můžete se na něj spolehnout i za horších světelných podmínek. Též automatické ostření funguje rychle a dobře. Za slabších světelných podmínek vám pomůže asistenční světlo autofocusu. Ovládání je snadné, odezvy tlačítek okamžité. Výhodou fotoaparátu je možnost zobrazení ke každému pořízenému snímku histogram s expozičními hodnotami. Histogram můžete aktivovat i při samotném focení. Výrobce dodává spolu s kompaktem též český manuál, napájecí zdroj, USB kabel, video kabel pro připojení k TV, pouzdro, řemínek, stojánek a instalační CD s ovladači pro stahování fotografií do počítače.

Samozřejmě že nejzásadnější výhodou Kodaku EasyShare V570 je pochopitelně jeho duální objektiv, který umožňuje fotografovat jak pomocí "standardního" objektivu v ohniskovém rozsahu 39 - 117 mm, tak v širokoúhlém formátu s ohniskem 23 mm, což oceníte zejména v kombinaci s funkcí "panoramatické fotografie", neboť u samotného širokoúhlého formátu (v automatickém režimu například) dochází vždy k určitému perspektivnímu zkreslení. Pomocí scénického režimu "Panorama", přístroj vytvoří panoramatický snímek, složený například ze 3 záběrů. Toto oceníte například při fotografování rozlehlé přírodní scenérie. Ale pojďme se také podívat na nedostatky. Při zapnutí přístroje se automaticky pokaždé aktivuje širokoúhlý (horní) objektiv, tudíž jej musíte v "normálních " situacích vždy přepínat. S tím tak trochu souvisí další neduh a sice fakt, ze kompakt se při každém zapnutí automaticky vrací do výchozího nastavení (blesk, ISO, WB, a podobně). Tento jev trochu komplikuje práci při samotném fotografování a bohužel toto nelze nijak eliminovat (v menu nastavení). Další podstatný problém představuje nemožnost fotografovat s použitím širokoúhlého objektivu v režimu Krajina, což je dosti nelogické řešení. Chcete-li udělat snímek krajiny na 23 mm ohnisko, můžete tak učinit v jakémkoli režimu, vyjma právě režimu "Krajina".

Závěr

Kodak EasyShare V570 nabízí nezvykle řešený kompaktní přístroj, který však nabídne i dostačující funkční vybavení, povedený design a příjemné fyzické proporce. Novinka od Kodaku je zaměřena více než na běžného amatérského uživatele spíše na výstřední typy, popřípadě experimentátory, kteří se vyžívají v různých výstřelcích techniky. Kompakt nenabízí možnosti manuálního nastavení expozice, ovšem na druhou stranu zde máte duální objektiv, dostatečné množství scénických režimů a také například možnost manuálního prodloužení expozičních časů. Ostrost a kresebnost fotografií představuje spíše slabší průměr, ale to je daň za malé rozměry a duálně řešenou optiku. Kodak EasyShare V570 již je v prodejních sítích. Jeho doporučená koncová cena se pohybuje okolo 9 990 Kč.

:: Technická specifikace

Malá perlička na závěr, je to právě Kodak EasyShare V570, který posloužil coby elegantní dárek oskarovým holywoodským hercům. Ovšem pro tento účel byl V570 ještě ozdoben diamanty v hodnotě cca 20 000 dolarů.

[-more-]{Živé fotografie}

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: