Nikon Coolpix 8800 – 8 MPix ultrazoom se stabilizací v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Nikon Coolpix 8800 – 8 MPix ultrazoom se stabilizací v praxi

Nikon-Coolpix-8800

21. ledna 2005, 00.00 | V současné době je na trhu celá řada digitálních fotoaparátů s elektronickým hledáčkem a 8 milionovým rozlišením s velmi podobnými parametry. Snažíte se z této široké nabídky vybrat ten, který by vám vyhovoval? Snad vám napoví tato recenze Nikonu Coolpix 8800.

{Konstrukce a design} Na veletrhu Photokina 2004 představila společnost Nikon nástupce velmi úspěšného modelu Coolpix 8700, který má označení 8800. Tento nový model je vybaven snímačem s 8 milionovým rozlišením, desetinásobným zoomem, s objektivem vybaveným stabilizací obrazu VR (Vibration Reduction) a mnoho dalšími funkcemi, posouvající Coolpix 8800 směrem výše.



Konstrukce a design
EVF zrcadlovka Nikon Coolpix 8800 je konstrukčně velmi podobná svému předchůdci modelu Coolpix 8700. Po konstrukční a designové stránce jsou tyto modely téměř totožné, až na zvětšení průměru optiky, rozložení ovládacích prvků a zvětšení celkových rozměrů na 116 x 85 x 121 mm. Vnitřní konstrukce těla je z hořčíkové slitiny. Vnější plášť plastového těla černé barvy působí velmi profesionálně. Celková hmotnost 600 g (bez paměťové karty a akumulátoru) přispívá společně s poměrně mohutným bateriovým gripem, potažený umělou kůží, k velmi dobré ergonimii tohoto modelu.



Přední stěně fotoaparátu dominuje poměrně velký tubus objektivu, který se po zapnutí vysune a který mění svoji délku se změnou ohniskové vzdálenosti. Přední část tubusu je vybavena závitem pro přídavné příslušenství (předsádky, telekonverktory), jenž je chráněn kovovým kroužkem. Horní část objektivu přechází do nástavce s vnitřním bleskem, vedle kterého je umístěn mikrofon s LED diodou, sloužící zároveň jako kontrolka samospouště a pomocný AF reflektor.



Na levé straně tubusu objektivu se nacházejí ovládací prvky pro přepínání ostření a zapínání stabilizace obrazu VR. Levá stěna fotoaparátu dále obsahuje otočný kloub LCD, nad nímž je umístěna pryžová krytka konektorů externího napájení a konektoru USB, a otvory reproduktoru.



Pravá část digitálního fotoaparátu přechází do bateriového gripu s krytkou slotu pro paměťovou kartu. Bateriový grip je potažen umělou kůží, přispívající k příjemnému držení fotoaparátu.



Na horní straně bateriového gripu nalezneme tlačítko spouště s prstencem pro zapínání přístroje a přímá ovládací tlačítka s nekonečným expozičním voličem. Vlevo od něj vidíme stavový displej, který lze zeleně podsvítit. Horní část bateriového úchopu přechází do nástavce objektivu s výše zmíněným vnitřním bleskem a hot-shoe paticí pro připojení přídavného zábleskového zařízení.



Ostatní ovládací prvky modelu Coolpix 8800 se nacházejí na zadní straně fotoaparátu společně s otočným LCD a elektronickým hledáčkem s dioptrickou korekcí. Jedná se o kolébkový ovladač zoomu s křížovým ovladačem pro jednoduchý pohyb v Menu a několika dalších přímých tlačítek, přispívající k rychlému ovládání fotoaparátu.



Přístroj je vybaven stativovým kovovým závitem, nacházejícím se ve spodní stěně fotoaparátu, společně s krytem slotu pro akumulátor. Tento kryt má posuvné zamykání, znemožňující vypadnutí akumulátorového článku.

[-more-]{Technická specifikace}

Technická specifikace
Nikon Coolpix 8800 využívá CCD čip o velikosti 2/3" s efektivní rozlišením 8 milionů bodů a s možností nastavení citlivosti v rozsahu od 50 do 400 ISO. S tímto čipem je možno pořídit fotografie s poměrem stran 4:3 v rozlišení 3.264 x 2.448, 2.592 x 1.944, 2.048 x 1.536, 1.600 x 1.200, 1.280 x 960, 1.024 x 768 a 640 480 bodů nebo s poměrem stran 3:2 v rozlišení 3.264 x 2.176 bodů. Pořízené snímky lze ukládat v klasickém komprimovaném formátu JPEG, podporující protokol EXIF 2.2, nebo v nekomprimovaném obrazovém formátu TIFF či v surovém RAW na paměťovou kartu Compact Flash typu I nebo II s podporou IBM Microdrive.



Kromě statických snímků umožňuje přístroj pořídit i ozvučené videosekvence a to v rozlišení 640 x 480 v kvalitě 30 sním./s s max. délkou 60 sekund. Natočení videosekvence s neomezenou délkou je nutné přepnout do nižšího rozlišení 320 x 240 bodů s kvalitou 15 sním./s. Ozvučené videosekvence využívají obrazový formát QuickTime (MOV).
Desetinásobným optickým zoomem se může pochlubit objektiv Zoom Nikorr ED, složený z 16 členů a rozdělených do 10 skupin (včetně dvou ED členů). Objektiv je vybaven funkcí VR (Vibration Reduction), který omezuje nežádoucí otřesy. Jedná se o systém obrazového stabilizátoru vyvinutý společnost Nikon. Tento objektiv má po přepočtu na 35 mm kinofilm ohniskový rozsah 35 -350 mm se světelností f/2,8-5,2. Optická soustava je schopna ostřit ve standardním režimu od 50 cm a v režimu makro již od 3 cm. Ostření probíhá na snímači na základě pasivního ostření (porovnávání kontrastů). Systém autofokusu využívá TTL měření, který využívá až 9 ostřících bodů s možností přisvícení. Výhodou je i využití průběžného zaostřování nebo manuálního ostření. Manuální ostření je vhodnější provádět s použitím elektronického hledáčku, protože má rozlišení 235.000 bodů, naproti TFT LCD se 134.000 body a s úhlopříčkou 1,8".



Nikon Coolpix 8800 patří do té vyšší kategorie ultrazoomů, které mají k dispozici nejen manuální nastavení expozice, ale i nastavení s prioritou času a clony či programové nastavení. Tento fotoaparát by nebyl určen i pro méně náročné fotoamatéry, kdyby nedisponoval scénickými režimy, kterých nabízí dostatečné množství (15), a plně automatický režim. Režim manuální expozice pracuje s časy od 8s do 1/3000s, při čemž je možné dobu expozice libovolně manuálně prodloužit pomocí funkce BULB až do 10 minut. Měření expozice je buď vícesegmentová (v 256 zónách), váhové se zdůrazněným středem, bodové nebo bodové měření v místě aktivního zaostřovacího pole. Výslednou expozici je samozřejmě možné ovlivnit v rozsahu +-2EV po 1/3EV krocích. Sedmilamelová irisová clona pracuje při nejkratší ohniskové vzdálenosti s clonovým čísly od 2,8 do 8,0 a při nejdelší ohniskové vzdálenosti od 5,2 do 7,4. Aktuální nastavení fotoaparátu je možné uložit do dvou uživatelských nastavení.
Pro záznam rychle pohybujícího děje je možné využít kromě videosekvence i sekvenčního snímání, který zvládne exponovat v nejvyšším rozlišení až 5 snímků s rychlostí 2,3 sním/s. K dispozici jsou i další režimy, které umožňují pořídit více po sobě jdoucích snímků. Specifikem režimu sekvenčního snímání je i nastavení doby, po které dojde k expozici jednotlivých snímků. Dále má fotograf k dispozici časovač s 3s nebo 10s zpožděním.



> Pro kvalitní pořízení snímků je fotoaparát vybaven řadou funkcí, jako je například Bracketing, volba Best Shot, nastavení kontrastu, sytosti barev,ostrosti, možnosti zapnutí redukce šumu při delších expozicích a vyvážení bílé. Vyvážení bílé umožňuje nastavit kromě automatické volby i manuální nastavení nebo zvolení z 6 předdefinovaných voleb. Velkým pomocníkem při zvolení správné expozice je i reálný histogram, ukazující rozložení a velikost jasových složek v obraze.
Interní blesk má rozsah při nastavení objektivu na nejkratší vzdálenost 0,5 až 6,0 m a při nastavení na nejdelší ohniskovou vzdálenost 1,0 - 3,0 m. Intenzitu záblesku lze kompenzovat v rozsahu +-2EV po 1/3EV krocích. U interního blesku je možné využít režimů zapnuto/vypnuto, redukce červených očí, pomalá synchronizace a synchronizace na 1. nebo 2. lamelu. Jeho činnost může být úplně zakázána, pokud využijeme přídavného externího blesku. V režimu prohlížení lze shlédnout podrobné informace o nastavení expozice včetně histogramu, zvoleného bodu autofokusu, ale i přesvícených scén. O napájení se stará speciální Li-iontový akumulátor typu Nikon EN-EL7 s kapacitou 7,4 V/1100mAh, u kterého výrobce udává výdrž až 240 snímků. K napájení lze použít i externí zdroj nebo bateriový grip. Pro přenos dat se stará rychlé komunikační rozhraní USB 2.0, který umožňuje s pomocí protokolu PictBridge přímo tisknout na tiskárnu bez použití počítače.

[-more-]{Ovládání fotoaparátu}

Ovládání fotoaparátu
Ovládání fotoaparátu doznalo oproti předchozímu modelu větších či menších změn, jak v oblasti počtu ovládacích prvků, tak v oblasti uspořádání položek v Menu. Nové ovládání již má kruhový volič expozičních voleb, které kombinuje možnosti nastavení pomocí několika tlačítek přímých voleb a nutnosti nastavení některých prvků v Menu. Celková koncepce ovládání je velmi dobře pojata a po chvíli si na ní lze zvyknout. Tak jako jiné fotoaparáty podobné kategorie však vyžaduje ovládání oběma rukama.



Přístroj se zapíná pomocí přepínacího prstence okolo spouště a expoziční režimy se volí otočným kruhovým voličem na horní straně bateriového gripu. Stavový displej ukazuje nejdůležitější nastavení hodnot, jinak máme podobnou kontrolu i na displeji a EVF. Fotoaparát umožňuje velké množství funkcí nastavovat pomocí přímých tlačítek rozložených po těle fotoaparátu. Ostatní volby je nutné volit v menu, ve kterém se pohybuje za pomocí křížového voliče společně s voličem příkazovým.
Menu působí přehledným dojmem, jehož nastavení z důvodu množství voleb a funkcí je možné ukládat do dvou uživatelských nastavení pro pozdější použití. V menu, jak již bylo řečeno se pohybuje za pomocí křížového voliče a parametry Menu je možné měnit za pomocí potvrzovacího tlačítka uprostřed něj nebo přímo příkazovým voličem. Někdy je nastavení víceúrovňové, v tom případě po stisknutí šipky vlevo se dostaneme na další nastavení. Absence druhého ovladače v manuálním režimu je řešeno zmáčknutím tlačítka func., kdy se hodnota nastavení času nebo clony přepne na druhé nastavení.



Nastavení možností funkcí v první části menu se dají navolit v uživatelským nastavení, takže je možno snadno po stisknutí tlačítka Menu, ihned změnit nejpoužívanější nastavení. Některé důležité hodnoty jako je vyvážení bílé, rozlišení a citlivost se nacházejí na kruhovém voliči expozičních režimů.
Pro nastavení fotoaparátu je nutné přepnout volič expozičních režimů do polohy Set up, kdy lze po té po zmáčknutí tlačítka Menu měnit základní funkce typu jazyka, datumu, nastavení číslování a podobně.



[-more-]{Kvalita snímků}

Kvalita snímků
Nikon Coolpix 8800 využívá poměrně velkého snímacího čipu 2/3", který umožňuje měnit citlivost v rozsahu 50-400ISO (50/100/200/400). Celkově se Coolpix 8800 vypořádal s velikostí šumu poměrně dobře, i když upřednostňuje spíše hrubší zrno způsobené šumem, ale získává tak maximum detailů z možného rozlišení snímače. Fotoaparát disponuje i možností zapnutí potlačení šumu při delších časech a tím omezení velikosti úrovně šumu.
Rozsah citlivostí byl tak oproti předchozímu modelu zkrácen o možnost 800 ISO. Na fotografiích exponovaných s citlivostí 50 ISO je úroveň šumu takřka nulová. Při použití nastavení citlivosti 100 ISO je velikost šumu již znát při výřezu 1:1, ale není třeba se obávat tisku vyšších formátů. Na snímcích s nastavením citlivosti 200 ISO je již velikost úrovně šumu znát i při menším zvětšení a zvláště na nočních snímcích a při nastavení citlivosti 400 ISO je již třeba dát pozor na zvolení tiskového formátu.



Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava: 50, 100, 200 a 400 ISO)

Automatika vyvážení bílé pracuje vzhledem ke kategorii fotoaparátu velmi dobře a to i v interiéru. Pokud by však nastaly nějaké nepřesnosti s vyvážením bílé je možno zvolit jednu z předdefinovaných hodnot nastavení nebo využít manuálního nastavení bílé. Pokud by i přesto nastaly nepřesnosti, můžeme pořídit snímek v obrazovém formátu RAW, kde se nám hodnota nastavení bílé nepromítne a můžeme ji po té nastavit až v počítači.


 
Porovnání vyvážení bílé (vlevo automatické, vpravo ruční nastavení)

Optická soustava vzhledem k rozsahu ohniskových vzdáleností zobrazuje velmi dobře. Rozlišení a kresba je na dobré úrovni a to i vzhledem k výskytu chromatické aberace. Při nastavení optické soustavy na nejnižší ohniskovou vzdálenost, vykazuje objektiv mírné soudkovité zkreslení, které směrem k vyšším ohniskům mizí. Velikost poduškovitého zkreslení na opačném konci objektivu je minimální, taktéž i náchylnost k vinětaci. Celkově se dá říci, že kvalita objektivu je na dobré úrovni.


 
Porovnání optického zkreslení a rozlišení (vlevo ohnisko 35mm F/5,6 1/8s, vpravo 350mm F/5,8 1/8s)

 
Porovnání optického přiblížení (vlevo ohnisko 35mm, vpravo 350mm)

 
 
Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava: 50, 100, 200 a 400 ISO)

 
 
Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava: 50, 100, 200 a 400 ISO)


Ukázka video sekvence (4,1MB)
[-more-]{Praktické zkušenosti a Závěr}

Praktické zkušenosti
Rychlost Nikonu Coolpix 8800 je na svoji kategorii dobrá. Doba potřebná pro exponování prvního snímku od zapnutí přístroje se pohybuje okolo 3,6s. Automatika expozice a ostření pracují velmi rychle, protože od zmáčknutí spouště po samotnou expozici uplyne cca 0,3s. Rychlost závěrky je takřka neměřitelná a při exponování s namáčknutou spouští, tj. kdy ostření a měření expozice již proběhne, uběhne cca 0,1s. Celková rychlost přístroje patří v této kategorii k průměru. Pomalejší aktivování přístroje je z velké části způsobené rozsahem ohniskových vzdáleností a správnému nastavení optické soustavy při startu.
Zpoždění LCD je malé a zobrazování snímané scény se při namáčknutí spouště zpozdí minimálně. V režimu prohlížení však dochází k mírnému zpoždění, zvláště při prohlížení pořízených fotografií ve vysokém rozlišení. Díky velikosti bateriového gripu a jeho potažení umělou kůží se fotoaparát příjemně drží a celkově přispívá k pohodlnému focení. Velikost bateriového gripu, však může některým lidem s menší rukou a kratšími prsty, činit potíže.
Na automatiku expozice se dá ve většině situací spolehnout a velkou výhodou je i možnost okamžité kontroly jasového rozsahu díky reálnému histogramu a obrazovému stabilizátoru VR. Histogram se však nezobrazuje v manuálním režimu. Stabilizátor VR (Vibration Reduction) je velkým pomocníkem, zvláště při použití delších ohniskových vzdáleností, kdy nepatrný výkyv fotoaparátu může znamenat na straně scény, výkyv v rozsahu centimetrů až desítek centimetrů. Na druhou stranu je dobré pamatovat na jeho vypnutí při exponování ze stativu, kdy jeho aktivování způsobuje "plutí" snímku. Při použití předsádek a telekonvertorů je vhodné zvolit v menu jejich použití a tím zajištění optimálních výsledků. Použití předsádkových objektivů však vyžaduje redukčního kroužku.
Poněkud nevýhodné je rychlost ukládání snímků, která po dobu ukládání znemožňuje pořízení dalšího snímku. Jeden snímek v plné rozlišení ve formátu JPEG se totiž ukládá 8s a o probíhajícím zápisu dat nás informuje symbol na displeji. Při fotografování scén za pomocí delšího času závěrky než 1/4s je vhodné aktivovat Redukci šumu, protože při takto delších časech je možnost většího výskytu šumu ve formě jasně zbarvených bodů. Tento jev je zvláště patrný v oblastech stínů. Tato funkce pracuje velmi dobře a úroveň rušivých barevných bodů je mnohem nižší.
Výdrž baterie je spíše průměrná a nevýhodou je zvláště ohlášení o vybití baterie bez předchozího varování. Také je vhodné dbát větší pozornost při přepínání expozičních režimů, aby nedošlo na přepnutí do mezistavu, kdy přístroj nahlásí chybu (Err) a neumožňuje fotografovat. Po přepnutí do správné polohy pracuje přístroj dál a nijak nedojde k jeho poškození.


Závěr
Nikon Coolpix 8800 je velmi příjemná elektronická zrcadlovka s širokým rozsahem ohniskových vzdáleností a vysokým 8 milionovým rozlišením, které umožňuje tisknout velké formáty. Velkou výhodou je funkce VR (Vibration Reduction), která umožňuje fotografovat za snížených světelných podmínek nebo bezproblémové exponování při použití delších ohnisek.
Svými funkcemi a ovládáním se zařazuje mezi ultrazoomy se stabilizací, určené zvláště pro náročnější fotoamatéry, vyhledávající širokou možnost využití digitálního fotoaparátu. Kvalita snímků je velmi dobrá, takže není nutné snímky zmenšovat, ořezávat a jinak upravovat. Fotografování ulehčuje nejen možnost nastavení ovládání a široké množství přímých voleb, ale i výklopný otočný displej, jehož využití lze zvláště ocenit při fotografování v náročnějších podmínkách. Mnozí určitě ocení i možnost využití telekonvertorů, širokoúhlých předsádek a jiné z širokého množství příslušenství. Nikon Coolpix 8800 je k dostání za doporučenou cenu (cena určená společností Nikon) 32.990,- Kč.


:: Technícká specifikace Nikon Coolpix 8800
:: Porovnání technických specifikací Nikon Coolpix 8800 s Coolpixem 8700, Olympusem Camedia C-8080WZ a Konica Minolta DiMAGE A2

[-more-]{Živé fotografie}

Živé fotografie


 
První snímek byl exponován na 1/69s F/7,8 a 50 ISO
Druhý snímek byl exponován na 1/76s, F/7,6 a 50ISO


Snímek byl exponován na 1/71s, F/5,8 a 50ISO


Snímek byl exponován na 1/4s, F/8 a 50ISO

[-more-]{Srovnání Nikon Coolpix 8800 s Coolpixem 8700, Olympusem Camedia C-8080WZ a Konica Minolta DiMAGE A2}

Srovnání Nikon Coolpix 8800 s Coolpixem 8700, Olympusem Camedia C-8080WZ a Konica Minolta DiMAGE A2
Oblast digitálních fotoaparátů s 8 milionový rozlišením nabízí poměrně velké množství, ale digitálních přístrojů s tímto rozlišením, stabilizátorem obrazu a 10násobným zoomem je poměrně málo. Dá se říci, že je zatím Nikon Coolpix 8800 v této oblasti na trhu s digitálními přístroji unikátem.
Na druhou stranu existuje široký výběr digitálních přístrojů s poměrně velkým rozsahem ohniskových vzdáleností a s 8 milionovým rozlišením. Pro porovnání jsme si vybrali předchozí model Coolpix 8700, Olympus Camedia C-8080 WideZoom a DiMAGE A2.
Všechny výše jmenované modely využívají stejného CCD čipu o velikosti 2/3" a mají rozlišení 8 milionů bodů, ale nedisponují tak velkým rozsahem ohniskových vzdáleností jako Coolpix 8800. Snímky testovacích terčů jsou z hlediska ostrosti a rozlišení prakticky stejné a velmi podobná je i úroveň digitálního šumu. Lze tedy říci, že fotoaparáty mají srovnatelnou kvalitu snímků. Je však nutné připomenout, že model Nikon Coolpix 8800 má 10násobný zoom se stabilizací obrazu.



Nikon Coolpix 8800 - Porovnání šumu u na neutrální šedé (50, 100, 200 a 400ISO)


Nikon Coolpix 8700 - Porovnání šumu u na neutrální šedé (50, 100, 200 a 400ISO)


OLympus Camedia C-8080 WZ - Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů) 50, 64, 80, 100, 125, 160, 200, 250, 320 a 400 ISO


Konica Minolta DiMAGE A2 - Porovnání šumu u na neutrální šedé (64, 100, 200, 400 a 800ISO)


Výřez 1:1 - Nikon Coolpix 8800 1/8s F/5,6


Výřez 1:1 - Nikon Coolpix 8700 1/60s F/3,5


Výřez 1:1 - Olympus Camedia C-8080 WZ 1/13s F/5,6


Konica Minolta DiMAGE A2 - Výřez 1:1 1/8s F/5,6

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

vs

Autor: marek Muž

Založeno: 21.01.2005, 15:39
Odpovědí: 19

" ... nástupce velmi úspěšného modelu Coolpix 8700 ..." nejsem si jisty jak moc byla 8700 uspesna nebo spise neuspesna, znama predevsim velkym sumem, pomalosti, a pouhou prumernou kvalitou foto. Bohuzel lze rici ze nova 8800 na tom nebude lepe.
Ten kdo potrebuje UZ ten radeji sahne po levnejsi ale podstatne kvalitnejsi FZ20, nebo pujde rovnou do DSLR (vsem za slusny priplatek). Ten kdo UZ nepotrebuje zase asi da prednost lepsim konkurentum jako A2 ci F828, ... nebo tez pujde do DSLR. 8800 stejne jako 8700 asi moc zajemcu nenajde.

Odpovědět na příspěvek

RE: vs

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 21.01.2005, 15:47

Souhlasim s vami, ze zadny ultrazoom teto kategorie neni predurcen k masovemu prodeji. Ale to si jiste uvedomuji i v Nikonu, KM, Sony ci treba Panasonicu. Nicmene by me zajimalo, cim podlozite tvrzeni, ze FZ20 je "podstatne kvalitnejsi" nez CP8800. Toto tvrzeni je minimalne velmi odvazne, protoze podle nasich testu je FZ20 skvely fotoaparat, ale kvalitou zaznamu muze jen stezi konkurovat 8MPix fotoaparatu. Vzdyt jde o uplne jinou cenovou kategorii. Nemluve o funkcni vybave ...

Muzete uvest konkretni vyhody FZ20, ktere z nej delaji "kvalitnejsi" fotoaparat?

Podobne je tomu napriklad pri srovnani F828 a CP8800. Zde neni rozdil tak markantni, ale uz fakt, ze F828 je vyrazne starsi a postrada stabilizaci bychom nemeli prehlednout ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: vs

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 21.01.2005, 20:34

Kdyby Panasonic líp zvládl komprimaci JPEG (ty artefakty to dost kazí), byl by FZ20 kvalitou obrázku opravdu absolutně nejlepší ultrazoom, říkejte si pane Březino co chcete. Ten objektiv je už doladěný a naprosto skvělý. Nikoní objektivy jsou spíš stroje na výrobu chromatické vady, mám taky jeden doma a Nikon už nikdy, musím říct.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: vs

Autor: BERD Muž

Založeno: 29.04.2005, 15:06

Tak jsem asi slepy, ale ja ty fialove prikrasy vidim spise u Panasonicu FZ 20 nez Nikona 8800. A to jsem mimochodem drzel oba v ruce a ty fotky vidim v realu. Tak se zkuste panove vyjadrovat jen k tomu, co opravdu znate. Jinak je to jen babske plkani typu jedna baba povidala. Tim ostatnim veru neposlouzime...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: vs

Autor: marek Muž

Založeno: 24.01.2005, 10:49

Pokud porovnavate kvalitu DF podle poctu Megapixelu, tak asi neni co dodat.

Pokud kvalitou myslime kvalitu vyslednych fotek a celkovou pouzitelnost, tedy predevsim kvalitu objektivu a ccd prvku, je snad jasne ze JAKO UZ je FZ20 mnohem lepsi. A pokud nechceme UZ, tak jsou tu zase jine DF ktere jsou lepsi (u F828 jako ne UZ DF s vynikajicim svetelnym objektivem se bez stabilizace obejdu).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: vs

Autor: BERD Muž

Založeno: 29.04.2005, 23:05

Tak s tou SONY 828 preji hodne stesti... Na strankach dprewiew jsou fota ze vsech moznych aparatu a SONY ma skvela. Mimochodem. Take jsem nad nim premyslel a nekolikrat jej mel v obchode v rukou. Ale i prodavaci mi jej nedoporucovali. Je tam problem s aberaci. A to nejvetsi z 8MPx!!! Ja totiz puvodne SONY - jeho predchudce v oblasti 505 a byl vynikajici. Ovsem tento se opravdu asi nepovadl. Kouknete, kolik se jich prodava pres inzerat...

Odpovědět na příspěvek

RE: vs

Autor: peta Muž

Založeno: 21.01.2005, 16:26

musim souhlasit s markem.. koupit si fotak za 33tis, nemoci fotit vic nez na 200iso, cekat na ulozeni fotky 8 sekund, zoomovat tlaciky, to mne prijde jako katastrofa.. pricemz investice do DSLR vcetne setaku nemusi stat ani o korunu vic.. pokud vubec nejaky "top" kompakt, pak bych vybral asi A2, presto si myslim, ze investice do tehle tridy jsou vyhozene penize..

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: vs

Autor: Leonardo Cupránek Muž

Založeno: 21.01.2005, 16:41

Nevim, jestli jsou investice do teto tridy vyhozene penize. Ja koupil A2 za 20 bez dane, A200 je jeste levnejsi. Nikon je holt predrazenej (kvuli znacce) a prijde mi horsi - ale zase mi prijde hezci ;-)) . Zkousel jsem i ten 8MPx Nikonovic "WideZoom" (tusim 5400) a mel jsem z nej prisernej pocit (napr desivej hledacek). Prodejce mi tvrdil, ze je to hodne podobne teto 8800. Pokud ano, nechtel bych to ani za 15000.

S A2 se da jakz takz fotit i na ISO 400, ale samozrejme nejaky sum uz tam je. Nicmene jednak je tu soft na odstranovani sumu (NoiseNinja) a jednak pokud to netisknu na A3, tak ten sum proste na papirove fotce neni videt.

Dale si je treba uvedomit, ze u stabilizovanejch fotaku se vyssi ISO da s primhourenim oka ozelet, protoze stabilizator umoznuje fotit s nizsi citlivosti a delsim casem. Kdyz se clovek opre, muze udrzet i treba pulsekundu. Takze sice uznavam, ze ISO3200 z pravych zrcadlovek je fajn, ale az tak moc mi nechybi.
Dale je potreba si uvedomit, ze stroje tohoto typu si nekupujou lidi za posledni penize a tudiz mohou (a maji) investovat do slusneho blesku. Kdyz si clovek koupi minoltackej HS5600, tak pokud nefoti na velke vzdalenosti, ma po problemech s ISO.

Ale je potreba si samozrejme uvedomit, ze omezeni digitalu se proste vztahuji i na ty nejdrazsi z nich. A ta omezeni clovek nejlepe pociti treba na minifotaccich v mobilu (v zesilene forme). Potrebuji hodne svetla a nejradeji foti na blizko. A tak i z dobreho digitalu vzdy vyjde daleko lepe (primo nadherne) hezky nasvicene makro, nez lednove tele focene v 16 hodin.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: vs

Autor: mk Muž

Založeno: 25.01.2005, 09:01

A úplně nejdále je třeba si uvědomit, že je sice bezva, že udržím se stabilizací 1/50s při 200 mm, ale je mi to na nic, když se mi za tu dobou pohnou fotografované objekty (typicky sport). Takže stabilizátor je fajn věc, ale třeba pro mě většinou nic neřeší a čím dál častěji potřebuju ISO 800 a víc.
Taky je třeba si uvědomit, že blesk se v mnoha případech nehodí, stírá atmosféru a problémy s ISO rozhodně neřeší.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: vs

Autor: marek Muž

Založeno: 25.01.2005, 10:27

se mi zda, ze jsi objevil ameriku .... ne?

nastesti ne kazdy, snimek co snimek, foti ultra super rychly sport, tak ze nutne potrebuje casy 1/400s a delsi. Pochopitelne pro casy 1/200s, dostacujici pro vetsinu sportu, a pri ohnisku 400mm uz prijde stabilizator vhod.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: vs

Autor: Wikan Muž

Založeno: 21.01.2005, 16:44

Za cenu asi o 3 000 vyssi se da koupit napr. Nikon D70 vcetne dvou objektivu (28-80G, 70-300G) , coz uz je uplne jina kategorie. Minolta A2 se da sehnat asi o 4 000 levneji a Panasonic FZ20 je levnejsi zhruba o tretinu. (Mluvim o beznych cenach v obchodech, ne o doporucenych). Myslim ze s tou cenou dost prestrelili.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: vs

Autor: Pavel Muž

Založeno: 21.01.2005, 22:25

To ale nebudes mit ohnisko ani tech mizernych Nikonackych 35 mm. Nebudes mit stabilizator a budes mit horsi clonu. Takze mene sumu u Nikona se ti rychle vyrusi. Taky to bude cele mnohem vetsi a tezsi a navic budes muset menit objektivy. Nebudes mit nahled pred snimkem, video, naklapeci LCD, neslisitelnou spoust (neni tam zrcadlo :) a jeste by se urcite naslo.
To ale neznamena, ze bych si ho koupil. V tyhle tride je jediny slusny fotak Minolta A2 a ani tu nechci :) Koupim si zrcadlovku i se vsema tema nevyhodama co jsem popsal vys.
Jen jsem chtel napsat, ze tyhle tridy se proste nedaj srovnavat. Kazda ma neco a to je i duvod proc obe existuji.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: vs

Autor: Pavel Muž

Založeno: 21.01.2005, 22:26

To ale nebudes mit ohnisko ani tech mizernych Nikonackych 35 mm. Nebudes mit stabilizator a budes mit horsi clonu. Takze mene sumu u Nikona se ti rychle vyrusi. Taky to bude cele mnohem vetsi a tezsi a navic budes muset menit objektivy. Nebudes mit nahled pred snimkem, video, naklapeci LCD, neslisitelnou spoust (neni tam zrcadlo :) a jeste by se urcite naslo.
To ale neznamena, ze bych si ho koupil. V tyhle tride je jediny slusny fotak Minolta A2 a ani tu nechci :) Koupim si zrcadlovku i se vsema tema nevyhodama co jsem popsal vys.
Jen jsem chtel napsat, ze tyhle tridy se proste nedaj srovnavat. Kazda ma neco a to je i duvod proc obe existuji.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: vs

Autor: Petr Pivonka Muž

Založeno: 24.01.2005, 17:03

Kluci, 8800 je muj ctvrty Coolpix (5000, 5400, SQ) a vezte - jsem nadsenej a zrcadlovku bych nechtel. O boj s prachem a tahani tezke brasny zase nestojim ja. Svetelnejsi objektiv nebo vyssi ISO by se samozrejme v nekterych (spis extremnich) pripadech hodil, to nepopiram, ale jinak je to SUPR fotak. A na ukladani fotek necekam 8s. To je nejaka blbost. Cena 33tis. je taky dost ujeta. Platil jsem uz pred nekolika mesici asi 23.000 bez DPH. V kamenym obchode.

Takze, nematte lidi a nekritizujte naslepo neco, o cem nic nevite. Radeji bezte ven neco peknyho vyfotit.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: vs

Autor: xtron Muž

Založeno: 25.01.2005, 00:11

souhlas, taky ho mám za 23.000 bez dph, foti skvele

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: vs

Autor: ATI Muž

Založeno: 29.01.2005, 14:24

Ono ceny sú rôzne, ale kto chce, kúpi si lacnejšie, ako sa uvádza. Ja tento fotoaparát som si kúpil riadne so zárukou 2 r., ´faktúrou v 10 mes 2004 za 34 tis. slovenských korún na Slovensku. Teraz musia byť lacnejšie. Čo sa týka šumu. Vždy sa čudujem, že zasvetene píšu tí, ktorý s týmto aparátom nefotili. Málokedy, keď fotím s autm. mi nastaví na 200 ISO. Po prečítaní odbornej diskusie som si nastavil ISO 400 a fotka je viac ako vyhovujúca. Fotené cez deň. Večer a v noci je i tak na statíve a môže sa dať dlhšia expozícia. Stabilizátor obrazu: bez problémov sa dá z ruky fotiť 1/4 s. Skúsil som v noci cez osvetlenú križovatku s podopretím rúk odfotiť plagát ešte k tomu s malým zoomom. Čas 2 s. a plagát je veľmi dobre čitatelný. Treba najprv vyskúšať a potom vynášať svoje úsudky. Je to vynikajúci fotoaparát pre pokroč. fotoamatérov. Má ešte ďalšie, funkcie, ktoré nie sú spomínané, alebo som ich prehliadol, napr. výber najlepšej fotografie a pod.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: vs

Autor: ATI Muž

Založeno: 29.01.2005, 14:27

Upresňujem: cena 34 tis. Sk je už s daňou.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: vs

Autor: LittleGEORGE Muž

Založeno: 31.01.2005, 13:47

Trošku odbočím a chci se zeptat na NIKON SQ.Koupil jsem ho ženě a jsem nasranej.Opravdu ostrou fotku jsem ještě neudělal,v místnosti ani nemluvím,to je děs a šumí víc než starej OLY100C.Reklamaci Nikon neuznal,prej je to v pořádku.Měl jsi taky takový problémy,nebo je fakt divnej.Nemůžeš mi poslat pár obrázků.Díky GEORGE

Odpovědět na příspěvek

RE: vs

Autor: jiri Muž

Založeno: 08.12.2005, 19:07

hele a mel jsi ho nekdy v ruce?? n 8800?? ja s nim fotim uz 5 mesicu a velky sum tam rozhodne neni !!! toho bych si urcite vsiml
a pekny den preji

Odpovědět na příspěvek

RE: vs

Autor: jiri Muž

Založeno: 08.12.2005, 19:07

hele a mel jsi ho nekdy v ruce?? n 8800?? ja s nim fotim uz 5 mesicu a velky sum tam rozhodne neni !!! toho bych si urcite vsiml
a pekny den preji

Odpovědět na příspěvek

Testovaci obrazky

Autor: Leonardo Cupránek Muž

Založeno: 21.01.2005, 16:42
Odpovědí: 0

Zaujal me velky rozdil v jasu a kontrastu u testovacich obrazku (cernobile sbihave cary a cislice). Vypada to, ze pri stejnych casech je A2 nejjasnejsi a nejkontrastnejsi. To je nejaka divna nahoda, nebo cim to je?

Odpovědět na příspěvek

Testovaci obrazky

Autor: Leonardo Cupránek Muž

Založeno: 21.01.2005, 17:24
Odpovědí: 0

Zaujal me velky rozdil v jasu a kontrastu u testovacich obrazku (cernobile sbihave cary a cislice). Vypada to, ze pri stejnych casech je A2 nejjasnejsi a nejkontrastnejsi. To je nejaka divna nahoda, nebo cim to je?

Odpovědět na příspěvek

nikon

Autor: Robert Muž

Založeno: 21.01.2005, 23:15
Odpovědí: 0

Je pravda ze nikon 8800 je predrazeny, ale urcite to nie je zly fotak, naopak opytajte sa ludi ktory s tym naozaj robia, ja som si kupil nikon 8700 prednedavnom, a mozem povedat ze som s nim velmi spokojny aj ked hlavny dovod kupi bola cena(590euro), tak som mal navyber medzi nikonom a FZ20, tieto 2 fotaky nejde naozaj zrovnavat. Kazdopadne nikon 8800 je predrazeny a oproti 8700 urcite to vylepsenie nestoji za tie peniaze.

Odpovědět na příspěvek

Rád by som

Autor: ATI Muž

Založeno: 29.01.2005, 13:29
Odpovědí: 0

Rád by som si prečítal pripomienky tých, ktorí už držali tento fotoaparát v rukách a fotili. Ostatní nevedia o čom píšu. Cena je nepresná. Ja som si ho kúpil v 10. mes. 2004 za 34 tis. slovenských korún na Slovensku, kompletne s 2 r. zárukou, faktúrou. Stabilizácia obrazu: v pohode sa mi podaril obrázok večer s rukami opretými o oblok čas 2 s. a plagát cez križovatku je veľmi čitateľný. Tým, ktorí mi napíšu aby som poslal foto - nepošlem. Vyskúšajte si to. Šum: málokedy sa mi stalo aby šiel aparát do 200 ISO. Keď chcem dlhšiu expozíciu postavím ho na stojan a dám dlhší čas. Po prečítaní vašich kritík na šum, nastavil som 400 ISO a fotky cez deň - celkom dobré ale nie na výstavu. Niekedy šum dáva dušu fotografii. Keby som ho nechcel, je tu program. Sumárum. Vrele doporučujem, fotografie sú vynikajúce. Ps. má ďalšie možnosti, ktoré nie sú uvedené, alebo som ich prehliadol, napr. program výberu najlepšieho záberu. Prajem fotočas.

Odpovědět na příspěvek

ukladani fotek

Autor: jxc Muž

Založeno: 08.04.2005, 14:54
Odpovědí: 0

to opravdu trva ukladani fotek pri plnem rozliseni v jpg 8s? i pri rychlych kartach?
umi tento fotak automaticky otacet fotky jako treba Canon PowerShot?

Odpovědět na příspěvek

poznatky

Autor: riky Muž

Založeno: 10.04.2005, 13:54
Odpovědí: 0

Po prečítaní niektorých,,člankov,,so
m v rozpakoch lebo nie som si istý tým že kto ich písal mal už 8800 v ruke.Vyfotil som už dobrú tisícku fotiek s 8800.Kto potrebuje 8mnpix ten si na kvalitu počká.Skúste 5mpix.Výsoký šum?Len pri ISO400,videlsom fotky z iných podobných modelov-ešte vyšši.Ja osobne používam max iso200.Obrazová kvalita je podla mna výborná,ovládanie a rozloženie tiež výborné a hlavne jednoduché.Cena je primeraná kvalite a spolahlivosti.Ako posledné-nikdy by som neporovnával keby som nemal možnost to vyskúšat. Tvrdit žeF828,Fz20,.....atd je lepšie je hlúpost!

Odpovědět na příspěvek

praktické skúsenosti s NIKON Coolpix 8800

Autor: Myšýk Muž

Založeno: 06.07.2005, 13:07
Odpovědí: 0

Praktické výsledky používania fotoaparátu od decembra 2004:

http://mysyk.iks.sk/ind
ex.php?clanok=67&ZDROJ=4


(zverejnené fotografie sú vo web prezentačnej kvalite)

Veľmi oceňujem "krásny" šum pre ISO 50/100, ktorý je veľmi prirodzený aj pri 100% zväčšení fotografie. Dobre komponovaná fotografia už nevyžaduje ďalšie spracovanie.
Čo mi veľmi prekáža: manuálne zaostrovanie je vyriešené veľmi neprakticky a je to takmer nepoužiteľné. Našťastie automatické ostranie je vľmi presné a rýchle.

Odpovědět na příspěvek

N 8800 nebo D70 nebo Olympus e-300?

Autor: Tomáš Muž

Založeno: 24.08.2005, 16:00
Odpovědí: 1

poradíte, který koupit?

Odpovědět na příspěvek

RE: N 8800 nebo D70 nebo Olympus e-300?

Autor: opicca Muž

Založeno: 21.08.2008, 12:54

tak zalezi co chces fotit zejo..jestli chces fotak co vyfoti vsechno aniz bys musel mit sebou vic objektivu tak je jasny favorit n8800 ale pokud ti nevadi dalsi objektiv sebou tak bych uvazoval o tom nikonu ale vzhledem k tomu kolik stoji nove modely tak bych se spis dival po d60 atad. zalezi na tobe

Odpovědět na příspěvek

MAKRO při zoomu?

Autor: Martin Muž

Založeno: 14.09.2005, 10:52
Odpovědí: 0

Jaká je minimální vzdálenost zaostření při nejdelší ohniskové vzdálenosti zoomu? Respektive jak malý předmět při max. optickém zoomu mohu vyfotit přes celou fotografii?

Odpovědět na příspěvek

8800 a ukladanie fotiek ...

Autor: andy Muž

Založeno: 07.02.2006, 10:17
Odpovědí: 0

cafte, no ja mam 8800 uz asi rok, nafotil som zopar 1000 zaberov, som amater, ale dovolim si tvrdit, ze fotak je pre moje potreby uplne perfektny, akurat manualne fotenie je dost tazkopadne, ale to vyuzivam min., pouzivam rezim P, S ..., ale ine ma zaujima, skusal som fotit vo formate tiff (fotka ma 23 MB) a ulozenie trvalo 12 sekund, mam obycajnu 512 MB kartu, chcem si kupit OPIUMEX Compact Flash X 1 GB Ultra Speed, skrati sa mi doba ukladania foto alebo nie? zalezi to od karty alebo fotak to rychlejsie nevie? dufam, ze fotak ked mu dam rychlu CF kartu tak bude ukladat rychlo, lebo fotim v jpeg najvacsej kvalite a tam maju fotky 5-8 MB, a uz sa mi nxce cakat niekolko sekund nez to ulozi ... dik za radu ... andy

Odpovědět na příspěvek

barvy

Autor: tomša Muž

Založeno: 25.08.2006, 06:56
Odpovědí: 1

Koupil jsem tento přístroj v akci, zatím se učím.
Bohužel nejsem spokojen s podáním barev.
Srovnávám barvy s Canon přístrojem, který mám též.Při zapnuté AWB je dojem z barev podle prvních zkušeností velmi v neprospěch Nikonu.

Odpovědět na příspěvek

RE: barvy

Autor: tomša Muž

Založeno: 25.08.2006, 16:27

Trochu jsem se unáhlil, asi to nebude tak zlé.
Je zde příliš mnoho voleb v nastavení.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: