Nikon Coolpix P5000 - 10 MPix vlajková loď kompaktů Nikonu v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Nikon Coolpix P5000 - 10 MPix vlajková loď kompaktů Nikonu v praxi

19. června 2007, 00.00 | Chvíli to vypadalo, že Nikon zanevřel na digitální kompakty, protože v jeho nabídce nebyl jediný kompakt s manuálním nastavením expozice. V únoru se však vše v dobré obrátilo a máme zde model Coolpix P5000, určený pro pokročilejší uživatele. Rozlišení 10 Mpix je možná zbytečné vysoké, ale potěší nás manuální režimy, optická stabilizace, možnost použití velké citlivosti nebo patice pro externí blesk.

{Popis a konstrukce}

Chvíli to vypadalo, že Nikon zanevřel na digitální kompakty, protože v jeho nabídce nebyl jediný kompakt s manuálním nastavením expozice. V únoru se však vše v dobré obrátilo a máme zde model Coolpix P5000, určený pro pokročilejší uživatele. Rozlišení 10 Mpix je možná zbytečně vysoké, ale potěší nás manuální režimy, optická stabilizace, možnost použití velké citlivosti nebo patice pro externí blesk.

Konstrukce a design
Nikonu sluší kombinace matně černého zpracování těla a stříbrných designových doplňků. Obdélníková konstrukce má vystouplý pogumovaný grip pro lepší držení fotoaparátu. Tělo z kovu je konstrukčně velmi dobře vyrobeno. Vedle objektivu na přední straně, který je ve vypnutém stavu zcela zasunutý do těla, je mikrofon a indikátor samospouště, který zároveň slouží jako pomocné světlo automatického zaostřování. Nad objektivem je průzor optického hledáčku a interní blesk. Objektiv je vybaven kovovým prstencem, na který po odšroubování záslepky můžeme připevnit předsádky (širokoúhlou nebo tele), které zlepší rozsah ohniskové vzdálenosti.

Horní strana nabízí minimum tlačítek, a tak se zde setkáme s klasickým voličem expozičních režimů, tlačítkem pro zapnutí fotoaparátu, tlačítkem spouště a multifunkčním kolečkem (pro nastavování parametrů). Oproti většině kompaktů zde však také nalezneme patici pro externí systémový blesk.

 

Na pravém boku je pod gumovou krytkou konektor pro připojení USB kabelu a na levém boku je reproduktor. Na spodní straně jsou plastová dvířka ukrývající slot paměťové karty a prostor pro akumulátor. Hned vedle je umístěn kovový závit pro uchycení stativu, který ale není v ose objektivu.

I když je na zadní straně velký displej, tak se zde našel prostor pro optický průhledový hledáček (s reálným zobrazením zoomu, ale bez dioptrické korekce). Napravo od displeje je křížový ovladač s potvrzovacím tlačítkem. Nalevo od displeje je programovatelné tlačítko Fn, tlačítka ovládání displeje, prohlížení snímků, menu a mazání snímků.
Bez baterie a paměťové karty je hmotnost udávána na 202 g. S baterií a kartou je hmotnost cca 228 g. Kompaktnost přístroje potvrzuje šířka těla 98 mm, výška 64,5 mm a hloubka 41 mm (bez vyčnívajících části ve vypnutém stavu).

[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace
Použitý CCD snímač s efektivním rozlišením 10 MPix a úhlopříčkou 1/1,8" umožňuje pořizovat snímky s rozlišením 3 648 x 2 736, 3 648 x 2 432 (3:2), 3 584 x 2 016 (16:9), 2 592 x 1 944, 2 048 x 1 536, 1 600 x 1 200, 1 024 x 768 a 640 x 480 bodů s citlivostí 64, 100, 200, 400, 800, 1600, 2000 a 3200 ISO ve formátu JPEG. Poslední citlivost z výčtu (3200) se automaticky ukládá pouze v rozlišení 5 MPix. Ozvučené video sekvence s rozlišením 640 x 480, 320 x 240 a 160 x 120 bodů s frekvencí 30 snímků za sekundu můžeme natáčet až do zaplnění paměťové karty ve formátu MOV. Snímkům můžeme nastavit kontrast, ostrost a saturaci barev. K dispozici jsou i přednastavené režimy, včetně černobílého.

Objektiv Zoom Nikkor ED nabízí rozsah ohniskové vzdálenosti od 7,5 mm do 26,3 mm (ekvivalent kinofilmu je 36-126 mm) a světelnost F2,7-5,3. Je složen ze 7 členů v 6 skupinách. Automatické TTL zaostřování porovnává kontrast a k dispozici je i funkce automatického vyhledávání obličejů ve scéně (Face Detection). Ve špatných světelných podmínkách můžeme na kratší vzdálenosti použít asistenční světlo, které fotografovanou scénu osvítí, a umožní tak autofokusu dosáhnout lepších výsledků. Minimální zaostřovací vzdálenost je 30 cm v klasickém režimu a 4 cm v makro režimu. Vybrat si můžeme z 99 bodů zaostření, nebo vše nechat na automatice, která vybírá z devíti oblastí. K dispozici je jednosnímkové i kontinuální zaostřování. Objektiv je vybaven optickou stabilizací, která díky posuvu čočky kompenzuje vliv pohybu fotoaparátu během expozice. Umožňuje tak používat o něco delší časy expozice, aniž by hrozilo rozmazání snímků.

Oblast měření expozice lze nastavit na celoplošné, kde se měří údaje z 256 segmentů, integrální se zdůrazněným středem, bodové na středu nebo bodové svázané s vybraným bodem zaostřování. Automatickou expozici lze řídit pomocí kompenzace v intervalu +-2 EV po 1/3 EV krocích. Čas expozice se nastavuje od 1/2 000 s do 8 s. Sériové snímání pořídí rychlostí cca 0,8 sn/s fotografie v plném rozlišení.

Vestavěný blesk má udávaný dosah 0,3-8 m na nejkratším ohnisku a 0,3-4 m na nejdelším ohnisku. Kromě automatického a manuálního měření můžeme vyvážení bílé barvy také nastavit pomocí několika předvoleb (den, žárovka, zářivka). Jako doplňkové funkce jsou ve fotoaparátu k dispozici softwarová redukce červených očí (fotoaparát při použití předblesku pro redukci červených očí sám snímek upraví) a D-Lighting (funkce, která zesvětlí tmavé oblasti snímku).

Optický průhledový hledáček s reálným zobrazením zoomu nemá možnost dioptrické korekce. TFT LCD displej na zadní straně má úhlopříčku 2,5" a disponuje 230 000 zobrazovacími body. Pro ukládání dat můžeme využít interní 26 MB paměť nebo použít SD (Secure Digital), SDHC a MMC paměťovou kartu. Data se přenášejí pomocí USB. A/V výstup podporuje video formáty PAL a NTSC. Napájení zajišťuje Li-Ion akumulátor EN-EL5.

[-more-]{Ovládání fotoaparátu}

Ovládání
Ovládání fotoaparátu je poměrně jednoduché, i když většina nastavení je ukryta v menu. Velmi zde pomáhá multifunkční kolečko. Tlačítka se velmi dobře používají a mají čitelný chod. Samospoušť, režim blesku, kompenzaci expozice a makro režim můžeme nastavit křížovým ovladačem. Pod tlačítkem Menu se ukrývá nastavení rozlišení, parametry snímku (kontrast, ostrost, sytost), citlivost, vyvážení bílé, oblasti měření expozice, sériového snímání, aktivace Best Shot Selektoru (automaticky vybírá nejpovedenější snímek ze série), bracketingu, oblasti zaostření, režimu zaostřování, korekce blesku, redukce šumu a také informace o nasazení předsádky.

V režimu prohlížení snímků můžeme snímky tisknout, mazat, zamykat, označovat pro přenos, zmenšovat, kopírovat je mezi interní pamětí a kartou nebo aplikovat funkci D-Lighting. Po úpravě se původní snímek nesmaže, ale uloží se upravená kopie. U uložených snímků si můžeme prohlédnout histogram a nechat si zobrazit přeexponované oblasti.

Poloha Setup na kruhovém voliči nabízí nastavení uvítací obrazovky, data, displeje, vkládání data do snímků, optické stabilizace, pomocného světla AF, zvuků, digitálního zoomu, automatického vypínání, formátování paměti, jazyka (je zde i čeština), výstupu (USB nebo A/V), vzhledu menu (textové, nebo ikonky) a možnost zobrazení verze firmwaru. Můžeme si zde také nastavit funkci tlačítka Fn, což může urychlit nastavení konkrétního parametru. Na výběr je vyvážení bílé, citlivost, kvalita obrazu, rozlišení a optická stabilizace. Vzhledem k tomu, že optickou stabilizaci nelze aktivovat jinak než v setupu (nutno otočit kolečkem a najít v menu), tak se toto jeví jako vhodné nastavení.

 

 
[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}

Kvalita snímků
Digitální šum je u podobných snímačů problém. Hustota buněk je kvůli velkému rozlišení a malým rozměrům vysoká, kvůli čemuž mají buňky menší citlivost na světlo a signál se musí více zesilovat. I tak jsou však noční snímky z P5000 velmi dobré a použitelné i při ISO 200, s tolerancí i na ISO 400. Dále již šum roste poměrně rychle a je na každém, aby posoudil, zda-li tuto úroveň bude akceptovat. Každopádně softwarová redukce není nastavena nijak agresivně, takže snímky mají sice vyšší úroveň šumu, ale také stále disponují množstvím detailů. Šum lze odstranit následně v počítači. Maximální citlivost ISO 3200 již používá přepočítávání obrazových bodů, takže se dočkáme max. 5 MPix snímku. Umožnění aktivace vysoké citlivosti je zcela jistě příjemná (komu se vysoký šum na vysoké citlivosti nelíbí, nemusí ji použít).


Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů: ISO 64, 100, 200, 400, 800, 1600, 2000 a 3200), výřezy 1:1 z barevného testovacího terče

Automatické vyvážení bílé pracuje poměrně spolehlivě. Během dne pracuje bezproblémově. V žárovkovém osvětlení je lepší sáhnout po manuálních funkcích. Kromě několika málo předvoleb nechybí možnost manuálního měření.

 
Automatické vyvážení bílé barvy

Rozlišení snímků z pohledu množství detailů je velmi dobré. I když se u rozlišení 10 MPix již začíná projevovat nedostatečná kvalita optiky, stále zde vidíme rozdíl například od 7 MPix fotoaparátů. Samozřejmě další nevýhodou při zvyšování rozlišení na stejné ploše snímače je rostoucí šum. Nasazených 10 MPix by ale vypadalo lépe, kdyby bylo vybaveno lepší optikou. Počáteční ohnisko 36 mm (ekv. kinofilmu) je "standardní" a maximálních 126 mm také nijak nevybočuje z nabídky jiných kompaktů. Je tedy škoda, že počátek není řekněme u 28 mm nebo není alespoň prodloužena schopnost přiblížení pomocí delšího konce rozsahu ohniska. Na nejkratším ohnisku je patrné soudkovité zkreslení. Na konci rozsahu ostrost celkově mírně klesne (standardní projev všech kompaktů), ale soudkovitost zcela zmizí. Chromatická aberace je po celém rozsahu přijatelně mírná.

 
Porovnání optického zkreslení a rozlišení (vlevo ohnisko 36 mm, vpravo 126 mm)

 
Porovnání optického přiblížení (vlevo ohnisko 36 mm, vpravo 126 mm), výřezy 1:1

 

 

 
Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 64, 100, 200, 400, 800, 1600 - u citlivostí ISO 2000 a 3200 byl již snímek s takto velkým množstvím světla téměř zcela bílý), výřezy 1:1

 

 

 

 
Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 64, 100, 200, 400, 800, 1600, 2000 a 3200), výřezy 1:1


Ukázka makro snímku
[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Praktické zkušenosti
Od stisknutí tlačítka On/Off do pořízení prvního snímku uplyne cca 2,7 s. Fotoaparát tedy zapínáním příliš nezdržuje. V zapnutém stavu, po stisknutí nenamáčknuté spouště pořídí snímek po cca 0,8 s. Zpoždění při namáčknuté spoušti (kdy má fotoaparát zaostřeno) je minimální a v našich podmínkách neměřitelné, tzn. pod 0,1 s. Rychlost automatického zaostřování je spíše průměrná. Displej zobrazuje scénu svižně, bez citelného zpoždění.
Příjemné je na fotoaparátu fyzické zpracování a způsob ovládání (tedy samotný "hardware"). Na první pohled se nejedná o plastový "šunt" a i po prvním osahání uživatel zůstane u stejného názoru. Dílensky je tedy vše velmi dobré. U kompaktů ani nebývá časté pogumování gripu, což zde nechybí. Dobře je vyřešeno i ovládání, kdy máme zejména k nastavování manuální expozice k dispozici multifunkční kolečko, kterým vše rychle nastavíme.
I samotná kvalita obrazu je dobrá. Zejména podání barev a rozlišení snímků. Podobně jako Canon PowerShot G7 je i Nikon P5000 sám o sobě zajímavý, ale ještě zajímavějším ho dělá možnost použití předsádek a externích blesků. Rozsah ohniska lze rozšířit na obou koncích a externí blesky lze použít i s řízením iTTL. Jako bonus ve výbavě pak lze brát optickou stabilizaci. Dojem snad může zkazit pouze absence RAW formátu a velmi pomalé sériové snímání. Svému názvu téměř zcela vůbec nedokáže dostát. Rychlost 0,8 sn./s je málo využitelná. O něco méně může vadit absence živého histogramu při fotografování. Klasický histogram u uložených snímků nechybí, stejně jako zobrazení přepálených oblastí.

Závěr
Nikon Coolpix P5000 je velmi povedený fotoaparát, který vyplnil mezeru po chybějícím manuálním kompaktu. Ještě zajímavější je P5000 při použití v kombinaci s předsádkami, které rozšíří rozsah jeho zoomu, nebo s externím bleskem. V maloobchodech P5000 nalezneme za cenu lehce převyšující 10 000 Kč včetně DPH.

::Technická specifikace Nikon Coolpix P5000

[-more-]{Živé fotografie}

Živé fotografie

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: