Nikon Coolpix S500: malý, výkonný a rychlý kompakt v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Nikon Coolpix S500: malý, výkonný a rychlý kompakt v praxi

19. dubna 2007, 00.00 | V dnešní recenzi si blíže představíme jednu z posledních novinek od Nikonu – Coolpix S500, který nabídne rozlišení 7,1 MPix, 3x optický zoom, optickou stabilizaci obrazu "VR", 2,5" displej, citlivost až ISO 2000 a kompaktní provedení se strohým, přesto však zajímavým designem.

{Základní popis}

Koncem února 2007 představila společnost Nikon hned sedm novinek ze segmentu kompaktních fotoaparátů populární řady Coolpix. Jedním z modelů byl i typ S500, spadající do kategorie aparátů zakládajících si především na stylovém provedení a designu. Novinka nabídne svým potencionálním zájemcům efektivní rozlišení 7,1 MPix, standardní 3x optický zoom, optickou stabilizaci obrazu "VR" (Vibrate reduction), 2,5" displej a možnost záznamu na vysoké citlivosti až ISO 2000. Nepřehlédnutelné je pochopitelně též kompaktní provedení a strohý, leč zajímavý design. A jak dopadla "Es-pětistovka" v našem redakčním testu?

Konstrukce a design

Nikon Coolpix S500 má kovový plášť, jehož povrch výrobce lehce zdrsnil, což napomáhá snazšímu držení a manipulaci s aparátem. Přední straně dominuje teleskopický objektiv Nikkor s 3x optickým zoomem a optickým stabilizátorem. Optiku chrání dvou-lamelová kovová krytka, jež se automaticky odklopí při každém zapnutí přístroje (a naopak – při vypnutí se opět vysune, aby plnila svou funkci). Nad objektivem leží interní blesk a oranžové pomocné světlo autofocusu. Ve spodní části, pod stříbrným lemem optiky je trojice děr, pod nimiž se ukrývá mikrofon. Na bocích přístroje naleznete pouze kovové očko pro umístění řemínku na zápěstí a dále také plastovou záslepku, ukrývající USB zdířku. Ve spodní části přístroje jsou plastová dvířka, pod nimiž je ukryt akumulátor a paměťové médium (karta typu SD). Dvířka obsahují také pojistku, zabraňující náhodnému (nechtěnému) otevření. Na spodní straně naleznete pak již jen plastový závit pro umístění fotoaparátu do stativu (ten je však úplně mimo těžiště kompaktu).

Na horní straně je pouze dvojice tlačítek (spoušť a klávesa pro zapnutí/vypnutí fotoaparátu) a dále zde uvidíme ještě dvojici kláves aktivujících jednak funkci optické stabilizace – VR (Vibration reduction) a také funkci Priority obličeje. Zadní straně vévodí samozřejmě rozměrný TFT LCD displej o velikosti 2,5" a s rozlišením 230 000 bodů, který zabírá zhruba tři čtvrtiny zadní stěny. Na zbývající časti najdete ostatní ovládací prvky. Úplně nahoře v pravém roku se nachází kolébkový ovladač zoomu, hned pod ním dvojice kláves Mode a Preview a následuje multifunkční křížový ovladač s potvrzovací klávesou OK uprostřed, který je zároveň i otočný. Výčet ovládání zakončuje ve spodní části dvojice tlačítek Menu a Koš. Rozměry a hmotnost Nikonu Coolpix S500 jsou: 88 x 51 x 22 mm (Š x V x H) a 165 g (včetně baterie a paměťové karty). Nikon Coolpix S500 bude k dispozici v barevných provedeních Urban Black a Silver.

[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace

Nikon Coolpix S500 nabízí efektivní rozlišení 7,1 MPix (7,40 MPix je rozlišení fyzické), a to díky snímači typu CCD s úhlopříčkou 1/2,5", s nímž můžeme ukládat snímky s rozlišením 3072 x 2304 bodů, v dalších velikostech poté 2592 x 1944, 2048 x 1536, 1024 x 768, 640 x 480 bodů, vše ve formátu JPEG. V případě citlivosti umožňuje použitý snímací čip nastavovat hodnoty ISO 50, 100, 200, 400, 800, 1600 a 2000. Kromě fotografování lze zaznamenávat také ozvučené video sekvence s rozlišením VGA 640 x 480 bodů, případně 320 x 240 nebo 160 x 120 bodů s frekvencí snímkování 30 snímků za sekundu. Natáčet lze až do zaplnění paměťové karty. V režimu kamery můžeme využít rovněž optické stabilizace nebo zoomu. Lze ukládat také časosběrnou sekvenci snímků bez zvuku v délce trvání 30 s, 1, 5, 10, 30 a 60 minut.

 

Jako optika zde byl použit Zoom-Nikkor 35 - 105 mm (ekvivalent 35 mm kinofilmu) s ohniskem 5,7 - 17,1 mm a světelností f/2,8 - 4,7. Objektiv je vybaven optickou redukcí vibrací VR, jež známe již z objektivů pro DSLR přístroje, která pracuje na principu "plovoucích" čoček v objektivu. To umožňuje fotografovat s delšími časy nebo za snížených světelných podmínek – bez nutnosti použití stativu. Automatické TTL zaostřování pracuje ve dvou základních (respektive třech) modech: Normal a Makro. Minimální zaostřovací vzdálenost je od 50 cm v klasickém režimu a 15 cm v režimu makro. Kromě těchto funkcí můžeme využít také třetí režim – Face Priority, neboli "S prioritou obličeje", kdy fotoaparát sám na scéně nalezne tvář a automaticky na ni ostří. To je zajímavá utilita, kterou oceníte vždy, když budete fotografovat nějaký portrét či osobu. Způsob ostření jinak lze pomocí menu aparátu definovat buď plně automaticky (aparát vybere ostřící bod sám), nebo středově či manuálně (sami si určíte místo, kam chcete zaostřit).

Měření expozice je poměrové. Automatickou expozici lze řídit pomocí kompenzace expozice v intervalu +/-2 EV po 1/3 EV krocích. V případě expozičních režimů zde nemůžeme očekávat žádnou velkou výbavu, neboť vzhledem k zaměření přístroje máme k dispozici jen automatický režim (přesněji program VB, funkce blesku a ISO zde lze měnit), režim vysoké citlivosti (Hi ISO) a scénické režimy. Těch je zde celkem 16 a zahrnují možnosti: Portrét (AF s důrazem na tvář), Krajina, Sport, Noční portrét, Párty/Interiér, Pláž/Sníh, Západ slunce, Úsvit/Soumrak, Noční krajina, Makro, Muzeum, Ohňostroj, Reprodukce, Protisvětlo, Panorama s asistencí, Režim obrazu. Časy závěrky nastavuje automatika (dle světelných podmínek a situace) od 4 sekund do 1/15000 s. K dispozici je také sériové snímání, které pracuje rychlostí 2,5 snímků za sekundu. Kromě toho lze v položce sériové snímání zvolit buď režim mozaiky – multishot, který zhotoví 16 snímků, anebo intervalové snímání (s možností nastavení časové prodlevy).

Vestavěný blesk má udávaný dosah 7,5 - 5,0 m a funguje v celkem pěti různých režimech: Auto, S redukcí červených očí, Vypnuto, Vynucený záblesk a Pomalá Synchronizace. Funkce vyvážení bílé barvy pracuje buď v plně automatickém režimu, nebo můžete volit některý ze 6 předdefinovaných modů: Slunce, Žárovka, Zářivka, Oblačno, Stín, Blesk. Nikon Coolpix S500 nepostrádá ani možnost volby manuálního nastavení WB. Kompakt S500 podporuje SDHC paměťové karty, kromě toho můžete ukládat data do interní paměti – 26 MB. Přístroj je vybaven standardním rozhraním USB 2.0. Autofocus pracuje v normálním režimu od 50 cm do nekonečna, v režimu Makro od 15 cm. Displej je zde 2,5“ TFT LCD s antireflexní vrstvou a rozlišením 230 000 bodů.

[-more-]{Menu a ovládání}

Ovládání a práce v menu

Ovládání a struktura menu je řešena s ohledem na danou cílovou skupinu. Na vrchní straně naleznete čtveřici tlačítek – jedno slouží pro zapnutí/vypnutí, druhým je spoušť, třetím tlačítkem aktivujete optickou stabilizaci a čtvrtou klávesou zapínáte/vypínáte funkci Face Priority. Ostatní ovládání je soustředěno do pravé čtvrtiny zadního panelu (napravo od displeje). Nejvýše leží kolébkový ovladač optického zoomu, sloužící též pro zvětšování náhledu při prohlížení fotografií. Pod ním je tlačítko Mode (které supluje klasický kruhový volič). Jím nastavujete základní režimy přístroje – tedy: Fotoaparát (Program), Hi ISO, Scénické režimy, Digitální záznamník, Kamera a Set-up (Nastavení).

Vedle "Mode" klávesy naleznete tlačítko "Preview", sloužící pro přechod do režimu prohlížení. Následuje multifunkční čtyřsměrový ovladač, který využíváme jednak k pohybu v menu a dále s ním ovládáme funkce blesku (nahoru), samospoušť (vlevo), způsob ostření (dolů) a kompenzaci (vpravo). Tento multifunkční ovladač je zároveň otočný (do obou stran), což ulehčuje práci například při listování v menu apod. Pod kruhovým ovladačem ještě nejdete dvojici kláves "Menu" (pro vstupu do hlavní nabídky) a "Koš" (mazání).

 

 

 

 

Hlavní nabídka menu se rozděluje do dvou základních úrovní. První z nich umožňuje měnit a nastavovat běžně používané funkce a ta druhá představuje klasický Set-up (Menu Nastavení). Při stisku klávesy Menu se dostanete do základní nabídky, kde je k dispozici: Režim obrazu (rozlišení), Vyvážení bílé barvy, Sériové snímání, funkce BSS (Best Shot Selector), Citlivost, Nastavení barev, Režim AF polí. Menu Nastavení (Set-up) je přístupné přes klávesy "Mode", kde musíte na virtuálním kruhovém ovladači (jež se objeví na displeji) najet na ikonku opravářského klíče.

Po jeho stisku se vám na displeji zobrazí nabídka obsahující následující položky: Menu (vizuální zobrazení struktury menu), Rychlé spuštění, Uvítací obrazovka, Datum, Nastavení displeje (zde je možnost nastavení jasu a způsob zobrazován í snímků, včetně EXIF informací), Vkopírování data do fotografií, VR - redukce vibrací (aktivovat/deaktivovat), Pomocné světlo AF, Nastavení zvuku, Automatické vypnutí (po 30 sek, 1 min, 5 min, 30 min), Formátování paměti, Jazyk (celkem 20 řečí, samozřejmě nechybí ani čeština), Rozhraní (USB, Video výstup, Automatické přenos - PictBridge), Obnovení všeho (vrátí přístroj do továrního nastavení) a Verte firmwaru.

Přepneme-li do režimu prohlížení, menu nabízí možnosti: Tisk, Prezentace, Vymazat, Ochrana, Označit pro přenos, Malý snímek a Kopie. Jinak Menu "Nastavení" je v režimu prohlížení shodné jako v režimu fotografování.

[-more-]{Hodnocení kvality snímků}

Kvalita snímků

Nikon Coolopix S500 fotografuje na celkem sedm různých citlivostí: ISO 50, 100, 200, 400, 800, 1600 a 2000. Při nastavení prvních dvou citlivostí – tedy ISO 50 a 100 je redukce šumu celkově na dobré úrovni a není zde patrný téměř žádný rušivý element. Podobná situace nastává i při třetí citlivosti ISO 200, ale šum se zde již začíná projevovat. Stále však není nijak výrazně "závadný". Na ISO 400 již můžeme pozorovat rušivé vlivy v podobě větších modro-fialových map, které občas již zasahují do detailů. Fotografie jsou sice v praxi ještě použitelné, ale jen v určitých situacích (například s nočními fotografiemi je již na ISO 400 celkem problém). Následující citlivost ISO 800 můžeme použít spíše jen výjimečně a maximálně pro malé náhledy na webových stránkách, ale rozhodně ne v měřítku 1:1. Nejvyšší dvě citlivosti ISO 1600 a ISO 2000 jsou již dosti „brutálně“ poznamenány digitálním šumem a než snímek se nám zde nabízí spíše pohled "chaoticky rozsypaných pixelů". Nad ISO 800 jsou tedy již snímky naprosto nepoužitelné. V případě citlivosti nabízí Nikon Coolpix S500 naprosto průměrných výsledků ve své kategorii.

Fotografování na všechny citlivosti (zleva doprava, shora dolů): ISO 50, 100, 200, 400, 800, 1600 a 2000.

Vyvážení bílé pracuje dobře a spolehlivě, fotografujete-li v přirozeném světle, není žádný problém. Při fotografování v interiérech však raději doporučujeme zvolit některý ze 6 předdefinovaných režimů (Denní světlo, Žárovka, Zářivka, Oblačno, Stín a Blesk). Coolpix S500 umožňuje také možnost nastavení manuální kalibrace vyvážení bílé barvy.

 

Vyvážení bílé (White balance) – vlevo: automatické, vpravo: manuální.

Ostrost, kresba a barevná tonalita fotografií je na velice dobré úrovni. Na testovacím terči můžeme pozorovat pěkné prokreslení detailů a také dobrou ostrost. Projevují se zde sice klasické vady optiky, ale vše je v rozumných mezích. Použitá optika se slušně "poprala" například s chromatickou aberací, která je zde jen mírná. Stejně tak tomu je i v případě ztráty ostrosti a ztráty světla v rozích (vinětaci). Na druhou stranu poměrně silně se zde projevilo moiré – a to na svislých i vodorovných liniích. Vzhledem k zaměření aparátu se však nejedná o nic tak hrozného. Projevuje se také soudkovité zkreslení, které s rostoucím ohniskem mizí. V celkovém hodnocení kvality snímků z toho vyšel Nikon Coolpix S500 poměrně dobře a jím pořízené fotografie představují ve své třídě lehce nadstandardní výsledky.

 

Fotografování na nejkratším ohnisku (vlevo) a na nejdelším ohnisku (vpravo).

 

 

Fotografování na nejkratším ohnisku (vlevo) a na nejdelším ohnisku (vpravo).

 

 

 

Fotografování na všechny citlivosti přístroje (od shora dolů): ISO 50, 100, 200, 400, 800, 1600 a 2000.

V režimu makro...

 

 

 

Fotografování v noci na všechny citlivosti přístroje (od shora dolů): ISO 50, 100, 200, 400, 800, 1600 a 2000.

Video sekvence: 640 x 480 bodů…

[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Nikon Coolpix S500 v praxi

Výrobce sliboval u tohoto aparátu velmi rychlé pracovní časy a po testovacích zkouškám mu nelze než dát za pravdu. Od zapnutí přístroje, vysunutí objektivu, zaostření, až po exponování snímků uběhne doba 1,7 sekund, což je vskutku velice pohotový start a čas, který se jen tak nevidí. Prodleva závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je okamžitá – cca pod 0,1 sekund. Bez namáčknutí spouště dojde k vyfotografování snímku za zhruba 1,2 sekundy, což je spíše standardním časem. Přezoomování z nejkratšího ohniska na nejdelší trvá rovnou 1 sekundu, optický zoom je přitom rozdělen do 10 kroků. I v tomto případě můžeme hovořit o relativně rychlém zoomování. Displej má (jak už je u kompaktů zvykem) větší zpoždění, ale i tak se jedná o prodlevu bez problémů tolerovatelnou. Celkově se s aparátem pracuje pohodlně, všechna ovládací tlačítka reagují dobře a odezva je rychlá. V automatickém režimu pracuje fotoaparát dobře, též autofocus funguje rychle, a to i za zhoršených světelných podmínek, kde většina podobných přístrojů pravidelně selhává. Vinu na tom má určitě také silné asistenční světlo autofocusu.

Stejně jako u předešlých modelů, i zde nechybí užitečné funkce jako například BSS (Best Shot Selector) – utilita, která vyexponuje sérii 10 snímků, z nichž přístroj automaticky vybere tu nejpovedenější verzi (co se týče vyvážení a zaostření). Další příjemnou funkcí je fotografování pomocí Priority obličeje (Face-Priority), kdy přístroj automaticky rozpoznává lidskou tvář ve scéně a na ni poté zaostří. Ovšem zde občas můžete narazit na problémy, neboť trvá mnohdy delší dobu (řádově až sekundy), než přístroj "najde" obličej a zaostří na něj. Obecně lze říci, že aktivace této funkce (Face Priority) znatelně zpomaluje automatické ostření. Přístroj totiž očekává, že ve scéně bude obličej, a z toho také vychází (tj. hledá jej). Proto pokud to není žádoucí, je lépe funkci "Priority obličeje" deaktivovat – ušetříte si tím jak čas, tak i nervy. Příjemně překvapila i přítomnost optického stabilizátoru VR. Stabilizace zde probíhá pomocí plovoucích čoček umístěných v objektivu. Stabilizátor můžete používat jak při fotografování, tak též při natáčení videosekvencí. V režimu videa lze stejně tak využívat i služeb optického zoomu, což je rozhodně příjemné. Naopak trochu zamrzí u tohoto modelu absence živého histogramu. Kromě samotného přístroje Coolpix S500 naleznete v krabici dále také akumulátor EN-EL10 o kapacitě 740mAh, český manuál, nabíječku, USB kabel, videokabel, řemínek na zápěstí a instalační CD s ovladači.

Shrnutí

Nikon Coolpix S500 představuje zajímavý a malý kompakt pro nenáročné amatéry. Přístroj nabízí vysoké rozlišení, optickou stabilizaci obrazu, pohodlné a přehledné ovládání, nadstandardní pracovní rychlost, dobrou optiku a především nadstandardně dobrou kvalitu snímků. Na druhou stranu však musíte počítat s vyšší úrovní šumu, absencí histogramu či jakýchkoli manuálních expozičních funkcí. I přesto se však jedná o slušně vybavený model, jež uspokojí bohatě svou cílovou skupinu. Nikon Coolpix S500 již je v prodejních sítích, jeho koncová cena se pohybuje okolo 8 500 Kč (včetně DPH).

:: Technická specifikace

[-more-]{Živé fotografie}

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: