Nikon D80 - propracovaná 10 MPix DSLR v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Recenze - fotoaparáty

Nikon D80 - propracovaná 10 MPix DSLR v praxi

4. října 2006, 00.00 | Po dvou letech a půl se dočkala digitální zrcadlovka Nikon D70 svého skutečného nástupce. Verze D70s byla pouhým face-liftem a v rozlišení ztrácela na svou konkurenci Canon 350D. Nyní se Nikonu podařilo přijít s novou levnou DSLR s rozlišením 10 MPix ve stejnou dobu, jako Canonu. Nikon D80 se pyšní mnoha dobrými parametry, kvalitním provedením, ale jak doopravdy fotí? To zjistíme v dnešní recenzi.

{Popis a konstrukce}

Po dvou letech a půl se dočkala digitální zrcadlovka Nikon D70 svého skutečného nástupce. Verze D70s byla pouhým face-liftem a v rozlišení ztrácela na svou konkurenci Canon 350D. Nyní se Nikonu podařilo přijít s novou levnou DSLR s rozlišením 10 MPix ve stejnou dobu, jako Canonu. Nikon D80 se pyšní mnoha dobrými parametry, kvalitním provedením, ale jak doopravdy fotí? To zjistíme v dnešní recenzi.

Konstrukce a design
Nikon D80 zcela jasně vychází ze svého předchůdce D70s, resp D70. Na rozdíl od svého soupeřem Canonu 400D má příjemně tvarovaný vysoký grip s kvalitním povrchovým zpracováním. Nepůsobí tolik "plastově". Ve skutečnosti samozřejmě je povrch převážně plastový, ale kvalita provedení je velmi dobrá. Celkově je D80 menší než D70, ale změna není příliš radikální. Velikostí se tak blíží spíše D50.

I když se na první pohled příliš věcí nezměnilo, jsou to právě ty objevené detaily, které potěší uživatele D70. Na přední straně přibylo programovatelné tlačítko, umístěné mezi gripem a bajonetem těla nad tlačítkem pro kontrolu hloubky ostrosti. U tlačítka, kterým se aktivuje vestavěný blesk, přibylo tlačítko pro nastavení bracketingu, které zde sem bylo přesunuto ze zadní strany (u D70).

Na horní straně došlo také k několika změnám. V levé části umístěný otočný volič expozičních režimů je o něco menší a nepoužívá se tak dobře jako u D70, což nelze považovat za velkou chybu, ale jedná se zřejmě o jediné minus v konstrukci D80ky. Patice externího blesku je chráněna záslepkou. Napravo od blesku je velký stavový displej s podsvícením, které se aktivuje pomocí otočného prstence okolo spouště. Na místo, kde u D70 bylo tlačítko podsvícení se nyní přesunulo tlačítka pro sériové snímání a nastavíme zde režim AF.

Na zadní straně došlo také k přesunům. Tlačítko mazání snímků je nyní v levém horním rohu, na jeho původním místě je nyní potvrzovací tlačítko OK. Řada tlačítek nalevo od displeje zůstala stejná, pouze se prohodilo pořadí dvou tlačítek. Kolegové v Japonsku zřejmě došli k názoru, že je to tak lepší. Odstraněním slotu CF karty a nahrazením mnohem menším pro SD kartu zlepšilo držení fotoaparátu a celková odolnost těla. Nová je také gumová očnice hledáčku, která je nyní výsuvná, stejně jako u D200.

Levý bok fotoaparátu nabízí gumovou krytkou chráněné konektory USB, napájení, AV výstup a kabelovou spoušť. Spodní strana zůstala beze změn. Kovový závit stativu je umístěn v ose objektivu a prostor baterie je řešen stejně jako u D70. Nově můžeme k D80 přikoupit také bateriový grip.

[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace
Ve fotoaparátu byl použit snímač s efektivním rozlišením 10,2 MPix a rozměry 23,6 x 15,8 mm (APS-C). Snímky můžeme ukládat v rozlišení 3 872 x 2 592, 2 896 x 1 944 a 1 936 x 1 296 bodů ve formátech JPEG a RAW (samostatně, nebo do obou zároveň, přičemž u JPEG můžeme nastavit různé stupně komprese). Citlivost snímače můžeme nastavit na ISO 100, 125, 160, 200, 250, 320, 400, 500, 640, 800, 1000, 1250 a 1600. Dále můžeme použít zvýšení citlivosti na ISO 2000, 2500 a 3200 (označení jako HI 0.3, HI 0.7 a HI 1). Funkce automatické volby citlivosti můžeme aktivovat s nastavením hranice maximální citlivosti a nejdelšího času expozice. Snímkům můžeme nastavit stupeň ostrosti, kontrastu, saturace, odstínu, barevný prostor (sRGB, Adobe RGB a optimalizovaný sRGB pro záběry krajin). K dispozici je také černobílý režim s nastavitelným žlutým, oranžovým, červeným a zeleným filtrem. Pro vysoká ISO je fotoaparát vybaven redukcí šumu, kterou lze nastavit na tři různé stupně, nebo ji zcela vypnout. Je zde také samostatná redukce šumu pro expozice delší než 8 s. Celková doba pořízení snímku se tak prodlouží cca 1,5x až 2x. Nutno dodat, že tato funkce zpomaluje sériové snímání, i když časy jsou pod 8 s.

Bajonet Nikon F Mount podporuje i objektivy DX, které jsou určené pro digitální DSLR zrcadlovky se snímačem o velikosti APS-C. Díky této velikosti snímače také musíme počítat s ořezovým (prodlužovacím) faktorem 1,5x. To znamená, že fyzické ohnisko nasazeného objektivu musíme násobit 1,5x abychom získali ohnisko, se kterým bychom měli stejný úhel záběru na kinofilmovém přístroji (nebo na DSLR se snímačem o velikosti kinofilmového políčka). Optický průhledový SLR hledáček je oproti D70 větší, odpovídá tomu, co byl použit u D200. Nalezneme zde dioptrickou korekci, výměnnou očnice a lze si v hledáčku zobrazit i pomocnou mřížku. Stejně jako u D200 je přímo v zorném poli hledáčku upozornění na fotografování bez paměťové karty, aktivaci černobílého režimu a docházení energie v baterii. Zvětšení hledáčku je 0,94x a pokrývá cca 95% scény. 11bodové automatické TTL zaostřování Multi-CAM1000 umí pracovat v režimu jednorázového ostření, kontinuálního zaostřování, nebo ho můžeme přepnout na manuální režim. Nechybí ani prediktivní zaostřování, které se v případě potřeby v kontinuálním režimu automaticky aktivuje. Oblast zaostření můžeme nastavit na jeden bod (libovolný ze všech 11) nebo skupinu bodů. Automatika umí i sledovat pohyb objektu a přepínat jednotlivé body (Dynamic Area). K dispozici je také celoplošné měření s prioritou ostření na nejbližší objekt.

O měření expozice se stará 3D Color matrix metering II, které měří celoplošně, celoplošně s důrazem na střed nebo bodově. K tomu využívá speciální 420 bodový RGB senzor. Měření s důrazem na střed dává 75% váhy na 6, 8, nebo 10 mm kruh v hledáčku. Bodové měření pracuje pouze na 3,5 mm kruhu v hledáčku (cca 2,5% plochy). Expozici nastavuje automatika nebo uživatel pomocí režimů s prioritou času a clony, nebo pomocí manuálního režimu. Automatiku lze regulovat pomocí kompenzace expozice v rozsahu +-5 EV po 1/3, nebo ? EV krocích. Závěrka pracuje v rozsahu od 1/4 000 s do 30 s. Využít můžeme i režim Bulb. Nově je zde také vícenásobná expozice (multiexpozice) pro 2, nebo 3 snímky nebo funkci Overlay, kdy můžeme překrýt dva RAW snímky, nastavit míru prolnutí a výsledek uložit. Sériové snímání pracuje maximální rychlostí 3 sn./s a buffer by měl tuto rychlost udržet pro až 100 snímků ve formátu JPEG a 6 ve formátu RAW.

Vyvážení bílé barvy nabízí kromě automatického měření také možnost volby přednastavených hodnot s možností korekcí, nastavení číselné hodnoty teploty barev (od 2 500 K do 9 900 K) a samozřejmě také manuální měřen. Vestavěný blesk má směrné číslo 13. Nabízí klasické režimy, včetně odpalování externích blesků, simulaci osvětlení (modelační světlo) a stroboskopického režimu. Synchronizace blesku pracuje až do 1/200 s. Pro TTL měření záblesku je nutno použít blesky podporující systém i-TTL.

Pro ukládání dat se používá paměťová karta Secure Digital (SD s podporou SDHC). TFT LCD displej na zadní straně má úhlopříčku 2.5" a rozlišení 230 000 bodů. Videovýstup podporuje formáty PAL i NTSC. Pro přenos dat má přístroj zabudované vysokorychlostní USB 2.0. Pro napájení se používá Li-ion akumulátor EN-EL3e, přičemž je možné dokoupit i battery pack MB-D80 (vertikální bateriový grip), dálkové ovládání ML-L3, nebo externí adaptér pro napájení ze sítě. Akumulátory EN-EL3e se dají použít zpětně v D70 i D100, ale naopak to nefunguje. Zbývající kapacita baterie se velmi lehce zjistí v menu fotoaparátu, kde se zobrazí s přesností na jednotky procent. Fotoaparát také doporučí výměnu baterie, pokud se blíží konec její životnosti.

[-more-]{Ovládání fotoaparátu}

Ovládání
Ovládání je u Nikonu již tradičně poměrně dobře zvládnuté. Intuitivní ovládání lze rychle pochopit a oproti D70 se uživatelé dočkají několika vylepšení. Jak již bylo řečeno u konstrukce, fotoaparát se příjemně drží, i když je grip menší než u D70. Zapínání je chytře umístěno u spouště, stačí tedy pootočit prstencem a díky rychlému náběhu ihned fotografovat. Spoušť má poměrně krátký chod, ale namáčknutí je dobře čitelné. Stejně tak ostatní tlačítka se velmi dobře používají. Z většiny byla zachována koncepce stisknutí tlačítka a otáčení multifunkčního kolečka, pro nastavení požadovaného parametru. Pouze sériové snímání (resp samospouště) a režim AF lze nastavit pouhým stisknutím, kdy se různé nastavení střídá po každém stisku, stejně jako u kompaktů (je však možné používat i kolečko pro nastavení těchto parametrů). Ostatní parametry jako je oblast měření expozice, kompenzace expozice, vyvážení bílé, citlivost a rozlišení snímků nastavím "dvojhmatem".

V menu nalezneme spoustu užitečných funkcí, díky kterým si můžeme fotoaparát přizpůsobit. Menu Custom Settings nabízí nastavení zvuků, režim výběru bodu AF (Single, Dynamic, Auto-area), velikost středového bodu AF (Normal, Wide), přisvícení AF, fotografování bez paměťové karty, automatické zobrazení pořízeného snímku, automatické ISO (s nastavitelným max ISO, nebo nejdelší čas expozice), zobrazení pomocní mřížky ve hledáčku, zobrazení upozornění v hledáčku (docházející baterie, absence pam. karty, černobílý režim), kroky EV (1/3, nebo 1/2), nastavení kompenzace expozice pouze otáčením kolečka, velikost středu měření expozice s důrazem na střed (6, 8 a 10 mm), bracketingu (AE+blesk, AE, blesk, WB), prohození funkcí multifunkčních koleček, nastavení funkce programovatelného tlačítka (zobrazení ISO v hledáčku, zobrazení mřížky, volba typu AF bodu, volba typu středového bodu, zablokování nastavení blesku s iTTL, vypnutí blesku, celoplošné měření, měření s důrazem na střed, bodové měření), trvalé podsvícení stavového displeje v době kdy je zapnuto měření expozice, funkce tlačítka AE-L/AF-L (blokace měření expozice, blokace zaostření, blokace nastavení blesku, jednorázové zaostření, případně jejich kombinace), blokování expozice při namáčknuté spoušti, zvýraznění bodů AF, režim vestavěného blesku (M, TTL, strobo, Commander mode), rychlost závěrky při použití blesku (od 1/60 s do 30 s), automatické použití rychlých časů s bleskem Speedlite, modelovací světlo (stisknutím tlačítka náhledu hloubky ostrosti se spustí všechny připojené Speedlight blesky), doba pro zhasnutí displeje, doba pro vypnutí měření expozice, prodleva samospouště a nastavit zde musíme použitý typ baterií v přídavném battery gripu MB-D80 (alkalické, Ni-MH, lithium, Ni-Mn). K většině položek také existuje krátká nápověda, která se zobrazí při držení příslušného tlačítka.

Nabídka je to poměrně vyčerpávající a v této cenové kategorii nepříliš častá. Samozřejmě dále v menu nalezneme položky pro zvednutí zrcátka, aby se dal vyčistit senzor, zobrazení stavu baterií, jako u D200 (v jednotkách procent) a verzi firmware. Zcela poslední menu je u D80 "Retouch Menu", kde můžeme pořízené snímky upravovat. Lze aplikovat vždy jen jednu úpravu a originál zůstane zachován. K uživatelům DSLR se tak dostane funkce D-lighting, kterou znají majitelé novějších kompaktů Nikon (funkce prosvětluje tmavé oblasti snímku), korekce červených očí, ořezávání, převádění do BW, barevné efekty (skylight, oteplující filtr a color balance), zmenšení snímku na 640 x 480, 320 x 240, nebo 160 x 120 a funkce Image overlay, kde můžeme překrývat dva RAWy s nastavitelnou průhledností.

 

 
[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}

Kvalita snímků
Digitální šum je na lepší úrovni než jsme čekali. D80 převzal podobný vzhled šumu jako D200. Více se tedy podobá zrnu na kinofilmu a vyvaruje se typickému střídání barevných pixelů. Je však poměrně znát, že svou roli zde hraje silnější softwarová redukce šumu, kterou lze samozřejmě také vypnout. Celkově nás D80 poměrně překvapila, i když nepodává lepší výsledky než Canon 400D. V oblasti šumu je na vysokých citlivostech Canon 400D o něco málo lepší. Rozdíl zde ale není nijak obrovský.


Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů: ISO 100, 200, 400, 800, 1600 a 3200), výřezy 1:1 z barevného testovacího terče

Automatické vyvážení bílé barvy pracuje velmi dobře. Kromě předvoleb, automatiky a manuálního měření je u D80 nově také nastavení teploty v Kelvinech.

 
Porovnání vyvážení bílé (vlevo automatické, vpravo manuální měření)

Ostrost a kvalita výsledného snímku je radikálně ovlivněna kvalitou použitého objektivu. Setový objektiv Nikkor 18-135 mm F3,5-5,6 G ED poskytuje slušný rozsah ohniska od širokoúhlého ekvivalentu 27 mm do oblasti slabšího teleobjektivu 203 mm (ekvivalenty při nasazení na kinofilm). Vysoké rozlišení 10 MPix lze využít pro tisk velkých reprodukcí, radikálnější ořezy apod. Pro amatérské použití při fotografování dovolené a podobných situací nemá rozlišení 10 MPix větší smysl. Pro tisk na max A4 a nepříliš náročné úpravy stačí i 6 MPix, která nabízí D70s, nebo D50.


Porovnání optického zkreslení a rozlišení (objektiv Nikkor 18-135 mm F3,5-5,6 s nastaveným clonovým číslem F9.0, ISO 100)

 

 

 
Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava a shora dolů: : ISO 100, 200, 400, 800, 1600 a 3200), výřezy 1:1
[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Praktické zkušenosti
Jak je již u Nikonu zvykem, D80 startuje takřka okamžitě. Ihned po otočení prstence můžeme začít fotografovat. Rychlou odezvu má fotoaparát i při prohlížení snímků. Při testování jsme se nesetkali se stavem, kdy by se muselo na fotoaparát čekat, nebo by zdržoval při svižném fotografování. Pokud držíme stisknutý křížový ovladač při prohlížení snímků, fotografie se na displeji velmi rychle střídají v plné kvalitě, bez čekání na "ostrý náhled". Velmi slušný je buffer pro až 100 JPEG snímků v sérii, škoda, že RAWů se vejde jen 6. Zde pak záleží na rychlosti použité karty, p překročení výše uvedených limitů se série zpomalí z 3 sn./s tak, aby se data stíhala ukládat na kartu.

Hledáček
- větší než u D70, nabízí již pohodlné fotografování na úrovni D200
- zobrazení ISO v hledáčku po stisknutí programovatelného tlačítka
- zobrazení ikon v zorném poli při vybití baterie, absenci pam. karty, nebo aktivaci BW režimu
- 11 bodů AF vs 5 bodů u D70

Rozlišení
Zvýšení rozlišení ze 6 MPix na 10 MPix je již citelnější, než přechod na 8 MPix. Uživatelé D70-tek a D70s se tak mohou přesunout na vyšší rozlišení bez nutnosti vyšších investic. Pro koho je D200 příliš drahá, je D80 rozumnou variantou. Nelze pochybovat, že i když v Japonsku je D80 určena spíše jako konzumní přístroj, v ČR bude hojně využívána i v poloprofesionální a profesionální sféře. Z 3008 x 2000 bodů zde máme k dispozici 3872 x 2592 bodů, což je již smysluplný nárůst šířky snímku.

Ovládání
- programovatelné tlačítko
- při zvětšování zobrazených snímků nemusíme držet tlačítko a točit kolečkem jako u D70, stačí pouze používat tlačítka
- větší displej s úhlopříčkou 2,5" je citelnou změnou z 1,8"

Funkce
- multiexpozice
- řízení iTTL blesků pomocí vestavěného blesku, který může pracovat v Commander mode (a ovládat tak až dvě skupiny)
- redukce šumu má více možností nastavení (stále je potřeba dávat pozor na nastavení redukce šumu při delších expozicích, zpomaluje sériové snímání)
- funkce Exposure Delay umí zpozdit expozici o 0.4 s po zvednutí zrcátka, což redukuje vibrace způsobené pohybem zrcátka

Setový objektiv 18-135 mm
Objektiv nabízí velmi slušný rozsah ohniska, ale nelze se spoléhat na jeho kvalitu. Díky velkému rozsahu trpí zejména poduškovitým zkreslením, které přichází nepříjemně brzy a dočkat se můžeme i menší aberace. Stále se ale jedná o použitelný objektiv, který svou kvalitou zastińuje setové objektivy nabízené ke Canonu 400D. Pro serioóznější práci je ale poohlédnout se po kvalitnějším skle. Na dovolenou, jako univerzální objektiv je ale plně dostačující.Závěr
Co říci závěrem? Nikon D80 mne příjemně překvapil a potěšil. Nabízí velmi silné zbraně proti Canonu 400D. Pro uživatele starších D70-tek z prvních sérií to zřejmě bude znamenat vážné rozmýšlení o výměně přístroje. Stejně tak zcela nový zákazníci mají na výběr kvalitní tělo Nikon pod 30 tisíc. Výsledné snímky jsou velmi kvalitní. Tam, kde ztrácí Nikon v oblasti šumu na vyšších citlivostech, naopak oproti Canonu získává ve velkém hledáčku a celkově příjemné ergonomii.

::Technická specifikace Nikon D80

[-more-]{Živé fotografie}

Živé fotografie

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Dělá D80 stejné snímky jako D200???

Autor: Martin22 Muž

Založeno: 04.10.2006, 10:00
Odpovědí: 2

Pokud vezmete D80 a D200 a stejný objektiv, dělají stejné snímky (RAW)? Samozřejmě v situaci, kdy se nepoužívají funkce, které jeden nebo druhý přístroj nemá.

Odpovědět na příspěvek

RE: Dělá D80 stejné snímky jako D200???

Autor: Pavel Žofka Muž

Založeno: 04.10.2006, 18:10

zkus pohledat na http://www.kenrockwell.co
m/nikon/d80/vs-d200.htm

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Dělá D80 stejné snímky jako D200???

Autor: Martin22 Muž

Založeno: 04.10.2006, 18:25

Tak vypadá (podle Kena), že by to mělo být stejné.

They both give the same image quality.

The D80 has the D200's 10 MP image sensor,* ...(* OK, it's the Sony ICX493AQA sensor, which is a two-channel version of the four-channel Sony ICX483AQA used in the D200. The difference is one has more pins so it can read out data quickly enough for the D200's 5FPS, otherwise it's the same data and image quality.)

They have the same color rendition. They also have the same resolution and noise performance.

Odpovědět na příspěvek

Srovnání seťáku D70 a D80?

Autor: Kovboj Muž

Založeno: 04.10.2006, 10:45
Odpovědí: 11

Jak by dopadlo srovnání seťáku D70 a D80? D70 byl brán jako velmi dobrý, za svou cenu bych se nebál říct že skvělý. Když by se udělaly fotky s novým seťákem z D80 (samozřejmě v rozsahu který má D70), tak dopadly by hůř? Trošku mě děsí ten dlouhý rozsah a tak se bojím, že kvalita půjde trochu dolů.

Odpovědět na příspěvek

RE: Srovnání seťáku D70 a D80?

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 04.10.2006, 12:49

Pokusime se tyto dva objektivy porovnat. Myslim ale, ze tento s delsim rozsahem je o chloupek horsi. Jsou s nim ale porizeny vsechny testovaci snimky a vidite sam, ze snimky jsou kvalitni.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Srovnání seťáku D70 a D80?

Autor: Tomáš X. Muž

Založeno: 04.10.2006, 13:58

Jak vyplývá i z testu Kena Rockwella (ne úplně všechno mu lze pokaždé věřit, ale tady není důvod nevěřit), tak hlavní problém objektivu 18-135 je to, že už na 70 mm má nestebilizovaných f/5.6 oproti 18-70-ce, která tam má f/4.5. Pak máte sice rozsah 70-135 navíc, ale na f/5.6, což je horší, než obyčejná 70-300.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Srovnání seťáku D70 a D80?

Autor: Bart Muž

Založeno: 04.10.2006, 19:26

Mi se ten nový objektiv líbí. Asi na něj i s D80 přejdu z analog SLR Minolta 505si a Canon PowerShot Pro1. Zvažoval jsem i Sony ale ten šum a kvalita set objektivů mě odradily. Hlavně ten rozsah nového nikon seťáka je pro mě příjemný. Nemám rád měnění objektivů na cestách, když mám málo času. Vždyť to znáte
\"Pohni co tam pořád děláš\" :-). Sice je mírně horší než 18-70 ale já fotím jen pro radost, tak by to mělo stačit. Ještě lepší by asi byl 18-200 VR (i podle Kena Rockwella) ale ten je cenově bohužel jinde, takže bych si k němu mohl pořídit max D50. A tam kde by rozsah 18-135 nestačil bych si asi pořídil 70-300 popř. ještě 50/1,8.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Srovnání seťáku D70 a D80?

Autor: sodusi Muž

Založeno: 04.10.2006, 20:37

No jestli že máš už něco od Minolty tak bych šel do tý Sony s tamronem 18-200.Cena zhruba 34000kč.A stim šumem já nevim co stále Nikon chválíte, pokud fotim něco náročnějšího tak fotim zásadně do RAW a tam je šum naprosto stejný resp. záleží na spracování v PC, což je vždy lepší než co leze s fotáku jako JPEG. No a kolik takových situací je kdy potřebujete ISO nad 400, 10% případů tak to raději fotim do RAW. A stabilizátor na Sony je opravdu dobrej a funguje.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Srovnání seťáku D70 a D80?

Autor: Tomáš X. Muž

Založeno: 04.10.2006, 23:14

Tamron 18-200 je podle mnoha recenzí velice špatný objektiv, ještě horší, než Sigma 18-200 a takovéto objektivy se na 10 MPx fotoaparát se vážně nehodí. Nikkor 18-200 se vzhledem k tomuto rozashu zcela výjimečně povedl, ale na ostatních 18-200 je ta nízká kvalita vyplývající z takového rozsahu neúprosně znát. Samozřejmě že příslušenství k Minoltě hraje roli, ovšem diskutující nepíše co je to to \"něco od Minolty\", jakou to má hodnotu a jak by to bylo na cropu 1,5x a D-SLR Sony použitelné. Například i drahá pevná širokoúhlá skla pod 28 mm jsou často velmi neostrá do krajů na digitálu, který vyžaduje kolmost paprsků, což film nevyžadoval.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Srovnání seťáku D70 a D80?

Autor: Bart Muž

Založeno: 05.10.2006, 09:43

no od Minolty mám tělo 505 si a seťák 35-70, a 70-200. Plus blesk ale ten už je nic moc protože je jen pro analog. Takže ty objektivy bych u sony stejně moc nevyužil.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Srovnání seťáku D70 a D80?

Autor: Krasovna Muž

Založeno: 05.10.2006, 10:32

Přiznám se bez mučení - fotím Canonem a o Nikonu vím kulové.
Ale ty snímky mi až tak kvatilní nepřijdou - některé jsou perfektní, ale některé sucks. Nevím, jestli je to rukama nebo objektivem, ale třeba ten Louvre s pyramidou mi přijde dost děs-běs. CA vada objektivu je taky dost špatná (a to často fotím objektivem Canon 17-85 IS USM, který má CA úplně příšernou). Chápu, že je to jen seťák, ale Nikon jsem měl spojený s tím, že dělá kvalitní seťáky, což je jeho konkurenční výhoda.
Jinak D80 se mi líbí a myslím, že proti mojemu C 350D je v něčem lepší (rozlišení chipu už nehraje roli, ale např. řízení blesků interním, zobrazení mřížky v hledáčku a velký hledáček, to jsou skutečné výhody).
HOWK

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Srovnání seťáku D70 a D80?

Autor: Drummer Muž

Založeno: 05.10.2006, 20:34

No tak jestli ti přijdou fotky z Nikonu divné, tak co asi řekneš na tohle:
http://www.fotogr
afovani.cz/art/forec_amat
er/Canon-EOS-400D-dslr-re
c.html?pos=5

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Srovnání seťáku D70 a D80?

Autor: Adam S. Muž

Založeno: 16.10.2006, 15:06

Také by mě zajímalo, který je lepší - hlavně jak to je s rozostřením a kresbou... těším se na test. Pěkný den

Odpovědět na příspěvek

RE: Srovnání seťáku D70 a D80?

Autor: Ondra Muž

Založeno: 04.10.2006, 14:37

Na japonské stránce http://www.nikon-image.co
m/jpn/products/lens/dx/zo
om/af-s_dx_ed_18-135mmf35
_56g_if.htm jsou pod specifikací (v japonštině) uvedeny i kvalitativní garfy k objektivu 18-135. Podle toho by se teoreticky dalo zjistit, jak si oba objektivy vzájemně stojí. Jen nějějak nevím, co z grafů vlastně vyčíst. Vyznáte se v tom někdo?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Srovnání seťáku D70 a D80?

Autor: Tomáš X. Muž

Založeno: 04.10.2006, 15:24

Ty grafy ukazují, jak klesá rozlišitelnost od středu do krajů obrazového pole. Červené čáry jsou pro rozlišení 10 čar/mm a modré pro 30 čar / mm. měří se to na šikmých čarách, přičemž plná čára ukazuje směr od středu do kraje, přerušovaná ukazuje rozlišení kolmé. No a grafy jsou na obou koncích zoomu. Problém je, že to nelze srovnat, protože hodnota 1 znamená nejlepší ostrost dotyčného objektivu, takže i šunka má někde jedničku. Takže z grafu maximálně uvidíte, jak bude ten objektiv zhoršovat ostrost na otevřenou clonu do krajů. Mnohem lepší informace jsou na www.photozone.de. Ale 18-135-ku ještě nemají.

Odpovědět na příspěvek

Objektiv

Autor: Tom Muž

Založeno: 04.10.2006, 10:54
Odpovědí: 1

S jakým objektivem (-vy) jsou pořízeny živé fotky?

Odpovědět na příspěvek

RE: Objektiv

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 04.10.2006, 11:11

Se setovym 18-135 mm.

Odpovědět na příspěvek

Předsklopení zrcátka

Autor: Syky75 Muž

Založeno: 04.10.2006, 12:28
Odpovědí: 2

Dobrý den jestli jsem to dobře přečetl tak u D80 stejně jako u D70 chybí standardní předsklopení zrcátka před expozicí. Dokáže tuhle funkci opravdu nahradit malé zpoždění 0,4s jak o tom píšete?
Děkuji

Odpovědět na příspěvek

RE: Předsklopení zrcátka

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 04.10.2006, 12:44

D70 tuto moznost nemela vubec. U D80 se jedna o klasicke predsklopeni zrcatka, jen si nemuzeme sami zvolit dobu predsklopeni a je napevno nastaveno cca 0,4 s.

Odpovědět na příspěvek

RE: Předsklopení zrcátka

Autor: Tomáš X. Muž

Založeno: 04.10.2006, 13:54

Podívejte se prosím na můj článek
http://www.tomx.info/ph
prs/view.php?cisloclanku=
2006070001,
kde je vidět, že se při 1-sekundové expozici začíná vliv zrcátka na rozhýbání snímku ztrácet, což naprosto logicky znamená, že už po druhou část té 1 sekundu trvající expozice musí být fotoaparát v klidu. No a vzhledem k tomu, že zlepšení 1-sekundové ostrosti oproti tomu nejhoršímu rozklepanému stavu je nejméně dvojnásobné, tak musí být zrcátko už nejméně 1/2 sekundy v klidu - a to zcela postačí k tvrzení, že 0,4 sec. zpoždění je dostatečné. Má to logiku? Myslím, že ano. :-) Ještě to lze potvrdit v praxi, nicméně proč by někdo navrhnul právě 0,4 sekundy, kdyby fotoaparát vibroval 0,7 sekundy - tipuji, že si to Nikon oscilometrem vyzkoušel, že si tu dobu 0,4 sekundy nepřečetl z okna na komíně nebo nestřelil jen tak od boku z legrace.

Odpovědět na příspěvek

Silné odšumení

Autor: MilanK Muž

Založeno: 04.10.2006, 13:03
Odpovědí: 3

Snímky i na nejnižší citlivost nesou silné známky odšumení. Nikon se takto pokouší "vylepšit" nekvalitní výstup Sony snímače. Bohužel to nevede k ničemu jinému než úplné degradaci obrazu.
Novou generaci DSLR Nikon považuji za krok zpět. Nikon D70 byl poslední slušný foťák této značky.

Odpovědět na příspěvek

RE: Silné odšumení

Autor: Tomáš X. Muž

Založeno: 04.10.2006, 13:44

Milane, a on Vám někdo brání v tom si odšumění natrvalo vypnout? Řadu neodšuměných snímků mám v plném rozlišení stažených, na ISO 100 a 200 není šum žádný, na ISO 400 se u 10 MpP při podrobném zkoumání objeví na tmavších plochách šum při 10 MPx, při zmenšení na 6 MPx šum mizí stejně jako není na ISO 400 u D70-ky. Takže pokud srovnáme D70 a D80 zcela bez odšumění (RAW) a při stejném rozlišení 3008x2000 (= 6Mpx), tak šumu je tam stejně na všechna ISO od 200-1600, jen D80 přináší čistých 10 MPx při ISO 100 a ISO 200, jinými slovy na nejnižší ISO si můžete dovolit ostrý tisk A3-A2, zatímco u D70 to je A4-A3.

Odpovědět na příspěvek

RE: Silné odšumení

Autor: Majkl Džeksn Muž

Založeno: 04.10.2006, 21:33

o Vašem výkřiku lze jen napsat - to jsou skutečné kydy.... "nekvalitní výstup Sony snímače" (pán je zřejmě canonista, že). Fakt bych byl rád, aby diskutující uváděli odkazy na své snímky, protože to tady je samý profík...

Odpovědět na příspěvek

RE: Silné odšumení

Autor: zjs Muž

Založeno: 07.03.2007, 15:35

Problém je v Mpixelech. 10 MPix prostě šumí, kdyby Nikon zůstal jako u D40 na 6 MPix, tak spolu s nepodexponováváním snímků a s větším kontrastem jako to má právě D80, by dosáhl konce problémů se šumem. Lidé ale bohužel dávají přednost většímu rozlišení před kvalitou fotek nebo se nám to jenom snaží výrobci namluvit?

Odpovědět na příspěvek

K porovnání šumu Canon - Nikon

Autor: bees Muž

Založeno: 04.10.2006, 13:39
Odpovědí: 6

Pro porovnání šumu 400D-D80 je dobré navštívit http://www.dpreview.com/r
eviews/nikond80/page18.as
p kde jsou srovnávací foto vedle sebe. Šum bez barevných efektů v podání D80 je podle mne mnohem lepší. Bohužel je viditelné změkčení snímku, jak již psal jeden z diskutujících výše.

Odpovědět na příspěvek

RE: K porovnání šumu Canon - Nikon

Autor: vita Muž

Založeno: 04.10.2006, 14:28

no jo, ale fotky u 400D nejsou žádné, jen video s čištěním snímače - to mi o kvalitě snímků nic neřekne, že

to co tam je nafoceno (viz vas link) nema moc vahu, kdyz neni videt cely snimek

ja jsem se sumem D70 spokojen (no jasne ze by to mohlo byt lepsi, ale hlavne podstatne drazsi), takze D80 by nemel byt problem

Odpovědět na příspěvek

RE: K porovnání šumu Canon - Nikon

Autor: mk Muž

Založeno: 05.10.2006, 10:34

Mohutným zásahem odšumovacích algoritmů není problém dosáhnout i skoro nulového šumu, ale za cenu ztráty detailů. Osobně preferuji snímek sice šumící, ale detailnější. S takovým se pak na pc pracuje mnohem lépe - chybějící detaily u D80 už žádným postprocesem nezískám.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: K porovnání šumu Canon - Nikon

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 05.10.2006, 19:24

A u Canonu taky ne. Jestli si myslíte, že odšumuje méně, tak jste na omylu nebo jste podlehl marketingové kampani o nešumících CMOS.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: K porovnání šumu Canon - Nikon

Autor: mk Muž

Založeno: 05.10.2006, 20:45

Marketingové kampaně nesleduju.
Ale tady je jasně vidět, že na ISO 1600 sice D80 šumí o fous méně, ale detaily v kresbě si vzaly dovolenou. Ani vypnutí redukce šumu tomu moc nepomůže. Je to pozorovatelné už od ISO 800 a myslí si to i Phil Askey. Nebo že by také podlehl marketingové kampani?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: K porovnání šumu Canon - Nikon

Autor: mk Muž

Založeno: 05.10.2006, 20:46

Zapomněl jsem ten odkaz:
http://www.dprevi
ew.com/reviews/nikond80/p
age18.asp

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: K porovnání šumu Canon - Nikon

Autor: Bukac Muž

Založeno: 18.12.2006, 16:11

Takze k porovnani sumu. Presnejak pise kolega podemnou. Sum - o NEPOZNANI mensi u Nikonu ale detaily se TOTALNE odporoucely. JAko nafotit si skvrnu inkoustu na savem papiru muzu i mojim telefonem. NEmam anijedno z techto zrcadel, presto jsem na strane EOSe 400.

Odpovědět na příspěvek

Rychlost karty

Autor: konec Muž

Založeno: 04.10.2006, 22:02
Odpovědí: 2

O D80 uvažuji. Pokud se nepletu, tak až tolik není na výběr co se týře karet - buď SanDisk Ultra II (60x) nebo SanDisk Ultra (133x). Nevíte náhodou někdo, jestli D80 opravdu využije rychlost 133x? Myslím tím, zda-li horizont zápissu není třeba 80x - pak by stačila 60x apod.
Díky za radu.

Odpovědět na příspěvek

RE: Rychlost karty

Autor: konec Muž

Založeno: 04.10.2006, 22:19

... teď koukám, že rozdíl je 30Kč, takže můj dotaz je celkem bezpředmětný. Omlouvám se :-).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Rychlost karty

Autor: Ra Muž

Založeno: 07.03.2007, 21:21

Ale niekdo by mohol napisat, akou rychlostou dokaze zapisovat D80 na kartu...

Odpovědět na příspěvek

NEF u D80

Autor: Jiří Urban Muž

Založeno: 18.10.2006, 14:24
Odpovědí: 3

Poradí někdo čím otevřít NEF formát kromě Picture Project? Díky

Odpovědět na příspěvek

RE: NEF u D80

Autor: David Hruska Muž

Založeno: 18.10.2006, 14:31

capture one, UfRaf .. nikon capture nx 1.0.1

Odpovědět na příspěvek

RE: NEF u D80

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 18.10.2006, 15:55

K otevreni RAWu z Nikonu D80 muzete pouzit zkusebni (trial) verzi Capture NX, kterou Nikon nabizi ke stazeni zde: http://support.nikontech.
com/cgi-bin/nikonusa.cfg/
php/enduser/std_adp.php?p
_faqid=61

nebo Photoshop CS2 zde: http://www.adobe.com/prod
ucts/photoshop/cameraraw.
html

Odpovědět na příspěvek

RE: NEF u D80

Autor: cobra Muž

Založeno: 01.12.2006, 06:33

Ještě na NEFky lze použít např.BibblePro, ArcSoft PhotoStudio Darkroom 1.0.9, oba poskytují prakticky stejné fce jako Nikon NX, ale jsou svižnější při práci.

Odpovědět na příspěvek

Srovnani barev s canonem 400D

Autor: Tomas Muž

Založeno: 25.10.2006, 18:46
Odpovědí: 1

Dobry den, rad bych se zeptal, proc kdyz srovnam dva shodne snimky z 400D a D80, proc barvy Canonu pusobi ziveji? Je to jen nastavenou vyssi sytosti barev ve fotaku nebo proste ze 400D padaji barevne zivejsi fotky? Setkal jsem se s tim uz drive - bratr ma kompakt od Canonu a kdyz jsem porovnaval barevnost fotek s ultrazoomem od Olympusu, zdala se mi byt barevnost Canonu proste nedosazitelna! Prosim o radu! Predem diky!

Odpovědět na příspěvek

RE: Srovnani barev s canonem 400D

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 25.10.2006, 19:24

Zde velmi zalezi na konkretnim nastaveni. Kazdy vyrobce ma jinak nastavene "stredni" neboli "tovarni" hodnoty. Vysledny snimek lze znacne ovlivnit pridanim (ubranim) kontrastu, nebo saturace.

Odpovědět na příspěvek

poradíte?

Autor: Tom R Muž

Založeno: 07.11.2006, 22:03
Odpovědí: 2

Zdravím, mám dotaz, do teď používám EVF foták (Lumix FZ30) a už chci přeskočit na DSLR a moje krůčky míří k D80, nikony sem už v ruce měl několikrát a velmi dobře mi sedí jak ergonometrií i ovládáním, sem amatér ale chci kvalitu, fotografie je můj koníček a chci se mu nadále věnovat, ale nemůžu se rozhodnout mezi nikonem D80 a canonem 400D, cenový rozdíl pro mě nehraje roli, nikon má u mě + za dvě kolečka (sem na ně zvyklej z mojí EVF) a mínus za to že nemá žádné čištění snímače, take nevím jaký bychsi měl vybrat objektiv v setu jesti 18-70 nebo 18-135. Mohl by ste mi prosím někdo napsat na mail svůj názor? Budu velmi vděčný. Děkuji

S přáním krásného dne Tomáš R

P.S: Vzkazy jako canon je best, Nikon sh*t neposílat

Odpovědět na příspěvek

RE: poradíte?

Autor: a4 Muž

Založeno: 08.11.2006, 04:47

budiž :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: poradíte?

Autor: T. Muž

Založeno: 13.11.2006, 12:25

Ahoj, samozrejme jak asi vis, kazdemu sedi neco jineho - nicmene ja resil ted stejny problem a resil jsem ho uz delsi dobu - jeste pred prichodem techto dvou novych modelu. Nejdrive jsem byl rozhodly pro Canon - kvuli vetsimu rozliseni - z duvodu orezu, nicmene ted tohle uz neni problem. Nakonec jsem koupil D80 a 18-70 k tomu. Nikona jsem koupil z toho duvodu, ze Canon mi proste do ruky nesedl, vypada jako detska hracka a spatne se mi drzel - jinak to rozhodne neni spatny fotak. Da se to vyresit grippem, ale pak se dostanes na cenu D80 takze to nemelo vyznam. Dve kolecka jsou super. Jinak po prechodu z Ultrazoomu je pro me ta 70 kratka - proste na to nejsem zvykly, takze budu muset koupit ted neco navazujiciho - zatim jen levneho a menit - coz bude prace navic, ale snad za to bude stat :-)))

Odpovědět na příspěvek

Ostreni

Autor: Tomasek Muž

Založeno: 13.11.2006, 12:20
Odpovědí: 1

Dobry den, mam takovy problem - mam ted novou D80 + 18-70 a pokud chci zaostrit na malo kontrastni plochu - napr. na zaclonu (nema rohy) nebo zed, tak mi objektiv projede sem a tam a proste nezaostri (jedine musim ostrit manualne). Kdyz to zkusim treba na kraj zaclony, tak uz v pohode. Ptam se, nebot jsem byl zvykly ze sveho ultrazoomu, ze toto nebyl nikdy problem. Tak mi jde o to, zda je to normalni, ci je nejaky problem ve fotaku pripadne v objektivu! za odpoved predem dekuji!

Odpovědět na příspěvek

RE: Ostreni

Autor: a4 Muž

Založeno: 13.11.2006, 14:37

Problém by mohl být v tom, že jsi měl na svém EVF peavděpodobně nastavené "inteligentní" ostření. Tedy automatickou volbu ostřících bodů. Pokud je ostření nastaveno na jeden bod, je tebou popisované chování normální.

Odpovědět na příspěvek

blesk NIKON SB-80 DX

Autor: mirek Muž

Založeno: 15.11.2006, 14:32
Odpovědí: 0

Dobrý den, zkoušel jste někdo D80 s bleskem NIKON SB-80 DX ? S jakými výsledky? V manuálu je tento blesk podporován

Odpovědět na příspěvek

Čáry v hledáčku při ostření

Autor: Tom Muž

Založeno: 15.11.2006, 16:51
Odpovědí: 3

Dobrý den mám následující problém. Mám D80 pár dnů a při indikaci zaostření se mi vždy od zaostřeného bodu vytvoří taková slabounká ryska - podle toho kde bod je, tam vede - dolní body - ryska je smerem dolu - u horních na horu a jinak do stran. Ryska je videt, kdyz koukám na světlé přemety - např. obloha. Je to normální, nebo jde o vadu?? Za vsechny komentáře díky...

Odpovědět na příspěvek

RE: Čáry v hledáčku při ostření

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 15.11.2006, 18:43

O chybu se nejedna. Je to zpusobeno konstrukcnim resenim.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Čáry v hledáčku při ostření

Autor: Tom Muž

Založeno: 15.11.2006, 18:52

To znamena, ze tyto cary tam bude mit kazda D80 (kazda zrcadlovka)?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Čáry v hledáčku při ostření

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 16.11.2006, 10:23

Ano. Pokud mate na mysli to same co ja, tak se jedna o opravdu velmi slabe cary, ktere pri foceni nijak nerusi.

Odpovědět na příspěvek

Panoramaticke snimky

Autor: Roman Muž

Založeno: 18.11.2006, 10:08
Odpovědí: 1

Ahoj,do ted jsem mel kompakt,ale rad bych presel na zrcadlovku.Vahal jsem mezi Alfou od Sony, Canonem EOS400d a D80-ten se mi zda jako nejlepsi volba s objektivem 18-70 .A chtel jsem se zeptat,jak se daji s timhle fotoaparatem fotit panoramaticke snimky-jestli ma tuto volbu.V ruznych rencenzich jsem o tom nenasel zadnou zminku.Diky vsem.

Odpovědět na příspěvek

RE: Panoramaticke snimky

Autor: a4 Muž

Založeno: 18.11.2006, 16:04

Samozřejmě, že dají!
Foťák na stativ, zamknout expozici, fotit, fotit, fotit, fotit... a pak to doma ve photoshopu pospojovat :-)

Odpovědět na příspěvek

Manual

Autor: Petr Pol Muž

Založeno: 23.11.2006, 13:45
Odpovědí: 1

Zdravim vsechny priznivce NIKONU.Rozhoduji se pro nakup D80ky,ale protoze jsem v Australii pri nakupu obdrzim manual v anglictine a ta v tomhle okamziku neni mou silnou zbrani.Ma otazka je:je mozne v CR sehnat samotny manual,ktery by mi nasledne zaslal napriklad muj otec?

Odpovědět na příspěvek

RE: Manual

Autor: Mao Muž

Založeno: 11.12.2006, 17:46

Navody su na www.nikon.cz
presnejsie tu
http://nikoneurope-cz
.custhelp.com/cgi-bin/nik
oneurope_cz.cfg/php/endus
er/std_adp.php?p_faqid=19
030&p_created=1157595117&
p_sid=UzP6cToi&p_accessib
ility=&p_lva=&p_sp=cF9zcm
NoPTEmcF9zb3J0X2J5PSZwX2d
yaWRzb3J0PSZwX3Jvd19jbnQ9
MTA2JnBfcHJvZHM9MCZwX2Nhd
HM9MCZwX3B2PSZwX2N2PSZwX3
BhZ2U9MSZwX3NlYXJjaF90ZXh
0PWQ4MA**&p_li=&p_topview
=1

Odpovědět na příspěvek

Re Manual

Autor: petr pol Muž

Založeno: 26.12.2006, 11:46
Odpovědí: 0

Diky za odpoved.Uz ho mam vytistenej.Petr

Odpovědět na příspěvek

poradite?

Autor: bubo Muž

Založeno: 12.01.2007, 00:37
Odpovědí: 1

Nikon D80 alebo Olympus E400, neviem sa rozhodnut...vdaka za rady

Odpovědět na příspěvek

RE: poradite?

Autor: Max Hardcore Muž

Založeno: 24.02.2007, 13:44

ak chces fotit aj vecer , tak NIKON 80alebo CANON EOS 400.

Odpovědět na příspěvek

Uvažuji o koupi mezi D70s a D80

Autor: VasekR Muž

Založeno: 23.01.2007, 11:34
Odpovědí: 1

Mám D50 s objektivy 18-70 a 50/1.8. Rád bych pořídil tělo buď D70s za 18tis. a nebo D80 za 24,5tis. Zajímá mě, který z těch dvou by jste mi spíš doporučili? Objektivy bych si samozřejmě nechal. Trochu víc mě straší ten šum co tu popisujete. Určitě bych nepoužíval žádnou SW korekci šumu... Má význam investovat o x tisíc víc nebo jít radši do D70s? U D80 bych aspoň ušetřil za SD karty :).

Odpovědět na příspěvek

RE: Uvažuji o koupi mezi D70s a D80

Autor: vladarocker Muž

Založeno: 18.04.2007, 10:12

Ahojky, koukám, že na Tvůj dotaz nikdo neodpověděl... Také nyní uvažuji o vylepšení D50 přechodem na D70s nebo D80.
Mýlím se, když si myslím že D70s by mohla možná lepší volba než D80 kvůli šumu, velikosti dat, a nutnosti opravdu kvalitního drahého objektivu, aby 10 mega bylo vidět???
Trochu jsem pokoukal po galeriích a fotografie z D70tky se mi zdají špičkové - možná i lepší než z D80tky při použití seťáku 17-70?????

Odpovědět na příspěvek

Samsung Gx-10

Autor: David Muž

Založeno: 10.03.2007, 20:41
Odpovědí: 0

Tady se furt bavíte o tom, jesli raději Nikon nebo Canon - ale v podobné kategorii je také fotoaparát Samsung GX-10, který třeba v recenzi na Digineffovi zcela proral oproti ostatním - má několik vychytávek, spoustu funkcí a třeba také antiprachový filtr a "sklepávač" a stabilizátor. Máte s tímto fotoaparátem někdo nějaké zkušenosti? Až na tu značku to vypadá, že skoro není co řešit (tedy, kdybych se měl řídit dle Neffa).

Odpovědět na příspěvek

vydrž

Autor: Tomáš Muž

Založeno: 21.05.2007, 01:29
Odpovědí: 1

Hodlam si tento fotak koupit ale nevim jak je to s vydrží baterie nikde jsem nemohl sehnat na kolik snimku vydrží nebo na jak dlouho! Dekuji za vsechny odpovědi

Odpovědět na příspěvek

RE: vydrž

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 21.05.2007, 12:34

Vydrzi velmi dlouho. Podoba se v tom predchudci, Nikonu D70. I s prohlizenim fotografii, brouzdanim v menu atd. se da pohodlne prekrocit 500-600 snimku. Pokud budete setrit, nebudete prohlizet snimky, vypnete automaticke nahledy po porizeni snimku, dostanete se k cislu 1000. U obou pripadu pocitam se zcela vypnutym vestavenym bleskem. Vydrz ale opravdu zalezi na konkretni situaci a uzivateli, ale tyto hodnoty nejsou nijak nadsazene.

Odpovědět na příspěvek

čeština v D80

Autor: tvp Muž

Založeno: 30.05.2007, 00:22
Odpovědí: 2

Rád bych se zeptal, jestli je v menu D80 čeština.
Diky za odpověď.

Odpovědět na příspěvek

RE: čeština v D80

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 30.05.2007, 11:20

Neni.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: čeština v D80

Autor: tvp Muž

Založeno: 30.05.2007, 14:21

dik za info...

Odpovědět na příspěvek

dotaz na nikon D80

Autor: elis Muž

Založeno: 12.06.2008, 11:40
Odpovědí: 0

je nekde cestina k NIKONU D80 PictureProject 1.7 ? diky

Odpovědět na příspěvek

Objektiv

Autor: Robert Muž

Založeno: 24.06.2008, 22:51
Odpovědí: 1

Dobry den, mam jen dotaz, uvazuji o koupi Nikonu D80 a mam objektiv SIGMA AF 17-70/2, 8-4,5 DC MACRO, ktery ma vlastni zaostrovaci motorek, pouzivam ho na D40, je mozne tento objektiv pouzit na D80? Pokud se nemylim, D80 ma svuj motorek v tele. Dekuju za pripadnou odpoved

Odpovědět na příspěvek

RE: Objektiv

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 24.06.2008, 23:34

Urcite muzete.

Odpovědět na příspěvek

čeština v D80 II ?

Autor: wwwolf Muž

Založeno: 02.07.2008, 23:30
Odpovědí: 0

neví někdo jestli je možné češtinu do tohoto přístroje \"nahrát\" ?
předem díky za info

Odpovědět na příspěvek

OBJEKTIVY???

Autor: Jan Novák Muž

Založeno: 13.08.2008, 14:55
Odpovědí: 0

Recenze ok, ne moc dobře se zmiňujete o orig. objektivu, čemu by jste dali přednost pokud jde o ostrost? Co třeba Sigma? Díky

Odpovědět na příspěvek

Dotaz

Autor: Michal Muž

Založeno: 02.09.2008, 21:23
Odpovědí: 1

Chtěl jsem se zeptat,jestli tenhle fotoaparát zobrazuje aktuální nastavení na hlavním displeji?? Někde jsem četl,že pouze na stavovém... Je to tak?

Odpovědět na příspěvek

RE: Dotaz

Autor: caven Muž

Založeno: 30.09.2008, 10:53

no jestli myslíš takový to menu jako je třeba na D40 nebo D60 tek to tam nenajdeš .. ale to nastavování na stavovém displeji je přeci jenom lepší, tedy pro mě.. Přes hlavní displej to lze nastavit v menu.....

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: