Olympus E-400 - DSLR trpaslík s rozlišením 10 MPix v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Olympus E-400 - DSLR trpaslík s rozlišením 10 MPix v praxi

8. listopadu 2006, 00.00 | Nejmenší DSLR zrcadlovka od Olympusu konečně předvedla výhody systému 4/3. Díky svým velmi kompaktním rozměrům se chlubí titulem nejmenší a nejlehčí zrcadlovky na světě. Díky menšími snímači jsou i objektivy kompaktnější a celkově tak velikostí již může konkurovat i větším EVF kompaktům. Jak ale tento japonský prcek, prodávaný pouze v Evropě, fotí? To zjistíme v dnešním testu.

{Popis a konstrukce}

Nejmenší DSLR zrcadlovka od Olympusu konečně předvedla výhody systému 4/3. Díky svým velmi kompaktním rozměrům se chlubí titulem nejmenší a nejlehčí zrcadlovky na světě. Díky menšímu snímači jsou i objektivy kompaktnější a celkově tak velikostí již může konkurovat i větším EVF kompaktům. Jak ale tento japonský prcek, prodávaný pouze v Evropě, fotí? To zjistíme v dnešním testu.

Konstrukce a design
Právě provedení těla je jedna z hlavních výhod této DSLR zrcadlovky s výměnnými objektivy. Je překvapivé, že se (zatím) E-400 prodává pouze v Evropě. Logičtější úvaha by byla, že takto malý produkt si vyžádal spíše japonský trh než evropský. Tamější záliba v miniaturizaci je nepřehlédnutelná. Je ale možné, že platí nepsané pravidlo, že fotoaparát musí být vždy větší než Japonec…

Ať je to jakkoliv, do rukou se nám dostala velmi malá zrcadlovka, která kromě velkého rozlišení (10 MPix) a antiprachového filtru nabízí právě svou kompaktnost. Po malých zrcadlovkách touží zejména náročnější cestovatelé a horolezci, kterým nepostačuje kvalita kompaktů, ale jsou omezeni velikostí a hmotností profi výbavy. Díky standardu 4/3 jsou poměrně malé i objektivy. Nejzajímavější je pohled na Double Zoom kit s objektivy 14-42 mm a 40-150 mm (pokrývající 28 - 300 mm ekvivalentu kinofilmu).

Kdyby to bylo tak jednoduché, dělají to zřejmě všichni, ale samozřejmě toto řešení s sebou přináší i několik nevýhod. Někomu to vadit nemusí, ale grip u E-400 téměř chybí. Povrch těla je sice na patřičných místech zakřiven tak, aby se přístroj pohodlně držel, ale lidé s většíma rukama nebudou mít zcela pevný úchop. Nelze tedy o E-400 prohlásit, že je to ideální fotoaparát pro reportáž, nebo celodenní fotografování s nasazeným externím bleskem.

Kromě velikosti a gripu se jinak konstrukce E-400 příliš neliší od klasických DSLR. Na horní straně nalezneme výrazný výstupek optického SLR hledáčku s vyskakovacím bleskem. Hledáček má vyměnitelnou gumovou očnici a samozřejmostí je dioptrická korekce.

Plastové tělo s kvalitním povrchem, který nepůsobí tak "plastově" jako u Canonu 400D, má hmotnost pouhých 375 g (bez baterie a karty) a rozměry: 129,5 x 91 x 53 mm. S baterií, kartou a objektivem 14-42 mm má fotoaparát cca 632 g.

[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace
Fotoaparát je vybaven CCD snímače standardu 4/3 o velikosti 17,3 x 13 mm s efektivním rozlišením 10 MPix a poměrem stran 4:3. Citlivost lze nastavit od ISO 100 do ISO 1600 po 1/3 EV krocích. Obrazovému procesoru lze nastavit ostrost, saturaci a kontrast v 5 úrovních. Navíc je zde možnost nastavení gradace (high key, Normální, low key). Fotografovat můžeme i do černobílého režimu s různými barevnými filtry. Snímky můžeme ukládat v rozlišení 3 648 x 2 736, 3 200 x 2 400, 2 560 x 1 920, 1 600 x 1 200, 1 280 x 960, 1 024 x 768 a 640 x 480 bodů v formátu JPEG a RAW (lze i oba formáty najednou). Vybrat si můžeme z barevných prostorů sRGB a Adobe RGB. Před snímačem je speciální filtr, který ze sebe zachycený prach pomocí vibrací "sklepává" při každém zapnutí přístroje.

Bajonet podporuje objektivy standardu 4/3 (FourThirds). Pro získání ekvivalentu ohniskové vzdálenosti kinofilmu, musíme vynásobit fyzickou ohniskovou vzdálenost objektivu 2x. Tak získáme ohniskovou vzdálenost, kdy je na kinofilmu stejný úhel záběru. S objektivem 14-42 mm je tedy ekvivalent kinofilmu 28-84 mm. Stejně jako ostatní Olympusy, používá E-400 pouze tři zaostřovací body. Automatické TTL zaostřování pracuje na principu pasivního měření kontrastu. Jako přisvícení pro AF může posloužit vestavěný blesk. Zaostřování lze použít jednorázové, kontinuální nebo manuální. K automatickým režimům si můžeme také aktivovat možnost manuálního doladění. Optický SLR hledáček má pokrytí záběru cca 95% a zvětšení 0,92x (s 50 mm objektivem zaostřeným na nekonečno při dioptrii -1D). Náhled hloubky ostrosti se aktivuje tlačítkem Fn, pokud je mu tato funkce nastavena.

Čas expozice můžeme nastavit od 1/4 000 s do 60 s. Pro delší nebo specifické expozice je zde i režim Bulb. Měření expozice používá 49 zón, na kterých měří dopadající světlo. Vybrat si můžeme z celoplošného měření, celoplošného s důrazem na střed nebo bodového. Samotnou expozici může nastavit automatika, nebo uživatel pomocí poloautomatických režimů nebo zcela manuálně. V automatickém, nebo poloautomatickém režimu můžeme také použít korekci expozice o +- 5 EV po 1/3 EV krocích. Vzhledem k zaměření na méně náročné fotografy je zde i několik scénických režimů pro specifické situace. Sériové snímání pracuje rychlostí až 3 sn./s pro až 10 snímků v JPEG.

Vyvážení bílé barvy lze nastavit manuálně pomocí předvoleb, nastavení konkrétní teploty (3 000 - 7 500 K) nebo manuálního měření. Korekce je možná po dvou osách (R-B a G-M) v rozsahu +-7 kroků. Samozřejmě nechybí ani automatické měření. Vestavěný blesk má směrné číslo 10, což je poměrně málo. Pokud potřebujeme silnější záblesk, můžeme použít externí blesk, k čemuž je připravena Hot-Shoe patice.

LCD displej na zadní straně má úhlopříčku 2,5" (6,4 cm) a rozlišení 215 000 bodů. Překvapivě je v přístroji pouze pomalejší USB 1.1, což může při kopírování snímků v plném rozlišení způsobit delší čekání. Na druhou stranu flexibilita fotoaparátu je vylepšena díky duálnímu slotu na paměťové karty, kde lze použít CF i xD karty. Videovýstup (společný konektor s USB) umí pracovat ve formátu PAL i NTSC.

Uložené snímky můžeme také editovat. Kromě automatické retuše červených očí lze aplikovat černobílý nebo sepiový filtr a upravovat saturaci. Fotografie ve formátu RAW můžeme konvertovat na JPEG. Při prohlížení snímků si můžeme zkontrolovat správnost expozice pomocí RGB i jasového histogramu. Pomoc nám může i zvýraznění stínů a přeexponovaných ploch.

[-more-]{Ovládání fotoaparátu}

Ovládání
Samotné ovládání fotoaparátu je velmi podobné tomu z E-500. Kromě snímače a velikosti těla se jedná o velmi podobné fotoaparáty. Na přední straně je pouze pojistka bajonetu pro výměnu objektivu. Nalevo od výstupku hledáčku na horní straně je dvojice tlačítek pro aktivaci blesku a pro nastavení sériového snímání. Napravo od výstupku je kruhový volič expozičních režimů s prstencovým vypínače fotoaparátu, multifunkční kolečko (přístroj má pouze jedno), tlačítko pro nastavení korekce expozice a spoušť. Multifunkčním kolečkem nastavujeme korekci expozice, čas závěrky a clonu. Jednu z hodnot nastavíme jednoduchým otáčením a druhou otáčením se současným stiskem tlačítka korekce expozice.

Zadní strana je poměrně jednoduše řešená. Nalevo od displeje je řada čtyř tlačítek, kde každé má svou jednu pevnou funkci (prohlížení snímků, mazání snímků, přístup do menu a zobrazování informací na displeji). K displeji je nutno říci, že neslouží pouze pro prohlížení snímků, ale také jako stavový displej. Zobrazené informace zde také můžeme pomocí křížového ovladače nastavovat. Nastavíme zde tak citlivost, vyvážení bílé, režim blesku, obrazový procesor, oblast měření expozice, bod zaostření, režim zaostřování, sériové snímání, použitou kartu (xD nebo CF) a rozlišení snímku. Přístup k těmto parametrům je tedy poměrně rychlý, i když nemají samostatná tlačítka.

Zbytek parametrů nastavíme pomocí menu (lze nastavit čeština bez nutnosti nahrávání nového firmware). Nastavíme zde některé výše zmíněné parametry a navíc například gradaci (high key, low key, normal), redukci šumu, korekci záblesku, bracketing, blokaci expozice a zaostření, tlačítko Fn (manuální měření vyvážení bílé, pořízení testovacího snímku bez uložení, náhled hloubky ostrosti, vypnuto), zvuky, scénické režimy, datum, jas displeje, jazyk menu, formát video výstupu, režim USB, šetření energií, barevný prostor (sRGB a Adobe RGB), pixel mapping (automatické odstranění vadných pixelů snímače z procesu tvorby obrazu), čištění snímače a zobrazení verze firmware.

 

 

 
[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}

Kvalita snímků
Digitální šum je zanedbatelný až k citlivosti ISO 400. Okolo citlivosti ISO 800 je stále na velmi přijatelné úrovni a pozorovat lze pouze při přiblížení snímku 1:1. Nejvyšší citlivost ISO 1600 přináší již znatelně vyšší míru šumu a obraz je navíc degradován silnější softwarovou redukcí šumu. V porovnání s DSLR od Canonu je na tom o poznání hůře. Pokud srovnáváme s Nikonem D80, rozdíl již není tak zjevný. Malý snímač u standardu 4/3 je sice v tomto ohledu nevýhodou (na snímači je větší hustota buněk), ale šum má poměrně malé zrno a lze s ním pracovat. Nejvyšší citlivosti se zde tedy bát nemusíme, jen nesmíme počítat s tím, že takto pořízené snímky nebudou příliš vhodné pro tisk na A3.


Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů: ISO 100, 200, 400, 800 a 1600), výřezy 1:1 z barevného testovacího terče

Automatické vyvážení bílé barvy pracuje spolehlivě, pouze v žárovkovém osvětlení generuje výrazně teplé odstíny barev. Nemusíme se však spoléhat pouze na automatiku a lze využít několik předvoleb, manuální měření, nebo zadání konkrétní teploty barev v Kelvinech.

 
Porovnání vyvážení bílé (vlevo automatické, vpravo manuální měření)

Ostrost snímku je zcela závislá na použitém objektivu. My testovali takzvaný Double Zoom Kit, což je balení těla E-400 a dvojice objektivů Olympus, konkrétně 14-42 mm F3,5-5,6 a 40-150 mm F4-5,6. I přes své malé rozměry nabízí tyto objektivy slušné vlastnosti, které sice nedosahují kvality dražších objektivů, ale jako základní výbava jsou ideální. S těmito objektivy byla rozlišovací schopnost fotoaparátu velmi dobrá. Lehké znepokojení přineslo pouze lehké moiré (barevné přechody na rovnoběžných liniích), což je na druhou stranu jev, který v praxi potkáme zřídkakdy.


Porovnání optického zkreslení a rozlišení (objektiv Olympus 14-42 mm F3,5-5,6 s nastaveným clonovým číslem F9.0, ISO 100)

 

 


Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 100, 200, 400, 800 a 1600), výřezy 1:1

 

 


Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 100, 200, 400, 800 a 1600), výřezy 1:1
[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Praktické zkušenosti
Start fotoaparátu je zpomalen "čistící" procedurou, kdy filtr před snímačem sklepává prach. Od posunutí přepínače do pořízení prvního snímku uplyne cca 1 s. V porovnání s konkurencí tedy start není virtuálně okamžitý, ale má určité zpoždění. V praxi však toto zpoždění příliš nepocítíme. Spoušť není příliš hluboká, má poměrně krátký, ale čitelný chod. Ostatní tlačítka se používají velmi dobře. Jejich malý počet je nahrazen možností nastavení parametrů pomocí křížového ovladače a displeje na zadní straně. Stavový displej chybí, což nelze považovat za nevýhodu. Designéři tím ušetřili prostor.




Olympus E-400 s objektivem 40-150 mm

Optický průhledový SLR hledáček není z největších, ale je dobře použitelný, pokud v něm nehledáme i stavové informace. Ty jsou po pravé straně a často si je můžeme zakrýt očnicí hledáčku. Menší zklamání pro nás připravil displej, který na slunci nezobrazuje snímky příliš věrně, je nekontrastní a posunuje barvy do teplejších odstínů.




Olympus E-400 s objektivem 14-42 mm

U kompaktů Olympus byla ještě nedávno zvykem nahrávat nový firmware, pokud uživatel požadoval české menu. U E-400 je čeština již jako jedna z možností přímo ve fotoaparátu.


Vlevo Olympus E-500, vpravo E-400

Překvapení nás čekalo ve chvíli, kdy jsme chtěli manuálně změřit vyvážení bílé. Použití výsledků měření lze nastavit snadno, pouze zvolíme příslušnou předvolbu, ale jak vše změřit? Až po nahlédnutí do manuálu bylo jasné, že nejdříve se musí tlačítku Fn přiřadit funkce pořízení referenčního snímku. Praxe je většinou taková, že tlačítko Fn je doplňkové, tzn. funkce přes něj přístupné jsou dostupné i jinak. Tlačítko Fn zde slouží jako kompenzace menšího počtu tlačítek. Pro náhled hloubky ostrosti a pro pořízení referenčního snímku pro manuální WB je tedy nutno jít do menu a přednastavit funkci programovatelného tlačítka.


Vlevo Olympus E-500, vpravo E-400

Výhody
- antiprachový filtr
- malé kompaktní rozměry těla
- rozměry double zoom kitu a jeho dobrý poměr ceny a výkonu
- duální slot pro xD i CF karty
- české menu


Vlevo Olympus E-500, vpravo E-400

Nevýhody
- horší držení díky absenci gripu
- pomalá automatické ostření v horších podmínkách


Vlevo Nikon D70, vpravo Olympus E-400

Závěr
Olympus E-400 se překvapivě prodává zatím pouze v Evropě. Je zajímavé, že tento fotoaparát nabízející velmi malé rozměry a vysoké rozlišení není nabízen na japonském trhu. Doporučená maloobchodní cena samotného těla je 24 990 Kč včetně DPH. Zoom kit s objektivem 14-42 mm má doporučenou cenu 27 990 Kč včetně DPH a Double Zoom kit s objektivy 14-42 mm a 40-150 mm 31 990 Kč včetně daně.
Celkově lze hodnotit E-400 jako povedený fotoaparát zaměřený na uživatele, kteří mají rádi menší rozměry. Vysoké rozlišení dává prostor pro více úprav a tisk na větší formáty. Na rozdíl od EVF kompaktů ale nabízí výrazně vyšší kvalitu obrazu.

:: Technická specifikace Olympus E-400

[-more-]{Živé fotografie}

Živé fotografie

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

:-(

Autor: FN Muž

Založeno: 08.11.2006, 11:22
Odpovědí: 7

Jsem pro to, aby se zrcadlovky zbytečně nezmenšovali. Kdo to pak má držet??? ;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: :-(

Autor: Jirka Muž

Založeno: 08.11.2006, 13:26

To je věc názoru. Mě by třeba nevadilo kdybych měl něco jako Canon 5D v těle třeba Nikonu FM3. Mohl bych ho mít všude sebou a niž by zabíral moc místa. Já teda nevím jaké mate ruce, ale třeba ta FM3 nebo Leica M není dělaná jen pro děti nebo pro malé lidi:-) Samozřejmě záleží také co fotíte, asi by byla blbost chtít malý foťák a pak na něj nasadit třeba 300/2,8:-)

Odpovědět na příspěvek

RE: :-(

Autor: Jirka Muž

Založeno: 08.11.2006, 13:30

To je věc názoru. Mě by třeba nevadilo kdybych měl něco jako Canon 5D v těle třeba Nikonu FM3. Mohl bych ho mít všude sebou a niž by zabíral moc místa. Já teda nevím jaké mate ruce, ale třeba ta FM3 nebo Leica M není dělaná jen pro děti nebo pro malé lidi:-) Samozřejmě záleží také co fotíte, asi by byla blbost chtít malý foťák a pak na něj nasadit třeba 300/2,8:-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: :-(

Autor: Fn Muž

Založeno: 08.11.2006, 14:32

Co se týká mobility, tak to souhlasím, ale nemůžu si pomoct, do ruky mi sedí víc větší..;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: :-(

Autor: dr. Avalanche Muž

Založeno: 08.11.2006, 14:11

Davam za pravdu, nemam zadne kor moc obri packy, ale 350D je na me opravdu mala. Asi jsem ze sve 10D a pred tim T90 uz rozmazlen. :-D

P.S. Leika je jina liga a R9 neni zrovna nejmensi stroj. :-p

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: :-(

Autor: pepe Muž

Založeno: 09.11.2006, 00:57

Jirka nemluví o R9, ale řadě M.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: :-(

Autor: Mad_Igor Muž

Založeno: 09.11.2006, 15:32

Dlho som pouzival Olympus E-10 a potom som presiel na Canon 350D. V prvom momente som bol nesvoj ale po case som si nan tak zvikol ze ked dnes zoberiem do ruk E-10 tak mi pripada ako neobratny mastodont. Je to podla mna len vec zviku a olympus ma vo svojej rade aj E-500 s plnou velkostou.
Porovnavat sum E-400 s EVF (nie s APS cipom) a nebodaj kompaktom je smiesne. Hlavne ide o to ze niektore kompakty sice maju lepsi sum pri ISO 1600 ale len koli silnejsej (casto az extremnej) technike potlacania sumu. Je to ale na ukor detailu a ja vravim radsej trochu sumu ako plastic people...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: :-(

Autor: McStinger Muž

Založeno: 09.11.2006, 22:34

Nechapem tie vecne kecy o velkosti, niektori by tusim uz nic neodfotili s fotakom mensim nez miesacka na beton. Malokto ma vacsie ruky nez ja. Fotim uz dlhu dobu s 350D s gripom. Ked chcem mat "maly" fotak, hodim grip dolu a nasadim setak. Trh je velky, kazdy ma ine poziadavky. Si myslim, ze je fajn, ze je siroky vyber tiel.
Dneska som E-400 drzal v ruke a je to prijemny fotacik. Kvalita vystupu ma nezaujimala, znacku zatial menit nebudem.

Odpovědět na příspěvek

veľkosť

Autor: laco Muž

Založeno: 08.11.2006, 12:04
Odpovědí: 0

"Díky svým velmi kompaktním rozměrům se chlubí titulem nejmenší a nejlehčí zrcadlovky na světě." - ale pre väčšinu uživateľov je to vada!
Určite by som radšej siahol po poriadnej zrkadlovke a ak by niekto skutočne trval na veľkosti tak si myslím, že možno kompakt s APS snímačom mu urobí lepšiu službu

Odpovědět na příspěvek

Velikost

Autor: Kajmos Muž

Založeno: 08.11.2006, 12:10
Odpovědí: 5

Mnoho lidí si stěžuje na velikost. Zkuste je porovnat s rozměry Olympusů OM, Pentaxu ME Super a dalších manuálních zrcadlovek a zjistíte, že se moc neliší. Sám užívám podobnou a ve spojení s kompaktními, ale vynikajícími, pevnými objektivy jsem rád, že můj foťák není velký a těžký.

Odpovědět na příspěvek

RE: Velikost

Autor: FN Muž

Založeno: 08.11.2006, 12:55

Asi máš ruce (spíš ručičky) jako jemná dívka. Ale pro chlapy, si myslim, je to spíš nevýhoda a ne každej má na to (nebo se mu chce dávat tolik peněz) za zrcadlovku vyšší třídy (např. místo EOS 400D koupit EOS 30D)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Velikost

Autor: kromec Muž

Založeno: 08.11.2006, 17:44

Ale E400 stoji jako zrcadlovka vyssi tridy cena zakladniho setu je 26000kc

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Velikost

Autor: pepe11 Muž

Založeno: 09.11.2006, 00:54

Jo, pořádný packy a penis, moje řeč:-) Macho rulezz. Jinak takovej Nikon FM2 je pro školačky, máte recht,odborníku:-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Velikost

Autor: vvv Muž

Založeno: 11.11.2006, 15:39

a pak už nezůstává prostor pro pořádný rozum...s přimeřeným IQ..ne ISO...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Velikost

Autor: m Muž

Založeno: 06.08.2007, 23:03

co to kecas ? Nikon FM2 je kvalita a urcite skolacky s nim nefotia

Odpovědět na příspěvek

optika

Autor: kajmos Muž

Založeno: 08.11.2006, 13:21
Odpovědí: 3

Jak se tak koukám, tak speciálně k tomuhle modelu by se parádně hodily objetivy jako jsou Pentax DA 21, 40 a 70. Škoda, že Oly nic takového nenabízí. Pentax má tyto poklady a zase nemá něco jako E400.

Odpovědět na příspěvek

RE: optika

Autor: Mad_Igor Muž

Založeno: 09.11.2006, 15:36

ale ved Oly ma predsa skvele Zuiko objektivy a v hre je uz aj Leica. A nesmieme zabudat ani na Sigmu a napr. jej bigmu 50-500mm lebo ked bude v predaji tak sa nam 4/3kari budu smiat ze maju sklo 100-1000mm pri F6,3 a to za smiesnych 40 litrov.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: optika

Autor: Kajmos Muž

Založeno: 09.11.2006, 18:40

Asi máte pravdu. Ale já to myslel spíš tak, že by se k tomu hodily takto malé pevné objektivy. A ty Olympus opravdu nenabízí. Ta 25mm Leica bude velice zajímavá. Doufejme, že nebude ze Leica peníze, až bude výhledově na trhu. Osobně mám raději pevné objektivy, tak si počkejme na další. Má představa je následující - sestava pevných objektivů (35EQ): 20, 35, 50, 100mm a pak by se vidělo.
Jinak ta Sigma musí být na zvěř dost dobrá.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: optika

Autor: Kajmos Muž

Založeno: 09.11.2006, 19:07

Asi máte pravdu. Ale já to myslel spíš tak, že by se k tomu hodily takto malé pevné objektivy. A ty Olympus opravdu nenabízí. Ta 25mm Leica bude velice zajímavá. Doufejme, že nebude ze Leica peníze, až bude výhledově na trhu. Osobně mám raději pevné objektivy, tak si počkejme na další. Má představa je následující - sestava pevných objektivů (35EQ): 20, 35, 50, 100mm a pak by se vidělo.
Jinak ta Sigma musí být na zvěř dost dobrá.

Odpovědět na příspěvek

Neprekvapilo

Autor: Pavel Muž

Založeno: 08.11.2006, 14:40
Odpovědí: 2

Cekal jsem trochu lepsi obrazky... Snimky jsou vlastne nepouzitelne uz pri ISO 800 (bez zmensovani)... Njn... aby to nedopadlo tak, ze EVF a super kompakty pak nebudou lepsi nez "nejmensi zrcadlovka" na svete... ted uz je to tak na hrane... Osobne bych volil asi EVF nebo namakanej kompakt, nez tohle... Vykon nic moc, srani s objektivama a jeste takovy maly telo... (pozn. pro reagujici osobne se taham s 1D line)...

Odpovědět na příspěvek

RE: Neprekvapilo

Autor: RR Muž

Založeno: 08.11.2006, 22:55

Tohle muze napsat jen magor, ktery nevi, o cem je rec. Presel jsem z tech \"nejlepsich\" kompaktu a EVF na DSLR E500 a zpet bych se nevratil ani nahodou. Je prilis mnoho veci, ktere kompakt pres sebelepsi snahu NEVYFOTI. Pokud navic investujete do kvalitnich objektivu se svetelnosti 2.8-3.5 (celkem sranda za asi 50000), tak se znatelne setrou rozdily i mezi podobne vybavenymi Canony a Nikony odpovidajici cenove hladiny (libi se mi polemiky kolem jednotlivych znacek DSLR, pricemz se prakticky vzdy hodnoti fotaky se setovymi objektivy...). Nerikam, ze obcas nenosim v kapse kompakt, ale jen proto, ze treba T1 od Sony je fakt kapesni kompakt. PS - pokud nekdo rika, ze kompakt nahradi fotomobilem, pak se asi v zivote nepodival na to, co vyfotil...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Neprekvapilo

Autor: Radek Muž

Založeno: 04.12.2006, 10:10

Prvni pulka prizpevku OK, ale ohledne te druhe bych mel vyhradu, je to znacne naivni. Kompakty v kvantite jake se chrli dnes zcela zaniknou, uz treba proto ze do roka tu mame 5Ppix mobily s AF a bleskem a pak uz jenom jde o to (protoze porad stoji okolo 10kKc) jaka je frekvence vymeny mobilu. Proste novy mobil kvuli fotaku si nikdo nekoupi, ale pokud si bude kupovat mobil tak tam bude fotak. A klicove je to ze 95% soucasnych uzivatelu kompaktu nepozna rozdil. A mobil maji vsude sebou. Kompakt je krabicka navic.

Odpovědět na příspěvek

E500 v. E400

Autor: Navrátil Muž

Založeno: 08.11.2006, 17:27
Odpovědí: 2

Chtěl bych nejprve poděkovat autorovi článku, dost dobré infoarmace, díky.
Měl jsem možnost držet obě DSLR na DIGITEXu 2006 a musím kontsratovat, že opravdu se E400 drží dost špatně, a to nemám nějak velké ruce. E500 se drží mnohem lépe.
Co se týká názoru v příspěvku Pavla, že EVF nebo super kompakt budou lepší než E400, tak musím použít citaci jednoho známého fotografa: "Pořád je lepší jakákoliv DSLR než kompakt či EVF". Pokud totiž objektivně porovnáme možnosti nastavení parametrů u DSLR, technické kvality fotek a možnosti rozříření DSLR, tak mu musím jenom dát za pravdu. Je výhodnější dokupovat rozšíření DSLR než neustále měnit EVF či kompakt pokaždé, když mě jejich možnosti začnou omezovat v kreativitě fotografování.

Odpovědět na příspěvek

RE: E500 v. E400

Autor: Nill Muž

Založeno: 08.11.2006, 20:18

Jeden kompakt kterej bude lepsi se urcite najde - Sony R1 :). Tomuhle Olympu fandim, jeste aby k nemu byl setak 14-100 a bude to dokonala nahrada nejvyspelejsich EVF. Teda jeste makroobjektiv bude chybet...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: E500 v. E400

Autor: Navrátil Muž

Založeno: 08.11.2006, 21:45

No, jenom díky tomu, že používá CMOS snímač o rozměru 21,5x14,4 mm, ale ta hmotnost 995 g včetně baterie a hlavně rozměry ze SONY dělají pěkného "cvalíka".

Odpovědět na příspěvek

Kvalita

Autor: Pavel Muž

Založeno: 08.11.2006, 20:10
Odpovědí: 0

Myslím že by neškodilo zastavit ten hon za Megapixely.Tomuhle Olympusu by slušelo 6-7 Mpx a obraz by nejspíš byl kvlalitnější.

Odpovědět na příspěvek

Sum

Autor: Astern Muž

Založeno: 08.11.2006, 21:01
Odpovědí: 0

Podla sumovej tabulky mi to pripada ako nejaky kompakt :-(.

Odpovědět na příspěvek

Šum

Autor: Vladis Muž

Založeno: 09.11.2006, 07:42
Odpovědí: 0

...a tak som stále veril, že Olympus už konečne prestane vyrábať šumáky a priblíži sa k DSLR ku Canonu.

Odpovědět na příspěvek

Velikost

Autor: Fanous Muž

Založeno: 09.11.2006, 08:35
Odpovědí: 1

Nebudu tady rozebírat rozdíl mezi EVF kompakty a DSLR, protože si myslím, že je jednoznačně kvalita DSLR někde jinde. Osobně vlastním Canon 20D a už delší dobu sleduju Olympus a jeho 4/3 systém. Osobně si myslím, že to byl krok špatným směrem už jen díky tomu, že nikdy nebude obrazový výkon roven konkurenci (menší snímač - vyšší šum). A pak velikost. Olympus je výborná značka na trhu s kompakty, proč ne i s E-systémem. Je mi jasné, že chce protlačit DSLR masám a těžit pak na prodeji objektivů. ALE, je tady to ale. Já osobně to vidím tak, že pokud chci zrcadlovku, tak si jí kupuju kvůli focení a né proto abych jí měl pořád u sebe. Na to si radši pořídím kompakt. V případě, že chci mít nejmenší zrcadlovku pořád u sebe tak bych k ní měl mít nějaký univerzální zoom a to pokud možno v ekvivalentu ke kinofilmu 24-200 a v tom případě pozbývá smysl mít možnost měnit objektivy... V mém případě vím, že jdu fotit tak si na záda hodím batoh, kde mám svých 15kg skla a jdu fotit:) Nezdá se mi to jako velké plus mít nejmenší zrcadlovku. Možná kdyby se prodávala v japonsku. Stejně tak mít na něčem takovém nasazený objektiv o ohnisku 400mm musí být peklo. Každý má holt jiný pohled na věc.

Odpovědět na příspěvek

RE: Velikost

Autor: Nill Muž

Založeno: 10.11.2006, 01:48

To je ovsem Tvuj subjektivni uhel pohled, ne kazdymu se chce tahat 15 kg. Proc by se Olympus zbytecne snazil konkurovat Canonu a Nikonu, kdyz muze vyuzit vyhod 3/4 systemu a nabidnout trhu to co konkurence nemuze?
Az Olympus udela i univerzalni objektiv, tak uz nebude moc duvodu proc kupovat vyspely EVF stroje. A trh s EVF je dost velkej tak proc si neukousnout:).

Odpovědět na příspěvek

He he

Autor: malinm Muž

Založeno: 09.11.2006, 09:01
Odpovědí: 2

.. jezis tady je zas sumovych chytraku .. by me zajimalo, kolik mate doma fotek na A3ce nebo na A4ce ..

Odpovědět na příspěvek

RE: He he

Autor: revell Muž

Založeno: 09.11.2006, 19:05

vsechny ne? :-)
ty ne?

Ja si obcas tisknu z na laserove tiskarne+fotograficky papir nebo obyc a staci mi to :-). Kdyz se povede pekna fotka tak to hodim do spolecne kuchyne na internatu a hned to tam vypada lepe, i ze tam nekdo zije.
Pro rodice, kamarady to necham poslat do sberny a vyvolam na 10x15.

Odpovědět na příspěvek

RE: He he

Autor: Ruun Muž

Založeno: 27.11.2006, 18:39

No dávam tlačiť fotky profesionálne na 40x30 a výsledok je oproti tomu čo je na obrazovke omnoho lepší. Pretože tlačiareň nemá dvovod bodkovať fotku:). A to fotím na E-500vke.
Inak super článok.
Ďakujem.

Odpovědět na příspěvek

Hledáček

Autor: Salpa Muž

Založeno: 09.11.2006, 12:33
Odpovědí: 3

Proč píšete, že hledáček není z největších?
Optický SLR hledáček má pokrytí záběru cca 95% a zvětšení 0,92x (s 50 mm objektivem zaostřeným na nekonečno při dioptrii -1D). Canon 400D má zvětšení 0,8...Nikon D50 taky 0,8... profi Canon 30D má 0,9 ...tenhle hledáček je nadprůměrně velký !!!!

Odpovědět na příspěvek

RE: Hledáček

Autor: Mirek Muž

Založeno: 09.11.2006, 13:56

Jenze velikost hledacku je vztazena k velikosti snimaciho prvku :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Hledáček

Autor: Salpa Muž

Založeno: 09.11.2006, 14:58

humor ne ? :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Hledáček

Autor: malinm Muž

Založeno: 09.11.2006, 16:36

.. velikost hledacku je samozdrejme vztazena k velikosti snimace .. velikost matnice s 95% pokritim = 95% velikosti snimace ..

Odpovědět na příspěvek

Hledám lepší

Autor: Darkblue Muž

Založeno: 16.11.2006, 12:04
Odpovědí: 2

Nekoupím ho z těchto důvodů:
1. Vysoký šum
2. Nemá stabilizátor
3. Nemá live view
Až bude na trhu takový photo, tak ho koupím.
Zatím k němu má nejblíže Olympus/Panasonic nebo Sony

Odpovědět na příspěvek

RE: Hledám lepší

Autor: eda Muž

Založeno: 26.11.2006, 12:43

Ale je všeobecně známo, že Panasonic, jakýkoliv, má VŽDY nejvyšší šum. Kupte CANON a máte klid :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Hledám lepší

Autor: Juro Muž

Založeno: 02.05.2007, 20:59

LEnze ak si vsimnete tak kazdy fotak zo stabilizatorom ma vyssi sum. To je sposobene dlzkov vodicov od snimaca po cip. Proste ak je cip zaveseny na stabilizatore tak musi mat dlhsie vodiece a tym padom sa tam zvysuje aj sum.

Odpovědět na příspěvek

DOTAZ

Autor: Martin Muž

Založeno: 21.11.2006, 22:59
Odpovědí: 1

Dobrý den,chtěl jsem se zeptat,jaké karty zvládne E-400 >> 1GB , 2GB, 4GB?????
Zvládlo by to compact-flash-cf-sandisk extreme III ?????

http://www.megao
bchod.cz/compact-flash-cf
-/sandisk-compact-flash-c
ard-extreme-iii-133x-2gb/

Odpovědět na příspěvek

RE: DOTAZ

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 22.11.2006, 13:31

2 GB zvladne zcela urcite, mel by umet i pres 4 GB. Extreme III karty take zvladne, otazkou ale je, zda-li vyuzije jejich rychlostni potencial.

Odpovědět na příspěvek

DOTAZ 2

Autor: Martin Muž

Založeno: 24.11.2006, 16:00
Odpovědí: 4

Mám ještě jednu otázečku,má E-400 české menu? Díky za odpověď

Odpovědět na příspěvek

RE: DOTAZ 2

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 24.11.2006, 16:09

Ano, ceske menu ma. Viz http://www.fotografovani.
cz/art/forec_amater/olymp
us-e-400-r.html?pos=2

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: DOTAZ 2

Autor: Martin Muž

Založeno: 24.11.2006, 16:18

No jo,ale já ji můřu sehnat za 26700,a tam není čeština a to mě ... vadí,nejde tam pak nějak dohrát

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: DOTAZ 2

Autor: OuvejAchich Muž

Založeno: 25.11.2006, 23:04

Pokud vím, tak čeština lze stáhnout z internetu přiloženým programem.

Odpovědět na příspěvek

Otázka

Autor: Martin Muž

Založeno: 26.11.2006, 13:39

Takže myslíš tím programem >>>>Olympus Master, Olympus Viewer nebo Olympus Studio tím tam pak dostanu češtinu???

Odpovědět na příspěvek

Ovládání

Autor: Béďa Muž

Založeno: 24.11.2006, 22:50
Odpovědí: 0

Na Invexu jsem ho měl v ruce a hodně mě překvapilo ovládání. Počet a rozložení tlačítek jsou stejné jako u E-500 ale na rozdíl od ní nemají tlačítka směrového kříže žádnou funkci - jen pro posun v menu a po obrazovce. E-500 tam měla rychlý přístup k nastavení ISO, vyvážení bílé, zaostřovaní a měření expozice. Nechápu proč ty funkce zrušily, ničemu nepřekáželi a teď se k nim musí složitě skákat.

Odpovědět na příspěvek

Hledám Český Manuál na E-400

Autor: Bakbak Muž

Založeno: 19.12.2006, 14:52
Odpovědí: 1

Hledám Český Manuál na E-400
Děkuji

Odpovědět na příspěvek

RE: Hledám Český Manuál na E-400

Autor: Martin Muž

Založeno: 26.11.2008, 13:05

Dobrý den, nemáte náhodou český manul k E 400?
děkuji

Odpovědět na příspěvek

poradite

Autor: bubo Muž

Založeno: 12.01.2007, 00:41
Odpovědí: 0

Nikon D80 alebo Olympus E400...neviem sa rozhodnut, + -, neviem...vdaka za rady

Odpovědět na příspěvek

OM objektivy

Autor: os Muž

Založeno: 15.02.2007, 22:01
Odpovědí: 0

Čtyřstovka má redukci na OM objektivy.
Stále fotím s OM2, i když mi přibyla Oly SP-500UZ,
se kterou jsem uspěšně nafotil svatbu. Nicméně se ohlížím po variantě a kombinaci digi těla k OM Zuico objektivů, v což jsem už nedoufal. Kolega mi poradil ať si 400. koupím a vyzkouším, není tu někdo kdo už to udělal a poradil by? Jde mi o kvalitu snímku ani ne tak o držení a pod. nesmysly.

Odpovědět na příspěvek

Olympus E-400

Autor: Tony Muž

Založeno: 07.06.2007, 19:25
Odpovědí: 0

Koupil jsem si ho a jsem s ním naprosto spokojený! - Ty rádoby profesionální kecy nemají s tímto klenotem nic společného. Kdo chce kompakt, ať si jej koupí a neotravuje...

Odpovědět na příspěvek

Kto ho už držal v ruke:-))))))

Autor: Filip Muž

Založeno: 24.08.2007, 11:57
Odpovědí: 1

Zdravím všetkých mám závažný problém.Uvažujem o kúpe E 400 alebo E 410.Ja som síce zástancom toho, že s rozmernejším a ťažším fotoaparátom sa mi fotí lepšie než z takýmto krpcom, ale chcel by som vedieť názor niekoho kto fotoaparát držal v rukách.Chcel by som ho totiž pre moju priaťeľku a ona má naozaj veľmi malé ruky takže sa mi zdá tento fotoaparát pre ňu vhodný.Prosím poradťe mi niekto ,drží sa tento olymus v rukách dobre alebo zle????

Odpovědět na příspěvek

RE: Kto ho už držal v ruke:-))))))

Autor: Pisek Muž

Založeno: 10.10.2007, 21:28

Určite pro přitelkyni je to vhodna zrcadlovka,drzi se myslim nadmíru dobře:).

Odpovědět na příspěvek

Popruh

Autor: K. Muž

Založeno: 07.09.2011, 20:58
Odpovědí: 0

Lidi, pls... Chci se zeptat, mám popruh za krk, ale na tomto fotoaparátu mi chybí jeden ten zobáček na pověšení, dá se to dokoupit nebo něco? :) prosím poraďte... :)

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: