Panasonic Lumix DMC-G6 „poprvé v ruce“ - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Recenze - fotoaparáty

Panasonic Lumix DMC-G6 „poprvé v ruce“

24. dubna 2013, 06.49 | Panasonic spolu s kompaktním systémovým fotoaparátem GF6 představil také nový model v řadě G – Lumix G6, nástupce G5, který dnes uvádí na trh. Novinka má jednotku Wi-Fi a vylepšený elektronický hledáček. Další inovace se týkají obrazové kvality a možností videa. Po představení jsem G6 s novým objektivem mohl krátce vyzkoušet. Výběr prvních zkušebních snímků připojuji.

Samotnému prvnímu představení foto-videopřístroje Panasonic Lumix G6 předcházely údaje a grafická vyjádření, zaměřené na trend prodejů různých typů fotoaparátů se zvláštním důrazem na bezzrcadlovky, tedy DSLM přístroje (Digital Single Lens Mirrorless, "digitální jednooké bezzrcadlovky", jejichž typickými představiteli jsou právě přístroje Lumix řad G a GH se zabudovaným elektronickým hledáčkem), a to i ve srovnání s digitálními zrcadlovkami – DSLR, tedy Digital Single Lens Reflex přístrojům.

 

bezzrcadlovky: trendy prodejů/podíly na trhu

 

Bezzrcadlovky a zrcadlovky: trendy prodejů a podíly na trhu s využitím údajů od GfK. Jeden z panelů na prezentaci ve Vídni, které uveřejnil Ichiro Kitao, Director of Digital Still Camera Business Division AVC Networks Company, Panasonic Corporation. Zajímavé je, že Evropa při srovnání podílu bezzrcadlových systémových přístrojů na trhu fotoaparátů s výměnnými objektivy, resp. v porovnání s digitálními zrcadlovkami, předstihla Severní Ameriku o 6 %.  

 

Ichiro Kitao prezentuje Lumix G6, tiskovka Vídeň

 

Ichiro Kitao na vídeňské tiskové konferenci prezentuje Lumix G6.

 

Ichiro Kitao prezentuje Lumix G6, tanečníci pak GF6 - tiskovka Vídeň

 

Ichiro Kitao drží v rukou Lumix G6, tanečníci pak ještě více kompaktní Lumix GF6.

 

velké finále prezentační akce ve Vídni: Ichiro Kitao a další protagonisté programu s nejnovějšími přístroji Panasonic Lumix

 

Velké finále prezentační akce ve Vídni: Ichiro Kitao a další protagonisté programu pózují s nejnovějšími přístroji Panasonic Lumix – v úsměvném kontrastu s fotografem, který na akci zabloudil "z minulosti".

 

Panasonic Lumix DMC-G6

 

Lumix G6 je vybaven obrazovým snímačem Live MOS 4/3 formátu s rozlišením přibližně 16 milionů pixelů, novým procesorem Venus Engine s pokročilou technologií zpracování dat a inovovaným vysokorychlostním systémem automatického zaostřování. Ten díky funkci Low Light AF spolehlivě funguje i při nízké hladině osvětlení a opět nabízí různé režimy včetně vícebodového a bodového AF s výběrem bodu či oblasti, zachycení tváří v záběru a AF Tracking, který umožňuje sledovat a udržet zaostřený vybraný objekt i pokud se pohybuje. 

 

Panasonic Lumix DMC-G6 „poprvé v ruce“

 

Citlivost ISO je nově možno nastavit v rozšířeném rozsahu od 160 až do 25 600. Sekvenční snímání má rychlost až sedm snímků za sekundu v plném rozlišení. Snímač a procesor umožňují nahrávat video v kvalitě Full HD 1080/50p se stereozvukem, přidán byl i videorežim 24p, který umožňuje zachycené videoklipy přehrávat ve "filmovém formátu". Uživatel má na výběr progresivní AVCHD a MP4, různé komprese a možnosti kompatibility, dlouhé nahrávací časy, okamžitou kontrolu přístupu, moderní AF systém a objektivy Lumix G vhodné pro natáčení filmů.

 

Lumix G6 - detail I: pravá strana zepředu

 

Lumix G6 – detail I: Pravá horní zepředu ukazuje tvarování horní části madla a jak je umístěna spoušť, "zoomovací páčku" pro zvětšování a zmenšování zobrazení a při použití objektivu s elektronickým zoomem ("Power Zoom") i zoomování plus LEDku – pomocné osvětlení autofokusu a indikace aktivované samospouště.

 

Lumix G6 má opět třípalcový výklopný a libovolně otočný dotykový displej a elektronický hledáček s rychlou odezvou, který má OLED panýlek s rozlišením 1440 kpx. OLED hledáček je nejen jasnější než tradiční LCD, ale také má rychlejší zobrazení, nabízí lepší viditelnost za jasného slunečního světla a má nižší spotřebu energie. Nechybí oční senzor, okulár hledáčku je dostatečně předsunut nad úroveň zadní stěny s displejem pro pohodlné použití a opatřen měkkou očnicí, nechybí dioptrická korekce.

 

Lumix G6 - detail II: pravá strana zezadu

 

Lumix G6 – detail II: Pravá horní část zezadu s akcentem na otočný volič režimů, páčku pro zapnutí/vypnutí přístroje a tlačítka pro pohotovou aktivaci (a vypnutí) inteligentní automatiky a pořizování videozáznamu. Vidět je i dvojici tlačítek se zdvojenou, respektive volitelnou funkčností a zadní otočné kolečko a případně i páčka pro zvětšování a zmenšování zobrazení.  

 

Hledáček lze s výhodou využít pro fotografování i natáčení videoklipu, kdykoli je to vhodnější nebo příjemnější než použití displeje, zobrazuje fakticky totéž co velký displej, a to včetně prakticky řešené elektronické vodováhy – umělého horizontu. Velký displej lze obdobně s výhodou využít jak pro snímání, a to i z neobvyklých úhlů a pozic, kdy uplatníme jeho výklopné a otočné provedení, tak i přehrávání snímků a klipů, ale také pro velmi intuitivní celkové ovládání fotoaparátu.

 

Pokud uživatel preferuje dotykové ovládání, pak v případě G6 bude nadšen, poněvadž je komplexní a umožňuje jak velice pohotové úkony, typicky výběr či posun aktivní AF oblasti či bodu, kdy lze nastavit zaostření bezprostředně na předmět, nebo do pozadí, a to i při momentálním použití digitálního hledáčku, tak i samotnou expozici dotykem.

 

Lumix G6 - detail III: kryt prostoru pro baterii a kartu

 

Lumix G6 – detail III: Kryt prostoru pro 7,2V lithium-iontovou baterii DMW-BLC12E s kapacitou 1200 mAh a energií 8,7 Wh, kde je také slot pro paměťovou kartu (SD, SDHC, SDXC).

 

Lumix G6 má stejně jako GF6 zabudovanou Wi-Fi jednotku a umožňuje pohotové připojení pomocí NFC – Near Field Communication. Po úvodním nastavení lze přístroj bezdrátově spojit s tablety a smartphony jednoduchým dotykem, aniž by uživatel musel znovu zadávat autorizační údaje. Do připojeného tabletu nebo chytrého telefonu lze posílat snímky a jejich prostřednictvím pak dále na internet nebo pomocí e-mailu zasílat na vybrané elektronické adresy, ale díky funkci Remote schooting lze tablet nebo mobil také použít pro dálkové ovládání foto-videoaparátu – s využitím výhody zobrazení na velkém displeji, případně umístění přístroje na nedostupném místě nebo speciálním stanovišti, kde není přítomnost fotografa možná nebo vhodná.

 

Lumix G6: hlavní údaje

 

Čyři základní charakteristiky foto-videoaparátu Lumix G6 tak, jak je prezentoval Ichiro Kitao na vídeňské tiskové konferenci.

 

Panasonic Lumix G6 – první zkušební snímky

 

Pro krátké praktické vyzkoušení v ulicích Vídně jsem měl samozřejmě k dispozici vzorek fotoaparátu z předprodukční série, který obdobně jako kompaktní model GF6 nebyl ještě plně funkční. Objektiv byl také nový, a to univerzální desetinásobný zoom Lumix G Vario HD 14–140 mm 1:3,5–5,6 Aspherical/Power O.I.S., který představuji v samostatném článku. A ještě uvedu stejnou poznámku k přepočtu použité ohniskové vzdálenosti na formát šíře 35 mm, jako v případě Lumixu GF6: Pro 4/3 digitální standard platí pro přepočet koeficient 2×, ovšem exif metadata snímků obsahují „mírně“ jiné přepočtené hodnoty. V popiscích snímků uvádím tato data podle zásady „co je psáno, to je dáno“. Podrobnosti o Lumixu G6 připojím k recenzi po realizaci testu.

 

tramvaj

 

Tramvaj. Vlevo ohnisková vzdálenost 40 mm (ekv. u 35mm formátu 83 mm), čas expozice 1/640 s, clonové číslo 4,7 a citlivost ISO 160. Vpravo 14 mm (ekv. 29 mm), čas 1/1000 s, clona 3,5 a citlivost ISO také 160.

 

v tramvaji

 

V tramvaji. Ohnisková vzdálenost 14 mm (ekv. 29 mm), čas 1/60 s, clona 3,5 a citlivost ISO 160.

 

 

Na „okruhu“. Vlevo ohnisková vzdálenost 14 mm (ekv. 29 mm), čas 1/320 s, clona 6,3 a citlivost ISO 160. Vpravo 32 mm (ekv. 66 mm), čas 1/320 s, clona 8, citlivost ISO 160.

 

kola

 

Jízdní kola. Ohnisko 14 mm (ekv. 29 mm), čas 1/200 s, clona 3,5 a citlivost ISO 160.

 

kolo

 

Jízdní kolo. Ohnisko 15 mm (ekv. 31 mm), čas 1/160 s, clona 4,5 a citlivost ISO 640.

 

cyklisté ve městě

 

Cyklisté ve městě. Vlevo ohnisko 21 mm (ekv. 43 mm), čas 1/250 s, clona 6,3 a citlivost ISO 160, vpravo 14 mm (ekv. 29 mm) a clona 5,6, čas a citlivost shodné.

 

modelky I

 

Modelky I. Ohnisko 14 mm (ekv. 29 mm), čas 1/200 s, clona 3,5 a citlivost ISO 400.

 

modelky II

 

Modelky II. Ohnisko většinou 14 mm (ekv. 29 mm), ale také 19, případně 17 mm (ekv. 39, resp. 35 mm), čas 1/200, nebo 1/250 s, clona 3,5 (3,8) a citlivost ISO 400.

 

Španělská jezdecká škola I

 

Španělská jezdecká škola I. Ohnisko 14 mm (ekv. 29 mm), časy různé, mezi 1/100 a 1/60 s, clona 5,6 (ale i 3,5), citlivost nejčastěji 1600 ISO, ale použil jsem i 2000 ISO.

 

Španělská jezdecká škola II

 

Španělská jezdecká škola II, různý režim vyvážení bílé, automatika a denní světlo. Ohnisko 14 mm (ekv. 29 mm), čas 1/100 s, clona 5,6 a 5,4 a citlivost 1600 ISO.

 

Španělská jezdecká škola III

 

Španělská jezdecká škola IIIOhnisko 55 mm (ekv. 114 mm), čas 1/100 s, clona 6,3 a citlivost 1600 ISO.

 

Španělská jezdecká škola IV

 

Španělská jezdecká škola IV. Ohnisko 46 mm (ekv. 95 mm), čas 1/100 s, clona 6,3 a citlivost 1600 ISO.

 

Španělská jezdecká škola V

 

Španělská jezdecká škola V. Vlevo ohnisko 73 mm (ekv. 151 mm), čas 1/100 s, clona 6,3 a citlivost 1600 ISO, vpravo 40 mm (ekv. 83 mm), čas 1/100 s, clona 7,1 a citlivost 1600 ISO.

 

Španělská jezdecká škola VI

 

Španělská jezdecká škola VI. Ohnisko 109 mm (ekv. 226 mm), čas 1/100 s, clona 6,3 a citlivost 1600 ISO.

 

konírna I

 

Konírna I – portréty ustájených koní. Ohnisko 40 mm (ekv. 83 mm), čas 1/100 s (nebo 1/80 i 1/60 s), clona 4,7 a citlivost 640 ISO.

 

konírna II

 

Konírna II – portréty ustájených koní. Ohnisko 40 mm (ekv. 83 mm), čas 1/160 a 1/200 s, clona 5,6 a citlivost 640 ISO.

 

konírna III

 

Konírna III – portréty ustájených koní. Ohniskové vzdálenosti 40 a 130 mm (ekv. 83 a 270 mm), časy 1/160, 1/200 i 1/250 s, clona 5,0 a 5,6 a citlivost 640 ISO.

 

konírna IV

 

Konírna IV – sedla a postroje. Efekt Hvězdičky. Ohnisko 14 mm (ekv. 29 mm), čas 1/60 s, clona 3,5 a citlivost 500 ISO.

 

konírna V

 

Konírna V – celkový pohled s využitím programu Panorama. Ohnisko 14 mm (ekv. 28 mm), čas 1/200 s, clona 3,5 a citlivost 160 ISO.

 

kočka I

 

Kočka I. Ohnisko 55 mm (ekv. 114 mm), čas 1/125 s, clona 5,1 a citlivost 400 ISO.

 

kočka II

 

Kočka II. Stejné nastavení. 

 

kočka III

 

Kočka III. Také stejné nastavení.

 

jízda fiakrem I

 

Jízda fiakrem I. HDRI – zobrazení s rozšířeným dynamickým rozsahem; funkce umožňuje i různá uživatelská nastavení. Vlevo ohnisková vzdálenost 14 mm (ekv. u 35mm formátu 29 mm), čas expozice 1/160 s, clonové číslo 5,0 a citlivost ISO 160. Vpravo stejné ohnisko, čas 1/100 s, clona 4,1 a citlivost ISO také 160.

 

jízda fiakrem II

 

Jízda fiakrem II. Také funkce HDR. Ohnisko 14 mm (ekv. 29 mm), čas 1/200 s, clona 4,5 a citlivost ISO 160.

 

mezi jízdami

 

Mezi jízdami. Ohnisko 14 mm (ekv. 29 mm), čas 1/320 s, clona 6,3 a 5,6 a citlivost ISO 640.

 

Hofburg I

 

Hofburg I. Ohnisko 40 mm (ekv. 83 mm), čas 1/320 s, clona 7,1 a citlivost ISO 160.

 

Hofburg II

 

Hofburg II. Ohnisko 84 mm (ekv. 174 mm), čas 1/500 s, clona 7,1 a citlivost ISO 160.

 

Hofburg III

 

Hofburg III. Ohnisko 84 mm (ekv. 174 mm), čas 1/500 s, clona 7,1 a citlivost ISO 640. 

 

erb a kostel

 

Erb a kostel. Vlevo ohniskov 73 mm (ekv. 151 mm), čas 1/160 s, clona 5,4 a citlivost ISO 640. Vpravo 14 mm (ekv. 29 mm), čas 1/800 s, clona 9 a citlivost ISO 160.

 

kostel HDRI

 

Kostel HDRIVlevo ohnisko 21 mm (ekv. 43 mm), čas 1/500 s, clona 10 a citlivost ISO 640. Vpravo ohnisko 14 mm (ekv. 29 mm), čas 1/400 s, clona 6,3 a citlivost ISO také 640.

 

sloup a kašna

 

Sloup a kašna. Vlevo ohnisko 19 mm (ekv. 39 mm), čas 1/400 s, clona 7,1 a citlivost ISO 640. Vpravo ohnisko 14 mm (ekv. 29 mm), čas 1/400 s, clona 6,3 a citlivost ISO také 640.

 

město HDRI - evokace kolorované pohlednice či autotypie

 

Město HDRI – evokace historické kolorované pohlednice či autotypie. Ohnisko 19 mm (ekv. 39 mm), čas 1/320 s, clona 6,3 a citlivost ISO 160.

 

Vídeň - kombinace historické a moderní architektury

 

Vídeň – kombinace historické a moderní architektury. Vlevo ohnisko 28 mm (ekv. 58 mm), čas 1/400 s, clona 9 a citlivost ISO 640. Vpravo ohnisko 14 mm (ekv. 29 mm), čas 1/250 s, clona 6,3 a citlivost ISO také 640.

 

prodejna tabáku u stanice podzemky

 

Prodejna tabáku u stanice podzemní dráhy. Vlevo ohnisko 14 mm (ekv. 29 mm), čas 1/250 s, clona 5,6 a citlivost ISO 640. Vpravo ohnisko 30 mm (ekv. 62 mm), čas 1/200 s, clona 6,3 a citlivost ISO také 640.

 

Zde si můžete v novém okně otevřít krátký článek s důležitými údaji, především od kdy bude Lumix G6 v prodeji, v jakých prodejních sadách a za jaké orientační ceny, ale také se základním přehledným představením G6 "v kostce".

 

Chcete-li, zde si můžete otevřít recenzi předešlého modelu, Lumix G5. 

 

Přílohy:

Tématické zařazení:

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: