Panasonic Lumix L1 - zrcadlovka pro fajnšmekry v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Recenze - fotoaparáty

Panasonic Lumix L1 - zrcadlovka pro fajnšmekry v praxi

31. října 2006, 00.00 | Kolem úplně první DSLR Panasonic se toho nadiskutovalo mnoho. Nejvíce zřejmě po jejím představení, kdy bylo potvrzeno, že to nebude fotoaparát pro masovou spotřebu. Proč? Cena setu těla Lumix L1 a objektivu 14-50/2,8-3,5 je značně vysoká, což má i své důvody, ale pro běžné uživatele to není. Co tedy L1 nabízí a jak fotografuje?

{Popis a konstrukce}

Kolem úplně první DSLR Panasonic se toho nadiskutovalo mnoho. Nejvíce zřejmě po jejím představení, kdy bylo potvrzeno, že to nebude fotoaparát pro masovou spotřebu. Proč? Cena setu těla Lumix L1 a objektivu 14-50/2,8-3,5 je značně vysoká, což má i své důvody, ale pro běžné uživatele to není. Co tedy L1 nabízí a jak fotografuje?

Konstrukce a design
První impulz různorodých emocí přišel ve chvíli, kdy byly zveřejněny první snímky, jak bude L1 vypadat. Je zde jasně patrný odkaz na filmové manuální přístroje, z nichž si L1 bere hranatý tvar těla, volič času expozice, nebo styl některých přepínačů. Spíše než funkčním gripem je tělo vybaveno výrazným výstupkem na přední straně, díky čemuž se dá fotoaparát poměrně pohodlně držet. Velká část plochy těla je pogumována. Samotná kostra těla je vyrobena z hořčíkové slitiny.

Proč působí L1 na první pohled zvláštně? Rozměry i tvarem se vymyká současným DSLR. Nejblíže má k Olympusu E-330, z něhož také do jisté míry vychází (resp. mají několik společných konstrukčních prvků). Ostatně není žádným tajemstvím, že Olympus a Panasonic spolupracují na standardu 4/3. Nebude tak pro nás pohled na bokem vedený optický hledáček ničím překvapujícím. Díky tomu nemá na horní straně výstupek optického hledáčku, který je pro ostatní DSLR charakterizující.

Zajímavým technickým řešením, které bylo použité již na EVF kompaktu Panasonic Lumix LC1 (design obou fotoaparátů je více než podobný), je systém výklopného vestavěného blesku. Dvojice kloubů umožňuje při prvním stisknutí pojistky blesku vyklopit blesk směrem vzhůru a po druhém stisknutí směrem vpřed. V první poloze tedy můžeme pohodlně fotografovat například s odrazem od stropu a vylepšit tak interiérové portréty.

Spíše než na efektivitu, je design těla zaměřen na efektnost. Retro vzhled přístroje však způsobil, že celkové rozměry jsou: 145,8 (š) x 86,9 (v) x 77,2 (h) mm. Výše zmíněný Olympus E-330 sice není výrazně menší (šířka je o cca 5 mm menší), ale má zakulacenější tvary a působí kompaktněji. Hmotnost L1 je cca 530 g (bez baterie, karty a objektivu). S baterií a kartou je to cca 600 g. Pokud připočteme hmotnost objektivu, dostaneme se na cca 1 090 g.

[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace
Jak jsme již uvedli v předchozích odstavcích, L1 je do velké míry odvozena z Olympusu E-330. Nelze se tak divit, ze L1 používá Live MOS snímač s efektivním rozlišením 7,5 MPix a rozměry 17,3 x 13 mm. Jedná se o snímač standardu 4/3, který je zhruba poloviční, než je plocha kinofilmového políčka. Díky tomu je nutno počítat s "ořezovým" faktorem 2x. Ve skutečnosti se ale obraz z objektivu neořezává. Objektivy standardu 4/3 jsou na tuto velikost konstruovány a benefitují právě z menších rozměrů. Jejich fyzická ohnisková vzdálenost se musí vynásobit 2x, abychom dostali ekvivalentní ohnisko použité na kinofilmu, které nabídne stejný úhel záběru. Rozlišení snímků je 3 136 x 2 352, 2 560 x 1 920, 2 048 x 1 536 (poměr stran 4:3), 3 136 x 2 080, 2 560 x 1 712, 2 048 x 1 360 (poměr stran 3:2), 3 136 x 1 760 a 1 920 x 1 080 (poměr stran 16:9) bodů. Nastavit můžeme barevný prostor sRGB i Adobe RGB a samozřejmostí je volba mezi formátem JPEG a RAW. Samotný snímač disponuje protiprachovou ochranou ve formě filtru, který ze sebe nečistoty sklepává pomocí ultrazvukového vlnění. Citlivost snímače nastavíme na ISO 100, 200, 400, 800 a 1600. Uvítali bychom možnost jemnějšího nastavení. Kromě přednastavených profilů si uživatel může sám nastavit stupeň ostrosti, kontrastu, saturace a softwarového odstraňování šumu. Fotografovat lze také i přímo v ČB režimu.

Bajonet podporuje výměnné objektivy standardu 4/3. Můžeme tedy použít i objektivy Olympus a Sigma (vybrané modely). Optický SLR hledáček nabízí pokrytí cca 95% a zvětšení 0,93x. Zaostřovací matnice je pevná. Automatické TTL zaostřování používá trojici bodů, stejně jako Olympusy. Vybrat si můžeme z jednorázového, kontinuálního nebo manuálního zaostřování. Kromě klasického pohledu skrze hledáček, můžeme také fotografovat přímo pomocí displeje. Po stisknutí příslušného tlačítka se zrcátko sklopí a světlo dopadá na snímač, který zprostředkovává obraz na displeji (Live View). Libovolně dlouho tak můžeme komponovat snímek, přičemž máme na displeji zobrazeny i nastavené parametry fotografování, oblasti zaostření apod.

V režimu fotografování přes displej pracuje měření expozice na 49 zónách. V režimu Live View je to 256 zón. Snímač měření expozice je standardně umístěn v hledáčku a je limitován svou velikostí a kvalitou. Při využití hlavního obrazového snímače lze použít více zón měření. Samotné měření může být celoplošné, s důrazem na střed nebo bodové. Expozici můžeme řídit manuálně (M), pomocí poloautomatických režimů (A, S), nebo se lze spolehnout na programovou automatiku (P). Samozřejmostí je možnost korekce automatické expozice o +-2 EV po 1/3 EV krocích. Čas expozice lze nastavit od 1/4 000 s do 60 s (v režimu Bulb až 8 minut). Sériové snímání umí pracovat rychlostí až 3 sn./s. Ve formátu JPEG až do zaplnění karty, ve formátu RAW až pro 6 snímků.

Vyvážení bílé barvy nastaví automatika, nebo uživatel pomocí předvoleb (denní světlo, pod mrakem, stín, halogen, blesk), manuálního měření a přesného zadání v Kelvinech (2 500 K až 10 000 K). Pro manuálí měření jsou k dispozici dvě paměti. Vestavěný třípolohový výklopný blesk má směrné číslo 10. Na fotoaparátu nechybí ani Hot-Shoe patice pro systémové (TTL FL360 a FL500) i manuální blesky.

Nízkoteplotní polykrystalický TFT LCD displej s úhlopříčkou 2,5" disponuje rozlišením 207 000 bodů. V režimu Live View nabízí 100% pokrytí fotografované scény. Data se ukládají na paměťovou kartu SDHC (resp. SD/MMC). Přístroj je vybaven USB 2.0 konektorem a A/V výstupem (PAL / NTSC). O napájení se stará Li-Ion akumulátor 7,2V 1 500 mAh s výdrží až pro cca 450 snímků (dle standardů CIPA).

[-more-]{Ovládání fotoaparátu}

Ovládání
Samotné ovládání je na L1 vyřešeno poměrně originálně. Jako odkaz na staré přístroje zde slouží kruhový volič časů expozice. Krajní polohy jsou dále nastavitelné tlačítky, celý rozsah nebylo možno na volič vměstnat a jedna z poloh je také automatika. Nastavením režimu A na voliči času expozice fotoaparátu řekneme, že čas má nastavovat sám. V závislosti na nastaveném režimu clony pak pracujeme s manuálním režimem nebo s prioritou clony. Clona se na objektivu Leica 14-50/2,8-3,5 nastavuje otočným kroužkem, přičemž jedna z poloh je také "A". Pokud použijeme jiný objektiv, například jakýkoliv od Olympusu, musíme clonu nastavit pomocí příslušného tlačítka na zadní straně fotoaparátu.

Pro nastavení oblasti měření expozice nebo režimu snímání nalezneme na horní straně jednoduché přepínače, mezi kterými je ještě dvojice programovatelných tlačítek, kterým můžeme nastavit různé funkce (korekce expozice, režim obrazového procesoru, rozlišení, RAW, režim stabilizace, sériové snímání apod.). Pro nastavení nejzákladnějších parametrů slouží řada tlačítek po levé straně displeje, které slouží jen a pouze pro nastavení vyvážení bílé barvy, citlivosti, režimu blesku a korekce záblesku. Po pravé straně displeje jsou tlačítka pro prohlížení snímků, nastavení režimu displeje, nastavení clony a mazání snímků. Žádná tlačítka zde nemají dvojitou funkci (jinou při fotografování a jinou při prohlížení), ovládání je tedy poměrně jednoduché. Zbytek parametrů se nastaví v klasickém menu, které je velmi podobné těm, které známe z kompaktů Lumix.
V menu nastavíme parametry obrazového procesoru (kontrast, ostrost, saturaci a redukci šumu), rozlišení, RAW, poměr stran, samospoušť, přisvětlení AF, režim stabilizace objektivu, bracketing, rychlost sériového snímání (3 nebo 2 sn./s), synchronizaci blesku (na 1. nebo 2. lamelu), hodiny, jas displeje, automatický náhled, šetření energií, zvětšení oblasti při manuálním zaostřování (žádné, 4x, 10x), zvuky, režim USB, zvýraznění přepalů, výstupní video formát, jazyk menu (je zde čeština), uložení nastavení do několik uživatelských pamětí, výběr AF bodu, možnost manuální korekce AF, barevný prostor, míru zobrazených informací na displeji a Pixel Mapping (jmenuje se zde Obnova pixelů, slouží pro vyhledání vadných bodů snímače a jejich eliminaci z procesu tvorby snímku). V režimu prohlížení můžeme snímky otáčet, tisknout, zmenšovat, ořezávat, měnit poměr stran a formátovat paměťovou kartu.

Fotoaparát si vystačí s jediným multifunkčním kolečkem a ani vás nenapadne, že by mělo mít nějaké druhé. Ovládání pomocí tlačítek a voličů je rychlé. Samotná tlačítka jsou konstruována dobře, stejně jako spoušť, která má čitelný chod.

 

 
[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}

Kvalita snímků
Úroveň digitálního šumu je velmi dobrá, ostatně tak, jak bychom od DSLR čekali. Díky většímu snímači než jaké se používají u kompaktů, je šum menší a použitelná je i citlivost ISO 1600. Nutno dodat, že šum je zde horší než například u Canonu 30D, ale ten používá ještě větší snímač. Standard 4/3 těží z výhod menšího snímače, díky čemuž lze konstruovat menší objektivy. Panasonic Lumix L1 však již od začátku není zamýšlena jako reportážní přístroj, takže šum na nejvyšších citlivostech zde není prioritou. Šum na nejnižší citlivosti ISO 100 není takřka vůbec patrný a na ISO 1600 je poměrně kultivovaný. Je zde patrné "zrno" ale jsme ušetřeni od barevného šumu.


Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů: ISO 100, 200, 400, 800 a 1600), výřezy 1:1 z barevného testovacího terče

Automatické vyvážení bílé barvy podává velmi dobré výkony. Pokud nejsme s výsledkem spokojeni, například v žárovkovém osvětlení v interiéru, můžeme použít předvolby, manuální měření, nebo zadání konkrétní teploty barev v Kelvinech.

 
Porovnání vyvážení bílé (vlevo automatické, vpravo manuální měření)

Kresbu objektivu Leica 14-50/2,8-3,5 jsme čekali o něco lepší, ale i tak se jedná o povedený objektiv, který je ideální jako základní objektiv. Konkurenční "setové" objektivy jsou zpravidla levným kompromisem. Zde však máme k dispozici nejen dobře využitelný rozsah ohniskové vzdálenosti, ale také velmi slušnou světelnost a optickou stabilizaci. Ta je zajištěna pomocí "plovoucí čočky", která kompenzuje vliv pohybu fotoaparátu při expozici.

 
Porovnání optického zkreslení a rozlišení (objektiv Leica 14-50 mm F2,8-3,5 s nastaveným clonovým číslem F9.0, ISO 100, vlevo ohnisko 14 mm, vpravo 50 mm)

 

 


Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava a shora dolů: : ISO 100, 200, 400, 800 a,1600), výřezy 1:1

 

 


Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: : ISO 100, 200, 400, 800 a 1600), výřezy 1:1
[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Praktické zkušenosti
Zpoždění náběhu fotoaparátu je poměrně zanedbatelné. Od posunutí přepínače do exponování prvního snímku uplyne cca 1,1 s (manuální ostření). Jak již ale bylo řečeno výše, L1 není a nebude reportážní přístroj a "instantní" start zde není příliš potřeba. Co ale vidíme jako nepříjemné, je dlouhý "black-out" zrcátka. I při nejkratších časech expozice zůstane zrcátko sklopené o něco déle, než bychom požadovali. Je to zřejmě z úsporných důvodů. Například v režimu Live View se pro spuštění automatického zaostření na okamžik sklopí zrcátko do polohy pro fotografování přes hledáček, aby světlo dopadalo na příslušné AF snímače a poté se vrátí zpět. Proto není v režimu focení přes displej možné použít kontinuální zaostřování, nic bychom na displeji neviděli. Z důvodu častého sklápění byl tedy zřejmě mechanismum zrcátka podroben snaze minimalizovat jeho opotřebení častým sklápěním.

  

Naopak příjemnou vlastností v režimu Live View je fakt, že to, co vidíme na displeji, je to, co skutečně vyfotíme. Světlo dopadá na hlavní snímač a tato data jsou dále zpracovávána tak, že na displeji vidíme 100% pokrytí scény, vyvážení bílé tak, jak bude na snímu apod. Samozřejmostí je pak zobrazení živého histogramu. V režimu Live View je také příjemné zvětšení libovolné oblasti záběru pro lepší manuální zaostření. Vybrat si můžeme opravdu jakoukoliv oblast na scéně (pomocí křížového ovladače) a zvětšit si ji můžeme 4x nebo 10x. Bohužel kontrolu hloubky ostrosti můžeme provést pouze v režimu Live View.

  

Další "vychytávkou" je zobrazení jednak celého snímku po uložení na kartu, ale také jeho středu. To pro kontrolu, máme-li správně zaostřeno, nebo zda-li nedošlo k rozmazání snímku. Velkou zajímavostí je vestavěný blesk, který umožňuje vyklopit jej nejdříve směrem vzhůru a poté až ve směru fotografování. Lze jej tak použít pro odraz od stropu apod. Bohužel však má poměrně malé směrné číslo, což redukuje jeho použitelnost na větší vzdálenosti.
Celkově je fotoaparát rychlejší, než jsme čekali. Nejsou zde žádné prodlevy při stisknutí tlačítek, ani v režimu živého náhledu na displeji.


dokoupit si lze i externí blesky

Plus
- čištění snímače
- hořčíkové tělo
- manuální ovládání času a clony
- stabilizovaný objektiv
- výklopný blesk (tři polohy)
- živý náhled scény na displeji s možností zvětšení části obrazu při MF
- originální design
- kvalitní objektiv přibalený k fotoaparátu

Minus
- cena
- horší držení než u jiných DSLR
- dlouhý black-out zrcátka
- kontrola hloubky ostrosti pouze v režimu Live View
- malý hledáček

Závěr
Panasonic Lumix L1 je zajímavý fotoaparát, což uzná zřejmě většina lidí. Otázkou je, kolik nadšenců a fajnšmekrů se najde, kteří by si ho za jeho cenu zakoupili. Od začátku nebyl určen pro masovou spotřebu a Panasonic tedy ani neočekává závratné příjmy. Jejich "lidový" fotoaparát zřejmě teprve přijde. Dívejme se tedy na L1 jako na kombinaci zajímavého fotoaparátu a kvalitního objektivu. U většiny DSLR si musíme místo setového objektivu zakoupit jiný, lepší. Zde máme vše již pohromadě. Samozřejmostí je české menu. Cena v maloobchodech se pohybuje okolo cca 58 000 Kč včetně DPH.

[-more-]{Živé fotografie}

Živé fotografie

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Jen pro sberatele

Autor: Rejca Muž

Založeno: 31.10.2006, 10:10
Odpovědí: 18

Jen pro sberatele a nebo recesisty....

Jinak je za tu cenu lepsi Nikon D200, Nikon D80, Pentax K10, Canon 400D, Canon 5D,.... a ono jich bude jeste vic a vic

Hold dan za 4/3 format a mensi cip a velkou cenu.

Odpovědět na příspěvek

RE: Jen pro sberatele

Autor: Pitrs Muž

Založeno: 31.10.2006, 11:53

Tak tak... Za stejnou cenu se da koupit namatkou 30D+17-40L+50 f/1.8 nebo 350D+BG+17-85IS+50 f/1.8+70-200L f/4. Uzitna hodnota zvlast te druhe uvedene kombinace se s tim Panasonicem neda vubec srovnat...

BTW ty nocni zabery vaclavaku jsou hodne odrazujici - zoufale neostre a vzdalenejsi stromy nebo zelen uprostred namesti vypadaji jako namalovane vodovkama - no nekup to za 60 tis....

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Jen pro sberatele

Autor: pepe11 Muž

Založeno: 31.10.2006, 11:57

Už jste koukali, co stojí digi-Leica? Tady fakt nejde o užitnou hodnotu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Jen pro sberatele

Autor: Pitrs Muž

Založeno: 31.10.2006, 12:16

Jasne, proto jsem taky souhlasil s Rejcovym tvrzenim, ze je to medel urcenej pro sberatele nebo fandy znacky. Kazdy ma jiny pozadavky.

Kdo ale od fotaku a objektivu ceka co nejlepsi vyplneni jeho primarni funkce, kterou je porizovani fotek, muze za tech 58 tisic dostat mnohem vic muziky (ve smyslu techn. kvality fotek, ve smyslu rozsahu ohnisek a clon, ve smyslu funkcniho a ergonomickeho vybaveni tela atd.)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Jen pro sberatele

Autor: Holmis Muž

Založeno: 31.10.2006, 16:42

Já s vámi plně souhlasím, listy na té noční fotce jsou jak namalované vodovkama, zajímalo by mě jak byla při této expozici nastavena redukce šumu. Za tu cenu by se daly pořídit opravdu mnohem lepší foťáky, například jak zde už padl Nikon D80. To už se Panasonicu více povedla FZ50, je to sice EVF ale poměr cena/kvalita je mnohem lepší.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Jen pro sberatele

Autor: jirka Muž

Založeno: 31.10.2006, 19:18

Myslím, že Canon 350D se nepřibližuje ani ke kompaktům Panasonicu, natož pak k zrcadlovce. Leica M8 stojí 75.000,- a jistě se najdou \"recesisté\", kteří si jí koupí. Asi vědí proč.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Jen pro sberatele

Autor: m-g Muž

Založeno: 31.10.2006, 20:57

Cim se, mimochodem, 350D nepriblizuje ani ke kompaktum Panasonicu?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Jen pro sberatele

Autor: Rejca Muž

Založeno: 31.10.2006, 21:12

Úrovní šumu a super fcí softwarové žehličky...

Odpovědět na příspěvek

LEICA M8 za 75 litrů? Ha, ha, ha... RE: RE: RE: Jen pro sberatele

Autor: Fotolín Matlák jr. Muž

Založeno: 31.10.2006, 22:24

Někde jsem četl, že cca dvojnásobek, teda nějakejch 150 litrů korun českých hezkých.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Jen pro sberatele

Autor: MazL1k Muž

Založeno: 31.10.2006, 21:35

No já jsem teda vybíral mezi EOS30D s 17-85/4,5-5,6 IS USM a L1 s 14-50/2,8-3,5 OIS a u mě to vyhrál L1. Šel jsem si více méně pro EOS30, ale od její koupě mě odrazily některý vyložený kontrasty "levné kvality", které jsem u L1 nevnímal tak rušivě.
Mimo jiné rozhodli u mě zhruba následující věci:
- nejlepší objektiv jaký v téhle třídě je
- velmi příjemné ovládání (nejsem Canonista, tak mi dvojstisky a spol. opravdu neučarovali)
- Live View (často manuálně ostřím a taky používám stativ) díky až neuvěřitelné praktičnosti (musím říct, že jsem opravdu nečekal, že to na mě tak zapůsobí)
- výrazně lepší pocit z úrovně zpracování těla i objektivu a např. kvality LCD a čistší mantnice
- barevná vyváženost a detailní a přitom měkká kresba (i když RAW je vyloženě lepší než JPEG)
- čištění čipu
- v neposlední řadě design a snadnost s jakou se mi podařilo všechno nastavit a ovládat.
- Včetně 4GB karty mě stál pod padesát, což považuju vzhledem ke kvalitě objektivu a příjemnosti těla za odpovídající cenu.

Mám ho asi dva týdny, pořád se seznamujem. Má určitě svý "mušky" (stejně jako všechno), ale ty moc mýmu stylu focení nepřekáží, takže mám čím dál silnější pocit, že jsem po dlouhé době potkal srdeční záležitost. Asi se máme rádi :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Jen pro sberatele

Autor: Rejca Muž

Založeno: 01.11.2006, 07:11

Z tech fotek mi neprislo, ze tohle foti lip nez EOS30D + 17-85USM, diky "nejlepsimu sklu na mensim snimaci" :)

Obavam se, ze to nefoti ani lip nez Olympus E-330 :).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Jen pro sberatele

Autor: Kakao Muž

Založeno: 01.11.2006, 09:40

Nechcem vas o nicom presviedcat ale myslim ze podla mna je toto oproti canonu 30D uplny smecak. Je sice fakt ze na canone ten objektiv nieje nic moc, ale predsalen objektiv sa da kupit iny.. a telo je dolezitejsie. O ergonomii tohoto fotaku silne pochybujem - ved je to ako kompakt.
A k tomu live View - kedze display sa nevyklapa - nechapem co to na tejto zrkadlovke okrem problemov z automatikym ostrenim prinieslo.
Pre mna osobne.. totalne slapnutie vedla.
Btw. osobne si myslim ze canon ma dost blbe ovladanie, nikony su na tom lepsie ale na svoju Minoltu 7D si aj tak nedam dopustit .. ked si ju porovnate z 350D tak je to ako raketa vs. trabant - a cena bola v istom obdoby ked tato znacka odchadzala z trhu este nizsia ako 350D

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Jen pro sberatele

Autor: MazL1k Muž

Založeno: 01.11.2006, 20:14

No já teda nevím, co na tohle asi tak napsat. Předně, nejsem si jistý jestli tě k takovému soudu vede osobní zkušenost a nebo jestli jenom tak plácáš. Já jsem tu možnost měl a musím říct, že po dlouhé (a dobré) rozvaze jsem z mnoha důvodů zvolil L1. Např proto, že jsem chtěl kvalitní základní objektiv, který mi zůstane třeba 10 let. Přecházím z analogu a protože moje oblíbená značka SLR zmizela z trhu, tak jsem se rozhodl, že si založím nový standard. Rozhodl jsem se pro 4/3, protože si myslím, že mi do budoucna nabídne víc než jiné uzavřené systémy. A ten můj objektiv(y) bude pořád dobrý. Jediný podobný objektiv od Canonu nejde cenou pod 30 tis. Takže kolik asi stojí Leica s výrazně lepším mechanickým zpracováním (a clonovým kroužkem)? 35 tis.? Když se na to tak podívám, tak mě tělo (po odečtení 4GB karty) vyšlo cca na 10-15 tis. Což je vzhledem k tomu, jaké to tělo je, cena naprosto suprová. Nejsem žádný sporťák, rád dělám fotky s rozmyslem a nerad je dodatečně upravuju. Barevné podání EOS30D mě úplně nenadchlo (zelená, modrá). No a co se týče ovládání, tak je pro mě osobně u L1 úplně jiný level. Pro mě je focení koníčkem a srdeční záležitostí, proto chci používat něco, co je blízké mému naturalu - a to je L1 rozhodně blíž než 30D. A až za 2-3 roky budou digitály úplně někde jinde než dnes, tak si koupím jiné tělo, které bude úplně jinde než to co mám, ale dobrý objektivy mi zůstanou. A to Live View? Podle mě naprosto supr nejlepší věc, co mě fakt dostala. Dám si takhle foťák na stativ a i v noci jsem schopnej zaostřit na jakoukoliv viditelnou část obrazu. Nebo makro fotografie - prostě si jen obrázek 10x zvětším a jezdím lupou po obrazovce a vybírám si, který pestík bude ostrý jak chci :-) Sorry, ale 30D má fakt strašnou matnici přes kterou jsem rád, že vidím, natož abych mohl smysluplně ostřit. L1 jí má sice menší (zklamání) ale jasnější. Přesto v lese s ní ostřit prakticky nejde. Narozdíl od supr funkčnímu Live View. Nebo vyvažování bílé... Zase supr. Ale to už jsem se fakt rozepsal a navíc si už připadám jak nějakej prodejní agent :-( Jsem jen rád, že jsem našel českou recenzi na L1 a chtěl jsem poděkovat a taky se podělit. A přeju mír a radost z focení všem :-)

Odpovědět na příspěvek

je to panasonic ! (šumák ?)

Autor: jirka Muž

Založeno: 02.11.2006, 05:50

Bohužel, značkové sklo nezaručuje automaticky kvalitní fotografie a zde je to krásně vidět. Tedy jestli chcete vidět, to je otázka :) Mrkněte na tu krásnou oblohu a na dynamický rozsah fotky - ISO 200 a už tam je šum, malej. ale je tam. Aparát stojí skoro 60 tisíc, to bych žádal vyšší kvalitu, kterou např. CANON má. Jak pak chcete fotit v lese, kde toho světla moc není ? Prominte, ale s volbou tohoto
aparátu jste šlápnul vedle, Nikon i Canon jsou každopádně ! lepší volba. Přeji dobré světlo a pěkné snímky.

Odpovědět na příspěvek

RE: je to panasonic ! (šumák ?)

Autor: MazL1k Muž

Založeno: 02.11.2006, 07:04

No 99,9% mých fotek bylo vždy foceno na nejnižší ISO. A ten zbytek jsou snímky z oslav. Fotky si tisknu na papír v minilabu většinou 24x32cm. Vaše příběhy o šumu při vysokých ISO mě opravdu nechávají chladným. A navíc kvalita objektivu nemá se šumem nic společného (teda když nepočítám objektivy s nízkou světelností, kterých je mezi záklaďáky naprostá většina). Ve focení nejsem žádný zelenáč a tohle rozhodně není první SLR se kterou jsem se setkal. A co se týče objektivů Leica - myslím, že je dělají 100 let a ještě nikdy od nich nevypadl byť průměrný objektiv. Buď je nejlepší a nebo k nejlepším patří. Ale jak říkám, chtěl jsem se podělit o svou osobní zkušenost, protože si myslím, že málokdo z vás kdy L1 bude mít v ruce. Ale jestli raději o kvalitě nebo nekvalitě rozhodujete studováním tech. parametrů na netu bez fyzické znalosti přístroje, tak je moje snaha samozřejmě zbytečná, protože jako teoretici musíte vždycky vědět víc, než praktici. Možná, kdyby Nikon vyrobil FM4 s čipem z D200 a s autofokusem a dal mi k tomu špičkový stabilizovaný záklaďák a byla by ta sestava do 50 tis. tak bych se rozhodl jinak. Ale protože tomu tak není tak jsem zvolil 4/3.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: je to panasonic ! (šumák ?)

Autor: Rejca Muž

Založeno: 02.11.2006, 08:40

Je jasné, že si nebudete hanět svůj foťák za xx tisíc. Jen stačí napsat, že po zkouknutí fotek, dělá stejné i Olympus E-330 (na první pohled).

Hold menší snímač než u konkurence musí být znát. Kvalitní optika nikdy nemůže dohnat rozdíl ve snímačích který Oly/Pan používají v protovnání s konkurencí.

A druhá otázka je o kolik je ta optika kvalitnější... :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: je to panasonic ! (šumák ?)

Autor: Pitrs Muž

Založeno: 02.11.2006, 10:29

Kvalitni optika je jedna vec, kvalita snimace, na ktery obraz dopada je druha vec a kvalita posprocessingu zachycenych dat je treti vec. Vysledny obraz je kombinaci tehle tri velicin a zadnou nelze z retezce vytrhnout a posuzovat samostatne, protoze sama o sobe je k nicemu.

Na muj vkus (fotim 20D + Sigma 10-20 + Canon 24-105L IS + 50mm f/1.8 + Sonnar 180mm f/2.8) jsou denni testovaci fotky neostre, ty nocni jsou diky agresivnimu odsumovani hola katastrofa.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Jen pro sberatele

Autor: Michael Muž

Založeno: 15.11.2006, 10:14

No ... jen malickost ... od kdy je telo fotaku dulezitejsi, nez objektiv?
To je omyl, kterym zije dnes naprosta vetsina vlastniku DSLR ... nejdulezitejsi je prave objektiv. Jake oci mate, tak kvalitni bude i obraz ... at mate EOS 300 nebo 1Ds Mark II ... kdyz na tu 300D bouchnete Lkove sklo a na 1Dsko nejakej plastak od Tamronu, tak se pak podivejte na detaily, ktere z fotek vylezou ... :-)))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Jen pro sberatele

Autor: LM Muž

Založeno: 29.09.2011, 22:39

Foťák jsem koupil v roce 2008 - má za sebou cca 20 tis. snímků a maká bez problémů. Čekám, až klekne tělo a koupím tělo Olympus E5 s tím, že mu dopřeji objektiv z Panasonicu. Obávám se však, že to mnohými kritizované tělo vydrží ještě řadu let a poslední Olympus bude dávno ve "věčných lovištích"...

Odpovědět na příspěvek

DIsplej

Autor: kromec Muž

Založeno: 31.10.2006, 10:48
Odpovědí: 0

Sice je pekny ze to ma zivy nahled ,ale nejvetsi vyhodou displej pred hledackem osobne vidim v tom ze se da vyklapet coz bohuzel Panasonic nevyuzil.
A taky si myslim ze ta cena je prestrelena.

Odpovědět na příspěvek

Nezmysel

Autor: Amos Muž

Založeno: 31.10.2006, 12:45
Odpovědí: 0

Tak neviem ci soudruzi z Panasoniku nespravili velku chybu.

Odpovědět na příspěvek

NO JEŠTĚ NA MARGO...

Autor: Fotolín Matlák jr. Muž

Založeno: 31.10.2006, 22:38
Odpovědí: 1

U Škody mají fůru pěknejch lajek a objektivů. Mechanickejch, ze "starejch dobrejch časů". Za stejný prachy jako tohodle lumíka si teda můžu koupit hodně dobrej aparát na věky - třeba s bressonovskou padesátkou nebo klasickou pětatřícou. A vydrží mi určitě dýl než tenhle elektronickej zázrak. Je pravda, že se musím naučit volat filmy. Ale můžu si taky koupit negativ, co zpracujou v labu. No - já vim... :-) Mimochodem ten vyčuhující hledáček je fakt bomba! A taky ten blesk, co vypadá jako tykadlo ňákýho Marťana...

Odpovědět na příspěvek

RE: NO JEŠTĚ NA MARGO...

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 01.11.2006, 10:55

Taky si můžeš udělat Dirkon prakticky zadarmo... :-)

Odpovědět na příspěvek

pardon

Autor: jirka Muž

Založeno: 01.11.2006, 20:07
Odpovědí: 0

Pardon, uvedl jsem Canon 350 D jako příklad, myslím že každý nejlevnější model v řadě je taky ten nejhorší (většinou), jinak jde asi o subjektivní dojem, mě víc vyhovuje Panasonic, al každý to tak mít nemusí. Co se ceny Leicy týká, tak tělo M8 nabízel Oehling ze tuto cenu, teda jestli se dobře pamatuju.

Odpovědět na příspěvek

cena

Autor: jk Muž

Založeno: 02.11.2006, 02:14
Odpovědí: 0

Az cena spadne na pulku, bude to zajimavy kousek. Mimochodem v USA se da koupit i za 1500 USD.

Odpovědět na příspěvek

rozliš. schopnost, ostrost

Autor: Eric Muž

Založeno: 18.03.2007, 21:00
Odpovědí: 0

Pěkný aparát, opravdu. Ale proč dávat za něj 50 tisíc, když má dle testovacích snímků horší rozliš. schopnost než kompakt LX2 za 11000?
Jsem zvědavý, jak cena klesne, objeví-li se nová zracadlovka Lumix. Ale, vlastně sběratel mnohdy ty peníze dá, chybí-li mu model ve sbírce. Opravdu pěkná "Leica".

Odpovědět na příspěvek

panasonic l1

Autor: Petr Muž

Založeno: 04.11.2008, 22:41
Odpovědí: 0

Mam možnost koupit panasonic l1 za 15000 kč.prodava ho chlapik na netu a říká že ho použil asi desetkrát.je to dobrá koupě?děkuju za odpověď

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: