Panasonic Lumix L10 - DSLR s výklopným a otočným displejem v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Panasonic Lumix L10 - DSLR s výklopným a otočným displejem v praxi

14. ledna 2008, 00.00 | První zrcadlovka Panasonic nebyla určena pro masy. Zato druhá DSLR z jejich dílny, Lumix L10, vypadá velmi zajímavě a kombinuje v sobě výhody zrcadlovek a kompaktů. Kromě parametrů, které by měla mít každá současná zrcadlovka, jako je rozlišení 10 MPix, čištění snímače a podobně, nechybí ani režim živého náhledu na displeji. Ten je však po vzoru kompaktů výklopný a otočný, takže můžeme fotografovat téměř z jakéhokoliv úhlu. Jak dopadl Lumix L10 v praxi?

{Konstrukce a design}

První zrcadlovka Panasonic nebyla určena pro masy. Zato druhá DSLR z jejich dílny, Lumix L10, vypadá velmi zajímavě a kombinuje v sobě výhody zrcadlovek a kompaktů. Kromě parametrů, jako je rozlišení 10 MPix, čištění snímače apod., které by měla mít každá současná zrcadlovka,nechybí ani režim živého náhledu na displeji. Ten je však po vzoru kompaktů výklopný a otočný, takže můžeme fotografovat téměř z jakéhokoliv úhlu. Jak dopadl Lumix L10 v praxi?

Konstrukce a design
Na rozdíl od Lumixu L1, který je designově velmi specifický, je model L10 mnohem konzervativnější. Více odpovídá klasické konstrukci DSLR zrcadlovek. Vystouplý bateriový grip pro lepší úchop je zde samozřejmostí. Tělo je sice plastové, ale na správných místech nabízí pogumovaný povrch (zejména na gripu a na zadní straně, kde se opíráme palcem). Stejně jako celý fotoaparát, je i grip poměrně malý, takže lidem s většíma rukama bude malíček sklouzávat, ale to samé se děje i u nejmenších Nikonů a Canonů. Navíc systém 4/3 své malé rozměry nabízí jako přednost.

Na přední straně těla je pouze pojistka bajonetu a multifunkční kolečko na přední straně gripu. Horní část těla má klasické rozvržení. Vlevo od hledáčku je mechanická pojistka vyskakovacího blesku, který má poměrně dobrý zdvih. Nad hledáčkem je samozřejmě umístěna hot-shoe patice pro externí blesky a napravo od výstupku hranolu hledáčku je multifunkční ovladač pro nastavení expozičního režimu. Pod ním jsou dva otočné přepínače pro zapnutí fotoaparátu a nastavení sériového snímání. Nalezneme zde také tlačítko pro nastavení parametrů obrazu a samozřejmě také spoušť.

Zadní strana je už méně typická pro zrcadlovky. Na první pohled vpadá spíše jako u EVF kompaktů - výklopný a otočný displej, vedle kterého je skupina tlačítek tvořící křížový ovladač, a okolo vyskládáno několik dalších funkčních tlačítek. Nad displejem je však optický SLR hledáček s dioptrickou korekcí a možností výměny očnice.

Pravý bok nabízí konektory pro USB a drátovou spoušť a také dvířka ukrývající slot paměťové karty. Na spodní straně je kovový závit pro stativ (umístěný v ose objektivu) a také prostor pro baterii. Šířka těla je 134,5 mm, výška 95,5 mm a hloubka 77,5 mm. Hmotnost bez výbavy (bez objektivu, baterie a karty) je cca 480 g.

[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace
L10 používá snímač Live MOS snímač s efektivním rozlišením 10,1 MPix a rozměry 17,3 x 13 mm. Jedná se o snímač standardu 4/3, který má zhruba čtvrtinovou plochu, než je plocha kinofilmového políčka. Kvůli tomu je nutno počítat s "prodlužovacím" faktorem ohniska 2x. Ve skutečnosti se ale obraz z objektivu neořezává. Objektivy standardu 4/3 jsou na tuto velikost konstruovány a benefitují právě z menších rozměrů. Jejich fyzická ohnisková vzdálenost se musí vynásobit 2x, abychom dostali ekvivalentní ohnisko použité na kinofilmu, které nabídne stejný úhel záběru. Rozlišení snímků je 3 648 x 2 736, 2 816 x 2 112, 2 048 x 1 536 (poměr stran 4:3), 3 648 x 2 432, 2 816 x 1 880, 2 048 x 1 360 (poměr stran 3:2), 3 648 x 2 056 a 1 920 x 1 080 (poměr stran 16:9) bodů. Nastavit můžeme barevný prostor sRGB i Adobe RGB a samozřejmostí je volba mezi formátem JPEG a RAW. Samotný snímač disponuje protiprachovou ochranou ve formě filtru, který ze sebe nečistoty sklepává pomocí ultrazvukového vlnění (30kHz). Citlivost snímače nastavíme na ISO 100, 200, 400, 800 a 1600. Uvítali bychom možnost jemnějšího nastavení. Kromě přednastavených profilů si uživatel může sám nastavit stupeň ostrosti, kontrastu, saturace a softwarového odstraňování šumu. Fotografovat lze také i přímo v ČB režimu.

Bajonet podporuje výměnné objektivy standardu 4/3. Můžeme tedy použít i objektivy Olympus a Sigma (vybrané modely). Optický zrcadlový SLR hledáček nabízí pokrytí cca 95 % a zvětšení 0,92x. Zaostřovací matnice je pevná. Automatické TTL zaostřování používá trojici bodů, stejně jako většina Olympusů (kromě E3). Vybrat si můžeme z jednorázového, kontinuálního nebo manuálního zaostřování. Kromě klasického pohledu skrze hledáček můžeme také fotografovat přímo pomocí displeje. Po stisknutí příslušného tlačítka se zrcátko sklopí a světlo dopadá na snímač, který zprostředkovává obraz na displeji (Live View). Libovolně dlouho tak můžeme komponovat snímek, přičemž máme na displeji zobrazeny i nastavené parametry fotografování, oblasti zaostření apod. Zaostřování může probíhat jak pomocí AF senzorů (zrcadlo se sklopí a obraz na displeji se zastaví, dokud není zaostřeno), tak pomocí hlavního snímače (podobně jako ostří kompakty, obraz se na displeji pak nezastaví, ale zaostřování je o něco pomalejší).

V režimu fotografování přes displej pracuje měření expozice na 49 zónách. V režimu Live View je to 256 zón. Snímač měření expozice je standardně umístěn v hledáčku a je limitován svou velikostí a kvalitou. Při využití hlavního obrazového snímače lze použít více zón měření. Samotné měření může být celoplošné, s důrazem na střed nebo bodové. Expozici můžeme řídit manuálně (M), pomocí poloautomatických režimů (A, S), nebo se lze spolehnout na programovou automatiku (P). Samozřejmostí je možnost korekce automatické expozice o +-2 EV po 1/3 EV krocích. Čas expozice lze nastavit od 1/4 000 s do 60 s (v režimu Bulb až 8 minut). Sériové snímání umí pracovat rychlostí až 3 sn./s. Ve formátu JPEG až do zaplnění karty, ve formátu RAW až pro 3 snímky.

Vyvážení bílé barvy nastaví automatika, nebo uživatel pomocí předvoleb (denní světlo, pod mrakem, stín, halogen, blesk), manuálního měření a přesného zadání v Kelvinech (2 500 K až 10 000 K ve 31 krocích). Pro manuální měření jsou k dispozici dvě paměti. Vestavěný třípolohový výklopný blesk má směrné číslo 11. Na fotoaparátu nechybí ani Hot-Shoe patice pro systémové (TTL FL360 a FL500) i manuální blesky. Čas X-synchro je 1/160 s.

Nízkoteplotní polykrystalický TFT LCD displej s úhlopříčkou 2,5" disponuje rozlišením 207 000 bodů. Lze jej vyklápět i otáčet. V režimu Live View nabízí 100% pokrytí fotografované scény. Data se ukládají na paměťovou kartu SDHC (resp. SD/MMC). Přístroj je vybaven USB 2.0 konektorem a A/V výstupem (PAL / NTSC). O napájení se stará Li-Ion akumulátor 7,2V 1 320 mAh s výdrží až pro cca 450 snímků (dle standardů CIPA).

[-more-]{Ovládání fotoaparátu}

Ovládání
Jak bylo již naznačeno, jedná se o zajímavý mix schopností DSLR přístroje a EVF kompaktu. Stejná rozdvojenost (která však neškodí) je i u ovládání. Nenalezneme zde typické dvojhmaty (držet tlačítko a točit kolečkem), abychom nastavili nějaký parametr. Na L10 si je většinou v klidu nastavíme v menu. Kdo fotografoval s Lumixem řady FZ, bude jako doma. Velmi příjemný je mechanický vypínač fotoaparátu umístěný tak, aby se dal ovládat pravým palcem. Stejně tak mechanicky nastavíme i sériové snímání, které má přepínač také u voliče expozičních režimů. Kromě třípolohového voliče režim ostření (trošku nelogicky umístěný u hledáčku napravo) již více mechanických přepínačů nenajdeme. Zbytek parametrů se nastavuje v menu nebo tlačítky křížového voliče.

Dobovým trendem je absence stavových displejů u low-end zrcadlovek. I zde je stavový displej nahrazen zobrazením informací na zadním displeji fotoaparátu. Vidíme zde nastavení všech důležitých parametrů. Z osobní zkušenosti stavový displej nijak nepostrádám. Má své výhody, ale fungovat lze i bez něj.

Skupina pěti tlačítek, která křížový volič vytváří, slouží nejen pro pohyb v menu, ale také pro rychlé nastavení parametrů. Každé tlačítko má svou funkci. Horním nastavíme citlivost, levým oblast zaostření, dolním vyvážení bílé barvy a pravým oblast měření expozice. Vše lze změnit poměrně rychle. Takové malé fotografické "mini-menu" vyvoláme tlačítkem Func. Zde se zobrazí rychlá volba rozlišení, komprese JPEG, režimu stabilizace, citlivosti, vyvážení bílé a režimu blesku. Zbytek parametrů se pak nastavuje v menu, které se vyvolává prostředním tlačítkem.
Menu je rozděleno na čtyři záložky. První záložka "Záznam" slouží pro nastavení parametrů fotografování. Nastavíme zde kontrast, saturaci, ostrost a redukci šumu snímků, poměr stran a rozlišení fotografie, režim stabilizace, digitální zoom, režim blesku, synchronizaci blesku na 1. a 2. lamelu, kompenzaci záblesku, režim multiexpozice, sériové snímání, bracketing, samospoušť, předsklopení zrcátka, barevný prostor a redukci šumu pro delší časy expozice. Druhá záložka "Nastavení" slouží pro nastavení času, data, jasu LCD displeje, automatického náhledu, automatického vypínání, vynulování jmen souborů, resetování nastavení, režimu USB, zobrazení přepalů, video výstupu, jazyka (je zde i český jazyk), zobrazení verze firmwaru a formátování paměťové karty. Třetí záložka "Osobní menu" umožňuje uložení profilů nastavení a přizpůsobení ovládacích prvků fotoaparátu. Lze zde nastavit funkci tlačítka zámku AE/AF (zda-li jen zamkne AE, AF, nebo oboje), omezení maximální citlivosti, funkci koleček (kterým nastavíme korekci expozice, kterým clonu atd.), přisvětlení AF, režim zaostřování během Live View (zda-li ostříme AF senzory, nebo hlavním snímačem), pixel mapping (vyloučení mrtvých bodů z procesu tvorby snímku), informace na LCD displeji, fotografování bez objektivu, nebo paměť kurzoru v menu. Čtvrtá a poslední záložka "Přehrávání" slouží pro nastavení promítání obrázků, otáčení, tisk, ochranu proti smazání, zmenšení rozměrů, ořezávání a změnu poměru stran (jde také o ořez).



 

 

 
[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}

Kvalita snímků
Nejvíce výtek proti systému 4/3 směřuje logicky proti malému snímači. To je ale zároveň jeho výhodou, konstrukce těl i objektivů mohou být také menší, což je pro mnoho cílových zákazníků velký argument. Zpočátku bylo pravdou, že na vyšších citlivostech byl opravdu šum citelně horší než u DSLR běžné konstrukce (s APS snímačem 23 x 15 mm), ale nyní se rozdíly příjemně zmenšují. Pro běžnou fotografii se nemusíme bát použít i ISO 800. Hon za šumem má své opodstatnění, ale běžný zákazník tak často na nejvyšší citlivosti nefotografuje.


Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů: ISO 100, 200, 400, 800 a 1600), výřezy 1:1 z barevného testovacího terče

Automatické vyvážení bílé barvy podává velmi dobré výkony. Pokud nejsme s výsledkem spokojeni, například v žárovkovém osvětlení v interiéru, můžeme použít předvolby, manuální měření, nebo zadání konkrétní teploty barev v Kelvinech.

 
Automatické vyvážení bílé barvy (vlevo výsledek automatického měření, vpravo manuální měření)

Při testu byl použit "setový" objektiv Leica 14-50/3,8-5. Je zde k dispozici nejen dobře využitelný rozsah ohniskové vzdálenosti, ale také optická stabilizace, která kompenzuje horší světelnost. Ta je zajištěna pomocí "plovoucí čočky", která redukuje vliv pohybu fotoaparátu při expozici na rozmazání snímků. Kresba tohoto objektivu je velmi slušná. Chromatickou aberaci zde nalezneme pouze velmi těžko, v tomto směru je objektiv nadprůměrný. Soudkovité zkreslení na nejkratším ohnisku je přijatelné.


Snímek testovacího terče (objektiv Leica 14-50/3,8-5s nastavenou clonou F8)

 

 


Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 100, 200, 400, 800 a 1600), výřezy 1:1

 

 


Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 100, 200, 400, 800 a 1600), výřezy 1:1
[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Praktické zkušenosti
První dojmy jsou pozitivní. Rozporuplné pocity, které mělo hodně lidí z modelu L1, zde vůbec nejsou. Design, konstrukce i ovládání jsou uživatelsky příjemnější. Zapnutí fotoaparátu je téměř okamžité, nemusíme na nic čekat a můžeme rovnou fotografovat. Stejně tak jsou rychlé i reakce menu. I když se ovládání podobá tomu z kompaktů, nemusíme se zde bát zpoždění při nastavování parametrů. Nastavování pomocí křížového ovladače je rychlé. Při nastavování kompenzace expozice nemusíme držet nějaké tlačítko a točit kolečkem, ale jednoduše ji nastavíme pouze otáčením kolečka.

Potěšila nás také odezva režimu Live View, která je lepší než ve srovnání s Nikonem D300 a D3. Tato výhoda se projeví hlavně při fotografování živých scén s pohybujícími se předměty. V Live View je i základní histogram, který může napovědět něco o podexponování nebo přeexponování, ale pro přesné nastavování příliš není. Příjemné je také zobrazení středu snímku po jeho pořízení, kdy si můžeme zkontrolovat, zda-li je ostrý. To bychom na celkovém náhledu nemuseli rozpoznat.

O něco horší dojmy jsou z optického hledáčku. Samozřejmě je několikanásobně lepší než jeho kolegové u kompaktů a nabízí úplně jinou úroveň fotografování než elektronický (EVF) hledáček. Bohužel je ale poměrně malý. Poslední dobou zrcadlovky tradičních značek nabízejí stále větší hledáčky i u základních modelů. Hledáček u L10 je použitelný, ale ne nejlepší. Důvodem je také právě menší plocha obrazového snímače. Fotografovat můžeme i pomocí displeje. Díky technickému řešení Live View pak na displeji máme 100% pokrytí scény.

Závěr
Z uživatelského hlediska se jedná o příjemný fotoaparát. Má lehké a kompaktní tělo, nabízí výhody DSLR i kompaktu (fotografování přes výklopný a otočný displej) a navíc nabízí v základu velmi dobrý setový objektiv se stabilizací. Potěší i české menu, které stále chybí u zvučnějších značek výrobců DSLR. Kvalita obrazu je pro běžného uživatele velmi dobrá. Doporučená cena setu Panasonic Lumix L10 a objektivu Leica 14-50/3,8-5 je 34 995 Kč včetně DPH.

::Technická specifikace Panasonic Lumix L10

[-more-]{Živé fotografie}

Živé fotografie

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Poloviční plocha

Autor: David Muž

Založeno: 14.01.2008, 09:02
Odpovědí: 3

Pokud je crop factor 2x, tak je plocha čtvrtinová a ne poloviční.

Odpovědět na příspěvek

RE: Poloviční plocha

Autor: Petr Muž

Založeno: 14.01.2008, 10:52

To je omyl... plocha je polovicni!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Poloviční plocha

Autor: Pitrs Muž

Založeno: 14.01.2008, 11:22

36mm x 24mm = 864mm2
17.3mm x 13mm = 224.9mm2

224.9mm2 / 864mm2 = 0.26


Je to matematika zakladni skoly ;).

Odpovědět na příspěvek

RE: Poloviční plocha

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 14.01.2008, 11:36

Samozrejme mate pravdu, je to ctvrtina. Myslel jsem na sirku a psal o plose :)

Odpovědět na příspěvek

Mohl by to být dobrý foťák

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 14.01.2008, 12:13
Odpovědí: 1

se 6 MPx a poloviční cenou...

Odpovědět na příspěvek

RE: Mohl by to být dobrý foťák

Autor: Martin V. Muž

Založeno: 14.01.2008, 12:34

Tak, tak.

Odpovědět na příspěvek

Hm...

Autor: dr. Avalanche Muž

Založeno: 14.01.2008, 14:40
Odpovědí: 1

tak takouhle "zrdcadlovku" bych fakt nechtel, jestli me zrak neklame, tak ve snimku nocniho vaclavaku sumi uz pri ISO 100. Fuj. Jak uz rekl nekdo prede mnou 10 megovy snimac v teto velikosti je fakt zverstvo, pri 6 megach to mohl byt slusny fotak. Pravda ja nejsem cilovka...

Odpovědět na příspěvek

RE: Hm...

Autor: bobo Muž

Založeno: 14.01.2008, 21:56

Ani ti ju nikdo nevnucuje

Odpovědět na příspěvek

fotografovani bez objektivu?

Autor: roumen Muž

Založeno: 14.01.2008, 20:24
Odpovědí: 2

Zajimalo by me, co to znamena.
V textu je napsano:
"Lze zde nastavit ... fotografování bez objektivu, nebo paměť kurzoru v menu."
To je nejaka specialni funkce pro nemajetne? Nebo pro perfekcionisty, kdy nejsou na snimcich videt zadne vady objektivu? :-)
Muzete zverejnit nejake fotky provedene bez objektivu?

Odpovědět na příspěvek

RE: fotografovani bez objektivu?

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 14.01.2008, 23:40

Nejde primo o fotografovani, ale o moznost sklopit zrcatko (a otevrit zaverku) pro cisteni snimace.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: fotografovani bez objektivu?

Autor: LosLosos Muž

Založeno: 15.01.2008, 07:50

před snímačem je trvale membrána SWF - bylo by obtížné ji čištit jako snímač ..ale ofouknut ji lze

Odpovědět na příspěvek

ako to je s tou leicou?

Autor: marek Muž

Založeno: 15.01.2008, 09:13
Odpovědí: 2

testovali ste aj v RAW?
nemozem si pomoct, ale L10 mi pride ako prerobena FZ50 a pri nej tak ospevovana neaberacia nebola vdaka spickovemu objektivu, ale vdaka soft eliminacii a pri foteni do RAW krasne vyliezla na povrch ... :)mam dost silneho citaka, ze pri L10 je to rovnako ... :(

Odpovědět na příspěvek

RE: ako to je s tou leicou?

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 15.01.2008, 19:50

Jestli máte pravdu, tak je to plus.

Odpovědět na příspěvek

RE: ako to je s tou leicou?

Autor: Krasomyl Muž

Založeno: 15.01.2008, 20:24

Výrazně kvalitnější test v češtině včetně mnohem více průkazných fotek můžeš najít tady: http://digiarena.zive.cz/
Titulni-strana/Nadprumer-
pro-amatery-Panasonic-Lum
ix-DMC-L10/Obrazova-kvali
ta-testy/sc-21-sr-1-a-493
1-ch-50848/default.aspx

No a jestli L10 za něco opravdu chválí, tak je to právě optická kvalita objektivu a obrazový výstup za všech světelných situací a všech typů nastavení objektivu. Jo holt Leica je jen jedna

Odpovědět na příspěvek

možná,by byl,kdyby,asi,určitě ne...ano

Autor: mluvič Muž

Založeno: 11.09.2008, 22:43
Odpovědí: 0

faktory,výpočty,rovnice
,a co jít nejdřív na oční,
potom si to zkusit ,případně se trochu vzdělat
a pak drbat beru to tak že všichni obhajujeme to své šlápnutí do hovna a to vždy když dojde k finančnímu kompromisu fotím se vším s čím to jde
ale musím se vejít do parametrů mašinky od starého kinofilmu typu VERA až po marky i třeba lumix 10 hodí se pro 30% záběrů kdy bych ho kvalitně využil a to není málo

Odpovědět na příspěvek

není to špatný foťák

Autor: m Muž

Založeno: 30.09.2008, 08:22
Odpovědí: 0

jste banda kokotů pomlouvat umí každej ale nikdo jste si ho nezkusil tak nemůžete hodnotit. Nikony a Caony taky nejsou žádný zázrak!!!!!

Odpovědět na příspěvek

fgfj

Autor: m Muž

Založeno: 01.10.2008, 12:50
Odpovědí: 0

a že vám nevadí že olympus E520 šumí víc jak tenhle lumix

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: