Recenze fotoaparátu Canon Powershot SX200 IS aneb kapesní ultrazoom v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Recenze fotoaparátu Canon Powershot SX200 IS aneb kapesní ultrazoom v praxi

15. července 2009, 00.00 | Přinášíme vám redakční test kompaktního fotoaparátu Canon Powershot SX200 IS, který mimo jiné nabízí 12,1 Mpix rozlišení, objektiv s atraktivním rozsahem ohniskových vzdáleností 28 – 336 mm (ekv. kinofilmu), optickou stabilizaci, HD záznam videa, automatické/manuální režimy a 3palcový displej LCD. Jaký je tento fotoaparát v praxi?

{Popis, parametry a ovládání}

Do redakce nám k otestování připutoval, po kompaktu Panasonic TZ7, další zajímavý představitel kapesních ultrazoomů, a to sice fotoaparát Canon Powershot SX200 IS. Svými parametry tento fotoaparát předem aspiruje na to být ideálním přístrojem na zdokumentování například dovolené. Proto bude zajímavé podívat se, jak se bude fotoaparát Canon Powershot SX200 IS (v textu je dále uváděn pod zkráceným označením SX200 IS) chovat v praxi. Nejdříve si ale uvedený fotoaparát trochu popišme po technické stránce.

Hlavní “papírovou” devizou fotoaparátu je jeho ultrazoomový objektiv s rozsahem ohnisek 28 – 336 mm (ekv. kinofilmu), který v praxi přináší 12x přiblížení fotografované scény. Objektiv disponuje solidní světelností f3,4 – f5,3, která v kombinaci s optickou stabilizací tvoří slibný tandem. V tomto směru se nabízí srovnání s asi největším konkurentem tohoto kompaktu - fotoaparátem Panasonic TZ7. Jeho objektiv disponuje širokoúhlejším počátečním ohniskem 25 mm, ale na druhou stranu jeho teleohnisko končí na 300 mm (ekv. kinofilmu). Se světelností objektivu f3,3 - f4,9 je na tom TZ7 mírně lépe, zejména na teleohnisku, ale není to zase nijak dramatický rozdíl. Další “eso” fotoaparátu SX200 IS je schopnost objektivu ostřit v režimu supermakra ze vzdálenosti nižší než 1 cm (ve specifikaci výrobce se uvádí vzdálenost 0 cm).

Rozlišení fotoaparátu 12,1Mpix můžeme vzhledem k rozměru snímače 1/2,3 palce považovat za krajní, nicméně Canon předchází dobrá pověst v oblasti algoritmů pro redukci šumu, takže není třeba se u tohoto parametru nějak zvlášť znepokojovat. Fotoaparát má v sobě nejnovější (červenec 2009) obrazový procesor DIGIC 4.

Dalším plusem přístroje je široká nabídka expozičních režimů, ve které kromě cca 16 scénických presetů zahrnují také úplné spektrum standardních režimů P (Programová automatika), A (priorita clony), S (priorita času), M (manuál). Zejména existence poloautomatických a manuálních režimů je potěšující a v dané kategorii kapesní ultrazoomů nestandardní (např. Panasonic TZ7 toto nenabízí). Pro méně zkušené fotografy je určen režim inteligentní automatiky, který dle parametrů fotografované scény sám vybírá nejvhodnější mód snímání. Úplní začátečníci mohou využívat režim zjednodušeného fotografování (na rolleru expozičních režimů je označen symbolem srdce), při kterém stačí jen namířit fotoaparát na snímaný objekt a zmáčknout spoušť (uživatelé mají na displeji zjednodušené zobrazení informací).

Z funkční výbavy přístroje SX200 zaujmou mimo jiné technologie indikace pohybu a detekce tváří (včetně detekce mrknutí). Technologie detekce tváří ve fotoaparátu dokáže rozeznat v jednom záběru až 35 obličejů. Jak je dnes již prakticky standardem, fotoaparátu nechybí schopnost nahrávat ozvučené videosekvence v HD rozlišení 1280 x 720 pixelů při frekvenci 30 sn./s. V této souvislosti zmiňme existenci HDMI/AV konektoru pro možnost připojit fotoaparát k HD televizoru, či PC. Jako zobrazovací jednotka ve fotoaparátu slouží 3palcový LCD displej s rozlišením 230 000 pixelů. Kompakt je vybaven Li-Ion akumulátorem s udávanou výdrží až cca 280 snímků. Na závěr této pasáže si uveďme rozměry a váhu testovaného kompaktu. Fotoaparát disponuje poměrně skladnou velikostí 103 x 60,5 x 37,6 mm a jeho váha je cca 220g. Vidíme, že fotoaparát je o něco (ne ale o hodně) větší a těžší než jeho hlavní rival Panasonic TZ7 (rozměry 103,3 x 59,6 x 32,8 mm při váze cca 206g). Více technických informací o testovaném fotoaparátu můžete naleznout v jeho úplné specifikaci na stránkách výrobce.

Canon Powershot SX200 IS – hlavní charakteristika:

  • Rozlišení: 12,1 Mpix (efektivně)
  • Objektiv: CANON ZOOM LENS; světelnost f3,4 – f5,3; rozsah ohnisek 28 mm – 336 mm (ekv. kinofilmu); 12x optický zoom; maximální clona je F8
  • Optická stabilizace obrazu
  • Citlivost ISO: Auto, 100, 200, 400, 800, 1600 ISO
  • Funkce detekce tváří (až na 35 obličejů), indikace pohybu, inteligentní Auto režim s výběrem scény, programová automatika, režimy priorita clony, času a plně manuální mód
  • Rozsah časů závěrky: 15 - 1/3 200 s.
  • LCD displej: 3"; rozlišení: 230 000 bodů
  • Video: HD rozlišení 1 280 x 720 pixelů při rychlosti 30 sn./s., 848 x 480 pixelů (16:9), VGA (640 x 480 pixelů), formát QuickTime Motion JPEG (MOV)
  • Typ podporovaných paměťových karet: SD/SDHC, MMC/MMC plus a HC MMC plus
  • Rozměry: 103 x 60,5 x 37,6 mm
  • Váha: 220 g
  • Napájení: Li-lon akumulátor NB-5L (výdrž cca 280 snímků)

Popis Canon Powershot SX200 IS

Při pohledu na design modelu fotoaparátu SX200 je na první pohled znát, že Canon vsadil na elegantně oblý design. Levá strana přístroje je osobitě prohnutá a zdatně tak simuluje úchopový grip. Celkově to vypadá, že Canon nešetřil kovovým materiálem, protože minimálně pláště přední a zadní strany se jeví jako kovové. Jednotlivé díly kompaktu jsou, až na výjimky (viz dále), sestaveny bytelně.

Na přední straně fotoaparátu se vyjímá robustní kovový prstenec okolo tubusu objektivu. Prstenec má kvalitně broušený povrch, který je příjemný na pohmat. Dále na přední straně aparátu nalezneme pomocnou LED diodu pro autofokus a malý otvor pro mikrofon. Povrch předního pláště je hladký.


Canon Powershot SX200 IS

Na horní straně fotoaparátu si můžeme všimnout prostoru pro vyskakující blesk, vedle kterého je situováno tlačítko pro zapnutí/vypnutí aparátu. Mírně mimo středovou osu přístroje je umístěn polozapuštěný roller expozičních režimů s vroubkovaným povrchem. Na otočném voliči se celkem „tísní“ 13 položek jednotlivých režimů, a tak jsou jejich symboly poměrně malé a hůře čitelné. Napravo nalezneme otočný ovladač zoomu, v jehož prostředku je zapuštěno tlačítko spouště.

Na zadní straně aparátu nalezneme prostorný LCD displej s délkou úhlopříčky 3 palce. Napravo od displeje jsou lokalizovány hlavní ovládací prvky fotoaparátu. Jedná se o 4 tlačítka a klasický čtyřcestný volič s kruhovým tvarem. Čtveřicí tlačítek lze ovládat přímý tisk z fotoaparátu, spouštět zaznamenané snímky, určovat zobrazování informací na displeji, či se dostat do hlavního menu fotoaparátu. Multifunkční volič umožňuje ovládat kompenzaci expozice, nastavovat makro režim, spustit manuální ostření, nastavovat režim samospouště a volit módy používání blesku. Uprostřed voliče nalezneme tlačítko „Set“, kterým iniciujeme zobrazení lišty rychlého menu na LCD monitoru. V tomto zjednodušeném menu můžete přímo nastavovat ty nejdůležitější parametry pro fotografování (např. expozice, citlivost ISO, režim snímání, velikost rozlišení, míru komprese JPEG formátu snímku). Okolo křížového voliče rotuje malý prstenec, pomocí kterého se můžeme pohybovat v jednotlivých položkách menu.

Na bočních stranách přístroje nalezneme pouze otvory pro zabudovaný reproduktor (levá strana) a konektory pro HDMI a AV kabely (pravá strana; konektory jsou kryté plastovou krytkou).

Spodní strana fotoaparátu neobsahuje nic překvapivého. Stejně jako u většiny jiných kompaktů zde nalezneme pod krytkou prostor pro vložení baterie a paměťové karty. Dále zde samozřejmě nechybí stativový závit, který je kovový (je umístěn výrazně mimo osu přístroje).

Hlavní menu fotoaparátu je členěno do dvou záložek. První roletka menu obsahuje nastavení parametrů pro fotografování. Zde můžeme nastavovat například aktivování funkce „I-kontrast“ (digitální optimalizace dynamického rozsahu), velikost zaostřovacího rámečku, iniciovat detekce tváře, volba režimu AF apod. Ve druhé záložce menu lze nastavovat volby, kterými vylaďujeme chod samotného fotoaparátu (např. volba jasu LCD displeje, ztlumení zvuků, formátování paměťové karty, volba jazyka menu, reset na tovární nastavení apod.). V režimu prohlížení snímků v hlavním menu nalezneme například možnosti prezentace fotografií, ochrany snímků před smazáním, jednoduché možnosti úprav fotografií apod. Globálně chválíme Canon za to, že rozhraní menu fotoaparátu je po grafické a logické stránce uživatelsky přívětivé a intuitivní.

Ukázka menu fotoaparátu Canon Powershot SX200 IS

 

 

 

 

 

 

Naše praktické zkušenosti s fotoaparátem Canon Powershot SX200 IS

Začněme jako vždy uvedením provozních časů fotoaparátu. Kompakt je připraven k pořízení prvního snímku od zapnutí aparátu za cca 2s, což je na danou třídu fotoaparátů slušný výkon. Pokud chceme přezoomovat z počátečního ohniska na koncové, zabere nám to cca 3,9s. Vidíme, že v rychlosti zoomování není testovaný fotoaparát žádným extra rychlíkem. Zato v oblasti rychlosti autofokusu mile potěší jeho svižnost, zejména v podmínkách dobrého osvětlení (cca 0,5s.). Zpracování a ukládání snímku trvá okolo 1s. Rychlost sériového snímání je cca 0,8s, což je shodný čas jako uvádí výrobce v technické specifikaci přístroje.

Po zapnutí fotoaparátu se vysune nejen tubus objektivu, ale i výbojka interního blesku, která zůstane vysunutá po celou dobu provozu přístroje. Musíme přiznat, že nás tento „jev“ nemile překvapil, protože podle našeho názoru by se blesk měl vysouvat pouze v případě jeho použití. Vysunutý blesk sice jde zatlačit prstem zpět, ale poté, co na něj přestaneme tlačit, se zase vysune. Protože je blesk umístěn v prostoru, kde uživatel drží fotoaparát, tak považujeme tento způsob řešení za podstatnou ergonomickou chybu. Dobrému držení fotoaparátu ale napomáhá již zmíněný „pseudogrip“ (tedy mírný ohyb pravé části přístroje). Nicméně po hladkém povrchu přední části aparátu se mohou prsty uživatele trochu smýkat.

Zoomování objektivu je dvojrychlostní, při jemném otočení páčky zoomu probíhá jeho pomalé přibližování, při prudším pohybu dochází i k rychlejší akceleraci transfokátoru. Toto řešení se nám líbí, neboť dává uživateli větší pohodlí při komponování záběru. Tlačítko spouště je zpracováno dobře a umožňuje bezproblémovou iniciaci snímání.

Ovládání fotoaparátu je díky dobře řešenému menu a rozmístění tlačítek bezproblémové. Zobrazení různých ikon nastavení je na displeji dostatečně velké, a tak by ovládání přístroje nemělo činit problémy ani osobám s horším zrakem. Na displeji je rovněž možné si nechat zobrazit malé okénko, ve kterém je vidět zvětšený výřez fotografované scény, což se hodí především na kontrolu zaostření (zejména u manuálního fokusu). Na LCD je také možné si zobrazit pomocnou kompoziční mřížku. Dodejme, že LCD displej, navzdory svému dnes již nevelkému rozlišení 230 000 bodů, zajišťuje kvalitní a ostrou reprodukci snímaných fotografií. Jeho kontrast je rovněž dobrý. Fotoaparát bohužel z nepochopitelných důvodů neumožňuje zobrazení živého histogramu, což je škoda. Histogram je možné vidět až při prohlížení pořízených fotografií.

Tělo fotoaparátu je poměrně dobře postavené, až na několik detailů. Příliš se nám nezamlouvala ne příliš kvalitně zpracovaná krytka prostoru pro HDMI/AV a USB konektor (krytka je viditelně provedená z plastu a úplně dobře nedoléhá k povrchu fotoaparátu). Podobné výhrady máme i ke krytce chránící prostor vložené baterie a akumulátoru. Není totiž opatřená pojistkou a víčko je možné nechtěně odsunout například při vytahování fotoaparátu z kapsy (stalo se nám to několikrát při redakčním testování).

Režim nahrávání videa se iniciuje pomocí otočného rolleru a stisknutím spouště. Testovaný kompakt tedy není vybaven speciální videospouští jako tomu je v případě např. Panasonic TZ7. Je dobré zmínit, že při nahrávání videa není možné používat optický zoom (u aparátu TZ7 to možné je). Zoomovat při natáčení videa můžeme pouze 4x digitální zvětšení, což je škoda.

Zcela jednoznačnou pochvalu si testovaný fotoaparát zaslouží za schopnost ostřit při režimu supermakra téměř z nulové vzdálenosti, což nás v příjemném slova smyslu šokovalo. Je vidět, že oblast konstruování optických soustav ultrazoomových objektivů se stále dynamicky vyvíjí a tak doby, kdy byla za „velkou slávu“ považována možnost ostřit například již od 10 cm, jsou, jak se z dnešního pohledu zdá, archaickou minulostí.

Celkově jsme byli s testovaným fotoaparátem, i přes výše uvedené výtky, po praktické stránce spokojeni. Fotilo se nám s ním dobře a rovněž výdrž baterie považujeme za slušnou (baterie hlásila vybytí po cca 275 snímcích).

V následující pasáži recenze budeme hodnotit obrazovou kvalitu snímků, kterou produkuje testovaný fotoaparát Canon Powershot SX200 IS.

[-more-]{Hodnocení snímků a závěr}

Po stránce výskytu digitálního šumu ve fotografiích, které byly nafoceny při různé citlivosti ISO, si nevedl testovaný fotoaparát SX200 špatně. Potvrdilo se nepsané „pravidlo“, že Canon používá vyspělé odšumovací algoritmy. Šum se na fotografiích ve viditelné míře vyskytuje u vyšších citlivostí ISO (vzhledem k velikosti snímače to nepřekvapí), ale pozitivní je, že šum je převážně monochromatické povahy. Barevná složka šumu je velmi dobře potlačena.

Ukázka šumu na šedém políčku barevného terče: Canon Powershot SX200 IS IS - ISO 80, 100, 200, 400, 800, 1 600 (směr zleva doprava a dolů)

Snímky, které byly nafoceny při citlivosti 80 a 100 ISO jsou prakticky bez šumu. Při citlivostech 200 ISO a 400 ISO dochází patrně k nárůstu šumu, nicméně díky výkonné redukci šumu je na fotografiích obtíže vystopovatelný. Jako negativní faktor příliš snaživé redukce šumu je ale potlačení kresby detailů. Celkově můžeme prohlásit, že snímky do ISO 400 si zachovávají použitelnost pro tisk. Při vyšší citlivosti 800 ISO dochází, kromě zjevného žehlení detailů, také ke změně reprodukce barev (nárůst saturace). Citlivost 1 600 ISO vede opravdu k extrémnímu potlačení kresby a je tak použitelná pouze v nouzových případech. Fotoaparát umí snímat i při citlivosti 3 200 ISO, ale toto nastavení ISO nepodává výsledky, které by stály za doporučení ho v praxi používat (citlivost 3 200 ISO je nastavitelná pouze ve speciálním režimu při sníženém rozlišení 3 Mpix). Globálně hodnotíme výkonnost ultrazoomu SX200 v oblasti výskytu šumu za mírně nadstandardní v dané třídě fotoaparátů.

 

 

 
Ukázka šumu na denních snímcích: Canon Powershot SX200 IS - ISO 80, 100, 200, 400, 800, 1 600

 

 

 
Ukázka šumu na nočních snímcích: Canon Powershot SX200 IS - ISO 80, 100, 200, 400, 800, 1 600

V oblasti vyvážení bílé barvy si vedl testovaný fotoaparát rovněž dobře. V podmínkách přirozeného venkovního osvětlení vykazoval přístroj spolehlivé a přesné kalibrování bílé barvy. Při umělém osvětlení aparát trochu tíhne k teplejšímu podávání tónů barev, ale který digitální fotoaparát to dnes nečiní, že? Daný problém lehce vyřešíme využitím některého ze speciálních presetů pro vyvážení bílé, které nalezneme v menu fotoaparátu. Rovněž můžeme kalibraci bílé barvy provést ručně.

Ukázka vyvážení bílé barvy

 
Vyvážení bílé barvy: Canon Powershot SX200 IS (Auto, Manual)

Objektiv testovaného fotoaparátu vykazuje dobré výsledky v oblasti kresby. Kresebnost objektivu na počátečním ohnisku 28 mm považujeme za kvalitní. Při přezoomování na koncové teleohnisko sice dochází ke znatelnému úbytku kresby, ale tento úbytek ostrosti je vzhledem k velkému rozpětí ohniskových vzdáleností akceptovatelný. Jinými slovy, nemáme pocit, že by snímky pořízené při teleohnisku 300 mm vypadaly neostře. Takže tento aspekt hodnotíme pozitivně.

Ukázka rozlišení a kresby: Canon Powershot SX200 IS


Krátké ohnisko - 28 mm (ekv. 35mm kinofilmu), středový výřez 1:1


Krátké ohnisko - 28 mm (ekv. 35mm kinofilmu), krajový výřez 1:1


Dlouhé ohnisko - 336 mm (ekv. 35mm kinofilmu), středový výřez 1:1


Dlouhé ohnisko - 336 mm (ekv. 35mm kinofilmu), krajový výřez 1:1

Ukázka č. 1 rozlišení a kresby v exteriéru: Canon Powershot SX200 IS


Krátké ohnisko - 28 mm (ekv. 35mm kinofilmu), středový výřez 1:1


Krátké ohnisko - 28 mm (ekv. 35mm kinofilmu), krajový výřez 1:1


Dlouhé ohnisko - 336 mm (ekv. 35mm kinofilmu), středový výřez 1:1


Dlouhé ohnisko - 336 mm (ekv. 35mm kinofilmu), krajový výřez 1:1

Ukázka č. 2 rozlišení a kresby v exteriéru: Canon Powershot SX200 IS


Krátké ohnisko - 28 mm (ekv. 35mm kinofilmu), středový výřez 1:1


Krátké ohnisko - 28 mm (ekv. 35mm kinofilmu), krajový výřez 1:1


Dlouhé ohnisko - 336 mm (ekv. 35mm kinofilmu), středový výřez 1:1


Dlouhé ohnisko - 336 mm (ekv. 35mm kinofilmu), krajový výřez 1:1

Výskyt soudkovitých vad je nejintenzivnější na počátečním ohnisku. Tato soudkovitá vada je ale obvyklým průvodním jevem ultrazoomových objektivů a lze ji velmi dobře korigovat v PC. Na opačném ohnisku 300 mm můžeme zaregistrovat mírné poduškové zkreslení. Objektiv produkuje chromatickou aberaci, kterou nalezneme zejména v okrajových částech. Její intenzita ale není nijak „skandální“. V ostatních partiích snímku je výskyt barevných vad překvapivě malý, což je známkou, že Canon v oblasti jakosti objektivu odvedl dobrou práci.

Fotoaparát produkuje kvalitní videonahrávky v HD rozlišení, které jsou i dobře ozvučené. Nedoporučujeme však při natáčení videa zoomovat, protože tím iniciujeme pouze destruktivní digitální zoom, který vede ke zjevné degradaci kvality obrazu.

Ukázka video sekvence v rozlišení HD


Canon Powershot SX200 IS: 1280 x 720 bodů , AVI - 30sn./sek, 21 MB (celková délka 6s.)



Fotoaparát odvádí velmi dobré výsledky v přesnosti měřené expozice a věrnému reprodukování barev. Dynamický rozsah snímků je, díky funkci „I-kontrast“, která v praxi opravdu funguje, na kompakt velmi slušný.

Závěr:

Fotoaparát Canon Powershot SX200 IS představuje solidní kompaktní přístroj například na cestování. Nabízí velmi univerzální rozsah ohnisek 28 – 336 mm, kvalitní obrazový výstup, téměř nulovou minimální zaostřovací vzdálenost v režimu makra, účinnou optickou stabilizaci, kvalitní záznam HD videa, moderní technologie detekce tváří, mrknutí očí a pohybu. Rovněž poskytuje uživateli kompaktní rozměry, které nebrání jeho nošení v kapse. Oproti valné většině ostatních ultrazoomů do kapsy (např. již jmenovaný kompakt Panasonic TZ7) nepostrádá úplnou paletu expozičních režimů, tedy především poloautomatických a manuálních módů. Proto daný fotoaparát dává uživateli větší kreativní svobodu. Vyzdvihnout musíme také nestandardně vysoký rozsah časů závěrky 15 – 3 200s. Ve prospěch fotoaparátu SX200 IS rovněž vyznívá i jeho příznivá cena, která se v současnosti pohybuje okolo 8 000 Kč (pozn. konkurenční TZ7 stojí o cca 2 000 Kč více).

Na druhou stranu uvedený fotoaparát ztrácí svůj lesk pod tíhou určitých detailů, které mohou iritovat některé uživatele. Především je to těžko logicky odůvodnitelné vyklopení blesku, které se děje po každém zapnutí přístroje a jenž nejde nijak deaktivovat. Pokročilí fotografové budou postrádat zobrazení živého náhledu na histogramu, který testovaný aparát neumí. Rovněž zamrzí nemožnost využívat optický zoom během nahrávání videa. Kriticky musíme zmínit i rozpor mezi kvalitou provedení jednotlivých komponent aparátu. Zatímco tubus objektivu, přední a zadní plášť přístroje působí kvalitně a bytelně, tak naopak krytky zakrývající HDMI/USB konektory a prostor uložení baterie/karty jsou zpracovány poněkud „levně“ a zbytečně kazí jinak dobrý dojem ze zkoušeného fotoaparátu.

[-more-]{Živé fotografie: Canon Powershot SX200 IS}

Živé fotografie: Canon Powershot SX200 IS

Poznámka:
Omlouváme se, že je na některých fotografiích uvedeno digitální označení času pořízení snímku. Tento problém vznikl nedopatřením a bohužel nebylo možné dané fotografie znovu nafotit. Děkujeme za pochopení.


Funkce „I-kontrast“ vypnuta


Funkce „I-kontrast“ zapnuta

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Radeji TZ7

Autor: tjuta Muž

Založeno: 15.07.2009, 10:25
Odpovědí: 2

Nemoznost opticky zoomovat pri videu...
Jen mono zvuk...
Nepodporuje format 3:2...
Horsi svetelnost objetivu...
Radeji priplatim za TZ7...

Odpovědět na příspěvek

RE: Radeji TZ7

Autor: Tonda Muž

Založeno: 15.07.2009, 13:54

No hlavně většina recenzí vyznívá ve prospěch kvality výstupu z TZ7, TZ7 je prostě aktuálně top kapesní superzoom. Tady se recenzent akorát točí na manuálních režimech.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Radeji TZ7

Autor: Dawe Muž

Založeno: 25.07.2009, 23:02

No jo, jenže zrovna díky manuálnímu režimu lze foťák ukecat aby dělal i to co si on sám myslí, že je špatně, takže z něj lze dostat i v extrémních podmínkách daleko více. Tím nechci obhajovat tenhle foťák, jen tím chci říct, že nechápu proč to není standard (ač třeba schovanej někde hloub v menu).

Odpovědět na příspěvek

ďalšia omalovánka

Autor: klingo Muž

Založeno: 16.07.2009, 08:29
Odpovědí: 1

Hneď na začiatku na pobavila veta\"Objektiv disponuje solidní světelností f3,4 – f5,3, \".Pri iných aparátoch ako \"Kenon\"autor optiku s takýmito parametrami zniesol pod čiernu zem.Stačí si prelistovať staršie recenzie.No a najlepšie algoritmy na odstránenie šumu hovoria samy za seba-už na najnižšom iso je to omalovánka a vidno že vysoké rozlíšenie je len marketing.Chápem pre koho sú tieto aparáty určené a preto pri panasoniku možnosť poloautomatiky nepostrádam ale skôr naopak je to správny krok,veď nikto čo sa chce trochu vážnejšie fotografií venovať nemôže anilen uvažovať o kúpe takéhoto typu fotoaparátu.Uznávam ale že je to dobrá voľba na dovolenku a foto do albumu ale pre jeho nevýhody spomenuté v článku by som si rozhodne priplatil na panasonic.

Odpovědět na příspěvek

RE: ďalšia omalovánka

Autor: hnis Muž

Založeno: 16.07.2009, 11:02

šumí jako prase, chromatická aberace... další reklamní tah-veliký rozsah ohnisek jen snižuje kresbu. Na dovolenou je to asi dobrá volba ale já bych raději volil zrcadlo, ale to zase do kapsy nedáte. Měl jsem starší typ SX100 a přešel sem na bazarový C400D váha tak narostla nějaké to kilo (objektivy, stativ, filtry,..) nicméně sem spokojen.

Odpovědět na příspěvek

Rozsah ohnisek

Autor: Jaki Muž

Založeno: 17.07.2009, 23:06
Odpovědí: 0

je u TZ7 lepší, protože přidlouhém ohnisku je rozdíl přiblížení sotva rozpoznatelný, ale u toho širokého je to sakra rozdíl. Mám TZ7 a neměnila bych.

Odpovědět na příspěvek

chromatická vada

Autor: Jirka X Muž

Založeno: 04.08.2009, 20:41
Odpovědí: 0

"Chromatická vada není skandální". Tak takovouto definici jsem ještě nečetl. Nakonec proč ne, je to chytře napsáno. Od chlebodárce těžko napadnutelné a zároveň výstižné. Mimochodem, jak asi vypadá ta "skandální"?

Odpovědět na příspěvek

canon

Autor: palči Muž

Založeno: 12.08.2009, 15:08
Odpovědí: 0

nuž .... neviem ma sice lumix lepšie video ale z ostatnym by som ich ani velmi nerozlišoval ... fotak mam na fotenie .. na kamerovanie mam kameru, lumix pridal na videu ale canon sa jednoznačne zameral na fotenie ... ma manualny režim takže ma zaujal viac ... medzy canonom a lumixom som nevahal.. aj ked som zo začiatku priahol po panasoniku .

Odpovědět na příspěvek

canon

Autor: palči Muž

Založeno: 12.08.2009, 15:16
Odpovědí: 0

nuž a fakt neviem kto čo očakava od superzoomu :) samozrejme su určene na dovolenky a pod...su to predsa len vreckove fotaky.. niet nad zrkadlo ...

Odpovědět na příspěvek

Záhada

Autor: Zdena Muž

Založeno: 14.08.2009, 20:56
Odpovědí: 0

Dnes jsem si koupila fotoaparát Canon PowerShot SX200IS. Zdá se, že fotky budou krásné, ale když jsem zkoušela natočit video, tak při přehrávání téměř nebylo slyšet to, co bylo nahráno kvůli šílenému šumu. Hledala jsem odpověď v návodu jak tištěném, tak na CD, ale marně. Neví někdo, čím to je? A jak se toho zbavit? Třeba jsme úplně "blbá" a dělám hloupou chybu...???
Zdena

Odpovědět na příspěvek

:(

Autor: eliska Muž

Založeno: 20.08.2009, 21:17
Odpovědí: 2

Koupila jsem si tento fotak a fotkama jsem byla zklamana. Na okrajich obektu byli posunute barvy (modrobile nebo zelenobile olemovani). Pri foceni rovny objektu byli zakulacene. No proste ultrazoom to nezvlada!

Odpovědět na příspěvek

RE: :(

Autor: Igi Muž

Založeno: 26.08.2009, 14:34

ja to mam v poho

Odpovědět na příspěvek

RE: :(

Autor: valecc Muž

Založeno: 09.10.2009, 07:31

chyba bude asi v tobe... zkus nejaky plne automaticky

Odpovědět na příspěvek

SX200is

Autor: Robin Muž

Založeno: 30.09.2009, 15:18
Odpovědí: 0

Škoda, že u SX200 is chybí funkce okomentování snímku. Mikrofon a reproduktor to má, tak proč mi to nejde. Komentář snímku je důležitý při fotografování množství podobných smímků.

Odpovědět na příspěvek

Sekvence shit

Autor: Fydo Muž

Založeno: 14.04.2010, 13:01
Odpovědí: 0

Hele ten foťák opravdu fotí tak pomale sekvenční fotky nebo sem to jen blbě nastavil fotí mi to asi tak 0,7 sek snímek což se mi zdá dost dost předpotopní ůplně bych ten foťák kvůli tomu rozšláp :-((

Odpovědět na příspěvek

Mechanická odolnost

Autor: Jaroslav Okurka Muž

Založeno: 07.10.2010, 18:13
Odpovědí: 0

Tento fotoapará přežil mnoho pádů na zem. I s vysunutým objektivem. Vždy od pasu i na dlaždice. Trochu povolil ve spojích, ale izolačka mu dodala zpět jeho tvar. Jsem nadmíru spokojen.

Odpovědět na příspěvek

nechápu :)

Autor: macho1 Muž

Založeno: 09.01.2011, 11:24
Odpovědí: 1

Nechápu jak si někdo namlouvá, že stimhle foťákem natočí high-edn video nebo foto jako ze studia. Já ho mám a sem naprosto spokojený. Vejde se do kapsy, fotí rychle, čistě a nádherý fotky. Video nemá chybu. Jediný co mě štve že sem ho rozbil a už ho nemůžu sehnat, jen novější model a ten moc nechci. Oprava by vyšla na nějakých 10 000,-:(. Takže kdyby někdo potřeboval součástky tak ozvěte.

Odpovědět na příspěvek

RE: nechápu :)

Autor: oleyo Muž

Založeno: 11.04.2011, 16:05

Jo, součástky a nefunkční Powershot SX 200 IS bych koupil, můžete volat nebo SMS na 604 723677. Nejlíp modrej. Díky předem.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: