Recenze: Nejmenší nezrcadlovka Sony NEX 5 v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Recenze: Nejmenší nezrcadlovka Sony NEX 5 v praxi

19. července 2010, 00.00 | Otestovali jsme fotoaparát Sony NEX 5, který je v současnosti považován za nejmenší nezrcadlovku na trhu. Zde jsou naše dojmy.

Před tím, než se pustíme do hodnocení fotoaparátu Sony NEX 5, tak si pojďme tento fotoaparát stručně představit.

Co fotoaparát nabízí
Přístroj Sony NEX 5 představuje miniaturní fotoaparát, který dovoluje výměnu objektivů a postrádá zrcadlový systém hledáčku, jímž disponují digitální zrcadlovky. Jedná se tedy o nezrcadlovku, která díky svým malým rozměrům (110,8 x 58,8 x 38,2 mm; váha cca 230 gramů) je dnes suverénně považována za nejmenší zařízení tohoto typu v dané kategorii fotoaparátů.


Testovaný fotoaparát Sony Nex 5 s objektivem Sony E 18-55 mm F3,5 - F5,6 OSS

Aparát je vybaven SONY E- bajonetem pro připojení příslušných objektivů a v jeho útrobách nalezneme 14,2Mpix snímač (CMOS Exmor™ APS HD ), jehož rozměry jsou shodné jako jsou stejné u amatérských DSLR Sony s APC-S formátem snímače. V porovnání s běžnými kompakty má tedy uvedená nezrcadlovka výrazně větší senzor, což se pozitivně odrazí v obrazové kvalitě pořizovaných snímků.


Testovaný fotoaparát Sony Nex 5 s objektivem Sony E 16 mm f2,8

Citlivost ISO přístroj dovoluje nastavovat v rozmezí hodnot ISO 200 – 12 800. Přístroj nedisponuje mechanickou stabilizací senzoru (benefit stabilizace obrazu nabízejí pouze vybrané objektivy se zabudovaným systémem SteadyShot).


Testovaný fotoaparát Sony Nex 5 s objektivem Sony E 18 – 55 mm F3,5 – F5,6 OSS

Doposud se k Sony NEX fotoaparátům vyrábějí celkem 3 skla: Sony E 16 mm f2,8 („palačinkový objektiv“); Sony E 18 – 55 mm f3,5 – f5,6 OSS (základní objektiv typu zoom) a širokorozsahový objektiv Sony 18 – 200 mm f3,5 – f6,3 OSS.

Dodejme, že poslední dva jmenované objektivy jsou vybaveny systémem optické stabilizace SteadyShot. Autofokus fotoaparátu operuje v režimu Live View a využívá 25 ostřicích zón.

K dispozici je samozřejmě také možnost ostřit manuálně či ručně korigovat práci AF ostření. Expozice je vyhodnocována pomocí 49 měřících segmentů, přičemž závěrka fotoaparátu operuje v rozmezí časů 30 s - 1 / 4 000 s

Hlavní „gró“ koncepce nezrcadlovky tkví v miniaturizaci těla, které skutečně připomíná kapesní kompakty. Možná proto na daném fotoaparátu nezbylo místo pro interní blesk a EVF hledáček. Nicméně přístroj disponuje na horní straně konektorem, kde lze připojit miniaturní externí blesk Sony NP-50 (směrné číslo 7), který je součástí balení.

Testovaný fotoaparát dovoluje nahrávat FullHD videa ve vysokém rozlišení 1 920 x 1 080 pixelů. Video je ukládáno buď ve formátu AVCHD či v MP4. Videozáznam je stereofonně ozvučený.

V oblasti expozičních režimů aparát nabízí jejich kompletní spektrum (tzn. režimy P/A/S/M) plus mód inteligentní automatiky a kolekci 9 scénických presetů pro různé fotografické situace. Přístroj také nabízí několik užitečných funkcí, mezi kterými například vévodí režim „Redukce rozmazaného pohybu“ (aparát pořídí v rychlém sledu sérii 6 snímků při vysoké citlivosti ISO 6 400, přičemž dokáže výrazně eliminovat šum a pohybující se objekty).


Na přístroj je možné připojit externí mni-blesk Sony NP-50, který se zasouvá do speciálního konektoru na horní straně aparátu

Problém s přepaly a podpaly pomáhají řešit funkce DRO-Auto a HDR-Auto (první z nich digitálně zesvětluje stíny a druhá funkce navyšuje dynamický rozsah snímku pomocí skládačky ze 3 různě naexponovaných snímků). Další zajímavostí nezrcadlovky je funkce „Plynulé panoráma“, pomocí které lze zhotovit podlouhlé panoramatické snímky jedním pohybem fotoaparátu.

Připomeňme si, že dosud byla tato funkce přítomná pouze u vybraných kompaktů Sony (například HX1 či HX5 apod.). Posledním výrazným „tahákem“ Sony NEX aparátu je výklopný (ve směru nahoru dolů) LCD displej s délkou uhlopříčky 3 palce a rozlišením cca 921 600 pixelů.

Další technické detaily nebudeme v naší recenzi rozvádět a raději vás odkážeme buď na náš starší článek věnovaný tomuto fotoaparátu v době jeho uvedení na trh či na web výrobce, kde naleznete další informace o daném přístroji.

Komu je fotoaparát určen, jeho cena a výčet konkurenčních aparátů
Nezrcadlovka Sony NEX 5 představuje vyšší model fotoaparátu a v nabídce Sony lze najít i jeho odlehčenější variantu (model NEX 3 má oproti „5tce“ plastové tělo a nahrává pouze video v HD rozlišení). Obecně je testovaný fotoaparát určen spíše pro amatérské fotografy, kteří před tím fotografovali na kompakty a nyní chtějí přejít na něco lepšího bez nutnosti si pořizovat digitální zrcadlovku.

Podotýkáme, že uvedený přístroj může zaujmout také ty uživatele, kteří vlastní kolekci objektivů Sony či Minolta, neboť pomocí speciálního adaptéru lze také tyto objektivy na NEX nezrcadlovkách používat, i když triviální a místy nešikovné ovládání fotoaparátu patrně odradí náročnější fotografy, jež jsou přivyklí na uživatelský komfort DSLR přístrojů.

V současné době se fotoaparát Sony NEX 5 prodává v různých setových balení za cenu od cca 16 000 Kč, což je cena setu fotoaparátu s pancake objektivem 16 mm f2,8 a externím mini-bleskem NP-50 (kit s objektivem E 18 – 55 mm vyjde na cca 18 000 Kč).

Mezi nezrcadlovky, které v současné době konkurují NEX 5 fotoaparátu lze například uvést Panasonic Lumix GF1 (cena samotného těla od cca 14 000 Kč), Olympus PEN E-P2 (cena samotného těla od cca 16 400 Kč) a E-PL1 (cena samotného těla od cca 11 900 Kč), Samsung NX10 (cena samotného těla od cca 14 400 Kč).

Ovládání fotoaparátu a naše zkušenosti z praxe
Přístroj má bytelně sestavené tělo s celokovovým pláštěm. Stativový závit na dolní straně aparátu je umístěn v ose objektivu (avšak sám bajonet pro objektiv se nalézá výrazně mimo osu fotoaparátu). Prostor pro uložení Li-Ion akumulátoru NP-FW50 tvoří jakýsi úchopový grip, který narušuje jinak ultratenkou tloušku těla nezrcadlovky. Na tomto výklenku nalezneme kovové tlačítko spouště a otočnou páčku pro zapnutí fotoaparátu. Dodejme, že vedle baterie daný grip také obsahuje slot pro umístění paměťové karty (typ SD/SDHC či Sony Memory Stick Duo).

Horní strana přístroje dále obsahuje samostatné tlačítko pro okamžité spuštění videozáznamu (pro stereofonní ozvučení videa fotoaparát disponuje dvojicí mikrofonů) a rovněž je zde ovladač pro zobrazení pořízených snímků. Fotoaparát bohužel postrádá patici pro připojení systémového blesku.

Na horní straně ale je umístěn konektor pro připojení miniaturního blesku, jenž je součástí dodávky. Připojení tohoto blesku k fotoaparátu je jištěno šroubem, takže nehrozí jeho nechtěné vyjmutí. Tento blesk je částečně výklopný, ale pouze ve směru nahoru při přechodu do pohotovostní polohy (tzn. aby blesk nebyl tak blízko připevněnému objektivu.

Na zadní straně dominuje výklopný displej, který je velkým plusem tohoto fotoaparátu. Displej sice nelze otáčet do stran, přesto jeho dispozice vyklopení ve směru nahoru a dolů (plus vyklopení od těla nezrcadlovky) umožní pohodlné fotografování například nad hlavou fotografa či nenápadné snímání dolů od pasu. Zmiňovaný LCD panel, který je širokoúhlý, poskytuje kvalitní a ostrý obraz s širokým pozorovacím úhlem.

Jak jsme se již v úvodu článku zmínili, tak testovaný přístroj disponuje velmi malými rozměry (výška těla aparátu je dokonce menší než průměr bajonetového prstence, což je vskutku neobvyklé), z čehož bohužel plynou také určité nešvary. Celková filosofie ovládacích prvků je totiž směrovaná na nenáročné uživatele, kteří do nastavení fotoaparátu zasahují jen minimálně.

Z pohledu náročnějšího fotografa představuje oblast ovládání fotoaparátu asi jeho největší slabinu, neboť i pro nastavování těch nejčastěji používaných expozičních parametrů (například citlivost ISO, druh ostření, vyvážení bílé apod.) je nutné se složitě proklikávat přes hlavní menu fotoaparátu. Aparát tedy postrádá lištu rychlého menu, které je dnes samozřejmostí u naprosté většiny seriózních fotoaparátů.

Zadní strana aparátu obsahuje pouze dvě nepopsaná tlačítka (vstup do hlavního menu a zobrazení nápovědy) plus čtyřcestný roller, přes který je možné ovládat pouze kompenzaci expozice, režim snímání, způsob zobrazení informací na displeji či mód blesku.

Myslíme si, že dané řešení je značně nešťastné a že třeba nastavování citlivosti ISO či režimů ostření si zaslouží své zastoupení na multifunkčním rolleru. Okolo čtyřcestného voliče rotuje prstenec, kterým lze měnit hodnotu například clonového čísla, času či hodnoty kompenzace expozice. Na testované nezrcadlovce rovněž chybí otočné kolečko expozičních režimů, které se zobrazuje pouze virtuálně na LCD displeji.

Hlavní menu přístroje sice upoutá svým vizuálně zajímavým rozhraním, ale jeho řešení působí kontraproduktivně pro ty uživatele, kteří často potřebují měnit přes menu nastavení fotoaparátu. Rozhraní menu není řešeno jako soustava záložek ale jako nabídka celkem 5 modulů („Fotoaparát“, „Velikost snímku“, „Jas/barva“, „Přehrávání“ a „Nastavení“), což zase představuje pro uživatele jedno kliknutí navíc. V praxi je nejdůležitější modul menu „Jas/barva“, kde je možné nastavit například citlivost ISO, WB vyvážení či aktivovat funkce DRO-Auto/HDR anebo klasické setup menu „Nastavení“. Přístroj si bohužel nepamatuje posledně upravovanou položku v menu, a tak je bohužel pokaždé nutné se k danému parametru dále zdlouhavě propracovávat.

 

 

 

 

 

 

Celkově se nám toto řešení fotoaparátu nelíbí, protože okrádá uživatele o čas, kterého při fotografování mnohdy nebývá mnoho. Menu postrádá možnost si naprogramovat jednotlivá tlačítka a přiřadit jim třeba určené funkce.

Dále ve fotoaparátu nemůžete deaktivovat systém optické stabilizace objektivu (dodejme, že tuto stabilizaci nelze vypnut ani na příslušných objektivech), což může znamenat například problém při fotografování v noci ze stativu na dlouhé časy (riziko rozmazání snímku).

Fotoaparát NEX 5 sice lahodí oku svojí malostí a kvalitně sestaveným tělem z kovu avšak k jeho ergonomii je třeba se vyjádřit kriticky. Přístroj se v ruce hůře drží, protože na zadní straně chybí adekvátní výstupek pro palec, a tak má nezrcadlovka s nasazeným objektivem tendenci se při držení v ruce převažovat doprava (daň za malé rozměry a umístěný bajonet mimo osu přístroje), což je nepohodlné. Hlavní grip přístroje sice disponuje jakýmsi náznakem „zdrsněného“ povrchu, nicméně pravda je taková, že i po tomto povrchu prsty docela dost kloužou a to není dobře.

Testovaný přístroj vykazuje překvapivě pomalý náběh po svém zapnutí. Fotoaparát je totiž připravený k fotografování až za cca 2 s. Čekali bychom, že v tomto směru bude tento fotoaparát rychlejší. Ovšem tím naše kritika končí, neboť v ostatních ohledech si testovaný fotoaparát zaslouží pochvalu.

Aparát disponuje rychlým AF ostřením (prodleva bez namáčknutí spouště činí pouze 0,6 s, které je podle nás na stejné úrovni jako například rychlá nezrcadlovka Panasonic Lumix GF1. Fotoaparát dokáže bez problémů a rychle zpracovávat pořízené snímky i při duálním snímání do formátů RAW/ JPEG. Aparát je skutečně schopen v praxi vyvinout velmi rychlé sekvenční snímání 7 sn./s (v plném rozlišení; včetně snímání do RAW formátu), což jednoznačně chválíme.

 

 

 

 

 

Ukázka snímků, které byly pořízeny v rámci režimu sekvenčního snímání (10 fotografií v plném rozlišení za cca 1,4 s - do zaplnění bufferu fotoaparátu)

Na testovaném přístroji se nám velmi zamlouvá funkce plynulého záznamu panoramatických snímků, která poskytuje kreativní možnost pořizovat neobvyklé záběry. V této funkci si dokáže aparát celkem slušně poradit i s pohybujícími objekty na scéně, které obvykle při skládání panoramatických snímků zapříčiňují vznik tzv. „duchů“.

 

Ukázka funkce „Sweep Panorama (verze „Standard“ a „Wide“)

Při fotografování světelně velmi kontrastních scén se také velmi „šikne“ funkce Auto-HDR, pomocí které lze efektivně řešit problém s přepaly a podpaly (je to „skládačka“ 3 rozdílně naexponovaných snímků do jedné finální fotografie s vysokým dynamickým rozsahem).

 

Ukázky efektu funkcí DRO-Auto a HDR-Auto (Off, DRO-Auto, HDR-Auto)

Značně efektivní je i režim „Redukce rozmazaného pohybu“, kterou je záhodno použít při fotografování v šeru či v noci. Pomocí složení 6 po sobě rychle pořízených fotografií je docíleno fotografie, která i při enormně vysoké citlivosti ISO 6 400 nabízí velmi slušnou obrazovou kvalitu. Záznam FullHD videa hodnotíme jako plynulý a kvalitní. Chválíme dispozici nezrcadlovky videozáznam stereofonně ozvučovat.

Hodnocení obrazové kvality snímků
Testovaný fotoaparát naplno rozvíjí svoji výhodu většího senzoru (v porovnání se standardními kompakty) v oblasti nízkého výskytu šumu v obraze. V tomto případě musíme uznale smeknout „klobouk“ před tím, jak se testovaný fotoaparát dokáže „poprat“ se šumem i při fotografování na vysoké hodnoty citlivosti ISO. No posuďte samy při pohledu na níže uvedené výřezy z testovacích snímků. Šum do citlivosti ISO 1 600 (včetně) se vyskytuje jen minimálně a to i při prohlížení snímků v zobrazení v poměru 1:1. Velmi udatně NEX fotoaparát se šume „válčí“ i při vysokých citlivostech ISO 3 200, kdy sice lze již na snímku zaregistrovat artefakty redukce šumu, ale celkově nedochází k výskytu chromatické složky šumu. Barevný šum se již výrazně začíná objevovat na snímku pořízeném s nastavenou citlivostí ISO 6 400, ale i tak si daná fotografie uchovává svoji použitelnost (musíme si uvědomit, že se jedná o rozměrné 14,2Mpix snímky). Ani snímky pořízené při mezní citlivosti ISO 12 800 nelze označit za vyloženou tragédii, ačkoliv jejich použitelnost je již diskutabilní. Celkově podává v dané oblasti testovaná nezrcadlovka úctyhodný výkon.

 

 

 

Ukázky výskytu digitálního šumu při různých hodnotách citlivosti ISO (ve směru zleva doprava ISO 200, 400, 800, 1 600, 3 200, 6 400 a 12 800)

Vyvážení bílé zvládá testovaný fotoaparát precizně provádět při fotografování v podmínkách denního osvětlení. V situacích, kde vládne umělé osvětlení má ovšem přístroj čitelnou tendenci podávat teplejší tóny barev. Doporučujeme tedy v těchto situacích sáhnout po funkci manuální kalibrace bílé barvy.

 

Ukázky vyvážení bílé (Auto / Manuál)

Zkoušenou nezrcadlovku Sony NEX 5 jsme měli zapůjčenou s objektivy 16 mm f2,8 a 18 – 55 mm f3,5 – f5,6. Protože hodnocení těchto objektivů není úkolem této recenze, tak si představu o jejich optických kvalitách můžete udělat samy při pohledu na níže umístěné snímky testovacích terčů. Snad jen dodejme, že palačinkový objektiv 16 mm produkuje při nízkém zaclonění vinětaci a rovněž lze u něj spatřit celkem výrazné soudkovité zkreslení. Zoomový objektiv zase na koncovém ohnisku produkuje znatelně menší kresbu detailů.

 

 

 

Pancake objektiv Sony E 16 mm f2,8; Ohnisko 24 mm (ekv. 35 mm); Přehled snímků pořízených při různě nastaveném clonovém číslu (ve směru zleva doprava: F2,8; F4; F5,6; F8; F11; F16; F22)

 

 

 

Objektiv Sony E 18 – 55 mm; Ohnisko 27 mm (ekv. 35 mm); Přehled snímků pořízených při různě nastaveném clonovém číslu (ve směru zleva doprava: F3,5; F4; F5,6; F8; F11; F16 a F22)

 

 

Objektiv Sony E 18 – 55 mm; Ohnisko 82,5 mm (ekv. 35 mm); Přehled snímků pořízených při různě nastaveném clonovém číslu (ve směru zleva doprava: F5,6; F8; F11; F16 a F22)

Globálně musíme na testovaném přístroji pochválit vynikající obrazovou kvalitu fotografií, věrnou reprodukci barev a slušný dynamický rozsah senzoru.

 

 

 

Ukázky stylizačních filtrů „Standard“, „Vivid“, „Portrait“, „Landscape“, „Sunset“, a „B/W“.

Závěr:
Pokud se podíváme na nezrcadlovku Sony Alpha NEX 5 „optikou“ začínajících fotografů, kteří doposud používali pouze standardní kompakty, tak není moc co na přístroji kritizovat. Ba naopak. Fotoaparát NEX 5 disponuje velmi kompaktním tělem, které je velmi bytelně sestavené z převážně kovových komponent. Přístroj produkuje snímky s vynikající obrazovou kvalitou a to dokonce i při vyšších citlivostech ISO, kdy i celá řada starších DSLR aparátů se potýká s výraznou zašuměností (například citlivost ISO 3 200). Aparát je vybaven rychlým autofokusem (v dané kategorii přístrojů). Nezrcadlovka také nabízí mít kreativní proces plně pod kontrolou (expoziční režimy P/A/S/M) plus u ní nalezneme řadu užitečných funkcí, které v praxi uživatelé ocení (např. režim „Sweep panorama“; Auto-HDR). Daný fotoaparát je nadprůměrný i v oblasti nahrávání videa, protože umožňuje jej nahrávat ve velmi vysokém rozlišení FullHD (1 920 x 1 080 pixelů). Mezi „královské“ dispozice přístroje můžeme řadit také výklopný displej, který uživateli poskytne možnost pohodlněji snímat z neobvyklých perspektiv. Pozitivně hodnotíme také výdrž baterie, která nám dovolila pořídit cca 305 snímků na jedno její nabití.

Nicméně pokud budeme nazírat na testovaný fotoaparát pohledem náročnějších uživatelů (tedy uživatelů, jež jsou již přivyklí na uživatelský komfort DSLR aparátů), tak se musíme jmenovaný aparát podrobit kritice. Na paškál je třeba si vzít především nepraktické ovládání nezrcadlovky (nutnost chodit do hlavního menu i při změně těch opravdu frekventovaných parametrů). Příliš se nám také nelíbí celková ergonomie fotoaparátu, který se hůře drží a má tendenci přepadávat na stranu, kde převažuje objektiv. Podle našeho názoru to Sony s miniaturizací nezrcadlovky přehnalo. Tenké tělo přístroje působí vedle většího objektivu značně bizarně. Rovněž si musíme postesknout nad absencí mechanické stabilizace senzoru, která se nebude líbit hlavně fotografům, kteří by rádi na daném přístroji používali klasické Sony a Minolta objektivy (při použití spec. adaptéru). Na přístroji postrádáme hot-shoe patici pro použití systémového blesku či radiového odpalování. V poslední řadě se pozastavujeme na cenou fotoaparátu (cca 16 000 Kč). Ta je totiž o cca 4 000 Kč vyšší než je cena sesterského modelu NEX 3, který se od vyššího modelu liší pouze minimálně (např. menší rozlišení videa, plastové tělo). Existuje tedy riziko, že se valná řada potencionálních kupců Sony NEX fotoaparátů raději koupí nižší model fotoaparátu NEX 3, než aby si připlácela za nákup vyššího modelu. Je to tak trochu paradox, neboť bychom v daném případě očekávali více rozdílů mezi uvedenými model NEX fotoaparátů. Nechme se tedy překvapit, jestli se tato politika Sony setká na trhu s úspěchem či nikoliv.

Fotografie pořízené s objektivem Sony E 18 – 55 mm F3,5 – F5,6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotografie pořízené s objektivem Sony E 16mm F2,8

 

 

 

 

Fotografie pořízené s objektivem Sony E 16mm F2,8 v noci při použití vyšších hodnot citlivosti ISO

 

 

 

 

 

Poznámka:
Snímky se stejným motivem lampy představují fotografie, které byly pořízeny při různých citlivostech ISO (hodnoty 800, 1 600, 3 200, 6 400 a 12 800 ISO). U ostatních snímků pořízených při citlivosti ISO 6 400 byla použita funkce „Redukce rozmazaného pohybu (skládanka z 6 snímků pořízených rychle za sebou na jeden stisk spouště).

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

No, najmenší iba dovtedy

Autor: bob222 Muž

Založeno: 19.07.2010, 06:44
Odpovědí: 0

kým na to nanaroubujem ten seťák... ;-))
Ono je to asi foťák skôr na tie palačinky ako na zoomové sklá. Predsa len ten rozmer skla a tela je vo výraznom nepomere, u toho 18-200 je to už na pováženie.
P.S. Inak zatiaľ ma tá palačinka v testoch dosť sklamala. Úprimne, keby som si mal vybrať medzi týmto a olympusom s malinkou 9-18, tak je to jasné. Aj keď olouš viac šumákuje. Ale myslím, že počkať sa oplatí. Fotiť je čím a tieto nezmyselné ceny pôjdu dolu.

Odpovědět na příspěvek

co chybí

Autor: mk Muž

Založeno: 19.07.2010, 08:22
Odpovědí: 1

"Aparát tedy postrádá lištu rychlého menu, které je dnes samozřejmostí u naprosté většiny seriózních fotoaparátů."
Ne, aparát postrádá víc tlačítek, rychlé menu je jen berlička.

Odpovědět na příspěvek

RE: co chybí

Autor: Doug Muž

Založeno: 29.12.2010, 01:35

Tak s tim nelze nez souhlasit. Mam jej jako doplnek k DSLR (na vychazky se psem, vylety s rodinou atp), s horsim ovladanim jsem byl smiren, ale pravdou je, ze i malicky panasonic lumix o velikosti kreditky ma prehlednejsi a snadnejsi ovladani. Takovy maly roller na horni hrane aparatu se zakladnimi volbami by se siknul a misto by nezabral. Snad u dalsiho modelu :) Jinak chvalim obrazovou kvalitu, vyklopny a dobre citelny LCD, mala velikost a nizka hmotnost je zde vyhodou (proto jsem kupoval). Otazkou budou dalsi objektivy. On ani ten 18-55 neni zadna extra pecka (mozna mam jen smulu na kus nebo jsem zhyckany L objektivy). Dalsi zoom predpokladam 55-200 ve stejne "kvalite" jako 18-55. Popravde, ja bych rad sahnul po necem jako 18-105 se slusnou svetelnosti a stabilizaci s lepsi kvalitou jak stavajici 18-55 a byl bych spokojen, na cestovani a prochazky bych vice nevyzadoval. K tomu palacinku do kapsy :)
Tenhle typ fotaku si urcite najde svoje priznivce i vyuziti. Ma svoje mouchy, ale i spoustu kladu a socialnich jistot. Jen od nej proste nemuzeme uz z principu cekat ten samy komfort jako u DSLR. Btw - zapomnel jsem pochvalit full HD video.

Odpovědět na příspěvek

FF kompakt

Autor: Bk Muž

Založeno: 19.07.2010, 10:55
Odpovědí: 14

Je škoda, že zatím jediným FF kompaktem je Leica M9. Docela by mě zajímalo, zda-li s FF kompaktem přijde i nějaký jiný výrobce, jsou situace, kdy by se pro své malé rozměnry opravdu hodil.

Stávající kompakty s výměnnými objektivy jsou zatím napůl cesty, i přes větší čip neposkytují (obvykle) stále dostatečnou obrazovou kvalitu srovatelnou se zrcadlovkami.

Odpovědět na příspěvek

RE: FF kompakt

Autor: kaiman Muž

Založeno: 19.07.2010, 13:25

Jo, chlapče, z Babety Meďoura neuděláš :-)
Kompakty jsou segmentem trhu. Leica v tomto smyslu není kompakt. Ani náhodou. Byť je to svým způsobem "kompaktní" přístroj. Ale o tom se už tady diskutovalo :-)
Jinak i mě by zajímalo, jestli se chystá "FF kompakt". Ale vsadil bych spíš na současný trend čtyř třetinek a méně. Se vzepětím ke cropu. Maximálně!
Protože na FF je tu vedle zrcadlovek právě třeba ta Leica. Takže vo co de :-)
FF plasťák za srandovní peníze vidím jako blbinu.
Ale - jak se říká - ve své zemi nikdo není prorokem. Natož ve fotografické technice.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: FF kompakt

Autor: Bk Muž

Založeno: 19.07.2010, 17:46

To je mi jasné...

Jinak pro mě (nikomu nevnucuji) kompakt=kompaktní přístroj (a to Leica zcela jistě je)

Měl jsem samozřejmě namysli něco kvalitativně srovnatelného s Leikou, samozřejmě až na cenu, kde značka hraje obrovskou roli.

Takže u mě by FF kompakt určitě bodoval.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: FF kompakt

Autor: M.Šera Muž

Založeno: 21.07.2010, 00:25

Leica M9 je kompakt? Si děláte kozy, co!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: FF kompakt

Autor: Bk Muž

Založeno: 21.07.2010, 08:52

Pane Šero, vaše příspěvky mě dokáží vždy rozveselit a pobavit :-), děkuji.

Jinak, ano, pro mě je M9 kompakt s dálkoměrným hledáčkem a výměnnými objektivy...bez koz...snad z toho nebudete mít trauma ;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: FF kompakt

Autor: kaiman Muž

Založeno: 21.07.2010, 09:08

Leica není kompakt - ve smyslu toho, že kompaktem, jako třídou určitého typu fotoaparátů, rozumíme jednoduchý malý přístroj "do kapsy", určený převážně pro amatéry.
V "rozporu" s tímto, pro většinu fotografů zřejmě pochopitelným tvrzením, bych ovšem dodal, že v prvních desetiletích svého života byla Leica jakýmsi předchůdcem kompaktů, protože představovala výjimečně skladný a pohotový přístroj, nesrovnatelný s čímkoliv, co se tehdy za fotoaparát považovalo :-) Po nástupu z tohoto pohledu skutečných, nově designovaných kompaktů (plusminus v šedesátých letech) se ovšem Leica posunula nad tuto hranici.
Už dobrého půl století je Leica běžný kilový kinofilmový foťák, docela skladný, ale moderními měřítky už zdaleka ne odpovídající tomu, co běžně ve fotosvětě vnímáme jako kompakt. A to dokonce i tehdy, kdybyste se postavil, (rozto)milý přispěvateli Bk, na ucho :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: FF kompakt

Autor: Bk Muž

Založeno: 21.07.2010, 10:04

Ale, ale, kaimane, nač ten plural majestaticus? ...rozumíme, vnímáme...atd. Vy rozumíte, vy vnímíte, no a já no to zkrátka pohlížím jinak. Vaši úpornou snahu o jakousi klasifikace kampaktů podle třídy fotoparátu chápu, nicméně já se držím původního významu uvedeného slova, jakési marketingově vytvořené třídy, nebo vámi zmíněné \"zrčení pro amatéry\", mě opravdu nezajímají.

Ve srovnání se zrcadlovkami je pro mě Leica příjemný kompakt (v původním významu slova, samozřejmě).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: FF kompakt

Autor: kaiman Muž

Založeno: 21.07.2010, 11:14

To není plural majestaticus. To je pouze konstatování toho, jak většina chápe pojem kompakt v oblasti fotografické techniky.
Vaše pojmo(ne)logická" "inovace na tom nic nezmění, ať Vás to zajímá, nebo nezajímá :-)
PS: Že jste vedle jak ta jedle si dovolím doložit malým příkladem ze světa hudebních nástrojů. Asi jste už někdy viděl kovový klarinet nebo příčnou flétnu. Přesto to jsou pořád "dřeva". Nikoliv žestě... V orchestru sedí tam, kde dřív.
Ono totiž sice bylo na počátku slovo, ale někdy a někde to není až tak rozhodující. Už vůbec ne v tom smyslu, že obsah každého pojmu se vyvíjí. Pomněte třeba na soudruha v dobrodružných románech, nebo oslovování "příteli" v socdem či vytváření "přítele" na facebooku. Už je Vám to konečně jasné...? :-)
Ostatním diskutujícím se omlouvám za svoji "úpornost", byl to poslední pokus, aby se Békáčkovi rozsvítilo :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: FF kompakt

Autor: Bk Muž

Založeno: 21.07.2010, 16:27

Škoda, kaimane, že jste se místo argumentů uchýlil k prázdným plkům (nemohu to jinak nazvat) a navíc i k osobním útokům...

Bekáčko není prostě ovlivněn marketingem a většinovými názory - pokud na to nemáte rozhraní, pak chápu, že to nemůžete pochopit. Pokud byste potřeboval, aby se vám rozsvítilo, zkuste nejdříve vypínač (nebo možná zapínač, abych byl in...)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: FF kompakt

Autor: Raroo Muž

Založeno: 31.01.2012, 14:17

no myslim že se hádate o ho... s prominutním. Ten kdo má 150kkc(s objektivy i daleko více) na Leicu M9 asi nebude řešit jestli je to kopakt či nikoli. Jelikož již jsi bude jistý co kupuje. Lecia ostartovala kariéru na dalkoměrech a i dnešní dálkoměrné přostroje od Leicy stoji přes 100.000kč. Dotaz zněl jednoduše a docela se zvrhl. Můj pocit je že trh jsi vyžádá časem FF v kompaktní velikosti ale nebude to možná žádné terno a možná klidně i zanikne. Upřímě mi již teď není jasné použití těchto recenzovaných přístrojů. Napadá mne snad velká výhoda jen že díky málé vzdálenosti roviny bajonetu od čipu jdou použít manuální staré objektivy s redukci a budou ostřit v pohodě na nekonečno. Takže takový např Rokkor 58/1,2 nebo všechny M39 objektivy i některé Lieca skla ale to už asi je zvrhlost :-D.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: FF kompakt

Autor: M.Šera Muž

Založeno: 21.07.2010, 09:11

Raději už neodporuji. Beru na vědomí, že Leica M9 je kompakt s dálkoměrným hledáčkem a výměnnými objektivy ... a (např.) Canon 1D je je kompakt se zrcadlovým hledáčkem a výměnnými objektivy.
:-(

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: FF kompakt

Autor: kaiman Muž

Založeno: 21.07.2010, 09:30

Neodporovat je rozumné - v tomhle případě :-)
Význam a obsah některých pojmů je prostě dobově aktuální, s tím nic nenaděláte, dokonce i když odporovat budete :-)
Zaměňovat adjektivum (přídavné jméno...), nebo jakousi charakteristickou vlastnost, za ustálené označení, které je běžně používáno (ano, s výhradami...) pro nějaký aktuální jev, je neprozíravé. Tak to totiž nefunguje :-)
Víte, ona ani legendární zrcadlovka Mentor není z dnešního pohledu zrcadlovka, ale spíš - no však Vy si to už doplníte sám :-)
Svět je v pohybu, třídy a jejich obsah se mění.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: FF kompakt

Autor: Bk Muž

Založeno: 21.07.2010, 10:06

Pokud je pro vás 1D kompakt, pro ne, je to váš názor, a já vám ho neupírám...

Můj názor na Leiku brát na vědomí nemusíte, je to čistě můj osobní názor, vy si můžete dopřát luxus vlastního...;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: FF kompakt

Autor: mk Muž

Založeno: 19.07.2010, 16:00

Ještě před rokem jste všichni plakali po kompaktech s větším snímačem a teď, když je máte, zase to nestačí :)

Odpovědět na příspěvek

RE: FF kompakt

Autor: PetrK Muž

Založeno: 19.07.2010, 17:31

Letošní Photokina už dost napoví, zbytek polovina příštího roku :-)

Odpovědět na příspěvek

stabilizacia

Autor: pepcok Muž

Založeno: 19.07.2010, 14:08
Odpovědí: 0

ako autor recenzie prišiel na to že sa nedá vypnúť a zapnúť podľa potreby? :)

Odpovědět na příspěvek

ovladani

Autor: sys Muž

Založeno: 19.07.2010, 15:03
Odpovědí: 3

Doporucuji kazdemu recenzentovi, aby s aparatem kazdym, zil intenzivne alespon 14 dni.Pak nebude psat z nevedomosti blbiny, treba, ze nejde vypnout stabilizace...ano, pri nasazeni 16 mm objektivu to nejde, ona palacinka ji nema, takze nelze vypnout, co neni...
S HRR a tim, co nejde s urcitymi rezimy, bezne menu od Sony...o A550 plati obdobne...
Kdo uz masinku ma a zna ji, nebude ji rozhodne hanět.

Odpovědět na příspěvek

RE: ovladani

Autor: mk Muž

Založeno: 19.07.2010, 15:12

Na 14 dní dostane fotoaparát zapůjčený k recenzování málokdo, takže to je nereálné přání...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: ovladani

Autor: sys Muž

Založeno: 19.07.2010, 15:15

Ony leckdy taky recenze ruzne, dle toho vypadaji, site horkou jehlou, pod vidinou odmeny...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: ovladani

Autor: PetrK Muž

Založeno: 19.07.2010, 17:27

Na 14 dnů u naprosté novinky ne, ale na tři čtyři dny až týden ano. A to by mělo stačit na důkladné seznámení a kvalitní test :-)

Odpovědět na příspěvek

Rychlost AF

Autor: PetrK Muž

Založeno: 19.07.2010, 17:41
Odpovědí: 4

Je to fajn, že jste naměřili rychlost AF 0,6s, ale když už řeknete "a" měli byste říci i "b", tzn. napsat s jakým sklem, příp. při jakém ohnisku (u zoomu), za jakých světelných podmínek atd., atd.bylo měření realizováno. A těch nedostatků v testu je více, takže už jste s nimi na úrovni amatéra Ondřeje Neffa. Máte se čím chlubit :-(

Odpovědět na příspěvek

RE: Rychlost AF

Autor: Daniel Poláček Muž

Založeno: 20.07.2010, 09:54

Dobrý den,
rychlost autofokusu jsme měřili s nasazeným objektivem Sony E 18 - 55 mm na širokoúhlém ohnisku 18 mm (cca 27 mm dle ekv. 35mm). Test proběhl v podmínkách kancelářského osvětlení. Pokud máte další připomínky k našemu testu, můžete nám je poslat na výše uvedený email? Vážíme si Vaší zpětné vazby. Děkujeme.

S pozdravem a přáním hezkého dne
Daniel Poláček

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Rychlost AF

Autor: PetrK Muž

Založeno: 20.07.2010, 16:07

to Daniel Poláček:

děkuji za doplňující informace k testu rychlosti AF.
Radit vám nechci, protože informace, z kterých já sám neprofituji. neposkytuji. Myslím ale, že jste natolik vnímaví, že po prostudování kvalitních(!) zahraničních testů sami poznáte, co můžete ještě vylepšit :-)

S pozdravem PetrK

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Rychlost AF

Autor: M.Šera Muž

Založeno: 21.07.2010, 00:18

Kibice, který kritizuje stylem, že je to špatně ale neví co vlatně, automaticky posílám do ... myslím, že jste natolik vnímavý, že po prostudování kvalitní(!) tuzemské literatury sám přijdete na to, kam.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Rychlost AF

Autor: Pan rozesmátý Muž

Založeno: 04.08.2010, 20:52

doooooost dobrý :)

Odpovědět na příspěvek

Af u starych Sony/Minolta

Autor: jape Muž

Založeno: 20.07.2010, 14:57
Odpovědí: 4

Takze podpora objektivu Sony, Minolta asi, pouze bude mozne pouzit manualni ostreni, autofokus nebude funkcni. Nebo ma nekdo jine poznatky. tady je odkaz na redukci, ale neni to tam explicitne uvedeno:

http://www.so
ny.cz/product/ddl-nex-5-n
ex-3-lenses-and-a-mount-a
daptor/la-ea1

Odpovědět na příspěvek

RE: Af u starych Sony/Minolta

Autor: jape Muž

Založeno: 20.07.2010, 15:03

Tak uz jsem si to zjistil a taky si odpovim. Pres redukci nebude mozne pouzit AF, coz je skoda, protoze manulani ostreni na displeji nebude zadna slava.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Af u starych Sony/Minolta

Autor: mk Muž

Založeno: 21.07.2010, 08:07

Rozhodně větší sláva než malé hledáčky většiny zrcadlovek.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Af u starych Sony/Minolta

Autor: Destroyer Muž

Založeno: 15.08.2010, 12:47

"Malé hledáčky většiny zrcadlovek". Není se zač stydět, pokud nemáš na koupi DSLR nebo ji nepotřebuješ, ale to neznamená, že si ji musíš ošklivit namlouváním si podobných nesmyslů.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Af u starych Sony/Minolta

Autor: libor Muž

Založeno: 30.01.2011, 16:38

to je naprostá pravda.

Odpovědět na příspěvek

svět se zbláznil...

Autor: abeceda Muž

Založeno: 24.08.2010, 21:38
Odpovědí: 0

Miniaturizace je vyniknjící..., jenže to naprosto neplatí o tomto fotoaparátu.
Proč proboha musím nosit blesk v kapse? Proč je tak malý, když ergonomie ovládání je díky malosti špatná. V poměru k objektivům působí směšně a nelogicky, kdy hmotnost skel dělá s fotoaparátem divy...

Odpovědět na příspěvek

NEX-3/5

Autor: Milan Muž

Založeno: 28.08.2010, 19:35
Odpovědí: 0

Všechno musí mít svoji řiť. Je potřeba nabídnout ti vhodně namíchanou alchymii vlastností. Marketingem tě zlomit ke koupi a zároveň tam nechat prostor i "pro příště". Cílem je prodat teď, ale i za rok... Všichni vědí, co by bylo optimum, ale výrobci a prodejci nejsou dobročinné organizace. Kdyby ti prodali optimální foťák a dá se říci, že s dnešními technologiemi to není problém. (Když neztratím paměť, tak si vzpomenu, jak před pár lety všichni tvrdili, že není možné kratší ohnisko než 36... Vzápětí na to se vyrojily zoomy, že zrak přechází. Megapixelové šílenství je další důkaz) To je trh - cílený taneček kolem rozumné užitné hodnoty. Dva kroky dopředu, jeden zpět. Cíl je nabídnout kdejakou tretku, jen ne tu užitnou hodnotu. Co by pak prodávali za rok? Výhodou je, že tlak doby pracuje pro nás :-). Takže když počkáš do důchodu, možná si pak koupíš foťák nebo mobil, který bude mít nedostatky v myšlenkovém ovládání :-)....
Musím říci, že jsem chtěl foťák s dobrým obrazovým výstupem a možností záznamu alespoň HD videa. To vše tento přístroj splňuje. Zároveň ho vezmu i tam, kam bych zrcadlovku netahal. To katastrofální ovládání bych asi dokázal přežít. Ještě uvidím, co přinese počátek podzimu a buď tohle nebo nástupce NX10 nebo něco takového pořídím. Určitě to má vyšší užitnou hodnotu než G11 a vláčet v báglu skvělou D90 se mi opravdu nechce.

Odpovědět na příspěvek

Porovnání SONY NEX 5 a Samsung EX 1

Autor: Paja-Realista Muž

Založeno: 01.09.2010, 10:26
Odpovědí: 1

Dobrý den, nejsem ani profesionální fotograf ale ani úplný amatér. Chci si pořídit přístroj \\\"cestovní\\\", žádný kompakt, ale přesto na dnešní dobu s top- vybavením. Velice se mi líví NEX 5, ale při porovnání se Samsungem EX1 mám dilema. Drazí Megapixláci, tož co si mám kópit? Děkuji a zdarec.

Odpovědět na příspěvek

RE: Porovnání SONY NEX 5 a Samsung EX 1

Autor: Petar Muž

Založeno: 11.09.2010, 21:46

Mám Nex5 od června (před tím LX3, 2, 1). Klady - pro mě: skvělý obraz (i při horším, špatném nebo nočním osvětlení), výklopný displej (taková "pitomost", a jak je to návykové), rychlé ostření atd..
Zápory - pro mě: hlasitý zvuk závěrky (jak píše Neff - při focení panorama je to jak zvuk kulometu), který se nedá vypnout.
Ovládání je kostrbatější, ale mě nevadí (klidně bych dal třeba pro spodní tlačítko, které je minimálně využívané, uživatelské nastavení - třeba pro ISO). Převážně chodím s pancake. Váha s ním komplet 385g (tudíž klidně do kapsy). Byl jsem teď vyzkoušet LX5 (že by mě koupili v práci), ale rychle jsem z toho nápadu vycouval. NEX5 prostě vypadá pěkně, stylově - a má skvělé obrázky.
Před tím jsem uvažoval o EX1.

Odpovědět na příspěvek

Přeostření

Autor: Ti Muž

Založeno: 21.09.2010, 21:49
Odpovědí: 0

Jak může hodnotitel ukazovat tak hrubě přeostřené fotografie.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: