Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Recenze - fotoaparáty
Samsung Digimax L70: nekonvenční kompakt v praxi
10. listopadu 2006, 00.00 | Do redakce nám dorazil na testování jeden z posledních novinek od korejského Samsungu - Model Digimax L70, který nabízí rozlišení 7,2 MPix, možnost nastavení vysokých citlivostí, velice svérázně řešené ovládání a kompaktní rozměry těla. A jak dopadl aparát v redakčním testu?
{Základní popis}Novinka z korejské stáje Samsungu - Digimax L70 evidentně pokračuje v nově nastoleném trendu výrobce, jít svou vlastní cestou a vyrábět tak trochu netypické modely fotoaparátů. V dnešní době je takováto strategie rozhodně obdivuhodná a zaslouží si respekt. Na stranu druhou je to však bruslení na značně tenkém ledě, neboť uživatelé zejména v tomto segmentu nejsou zrovna nakloněni podobným experimentům. Samsung Digimax L70 sice disponuje celkem zajímavým designovým provedením, nicméně na první pohled se jedná o typický kompakt, směřující do sfér méně náročných uživatelů, kteří si potrpí na "stylovky", ovšem zároveň vyznávají i tak trochu atypické věci. Novinka nabídne efektivní rozlišení 7,2 MPix, 3x optický zoom, kovový kompaktní obal a víceméně plně manuální ovládání. Ovšem již při bližším prozkoumání a během několika prvních fotografií zjistíte, že se podstatně odlišuje od většiny dnešních kompaktů - a to zejména svým "nestandardním" ovládáním.
Konstrukce a design
Nová řada L od Samsungu nabízí tenký profil a celkově kompaktní rozměry a hmotnost: 96,8 x 61,8 x 26,4 mm a 136 g. Přední straně dominuje teleskopický objektiv. Kromě něj zde naleznete pak již jen integrovaný blesk, asistenční světlo autofocusu a trojici otvorů, pod nimiž se ukrývá mikrofon. Vlevo je mírně vystouplý grip, který dopomáhá ke snazšímu držení přístroje. Na nejvyšší část onoho výstupku ještě výrobce umístil stylovou stříbrnou lištu. Na bocích je pak pouze kovové očko pro řemínek na zápěstí. Na horní straně je pouze spoušť a dvojice kláves: Zapnutí/Vypnutí a ASR neboli stabilizace obrazu.
Spodní strana obsahuje jednak kovový závit pro umístění přístroje na stativ (ten je však úplně mimo těžiště i osu objektivu) a dále jsou zde dvířka, pod kterými se ukrývá akumulátor a paměťové médium typu SD. Celkem zajímavě je zde vyřešena konektivita i napájení, které výrobce integroval do jediného konektoru. Mezi dvířky pro baterii/paměťovou kartu a stativovým závitem totiž leží konektor, který jednak slouží pro propojení fotoaparátu s PC pomocí USB, zároveň však můžete druhý konec zasunout do trafa nabíječky, která má pro tento účel také konektor - standardní USB 2.0. Zajímavé a praktické řešení.
Zadní stranu vyplňuje z větší části displej s úhlopříčkou 2,5" a rozlišením 230 000 bodů, na kterém je zajímavé to, že dokáže automaticky korigovat jas podle intenzity okolního osvětlení. Vedle displeje tu je pak již jen kolébkový ovladač optického zoomu a potom multifunkční ovladač - respektive devět tlačítek situovaných do čtverce, které představují zajímavý a inovativní způsob ovládání.
[-more-]{Technické parametry}Technická specifikace
Samsung Digimax L70 fotografuje na základě snímacího prvku typu CCD s efektivním rozlišení 7,2 MPix (fyzické rozlišení je zde 7,40 MPix) a úhlopříčkou 1/2,5". To umožní aparátu záznam do maximální velikosti 3 072 x 2 304 bodů a to ve formátu JPEG. V dalších velikostech poté fotografujete do velikostí: 2 592 x 1 944 (5 MPix), 2 048 x 1 536 (3 MPix), 1 024 x 768 (1 MPix) bodů. Citlivost lze pomocí použitého čipu měnit na hodnoty: ISO 100, 200, 400 a 800. Kromě fotografií můžeme zaznamenávat také ozvučené videosekvence, ve formátu VGA 640 x 480 s frekvencí snímkování 30 sn./s (nebo 15 sn./sek.), formát videa je AVI a zvuk ve WAVu. Natáčet videa lze až po zaplnění paměťové karty.
Použitá optická soustava nabízí 3x optický zoom s ohniskovou vzdálenost 6,2 - 18,6 mm (ekvivalent 35 mm kinofilmu je 37,5 - 112,5 mm), při světelnosti F2,7 - 5,2. Autofocus pracuje ve dvou režimech - v normálním a v makro režimu. U standardního (normálního) ostření funguje AF od 50 cm do nekonečna, v režimu makro poté můžete ostřit od 15 do 50 cm (na nejkratším ohnisku) nebo od 40 cm do nekonečna (na ohnisku nejdelším). Autofocus pracuje systémem TTL zaostřování (s možností přisvícení pomocí asistenčního světla).
Vzhledem k zaměření se nejedná o přístroj s možností nějakého rozšířeného manuálního nastavení. K dispozici je pouze plně automatika, režim program a 11 scénických režimů (Noc, Portrét, Děti, Krajina, Protisvětlo, Ohňostroj, Text, Pláž a Sníh, Západ slunce, Východ slunce a Makro). Čas expozice se pohybuje v rozmezí od 1 sekundy do 1/2 000 sekundy. V režimu Noc je možné měnit clonu (největší/nejmenší - F2,7/F4,3/Auto) ale především nastavovat čas závěrky až na hodnotu 16 sekund (1 s, 1,5 s, 2 s, 3 s, 4 s, 6 s, 8 s, 12 s, 16 s). Měření expozice pracuje buďto poměrově nebo bodově. Kompenzaci expozice můžeme měnit v rozsahu +/- 2EV (po 1/3EV krocích).
Snímání pracuje buďto jednorázově, v sérii, nebo můžeme nastavit expoziční bracketing. Integrovaný blesk má udávaný dosah od 0,2 m do 5 m na nejkratším ohnisku a od 0,5 m do 3 m na nejdelším ohnisku a pracuje v pěti módech: Automatický blesk, Vynucený záblesk, S redukcí červených očí, Pomalá synchronizace a Vypnuto. Vyvážení bílé barvy nastavuje automatika, nebo můžete použít některý z 5 přednastavených možností: Den, Zataženo, Žárovka, Zářivka 1 a Zářivka 2. Nechybí ani možnost manuální kalibrace nastavení vyvážení bílé barvy.
Součástí vybavení "el-sedmdesátky" jsou i barevné filtry: Normal, B & W, Sepia, Blue, Red, Green a negativ. Výrobce zde použil funkci softwarové stabilizace obrazu, pracující na základě technologie ASR (Advanced Shake Reduction). Funkce funguje tak, že při samotné expozici vlastně pořídí dva snímky (jeden ostrý ale nedostatečně exponovaný a druhý správně exponovaný ale rozostřený), které následně zkombinuje v jeden. Z dalších funkcí Digimaxu L70 nesmíme ještě zapomenout na digitální hlasový záznamník a také možnost základních úprav snímků (ořez, zmenšení, otáčení, kolorování, stříhání nebo ukládání jednotlivých obrazových políček ve formě snímků).
[-more-]{Menu a ovládání}Ovládání a práce v menu
Vývojáři od Samsungu u modelu L70 popustili uzdu své fantazii a představili vcelku originálně řešené ovládání. Přístroj sice používá systém multifunkčního křížového ovladače, ale úplně jinak, než jsme byli doposud zvyklí. Hodně zjednodušeně by se dalo říci, že nový Samsung zkombinoval ovládání i strukturu menu v jediný celek. Multifunkční ovladač obsahuje vlastně devět multifunkčních samostatných tlačítek, z nichž každému přísluší určitá funkce, měnící se v okamžiku právě aktuálního nastavení přístroje. Tento systém - tzv. „Touch & Click“, je navíc indikován na LCD displeji, takže neustále vidíte, k čemu ten který knoflík právě slouží (respektive co s ním v současném stavu měníte).
Prostřední klávesa - Menu je neměnná a slouží pro vstup do menu nebo pro návrat zpět. Při stisku "Menu" v pohotovostním stavu přístroje, se uprostřed displeje vždy objeví nabídka, obsahující devět políček (situovaných do čtverce) s aktuální nabídkou k čemu to které tlačítko slouží. Všechny klávesy jsou navíc dotykové, tudíž i při jemném dotyku (nikoli stisku) je na displeji indikována příslušná klávesa. Jejím stiskem poté potvrdíte vybranou volbu.
Základní režimy měníme v pohotovostním stavu klávesou "M" (vlevo nahoře), která zpřístupní základní expoziční režimy (respektive: Auto, Program, Scene, Kamera a Nastavení (Set-Up). Stiskneme-li danou klávesu, určitá volba je tím aktivní. Základní a nejběžněji používané funkce jako je režim ostření, funkce blesku, ISO, Vyvážení bílé barvy a Kompenzace expozice dále měníme přímým stiskem některé z devíti multifunkčních kláves.
Při stisku Menu (v pohotovostním stavu) se dostaneme na volbu možností (zleva doprava, shora dolů): Rozlišení, Komprese JPEGu, Barevné filtry, Způsob snímání, Návrat, Ostrost, Měřen í expozice, Samospoušť a Hlasový záznamník. Při každém dalším potvrzení se nám opět zobrazí nabídka až devíti možností a k tomu příslušných tlačítek, které tu kterou možnost aktivují. Ke změně režimů Prohlížení/Fotografování, slouží spodní - prostřední tlačítko, s ikonou klasické šipky. Tento systém se na první pohled může zdát dosti složitým až zmatečným, ale když pochopíte jeho systém a zvyknete si na něj, nebude vám to dělat již potíže.
[-more-]{Hodnocení kvality snímků}Kvalita snímků
Samsung Digimax L70 fotografuje na čtyři nastavitelné citlivosti nebo na plnou automatiku. V případě manuální volby zde máte na výběr z ISO 100, 200, 400 a 800. Nicméně již při první citlivosti ISO 100 je patrný nízký digitální šum, nicméně není nijak rušivý, Obdobná situace nastává při další citlivosti - ISO 200. Vzhledem k jemnosti a absenci ostrých hran opět lze takto pořízené fotografie bez problému použít. Horší už to je v případě citlivosti ISO 400. Zde je šum již poměrně silný a zvláště výrazný ve větších, jednolitých plochách. Fotografie jsou použitelné spíše jen jako zmenšené náhledy. Poslední citlivost ISO 800 již nese velice silné známky šumu a fotografie pořízené na nejvyšší citlivost jsou již téměř nepoužitelné. V případě citlivosti tedy Digimax L70 nijak zvlášť nepřekvapil a podobné výsledky jsme očekávali. Vzhledem k rozlišení a velikosti čipu se tomu ani nelze divit a aparát se v případě šumu řadí ve své třídě spíše ke slabšímu průměru.
Automatické vyvážení bílé mile překvapilo. Dobře si poradilo i v žárovkovém osvětlení, kde drtivá většina kompaktů generuje spíše teplejší odstíny barev. I v interiéru tedy můžete ponechat plně automatické měření a fotoaparát si poradí. V případě potřeby však samozřejmě můžete použít některý z 5 předdefinovaných režimů (Den, Stín, Žárovka 1, Žárovka 2, Zářivka) nebo změřit nastavení bílé barvy ručně.
V případě kvality snímku také nevybočuje Digimax L70 nijak z řady (ve své kategorii). Snímky jsou sice díky vysokému rozlišení dobře kontrastní, detailní i barevně vyvážené, na druhou stranu se však zde dosti znatelně projevují vady nepříliš kvalitní optiky. Na svislých i vodorovných liniích je znatelné poměrně silné moiré. Chromatická aberace i soudkovité zkreslení (na nejkratším ohnisku) jsou spíše průměrné, ovšem zase se nám dosti silně ztrácí směrem k okrajům ostrost a kresba. Vinětace (ztráta světla v rozích) se zde také projevuje, nicméně je přijatelná. S rostoucím ohniskem mizí soudkovité zkreslení, stejně tak však dále ubývá též ostrost. Kvalita fotografií je průměrná.
Sansung Digimax L70 v praxi
Samsung Digimax L70 startuje relativně rychle - od zapnutí tlačítka Power, k pořízení prvního snímku, uplynou přesně 2 sekundy. Reakce spouště bez namáčknutí je zhruba 0,7 sekund. S namáčknutou spouští fotografuje kompakt okamžitě (tj. 0,1 sekundu). Přezoomování z nejkratšího ohniska na nejdelší a naopak, zabere rovnou 1 sekundu. Zoom je přitom rozdělen do 6 kroků, což zase na druhou stranu není nijak zázračný parametr. Kompaktní rozměry fotoaparátu podtrhuje konstrukce, která i přesto (nebo možná právě proto) nabízí malý úchopový grip, který velmi usnadní držení přístroje. Automatické měření expozice i autofocus pracují přesně a rychle a lze se na ně spolehnout. Při slabším osvětlení pomáhá asistenční světlo AF. Zajímavou funkci a malou náhražku manuálních režimů, představuje možnost změny expozičního času při fotografování za zhoršených světelných podmínek. Automatika aparátu umožňuje nastavit nejdelší čas 1 sekundu, avšak pokud nastavíte "Noční režim" (jeden ze scénických režimů), můžete jednak měnit clonu (pouze tedy ve dvou krocích, tedy minimální - F2,7 a maximální - F4,3) ale hlavně můžete nastavit dlouhý čas závěrky a to na jednu z 9 možností: 1 s, 1,5 s, 2 s, 3 s, 4 s, 6 s, 8 s, 12 s a 16 s. Naopak trochu "nepochopitelně" však pracuje aparát v případě manuálního nastavení citlivosti. Pokud totiž fotografujete za denního světla, nepovede se vám manuálně nastavit vyšší citlivost než je ISO 400 (z toho důvodu také chybí u testovacích snímků "věž ve dne" při ISO 800). I když manuálně nastavíte ISO 800, na scénu nastoupí automatika, která prostě nedovolí striktně dosahovat kýžené citlivosti - tedy ISO 800. V případě nočních snímků nebo fotografování v interiéru však není s nastavením nejvyšší citlivosti problém.
Co však zaujme na novém Digimaxu L70 především, to je jeho originálně řešené ovládání, které představuje velmi zajímavé ale zároveň i dobře použitelné řešení. Musím se přiznat, že ačkoli mi ze začátku činilo jisté potíže (díky návyku na "standardní" ovládání jsem občas mačkal něco co jsem nechtěl), ale jakmile jsem "dostal do ruky" systém ovládání a zvykl si na něj, jednalo se o vcelku příjemnou a intuitivní záležitost. Pokud je tento systém ovládání výhodou či nevýhodou L70, zde nebudu hodnotit, neboť to individuální záležitost. Použitý stabilizátor ASR - ač to může ze začátku trochu mást - není ničím jiným, než softwarovou úpravou snímku. Žádný posuv čoček - ač by se to mohlo tak na první pohled jevit, se nekoná. Příjemnou a užitečnou funkci představuje zobrazování malých náhledů v okrajích displeje v režimu prohlížení. Pokud listujete ve svých fotografiích, při jemném dotyku (nikoli stisku) krajního levého/pravého tlačítka, se vám vždy v okrajích displeje objeví malý náhled sousedících snímků (vlevo/vpravo). Naopak zamrzela nás absence histogramu a to jak živého tak i při náhledu. Při natáčení videosekvencí lze používat optický zoom, stejně jako v režimu fotografování. Všechna pořízená data se ukládají na paměťové karty typu SD nebo lze v případě nouze použít též interní paměť o velikosti 32 MB. Konektivitu s počítačem zajišťuje USB 2.0. O napájení se stará Lithium-Iontový akumulátor.
Závěr
Samsung Digimax L70 představuje poměrně zajímavý a originálně řešený aparát, který je po konstrukční stránce i v případě nového systému ovládání celkem příjemným a zároveň vtipným osvěžením. Společnost Samsung tak ukázala, že se nebojí zariskovat a uvést na trh aparát, který může být (a dost možná také bude) veřejností přijat přinejmenším vlažně. Kromě toho může nabídnout Digimax L70 příjemnou pracovní rychlost a ve své třídě též dobré a barevně vyvážené fotografie se slušnou kresbou i ostrostí. Na druhou stranu zde však máme neuspokojivé výsledky v oblasti redukce šumu (která je znát i při základním - nejnižším ISO) a také nepříliš kvalitní optiku, vykazující znatelné klasické vady (chromatická aberace, moiré a podobně). Podtrženo a sečteno Samsung Digimax L70 je zajímavým a inovativním kompaktem, který určitě nalezne své příznivce. Pokud by výrobce ještě trochu zapracoval na účinnější redukci digitálního šumu (což je však vzhledem k rozměrům použitého snímače a jeho rozlišení problematické) a vybavil by přístroj lepším objektivem, těžko by L70 hledal na současném trhu ve své váhové kategorii protivníka. Tato novinka od Samsungu již je v prodejních sítích a to za doporučená koncovou cenu 8 990 Kč včetně DPH.
[-more-]{Živé fotografie}Poslat článek
Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
2. února 2012
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
15. prosince 2014
Konica Minolta pomůže živnostenským úřadům s digitalizací dokumentů
-
11. května 2014
-
26. listopadu 2014
Canon Junior Awards již posedmé ocení mladé fotografy v rámci Czech Press Photo
-
21. srpna 2014