Samsung NX100 se zoomem 20–50 mm - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Samsung NX100 se zoomem 20–50 mm

13. ledna 2011, 00.00 | V nabídce kompaktních fotoaparátů s výměnnými objektivy na sebe upoutal pozornost především díky novým objektivům s tlačítkem „i-Function". Jak sestava tělo-objektiv spolupracuje, jsem vyzkoušel na prvním dostupném kitu – se základním zoomem ED 20–50 mm 1:3,5–5,6.

Samsung NX100 znáte ze stránek Fotografování.cz velmi dobře. První představení bylo publikováno v polovině září 2010 a v listopadu následovala zpráva o nových objektivech kompaktního systému Samsung NX, které budou postupně uváděny do prodeje. Zaměřím se tedy především na své zkušenosti z uživatelského testu.


Model NX10, první kompaktní fotoaparát s vyměnitelnými objektivy z dílny Samsung, mě velmi zaujal. Nabídl koncepci blízkou zrcadlovce a obrazový snímač formátu APS-C v těle malých rozměrů a s nízkou hmotností, které má elektronický hledáček a kvalitní displej typu AMOLED a kromě výklopného blesku i aktivní sáňky pro blesk externí. Následoval levnější model NX5 se zobrazovačem typu LCD. Výrobce tak nabídl alternativu potenciálním spotřebitelům, které potěší drobná úspora pořizovacích nákladů.

Třetí model, NX100, je mnohem blíž kompaktním fotoaparátům než zrcadlovkám. Bude proto zajímat hlavně toho, kdo fotografuje digikompaktem s nevýměnným objektivem a malým obrazovým snímačem a chce přejít na pružněji použitelný fotoaparát s možností měnit podle potřeby různé objektivy a využívat předností snímače CMOS s rozměry 23,4 × 15,6 mm, poměrem stran obrazu 3:2 a s efektivním rozlišením téměř 15 milionů obrazových bodů, ale přitom stále mít relativně malý a lehký přístroj, který mu příliš nezatíží batoh nebo brašnu.



Kompaktní externí blesk a externí elektronický hledáček plus pohled na přípojné body pro toto volitelné příslušenství – aktivní sáňky a konektor na zadní stěně nad displejem. Samsung pro jejich zaslepení zvolil samostatné krytky. Výhodou je, že při použití externího blesku je zadní konektor, potřebný pro připojení elektronického hledáčku, chráněn krytkou. Nevýhodou jsou její miniaturní rozměry, kvůli kterým se s ní hůře manipuluje, a potenciální hrozba ztráty.


Nemůže to být ale takový uživatel, kterému by chyběl hledáček, byť třeba elektronický. Případně musí být srozuměn s tím, že v aktivních sáňkách může mít buď externí elektronický hledáček, anebo externí blesk, přičemž přístroj samotný žádný zabudovaný blesk nemá, což bude řada potenciálních uživatelů považovat za velké mínus. Faktem ovšem je, že mnoho lidí si zvyklo fotografovat (a natáčet video) pouze pomocí displeje na zadní stěně, přijali tento způsob „za svůj“ a vyhovuje jim. Ti budou bezpochyby velmi spokojeni, poněvadž displej má NX100 kvalitní. Některým uživatelům jen může chybět možnost displej naklopit, nebo vyklápět a otáčet.


Fotoaparát má napevno zabudovaný třípalcový displej AMOLED s rozlišením VGA/640 × 480 px – 614 kpx s téměř stoprocentním zorným polem, který mimo jiné umožňuje zobrazit čtyři typy pomocných mřížek a histogram.


NX100 je poměrně robustní kompakt s jednoduchým designem. Dobře se drží a po „seznamovací chvilce“ i příjemně ovládá, ačkoli umístění a provedení některých ovladačů má k ideálu daleko. Mám na mysli třeba miniaturní zapínač/vypínač nebo tlačítko pro kontrolu hloubky ostrosti. Naopak výborné je, že na multifunkčním ovladači jsou samostatné volby autofokusu, citlivosti a vyvážení bílé. Kvalitně je proveden i otočný volič režimů expozice, také funkční menu, které aktivujeme tlačítkem Fn, a menu jako takové.

Přirozeně největším lákadlem je nový způsob ovládání sestavy tělo fotoaparátu-objektiv inteligentním programem iFunction. Na nových objektivech je umístěno tlačítko s označením i-Fn. Používáme-li pružný program s automatickou expozicí, programy s prioritou času nebo clony, anebo režim s ručním nastavením parametrů expozice, pak po stisknutí tlačítka i-Fn můžeme pomocí ostřícího kroužku na objektivu, horním otočným kolečkem a zadním kroužkem multifunkčního voliče vybrat a nastavit expoziční dobu, hodnotu clonového čísla, kompenzaci expozice, citlivost a vyvážení bílé (v menu je možno použití buďto povolit, nebo zakázat).



Pokud používáte scénické programy, můžete využívat inteligentní volbu „Režim priority objektivu“, a to opět pomocí tlačítka i-Function na objektivu. Stačí, abyste na otočném voliči režimů expozice nastavili volbu iScene („i“) a stiskli tlačítko i-Fn – systém řízený umělou inteligencí podle snímané scény a použitého objektivu najde vhodný scénický program. Každý objektiv je také přehledně označen ikonou, označující typické použití objektivu, takže začátečníci rychle pochopí, jaký objektiv by pro určitou konkrétní scénu měli zvolit. NX100 rovněž nabízí kreativní funkci Smart Filter – chytrý filtr. V režimu prohlížení fotografií můžete aplikovat sedm různých filtrů včetně vinětace, změkčení obrazu, rybího oka nebo miniatury. Kromě videozáznamu ve vysokém rozlišení HD/720 p nabízí program Sound Picture – obraz se zvukem, který umožňuje k pořizovanému snímku zaznamenat i zvukový doprovod, nejen dodatečně jej opatřit kratičkou hlasovou poznámkou, což lze přirozeně také.


Samsung NX100 – uživatelský test a zkušební fotografie


Fotoaparát má slušné provozní rychlosti. Aktivován je velice rychle, jen nesmíme zapomenout setový zoom v uzamčené poloze. Systém automatického zaostřování je přesný a vcelku rychlý, pomalejší je hlavně v horších světelných podmínkách, neboť pracuje metodou detekce kontrastu scény. Dobře propracované je ruční zaostřování pomocí tenkého otočného prstence na objektivu, který také slouží pro volby iFunction: aby bylo možno ručně zaostřit, systém automaticky zvětší výřez záběru na displeji.


Kvalita obrazu je za dobrých a běžných podmínek výborná. Snímky testovacích obrazců i další zkušební fotografie potvrdily standardní výsledky u podání struktur, kontrastu a zpracování jemných detailů obrazu. Tovární nastavení ostření je dobře optimalizované, třepení u šikmých hran je jen mírně vyšší než u svislých a vodorovných. Setový zoom dobře kreslí, vykazuje minimální optické zkreslení, barevná aberace se projevuje mírně a pouze v okrajových partiích obrazu. Některým uživatelům bude nejspíš u objektivu chybět systém optické stabilizace obrazu. Stabilizátor obrazu nemá ani tělo fotoaparátu. Lze ale předpokládat, že bude součástí připravovaných zoomů a objektivů s dlouhou ohniskovou vzdáleností.


Podání barev je v základním nastavení v plenéru realistické, tonální přechody a homogenita barevných ploch jsou bezproblémové. Pokud vyžadujeme přesnost při umělém osvětlení, neměli bychom se spoléhat na plně automatický režim ani základní nastavení jednotlivých režimů. Žluté žárovkové světlo automatika vyvážila s posunem k teplému podání, režim Žárovka byl přesnější, s pouze mírně chladnějším podáním. Pro vyvážení bílé barvy – a tedy i celkového barevného podání – můžeme použít plnou automatiku, anebo vybírat ze sedmi přednastavených režimů (Denní světlo, Zataženo, Zářivka bílá/neutrální/denní světlo, Žárovka, Blesk) s možností jemného doladění nastavení v sedmi krocích v osách jantarová-modrá/zelená-fialová. Můžeme také provést vyvážení ručně a uložit ho do paměti, přímo nastavit barevnou teplotu v Kelvinech, anebo využít funkci autobracketingu – automatické řady snímků s posunem vyvážení bílé.


Ekvivalent citlivosti ISO můžeme nastavovat v rozsahu od 100, respektive 200 až do 3 200 s možností rozšíření až na 6 400 ISO. Obrazový šum, hlavně barevný, roste spolu s citlivostí, ale do 1 600 ISO je na slušné úrovni, použitelná je i hodnota ISO 3 200, avšak u nejvyšších hodnot je šum velmi výrazný, omezující. Při důrazu na maximální kvalitu můžeme využít data RAW, která následně vhodně zpracujeme. K dispozici máme i uživatelské funkce snižující obrazový šum, a to při použití vysokých hodnot citlivosti, anebo při dlouhých časech expozice (nad 1 s), a to vždy pouze Zapnuto/Vypnuto, tedy bez možnosti výběru míry účinku. Vyzkoušel jsem, jak se projeví redukce šumu při nejvyšší hodnotě citlivosti, zejména zda systém nezajde příliš daleko při rozostření obrazu a znehodnocení prokreslení jemných detailů. Výsledek je zřejmý a velí používat pouze v opravdu výjimečných případech.


Ostrost a prokreslení detailů v celé ploše obrazu na příkladu hřbetů knih různé barvy a textury. Vlevo při hodnotě citlivosti ISO 200 (čas expozice 1/3 s), vpravo 1 600 ISO (čas 1/6 s). Použil jsem program s prioritou clonového čísla a nastavil clonu 11, ohnisková vzdálenost byla 28 mm (ekv. u 35mm formátu: 43 mm).


Vyzkoušel jsem také, jak si přístroj poradí v téměř naprosté tmě. Nastavil jsem maximální citlivost ISO 6 400 (snímek vpravo; čas expozice 2 s, clonové číslo 8). Pro srovnání jsem použil citlivost ISO 400. To je snímek vlevo; čas 13 s a clona 5,6. Výsledek mě příjemně překvapil.


Vliv citlivosti a clonového čísla na obrazovou kvalitu drobného předmětu. Vlevo citlivost 6 400 ISO (clona 8, čas 1/100 s), uprostřed 1 600 ISO (clona 8, čas 1/30 s) a vpravo 200 ISO (clona 11, čas 0,5 s). Ohnisková vzdálenost byla 45/69 mm.



Při delším fotografování nebo natáčení videa se baterie dosti zahřívala. Do jaké míry se tato skutečnost projeví na obrazové kvalitě (vzrůst šumu), jsem vyzkoušel na jedné tiskové konferenci. Pořizoval jsem snímky prezentace promítané na plátno. Přirozeně, působila zde řada faktorů, nicméně jistou změnu charakteru obrazového šumu lze pozorovat, není ale výrazná, pouze mírná. Citlivost jsem nastavil na hodnotu 1 600 ISO, clona byla 4,5 a ohnisková vzdálenost 35 mm (ekv. 53 mm).


Městská krajina – svítání I.
Ohnisková vzdálenost 50/77 mm, rychlost závěrky 0,5 s, clonové číslo 22 a citlivost 200 ISO.



Městská krajina – svítání II.
Ohnisko 50/77 mm, čas expozice 1/10 s, clona 22 a citlivost 200 ISO.



Karlův most – věž na malostranském břehu Vltavy. Ohnisková vzdálenost 20/30 mm, čas 1/8 s, clona 10 a citlivost 400 ISO.


Stručně na závěr

Samsung NX100 by měl zaujmout spotřebitele, kteří používají „běžný“ kompaktní fotoaparát a uvažují o vybavení, které jim umožní pořizovat technicky kvalitnější snímky, rozšíří jejich tvůrčí možnosti a nabídne jim pružnější a širší využití při zachování poměrně malých rozměrů a nízké váhy přístroje. A i když budou moci i nadále fotografovat (a natáčet video) jen s použitím obrazovky na zadní stěně a spoléhat se na pohodlnou inteligentní automatiku, budou-li chtít, mohou pronikat hlouběji do tajů fotografování a bezpochyby ocení i novou i-funkci sestavy těla fotoaparátu s novými kompaktními objektivy, které i-Fn umožňují. A osloví jistě i další potenciální uživatele, kupříkladu ty, kteří vedle výkonného fotoaparátu potřebují anebo chtějí mít ještě lehký kompaktní přístroj, umožňující i diskrétní, nenápadné použití, jenž ovšem poskytuje dobře optimalizovaný obrazový výstup, nabízí měnitelné objektivy podle momentální potřeby a také řadu možností včetně zcela individuálního nastavení parametrů. Jen jim nesmí scházet zabudovaný blesk a hledáček. Pro takové uživatele tu jsou modely NX10 a NX5 a výrobce připravuje NX11 s podporou i-funkce. Novinka má být v prodeji od února v setu s inovovaným zoomem 18–55 mm 1:3,5–5,6 II OIS i-Function.


Plus několik důležitých a zajímavých údajů

Menu je dostupné rovněž v českém jazyce. Podporována jsou i data ze satelitního systému GPS, typ Geo-tagging w, a Google Map Link s dodanou aplikací Intelli-Studio. Dokoupit je třeba externí GPS modul GPS10, který se k fotoaparátu připojuje pomocí aktivních sáněk.

Jako zdroj energie slouží dobíjecí lithio-iontová baterie BP1310 s kapacitou 1 300 mAh. Podle normy CIPA umožňuje na jedno nabití pořídit 420 snímků, nebo natočit 130 minut filmu. Dokoupit můžete adaptér pro napájení z elektrické sítě. Přístroj má digitální výstupní konektor USB 2.0 Hi-Speed s podporou přímého tisku fotografií via PictBridge, výstupy A/V a miniHDMI 1.3 a vstupní konektor síťového napáječe.

Samsung NX100 je v prodeji za doporučenou maloobchodní cenu 13 490 Kč v setu se základním zoomem 3,5–5,6/20–50 i-Fn. Přibalen je software Intelli-Studio 2.1, Samsung RAW Converter 4 a Adobe Reader. A za necelých 15 tisíc korun můžete mít kit se dvěma objektivy, setovým zoomem 20–50 mm a tenkým „Pancake“ objektivem 30 mm 1:2,0 i-Fn, se kterým se fotoaparát vejde i do kapsy u fotografické vesty.

Dokoupit si můžete (kromě výše uvedeného síťového napáječe a GPS modulu s podporou geotaggingu) externí elektronický hledáček s rozlišením LCD panýlku QVGA (300 × 224 px, 201 kpx), s přibližně 98% zorným polem, se zvětšením cca 0,83× (50mm objektiv) a s dioptrickou korekcí, a kompaktní externí blesk SEF15A se směrným číslem 15 (m/ISO 100?) a pokrytím zorného úhlu 18mm ohniska (u APS-C; po přepočtu na kinofilm 28mm), anebo jiné externí blesky Samsung, výkonnější, kupříkladu SEF42A nebo SEF20A, a také třeba kabelové dálkové ovládání SR9NX01. Postupem času budou přibývat výměnné objektivy, bez kterých ostatně není možno naplnit jeden z hlavních účelů tohoto kompaktního modulárního fotografického systému.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: