Širokoúhlý Panasonic Lumix LX1 - jak vypadá snímač 16:9 v praxi? - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Širokoúhlý Panasonic Lumix LX1 - jak vypadá snímač 16:9 v praxi?

6. dubna 2006, 00.00 | Jako jediný digitální kompakt na světě používá Panasonic Lumix LX1 snímač s poměrem stran 16:9. Láká tak příznivce širokoúhlé fotografie, protože zároveň s tím nabízí širokoúhlý ekvivalent ohniska 28mm. A zbytek? Jako již tradičně můžeme počítat s optickou stabilizací obrazu, přibližovat objekty nám umožní 4x zoom, fotografujeme pomocí 2,5" displeje a snímky ukládáme v rozlišení až 8 MPix. Jak tento fotoaparát dopadl v našem redakčním testu?

{Popis a konstrukce}

Jako jediný digitální kompakt na světě používá Panasonic Lumix LX1 snímač s poměrem stran 16:9. Láká tak příznivce širokoúhlé fotografie, protože zároveň s tím nabízí širokoúhlý ekvivalent ohniska 28 mm. A zbytek? Jako již tradičně můžeme počítat s optickou stabilizací obrazu, přibližovat objekty nám umožní 4x zoom, fotografujeme pomocí 2,5" displeje a snímky ukládáme v rozlišení až 8 MPix. Jak tento fotoaparát dopadl v našem redakčním testu?

Konstrukce a design
Design je příjemně minimalistický. Klasicky řešené tělo kompaktu s vystouplým objektivem má na přední straně výstupek, díky kterému se fotoaparát výrazně lépe drží. Tubus objektivu je překvapivě mohutný, ale musíme si uvědomit, že se v něm skrývá optická stabilizace a musí zvládnout pokrýt obrazem netradičně řešený snímač. I přesto se kompakt bez problémů vejde do větší kapsy. Konstrukce působí netradičně také proto, že tělo fotoaparátu je výrazně širší než vysoké, čímž se podtrhuje skutečnost, že používá snímač s poměrem stran 16:9. Poměr šířky a výšky se tomuto číslu také velmi blíží.

Dáno je to však také tím, že na zadní straně nalezneme velký displej, vedle kterého se muselo vejít také několik ovládacích prvků. Stejně jako u nedávno recenzovaného modelu FZ7 zde nalezneme joystick, který ovládání zjednodušuje a přidává možnost rychlého nastavení některých parametrů.

Horní strana nabízí také nemálo ovládacích prvků. Posuvným přepínačem zde můžeme zapnout a vypnout přístroj, tlačítkem umístěným nad vypínačem aktivovat stabilizaci obrazu a kruhovým voličem nastavit požadovaný režim expozice, případně prohlížení snímků. Samozřejmě zde nechybí ani tlačítko spouště, které je umístěno uprostřed prstencového ovladače zoomu. Netradičně umístěný je mikrofon, který je těsně vedle kruhového voliče expozičních režimů. Přímo vedle něj také nalezneme reproduktor. V levé části horní strany fotoaparátu je vyskakovací interní blesk. Slovo vyskakovací je zde zcela na místě, po posunutí pojistky blesk opravdu vyskočí vzhůru, nijak se nevyklápí, jak je běžné u většiny digitálních kompaktů.

Na pravém boku jsou pod plastovou krytkou dva konektory, jeden pro digitální výstup (USB a A/V) a druhý pro napájení. Paměťovou kartu i baterii vkládáme ze spodní strany, kde jsou chráněny plastovou krytkou. Závit stativu je kovový a umístěn je mimo osu objektivu. Kovové tělo černé, či stříbrné barvy má na šířku 105,7 mm, na výšku 55,8 mm a do hloubky 25,6 mm. Hmotnost bez akumulátoru a karty je cca 180 g. S výbavou je to cca 220 g.

[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace
Velkým odlišením od konkurence je u tohoto fotoaparátu formát CCD snímače, který má poměr stran 16:9. Standardem u digitálních kompaktů je 4:3. Úhlopříčka tohoto snímače je 1/1,65" a efektivní rozlišení 8,4 MPix. Snímky ve formátu 16:9 můžeme ukládat v rozlišení 3 840 x 2 160, 3 072 x 1 728 a 1 920 x 1 080 bodů. Pokud si nastavíme formát snímků 3:2, pak získáme možnost ukládání v rozlišení 3 248 x 2 160, 2 560 x 1 712 a 2 048 x 1 360 bodů. Formát 4:3 umožňuje ukládat 2 880 x 2 160, 2 304 x 1 728, 2 048 x 1 536, 1 600 x 1 200 a 1 280 x 960 bodů. Pohledem na maximální rozlišení u trojice těchto formátů zjistíme, že z poměru 16:9 fotoaparát do ostatních poměrů stran snímky ořezává ze strany. U klasických kompaktů se snímačem s poměrem stran 4:3 (neplést se snímačem standardu 4/3 u digitálních zrcadlovek Olympus a Panasonic) se přechod na formát 3:2 a 16:9 řeší naopak ořezem seshora a zezdola. Logicky tedy při ořezávání přicházíme o data a po ořezu na poměr 4:3 máme s LX1 k dispozici "pouze" 6,2 MPix. Snímky můžeme ukládat ve formátu JPEG, TIFF, nebo RAW. Citlivost snímače můžeme nastavit na ISO 80, 100, 200 a 400. Žádná honba za citlivost se zde tedy nekoná. Obrazovému procesoru můžeme nastavit tři různé stupně kontrastu, ostrosti, barevného nasycení a redukce šumu. Nechybí ani barevné efekty pro černobílé snímky, filtr sepia a oteplující/ochlazující filtr. Ozvučené videosekvence můžeme ukládat v rozlišení 848 x 480 (16:9) a 320 x 240 (4:3) bodů s frekvencí 30 nebo 10 sn./s. Délka je omezena pouze kapacitou paměťové karty. Videosekvence můžeme ve speciálním režimu vytvářet také ze statických snímků (s frekvencí 5, nebo 10 sn./s).

Objektiv Leica DC Vario-Elmarit složený z 9 čoček v 8 skupinách nabízí rozsah ohniskové vzdálenosti od 6,3 do 25,2 mm (ekvivalent kinofilmu je 28 - 112 mm) a disponuje světelností F2,8-4,9. Ohniskové vzdálenosti platí při fotografování s poměrem stran 16:9. Ořezem logicky přijdeme o část záběru a zmenší se tím úhel. Při fotografování s poměrem 3:2 je tedy ekvivalent kinofilmu 32 - 128 mm a s poměrem 4:3 je to 34 - 136 mm. Pokud tedy použijeme ořez na 4:3, dostaneme se rozlišením i rozsahem ohniska k "obyčejnějším" kompaktům. Stále zde však zůstává výhoda optické stabilizace MEGA O.I.S, která pomocí plovoucí čočky pomáhá kompenzovat vlivy nechtěného pohybu fotoaparátu. Stabilizovat umí jak náhled scény při namáčknutí spouště a následnou expozici, tak i pouze samotnou expozici. Stabilizování samotné expozice je efektivnější. K dispozici je i plně manuální zaostřování. Automatické pasivní zaostřování měří na 9, 3, nebo 1 bodě (bodové stření má dva režimy s různou velikostí bodu). V režimu s třemi, nebo jedním bodem lze také použít vysokorychlostní ostření, které zkracuje dobu potřebnou pro zaostření, ale také omezuje rozsah zaostřitelné vzdálenosti. Minimální vzdálenost zaostření je 50 cm na nejkratším ohnisku a 120 cm na nejdelším. Makro režim umožňuje přiblížit se k objektu až na 5 cm na nejkratším ohnisku a 30 cm na nejdelším.

Expoziční režimy zde mají plnohodnotné zastoupení. Nechybí klasická čtveřice automatického, dvou poloautomatických (s prioritou času a clony) a manuálního režimu a ochuzeni nejsme ani o scénické režimy. Automatiku lze regulovat pomocí kompenzace expozice +-2 EV po 1/3 EV. Expozice je měřena celoplošně, celoplošně s důrazem na střed, nebo bodově. Čas expozice můžeme nastavit od 1/2 000 s až do 60 s. Takto dlouhé časy nejsou zpravidla dostupné v podobných přístrojích, můžeme to tedy považovat za výhodu při kreativním fotografování například ve tmě, nebo kdy chceme zdůraznit pohyb. Kontrolu správné expozice můžeme provádět během fotografování pomocí "živého" histogramu, nebo pomocí statického histogramu u uloženého snímku. K dispozici je také zobrazení přeexponovaných oblastí v režimu rychlého náhledu. Sériové snímání pracuje rychlostí až 3 snímky za sekundu pro až 9 snímků (JPEG s kompresí Standard), nebo 5 snímků (JPEG s kompresí Fine). Snímat můžeme až do zaplnění paměťové karty rychlostí cca 2 sn./s, ale zde záleží na zvoleném typu paměťové karty (SD je rychlejší oproti MMC).

Vyvážení bílé barvy je vybaveno samozřejmě automatickým měřením, ale nechybí zde ani možnost vše si nastavit manuálně. Můžeme si vybrat z přednastavených typů osvětlení (den, zataženo, halogen a blesk), nebo použít manuální měření, které zde má dvě paměti pro uložení výsledku měření. U přednastavených hodnot a manuálního měření máme k dispozici korekci vyvážení bílé o 10 kroků k červené barvě a 10 k modré. Vestavěný vyskakovaní blesk má udávaný dosah od 60 cm do 4,1 m. Využít můžeme klasické režimy, jako je redukce jevu červených očí, nebo synchronizace s dlouhým časem. Korekce záblesku je nastavitelná na -2 až +2 EV v krocích po 1/3 EV.

Fotografovat můžeme pouze pomocí LCD TFT displeje na zadní straně, který má úhlopříčku 2,5" a rozlišení 207 000 bodů. Data se ukládají na paměťovou kartu SD (nebo MMC) a přenášet je můžeme pomocí USB 2.0 (pracující rychlostí max USB 1.1). Fotoaparátu nechybí ani A/V výstup s formáty PAL a NTSC. Napájení je zajištěno pomocí Li-on akumulátoru.

[-more-]{Ovládání fotoaparátu}

Ovládání
Vzhledem k množství manuálních funkcí je potřeba mít dostatečně flexibilní ovládání. Tento požadavek se kryje s koncepcí, že digitální kompakt by měl být co nejjednodušeji ovladatelný, tzn. ovládání by mělo být jednoduché. Panasonic tento problém vyřešil rozšířením křížového ovladače o potvrzovací tlačítko a přidáním multifunkčního joysticku. Ten slouží pro manuální zaostřování, nastavování času expozice a clony, nebo pro přístup k rychlému nastavení nejdůležitějších parametrů. Při delším stisknutí joysticku se zobrazí menu s možností rychlého nastavení vyvážení bílé, citlivosti, rozlišení a kvality snímků.

Ostatní tlačítka se používají velmi dobře. Spoušť má čitelný chod, zoomování má dostatečně jemné krokování a konstrukce fotoaparátu umožňuje i pohodlné vládání jednou rukou. Jak jsme zdůraznili v technické specifikaci, tak velmi záleží na nastaveném poměru stran snímku. To se provádí posuvným přepínačem na horní straně tubusu objektivu. Nejde tedy o žádné mechanické řešení, ale jedná se o náhradu klasické položky z menu, kde se volí poměr stran (u LX1 se jedná o ořez snímků ze 16:9 na 3:2, nebo 4:3). Na levém boku tubusu objektivu je pak stejný posuvný přepínač, kterým můžeme nastavit režim zaostřování.

Na zadní straně je nad joystickem tlačítko sloužící pro blokaci expozice. Pod křížovým ovladačem je tlačítko ovládající zobrazování na displeji, kde si můžeme nechat zobrazovat informace o nastavení fotoaparátu, pomocnou mřížku rozdělující scénu na třetiny, nebo živý histogram. Delším stisknutím získáme silnější podsvícení displeje, nebo speciální podsvícení, které pomáhá lépe pozorovat displej při fotografování nad hlavou.

Křížovým ovladačem, který je řešen seskupením pětice tlačítek, můžeme nastavovat samospoušť, režim vestavěného blesku, zobrazovat poslední pořízený snímek a horním tlačítkem postupně nastavit korekci expozice, bracketingu, vyvážení bílé a intenzitu blesku. Sériové snímání se aktivuje tlačítkem pro mazání snímků, které je umístěno v dolním pravém rohu zadní strany. Střední tlačítkem aktivujeme menu.

V menu se pohybujeme klasicky pomocí křížového ovladače a jednotlivé parametry nastavujeme pravým tlačítkem, nikoliv potvrzovacím tlačítkem uprostřed. Na tuto skutečnost je nutné si chvilku zvykat. Zde můžeme nastavit vyvážení bílé, citlivost, rozlišení a kompresi snímků (resp RAW a TIFF formát), audio komentáře, režimy měření expozice, režimy zaostřování, kontinuální ostřením, pomocnou diodu AF, digitální zoom, barevné efekty, parametry snímku (kontrast, ostrost, saturace, redukce šumu), animaci ze statických snímků a použití předsádek. V setupu, což je druhá záložka menu, nastavíme čas, jas displeje, zobrazování pořízených snímků, šetření energie, zvuky, režim USB, zobrazení přepalů, jednotky (m/ft), jazyk menu (čeština není k dispozici) a můžeme zde i resetovat nastavení a číslování souborů.

 

 
[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}

Kvalita snímků
Na snímcích pořízených s nejmenší citlivosti ISO 80 sice můžeme nalézt velmi malý šum při zobrazení 1:1, ale prakticky snímku nevadí. Při tisku se nijak extrémně neprojevuje a viditelný by tedy mohl být snad jen při extrémních ořezech snímku. O něco více mohou rušit modré stopy šumu na nočních snímcích na jednolitých tmavých plochách, například obloze. Úroveň šumu tedy na nejmenší citlivosti není zcela ideální, ale snímky jsou použitelné a nejedná se o důvod, proč bychom měli tento fotoaparát zatracovat. Zvyšující se citlivost přináší i lehce zvýšený šum ovšem zde se již přibližuje úroveň šumu konkurenci. Na citlivosti ISO 400 můžeme více pozorovat zásah softwarové redukce šumu, která již narušuje detaily. Barevné stopy šumu (zrno) mají neostré okraje. Softwarová redukce šumu je nastavitelná ve třech krocích.


Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava a shora dolů: ISO 80, 100, 200 a 400), výřezy 1:1 z barevného testovacího terče

Automatické vyvážení bílé pracuje se standardními výsledky. Za běžného osvětlení pracuje spolehlivě, teplejších odstínů barev se dočkáme pod žárovkovým osvětlením. Pro takové případy má fotoaparát nepříliš široký výběr přednastavených hodnot, ale na druhou stranu je vybaven dvojí pamětí pro ukládání výsledků manuálního měření, které je zde k dispozici.

 
Porovnání vyvážení bílé (vlevo automatické, vpravo manuální měření)

Kresba, úroveň detailů a ostrost jsou na velmi dobré úrovni. U krajů je sice na nejkratším ohnisku ostrost menší, ale vzhledem k tomu, že se jedná o ekvivalent 28 mm je ztráta ostrosti poměrně malá. Navíc ani soudkovité zkreslení není tak dramatické, jak by šlo očekávat. U krajů můžeme pozorovat slabší chromatickou aberaci, která s přicloněním slábne. Zvýšením clonového čísla dosáhneme i lepší ostrosti v krajích. Na nejdelším ohnisku se soudkovitost mění v lehké poduškovité zkreslení a o něco málo klesne ostrost. Vinětace (ztráta světla v rozích) je v tolerovatelných mezích.

 
Porovnání optického zkreslení a rozlišení (ohnisko 28 mm: vlevo clonové číslo F2.8, vpravo F6.3)

 
Porovnání optického zkreslení a rozlišení (ohnisko 112 mm: vlevo clonové číslo F4.9, vpravo F6.3)

 
Porovnání optického přiblížení (vlevo ohnisko 28 mm, vpravo 112 mm), výřezy 1:1

 

 
Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 80, 100, 200 a 400), výřezy 1:1

 

 
Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava a shora dolů: ISO 80, 100, 200 a 400), výřezy 1:1


Ukázka makro snímku


Ukázka videosekvence 848 x 480 bodů s frekvencí 30 sn./s (6,5 MB)
[-more-]{Praktické zkušenosti a závěr}

Praktické zkušenosti
Zapnutí fotoaparátu je poměrně rychlé, od posunutí přepínače do pořízení prvního snímku uplynou cca 3 s. Na náhlé stisknutí spouště bez namáčknutí fotoaparát reaguje po cca 0,6 s v normálním jednobodovém režimu ostření a cca 0,4 s ve vysokorychlostním režimu. Fotoaparát je celkově poměrně rychlý. Přezoomovat z nejkratšího ohniska na nejdelší trvá cca 2 s. Ovládání zoomu je rozděleno na zhruba 18 kroků, což je u čtyřnásobného přiblížení více než slušné.

Zpoždění displeje je velmi krátké a rozlišení dostatečné. Fotografování přes displej je pohodlné a bezproblémové a absence optického průhledového hledáčku není příliš cítit. Automatická expozice pracuje spolehlivě. Jako výhodu i nevýhodu můžeme brát poměrně kontrastní zpracování. Na jednu stranu získáme líbivé snímky, ale na stranu druhou může hrozit mírná ztráta detailů ve velmi světlých oblastech.

Ovládání fotoaparátu je vyřešeno velmi dobře, jen je škoda, že pro potvrzování nastavení parametrů v menu neslouží středové tlačítko křížového ovladače, ale pravé tlačítko, stejně jako u starších Panasoniců. Ovládání tak může být ze začátku lehce matoucí, ale jedná se pouze o zvyk.

Kvalita snímků je celkově velmi dobrá. Formát snímků 16:9 je při správné kompozici velmi působivý, zejména při použit nejširšího ohniska (ekvivalent 28 mm). Pokud však použijeme formát snímků 4:3, klesne rozlišení fotografií cca na 6,2 MPix a nejširší ohnisko má ekvivalent cca 36 mm. Tím se dostáváme k parametrům běžně dostupných kompaktů. Nesmíme však zapomenout na to, že fotoaparát je vybaven optickou stabilizací obrazu, což ho od "běžných" kompaktů odlišuje.

Stabilizace pracuje spolehlivě. Pomáhá nám kompenzovat vliv otřesů fotoaparátu při delších expozicích, nebo při používání delšího ohniska. Nabízeny jsou dva režimy, kdy první stabilizuje pouze expozici a druhý i náhled na displeji (stabilizace se aktivuje při namáčknutí spouště). Nutno ale dodat, že ani stabilizace nezachrání vše a při velmi dlouhých časech budou i tak snímky rozmazané.

Závěr
Panasonic Lumix LX1 nabízí netradiční řešení pro milovníky širokoúhlé fotografie nejen ve smyslu širokého úhlu záběru, ale také podlouhlému formátu snímků. Zde konkrétně je poměr 16:9. Vše zařizuje snímač s poměrem stran 16:9, který má efektivní rozlišení 8,4 MPix. Fotografovat můžeme s ekvivalentem ohniska 28 - 112 mm. Fotoaparátu nechybí ani možnosti manuálního nastavení expozice, zaostření, vyvážení bílé apod. V omezené míře můžeme kontrolovat přeexponované oblasti snímků, samozřejmostí je živý i klasický histogram. Kvalita snímků je velmi dobrá, mírným zklamáním může být šum na nejnižší citlivosti, což však není závažnější překážka. Doporučená koncová maloobchodní cena je stanovena na 14 995 Kč včetně DPH. V maloobchodech je skutečná cena zpravidla menší.

::Technické parametry Panasonic Lumix LX1

[-more-]{Živé fotografie}

Živé fotografie

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Moje zkušenosti

Autor: kralicek Muž

Založeno: 06.04.2006, 10:11
Odpovědí: 7

Je to naprosto perfektní foťák s naprosto hrozným výstupem. Na focení venku za denního světla pohoda, ale fotky z interiéru nejsou koukatelné ani při prohlížení na TV. Ze všech šumáků od Panasoniku šumí LX1 jasně nejvíc. Foťák jsem od koupení během měsíce prodal za 2/3 ceny, za ty peníze mi to opravdu nestálo - hluboké zklamání. Jakýkoli jiný kompakt od Fuji nebo Canonu, třeba i za 7.000 dělá v interiéru nebo za umělého osvětlení nesrovnatelně kvalitnější snímky. LX1 pro focení v těchto podmínkách vůbec nedoporučuju (FZ7 na tom není o moc líp :( )

Odpovědět na příspěvek

LX1

Autor: Bear Muž

Založeno: 06.04.2006, 13:22

Ja mam LX1 tiez a ta kvalita z interieru je hrozna (predtym som mal 4 roky stary Olympus 4040z a bol neporovnatelne lepsi - bol lepsi ako vacsina fotoaparatov). Lumix ma zle spracovanie obrazu, ked fotim do RAW a otvorim to v GIMPe cez ufraw, tak je kvalita o poznanie lepsia, ale stale to ma rezervu (interny blesk je dost slaby). Snad spravi panasonic novsi firmware, ktory tu kvalitu obrazu zlepsi.

Odpovědět na příspěvek

RE: LX1

Autor: kralicek Muž

Založeno: 06.04.2006, 13:55

Přesně tak, můj 4-5 let starý Olympus C-350 fotí v interiéru i bez stabilizace nesrovnatelně líp :o( a ten blesk LX1 - dosah 4,2 metru při nepoužitelném ISO400 - děs :-/ (cca 2,5 metru při ISO100)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: LX1

Autor: JFC Muž

Založeno: 06.04.2006, 15:47

No, jo... ja rikam porad, nekupujte kompakty co maj vic nez 4megapixely - bude to moc sumet... osobne kdyz nekomu doporucuju digifotak - tak max. do 4mpx... jednak maji sum v rozumnych mezich a jednak se z toho daji v rozumny kvalite udelat i zvetseny na A4... az se budou bezne prodavat kompakty se snimacek velikosti APS, tak si klidne tech 8mpx kupte, ale tahle honba za megapixelama je jen obycejny takticky marketingovy tah vyrobcu... a obycejny zakaznik ma bohuzel smulu... :(

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: LX1

Autor: kralicek Muž

Založeno: 06.04.2006, 18:11

Souhlasim, až na jednu výjimku - a sice Fuji ;-) konkrétně F10, F11, F30. F10 na dpreview dělá celkem slušné snímky i při ISO 1600 !! a vypadají o neco lépe než stejné snímky z LX1 při ISO 400 :o( Jsem zvědavý na Fuji F30, kde šoupli ISO 3200 - sice to na první pohled vypadá jako marketingový tahák, ale ISO 1600 na F10 je naprosto v pohodě použitelné. F30 má mít novější snímač (SuperCCD 6. generace), tak se necháme překvapit...;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: LX1

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 07.04.2006, 06:39

Jojo, tak do LX1 dát čip a zpracování Fuji... On zase ten objektiv u Fuji stojí za ..., aberace jako kráva a soudkovitost musí rovnat firmware už při focení, aby to bylo použitelné...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: LX1

Autor: kralicek Muž

Založeno: 07.04.2006, 09:59

jj :-) ono obecně do všech Panasoniků dát chipy SuperCCD od Fuji... pak bych si už jiný kompakt nekoupil :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: LX1

Autor: kralicek Muž

Založeno: 06.04.2006, 18:31

Souhlasim, až na jednu výjimku - a sice Fuji ;-) konkrétně F10, F11, F30. F10 na dpreview dělá celkem slušné snímky i při ISO 1600 !! a vypadají o neco lépe než stejné snímky z LX1 při ISO 400 :o( Jsem zvědavý na Fuji F30, kde šoupli ISO 3200 - sice to na první pohled vypadá jako marketingový tahák, ale ISO 1600 na F10 je naprosto v pohodě použitelné. F30 má mít novější snímač (SuperCCD 6. generace), tak se necháme překvapit...;-)

Odpovědět na příspěvek

Ehm...

Autor: Wikan Muž

Založeno: 06.04.2006, 12:02
Odpovědí: 0

... je vyškolovací interní blesk. Slovo vyskakovaní ...
Co to je proboha?

Odpovědět na příspěvek

16:9

Autor: Jaroslav Muž

Založeno: 06.04.2006, 12:52
Odpovědí: 1

Jak na široký rozměr reagují v praxi fotolaby?

Odpovědět na příspěvek

RE: 16:9

Autor: roman Muž

Založeno: 06.04.2006, 13:55

Nechal jsem dělat širokoúhlé fotky na http://www.droxi.cz/ a mají je za stejnou cenu jako normální. Dělají až do šířky 45 cm, pak už je to daržší, detaily najdte na jejich webu. S kvalitou jsem spokojený, stejně jako s kvalitou LX1, nejsm ale fajnšmekr, tak mi nenadávajte ;-)

Odpovědět na příspěvek

Reklama od Panasonicu

Autor: jirka2 Muž

Založeno: 06.04.2006, 19:23
Odpovědí: 1

Podle mne je to reklama placena Panasonicem,uz jsem cetl samou chvalu ve dvo casopisech a o sumu ani sluvko!!!

Odpovědět na příspěvek

RE: Reklama od Panasonicu

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 07.04.2006, 10:17

Dobry den,
pokud jste opravdu recenzi cetl, tak vase prohlaseni snad ani nemuzete myslet vazne. O zvysenem sumu se zminujeme nekolikrat na vice mistech. Staci pozorne cist. V zadnem pripade se nejedna o reklamu Panasonicu, to je zcela nesmyslne narceni. Vsechny clanky oznacene jako recenze nabizeji nazor nasi redakce.

Odpovědět na příspěvek

MÁTE HO?

Autor: PETR Muž

Založeno: 06.04.2006, 20:56
Odpovědí: 0

Pánové, je to můj několikátý fotoaparát této třídy a lepší ostrost snímků jsem neviděl. Na focení snímků za šera to není, ale prohlídněte si fotku třeba z Canona za stejných světelných podmínek a porovnejte ostrost hran a ostatní.

Odpovědět na příspěvek

Několik postřehů

Autor: puvodnibublina Muž

Založeno: 07.04.2006, 12:28
Odpovědí: 0

Jsem ze starší generace a - jak známo, na stáří měkne mozek. Takže jsem diskutovaný foťák neprozřetelně koupil v jeho dražší verzi LEICA D-LUX 2 bratru za necelých - áale radši to neřeknu - anebonjo, jako poučení pro mladší: - prosím pěkně přes 20 tisíc. Upřímně řečeno, když to hodnotím zpětně, tak dost dobře nechápu, jak si může taková značka dovolit znehodnocovat svůj profil bakeliťákem. Zrovna dnes, 7. dubna 2006 píše Ondřej Neff na w.digineff.cz - že plastové tělo mají jen ty nejlevnější kompakty...
na druhou stranu nemohu zcela souhlasit s pány předpřispěvateli - obrazový výstup mi vůbec nepřipadá špatný a to ani v interiéru - který je arciť dobré trochu přisvětlit. Fotografuji 50 let, digitálně asi 5 let a měl jsem nebo dosud mám: FUJI 602, PANASONIC FZ 1, PENTAX OPTIO 555, CANON A 460 a na vážnější fotografii používám CANO350 D.
Myslím, že je třeba postupovat tak, že je vhodné, u každého aparátu vyhmátnout jeho přednosti a na těch stavět - tedy opačný postup než dělá většina abonentů různých diskusí. Když si čtu různé diskuse, tak hodně se hovoří o šumu - ze začátku jsem se ho bál. Jenže pánové, digi má hlavně výhodu úpravy v počítači - a dnes máme možnosti, aby prakticky téměř každá fotografie byla dobrou. Já dělám papírové fotografie VÝHRADNĚ na formát A4 - a šum nepovažuji za problém. Přiclonit, stativ, světlo atd. a pokud možno fotit do RAWu. A je to - jak říkají naši jižní přátelé "Něma problema !"
Přeji vám hezký den !

původní Bublina

Odpovědět na příspěvek

Zakladna otazka

Autor: Peter Muž

Založeno: 07.04.2006, 21:34
Odpovědí: 1

Prosim neukamenujte ma. Ako vlastne vyratam velkost uhlopriečky v cm ? Úhlopříčka tohoto snímače je 1/1,65\". Ak to vyrátam ako zlomok, výjde mi uhlopriečka 0,2386 cm ... a to je asi blbosť ... Vďaka za vysvetlenie ..

Odpovědět na příspěvek

RE: Zakladna otazka

Autor: Radek Muž

Založeno: 07.04.2006, 22:29

Uznávám že palce jsou jako základní jednotka naprosto debilní, ale co to příště počítat třeba jako (1/1,65)" ... tj. 1,52cm ? ;-)

Odpovědět na příspěvek

sumak

Autor: r@do Muž

Založeno: 08.04.2006, 07:41
Odpovědí: 2

nechapem pre koho je urceny format 16:9. modna blbost. a sumak az hruza. panasonic nikdy.

Odpovědět na příspěvek

RE: sumak

Autor: Ekscel Muž

Založeno: 10.04.2006, 10:52

A co bys tedy doporučil Ty, když ne Panasonic?

Odpovědět na příspěvek

RE: sumak

Autor: Jyanek Muž

Založeno: 10.04.2006, 16:34

Tak to asi nevis o cem mluvis chlapce, pac vysledne expozice jsou vyborne, pravda, mozna ISO400 pri foceni tmavsich tonu zrni, ale ktery digi ne ?? a navic expozice do 20x30 cm jsou super i s vyssi citlivosti! Tohle je nejlepsi kompaktni digi s plnym manualem! cuez

Odpovědět na příspěvek

Ako sa vypočíta uhlopriečka ?

Autor: Peter Muž

Založeno: 08.04.2006, 19:27
Odpovědí: 7

Už som sa pýtal, ako sa ráta. Radek mi síce odpovedal, ale to by znamenalo, že ... Sony Cyber-shot DSC-H2 disponuje Super HAD CCD snímačem s úhlopříčkou 1 / 2,5" a efektivním rozlišením 6.0 MPix, který umožňuje fotografovat s maximálním rozlišením 2 816 x 2 112 bodů ... že jeho čip má menšiu uhlopriečku ako tento Panasonic ?? A pritom Sony je zrejme o dosť väčši ? Vie mi niekto vysvetliť, čo znamená 1/2,5", 1/1,8" atd ?? Vdaka, Peter

Odpovědět na příspěvek

RE: Ako sa vypočíta uhlopriečka ?

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 09.04.2006, 10:17

Vy jste ve škole nebrali zlomky?

1/1,8" = 0,555" = 14,11 mm
1/2,5" = 0,4" = 10,16 mm

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Ako sa vypočíta uhlopriečka ?

Autor: peter Muž

Založeno: 09.04.2006, 20:08

http://www.digineff.cz/ar
t/jakejeto/040510canon75.
html
Píše sa tam:
Snímač je velký 5,27x3,96 mm (1 /2,7´´ úhlopříčka). Naposledy prosím o ukázanie, že to sedí). Vopred vďaka, Peter

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Ako sa vypočíta uhlopriečka ?

Autor: peter Muž

Založeno: 09.04.2006, 20:21

Pan Krahulec, ani tu si neviem rady:
http://www.diginef
f.cz/art/jakejeto/060403c
anon_a430.html
Píše sa tam: O něco se zvětšil také čim, má nyní 1/3´´ a to je celkem slušný rozměr (4,8x3,6 mm). Zo školy si pamätám, že uhlipriečka obdlžnika sa vyráta ako druhá odmocnina z (a*a + b*b).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Ako sa vypočíta uhlopriečka ?

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 09.04.2006, 21:24

Z toho si nic nedělejte, čísla a matematiku nechápe především pan Neff. Jeho články jsou plné chyb a nesmyslů.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Ako sa vypočíta uhlopriečka ?

Autor: Ivan Muž

Založeno: 11.04.2006, 13:09

Digineff - webová stránka o digitální fotografii
Velikost snímače
"Rozměr CD se obvykle udává v palcové míře: 1/2,7´´, 1/1,8´´ nebo 2/3´´ a pod. Když oprášíte školní vědomosti a osvěžíte si Pythagorovu větu, dojdete... k falešnému výsledku, pokud jde o rozměry snímače. Jde o historické označování rozměrů snímacích elektronek v televizních kamerách v 50.tých létech. Míra se netýká přímo snímače, ale skleněného obalu kolem snímače. Z historických důvodů se toto podivné měření udrželo. Reálná úhlopříčka snímače je přibližně 2/3 uváděné úhlopříčky v palcové míře. Takže, 2/3 palce je plus mínus 16 mm, ale sám snímač má úhlopříčku 11 mm (8,8 x 6,6 mm)."
http://www.diginef
f.cz/art/cojeto/041117sni
mace.html

>myslim ze CD ma byt CCD

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Ako sa vypočíta uhlopriečka ?

Autor: Peter Muž

Založeno: 11.04.2006, 21:54

Vdaka Ivan za vysvetlenie, hoci ma trochu sklamalo. Peter

Odpovědět na příspěvek

RE: Ako sa vypočíta uhlopriečka ?

Autor: Karel Kahovec Muž

Založeno: 09.04.2006, 14:15

" se značí palec neboli inch. A ještě něco - porovnání úhlopříček nemá smysl u čipů s různým poměrem stran. Správně musíš porovnávat plochu čipu.

Odpovědět na příspěvek

Takový lepší mobil

Autor: Vojta Muž

Založeno: 09.04.2006, 12:28
Odpovědí: 1

Myslím, že není daleko doba, kdy si budeme moci koupit mobil s podobými parametry.

Odpovědět na příspěvek

RE: Takový lepší mobil

Autor: Misacek Muž

Založeno: 01.05.2006, 15:26

Nejspis, ale jeste tu neni. Furt bych vrazil prachy do treba tohohle a mobilu bez fotaku zvlast. ackoli tuhle me pobavil samsung s 10 Mpx fotakem pro korejsky trh, ktery ma ovsem zhruba stejne velky snimac a objektiv jako moje VGAcko CX65.... padly na hlavu.

Odpovědět na příspěvek

nema chybu

Autor: vanbe Muž

Založeno: 18.04.2006, 13:31
Odpovědí: 0

...paci sa mi ako sa v diskusiach dookola opakuju niektore poznatky vycitane z roznych recenzii... a zasvetene sa odovzdavaju dalej... bez ohladu na realitu:
- sum !!! sum realne existuje pri fotkach s pouzitim ISO 400, 200, ale absolutne sa neobjavuje u 80, menej u 100 /takze jednoducho pri ISO 200 a 400 nefotim/
- blesk /v niektorych recenziach popisovany ako slaby inde ako dobry/ v skutocnosti je podla mna velmi slusny
- kazdy fotak ma svoje silne a slabe stranky, ale tento ma jednoznacnu prevahu tych pozitivnych /objektiv, stabilizator, ovladanie, funkcie, zoom/, takze je asi divne vyzdvihovat negativa... zodpovedne mozem povedat, ze tazko najdete iny fotak s tak silnou kombinaciou pozitiv...

Odpovědět na příspěvek

detailnější recenze

Autor: Pavel Muž

Založeno: 24.04.2006, 07:58
Odpovědí: 0

Hledáte-li detailnější recenzi neje tohoto fotoaparátu, naleznete ji zde

http://www.dprevie
w.com/reviews/panasoniclx
1/

Odpovědět na příspěvek

Už ho mám

Autor: latanka Muž

Založeno: 01.05.2006, 19:35
Odpovědí: 0

Rozhodoval som sa 2 mesiace o jeho kúpe. Zase zlacnel, dostal som ho koncom apríla za 14 tisíc. Bál som sa toľko kritizovaného šumu. Je však vynikajúci, zvlášť formát 16:9. Chce to dosť času zvládnuť všetky funkcie. Čo mi vadí? Pre istotu som si kúpil hneď náhradnú baterku a spravil som dobre. Nabíjam takmer každý deň. I preto, že sa učím a nemám adaptér. Uvažujem tak o jeho kúpe. Taktiež video má taký formát, že Pinnacle studio ho nenačíta. Bude to treba najsôr prekonvertovať napríklad na mpeg2. Filmuje pekne. Preto som si kúpil k nemu pomerne lacnú SD kartu Kingston Ultimate 120x o veľkosti 2 GB za 3760 Sk. Nemusím po horách nosiť kameru. Foťák mi stačí na 15 minút širokouhlého videa a množstvo kvalitných fotiek. Chýba mi možnosť založenia polarizačného a šedého filtra, čo by som si chcel nejako amatérsky vyriešiť. (Poraďte.) Kúpil som si ho pre jeho malé rozmery, jeho možnosti a kvalitu fotiek. Odporúčam ho vrele. Latanka

Odpovědět na příspěvek

Jaká 2 GB karta do tohoto fotáku??

Autor: Firefighter Muž

Založeno: 02.05.2006, 12:09
Odpovědí: 3

Zdravím, chtěl bych si tenhle kompakt pořídit, chtěl bych, aby mi stíhal ukládat video na kartu, tak bych se chtěl zeptat, jestli by na něj stačila i např. tahle karta: http://www.aaafoto.cz/ins
hop/scripts/detail.asp?it
emid=2625&Level=219

d
k za odpověď

Odpovědět na příspěvek

RE: Jaká 2 GB karta do tohoto fotáku??

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 02.05.2006, 14:08

Tato karta vam bude vice nez bohate stacit. Video se stiha ukladat i na bezne "pomale" karty.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Jaká 2 GB karta do tohoto fotáku??

Autor: Firefighter Muž

Založeno: 02.05.2006, 15:26

Děkuju za odpověď.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Jaká 2 GB karta do tohoto fotáku??

Autor: Firefighter Muž

Založeno: 02.05.2006, 15:47

Děkuju za odpověď.

Odpovědět na příspěvek

kde sehnat

Autor: honza Muž

Založeno: 15.05.2008, 14:33
Odpovědí: 1

Poradí mi někdo, kde se dá koupit?Nikde ho na netu nemůžu najít díky

Odpovědět na příspěvek

RE: kde sehnat

Autor: Ondra Muž

Založeno: 17.07.2008, 11:27

Na netu už sem ho taky neviděl, ale vyplatí se projít místní elektra. Třeba jim tam ještě někde zaclání. Ja ho koupil včera :).

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: