Štíhlý BenQ DC E53 s velkým displejem za málo peněz v praxi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - fotoaparáty

Štíhlý BenQ DC E53 s velkým displejem za málo peněz v praxi

23. prosince 2004, 00.00 | Novinkou v produktové řadě digitálních fotoaparátů společnosti BenQ je model DC E53, který na sebe poutá pozornost svou tloušťkou 24mm, velkým 2,5“ displejem, 5MPix rozlišením, kovovým tělem a trojnásobným optickým zoomem. Je pěkný jen zvenku, nebo umí i dobře fotit? Přečtěte si naší recenzi tohoto fotoaparátu.

{Popis a konstrukce}

Jedním z nových modelů od BenQ je ultratenký DC E53. Zaujme velmi povedeným designem, malými rozměry, rozlišením 5MPix a velkým 2,5" displejem. A především také nízkou cenou. Dá se říci, že tak tvoří cenovou konkurenci pro fotoaparáty jako je například Panasonic FX-7, Sony W1, nebo Canon IXUS 500.

Konstrukce a design
Konstrukčně je tento fotoaparát velmi povedený. Odolné kovové tělo stříbrné barvy má elegantní design. Přední broušenou stranu zdobí lesklý výstupek pro lepší držení přístroje. Díky malé hloubce se objektiv vysouvá a hloubku tak téměř dvojnásobí. Nad objektivem je mikrofon pro nahrávání zvuku k video sekvencím a interní blesk. V pravém horním rohu je pak dioda signalizující práci samospouště.

Na levé straně je zřejmě největší prohřešek konstrukce, a to zcela nekrytý konektor pro redukci, na které jsou pak konektory pro USB kabel a externí napájecí zdroj. Nad ním je umístěný reproduktor. Pod plastovými dvířky na pravé straně je prostor pro akumulátor a paměťovou kartu. Kovový závit pro stativ je na spodní straně.

 

Na lesklém výstupku na horní straně jsou vedle sebe usazena tlačítka pro zapnutí/vypnutí fotoaparátu a tlačítko spouště. V levém rohu je pak posuvný přepínač pro volbu režimu fotografování, natáčení video sekvencí a prohlížení snímků.

Více než polovinu zadní strany zabírá velký LCD displej, díky kterému nezbylo místo ani pro optický průhledový hledáček, který tomuto fotoaparátu chybí. To však není nijak závažný nedostatek, protože pokud by se zde hledáček objevil, tak stejně velmi miniaturní a víceméně nepoužitelný. Jeho obět přinesla více místa pro displej, stejně jako například u zmiňovaného Panasonicu FX-7. Napravo od displeje je kolébkový ovladač zoomu, tři tlačítka pro aktivaci menu, mazání snímků a ovládání displeje. V dolním pravém rohu je čtyřsměrový ovladač s potvrzovacím tlačítkem uprostřed, který slouží pro pohyb v menu a nastavení parametrů snímání. Šířka těla je 88,5mm, výška 54,5mm a hloubka pouhých 24mm (ve vypnutém stavu), přičemž hmotnost i přes kovové tělo je na příjemné hodnotě 130g (bez baterie a karty).

[-more-]{Technické parametry}

Technická specifikace
Fotoaparát je vybaven CCD snímačem s úhlopříčkou 1/2,5" a efektivním rozlišením 4,92MPix. Díky němu můžeme fotografovat v rozlišení 2560x1920, 2048x1536, 1280x960, nebo 640x480 bodů s citlivostí 50, 100 a 200 ISO do formátu JPEG. Ozvučené video sekvence můžeme natáčet s rozlišením 640x480 bodů s frekvencí 15 snímků za sekundu, nebo 320x240 bodů s frekvencí 20sn./s do formátu AVI až do zaplnění paměťové karty.
Použitý objektiv s trojnásobným přiblížením má ohniskovou vzdálenost od 5,4mm do 16,2mm, což je po přepočtu na kinofilm rozsah 32-96mm, a světelnost F2,8-4,8. Minimální zaostřovací vzdálenost je v normálním režimu 50cm. Pokud zvolíme fotografování v makro režimu, pak autofokus ostří od 6cm do 35cm.

Fotoaparát nemá možnost manuálního nastavení expozičních hodnot, takže musíme plně důvěřovat automatice, která nastavuje čas závěrky od 1/2s do 1/1000s. Měření expozice lze nastavit na multizónové, nebo bodové. Pokud se nám zdá, že fotoaparát měří špatně, můžeme použít korekci automatické expozice +-2EV po 1/3EV krocích. K dispozici je při fotografování i živý histogram. Vyvážení bílé nabízí automatické i manuální měření a 5 přednastavených hodnot: slunce, zataženo, žárovka, zářivka 1 a zářivka 2.
Interní blesk poskytuje jak klasický režim vynuceného a automatického záblesku, tak i funkci redukci červených očí a synchronizaci s dlouhým časem. Samospoušť lze nastavit na 2, nebo 10 sekund.

LCD displej s úhlopříčkou 2,5" není TFT, jako u drtivé většiny fotoaparátů, ale LTPS (low temperature poly silicon). Jako paměťové médium je zde SD karta, ze které se data do počítače přenášejí pomocí USB 1.1, nebo na TV pomocí video formátů NTSC, nebo PAL. O napájení se stará dobíjecí Li-Ion akumulátor.

[-more-]{Ovládání fotoaparátu}

Ovládání
Ovládání fotoaparátu je minimalizováno na několik málo tlačítek a většina nastavení se provádí v menu. Vzhledem k rozměrům se fotoaparát nedrží nijak stabilně, ale výstupek na přední straně to lehce napravuje. Spoušť je poměrně mělká, ale má čitelný chod.

Křížový ovladač slouží nejen pro pohyb v menu, ale pokud jsme v režimu fotografování, tak stisknutím horní části nastavujeme režim zaostřování (normální, makro, krajina), pravou částí volíme režim blesku, dolní částí samospoušť a levou částí kompenzaci expozice.
Stisknutím tlačítka Menu nám fotoaparát nabídne změnu rozlišení snímku, stupně komprese, ostrosti, kontrastu, barevného filtru (standard, vivid, sepia, černobílý), vyvážení bílé, možnost manuálního měření vyvážení bílé, nastavení citlivosti a oblasti měření expozice.

V druhé kartě menu můžeme nahrávat komentář ke snímkům, zvolit si jas LCD displeje, aktivovat digitální zoom, zapnout zobrazování náhledu snímku po jeho vyfotografování, nebo vkládání data do snímku. Třetí karta Setup nabízí možnost nastavení zvuků, resetování číslování souborů, nastavení data a času, automatického vypínání, jazyka a možnost resetování nastavení.

 

 
[-more-]{Kvalita snímků a hodnocení}

Kvalita snímků
Na nejmenší citlivosti 50 ISO jsou snímky prakticky bez stop digitálního šumu. Fotografie pořízené s citlivostí 100 ISO mají lehkou stopu přítomnosti digitálního šumu viditelnou při zobrazení 1:1, ale soudě podle lehké ztráty detailů, je zde již aplikována softwarová redukce šumu. Na citlivosti 200 ISO jsou již patrné silnější zásahy redukce šumu. Je zde patrná ztráta detailů a šum má nízkou úroveň. Po zmenšení jsou snímky použitelné a díky rozlišení 5MP si s jejich úpravou lze vyhrát. Citlivost 400 ISO již výrobce vůbec nepoužil, protože by byl vliv šumu, nebo jeho redukce až příliš velký. Byla zde zvolena tedy spíše cesta redukce šumu za cenu ztráty detailů.


Porovnání šumu na neutrálně šedé při citlivosti (zleva doprava: 50, 100 a 200 ISO)

Výsledky automatického vyvážení bílé barvy jsou překvapivě dobré i v interiéru. Potěšující je také možnost ručního měření vyvážení bílé.

 
Porovnání vyvážení bílé (vlevo automatické, vpravo ruční nastavení)

V obrazové kvalitě podává BenQ E53 velmi dobrý výkon, srovnatelný s dražšími modely. Bohužel na sbíhajících se vodorovných liniích je patrné velmi silné moiré. Neostrost v rozích, soudkovité zkreslení, chromatická aberace i vinětace jsou v průměru. Objektiv, byť neznačkový, podává slušný výkon. Soudkovité zkreslení s rostoucím ohniskem mizí.

 
Porovnání optického zkreslení a rozlišení (vlevo ohnisko 32mm F2,8 1/40s, vpravo 96mm F4,8 1/16s)

 
Porovnání optického přiblížení (vlevo ohnisko 32mm, vpravo 96mm)

  
Porovnání šumu na denních snímcích (zleva doprava: 50, 100 a 200 ISO)

  
Porovnání šumu na nočních snímcích (zleva doprava: 50, 100 a 200 ISO)


Ukázková makro fotografie (1/12s F2,8 50 ISO)


Ukázkový snímek (1/19s F2,8 200 ISO)


Ukázková video sekvence (2MB)

Praktické zkušenosti
Od stisknutí tlačítka pro zapnutí do exponování první fotografie uplyne cca 3,4s. Prodleva závěrky od stisknutí namáčknuté spouště je minimální, cca 0,1s. Bez namáčknutí je to cca 0,5s. Přezoomování z nejkratšího ohniska na nejdelší trvá cca 1s. Ovládání zoomu je rozděleno na 10 kroků a jeho ovládání je sice citlivé, ale v rámci snadného použití.
Displej vykazuje lehké zpoždění v rámci průměru. I přesto je fotoaparát příjemným překvapením díky poměru cena/výkon. Kvalita zpracování těla, velký displej a velmi kompaktní rozměry jsou bezesporu výhody, které uživatel ocení. Prohlížení snímků je svižné, stejně jako jejich přibližování. Rychlost přístroje se projeví i v možnost natáčet video sekvence omezené pouze kapacitou paměťové karty. Díky velkému displeji dobře vidíte zabíranou scénu a můžete tak lépe komponovat snímek.
Překvapivá je i kvalita obrazu na nízké citlivosti. S rostoucí citlivostí (maximálně pouze 200 ISO) však klesá úroveň detailů díky silné softwarové redukci šumu. Výrobce tak dal přednost nízké úrovni šumu před zachováním detailů a možností používat vyšší citlivost.
Citelnou nevýhodou je nejdelší čas závěrky 1/2s, což prakticky neumožňuje pořizovat noční snímky s citlivostí 50 ISO a jsme tak nuceni jít na větší citlivost.

Závěr
BenQ DC E53 je velmi podařený fotoaparát, který nabízí velmi dobrý poměr ceny a výkonu. Za své peníze uživatel získá velmi malý fotoaparát v odolném kovovém těle s velkým LCD displejem, neomezenými ozvučenými video sekvencemi a dobrou obrazovou kvalitou. Nevýhodou je krátký maximální čas expozice, citlivost pouze 200 ISO. Na českém trhu je jeho doporučená cena (cena stanovená oficiálním dovozcem) na 8.790,- Kč včetně DPH. S fotoaparátem je dodávána baterie, kabely, síťový zdroj, 32MB SD karta, pouzdro, řemínek, manuál a CD se softwarem.

:: Technické parametry BenQ DC E53
:: Srovnání BenQ E53 vs Canon IXUS 500 vs Konica Minolta X50 vs Panasonic FX7 vs Sony W1

[-more-]{Porovnání snímků BenQ E53 vs Canon IXUS 500 vs Konica Minolta X50 vs Panasonic FX7}

Porovnání snímků BenQ E53 vs Canon IXUS 500 vs Konica Minolta X50 vs Panasonic FX7
Pro srovnání s BenQ E53 jsme vybrali fotoaparáty s podobnými rozměry, rozlišením 5MP a 3x optickým zoomem. Výběr padl na Canon IXUS 500, Konica Minolta X50 a Panasonic FX7. Cenově vychází BenQ z této skupinky nejlevněji, ale na druhou stranu mu chybí rozlišení 400 ISO a má nejdelší čas expozice pouze 1/2s.


výřez 1:1 - BenQ E53 1/40s F2,8 50 ISO


výřez 1:1 - Canon IXUS 500 1/40s F3,5 50 ISO


výřez 1:1 - Konica Minolta X50 1/20s F5,0 50 ISO


výřez 1:1 - Panasonic FX7 1/15s F2,8 80 ISO


BenQ (zleva doprava: 50, 100 a 200 ISO)


Canon IXUS 500 (zleva doprava: 50, 100, 200 a 400 ISO)


Konica Minolta X50 (zleva doprava: 50, 100, 200 a 400 ISO)


Panasonic FX7 (zleva doprava: 80, 100, 200 a 400 ISO)

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

 » Recenze  » Recenze - fotoaparáty  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Nulová informační hodnota

Autor: Ladislav Čermák Muž

Založeno: 05.01.2005, 17:34
Odpovědí: 3

Dobrý den, z článku jsem se vlastně nedozvěděl vůbec nic konkrétního, kromě hodnocení jednotlivých parametrů nic neříkajícími adjektivy typu "velmi dobrý", "slušný" a nedočkal jsem se také žádného přímého srovnání s konkurencí v žádném z parametrů, kromě ceny, a tu si navíc můžu vyhledat sám. Navíc ilustrační snímky jsou velice nekvalitní a jejich rozmazání je vidět už na náhledech. Lehký přenosný stativ by Vám tolik místa nezabral. Z jiného soudku je připomínka, že podle mého názoru za na první pohled mizerně fotící přístroj druhořadé značky, navíc se silně podprůměrnou funkční výbavou, je téměř devět tisíc více než hodně.
Díky za snahu, ale podle mého názoru vychází naprázdno. Nemusíte být zrovna dpreview, ale neškodila by trocha kritičnosti a špetka vlastního názoru. Vrátím se zase k Digineffu, mám vůči němu také spoustu výhrad, ale dozvím se tam aspoň něco a navíc si prohlédnu hezké fotky.

Odpovědět na příspěvek

RE: Nulová informační hodnota

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 05.01.2005, 17:46

Vazeny pane Cermaku,
obavam se, ze jste bud nepochopil navigaci ve clanku, nebo nechapu z ceho prameni vase kritika. Pokud chcete testovaci fotografie, tak jsou na adrese http://www.fotografovani.
cz/art/forec_amater/benq-
e53-r.html?pos=3 a jejich kvalita presne kopiruje schopnosti produktu, coz je snadno overitelne z tercu, ktere jsou pochopitelne fotografovany ze stativu ve studiovych podminkach.

Pokud chcete srovnani s konkurenci, tak jej najdete na http://www.fotografovani.
cz/art/forec_amater/benq-
e53-r.html?pos=4, takze opet nechapu vasi vytku ...

Clanek prezentuje nami zjistena fakta a dela to formou pokud mozno neutralni. Nazor si muze kazdy ctenar udelat sam, nesnazime se nikomu nazory podsunovat, pouze nabizime informace pro ty kdoz informace hledaji.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Nulová informační hodnota

Autor: borneo Muž

Založeno: 20.02.2007, 16:28

No fakt, nulova informacna hodnota. Podla tohoto by som si ten fotoaparat aj kupil, co som nakoniec aj urobil - aj ked model E63+, co je vsak prakticky ekvivalent so 6mpix. Nastastie len pre firmu a nie pre seba domov. Firme taky smejd staci, hlavne ak je za par korun. Doma dobry len detom na hranie. Odhliadnuc od podpriemernych parametrov, kvalita fotiek je otrasna aj na najnizsej citlivosti a detail je mizerny. Fotak vyborne prezentuje firmu Benq - lacne veci s jednoduchym dizajnom, jednoduchym ovladanim, zakladnou kvalitou spracovania, zakladnou kvalitou vystupu - proste vsetko len zaklad a nic viac. A zakladom nemyslim priemer :(

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Nulová informační hodnota

Autor: Jan Březina Muž

Založeno: 20.02.2007, 20:26

On soudny clovek dokaze pochopit umeru mezi cenou a nabizenou technologii. Pokud si projdete ukazkove snimky v recenzi, tak je myslim videt ze kvalita je adekvatni cene

Odpovědět na příspěvek

Nechapu

Autor: Pavel Muž

Založeno: 17.01.2005, 12:58
Odpovědí: 0

Nechapu toho kdo si koupi fotak od firem, ktery nikdy zadnej pravej fotak nevyrobily. Chapu, ze Sony, Panasonic jsou designove hezky, funkcni a jednoduchy a uz i docela kvalitni (i kdyz maji porad co dohanet, zvlast optiku), ale BenQ - firma co produkuje uplne vsechno a vubec nic kvalitne? Znate nekdo kvalitni vyrobek od BenQ? Mel jsem jejich highend (podle nich) LCD a po tydnu 2 vadny pixely.... hruza, projektor BenQ je tak kvalitni, ze nam ho po ctvrt roce zdarma dodavatel vymenil za Canon (BenQ byl v oprave 3x a jednou odesla lampa po 2000 hodinach.. :))) ). Kdyz digitalni fotak, tak Canon, Nikon, Olympus v tomhle poradi.

Odpovědět na příspěvek

je to pravda?

Autor: John Silver Muž

Založeno: 06.02.2005, 17:15
Odpovědí: 1

Je to skutečně pravdivý údaj - video 640x480, když ani výrobce se o něm nezmiňuje?!

Odpovědět na příspěvek

RE: je to pravda?

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 06.02.2005, 20:34

Ano, je to skutecne pravdivy udaj a jako dukaz si muzete stahnout ukazkove video z tohoto fotaku, ktere je v recenzi.

Odpovědět na příspěvek

dotaz

Autor: Honza Muž

Založeno: 16.02.2005, 20:42
Odpovědí: 1

chtěl jsem se zeptat jak je to s focením při špatných světelných podmínkách co se týče ostření - nebo aspoň jak a čím to ostří

Odpovědět na příspěvek

RE: dotaz

Autor: David Filipi Muž

Založeno: 17.02.2005, 16:30

Pro horsi svetelne podminky ma zabudovanou pomocnou LED diodu, kterou lze pouzit pri ostreni na malou vzdalenost.
Jinak ostreni je pasivni, tzn ze funguje na principu TTL mereni kontrastu.

Odpovědět na příspěvek

Videosekvence

Autor: Honza Muž

Založeno: 22.03.2006, 23:24
Odpovědí: 1

Dobrý den mohu se zeptat kolik snimku z sekundu ma video na tomto fotoaparatu stahnul jsem si oficialni manual atam je uvedeno pri VGA rozliseni 30 FPS jak to tedy je ??

Odpovědět na příspěvek

RE: Videosekvence

Autor: Jirka Muž

Založeno: 02.06.2006, 13:03

Ano, je pravda ze video ma 30 snimku za sekundu. Ale prijde mi, ze ma trosku ochuzeny repraky a mikrofon

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: