Nokia 808 PureView - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Recenze - fotomobily

Nokia 808 PureView

24. srpna 2012, 22.12 | Nokia svůj nejnovější špičkový „fotomobil“ uvedla mimo jiné s mottem „Nokia 808 PureView mění pravidla hry“, což není výrok vůbec nadnesený. Mobilní telefon je vybaven digitálním fotoaparátem s novým 1/1,2" senzorem CMOS s rozlišením 41 Mpx. Tolik milionů pixelů nemá ani mnoho středoformátových digitálních zrcadlovek a také řada snímacích stěn má rozlišení nižší! O fotoaparátech v mobilních telefonech ani nemluvě.

 

Podle očekávání fotomobil takového kalibru vzbudil velké emoce a také velká očekávání. Nepřekvapila nás proto ani poznámka v závěru jednoho článku o „osmsetosmičce“ – že až testy ukáží, zda můžeme svou zrcadlovku uložit do šuplíku, anebo je kolem PureView pouze mnoho povyku pro nic. Jasně, byla to od autora vtipná, lehce provokativní a hodně nadnesená poznámka, která měla rozproudit diskusi, což se bezpochyby podařilo.

 

Více ovšem zaznívá názor, že „fotomobily“ postupem času zcela nahradí kapesní kompaktní fotoaparáty. Jak ukázal Emgeton Flexaret Mini a obdobné modely, které se třeba ani na český trh nedostaly, cesta by tímto směrem vést mohla. Pro řadu uživatelů je řešení „vše v jednom“ velmi atraktivní, a tak přístroj, který by byl současně „chytrým fotomobilem“ a kvalitním kompaktním fotoaparátem s možností pořizovat i stereofonní videosekvence, má určitě šanci na úspěch.   

 

Samozřejmě takové řešení má své „ale“. Stejně jako platí přísloví „není na světě člověk ten, který by se zalíbil lidem všem“, je u takovéhoto univerzálního mobilního přístroje, u tohoto „všeuměla“, problém, jak „vše“ ideálně vyřešit a propojit tak, aby „vše“ vyhovovalo „všem“ uživatelům. Tedy – bude-li skutečně vznesen požadavek, aby přístroje tohoto typu nahradily ony méně univerzální, více specializované. Anebo až bude okruh spotřebitelů, kteří tyto přístroje vyžadují, dostatečně široký, a o kapesní kompakty nebude dostatečný zájem. Stále by však mělo platit, že je dobré mít nabídku velmi rozmanitou, neboť lidé jsou různí a mají různé potřeby, přání a představy.

 

Zaměříme-li se pouze na „naši parketu“, tedy foto-video vybavení, bezpochyby budeme preferovat kvalitní, výkonné a perfektně sladěné základní i podpůrné systémy, počínaje obrazovým snímačem, elektronickým obvodem s AD převodníkem a procesorem, objektiv, který je optimalizovanou součástí celého zobrazobvacího systému, technologii měření světla, zaostřovací a další systémy. Ale také jde o ergonomii, koncepci ovládání a samotné ovládací a kontrolní prvky, mezi něž dnes patří v prvé řadě velký barevný displej, který je stále častěji dotykový a je tedy mnohdy i ovládacím prvkem zásadního významu.

 

Nokia 808 PureView

 

Multifunkční mobilní přístroj Nokia 808 PureView, který přirozeně také nás velmi zaujal svými technickými parametry, jsme měli možnost alespoň krátce vyzkoušet. Proto jsme udělali výjimku a „otevřeli“ jsme sekci, která má na webu Fotografovani.cz své místo, ale už dlouho „leží ladem“. Velmi rádi bychom se k tomuto druhu techniky vrátili a věnovali se mu koncepčně a systematicky a doufáme, že postupem času to bude možné. Byť to bude návrat po velmi dlouhé době a ve zcela jiné situaci. A možná to bude dokonce výhoda, kdo ví.

 

Faktem je, že test fotomobilu Nokia 808 PureView je návratem k tomuto druhu mobilní techniky také pro mě. Výše uvedený test přístroje Emgeton Flexaret Mini, to byla záležitost výjimečná a už od té doby také „uplynulo hodně vody ve Vltavě“. Více jsem se tématikou fotomobilů zabýval v roce 2003, kdy jsem pro časopis FotoVideo nejen testoval třeba první velmi zajímavý přístroj z dílny Nokia, a to takřka legendární „7650“, který byl představen v roce 2002, ale zabýval jsem se i tématy jako MMS (tato služba byla tehdy „v plenkách“, viz například FV 3/2003, str. 118, 119), možnostmi integrovaných nebo přípojných digitálních fotoaparátů/videokamer, úpravami pořízených snímků a dalšími. 

 

Od Nokia 7650 k 808 PureView vedla deset let dlouhá cesta a to musí být znát ve všech ohledech – a také je. Připomeňme si, že důležitým milníkem bylo zahájení spolupráce mezi firmami Nokia a Carl Zeiss v roce 2004. Nokia potřebovala překonat rozlišení snímače 2 Mpx a to nešlo bez optiky odpovídající kvality. Prvním multifunkčním fotomobilem, který byl vybaven optikou renomované značky Carl Zeiss, byl model Nokia N90. Byla to éra mobilů „N-Series“. Následoval model N95 s pětimegapixelovým snímačem, podle mnohých vůbec první SmartPhone. A po něm „DreamPhone“ Nokia N8 s 12megapixelovým fotoaparátem.

 

s kabelem HDMI

 

A Nokia 808 PureView?

 

Tento špičkový fotomobil je celkově koncipován přesně podle nejnovějších trendů, snad jen s výjimkou hmotnosti, ta je na dnešní poměry přeci jen poněkud vyšší. Ovšem je vybaven digitálním fotoaparátem s ohromujícím obrazovým snímačem a nabízí režim PureView. A hmotnost výrazně zvyšuje právě integrovaný fotoaparát. Tvrdým „oříškem k rozlousknutí“ pro specialisty Carl Zeiss při vývoji objektivu byl bezpochyby skokový nárůst rozlišení snímače. Dosud byl vývoj rozlišení postupný: 1, 2, 3, 5, 8 a pak 12 milionů pixelů. A najednou tu je Nokia 808 PureView, která má 41 milionů pixelů.

 

srovnání velikosti senzorů

 

Porovnání velikosti nového senzoru CMOS, použitého v telefonu Nokia 808 PureView, který má úhlopříčku 1/1,2 palce (21,2 mm), s vybranými snímači, využívanými v různých kompaktních fotoaparátech a mobilních telefonech. Zahrnuty jsou i snímače výkonných kompaktů, jako Nikon Coolpix P7100/7700 nebo Canon PowerShot G12, palcový snímač formátu CX, který používají systémové kompakty Nikon 1, a  také snímač 4/3 standardu, využívaný fotoaparáty Olympus a Panasonic. 

 

Technologie PureView je založena na použitém snímači, jeho velikosti, počtu a velikosti světlocitlivých buněk. Snímač  zachytí více světla, více obrazových informací, než menší senzory. Aby se z mobilního telefonu s malým integrovaným fotoaparátem nestal kompaktní fotoaparát, který je také mobilním telefonem, má pouze miniaturní objektiv s pevnou ohniskovou vzdálensotí. Ovšem právě obrovské množství pixelů umožňuje zmenšit rozlišení obrazu na 8, 5 nebo 3 miliony pixelů s tím, že technologie PureView, to není obyčejné převzorkování – interpolace, používá velmi sofistikované algoritmy, aby ziskem bylo „zoomování bez ztráty obrazové kvality“, byť v přísně stanovaných limitech. Zjednodušeně: systém použije pouze odpovídající část obrazu, přičemž nepoužije „okrajové“, tedy méně kvalitní části. Výhodou tohoto způsobu „zvětšování“ obrazu je, že se nesnižuje světelnost, tudíž je možné používat kratší časy závěrky, u výřezu také nedochází k žádnému zkreslení obrazu a odpadá také potřeba řešit pohon zoomu.

 

sejmutý kryt

 

Ovšem díky sice miniaturnímu, ale výborně optimalizovanému objektivu Carl Zeiss přístroj umožňuje pořizovat snímky s dobře prokreslenými detaily. Kvalita obrazu je srovnatelná s výsledky u řady kompaktních fotoaparátů. Režim PureView využívá 38 milionů pixelů s tím, že obrazové soubory JPEG mají objem dat přibližně mezi 10 a 15 MB, při snížení na 8 Mpx cca 1 MB, ovšem každý bod na fotografii je složen z několika fyzických pixelů na snímači, což výrazně snižuje obrazový digitální šum. I když tedy přístroj nemá objektiv s optickým zoomem, lze využít speciálně koncipovaný digitální zoom, který v režimu PureVidew scénu až třikrát "přiblíží" bez ztráty detailů. A v praxi je to velmi jednoduché, neboť použijeme jednoduché tahy na dotykovém displeji.  

 

Jedná se o kvalitní dotykový displej AMOLED ClearBlack s délkou úhlopříčky 4 palce (cca 10 cm), poměrem stran 16:9, rozlišením nHD/640 × 360 obrazových bodů, který zobrazuje 16,7 milionu barev a má ochranné sklo Corning Gorilla. Na obrazovce lze plynule přehrávat soubory různých formátů včetně MP3 a MP4, prohlížet fota, lze ji využívat pro mnoho funkcí telefonu, ale samozřejmě při fotografování a snímání videa také pro velmi pružné ovládání přístroje. Mobil také nabízí funkcí NFC pro jednodušší stahování, párování a sdílení dat na internetu a pomocí mikro HDMI konektoru ho lze propojit s HD TV.

 

Design má přístroj jednoduchý, moderní. Kvůli velké obrazovce je poměrně velký, ale dobře se drží. A díky citlivému dotykovému displeji a několika drobným ovládacím prvkům se také dobře používá. Plastový kryt je příjemný na dotek. Při nákupu si spotřebitel může vybírat ze tří barevných variant, klasické černé, bílé a červené.

 

tři barvy

 

Obrazový snímač je typu CMOS, má velikost 1/1,2 palce a velikost pixelu je 1,4 μm. Celkový počet pixelů je 41 milionů, maximální rozlišení obrazu 38 Mpx (při poměru stran obrazu 4:3 je maximální velikost výstupu 7728 × 5368 pixelů). Nastavit je možno i širokoúhlý poměr stran obrazu 16:9, pak rozlišení klesne na 36, respektive 34 Mpx (řada možností je: 2 Mpx, 5 Mpx jako defaultní nastavení, 8 Mpx a maximum 34 Mpx, zatímco u poměru 4:3 je nabídka 3, 5, 8 a 38 milionů pixelů).

 

Kromě fotografií je možno pořizovat i video ve vysokém rozlišení, maximem je Full HD/1920 × 1080 px s frekvencí 30 obr./s (default; 1080p; až 25 MB/s). Použít je možno také režimy HD/1280 × 720 px a nHD/640 × 360 px vždy s nejvyšší snímkovou frekvencí 30 obr./s, kterou je možno změnit na 25, 24 nebo 15 obr./s. Pro video je k dispozici výše zmíněný až čtyřnásobný "bezztrátový zoom", což je defaultní nastavení. Pokud použijeme režim 720p, je zoom šestinásobný a v režimu 360p až 12násobný. Také pro video lze stejně jako pro fotografování využít tři režimy: Auto, Scény a Kreativní úpravy. Ozvučení je stereofonní – Stereo High Amplitude Audio Capture (HAAC) v kvalitě Dolby Digital Plus. Integrovaný videoeditor umožňuje jednoduchý střih videoklipů.

 

Objektiv Carl Zeiss 8,02 mm 1:2,4 odpovídá po přepočtu na 35mm formát 28 mm při poměru stran obrazu 4:3 a 26 mm u poměru 16:9. Optická konstrukce je velmi jednoduchá, tvoří ji pět prvků uspořádaných v jedné jediné skupině, všechny plochy jsou asférické, využity jsou i prvky ze skla s vysokým indexem, respektive s mimořádně nízkým rozptylem paprsků. Mechanická  závěrka je doplněna neutrálním filtrem. Autofokus pracuje spolehlivě, za špatných světelných podmínek je pomalý. Má čtyři režimy: Auto, Hyperfokální vzdálenost, Nekonečno a Makro. Pro ostření na vybraný bod lze použít dotykový displej, nechybí funkce jako zámek zaostření namáčknutím spoušti nebo detekce tváří v záběru. Rozsah zaostření je od 15 cm do nekonečna a v makrorežimu 15–50 cm.

 

Citlivost ISO má rozsah od 64 do 1600, nastavovat lze ručně, nebo se uživatel může spolehnout na automatiku. Pro vyvážení bílé barvy je připraveno pět předvoleb a opět je možno spolehnout se na automatiku, ale také lze vyvážit uživatelsky. Pro expozici není možno využít režimy P/A/S/M, což ovšem u mobilního telefonu nepřekvapuje, k dispozici je plná automatika řízená umělou inteligencí a nabídka základních scénických režimů, Krajina, Sporty a Makro. Expozici ovšem můžeme v poměrně velkém rozsahu kompenzovat ± 4 EV v krocích po 0,3 EV a k dispozici je i bracketing, automatická řada snímků s různými parametry expozice. A uživatel také může použít kreativní programy, jako je převod barev do šedé škály, živé podání barev nebo sépiově hnědé retro-zbarvení. Přístroj má xenonový blesk s dosahem do 3,5 m a při snímání videoklipů je k dispozici vysocesvítivá LED.

 

Nokia 808 PureView

 

Další technické údaje přehledně:

 

Procesor: frekvence 1,3 GHz

Operační systém: Symbian, ale v budoucnu by měl být použit Microsoft Windows Phone OS

Identifikační modul předplatitele: mikro SIM karta

Paměť: 16 GB vnitřní paměti, použít lze miniaturní paměťové karty microSD

Technologie NFC (Secure NFC): snadné a rychlé sdílení, stahování, párování

Konektivita: WLAN, A-GPS, microUSB 2.0 (pro připojení i nabíjení baterie/USB On-the-Go), microHDMI, HTML 5 browser, AV konektor Nokia 3,5 mm s TV výstupem, DLNA, Bluetooth 3.0; FM transmitter

Mobilní sítě: GSM/EDGE 850/900/1800/1900; WCDMA 850/900/1700/-21001900/2100

Maximální doba hovoru: GSM 11 hod., WCDMA 6,5 hod.

Maximální doba v pohotovostním režimu: GSM 465 hod., WCDMA 540 hod.

Zcroj energie: Li-ion baterie BV-4D s kapacitou 1400 mAh

Rozměry (zaokrouhleně): 12,5 × 6 × 1,5 cm (1,8 cm v místě, kde je modul fotoaparátu)

Hmotnost (s baterií): 169 g (asi 30 g váží samotný modul fotoaparátu)

 

baterie

 

Fotomobil Nokia 808 PureView má stanovenu orientační cenu 15 990 Kč s DPH, ale lze ho zakoupit za cenu už od 12 a půl tisíce korun. Prodejní balení standardně obsahuje baterii Nokia BL-4D a nabíječku AC-50, stereofonní headset WH-209, datový kabel CA-190CD, poutko na zápěstí a návod na použití. Dokoupit je možno různé příslušenství, třeba pevné pouzdro CC-3046, pružinová svorka pro připojení ke stativu HH-23 nebo micro HDMI kabel CA-198 a další.

 

Stereo Bluetooth Headset BH-221

 

Test – výběr ze zkušebních snímků 

 

artefakty

 

Díky použitému obrazovému snímači a zvolenému nastavení systému zpracování dat nemají hrany zvýšený kontrast a třepení je minimalizované. Dobře je nastavena také míra ostření a prokreslení detailů, barevná odchylka v okrajových oblastech obrazu je minimální. 

 

ostrost a prokreslení jemných detailů

 

Snímek hřbetů knih různých barev a struktur pro posouzení ostrosti a podání jemných detailů obrazu a vlivu různé hodnoty citlivosti. Vlevo ISO 200 (čas expozice byl 1/15 s), vpravo ISO 1600 (čas 1/110 s). Clonové číslo je vždy 2,4.

 

distorze obrazu

 

Optické zkreslení obrazu je mírné, plně odpovídá ohniskové vzdálenosti a šíři záběru. A z celkového hlediska lze říci, že je zcela zanedbatelné. Čas expozice 1/15 s, clonové číslo 2,4 a citlivost 200 ISO.

 

WB

 

Reprodukce barev byla v exteriéru realistická. Žluté žárovkové světlo plná automatika vyvážila s výrazným posunem k teplejšímu podání, režim Žárovka byl poměrně přesný, mírně chladnější.

 

šum při různé citlivosti

 

Míra i charakter obrazového šumu jsou vcelku slušně optimalizované v celém rozsahu citlivosti, který ovšem není příliš široký. Šum spolu s citlivostí přirozeně roste a podle mě je mezní hodnotou ISO 800, u 1600 už je šum přeci jen výrazný. Šum je více zřejmý od středních po tmavé tóny.

 

šum - reálné prostředí

 

Šum u záběru z reálného prostředí. Vlevo citlivost 200 ISO (čas expozice 1/17 s), vpravo 1600 ISO (čas 1/106 s); clonové číslo bylo 2,4.

 

úpravy barevnosti

 

Ukázka výraznějších, živějších barev, převodu barevných tónů do šedé škály a sépiově hnědého zbarvení. Citlivost 200 ISO, clonové číslo 2,4 a čas expozice 1/16 s.

 

kočka I

 

Kočka I. Citlivost ISO 800, clona 2,4 a čas expozice 1/62 s.

 

kočka II

 

Kočka II. Citlivost ISO 800, čas 1/33 s.

 

kočka III

 

Kočka III, černobíle. Citlivost ISO 800, čas 1/33 s.

 

kočka IV

 

Kočka IV, detail. Citlivost ISO 800, čas 1/53 s.

 

městská krajina I

 

Městská krajina I. Citlivost 64 ISO, čas 1/100 s.

 

městská krajina Ia

 

Městská krajina Ia. Citlivost 64 ISO, čas 1/140 s.

 

městská krajina II

 

Městská krajina II. Citlivost 64 ISO, čas 1/335 s.

 

městská krajina III

 

Městská krajina III. Citlivost 64 ISO, čas 1/160 s.

 

městská krajina IV

 

Městská krajina IV. Citlivost 64 ISO, čas 1/676 s.

 

městská krajina V

 

Městská krajina V. Citlivost 64 ISO, čas 1/676 s.

 

městská krajina Va

 

Městská krajina Va. Citlivost 64 ISO, čas 1/676 s.

 

auto 1 - 4:3

 

Auto I – Tatra, výřez z původního obrazu formátu 4:3. Citlivost 64 ISO, čas 1/676 s.

 

auto 2 - 16:9

 

Auto II – Renault, výřez z původního obrazu formátu 16:9. Citlivost 64 ISO, čas 1/676 s.

 

Krátce na závěr

 

Tento multifunkční mobilní telefon je určen hlavně nadšencům, uživatelům modelu Nokia N8 nebo jiných fotomobilů, u nichž lze předpokládat silný zájem o „přezbrojení“, a také spotřebitelům, kteří u sebe nechtějí nosit dva přístroje, mobilní telefon a kompaktní fotoaparát, ale potřebují, nebo chtějí využívat jak mobil (což je dnes fakticky nezbytnost), tak fotoaparát, aby mohli pohotově a v dostatečné kvalitě zachytit události nebo zdokumentovat atraktivní místa, na nichž pobývá.

 

Osobně bych upřednostnil přístroj s optickým zoomem, než systém používající snímač s extrémně vysokým počtem pixelů, jejichž počet výrazně redukuje, byť pomocí účinného výřezu a přepočtu pixelů (jak uvádí Nokia, převzorkování zkombinuje mnoho pixelů pro zisk optimalizovaného superpixelu), aby simuloval optické přiblížení. Je to zkrátka a dobře nekonvenční technické řešení s výhodou využitelné právě ve fotomobilu. A lze předpokládat, že právě tato výjimečnost bude mít magickou přitažlivost pro mnoho potenciálních uživatelů, kteří hledají vše nové, netradiční a nápadité.

 

Během testu v interiéru mi citelně scházela pružinová svorka pro připojení ke stativu HH-23 s upínacím šroubem. Určitě vám doporučuji si ji pořídit, chcete-li mobil používat pro pořizování fotografií skupinek osob, aranžovaných záběrů nebo fotografií, u nichž bude použito dlouhých časů expozice. Také mě zaskočila microSIM karta. Můj operátor ji neměl, druhý ji měl, ale neměl adaptér, nakonec mi třetí operátor „ustřihl“ moji normální a poskytl mi i adaptér, abych po krátkém testu „osmsetosmičky“ zase mohl svou „přistřiženou“ SIM kartu opět používat ve svém konvenčním fotomobilu.

 

Nokia 808 PureView je dobře vybavený a velmi výkonný fotomobil s výbornými provozními časy a kvalitním dotykovým panelem. Obrazová kvalita odpovídá dobře optimalizovanému kompaktu, kvalitní je i video včetně ozvučení. Pro některé uživatele a hlavně uživatelky nejspíš nebude zrovna ideální hmotnost přístroje, která je přeci jen poněkud vyšší, než je dnes běžné. A zvláště při častém používání fotoaparátu, a to i bez aktivovaného blesku, a při pořizování nebo prohlížení videoklipů je třeba počítat s poměrně krátkou výdrží baterie.

 

Zajímá vás, jestli po svém uživatelském testu „osmsetosmičky“ uložím svou zrcadlovku do šuplíku? Kdepak. Zrcadlovku potřebuji a potřebovat budu. Stejně tak se ale nevzdám ani svých kompaktních fotoaparátů, které používám, když zrcadlovku použít nepotřebuji nebo nechci. Třeba na lyže si ji s sebou opravdu neberu. Ale nemám-li s sebou zrovna žádný fotoaparát, mám u sebe svůj mobilní telefon s integrovaným pětimegapixelovým fotoaparátem, který pravděpodobně v blízké budoucnosti nahradím novým modelem. Nebo spíš doplním, poněvadž se mi s tímto nebude chtít „rozloučit“. 

Přílohy:

Tématické zařazení:

 » Recenze  » Recenze - fotomobily  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: