Canon EF 24–70 mm 1:2,8L II USM - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Recenze - příslušenství

Canon EF 24–70 mm 1:2,8L II USM

31. ledna 2013, 22.43 | Současnou verzi vysoce výkonného standardního objektivu se zoomem výrobce oproti předešlé změnil hlavně s ohledem na kvalitu obrazu při všech polohách zoomu a v celé ploše záběru, vývoj v oblasti digitální fotografie a na požadavky trhu, především profesionálních fotografů, kteří jej používají každý den a často v náročných podmínkách. Je tedy také kompaktnější a odolnější.

 

Jaké jsou hlavní rozdíly mezi předešlým objektivem, z roku 2002, a současným, s římskou dvojkou v označení? Nový model je robustnější, ale kratší, má největší průměr 88,5 mm a délku 113 mm, kdežto předchozí má rozměry 83,2 × 123,5 mm, váží o 145 g méně (805 g versus 950 g) a průměr závitu pro snímací filtry má 82 mm oproti 77 u předešlého modelu. Nová optická konstrukce obsahuje 18 členů, starší má 16, počet skupin je shodný. Nová konstrukce využívá tři asférické členy, předchozí dva, a kromě dvojice prvků z UD skla má i jeden Super UD, předchozí měla jen jeden UD prvek. Inovované jsou i antireflexní vrstvy. A nová je také clona, která má devět lamel – oproti osmi u předešlého modelu. Na druhou stranu maximální zvětšení obrazu nabízí větší předchozí objektiv: 0,29× versus 0,21×.

 

Canon EF 24–70 mm 1:2,8L II USM

 

Oba objektivy mají vysokou světelnost, která je neměnná v celém rozsahu nastavitelných ohniskových vzdáleností, což zvyšuje užitnou hodnotu objektivu. Dobrá světelnost usnadňuje snímání z ruky za slabého osvětlení, umožňuje využít stávající osvětlení a zachovat atmosféru scény, vytvářenou do velké míry právě osvětlením, a velký otvor clony, který má optimalizovaný kruhový tvar, přispívá k příjemnému a výraznému rozostření pozadí obrazu, respektive všech oblastí obrazu mimo tu, na kterou je zaostřeno.

 

Canon EF 24–70 mm 1:2,8L II USM - zámek zoomu

 

V této souvislosti uveďme, že Canon nabídl ještě nový objektiv EF 24–70 mm 1:4L USM, který je naopak lehce „zacloněný“, přičemž také zachovává základní clonové číslo v celém rozsahu zoomu, ale navíc – a hlavně – nabízí možnost pořizovat v režimu makro záběry zblízka. Zvolené technické řešení je důmyslné a současně uživatelsky přívětivé, snadno použitelné. Páčka pro uzamknutí zoomu v základní poloze pro bezpečné a pohodlné přenášení má ještě druhou funkci: po dosažení 70mm ohniska ji lze mírným tlakem přesunout k poloze Macro a dalším pootočením prstence pro nastavení zoomu přejdeme do režimu makro. Objektiv momentálně testuji v kombinaci s fotoaparátem Canon EOS 6D, recenze bude následovat záhy po této.

 

Canon EF 24–70 mm 1:2,8L II USM - ilustrace

 

Oba objektivy patří do série L, nabízejí tudíž odpovídající kvalitu konstrukce i celkové koncepce, mají univerzální rozsah zoomu 24–70 mm a oba jsou primárně řešeny pro použití v kombinaci s plnoformátovými fotoaparáty EOS. Při použití v kombinaci s fotoaparátem EOS s menším obrazovým snímačem je třeba počítat s odpovídajícím ořezovým faktorem, u formátu APS-C činí 1,6násobek (a pro úplnost dodejme, že u APS-H 1,3násobek). Uživatelé digitálních zrcadlovek EOS se senzory formátu APS-C budou mít zoom pro každodenní použití s rozsahem ohniskové vzdálenosti 38–112 mm.

 

Canon EF 24–70 mm 1:2,8L II USM na EOS 6D   

 

Zejména ve spojení s plnoformátovými zrcadlovkami je objektiv 24–70 mm využitelný v mnoha oblastech – od krajinářské a cestovatelské fotografie přes portrétní, reportážní a novinářskou fotografii až po snímání akčních a sportovních záběrů v interiéru a podobně. Typickým využitím je fotografie svatební a módní. Výrobce tento objektiv doporučuje jako ten, který výborně poslouží pro vstup do světa objektivů řady L.

 

Objektiv EF 24–70 mm 1:2,8L II USM je řešen tak, aby poskytoval lepší kvalitu obrazu ve všech ohledech, při všech polohách zoomu a na celé ploše snímku ve srovnání s předešlým modelem. Nová optická konstrukce s výbornou průchodností světla opět využívá bezolovnaté sklo, ale nově více speciálních optických prvků, jak uvádíme už v úvodním srovnání, tedy tři asférické členy, které se podílejí nejen na samotné kvalitě obrazu, ale umožňují také zkrátit délku objektivu, dva prvky z UD skla a ještě jeden Super UD. UD znamená Ultra-low Dispersion, ultranízká disperze paprsků světla, mimořádně nízký rozptyl.

 

schémata optické konstrukce

 

Schémata optické konstrukce objektivu: Nový design optické konstrukce i díky využití asférických prvků a zakombinování prvků ze speciálních druhů optického skla se specifickým indexem lomu poskytuje vynikající kvalitu obrazu v celém rozsahu zoomu, ostrost v celém záběru, prokreslení jemných detailů obrazu, s výborným kontrastem, minimalizovanou barevnou vadou i vinětací. Na kvalitě obrazu mají svůj podíl i antireflexní vrstvy, které přispívají k minimalizaci výskytu odlesků a závoje, způsobených odrazy světla uvnitř objektivu, přitom však jen minimálně snižují světelnou průchodnost objektivu.

 

grafy MTF

 

Charakteristiky MTF – Modulation Transfer Function. Tučné linky = 10 čar/mm, jemné linky = 30 čar/mm. Černé linky jsou MTF charakteristiky při plně otevřené cloně, modré linky při f/8. Plné čáry představují sagitální MTF, přerušované čáry meridiální MTF.

 

Canon EF 24–70 mm 1:2,8L II USM - ovládací a kontrolní prvky

 

Systém automatického zaostřování výrobce přepracoval tak, aby zvýšil jeho přesnost. Systém se skládá z vnitřního zaostřovacího systému, kroužkové pohonné jednotky – ultrazvukového mikromotorku USM – UltraSonic Motor, vysokorychlostní CPU a  automatické zaostřování využívá optimalizovaný algoritmus. Elektronický systém objektivu vylepšil také kontrolu a ovládání clony. Automatické zaostřování je přesné, rychlé a tiché. Možné je ruční doostření, které umožňuje upravit zaostření bez nutnosti změny režimů zaostření, a také režim plně ručního zaostřování pomocí otočného prstence na objektivu. Nejkratší zaostřovací vzdálenost je 0,38 m. Samozřejmě nechybí okénko se zobrazením nastavené vzdálenosti, na kterou je právě zaostřeno.

 

Díky vnitřnímu zaostřovacímu systému se během ostření nemění délka objektivu, ani se neotáčí jeho přední část. To umožňuje použití rozměrné tvarované sluneční clony a usnadňuje použití snímacích filtrů, především polarizačních. Vnitřní zaostřovací systém má svůj podíl také na maximální zvětšení obrazu, které je v tomto případě 0,21×, zmenšuje nejkratší zaostřitelnou vzdálenost (MFD), zlepšuje také optické charakteristiky v rozích obrazu, podílí se na minimalizaci světelné ztráty.

 

tvarovaná sluneční clona EW-88C

 

Tvarovaná sluneční clona EW-88C je součástí prodejního balení. Je velmi kvalitní, na vnitřní straně opatřená tenkou, temně černou vrstvičkou z mikrovláken, která perfektně pohlcuje všechny světelné paprsky. Pro její uvolnění a sejmutí z objektivu je třeba stisknout pojistku – aretaci. Samozřejmostí jsou červené značky pro správné a snadné nasazení na objektiv.

 

Objektiv je precizně dílensky zpracován, jeho funkčnost je perfektní a je řešen jako odolný a utěsněný proti vnikání prachu a vlhkosti. Přední a zadní optický člen mají na povrchu fluorový povlak, díky němuž se tato nejvíce exponovaná skla udržují lépe čistá, navíc tato vrstva také „odpuzuje“ vodu.

 

Canon EF 24–70 mm 1:2,8L II USM - přípojný systém s bajonetem 

 

Canon EF 24–70 mm 1:2,8L II USM – základní údaje:

 

Optická konstrukce: 18 členů/13 skupin, 3 prvky jsou asférické, 2 UD a 1 Super UD

Rozsah zorných úhlů (vodorovně, svisle, úhlopříčně): 74 až 29 °, 53 ° až 19 ° 30 ', 84 až 34 °

Počet lamel clony: 9; optimalizovaný kruhový otvor 

Nejvyšší clonové číslo: 22 (nejmenší otvor clony)

Nejkratší zaostřovací vzdálenost: 0,38 m (makro)

Maximální zvětšení obrazu: 0,21× (při 70 mm)

Informace o vzdálenosti: ano

Pohon automatického zaostřování: kroužkový motorek USM

Průměr závitu pro snímací filtry: 82 mm

Rozměry (max. průměr × délka): 88,5 × 113 mm

Hmotnost: 805 g

Odolnost vůči prachu a vlhkosti: ano

Součást balení: krytky, sluneční clona EW-88C, ochranný váček LP1219

Nabízené příslušenství: mezikroužky EF12 II a EF25 II, snímací filtry

 

Objektiv Canon EF 24–70 mm 1:2,8L II USM měl stanovenu orientační doporučenou prodejní cenu necelých 64 tisíc korun, v době uveřejnění této recenze jej lze pořídit za cca 55 tisíc korun včetně daně.

 

Kvalita obrazu – zkušební snímky

 

Canon EF 24–70 mm 1:2,8L II USM - kvalita obrazu

 

Objektiv jsem testoval ve spojení s novou digitální zrcadlovkou Canon EOS 6D s plnoformátovým senzorem, která má poměrně široký a dobře optimalizovaný dynamický rozsah a celkově velmi dobrou reprodukční charakteristiku včetně dobré reprodukce barev a výborného podání jemných tonálních přechodů. Na testovacím terči je vidět, že i při použití základního firemního nastavení mají hrany jen minimálně zvýšený kontrast. Posilovat dojem vyšší ostrosti obrazu není třeba. Ostrost struktur je výborná, třepení hran velmi mírné. Parametry obrazu lze dobře individuálně upravit. Použito ohnisko 59 mm, clonové číslo 11, čas expozice 8 s a citlivost 100 ISO.

 

optické zkreslení

 

Optické zkreslení obrazu, nahoře u ohniskové vzdálenosti 24 mm (čas 1/30 s, clona 4 a citlivost 800 ISO), dole 70 mm (čas 2 s, clona 11 a citlivost 100 ISO). Soudečkové zkreslení při použití nejkratšího ohniska je výrazné, u ohniska 70 mm je distorze zcela minimalizovaná.

 

24 mm - clona 2,8

 

Sada testovacích tabulek nasnímaná při použití ohniskové vzdálenosti 24 mm a vybraných clonových čísel. Citlivost byla vždy 100 ISO. Nejprve clona 2,8 (čas byl 1/10 s).

 

24 mm - clona 4

 

Clona 4,0 (čas 1/5 s).

 

24 mm - clona 5,6

 

Clona 5,6 (čas 0,3 s).

 

24 mm - clona 8

 

Clona 8,0 (čas 0,6 s).

 

24 mm - clona 11

 

Clona 11 (čas 1,3 s).

 

24 mm - clona 16

 

Clona 16 (čas 3,2 s).

 

24 mm - clona 22

 

Clona 22 (čas 5 s).

 

70 mm - clona 2,8

 

Druhá část sady nasnímaná při použití ohniskové vzdálenosti 70 mm; citlivost byla vždy opět 100 ISO. Nejprve clona 2,8 (čas byl 1/13 s).

 

70 mm - clona 4

 

Clona 4,0 (čas 1/6 s).

 

70 mm - clona 5,6

 

Clona 5,6 (čas 0,3 s).

 

70 mm - clona 8

 

Clona 8,0 (čas 0,6 s).

 

70 mm - clona 11

 

Clona 11 (čas 1,3 s).

 

70 mm - clona 16

 

Clona 16 (čas 2,5 s).

 

70 mm - clona 22

 

Clona 22 (čas 5 s).

 

městská krajina I

 

Městská krajina I. Ohnisková vzdálenost 24 mm, čas 1/50 s, clona 7,1 a citlivost 100 ISO.

 

městská krajina II

 

Městská krajina II. Ohnisko 70 mm, čas 1/125 s, clona 4,0 a citlivost 100 ISO.

 

městská krajina III

 

Městská krajina III. Ohnisko 70 mm, čas 1/60 s, clona 5,6 a citlivost 100 ISO.

 

městská krajina IV

 

Městská krajina IV. Ohnisko 70 mm, čas 1/60 s, clona 2,8 a citlivost 100 ISO.

 

městská krajina V

 

Městská krajina V. Ohnisko 65 mm, čas 1/320 s, clona 4,5 a citlivost 100 ISO.

 

vlak I

 

Vlak I. Ohnisko 57 mm, čas 1/800 s, clona 5,6 a citlivost 100 ISO.

 

vlak II

 

Vlak II. Ohnisko 24 mm, čas 1/125 s, clona 8,0 a citlivost 160 ISO.

 

vlak III

 

Vlak III. Ohnisko 35 mm, čas 1/200 s, clona 8,0 a citlivost 160 ISO.

 

Další fotografie a informace jsou v recenzi digitální zrcadlovky Canon EOS 6D.

 

Stručně na závěr

 

Canon EF 24–70 mm 1:2,8L II USM je standardní zoomobjektiv určený profesionálním a náročným amatérským fotografům. Umožňuje široké využití hlavně ve spojení se zrcadlovkami s plnoformátovými senzory, ale i s přístroji se snímači menšího formátu. Je funkčně bezvadný, perfektně dílensky zpracovaný a bez problémů poslouží v náročném profesionálním každodenním nasazení. Obrazová kvalita je celkově výborná, od naprosté dokonalosti ji dělí jen velice málo. V okrajových částech obrazu je zřetelná mírná barevná odchylka a dochází k určité ztrátě ostrosti a kontrastu, při plném odclonění se projevuje mírné tmavnutí směrem do rohů a zmínit lze také zkreslení obrazu v základním nastavení zoomu.

 

Některým uživatelům může chybět systém optické stabilizace, zejména pokud začínali fotografovat se setovými zoomy, které stabilizaci většinou mají. Ovšem toto je čistě individuální záležitost, otázka osobních preferencí a také zkušeností. Koneckonců – nejedná se o telezoom nebo dlouhoohniskový objektiv. A samozřejmě lze očekávat negativní komentáře k vysoké prodejní ceně. Pokud ale vše dobře zvážíme, vychází poměr užitné hodnoty a ceny příznivě. Klady naprosto převažují. Podstatná je výborná obrazová kvalita, velmi dobře optimalizovaná optická konstrukce s vysokou světelností, která je konstantní v celém rozsahu zoomu, celkové provedení a bezproblémový chod všech funkčních prvků včetně zaostřovacího systému a také odolné provedení, typické pro všechny objektivy řady L. Navíc Canon nabízí velmi zajímavou alternativu – už zmíněný nový objektiv EF 24–70 mm 1:4L USM s nápaditě řešeným přepínačem na makrorežim, který v době přípravy a uveřejnění této recenze testuji.

 

Přílohy:

Tématické zařazení:

 » Recenze  » Recenze - příslušenství  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: