Canon CanoScan 9000F Mark II v testu - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze - skenery

Canon CanoScan 9000F Mark II v testu

8. prosince 2013, 10.40 | Tento výkonný a všestranný plochý skener jsme představili jako novinku letos v březnu, k dostání je od dubna a jeho prodejní cena se pohybuje kolem pěti tisíc korun. V testu jsem se zaměřil hlavně na skenování fotografií a transparentních předloh – kinofilmů, ať už v pásech, nebo diapozitivů v rámečcích, a také středního formátu.

 

Chcete-li nebo potřebujete-li znát přesné technické údaje a podrobnosti o skeneru, můžete si v nových oknech otevřít článek se všemi základními informacemi "v kostce", anebo představení skeneru na webu výrobce. Nicméně v úvodu si alespoň ve stručnosti připomeňme, že CanoScan 9000F Mk. II je výkonný plochý skener vybavený 12řádkovým CCD snímačem, umožňuje nastavit rozlišení až 9600 × 9600 dpi a použít až 48bitovou barevnou hloubku. Nové bílé LEDky snižují spotřebu energie a minimalizují zahřívací dobu, tudíž i celkový čas potřebný ke skenování. Má snadné a rychlé jednodotykové ovládání sedmi tlačítky a umožňuje skenovat do cloudové služby Evernote nebo Dropbox.

 

Canon CanoScan 9000F Mark II v testu

 

K dalším základním funkcím patří možnost vytvářet různé PDF soubory včetně vícestránkových zabezpečených. Skener také umožňuje automatickou korekci obrazu pomocí technologie FARE Level 3 pro retuš poškrábání a stop po prachu a pro korekci vybledlého obrazu. Tato technologie je pro nás důležitá hlavně při digitalizaci archivních fotografií a filmů. A pro tento účel je CanoScan 9000F Mk. II koncipován a velmi dobře vybaven. Je nejen výkonný, ale také všestranný.

 

CanoScan 9000F Mk. II - víko

 

Umožňuje skenovat různé běžné dokumenty, fotografie a kresby či obrázky, ale díky flexibilnímu kloubovému uchycení víka i silnější netransparentní předlohy – časopisy, katalogy, knihy. Víko má dvě polohy otevření, maximem je ta na ilustračním snímku, ve druhé je víko asi tak uprostřed a uživateli umožňuje rychlé, pohotové skenování běžných dokumentů. A když ze spodní plochy víka sejmeme tenkou polyuretanovou výplň s pevnou hladkou plastovou plochou bílé barvy dosedající na skleněnou desku, na kterou se ukládá předloha určená ke skenování, můžeme skenovat i transparentní předlohy.

 

CanoScan 9000F Mk. II - adaptéry/vodítka na filmy

 

Trojice adaptérů/vodítek na filmy plus tenký plastový obdélníkový plátek se zaoblenými rohy, sloužící k šikovnému "odlepení" středoformátových filmů od skleněné desky skeneru. Adaptéry poskytují jasné informace o tom, jak máme filmy a diapozitivy vložit, a to "reverzně", tedy spodní stranou nahoru, a až po linii označenou šipkami.   

 

Součástí balení jsou tři adaptéry. Jeden je pro skenování kinofilmů šíře 35 mm, a to dvojice proužků délky šesti exponovaných políček. Druhý je určen pro až čtveřici diapozitivů 35mm filmu v rámečcích. Třetí adaptér je určen pro svitkové středoformátové filmy šíře 60 mm a pojme pás filmu 120/220 o rozměrech 6 × 22 cm.

 

CanoScan 9000F Mk. II - adaptér pro slides v rámečcích a druhý pro pruhy kinofilmu

 

Vlevo je adaptér pro čtyři kinofilmové diapozitivy v rámečcích a vpravo vodítka pro dva pruhy kinofilmu délky šesti políček. Filmy mohou být negativní i pozitivní, barevné i černobílé. U barevných negativů musíme počítat s automatickou maskou, přirozeně. 

 

CanoScan 9000F Mk. II - adaptér pro svitkový film šíře 60 mm

 

Adaptér pro svitkový film šíře 60 mm a ukázka, jak lze také využít tenký plastový plátek, který se standardně vkládá na konec vodítka pro snadnější manipulaci s ním. 

 

Některé filmy mám uloženy v trezorcích rozstříhané po dvojicích snímků, někdy i po samostatných snímcích. Obával jsem se tedy, zda bude jejich kvalitní digitalizace vůbec možná. Manipulace je oproti vkládání celých pásů náročnější, ale s trochou šikovnosti lze filmy umístit a uchytit do adaptéru „bez ztráty květinky“, tedy tak, aby byly přesně ve vodicím vybrání a „napnuty“.    

 

CanoScan 9000F Mk. II - detail adaptéru I

 

Detail adaptéru I. Adaptéry pro filmy mají na "horní straně" (blíž k pantům víka) vystouplý segment s otvorem, který přesně zapadne do vybrání desky s čepem, který zajistí adaptér proti nechtěnému posunutí. Na hraně rámečku skleněné desky jsou samozřejmě také vyznačeny meze pro správné umístění netransparentních plošných předloh. Maximem je formát A4: 216 × 297 mm.

 

CanoScan 9000F Mk. II - detail adaptéru II

 

Detail adaptéru II: Na opačném konci mají adaptéry segment, který zapadne do vybrání v plastové ploše desky skeneru. Tvar vybrání usnadňuje uchopení adaptéru a jeho vyjmutí. 

 

Canon CanoScan 9000F Mark II - pohled zepředu shora

 

CanoScan 9000F Mk. II – ovládací prvky

 

Skener CanoScan 9000F Mk. II má celkem osm tlačítek. Zcela vlevo je tlačítko pro jeho zapnutí a vypnutí. Je modře podsvícené a opatřené standardním, jasným piktogramem. V řadě pak je sedm tlačítek rychlého ovládání: AUTO SCAN, 4× PDF, COPY a E-MAIL.

 

CanoScan 9000F Mk. II - ovládací tlačítka

 

Ovládací tlačítka umožňují jednoduché, rychlé, pohotové ovládání na jeden dotek. Stiskem příslušného tlačítka skener provede automatické skenování do počítače, e-mailu, kopírování nebo tvorbu PDF. 

 

CanoScan 9000F Mark II - pohled zezadu

 

Ve spodní části zadní stěny vlevo je jednoduchá zdířka pro zástrčku kabelu síťového napájení a uprostřed zásuvka pro USB kabel připojení k počítači.

 

CanoScan 9000F Mk. II – instalace, ovladač a software

 

Ovladače skeneru a software jsem instaloval do notebooku s operačním systémem Windows 8.1. Vše proběhlo korektně a rychle. Canon podporuje i další operační systémy Windows (7 SP1, Vista i XP SP3) a Mac OS X verze 10.6.8 až 10.8, Linux oficiálně podporován není.

 

Canon My ImageGarden

 

Na rozdíl od původného modelu CanoScan 9000F současná verze Mark II nemá "přibaleny" programy ArcSoft PhotoStudio a Adobe Photoshop Elements, k dispozici je aplikace Canon My ImageGarden, která ovšem poskytuje pouze základní nástroje a má tudíž jen omezené možnosti. Na druhou stranu u rychlých operací se výborně osvědčil, a to včetně tisku dokumentů, grafů a podobně. 

 

via Photoshop

 

U fotografií, grafik a obrázků obecně je samozřejmě možno skenovat pomocí ovladače WIA do vhodného editačního programu, typicky Photoshopu.

 

ScanGear I

 

Samotný ovladač ScanGear je standardní a poskytuje dobrý výběr možností pro přednastavení parametrů skenování podle druhu, typu a kvality digitalizované předlohy i podle preferencí a představ uživatele. Nabízí dva režimy. Jednak základní, který poskytuje jednodušší, rychlejší postup s využitím automatizovaných operací, ...  

 

ScanGear II

 

... a režim rozšířený, v němž má uživatel možnost výběru z několika možností a může více a do určité míry i jemně ovlivnit parametry skenování. Samozřejmostí je technologie automatického retušování a zdokonalení naskenovaného obrazu díky odstranění stop po prachu, obnovu poškrábaných míst na filmech či starých fotografiích a také korekce vybledlých barev.

 

ScanGear a tištěné předlohy

 

ScanGear a tištěné předlohy. K dispozici je samozřejmě i funkce „descreen“, tedy softwarový filtr pro odstranění, respektive minimalizaci moaré/rastru. Aktivuje se po navolení skenování časopisu a v rozšířeném režimu je jednou ze samostatných voleb. Je-li skenovanou předlohou „časopis“, můžeme také vytvořit sken určený pro následné zpracování OCR programem do formátu pro textové editory.

 

ScanGear a tištěné předlohy

 

ScanGear a skenování kvalitní tištěné předlohy, jíž je v tomto případě barevná pohlednice.

 

ScanGear a 35mm čb negativ

 

ScanGear a skenování dvou pásů 35mm černobílého negativního kinofilmu.

 

ScanGear a 35mm barevný diapozitiv

 

ScanGear a skenování 35mm barevného diapozitivu v rámečku. Přestože byl snímek v archivu a pouze minimálně vystaven slunečnímu světlu a tedy i UV záření, došlo během let ke zhoršení kvality barev. ScanGear umožňuje poměrně slušnou úpravu... 

 

ScanGear a úpravy 35mm barevného diapozitivu

 

Úpravy 35mm barevného diapozitivu pomocí nástroje Sytost a vyvážení barev s virtuálními posuvníky. 

 

ScanGear a 120mm barervný negativ či pozitiv

 

Barevný negativ středního formátu šíře 60 mm, konkrétně políčka filmu s rozměry 6 × 6 cm. Při nastavení maximálního rozlišení 9600 × 9600 dpi a střední účinnosti technologie FARE 3 je velikost dat 1,26 GB a skenování trvalo průměrně téměř 19 minut (čistý čas samotného skenování). Při použití rozlišení 4800 × 4800 dpi je velikost dat už „jen" 320,97 MB. Pro potřeby testování jsem použil rozlišení 2400 × 2400 dpi, kdy je velikost dat 80,24 MB. Pak se čistý čas skenování pohybuje kolem průměrné hodnoty pouze 2 minuty a 37 sekund. Obrázek má po nutném drobném ořezu rozměry 5176 × 5176 obrazových bodů (2,2 × 2,2 palce). To znamená, že má rozměry 43,82 × 43,82 cm při rozlišení 300 dpi.

 

Skener je opravdu výkonný a dostatečně rychlý i při použití vyšších hodnot  rozlišení skenování. Stránku formátu A4 s textem při rozlišení 200 dpi pro archivaci zvládne v čase kolem 8 s, při nastavení rozlišení 300 dpi třeba pro následné zpracování programem OCR rychlost oscilovala kolem 12 s. Fotografii formátu americké pohlednice 10 × 15 cm pro tisk zvládne za cca 16 s při rozlišení 600 dpi a 35mm barevný diapozitiv při rozlišení 2400 dpi za cca 22 s.

 

Pokud budu počítat čas od zadání skenování, tedy včetně zahřívací doby, pak je při použití rozlišení 2400 dpi čas u barevného 35mm negativu cca 1 min. a 37 s, u 35mm čb negativu 1 min. 14 s a u barevného negativu středního formátu šíře 60 mm, konkrétně políčka filmu s rozměry 6 × 6 cm, jsem naměřil časy od 2 min. 21 s po 3 min. 3 s, a to při zapnutém ostření s automatickou maskou a funkcí pro odstranění prachu a škrábanců se střední účinností. Technologie FARE 3 je vcelku efektivní, vady obrazu jsou při jeho využití podstatně méně viditelné, stejně je ale nutné kvalitu obrazu doladit ve vhodném editačním proigramu, zejména vady způsobené drobnými prachovými částicemi.  

 

Ukázky digitalizovaných snímků

 

testovací obrazec

 

Testovací tabulka s obvodovými a křížovými liniemi, hvězdami Nutting-Jewell a kruhy elementů.

 

barevná fotografie

 

Naskenovaná barevná fotografie s rozměry cca 14 × 11 cm, respektive 1624 × 1243 px při rozlišení 300 dpi; objem dat je 1,75 MB. 

 

35mm čb negativ

 

Naskenovaný snímek 35mm černobílého negativu. Při použití skenovacího rozlišení 4800 × 4800 dpi je velikost výsledného obrazu po ořezu rozměry 4448 × 6484 px. To znamená, že má rozměry 37,66 × 52,36 cm při rozlišení 300 dpi.

 

35mm čb negativ + následně testovací obrazec A4

 

Velká fotografie vlevo je naskenovaný originální 35mm černobílý negativ a vpravo 2× testovací tabulka, na níž jsou vedle fotografie v šedé škále s poměrně velkým rozsahem také další prvky: výsek ze základní škály šedých tónů, černé textové znaky, čáry různé tloušťky a barevné „sady" RGB a CMYK (testovací obrazec formátu A4).

 

60mm čb negativ/6 x 6 cm

 

Zde byl zdrojem černobílý negativ formátu 6 × 6 cm, naskenovaný obraz má rozměry 4577× 4577 px a objem dat 8,49 MB.  

 

60mm barevný negativ/6 x 6 cm

 

Zde byl zdrojem barevný negativ formátu 6 × 6 cm, naskenovaný obraz má rozměry 4865× 4865 px a objem dat 16,93 MB.

 

60mm barevný negativ/6 x 6 cm

 

Naskenovaný 60mm barevný negativ – snímek formátu 6 × 6 cm. Při použití rozlišení skenování 2400 × 2400 dpi jsou výsledné rozměry po drobném „začisťovacím" ořezu 43,82 × 43,82 cm při „tiskovém" rozlišení 300 dpi, což je více než dostačující. A objem dat je v tomto konkrétním případě 21 MB. 

 

Krátce na závěr

 

Canon CanoScan 9000F Mark II je výborný, takřka univerzálně použitelný plochý skener. Použité snímací technologie umožňují dosáhnout vysokého rozlišení digitalizovaných souborů a osvětlení pomocí LED příjemně zkracuje čas potřebný na přípravu samotného skenování, „zahřívání osvětlení“ je minimální. Skeny jsou kvalitní, přesné, skenovat můžeme nejrůznější zdrojová média. Výběr je široký, důležité je, že je vhodný i pro digitalizaci fotografií a filmů, středoformátových i kinofilmů. A u tištěných předloh je dobré „ohlídat si“ Pracuje také poměrně rychle a můžeme využít některé praktické automatizované funkce. Některé běžné operace můžeme provádět rychle a pohotově pouhým stiskem jediného tlačítka – Auto-scan. Ke kladům patří i snadné použití základního programu – ovladače ScanGear s přehledným, jednoduše řešeným uživatelským rozhraním. 

 

Využijeme-li při skenování tištěných předloh funkci „descreen“, musíme samozřejmě počítat s určitým prodloužením doby skenování a „ohlídat“ si výsledek, tedy zkontrolovat sken v zobrazení 1:1. Pokud budete chtít používat nejen základní aplikaci pro skenování ScanGear a rozhodnete se pro dodaný program My ImageGarden, vyzkoušejte si, zda pro vaše potřeby není příliš jednoduchý, přesněji řečeno – jestli vám poskytne dostatečnou šíři úprav a funkcí, jak potřebujete. Osobně raději pracuji s Photoshopem. Pokud potřebujete skener používat i pro skenování textových dokumentů či souborů kombinujících obraz a text s tím, že chcete vzápětí mít naskenované texty v editovatelném textovém formátu, musíte mít, anebo si musíte opatřit vhodný program OCR – Optical Character Recognition pro optické rozpoznávání znaků, neboť v přibalené softwarové výbavě aplikace OCR není. Prodejní balení kromě samotného skeneru obsahuje oba kabely, tedy pro síťové napájení a pro USB spojení s počítačem, trojici adaptérů – vodítek filmů (pro dva pásy 35mm kinofilmů, pro čtyři 35mm diapozitivy v rámečcích a pro film středního formátu), instalační CD a tištěné dokumenty.

 

 

 

Přílohy:

Tématické zařazení:

 » Recenze  » Recenze - skenery  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

programové vybavení

Autor: Radek Muž

Založeno: 27.02.2014, 14:03
Odpovědí: 0

Pořídil jsem včera Canon CanoScan 9000F Mark II a snažil jsem se i díky Vašemu testu připravit na skenování především čb středoformátových negativů (6x6) Až později jsem zjistil, že přibalené programové vybavení je pro úpravu skenů vlastně nevyhovující. Je dobré pořídit si např. Zonner (jiný program) a ovládat skener přes něj? A jaký program pak na funkci OCR? A jeden foto dotaz: Staré filmy jsou i v rámečku mírně prohnuté. Dá se přidat případně další transparentní fólie?

Odpovědět na příspěvek

nefunguje Canon 900FMark II

Autor: shadowlight1 Žena

Založeno: 02.08.2014, 17:38
Odpovědí: 0

Dobrý den,

před nedávnem jsem zakoupila tenhle scanner a pracoval bez potíží. Teď ale neskenuje, tlačítka na scanu nereagují jen tlačítko On dvakrát zabliká...moc prosím o radu...jde to nějak jednoduše opravit, nebo bych to měla rovnou reklamovat? nutně ho potřebuji zprovoznit.

Děkuji

Odpovědět na příspěvek

skenovanie negatívov

Autor: Radoslav Muž

Založeno: 27.11.2014, 07:17
Odpovědí: 0

Kúpil som si práve tento skener a môj prvý dojem je - katastrofa. Ovládanie pri bežnom skenovaní fotiek 100x komplikovanejšie ako pri starom obyčajnom skenery/tlačiarni canone a skenovanie negatívov pre ktoré som si ho hlavne kúpil, kvalita absolútne o ničom, zatiaľ dúfam, že problém je vo mne a nie v prístroji, takže mám otázku - ako dosiahnete aby stroj pracoval so súbormi väčšími ako 100MB? (uvádzate že "nastavení maximálního rozlišení 9600 × 9600 dpi a střední účinnosti technologie FARE 3 je velikost dat 1,26 GB.") Mne to nechce dovoliť súbor väčší ako 100MB. A ak sa aj dostanem pod 100, ale nastavím 9600dpi výsledok je čierny štvorec nie sken negatívu. Doteraz som z toho dostal len skeny negatívov podpriemernej kvality.

Odpovědět na příspěvek

Skenovani filmu

Autor: Petr Muž

Založeno: 05.12.2014, 13:18
Odpovědí: 0

Mam ho doma prvni den a pujdu ho vratit. Jsem hrube zklamany vysledkem. Porovnavam s CanoScan FS4000US (např. http://www.imaging-resour
ce.com/SCAN/FS4000/FS40A.
HTM ), ktery jsem chtel nahradit protoze uz mi USB1.1 proste nevyhovuje. Navic mi chybela moznost skenovat stredni format.

Muj stary scanner ma rozliseni "jen" 4000 dpi. Ale vysledky jsou neporovnatelne.
Pokud naskenuji film na 4000 dpi na FS4000US tak vidím každý krystal na filmu. Pokud je na filmu smítko prachu, tak je vidět naprosto detailně (Vypnutý FARE). Ale vysledky CanoScan 9000F Mark II jsou zalostne. Da hodne prace najit podstatny rozdil pri porovnani se skenerem za 1200 CZK . Pouzivam originalni ovladac (posledni a jedina verze) Vsechna "vylepsovatka" vypnuta. Pokusim se jeste pouzit SilverFast, ale podle meho nazoru jde o HW omezeni a vysledek nemuze byt lepsi.

Rad bych se mylil, ale ve voziku scanneru nevidim nic co by jen pripominalo optiku. Myslim, ze obrazove body jsou nasnimany interpolaci. Vysledek zhruba odpovida opravdovym 600 az 1000 dpi, pro grayscale mozna o neco vice. Ale stale podstatne mene, nez deklarovanych 9600. Prosim podivejte se pozorne na skeny od autora clanku. Kdyz najdete vlakno prachu - uvidite kolik bodu bylo potreba na vykresleni jeho hrany a porovnejte se skutecnym rozmerem obrazu.

Scanner je rychly ale to jsou dnes vsechny diky LED.

Predpokladam, ze kdyz nekdo utrati 5600 CZK za skener, tak nechce svuj archiv degradovat ale uchovat maximum obrazovych informaci.

Odpovědět na příspěvek

Vsechno je modre/fialove

Autor: Petr Muž

Založeno: 02.08.2017, 12:52
Odpovědí: 0

Vsechny diaky z toho jdou modre nebo fialove, prestoze na troche pobledlych diacich to tak evidentne neni. jako by to bylo pres nejaky modry resp. fialovy filtr...
Prestoze diak na prohlizecce vypada krome poblednuti barev normalne... ufff.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Kúpil som si práve tento skener a môj prvý dojem je - katastrofa. Ovládanie pri bežnom skenovaní fotiek 100x komplikovanejšie ako pri starom obyčajnom skenery/tlačiarni canone a skenovanie negatívov pre ktoré som si ho hlavne kúpil, kvalita absolútne o ničom, zatiaľ dúfam, že problém je vo mne a nie v prístroji, takže mám otázku - ako dosiahnete aby stroj pracoval so súbormi väčšími ako 100MB? (uvádzate že "nastavení maximálního rozlišení 9600 × 9600 dpi a střední účinnosti technologie FARE 3 je velikost dat 1,26 GB.") Mne to nechce dovoliť súbor väčší ako 100MB. A ak sa aj dostanem pod 100, ale nastavím 9600dpi výsledok je čierny štvorec nie sken negatívu. Doteraz som z toho dostal len skeny negatívov podpriemernej kvality.


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: