Sony Ericsson W900i - 2MPix fotomobil s automatickým zaostřováním - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Recenze

Sony Ericsson W900i - 2MPix fotomobil s automatickým zaostřováním

24. března 2006, 00.00 | Sony Ericsson vydal další fotomobil řady W. Stejně jako téměř rok starý model W800i nyní nabízí W900i dvoumegapixelový digitální fotoaparát s automatickým zaostřováním a možnost přehrávání hudby. Písmeno W neznamená nic jiného než „Walkman“. Kromě možnosti připojení do sítí se můžeme těšit na vylepšené zpracování fotografií a větší interní paměť.

{Popis a ovládání}

Sony Ericsson vydal další fotomobil řady W. Stejně jako téměř rok starý model W800i nyní nabízí W900i dvoumegapixelový digitální fotoaparát s automatickým zaostřováním a možnost přehrávání hudby. Písmeno W neznamená nic jiného než "Walkman". Kromě možnosti připojení do sítí se můžeme těšit na vylepšené zpracování fotografií a větší interní paměť.

Proč automatické zaostřování?
Před rokem jsme doufali, že se konečně výrobci fotomobilů umoudřili a budou klást větší důraz na kvalitu optiky u digitálních fotoaparátů integrovaných do mobilů. Bohužel se tak tomu nestalo a stále je takových fotomobilů jako šafránu. I když se s příchodem 3G sítí snad konečně dočkáme i podobných modelů, jakými se výrobci již dávno chlubí například v Jižní Koreji, kde mají i pětimegapixelové fotomobily s optickým zoomem. Takové přístroje si ze zadní strany snadno spleteme s jednoduchými digikompakty.

Jedním z problémů, které značně miniaturní optika fotomobilů má, je nepohyblivost jejích čoček. To neznamená jen to, že nemůžeme zoomovat, ale také to, že je zaostřena stále na stejnou vzdálenost. Zpravidla na nekonečno. Díky tomu jsou snímky fotografované na kratší vzdálenosti často neostré. Před rokem tento problém do značné míry zredukovaly přístroje Sony Ericsson W800i (resp. K750i) a Nokia N90, které mají pohyblivé součásti optiky.
Díky automatickému zaostřování tedy můžeme s fotomobily dosáhnout ostřejších snímků při fotografování různě vzdálených objektů. Rozsah posunu optiky zde samozřejmě ani zdaleka nekonkuruje možnostem klasických digitálních fotoaparátů, ale rozdíl od obyčejných fotomobilů je viditelný. Situaci také zachraňuje skutečnost, že fotomobily mají obecně mnohem větší hloubku ostrosti, než klasické digikompakty.

Popis telefonu
Model W900i je jedním z toho typu mobilních telefonů, které můžeme označit za multimediální hračky. Nejenže umí telefonovat, surfovat po internetu, posílat zprávy, uskutečňovat videohovory pomocí 3G sítě, ale také velmi kvalitně přehrávat hudbu, poslouchat FM rádia, fotografovat a natáčet videosekvence. Označení Walkman však značí, že hlavní důraz je kladen na hudbu. Sony tak chytře využívá značku, která v dávných dobách propagovala její přenosné kazetové přehrávače. Při zapnutí se nás přístroj zeptá, zda-li ho chceme aktivovat jako mobilní telefon, nebo pouze jako přehrávač hudby. Samozřejmě i v režimu telefonu můžeme plnohodnotně přehrávat hudbu.

Protože do ČR, resp. do Prahy, již dorazila plnohodnotná síť třetí generace (UMTS), tak tento model samozřejmě disponuje její podporou, stejně jako triband (900, 1800 a 1900 MHz) podporou GSM. Kvalitní multimediální mobil nemůže být bez kvalitního displeje. W900i používá TFT QVGA displej s rozlišením 240 x 320 bodů a schopností zobrazit až 262 144 barev.

Pro komunikaci je vybaven emailovým klientem a umí posílat SMS i MMS zprávy. Připojovat se k jiným zařízením můžeme pomocí infraportu nebo Bluetooth. K internetu se můžeme připojit nejen pomocí UMTS, ale také GPRS a HSCSD. Přístroj je vybaven modemem a umí surfovat i po WAPových stránkách (WAP 1.2.1 a WAP 2.0 XHTML). Pro zjednodušené sledování zpráv můžeme využít i RSS. Standardní výbavou je pak kalendář, budík, kalkulačka, stopky, časovač, poznámky, režim pro práci v letadle, nebo podpora JAVA aplikací.

Integrovaný digitální fotoaparát na zadní straně má rozlišení 2 MPix, díky čemuž lze ukládat snímky s rozlišením až 1 632 x 1 224 bodů ve formátu JPEG. Ohnisková vzdálenost objektivu s automatickým zaostřováním je 4,8 mm a světelnost F2,8. Pro zhoršené světelné podmínky je vybaven také přisvětlovací diodou. Automatické měření expozice můžeme ovlivnit kompenzací expozice +-2EV po 1/3EV krocích. Vyvážení bílé barvy nemusí nastavovat pouze automatika, ale máme na výběr z několika přednastavených hodnot (denní světlo, oblačno, zářivkové světlo, žárovkové světlo), takže se lze poměrně úspěšně vyhnout snímkům se studeně modrým nádechem. K dispozici je také až 8x digitální zoom. Kromě celoplošného měření expozice můžeme aktivovat také měření bodové. Ozvučené videosekvence s rozlišením 320 x 240 bodů s frekvencí 30 sn./s můžeme natáčet do formátu 3GP (umí přehrávat například QuickTime). Ve skutečnosti má však W900i kamery dvě. Druhá, s menším blíže nespecifikovaným rozlišením, je na přední straně na displejem. Ta slouží pro záznam obrazu volajícího při videotelefonování.

Kromě interní paměti o kapacitě 470 MB můžeme data ukládat také na paměťové karty Memory Stick Duo a Memory Stick Duo PRO. Když připojíte PC k W900i, paměťová karta v telefonu se objeví jako výměnný disk vedle ostatních disků a jednotek. Co se týče hudby, umí W900i přehrávat formáty MP3 a AAC. Součástí dodávky jsou i kvalitní sluchátka s dálkovým ovládáním.

Konstrukce je nůžkovitě rozvírací s osou otáčení umístěna zhruba v okolí středového tlačítka křížového ovladače. Ten je umístěn na přední straně pod velkým displejem spolu s několika funkčními tlačítky. Numerická klávesnice s tlačítkem zapínání je dostupná až po otevření telefonu. Vybrat si můžeme z bílého nebo černého provedení těla. To je na současnou dobu poměrně velké, rozměry jsou 109 x 24 x 49 mm a hmotnost je cca 148 g.

Ovládání
Fotoaparát aktivujeme v menu, zvolením příslušné ikonky, nebo delší dobu podržíme stisknuté tlačítko spouště umístěné na pravém boku přístroje. Scénu můžeme komponovat libovolně, ale text je orientován tak, abychom přístroj drželi "na šířku". Automatické zaostřování funguje stejně jako u klasických digitálních fotoaparátů. Spoušť se namáčkne do půlky, kdy se aktivuje zaostřování, poté se spoušť domáčkne. Pro nastavení korekce expozice stiskneme levé nebo pravé tlačítko křížového ovladače (přístroj držíme v horizontální poloze). Pohybem nahoru dolů se přepínáme mezi režimem fotografování a natáčení videosekvencí.



Na displeji se nám zobrazuje počet snímků, které ještě můžeme uložit na paměťovou kartu, nebo do interní paměti a ikonky nám zobrazují, které režimy máme aktivované. Například se v dolní části zobrazuje, jakou paměť používáme (interní, nebo paměťovou kartu), zda-li máme autofokus v režimu makro, nebo měření expozice v režimu nočního snímání. Horním funkčním tlačítkem se dostaneme do režimu prohlížení pořízených snímků a dolním aktivujeme menu s možností nastavení parametrů. V menu lze nastavit sériové snímání, kvalita komprese JPEG, režim automatického zaostřování (zapnuto, makro, vypnuto), noční režim, aktivovat přisvětlovací diodu, samospoušť, nastavit barevné efekty (černobílý apod), vyvážení bílé barvy (automatické, den, oblačno, zářivka, žárovka), bodové měření expozice rozlišení snímků, zvuk závěrky, přidání data a času do snímků, resetovat číslování souborů a zvolit místo ukládání snímků (interní paměť, nebo paměťová karta).

Prohlížení a úprava fotografií
K pořízeným snímkům se dostaneme stisknutím horního funkčního tlačítka během fotografování, nebo pomocí menu bez spuštěné funkce fotografování. Pro tento účel můžeme využít Správce souborů. Uloženými snímky můžeme listovat a přibližovat si je. Snímky si Přiblížením snímku můžeme zároveň i oříznout. Prohlížením přes Správce souborů však musíme nejdříve aktivovat prohlížení snímků "na šířku", což zajistíme levým funkčním tlačítkem, kde je zobrazen popisek "Vodorov.". Kromě mazání můžeme snímky také odesílat pomocí MMS, emailu, Bluetooth a infraportu a přiřadit si obrázek jako pozadí, "šetřič obrazovky", uvítací obrazovku, nebo ke kontaktu v adresáři. Snímky lze také otáčet a editovat, ovšem bohužel pouze ve velmi omezené míře. Lze přidávat rámečky, text, malovat štětcem, nebo aplikovat barevné efekty. V tomto ohledu jsme se od W800i bohužel nedočkali žádného zlepšení.

 

 
[-more-]{Hodnocení snímků a závěr}

Kvalita záznamu a praxe
Rozlišení 2 MPix přináší citelné zlepšení obrazu oproti fotomobilům s 1, nebo 0.3 MPix. Optika ani snímač stále nedosahují kvalit jako u digitálních kompaktů, ale ve srovnání s konkurencí fotomobilů se jedná o zdařilý výrobek. Na snímku testovacího terče můžeme pozorovat mírné poduškovité zkreslení (opak soudkovitosti) v rozích. Fialové kontury (chromatická aberace) jsou zanedbatelné. To, co odlišuje snímky z fotomobilů s automatickým zaostřováním, je právě ostrost snímků, která je zde poměrně uspokojivá. Zdá se, že oproti W800i má W900i jiné zpracování obrazu a snímky jsou o něco kontrastnější, barevnější. Další velkou výhodou je možnost nastavení vyvážení bílé barvy. Ze začátku trpělo množství fotomobilů právě chybným automatickým měřením vyvážení bílé a snímky měly silně modrý nádech. Zde si můžeme vyvážení bílé nastavit, ale automatické měření nás překvapilo svou spolehlivostí. Nezklamalo ani v žárovkovém osvětlení. Celkově vzato, snímky z W900i nedosahují kvalit fotografií z digitálních fotoaparátů, ale v kategorii fotomobilů představují nadprůměr. Po úpravách v počítači a zmenšení rozlišení pro internet (800 x 600 a méně) si je však můžeme s výstupem z DF snadno splést.

Vzhledem k tomu, že pracovat s fotoaparátem na zadní straně můžeme pouze se zavřeným telefonem, se způsob fotografování neliší od staršího modelu W800i. Bohužel ani tlačítko spouště nedoznalo vylepšení. To má stále velmi krátký a špatně čitelný chod. To znamená, že uživatel si musí zvyknout, kde je střední poloha pro aktivaci zaostřování (namáčknutí). Najít tuto polohu nedělá příliš velký problém, ale při prvním použití zřejmě každý "přestřelí". Krokem zpátky je z našeho pohledu absence krytky fotoaparátu, která u W800i kryla vstupní čočku miniaturního objektivu. Mechanická ochrana by zcela jistě nebyla na škodu.

 
Vlevo automatické vyvážení bílé, vpravo předvolba "žárovka"

V praxi se osvědčil displej, který věrně zobrazoval scénu i za slunného dne. Digitální fotoaparáty již dosáhly téměř nulového zpoždění po stisknutí spouště, ale zde je prodleva cca 0,4s. To znamená, že trvá necelou polovinu sekundy od domáčknutí spouště, než fotoaparát začne snímat. To fotomobily vylučuje z použití pro reportáž, ale na to by si zřejmě troufl jen velmi odvážný uživatel. Pro běžnou praxi je toto zpoždění akceptovatelné. První generace fotomobilů měla výrazně delší zpoždění.


Ukázka videosekvence (lze přehrát např. v QuickTime)

Automatické zaostřování pracuje poměrně rychle, což ale můžeme přičíst jeho velmi malému rozsahu. I když je v menu nabízen režim makro snímání, tak minimální vzdálenost, kdy jsou snímky ostré, s makro fotografováním příliš nesouvisí. I přesto nám i na poměrně krátkou vzdálenost automatika oznámí, že je zaostřeno. Na počítači však zjistíme, že snímek je radikálně rozostřený.

Závěr
Sony Ericsson W900i nabízí na fotomobily nadprůměrně kvalitní snímky. Na displeji přístroje vypadají více než dobře. Pokud je budeme přenášet do počítače, nalezneme samozřejmě řadu chyb, jako je neostrost a šum, ale musíme si uvědomit, že na takto malou optiku a snímač je to poměrně dobrý výkon. Po úpravách můžeme snímky pořízené za dobrého osvětlení beze studu publikovat i na internetu, aniž by bylo na první pohled zřejmé, že pocházejí z fotomobilu. Oficiální doporučená koncová cena je 14 500 KČ včetně DPH. V maloobchodech může být skutečná cena o něco menší.

Tématické zařazení:

 » Recenze  » Recenze - fotomobily  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Paráda

Autor: Tom Muž

Založeno: 24.03.2006, 09:28
Odpovědí: 1

Konečně začne mít DF v mobilu smysl. Zveřejněné fotky jsem si vytisknul v 9x13 a 10x15 a mohu říct, že pro naprostou většinu fotografů, jež bych souhrnně pojmenoval "dovolenkový cvakač", kteří nechtějí nic víc, než aby jim ve fotolabu udělali 9x13 do alba, je tento přístroj dobrou volbou. A přiznejme si, že do této skupiny spadá 95% těch, které potkáme na hradech, zámcích či u moře s DF v napřažených rukách jak hypnotizují na prudkém slunci display.

Odpovědět na příspěvek

RE: Paráda

Autor: malinm Muž

Založeno: 24.03.2006, 11:58

"napřažených rukách jak hypnotizují na prudkém slunci display" .... haha .. tos me rozesmal .. . joo .. ty fotky vypadaj solidne..

Odpovědět na příspěvek

Cestina!

Autor: Michal Muž

Založeno: 25.03.2006, 22:08
Odpovědí: 0

Nejsem zadny cestinar,ale shodu si jeste pamatuju..."snímky měli silně modrý nádech."

Odpovědět na příspěvek

Senzace!!

Autor: Majda Muž

Založeno: 18.04.2006, 17:49
Odpovědí: 0

Fakt senza mobil. ale můžu si nechat jenom zdát. Rodiče říkají: ,,Počkej do vánoc." Tak co na to říct. Hmm..... tak čekám a doufám.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Fakt senza mobil. ale můžu si nechat jenom zdát. Rodiče říkají: ,,Počkej do vánoc." Tak co na to říct. Hmm..... tak čekám a doufám.


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: