Udělejte si z LCD monitoru elektronický hledáček - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

Saal Digital

 

Jaký největší formát fotoknihy v řadě Professional Line ve formátu na šířku lze ve standardní nabídce Saal Digital Fotoservice objednat? Nápověda: Logo sponzora soutěže

V dnešní soutěži hrajeme o:



Recenze

Udělejte si z LCD monitoru elektronický hledáček

Stínítka LCD DigiFinder Digital Screen Shade

25. května 2004, 00.00 | Máte problémy s čitelností LCD monitoru na svém digitálním fotoaparátu? A to buď na přímém slunci nebo kvůli jeho malým rozměrům? Pak by vás mohl oslovit následující článek, popisují praktická stínítka a lupy pro displeje digitálních fotoaparátů.

Především starší lidé se nás často ptají, zda neexistuje nějaké řešení, jak vylepšit čitelnost LCD monitoru jejich fotoaparátu. Na tuto otázku odpovídáme následujícím článkem, který díky laskavosti společnosti Studio Moonlight popisuje zajímavé doplňky k digitálním fotoaparátům. Jedná se o speciální nástavce na LCD, které zlepšují jeho čitelnost. Ty nejjednodušší fungují jako pouhá stínítka, dražší varianta je doplněna o plastovou lupu. Poslední, co vám tento článek představí, je tzv. Hledáček pro LCD monitory, v angličtině označovaný jako DigiFinder. Ten kombinuje funkci stínítka a lupy v pokročilém mechanickém provedení. Jaké jsou tyto doplňky v praxi?

Problém provozu barevných LCD monitorů na přímém slunci se netýká pouze digitálních fotoaparátů, ale i například mobilních telefonů či přenosných počítačů. Výrobci LCD sice v poslední době přichází s novým technologickým řešením, se kterým se můžeme setkat například u některých fotoaparátů značky Kyocera či Olympus, ale to jsou zatím první vlaštovky v široké nabídce desítek výrobců. Většina fotoaparátů je vybavena klasickým LCD, který se i přes možnost regulace jasu stává na prudkém slunci nečitelným. O věrnosti podání jasu pak v těchto situacích nemůže být ani řeč. Jistou výhodu v tomto ohledu přináší elektronické hledáčky, se kterými se však můžeme setkat pouze u dražších modelů s velkým rozsahem optického zoomu. A tak nezbývá, než zabránit dopadu světla na displej jiným způsobem.

Stínítka Digital Screen Shade
Hledáte-li komfortnější řešení než pouhé stínění rukou, může vás zaujmout řada stínítek britské společnosti Camera Bellows. Společnost se zabývá již desítky let výrobou fotografických měchů, se kterými se můžeme setkat například u zvětšovacích přístrojů, a této zkušenosti využívá i u popisovaných stínítek. Jedná se o velice jednoduchý doplněk, složený ze dvou dílů. První díl je rámeček vyrobený ze suchého zipu, který se přilepí okolo displeje na tělo fotoaparátu a slouží pro uchycení vlastního stínítka. To je tvořeno měchem složeným do harmoniky, který je v klidovém stavu cca 13 mm vysoký, přičemž při provozu ho lze až šestinásobně natáhnout. Tím vznikne okolo displeje jakýsi komínek, který jej dokonale zastiňuje.

Pokročilejší varianta tohoto stínítka je na konci opatřena plastovou lupou pracující na principu Fresnelovy čočky (ve fólii jsou vylisovány soustředné kružnice, na kterých se světlo láme). Tak je obraz promítaný na displeji několikanásobně zvětšen, přičemž hodnota zvětšení závisí na vzdálenosti čočky od displeje. Toto řešení přivítají především ti z vás, kteří nevidí dobře nablízko. Každé pro má ale vždy i své proti. To v tomto případě spočívá ve vysoké odrazivosti světla od plastové fólie, která se na slunci hodně leskne a tím se bohužel snižuje stínící efekt.

Stínítka jsou vyráběna v několika velikostech, pokrývající rozsah úhlopříček displejů od 1,5" až po 2,5". Před jeho koupí se je však potřeba přesvědčit, zda nebude rámeček pro uchycení zakrývat ovládací prvky fotoaparátu, které se z důvodu miniaturizace umisťují čím dál blíž displeje. Cena obyčejného stínítka je 586,- Kč s DPH, je-li doplněno o lupu, stojí 781,- Kč s DPH. Škoda je, že v jejich ceně není i nějaké pevné pouzdro, ve kterém by mohly být uloženy pokud se nepoužívají.

Hledáček DigiFinder
Pokud byste hledali pokročilejší, ale i rozměrově větší řešení, můžete si pořídit zařízení označované jako DigiFinder, které vyrábí německá společnost Statec. Jedná se o univerzální plastový hledáček o rozměrech cca 50x40x70 mm, který lze vysunout až do délky 105 mm. Ten je použitelný pro displeje o maximální úhlopříčce 2", ke kterým se chytá opět pomocí přilepené základny. Pokud byste nepočítali s častým použitím, nebo byste nechtěli protikus lepit, je hledáček na konci opatřen gumovým rámeček zamezujícím poškrábání displeje při prostém přiložení hledáčku. Jak jsme již zmínili, DigiFinder je již pokročilejším řešením, proto nabízí dvě velikosti úchytů a navíc pokud by na jedné straně podél displeje překážely některé konstrukční prvky fotoaparátu, lze použít speciální dvoustranný rámeček. Jakmile si vyberete vhodný úchyt odpovídající vašemu fotoaparátu, přilepíte jej pomocí dodávané oboustranné samolepky okolo displeje. Vlastní hledáček se pak k tomuto úchytu připevní prostým zacvaknutím.

DigiFinder je podobně jako stínítka předurčen pro sledování displeje na přímém slunci oběma očima, přičemž tubus displej zastiňuje a navíc je opatřen plastovou čočkou pracující jako lupa. Aby se však tato čočka na světle neleskla, je opatřena antireflexní vrstvou a navíc je možno tubus vysunout a čočku v něm naopak posunout směrem k displeji, čímž i ona bude stíněna. Do hledáčku je možné hledět i jedním okem, při čemž posouváním lupy v tubusu lze provádět dioptrickou korekci. DigiFinder je dodáván i s látkovým pouzdrem chránícím ho před poškozením během nošení.

Na stránkách výrobce naleznete kromě popisu montáže celého zařízení i seznam podporovaných digitálních fotoaparátů. Cena kompletu je 1238,- Kč s DPH.

Závěr
Každá technologie a každé zařízení má své výhody i nevýhody. To platí i o digitálních fotoaparátech, jejichž displeje jsou v řadě případů nepoužitelné na přímém slunci. Proto je dobře, že na trhu existuje například takové řešení, které popisuje tento článek. Nejjednodušší Digital Screen Shade pracující na principu stínícího měchu je tím nejdostupnějším a v řadě případů dostačujícím řešením tohoto problému. Je skladný a na péči nenáročný. Pokud bychom navíc hledali možnost zvětšení v kombinaci s propracovaným provedením, zaměřili bychom se spíše na výrobek DigiFinder, který je schopen vytvořit dojem opravdového elektronického hledáčku. Je sice poměrně rozměrný a drahý, ale pro fotografy se slabším zrakem může jít o unikátní řešení problému s čitelností malého displeje.

:: Stránky výrobce DigiFinder

:: Stránky výrobce Digital Screen Shade

:: Stránky českého dovozce

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Recenze  » Recenze - příslušenství  

 » Recenze  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: