Canon EOS 70D na chvíli v ruce - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Aktuality

Canon EOS 70D na chvíli v ruce

16. července 2013, 14.39 | S nejnovější digitální zrcadlovkou Canon jsme se mohli seznámit trochu blíže na tiskové konferenci v pražské Černé labuti. Zatím jsme nemohli pořídit žádný zkušební snímek ani vyzkoušet jednotku Wi-Fi, zkušební vzorky budou k dispozici v druhé polovině srpna spolu se zahájením prodeje.

 

Program tiskové konference přirozeně nejvíce pozornosti věnoval hlavní novince použité u nového fotoaparátu – jedinečné technologii snímače Canon Dual Pixel CMOS AF, který posunuje výkon systému automatického zaostřování na vyšší úroveň. Ale také byly oficiálně oznámeny informace týkající se zahájení prodeje nového modelu EOS 70D. V prodeji má být od 27. srpna 2013, tělo má stanovenu doporučenou cenu 27 490 Kč, set se standardním zoomem 18–55 STM 31 490 Kč a set s delším zoomem 18–135 STM 35 990 Kč. EOS 70D se tedy i cenou nachází mezi modely 7D a 60D.

 

Canon EOS 70D

 

Představitelé společnosti Canon nás také informovali, že 70D není náhradou modelu 60D, ten by se měl prodávat minimálně do konce letošního roku a možná i začátkem příštího. Dementována byla také spekulace, že by ještě do konce roku mohl být představen vylepšený model EOS 7D, označený podle vzoru „řady pět“ EOS 7D Mark II. Canon EOS 7D byl představen v září 2009, je velmi populární a využívaný, tudíž také obchodně úspěšný, jeho inovativní model lze tedy „v dohledné době“ očekávat, ovšem kdy to skutečně bude ani žádné bližší spolehlivé informace zatím bohužel nejsou k dispozici.

 

Canon EOS 70D + bateriové madlo + externí blesk

 

Spolu s EOS 70D jsme si ale mohli vyzkoušet bateriové madlo BG-E14 s ovládacími prvky pro pohodlné snímání na výšku. Je nové a jiné nejen kvůli jiným rozměrům ve srovnání s EOS 60D (144,5 × 105,8 × 78,6 mm; grip BG-E9), případně EOS 7D (148,2 × 110,7 × 73,5 mm; grip BG-E7), anebo dokonce EOS 6D (144,5 × 110,5 × 71,2 mm; grip BG-E13), poněvadž s těmito modely (a navíc ještě s EOS 5D Mk. II i III) má EOS 70D shodný základní zdroj energie, 7,2V lithium-iontovou nabíjecí baterii LP-E6 s kapacitou 1800 mAh, která, je-li plně nabita, umožňuje pořídit až 920 snímků (podle norem CIPA).

 

bateriové madlo BG-E14 - detaily

 

Bateriové madlo BG-E14 pro EOS 70D má nejen rozměry odpovídající tělu fotoaparátu, pro které je určeno, ale také nově koncipované ovládací prvky s důrazem na to, aby i s gripem bylo možno co nejefektivněji využít nový AF systém. Madlo je velmi dobře tvarované a obsahuje hlavní sadu ovladačů tak, aby snímání v poloze na výšku bylo stejně snadné a pohotové jako na šířku pomocí ovladačů na těle přístroje, tedy včetně vyhrazeného tlačítka pro rychlý a pohodlný výběr oblastí automatického ostření.

 

bateriové madlo BG-E14

 

Z hlediska zdroje energie grip umožňuje prodloužit výdrž fotoaparátu na dvojnásobek při použití dvojice lithiových akumulátorů LP-E6. Pomocí přibaleného adaptéru je také možno použít šest tužkových napájecích článků (AA), ať už primárních, anebo NiMH akumulátorů, podle individuální volby uživatele.

 

Canon EOS 70D - elektronický obvod s procesorem DIGIC 5+

 

Ale jak už jsme řekli v úvodu, program tiskovky se „točil“ hlavně kolem nové technologie automatického zaostřování s využitím unikátního APS-C senzoru Canon Dual Pixel CMOS AF a vysvětlení, jak funguje. Základní informace o tomto novém systému, ale také o novinkovém fotoaparátu EOS 70D jsme uveřejnili vzápětí po jeho prvním představení, zde si můžete článek v novém okně otevřítNicméně nyní máme k dispozici i některá schémata a vyjádření představitelů společnosti Canon a také jsme si mohli krátce vyzkoušet, jak systém funguje. A lze konstatovat, že fotoaparát v režimu Live View bezpochyby reagoval viditelně rychleji a plynuleji, automatické ostření nebylo „váhavé“.

 

Canon EOS 70D - obrazový snímač s čisticí jednotkou

 

Nepodařilo se nám sehnat stěžejní schéma činnosti snímače a na něj přímo navázaných technologických prvků a systémů, nicméně je zřejmé, že zatímco signál ze světlocitlivých buněk snímače je veden do 14bitového AD převodníku k digitalizaci a odtud veden do obrazového procesoru DIGIC 5+, propojeného s paměťmi DDR SDRAM, signál z pixelů vyhrazených pro hybridní systém automatického zaostřování je propojen s jednotkou senzoru autofokusu TTL-CT-SIR s 19 křížovými AF body, které mají ve středové oblasti výjimečnou citlivost při f/2,8.

 

Canon EOS 70D a unikátní Canon Dual Pixel CMOS AF

 

Systém „Dual Pixel Hybrid AF“ integrovaný do obrazového snímače je aktivní v 80 % jeho plochy směrem od středu ke krajům. Pixely blíže u okrajů čipu se pro autofokus nepoužívají z technických důvodů, nicméně i ony mají stejnou strukturu duálních fotodiod. Senzor nového typu umožňuje používat rychlé a plynulé automatické ostření založené na fázové detekci při fotografování s živým náhledem na displeji a při pořizování videozáznamů.

 

Canon EOS 70D - Dual Pixel CMOS AF

 

Přestože má snímač formátu APS-C přes 20 milionů obrazových bodů a celkem přes 40 milionů fotodiod, výrobce ujišťuje, že se zaměřuje na optimální velikost pixelů a na efektivní zvládnutí míry i charakteru obrazového šumu i u vysokých hodnot citlivosti ISO. A i při natáčení videa systém použitý u modelu EOS 70D zvládá snížit moaré, barevné i jasové, a také vinětaci – tmavnutí obrazu směrem do rohů zejména při plném odclonění objektivu.

 

detekce kontrastu vs. fázová detekce

 

Pro provedení fázové detekce na zobrazovací rovině čte systém 70D signály z levých a pravých fotodiod samostatně a následně dojde k výpočtu rozdílu fáze obou paralelních obrazů. To přístroji umožňuje předvídat nastavení objektivu nutné k dosažení přesného zaostření a také jej automaticky správně nastaví. U metody AF s detekcí kontrastu systém musí hledat správnou ohniskovou vzdálenost pro dosažení přesného automatického zaostření pomocí pohybu objektivu dopředu a dozadu, což zpomaluje celkovou rychlost a plynulost autofokusu a vede i k nepřesnostem.

 

Canon EOS 70D - AF senzor a jednotka AF, vlevo dole AE senzor a vpravo nahoře optický hranol hledáčku

 

AF senzor a jednotka AF, vlevo dole AE senzor a vpravo nahoře optický hranol hledáčku.

 

Canon Dual Pixel CMOS AF  hlavní výhody "v kostce":

Použitelný s automatickým ostřením metodou fázové detekce.

Ostření je rychlé a plynulé, "hladké". 
Pokrývá 80 % záběru horizontálně i vertikálně.

Autofokus pracuje s clonovými čísly do f/11.

Autofokus pracuje i za velmi nízké úrovně osvětlení (0 EV).

Spolupracuje s funkcí detekce obličeje v záběru a umožňuje sledovat objekty v pohybu.

 

Canon EOS 70D - kompatibilní objektivy

 

Ze 160 objektivů EF/EF-S, které Canon během více než čtvrtstoletí trvání systému EOS vyprodukoval, 103 plně podporuje Dual CMOS AF, nejlépe systém funguje s novými modely se systémem pohonu autofokusu pomocí krokového elektromorku STM. Při použití těchto objektivů lze zejména při snímání v režimu s živým náhledem na displeji a při pořizování videozáznamů lze s výhodou využívat pro autofokus fázovou detekci, nikoli pomalejší detekci kontrastu. Ostatní objektivy ji podporují pouze částečně, tedy pro režim autofokusu po jednom snímku, a to i pro videosekvence, používají hybridní systém s fázovou detekcí pro stanovení počátečního zaostření a upřesnění zaostření následně doladí pomocí detekce kontrastu.

 

Kladem EOS 70D je také „návrat“ sady funkce mikronastavení do přístroje „desítkové řady“ pro zcela přesné automatické ostření nastavené pro konkrétní objektiv uživatele. Fotoaparát má ale i další pozitiva, kupříkladu kvalitní závěrku s přesným a tichým chodem. Další podrobnosti a hlavně obrazovou kvalitu budeme moci posoudit až během testování, tedy v druhé polovině srpna 2013.  

 

Canon EOS 70D - jednotka závěrky

 

Canon EOS 70D: jednotka závěrky. Závěrka má hlavní a vedlejší motorek, jeden je převzat z modelu EOS 6D, druhý z EOS 7D, a je testována na 100 000 pracovních cyklů.

 

Canon CZ také oznámil, že prodlužuje mimořádnou letní prodejní nabídku, tudíž při zakoupení digitálních zrcadlovek Canon EOS 700D, 600D a 1100D získáte zpět část financí do výše 1300 Kč až do 31. srpna 2013. Stačí, když do tohoto data zakoupíte u některého z autorizovaných prodejců v České republice jakýkoli z uvedených produktů a do 8. září 2013 se zaregistrujete na webové stránce Canon.cz/letnicashback. Na této speciální stránce najdete také seznam prodejců, kompletní pravidla a podmínky akce. 

 

Tématické zařazení:

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 » Vybíráme  » Technologie  

 » Ostatní  » Aktuality  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: