Nikon AF-S Nikkor 58 mm f/1,4G - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Aktuality

Nikon AF-S Nikkor 58 mm f/1,4G

18. října 2013, 23.28 | Jak výrobce uvádí, nový 58mm objektiv formátu FX s výbornou světelností koncipoval jako poctu legendárnímu objektivu Nikon Noct-Nikkor AI-S 58 mm F/1,2 z roku 1977 a jeho optickou konstrukci řešil s ohledem na kvalitu rozlišení a výbornou ostrost a kontrast obrazu. Výborně poslouží uživatelům, kteří fotografují za nízké hladiny osvětlení nebo chtějí objektiv s jedinečným charakterem.

 

Nikon AF-S Nikkor 58 mm f/1,4G

 

Stejně jako Noct-Nikkor také výborně reprodukuje neostré oblasti obrazu se zdůrazněnou prostorovou hloubkou a poskytuje výbornou výkonnost při fotografování s plně otevřenou clonou. Protože se intenzita neostrých míst obrazu plynule mění se vzdáleností od zaostřených bodů, jsou neostrá místa reprodukována bez jakýchkoli hran a přechodů. A jemná gradace od zaostřených až k neostře reprodukovaným místům v pozadí umožňuje dosáhnout neuvěřitelně přirozeně působící prostorové hloubky.

 

Nikon AF-S Nikkor 58 mm f/1,4G - charakteristiky MTF

 

Měřením úrovně rozlišení v zaostřených i neostrých rovinách v obrazovém poli (v popředí, v rovině ostrosti a v pozadí) dosáhli inženýři společnosti Nikon perfektního vyvážení rozlišení a vad zobrazení, čímž dosáhli „trojrozměrného“ vzhledu obrazu, který nelze jinak postihnout pomocí MTF charakteristik. Výhody konstrukce objektivu se vztahují i na oblast videosekvencí: při přeostřování dochází k neuvěřitelně hebkým změnám mezi zaostřenými a rozostřenými oblastmi, což poskytuje jedinečnou výhodou při filmování scén s atmosférickými jevy.

 

Nikon AF-S Nikkor 58 mm f/1,4G na DSLR D610

 

Výrobce také uvádí, že sagitální koma je účinně minimalizována v celém obrazovém poli s výsledkem, který zaručuje reprodukci bodových zdrojů světla, jaký představuje například pouliční osvětlení, ve formě jemných kruhových bodů i na okrajích obrazového pole, což umožňuje dosažení nedostižných snímků nočních krajin. Bez ohledu na to, že jde o objektiv s velkou světelností, jsou účinně potlačeny úbytky osvětlení na okrajích obrazového pole a je zachován rovnoměrný jas v celém obrazovém poli při fotografování s plně otevřenou clonou, a to i při zaostření na nekonečno.

 

Nikon AF-S Nikkor 58 mm f/1,4G - optická konstrukce

 

Antireflexní vrstvy Nikon Nano Crystal Coat poskytují vynikající účinnosti v celém viditelném spektru a účinně potlačují výskyt reflexů a závoje a zvyšují brilanci a kontrast snímků. Součástí optické konstrukce objektivu je jeden tmelený optický člen tvořený třemi čočkami (triplet), který se podílí na vysoké optické brilanci a potlačení reflexů. Přední optický člen je zapuštěný hluboko do tubusu objektivu, aby se zajistilo účinné potlačení závoje a reflexů i v protisvětle. Ultrazvukový zaostřovací motor Nikon SWM – Silent Wave Motor zaručuje plynulé, tiché a rychlé automatické zaostřování a tělo objektivu je vytvořeno tak, aby nabízelo vysokou odolnost.

 

Nikon AF-S Nikkor 58 mm f/1,4G - sluneční clona a pytlik

 

Nikon AF-S Nikkor 58 mm 1:1,4G – základní údaje:

Maximální formát: full frame/35 mm

Systém upevnění: Nikon F (FX)

Optická konstrukce: 9 členů, 6 skupin; 2 asférické členy, nanokrystalický povlak

Počet lamel clony: 9; zaoblené břity, optimalizovaný otvor

Otočný prstenec pro volbu clony: ne

Základní clonové číslo: 1,4

Maximální clonové číslo: 16

Minimální zaostřovací vzdálenost: 0,58 m

Maximální zvětšení obrazu: 0,13×

Autofokus: ano, ultrazvukový elektromotorek

Plně manuální ostření: ano

Stupnice vzdálenosti a DoF: ano

Průměr závitu pro snímací filtry: 72 mm

Rozměry (průměr × délka): 85 × 70 mm

Hmotnost: 385 g

 

Předpokládaná prodejní cena objektivu AF-S Nikkor 1,4/58G je 41 290 Kč. Přibalena je tvarovaná sluneční clona HB-68 a ochranný váček CL-1015.

 

 

Tématické zařazení:

 » Novinky  » Novinky - příslušenství  

 » Ostatní  » Aktuality  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: