Panasonic Lumix G6: základní informace včetně ceny - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Aktuality

Panasonic Lumix G6: základní informace včetně ceny

29. dubna 2013, 13.19 | Lumix G6 bude na českém trhu v prodeji od června v černém a stříbřitém provedení za tyto doporučené ceny: tělo za 15 000 Kč, set se standardním objektivem 14–42 mm za 17 500 Kč, sada s objektivem Pancake Power Zoom 14–42 mm za 21 000 Kč, kit se dvěma objektivy, a to standardním 14–42 mm a telezoomem 45–150 mm, za 22 000 Kč a prémiový set s novým kompaktním zoomem 14–140 mm 1:3,5–5,6 za 25 000 Kč.

 

Předprodukční vzorek tohoto prémiového setu jsem měl k dispozici pro krátké vyzkoušení po prezentaci novinek Panasonic – viz článek "G6 poprvé v ruce" s výběrem prvních před-zkušebních snímků. Kromě informací, od kdy bude Lumix G6 v prodeji, v jakých prodejních sadách a za jaké orientační ceny si můžeme tento fotoaparát přehledně a stručně představit.

 

Nový kompaktní fotoaparát typu DSLM – Digital Single Lens Mirrorless Lumix G6 se zabudovaným elektronickým hledáčkem a WiFi jednotkou využívá obrazový snímač Live MOS (CMOS) 4/3 digitálního standardu s rozměry 17,3 × 13 mm a rozlišením 16,05 milionu efektivních pixelů a obvod s inovovaným procesorem Venus Engine. Nejvyšší rozlišení snímku je 4608 × 3456 px a základní poměr stran obrazu 4:3 lze změnit na 3:2, 16:9 a 1:1.

 

Kromě snímků ve formátu JPEG (s jemnou a normální kompresí) lze ukládat i surové nekomprimované obrazové soubory RAW a při použití 3D objektivu mikro 4/3 systému také soubory MPO (opět s jemnou a normální kompresí). U videa má uživatel na výběr formáty MPEG-4 a AVCHD, nejvyšší rozlišení záznamu je 1920 × 1080 px při snímkové frekvenci 60, 50, 30 nebo 25 obr./s a možné je i nastavení 1280 × 720 px á 60, 50, 30 nebo 25 obr./s a 640 × 480 px á 30 a 25 obr./s. Mikrofon je stereo, reproduktor mono. Soubory lze ukládat na paměťové karty SD, SDHC i SDXC.

 

Panasonic Lumix G6 zepředu

 

Systém automatického zaostřování pracuje metodou detekce kontrastu a nabízí široký výběr režimů a funkcí pro různé situace a tvůrčí záměry, tedy ostření vícebodové i bodové s výběrem oblastí (celkem je k dispozici 23 bodů AF), ve spojení s dotykovým displejem velice pohotový výběr místa či objektu, na které má být zaostřeno, k dispozici je funkce pro sledování objektu v pohybu Tracking AF, ostření po jednotlivých snímcích i souvislé, detekce tváří v záběru a ostření v režimu živého náhledu. Autofokus je funkční i za slabého osvětlení (“Low Light AF”), přičemž k dispozici je i pomocné osvětlení AF, využívá systém “Accurate AF’” a nabízí vysokorychlostní ostření (“High Speed AF”). Uživatel také samozřejmě může ostřit ručně, záleží ovšem i na použitém objektivu.

 

Exponometrický systém přístroje nabízí tři základní režimy měření, vícesegmentový, vyvážený na střed a bodový. Expozici lze kompenzovat v rozsahu ±5 EV, k dispozici je funkce automatické expoziční řady AE Bracketing. Použít je možno výklopný blesk s efektivním dosahem maximálně 10,5 m, anebo lze použít aktivní sáňky a připojit externí blesk. U citlivosti ISO lze nastavit hodnoty 160, 200, 400, 800, 1600, 3200, 6400 a 12 800 plus v rozšířeném režimu i 25 600. Pro vyvážení bílé barvy je kromě plné automatiky připraveno pět režimů, funkce WB Bracketing a možnost provést vyvážení ručně.

 

Snímat je možno snadno a pohodlně s využitím inteligentní automatiky a výběru scénických programů, mezi nimiž jsou i různé specialitky, nechybí funkce zobrazení s vysokým dynamickým rozsahem, kterou lze uživatelsky nastavit, program pro snadné pořizování širokých (nebo „vysokých“) panoramatických záběrů a také sada tvůrčích digitálních efektových filtrů. Samozřejmě je k dispozici flexibilní programová automatika, programy s prioritou clony a času (1/4000–60 s) a také režim s ručním nastavením všech parametrů expozice. Souvislé snímání má rychlost až 7 obr./s.

 

Panasonic Lumix DMC-G6

 

Digitální hledáček využívá OLED panýlek, který je jasnější než tradiční LCD, ale má i rychlejší odezvu, lépe zobrazuje v jasném slunečním světle a má nižší spotřebu energie. Má rozlišení 1,44 Mpx, 100% zobrazení snímané scény a zvětšení obrazu 1,4×. U hledáčku je senzorem přiložení oka, k dispozici je i dioptrická korekce. Zadní displej typu TFT LCD s třípalcovou úhlopříčkou je dotykový, má 1,036 milionu obrazových bodů, široké zobrazovací úhly a je umístěn na výklopném a otočném panelu. Umožňuje intuitivně dotyky ovládat fotoaparát od základního nastavení až po volbu místa zaostření jediným dotykem a samotnou expozici záběru.

 

Pro „klasické“ připojení k počítači nebo fotografické tiskárně má přístroj rozhraní USB 2.0, pro připojení k HDTV má výstup mini HDMI typu C, pro bezdrátovou komunikaci má zabudovaný Wi-Fi modul. Jako zdroj energie slouží nabíjecí 7,2V Li-ion baterie DMW-BLC12E s kapacitou 1200 mAh, což představuje energii 8,7 W. Na jedno nabití umožňuje pořídit až 340 snímků (podle standardů CIPA; a lze říci, že podle prvního vyzkoušení fotoaparátu po jeho představení tento údaj odpovídá, záleží samozřejmě na více faktorech). Uživatel si také může pořídit adaptér pro napájení z elektrické sítě. Lumix G6 má rozměry 122 × 85 × 71 mm a včetně baterie váží 390 g.

 

Tématické zařazení:

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 » Ostatní  » Aktuality  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: