Panasonic: technologie mikroděličů barev zvyšuje citlivost senzorů - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Aktuality

Panasonic: technologie mikroděličů barev zvyšuje citlivost senzorů

27. února 2013, 09.04 | Společnost Panasonic Corporation vyvinula unikátní technologii Micro Color Splitter – „mikroděličů barev“, které oddělují světlo dopadající na obrazový senzor s využitím vlnových vlastností světla. Mikroděliče barev na mikroskopické úrovni řídí difrakci světla a lze jimi nahradit barevné filtry.

 

Použití v obrazových snímačích umožňuje získat obraz s jasnými barvami i při slabém osvětlení. Panasonic díky nové technologii dosáhl přibližně dvojnásobné barevné citlivosti oproti konvenčním senzorům, které využívají barevné filtry.

 

Obrazové senzory jsou používány v zařízeních, jako jsou chytré telefony, digitální fotoaparáty a videokamery, a také v aplikacích v oblastech zabezpečení, parkování vozidel, v kancelářích i ve zdravotnictví – všude, kde je zapotřebí digitální zpracování obrazu. Konvenční obrazové senzory využívají Bayerovu masku, v níž je nad každým senzorem umístěn filtr propouštějící červené, zelené nebo modré světlo. Tyto filtry blokují 50 – 70 % světla ještě před tím, než dopadne na senzor.

 

Rozlišení obrazových senzorů v mobilních i jiných zařízeních se zvyšuje díky zmenšování obrazových bodů, ale narůstá také poptávka po kamerách a fotoaparátech s vyšší citlivostí. Novou technologii společnosti Panasonic lze aplikovat na současné i budoucí senzory a umožňuje těmto senzorům zachycovat obraz v jedinečně živých barvách.

 

Panasonic: technologie mikroděličů barev zvyšuje citlivost senzorů - schéma

 

Princip a vlastnosti technologie dělení barev ve srovnání s konvenční metodou – schématické znázornění.

 

Nově vyvinutá technologie se vyznačuje následujícími vlastnostmi:

1. S využitím ohybu barev, které dokáže oproti barevným filtrům využít světlo efektivněji, lze pořídit snímky s jasnými barvami při poloviční úrovni osvětlení, než jakou potřebují konvenční senzory.

2. Mikro-děliče barev mohou jednoduše nahradit barevné filtry v konvenčních obrazových senzorech a nejsou závislé na typu obrazového snímače (CCD nebo CMOS), na němž jsou použity.

3. Mikro-děliče barev lze vyrábět z anorganických materiálů existujícími procesy výroby polovodičů.

 

technologie mikroděličů barev - ukázka zlepšení obrazu

 

Nahoře použití standardního způsobu filtrace, dole s využitím nové technologie Panasonic.

 

Tento vývoj je založen na následující nové technologii.

1. Unikátní metoda analýzy a designu založená na vlnové optice, která umožňuje rychlé a přesné výpočty vlnových optických jevů.

2. Technologie optimalizace zařízení pro vytváření mikro-děličů barev, které řídí fázi světla procházejícího skrze průsvitnou a vysoce refraktivní deskovou strukturu a v mikroskopickém měřítku odděluje barvy pomocí difrakce.

3. Technologie designu a jedinečné algoritmy, které umožňují vysoce citlivou a přesnou reprodukci barev pomocí kombinace světla, které dopadá na detektor po rozdělení v mikro‑děliči barev, a zpracování detekovaných signálů.

 

Společnost Panasonic získala za tento vývoj 21 japonských a 16 zahraničních patentů, včetně přihlášených. Tento vývoj je obecně popsán v předběžném online vydání časopisu Nature Photonics, které vyšlo 3. února 2013. Podrobnosti o této technologii najdete v původní tiskové zprávě v angličtině.

 

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Aktuality  

 » Vybíráme  » Technologie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: