Radim Labuda: Aspekty Velkého muže - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Aktuality

Radim Labuda: Aspekty Velkého muže

6. září 2013, 08.09 | Centrum současného umění DOX od 6. 9. do 17. 10. 2013 představuje tvorbu slovenského umělce Radima Labudy, který dlouhodobě pracuje s videem a nově také s textem. Výstava Aspekty Velkého muže je vyústěním autorova dvouletého projektu, jehož jádrem je mýtus o Velkém muži, archetypu dnešního člověka.

 

Hlavním výrazovým prostředkem Radima Labudy, držitele Ceny Jindřicha Chalupeckého z roku 2008, jsou od počátku nová média, konkrétně video. Autor zůstává věrný pohyblivému obrazu i ve výstavě Aspekty Velkého muže, v níž autor v jednotlivých videích a video instalacích postupně rozvíjí příběh Velkého muže, jedné ze dvou antagonistických postav příběhového cyklu.

 

Velký muž je jedincem vysokého společenského postavení, muž racionální a chladný, se značnými manipulátorskými sklony. Pro autora je Velký muž, neboli Mr. Greatman, zároveň odrazem současného člověka, který je “produktem” moderního společenství: „Myslím si, že vytáhnout na světlo a znovu si pořádně prohlídnout postavu pana Greatmana v jeho nových inkarnacích nás všechny může poučit. Myslím, že to, co reprezentuje, ten racionální typ, co si trošku ujel, to je vlastně nebezpečí celého světa.“ 

 

Mr. Greatman, 2013, obrázky z videa/video slides; fashion design: Pavel Ivančic; foto: Elis Unique; © Radim Labuda

 

Mr. Greatman, 2013, obrázky z videa/video slides; fashion design: Pavel Ivančic; foto: Elis Unique; © Radim Labuda

 

Výstava, jež by měla být vnímána jako celek o několika dějstvích, a nikoli jako série izolovaných exponátů, je „asambláží“ vybraných příběhů, které vznikly v průběhu posledních dvou let. Novou součástí procesu Labudovy tvorby se nově stává text, který neslouží jako návod ke čtení a není ani scénářem – je dalším komplementárním prostředkem k postupnému rozvíjení a komunikaci mytologie moderního člověka.

 

Podle slov kurátorky Markéty Staré je výstava Radima Labudy zhmotněním mytologie současného člověka i jeho psychologickou analýzou. Jisté aspekty osobnosti Velkého muže v sobě totiž nosí každý z nás. Výstava bude pro veřejnost otevřena v Centru současného umění DOX od 6. 9. do 17. 10. 2013. Komentovaná prohlídka výstavy s kurátorkou Markétou Starou je naplánována na 15. 9. od 14 hodin a 6. 10. se od 17 hodin uskuteční Čaj o páté – kreativní workshop s umělcem Radimem Labudou.

 

Více o výstavě najdete na webové stránce DOX.cz. Centrum současného umění DOX/DOX Centre for Contemporary Art, Poupětova 1, Praha 7. Otevírací doba: po 10–18, út zavřeno, st a pá 11–19, čt 11–21, so a ne 10–18 hodin.  

 

 

 

 

 

 

Tématické zařazení:

 » Novinky  » Výstavy  

 » Ostatní  » Aktuality  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: