Sony NEX-5T s Wi-Fi - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Aktuality

Sony NEX-5T s Wi-Fi

29. srpna 2013, 09.03 | Nový model řady „5“ systémových kompaktů Alfa NEX má zabudovanou jednotku Wi-Fi a nabízí funkci NFC pro snadnější bezdrátové připojení a dálkové ovládání pomocí smartphonu nebo tabletu. Umožňuje také využívat další funkce díky rozšiřující se nabídce aplikací PlayMemories. Má senzor Exmor APS HD CMOS a hybridní autofokus a umožňuje pořizovat Full HD video.

 

Použitý obrazový snímač Exmor APS HD CMOS formátu APS-C s rozměry 23,5 × 15,6 mm má rozlišení 16,1 milionu efektivních pixelů, elektronický obvod je vybaven procesorem BIONZ. Nejvyšší rozlišení snímků je 4912 × 3264 px a základní poměr stran obrazu 3:2 je možno změnit na širokoúhlý 16:9. Fotografie lze ukládat v grafickém formátu JPEG (s jemnou a standardní kompresí) a jako obrazové soubory RAW formátu Sony ARW 2.3.

 

Video formátu AVCHD s kodekem H.264 nebo MP4 (MPEG-4 AVC/H.264) má maximum 1920 × 1080 px (50p, PS/50i, FX), audio je formátu Dolby Digital (AC-3; 2 kanály), resp. MPEG-4 AAC-LC 2ch. Mikrofon je stereofonní, reproduktor monofonní. Data lze ukládat na paměťové karty Memory Stick PRO Duo/Memory Stick PRO-HG Duo/Memory Stick XC-HG Duo a SD, SDHC i SDXC.

 

Pro připojení výměnných objektivů slouží přípojný systém s bajonetem Sony E. Pro přepočet ohniskové vzdálenosti na formát šíře 35 mm je třeba uplatnit koeficient 1,5×.

 

Sony NEX-5T s Wi-Fi

 

Hybridní systém automatického zaostřování je rychlý a univerzálně použitelný. Kombinuje obě základní metody – fázovou detekci využívá pro sledování rychle se pohybujících objektů a detekci kontrastu pro velmi přesné zaostření. AF s fázovou detekcí má 99 zaostřovacích polí a AF s detekcí kontrastu 25 bodů. Kromě vícebodového lze použít bodové ostření na střed a s výběrem bodu AF, režim ostření po jednotlivých snímcích i souvisle, režim sledování vybraného objektu Tracking AF, k dispozici je funkce detekce tváře v záběru, samozřejmě režim Live View a díky použití dotykového displeje také AF dotykem. Za špatného světla lze využít pomocné světlo autofokusu – LEDku. Možné je také ruční ostření s podporou funkcí nebo zbarvením obrysů (bíle, červeně, nebo žlutě).

 

Režimy měření expozice jsou standardní: vícesegmentový, vyvážený na střed a bodový. Expozici je možno kompenzovat v rozsahu ± 3 EV, k dispozici jsou funkce jako automatické expoziční řady AE Bracketing, DRO a Auto HDR. Citlivost ISO má rozsah od 100 do 25 600. Pro vyvážení bílé barvy je kromě plné automatiky připraveno šest režimů a možné je i vyvážení uživatelské. Zabudovaný blesk fotoaparát nemá, ale stejně jako tomu bylo u předešlých verzí „pětky“, také v případě NEX-5T bude přibalen miniaturní externí blesk. Ten je možno připojit pomocí speciálního portu pro externí příslušenství, jako je externí digitální hledáček nebo právě kompaktní externí blesky. Dodávaný blesk má směrné číslo 7 (m/ISO 100). 

 

Sony NEX-5T - zadní stěna

 

Široký displej typu TFT LCD s délkou úhlopříčky 3 palce (asi 7,5 cm) má rozlišení 921 600 obrazových bodů, je dotykový a umístěný na výklopném panelu. Toto řešení spolu s koncepcí ovládání, v níž nechybí ani tlačítko s možností výběru funkce z několika nabízených, rozšiřuje možnosti uživatele při ovládání a využití přístroje. Samozřejmě nechybí ani zobrazení digitální vodováhy, umělého horizontu.

 

Sony NEX-5T - ukázka flexibility displeje

 

Výklopný panel umožňuje natočit displej nahoru až o přibližně 180 úhlových stupňů, což je výhodné pro pořizování autoportrétů a zábavných dvoj- či trojportrétů fotoaparátem drženým před sebou na délku paže. Směrem dolů je možné 50° naklopení.

 

Režimy expozice: iAuto a Superior Auto (iAuto+), Sweep Panorama, neboli široká panoráma „jedním tahem“, sada scénických programů (Portrét, Krajina, Makro, Sportovní akce, Západ slunce, Noční portrét, Noční výjev, Stmívání z ruky, „Bez rozostření pohybem“), P jako pružná programová automatika, A jako program s prioritou clonového čísla, S jako program s prioritou času expozice (1/4000–30 s) a režim s ručním nastavením všech parametrů expozice. Nechybí funkce jako Autoportrét, Detekce tváří v záběru a Smile Shutter – automatická expozice, jakmile systém indikuje v záběru úsměv na tváři snímané osoby. Samozřejmostí je možnost nastavit základní parametry snímků, ostrost, kontrast a sytost barev, a to vždy v rozsahu ± 3 kroky. Souvislé snímání má rychlost 3 obr./s a v režimu s prioritou rychlosti až 10 obr./s.

 

Sony NEX-5T - klasický 3/4 pohled

 

Na výběr je 11 typů obrazových efektů s 15 variantami: Posterizace (barevná a čb), Pop-barvy, Retro foto, Částečná barva (R, G, B, Y), Monochromaticky s vysokým kontrastem, Fotoaparát-hračka (efekt „dírkové komory“), Soft High-key, Softfokus, HDR malování, Čistý monochromatický tón a Miniatura. A při použití nových objektivů je možno využít funkci jemné obrazové korekce – kompenzace periferního stínování (vinětace), chromatické aberace (barevné odchylky) a distorze obrazu (zkreslení, a to jak soudečkového, tak polštářkového).

 

Sony NEX-5T měří přibližně 111 × 59 × 39 mm. Jako zdroj energie slouží dobíjecí Li-ion baterie NP-FW50, která na jedno plné nabití umožňuje pořídit asi 330 snímků (podle norem CIPA). Pro připojení k počítači a kompatibilní fotografické tiskárně je k dispozici rozhraní USB 2.0, pro připojení k HDTV výstup mini HDMI typu C a pro bezdrátovou komunikaci je vybaven jednotkou Wi-Fi s funkcí NFC – Near Field Communication, která slouží k bezdrátové komunikaci na krátkou vzdálenost.

 

Uživatel může využít i stále se rozšiřující nabídku aplikací PlayMemories, která mimo jiné obsahuje volné i placené obrazové efekty a různé nástroje. Aktualizováno je inteligentní dálkové ovládání, přidáno je ovládání autofokusu přímo z dotykového displeje smartphonu nebo tabletu bezdrátově spojeného s fotoaparátem pomocí nejnovější verze PlayMemories Mobile, více možností mají úpravy expozice, clony, rychlosti závěrky, citlivosti ISO a vyvážení bílé barvy a pro funkci MF Assist je možno využít velký displej mobilního telefonu nebo tabletu. Aktualizován je také přímý upload verze 2.0, který zjednodušuje přenos fotografií do sociálních sítí a instalace Add-on Flickr umožňuje velmi rychlé přímé nahrávání obrázků na Flickr.

 

Sony NEX-5T - 3 barvy: černá, bílá a stříbřitá

 

Dokoupit je možno kromě různých výměnných objektivů, snímacích filtrů a externích blesků také třeba pouzdra různého provedení. Nový kompaktní fotoaparát s výměnnými objektivy Sony NEX-5T bude v Evropě v prodeji od září 2013. Vyráběn je ve třech barevných verzích, černé, bílé a stříbřité. Představeny byly také nové výměnné objektivy Sony E, které představíme samostatně. Doporučené prodejní ceny obou nových fotoaparátů Sony, tedy tohoto a A3000, uvedeme, jakmile nám budou oznámeny.

 

 

 

 

 

Tématické zařazení:

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

 » Ostatní  » Aktuality  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: