Výstava k 90. výročí založení Českých aerolinií - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Aktuality

Výstava k 90. výročí založení Českých aerolinií

31. října 2013, 23.02 | Výstava v odletové hale Terminálu 2 pražského ruzyňského letiště, které nyní nese jméno Václava Havla, mapuje především díky více než dvěma stovkám archivních i soudobých fotografií ČSA – České aerolinie od jejich začátku až po současné fungování v rámci skupiny Český aeroholding a v úzké spolupráci s významným podílníkem – jihokorejské letecké společnosti Korean Air.

 

České aerolinie patří mezi nejstarší civilní letecké společnosti v Evropě. Svou činnost zahájily v říjnu 1923. Za devadesát let své existence přepravily více než 115 milionů cestujících a přes 918 tisíc tun zboží a pošty. Startovaly a přistávaly ve 145 destinacích v 76 zemích světa. Výstava, kterou můžete zhlédnout v prostorách odletové haly Terminálu 2 na mezinárodním Letišti Václava Havla Praha, připomíná 90 let existence Československých, respektive Českých aerolinií. Autorem expozice je fotograf Herbert Slavík.

 

Philippe Moreels, prezident a předseda představenstva Českých aerolinií, výstavu komentoval slovy: „České aerolinie patří mezi nejvýznamnější české společnosti s dlouholetou tradicí. Touto výstavou chceme připomenout historii společnosti a seznámit s ní veřejnost, ale zároveň také vyjádřit dík generacím zaměstnanců, které spojily svůj život s nejstarším domácím leteckým dopravcem, a pro které se práce pod značkou České aerolinie stala životním posláním.“ 

 

Saunders & Roe SARO A-19/SR-19 Cloud

 

Saunders & Roe SARO A-19 Cloud ČSA OK-BAK. Tento dvoumotorový obojživelný letoun ČSA použily v roce 1936 na "prázdninové" lince z Prahy do Sušaku, Splitu a Dubrovniku. Archiv ČSA.

 

Expozice je rozdělena do tří chronologicky řazených bloků. První je časově ohraničen založením společnosti 6. října 1923 a ukončen rokem 1939, kdy převzala leteckou flotilu německá Lufthansa. Druhá část prezentuje historii aerolinek od roku 1945 až po události roku 1989, po kterých následovaly zásadní změny politického a hospodářského systému, což se odrazilo i ve fungování Českých aerolinií a jejich domovského letiště Praha-Ruzyně (LKPR). Poslední blok představuje České aerolinie od jejich začlenění do globální aliance Sky Team až po současné fungování v rámci skupiny Český aeroholding a prodej 44% podílu společnosti významnému asijskému dopravci Korean Air.

 

odstavené stroje Boeing 737, foto Jan Pěnkava

 

Odstavené stroje Boeing 737 v různých barevných schématech ČSA, dvou historických, v současném a speciálním se znakem aliance Sky Team. Foto: Jan Pěnkava.

 

Výstavu doplňují i další exponáty, kupříkladu desítka historických i soudobých uniforem pilotů a leteckého personálu, maketa třímotorového dopravního letounu z 30. až 40. let 20. století Savoia Marchetti S-73, jehož šest strojů létalo ve službách Československých aerolinií v letech 1937 až 1939, zajímavý filmový materiál a také letecká flotila Českých aerolinií zachycená na dvou desítkách velkoformátových fotografií ve formě velkoplošných závěsných bannerů.

 

Více na webu Českých aerolinií.

 

 

Tématické zařazení:

 » Novinky  » Výstavy  

 » Ostatní  » Aktuality  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: