Zoner Photo Studio 16 - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Aktuality

Zoner Photo Studio 16

17. září 2013, 12.08 | Zoner Software symbolicky v pondělí 16. září představil 16. verzi svého oblíbeného programu pro správu a editaci digitálních fotografií – Zoner Photo Studio. Součástí prezentace bylo i krátké ohlédnutí za ZPS 15, novinky ve službě Zonerama, uvedena byla verze Zoner Photo Studia pro operační systém Android spolu s mobilním cloudovým řešením a závěrečný pohled do blízké budoucnosti.

Zoner Software tentokrát tiskovou konferenci uspořádal ve svém brněnském sídle, které rozšířil a přebudoval. Jako první krátce a s nadhledem hovořil majitel ZONER software, a.s., ing. Milan Behro, a to i díky tomu, že Zoner dnes, tedy 17. září 2013, slaví 20. výročí od svého založení a program Zoner Photo Studio 10 let od svého „přerodu“ z původní platformy Zoner Media Explorer. Připomněl základní milníky firmy: 1996 – vznik prvního specializovaného webhosteru v České republice s názvem Czechia, 2000 – vznik platformy elektronických obchodů Zoner InShop, 2003 – Zoner Photo Studio jakožto nejrozšířenější program na digitální fotografie a 2005 – založení vydavatelství s největším počtem titulů o fotografování Zoner Press.

 

Zoner Photo Studio 16 - I

 

Milan Behro uvedl, že při precizování koncepce Photo Studia v roce 2003 Zoner vytvořil jednoduchou, avšak komplexní a efektivní strukturu, která přispěla k úspěšnosti projektu a v zásadě platí dodnes. Jen ji bylo třeba aktualizovat a rozšířit podle vývoje technologií, trhu a převládajících trendů. To znamená, že Zoner musel přijít s mobilním řešením pro notebooky, tablety a smartphony. Zaměřil se na produkty s operačními systémy Android a samotnou zjednodušenou verzi programu Photo Studia nově doplnil také o cloudové řešení. A stejně jako na předchozích tiskových konferencích, i na této zaznělo, že Zoner se nyní intenzivně zaměřuje na to, aby slavil úspěchy také v zahraničí.

 

Následovalo krátké ohlédnutí za Photo Studiem verze 15. Celkový počet instalací atakoval hranici dvou milionů – zastavil se na čísle 1 950 000. Připomeňme, že u verze 14 to bylo 1 500 000. Počet celkově prodaných licencí je 100 000 a počet unikátních spuštění verze 15 denně pak 170 000. A je zřejmé, že obdobně úspěšná, ne-li úspěšnější, bude i nejnovější verze 16.

 

U Zoner Photo Studia 16 se jeho tvůrci zaměřili hlavně na to, aby se program ještě lépe používal, tedy na uživatelský komfort a možnosti, ale také na opětovné zvýšení rychlosti. Přepracované uživatelské prostředí, které si samozřejmě každý může individuálně upravit, přizpůsobit svým preferencím, opět obsahuje „záložky“ pro rychlý přechod mezi základními částmi programu, tedy importem a správou snímků plus editorem a konvertorem obrazových souborů RAW, který je možno formou bezplatného „zásuvného modulu“ rozšířit o Adobe DNG Converter.

 

Uživatelské prostředí zaujme panelem s náhledy ve spodní části, který je řešen jako posuvný „filmstrip“, filmový pás. Tento „průzkumník“ také přináší sjednocení snímků, tedy bez duplikátů a různých variant téhož záběru, které lze samozřejmě vyhledat v následujícím kroku. Koncepce vychází z nejobvyklejšího postupu uživatelů, kteří po příchodu s nově pořízenými snímky potřebují fotografie uložit a rychle zkontrolovat. V pravé části tedy použijí nástroj k jejich popisu, připravená klíčová slova, hodnocení, přidání značek a v sekci Exif metadat se zeměpisnými údaji z GPS modulu přibyla také mapa s vyznačením míst pořízení snímků.

 

Zoner Photo Studio 16 - II

 

Samozřejmě je možno snadno a rychle on-line upravovat snímky umístěné na Zoneramě. Webová galerie Zonerama je s programem Photo Studio propojitelná od verze 14 a zájem o Zoneramu postupně roste. V současné době eviduje 35 tisíc uživatelů. Novinkou je ovšem zrušení „jakýchkoli omezení“ podle základní teze, že „rozlišení fotek bude na Zoneramě vždy odpovídat nejvyšším standardům, nikoli jiné on-line galerii“. Padá tudíž omezení rozlišení 2560 × 1600 px, nyní je rozlišení snímků neomezené, tedy – fakticky omezené pouze zdrojem získání snímku, technologií a způsobem přenosu dat do webové galerie a uvážlivostí či rozumem uživatele.

 

Zoner Photo Studio v mobilní verzi pro operační systémy Android, které je na trhu od letošního jara a původně bylo pevně spojeno s on-line galerií Zonerama je nyní samostatný, byť zjednodušený správce a editor digitálních fotografií. Zoner dosud eviduje 25 000 instalací a 10 000 uživatelů. Velkou pozornost vzbudila také informace, že Zoner připravuje cloudová řešení i pro standardní verze Zoner Photo Studia. Podrobnné informace vám přirozeně poskytneme. 

 

Zoner Photo Studio 16 - III

 

Zoner Photo Studio 16 – novinky a vylepšení přehledně:

 

Dotykové ovládání: Program umožňuje snadno manipulovat se snímky pouhým dotykem na displeji počítače a notebooku. Mezi snímky lze efektně přecházet známým pohybem prstu po obrazovce zprava doleva a podobně jako na chytrém mobilním telefonu lze fota i „zoomovat“.

 

Zdokonalené ovládání Editoru: Všechny funkce jsou v pravé části plochy, odpadají zbytečná přejíždění myší přes celou obrazovku. V novém Editoru jsou přeskupeny a revidovány všechny funkce k Panelu rychlých úprav napravo. Vyskakovací okna k zadání parametrů funkce nahradilo nastavení v panelu napravo pomocí intuitivních posuvníků a tlačítek.

 

Intuitivní práce s mapou, snadné přiřazování GPS souřadnic a vkládání snímků do mapy. Jakýkoli snímek stačí přetáhnout myší na příslušné místo na mapě, kde je zapíchnut virtuální špendlík a ke snímku se automaticky doplní zeměpisné souřadnice. A všechny informace se samozřejmě zrcadlí i na Zoneramě.

 

Zoner Photo Studio 16 - IV

 

Inteligentní úprava kompozice: Content aware resize – zmenšování a zvětšování obrázku bez změny jeho zásadních motivů. Funkce poslouží, chce-li uživatel upravit kompozici nebo rozměry snímku, ale nechce přijít o žádný zásadní motiv. Umožňuje třeba snadno zvýraznit opuštěný objekt v krajině, přiblížit k sobě dvě postavy na pláži nebo akcentovat osamělý strom jinak utopený v okolní krajině.

 

Přímé automatické sdílení na Facebook přes novou Zoneramu. Přímé propojení obou služeb ušetří spoustu energie a času. A pokud používáte pro online sdílení snímků Zoneramu i Facebook, pak se všechny vaše snímky umístěné na Zoneramu zrcadlí rovnou na Facebook.

 

Inovován byl také import snímků. Uživatel může snímky přesunout ze zařízení/karty s využitím vylepšené detekce již stažených fotek a nové režimy má i Správce: Průzkumník, Náhled, Mapa, Porovnání:

Náhled – prohlížení fotek, rychlé prohlížení detailů 1:1 a plynulá změna měřítka.

Porovnání obrázků – porovnání až čtyřech fotek, možnost synchronizovaně srovnávat detaily.

Navigátor – místo záložek sbalovací sekce pod sebou pro rychlejší přístup k jednotlivým položkám.

 

Možnost seskupení RAW + JPEG usnadní organizaci těchto souborů, stejně tak i zlepšené přetahování klíčových slov na více vybraných souborů, na Náhled, na jednotlivé obrázky v Porovnání, které lze také porovnávat bez synchronizace. A Synchronizace složek zase nabízí nové parametry pro synchronizaci a pro zobrazení výsledků porovnání složek a Synchronizace na pozadí umožňuje definovat synchronizační úlohy a naplánovat jejich běh na pozadí, i když je ZPS vypnuto.

 

Nové verzi programu se budeme věnovat podrobně, a to i formou seriálu a samozřejmě budou také aktualizovány kurzy IDIF. A jaké jsou ceny Zoner Photo Studia 16? Stejné, jako u verze předešlé: Upgrade edice PRO = 799 Kč, pro uživatele verze 14 a starší = 1299 Kč, nová licence PRO = 1499 Kč, maloobchodní distribuce (BOX) = 1790 Kč a studentská edice (ESD) = 799 Kč. A rozšíření pro celou domácnost lze pořídit za 499 Kč. 

 

 

Tématické zařazení:

 » Novinky  » Novinky - software  

 » Ostatní  » Aktuality  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: