Většina respondentů ankety nepotřebuje fotoaparát s Wi-Fi a GPS - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Ankety

Většina respondentů ankety nepotřebuje fotoaparát s Wi-Fi a GPS

18. ledna 2013, 10.50 | Samozřejmě se nabízí otázka, do jaké míry složení respondentů ankety odráží názory všech našich čtenářů, nicméně většina z těch, kteří v anketě hlasovali, fotoaparát vybavený jednotkami Wi-Fi a GPS nepotřebuje. Na druhou stranu sečteme-li hlasy těch, kteří takto vybavený fotoaparát chtějí, s těmi, kteří preferují přístroj buď s Wi-Fi, nebo GPS, anebo chtějí obě jednotky a ještě funkci telefonu, je poměr takřka vyrovnaný.

 

Ano, výsledek je vlastně 51 % NE vs. 49 % ANO. Otázka byla jednoduchá: Má mít můj fotoaparát moduly Wi-Fi a GPS? Navržené odpovědi byly také jednoduché a respondenti ankety se vyjádřili takto: 51 % odpovědělo NE, tedy fotoaparát s integrovanými moduly Wi-Fi a GPS nepotřebují, 21 % odpovědělo ANO, tedy chtějí mít fotoaparát vybavený moduly Wi-Fi a GPS, 12 % respondentů si přeje fotoaparát s GPS jednotkou, 8 % preferuje fotoaparát se zabudovaným Wi-Fi modulem a stejný 8% podíl odpovědí vyjádřil přání ano, měl by mít moduly Wi-Fi i GPS a k tomu ještě funkci telefonu. 

 

graf ankety na téma potřeby fotoaparátu s Wi-Fi a GPS

 

Nechceme náš průzkum přeceňovat ani zjednodušovat. Je zřejmé, že to, co ukázal, v zásadě odpovídá našim zkušenostem a současnému vývoji v tomto směru u nás. Předpokládali jsme, že poměr hlasů bude tak „50 na 50“, možná jsme se přeci jen domnívali, že o několik procentních bodů bude poměr opačný, než který nakonec vyšel, neboť vývoj právě tímto směrem dnes výrazněji podporuje hned několik výrobců digitálních fotoaparátů a dalších přístrojů a zařízení. Faktem je, že i když Wi-Fi a GPS mnozí z nás využívají ve spojení se svými fotoaparáty už několik let, jedním z výrazných témat se tyto oblasti navázané na digitální zobrazování staly až s příznivým vývojem nabídky vhodných tabletů a chytrých mobilů a také s dostupností vhodných bezdrátových sítí.

 

Canon EOS 6D s jednotkami Wi-Fi a GPS

 

Bezdrátové přenosy dat byly dříve více využívány ve studiovém prostředí a fotoreportéry a sportovními fotografy. Hlavně ve studiu urychlují a zjednodušují workflow a odstraňují kabely, když pomocí bezdrátového připojení fotoaparátu a osobního počítače slouží jak pro přenosy snímků do počítače, tak pro dálkové ovládání fotoaparátu z počítače. Třeba v případě zrcadlovek Canon EOS, jejichž nabídku nejnověji rozšířil model 6D se zabudovanými jednotkami Wi-Fi a GPS, jednotka WFT – Wireless File Transmitters umožňuje pracovat těmito třemi způsoby: režim EOS Utility, přenos FTP nebo WFT server. Pro zrcadlovky a vybrané špičkové kompaktní fotoaparáty s aktivními sáňkami pro externí příslušenství jsou k dispozici také externí GPS jednotky. 

 

Jedněmi z prvních kompatních fotoaparátů s integrovaným modulem GPS byly v roce 2010 Sony Cyber-shot DSC-HX5V, Panasonic Lumix DMC-TZ10 a Samsung WB650, tedy cestovní kompakty s „ultrazoomy“. Kromě standardních recenzí jsem jim v červenci 2010 věnoval článek „GPS v ¸kapesních ultrazoomech´“ zaměřený na možnosti využití GPS funkcí jako jednoho z prvků, který vhodně rozšířil jejich poměrně všestranné použití laděné speciálně na cesty. Loňské veletrhy IFA v Berlíně a Photokina v Kolíně nad Rýnem vynesly bezdrátovou komunikaci a spolu s ní i využití GPS mezi nejčastěji komunikovaná témata, která se těší velké podpoře řady výrobců digitálních fotoaparátů.

 

Samsung NX1000 v sadě s tabletem

 

Nepřehlédnutelná je v této oblasti především aktivita značky Samsung, která vyrábí jak digitální kompakty, tak i tablety a především chytré mobilní telefony, zaměřila se na jejich vhodná propojení a nabídla mimo jiné fotoaparát GALAXY, hybridní přístroj, který kombinuje kompaktní fotoaparát s 21× optickým zoomem a vybrané prvky smartphonu GALAXY SIII pro usnadnění a zrychlení bezdrátové komunikace, přičemž využívá operační systém Android 4.1 Jelly Bean, čtyřjádrový procesor s frekvencí 1,4 GHz a nabízí připojení s využitím technologií 3G, 4G i Wi-Fi, a systémový kompakt NX1000 s výměnnými objektivy a integrovanou Wi-Fi jednotkou. Bezdrátové Wi-Fi připojení usnadňuje a urychluje přenos fotografií a videoklipů, které lze obratem sdílet na sociálních sítích, odeslat e-mailem nebo do cloudového úložiště a pomocí Wi-Fi lze NX1000 také ovládat z tabletu, který Samsung nabízí spolu s fotoaparátem v cenově výhodné sadě a který také fotoaparátu zpřístupňuje funkci GPS.

 

Děkujeme všem, kdo jste v naší anketě hlasovali, a těšíme se na vaše vyjádření v aktuální anketě, kterou jsme zaměřili na „tisk fotografií v pohodlí svého domova“. Zjednodušení nebere ohled na řadu variant, zejména pak na to, že třeba velkoplošné tisky svěřujeme komerčním provozovnám a doma si tisknneme fotografie do formátu A3/A3+, nebo (nejspíš častěji) A4, přičemž samozřejmě pro svá rodinná fotoalba můžeme preferovat i formát „americké pohlednice“, tedy 10 × 15 cm, případně formát 13 × 18 cm, který je upřednostňován pro vybrané příležitosti, typicky svatby. S tímto „úskalím“ naší ankety si ale bezpochyby hravě poradíte, stejně jako s dalšími, která vyplývají ze zvolené jednoduché koncepce a nutnosti oddělit určité téma od mnoha souvislostí a vazeb.

 

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » Ankety  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: