CES 2005: CMOS vs. CCD snímače - změny na obzoru - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



CES

CES 2005: CMOS vs. CCD snímače - změny na obzoru

CCD DF

14. ledna 2005, 00.00 | Technologie CMOS a CCD vedle sebe existují již desítky let a neustále spolu spoupeří o místo na slunci. Jak se zdá, skóre tohoto nekončícího souboje se začíná pomalu převažovat. Kde můžeme hledat příčiny?

Přestože čím dál tím více uživatelů digitálních fotoaparátů se přestává zajímat o fungování jejich miláčků a o to, jakým typem snímače jsou vybaveny, z pohledu fotografického průmyslu nás možná v nejbližších dvou až třech letech čeká velmi zásadní změna. Zatím co ještě před dvěma lety nikdo příliš nepochyboval o převaze CCD snímačů, které se montovaly do až 90% zařízení vybavených snímačem, dnes je pozice CCD výrazně nejistější. Ne, že by šlo o technologii v útlumu, se kterou se v blízké době rozloučíme, ale CMOS nemilosrdně ukrajuje z tržního podílu procento za procentem.

Proč CMOS nahrazuje CCD?
Paradoxně CMOS snímače nezaznamenaly žádnou radikální technologickou obměnu, která by je posunula do popředí. Pouze si výrobci začali více cenit jejich dlouho známých výhod a lépe si dnes dokáží poradit s jejich nevýhodami. Proto také CCD zatím příliš neztrácí ve své tradičně nejsilnější oblasti amatérských digitálních fotoaparátech, ale CMOS začíná kralovat v nových oblastech jako jsou mobilní telefony či DSLR.

Jednou ze základních výhod CMOS snímačů je nižší spotřeba energie, za kterou jednak stojí odlišná konstrukce a jednak schopnost pracovat s pouze jednou napěťovou úrovní, zatím co CCD snímače potřebují pro čtení (posun) získaného náboje napěťové úrovně dvě. Nižší spotřeba energie je výhodou ve všech typech zařízení, ale zejména v mobilních telefonech, bojujících o každičký miliampér, hraje dramatickou roli.

S nižší spotřebou energie souvisí i nižší produkce zbytkového tepla, která se stala klíčovým problémem velkých CCD snímačů. U obou technologií platí, že čím více se snímač zahřeje, tím více pak produkuje šumu, který snižuje kvalitu výsledného záznamu.

Navíc výrobně jednodušší CMOS snímače se jednodušeji vyrábějí jak ve větších rozměrech (blízkých kinofilmu), tak i naopak extrémně malých. Při jejich produkci jsou menší problémy s chybovostí a spotřebou drahého křemíku. Proto se CMOS snímače stávají i ekonomicky atraktivními, přestože jsou nutné obrovské investice do výrobních zařízení jejichž kapacita je zatím zcela nedostačující.

Poslední výhodou CMOS snímačů, která až v poslední době začíná hrát svou roli, je rychlost s jakou se dá přenést zaznamenaný náboj ze snímače na A/D převodník a připravit snímač na další expozici. Dokud byly fotoaparáty pomalé a rozlišení snímačů malé, nehrál tento faktor prakticky žádnou roli, ale dnes se bavíme o přenosu až desítek miliónů hodnot přes jedinou sériovou výstupní bránu a přitom požadujeme obnovení připravenosti snímače v řádu desetin sekund. Zde CMOS těží ze své schopnosti okamžitě a prakticky současně odvést zaznamenaný náboj ze všech buněk najednou a nezdržovat se posunem náboje a jeho postupným odčítáním.

CMOS pravděpodobně ovládne DSLR trh velmi brzy
Většina výrobců digitálních zrcadlovek (DSLR) buď již zcela přešla na CMOS snímače v této kategroii nebo s nimi minimálně experimentuje. Jejich hlavními výhodami je rychlost, nízká spotřeba energie, nízké zahřívání a snazší výroba. Nevýhody v podobě potřeby eliminovat vyšší hladinu šumu či vyrovnávat se s relativně malou efektivní plochou buněk nejsou v této kategorii problémem. Proto se dá předpokládat, že zde CMOS CCD snímače buď zcela vytlačí během 2-3 let nebo minimálně získá dominantní postavení v tomto segmentu.

Mobilní telefony mění trh se snímači
Zatím co před dvěma lety byly nasazení snímačů v digitálních fotoaparátech, videokamerách a v průmyslovém prostředí hlavními odbytišti snímačů obrazu, dnes je vše jinak. Produkce mobilních telefonů neustále zcela neuvěřitelně roste a podle analytiků během dvou let bude fotografování zcela standardní funkcí všech mobilních telefonů. Bavíme se o tak významném trhu, že dokázal donutit Sony, nejvýznamnějšího výrobce CCD snímačů, investovat stovky miliónů dolarů do zcela nové výrobní jednotky určené právě pro produkci CMOS snímačů pro mobilní telefony.

A proč je CMOS tak zajímavý pro trh mobilních telefonů? CMOS se dobře miniaturizuje a snadno vyrábí v obrovských sériích. U mobilního telefonu nikdo neočekává špičkovou kvalitu záznamu stejnou jakou mají digitální fotoaparáty, takže nevýhody CMOSů zde prakticky nehrají roli. A zejména je zde nízká spotřeba energie, která je pro použití v mobilních telefonech klíčová.

Závěr
Rozhodně netvrdíme, že by CCD snímačům zvonil umíráček. Podle odhadů IDC dále poroste jejich rozlišení, bude se vylepšovat vnitřní architektura a v nejbližších minimálně dvou letech je jejich pozice na trhu digitálních fotoaparátů (kompaktních a EVF) prakticky neotřesitelná. Na druhou stranu jsou zde nové trhy, které přivedou nové investice do CMOS technologie a její budoucnost je tak mnohem atraktivnější, než se zdála před dvěma lety.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » CES  

 » Vybíráme  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Vybíráme  » Technologie  

 » Novinky  

 » Novinky  » Trendy  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

šum

Autor: george Muž

Založeno: 14.01.2005, 07:20
Odpovědí: 0

Zajímalo by mě jak je to opravdu s tím šumem protože pokaždé čtu něco jiného...

Odpovědět na příspěvek

Múza digitálnej fotografie

Autor: peter Muž

Založeno: 14.01.2005, 21:58
Odpovědí: 0

sa asi volá Ampéra, viď (citujem): "...zejména v mobilních telefonech, bojujících o každičkou miliampéru..."
Rád si prečítam každý článok autora a doteraz som nemal výhrady voči jeho štýlu, ale toto som nemohol prehltnúť :-[

Odpovědět na příspěvek

Pěkné, ale....

Autor: Zdeněk Muž

Založeno: 15.01.2005, 18:17
Odpovědí: 1

Mohl by autor vyjmenovat tu většinu, co přešla na cmos ? Pokud vím tak cmos je hlavním koněm Canonu u DSLR a většina ostatních kompaktů i dig. zrcadlovek je s CCD. A jaký vysoký šum u cmos, takový nízký šum , jaký mají zrcadlovky Canon mu mohou ostatní výrobci jen závidět. (kromě Fuji S2 pro). Pravda je že všichni časem přejdou na cmos, protože jsem měl 3 fotoaparáty s ccd včetně Nikonu D 100 a nyní mám Canon 20D, který dělá tak úžasné fotky, že již žádný foťák s ccd nikdy nechci.

Odpovědět na příspěvek

RE: Pěkné, ale....

Autor: Martin Muž

Založeno: 21.01.2005, 11:22

Sice nejsem autor, ale pochopil jsem to tak, ze vetsina vyrobcu DSLR CMOS zkousi, navic Canon a Nikon uz to i prodavaji. CMOS obecne ma vyssi sum nez CCD, Canonu se to jen nejak podarilo vyresit, snad brzy pribudou dalsi.

Odpovědět na příspěvek

d70 ma CCD >>> jaky je lepsi fotak?

Autor: aa Muž

Založeno: 16.01.2005, 17:05
Odpovědí: 3

kdo rika ze nikon d70 je horsi jako canon 20d to asi nikdy nevyzkousel. CCD chip ma spoustu vyhod > barevnost, atd. CMOS pouze mene sumu. Sum se da odstanit softwarove docela pekne. D70 je bomba > a ma CCD.

Odpovědět na příspěvek

RE: d70 ma CCD >>> jaky je lepsi fotak?

Autor: zdeněk Muž

Založeno: 16.01.2005, 19:36

Podívej se na např. Dpreview nebo Imaging-resource, podívej se na testy a stáhni si pár fotek v plné velikosti a porovnej. Nikon D 70 např: větší šum už při 100ISO, menší dynamický rozsah, silnější soft. doostřování ve fot. a nepřirozené barvy.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: d70 ma CCD >>> jaky je lepsi fotak?

Autor: jano Muž

Založeno: 17.01.2005, 12:22

...hm D70 zacina na 200 ISO a tak ten "vacsi" sum na 100vke by ma celkom zaujimal :) ... osobne si myslim ze pre nas amaterov je to v podstate jedno aky snimac mame v nasej zrkadlovke, pokial ju dokazeme spravne pouzivat tak je to parada s CMOS aj s CCD ...

Odpovědět na příspěvek

RE: d70 ma CCD >>> jaky je lepsi fotak?

Autor: zdeněk Muž

Založeno: 16.01.2005, 19:37

Podívej se na např. Dpreview nebo Imaging-resource, podívej se na testy a stáhni si pár fotek v plné velikosti a porovnej. Nikon D 70 např: větší šum už při 100ISO, menší dynamický rozsah, silnější soft. doostřování ve fot. a nepřirozené barvy.

Odpovědět na příspěvek

par let z5

Autor: xXx Muž

Založeno: 16.01.2005, 19:20
Odpovědí: 0

Je to peknej clanek.

Docela mne dostalo kdyz sem byl nedavno v knihovne a koukal sem do jedny z vubec prvnich knizek o digitalni fotografii.... Bylo tam neco o tom ze CCD se stanou diky sve tech. urovni behem par let tak rozsirene ze plne vytlaci CMOS :)) a ted par let po a vse je jinak ;)

Odpovědět na příspěvek

intenzita svetla

Autor: iggy Muž

Založeno: 13.01.2006, 01:17
Odpovědí: 0

nemate nekdo tuseni jak vysokou intenzitu svetla snimac vydrzi? da se timto zpusobem nejak odpalit?
snimani slunce bez filtru je o.k.?

Odpovědět na příspěvek

bla bla

Autor: Jirka Muž

Založeno: 06.09.2007, 02:02
Odpovědí: 3

Aby Vás rozum neopustil, v článku jsou takové bla bla blbosti. V podstatě se nic čtenář nic moc nedoví. Pane Březina jste sice trendy, ale chybí Vám solidnost v psaní.
Přeji Vám, aby jste se nezbláznil.

Odpovědět na příspěvek

RE: bla bla

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 07.09.2007, 03:13

No vidite a ja mel pocit, ze v roce 2005, kdy jsem tento clanek psal slo o pomerne odvazna tvrzeni, kterym navic vyvoj poslednich dvou let dal za pravdu. Presto dekuji za nazor

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: bla bla

Autor: jOJO1 Muž

Založeno: 30.04.2012, 22:28

Myslím si že z pohľadu autora išlo naozaj o seriózny vizionársky pohľad. Klobúk dole :) Teraz, s odstupom času by ma zaujímal revidovaný názor. CCD snímače pravdepodobne nepovedali posledné slovo.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: bla bla

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 30.04.2012, 22:41

Podobne jako v mnoha dlsich oblastech masova produkce natolik zlevnila CCD, ze technicky vyhodnejsi CMOS se i nadale prosazuje jen ve vyssi tride. Vyrobci dokazali u CCD vyresit radu technickych limitu a obe technologie vedle sebe dal vesele koexistuji. Proti roku 2005 vyznam CMOSu jiste vzrostl, ale ne tak dramaticky, jak jsem ocekaval.

A prognoza v roce 2012? Jsem presvedcen ze uz par let vyrobci investuji vyvojove usili zejmena do nejake nove "treti" technologie a otazka CCD vs CMOS uz je vlastne pase :)

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Myslím si že z pohľadu autora išlo naozaj o seriózny vizionársky pohľad. Klobúk dole :) Teraz, s odstupom času by ma zaujímal revidovaný názor. CCD snímače pravdepodobne nepovedali posledné slovo.


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: