CES 2005: Ricoh Caplio R1V - širokoúhlý elegán - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:CES

CES 2005: Ricoh Caplio R1V - širokoúhlý elegán

7. ledna 2005, 00.00 | Ricoh inovoval svůj stávající model Caplio R1. Hlavní změnou je zvýšení rozlišení na 5 MPix. Hliníkové tělo a objektiv s 4,8x optickým zoomem a možností fotografování ze vzdálenosti 1 cm zůstávají.

Další novinkou, kterou vám z CESu 2005 přinášíme, je nový model společnosti Ricoh s názvem Caplio R1V. Jedná se o vylepšený model Caplio R1, který sklidil nemalé úspěchy. R1V má tenké kovové tělo, ze kterého se vysouvá objektiv s 4,8x optickým přiblížením, což je pro takto drobný fotoaparát velmi dobrá hodnota. Byl také vyměněn snímač za nový, s rozlišením 5 MPix.

Konstrukce a design
Hliníkové tělo má tloušťku pouze 25 mm, šířku 100 mm,výšku 55 mm a hmotnost 150 g bez baterie a paměťové karty. Objektiv se vysouvá z přední strany, na které je ještě okénko optického průhledového hledáčku, senzor automatického zaostřování a interní blesk.
Po stranách nalezneme konektory pro USB kabel a napájení a slot pro paměťovou kartu. Ovládání zoomu na zadní straně je vyřešeno pomocí kolébkového tlačítka. Vedle displeje je řada čtyř tlačítek a křížový ovladač. Režimy snímání a prohlížení snímků se ovládají voličem umístěným vedle drobného průhledového hledáčku.

Technická specifikace
Použitý CCD snímač má efektivní rozlišení 5 MPix a dokáže díky tomu produkovat snímky s rozlišením 2560x1920, 2048x1536, 1280x960 a 640x480 bodů s citlivostí 64, 100, 200, 400 a 800 ISO. Video sekvence můžeme natáčet s rozlišením 320x240, nebo 160x120 bodů.
Objektiv začíná na ohniskové vzdálenosti 28 mm a končí na 135 mm (obě hodnoty jsou ekvivalenty pro kinofilm), což je slušný rozsah s důrazem na širokoúhlé fotografování. Úhel záběru je při 28 mm cca 75°. Světelnost Minimální zaostřovací vzdálenost v klasickém režimu je 30 cm. Pokud aktivujeme makro režim, můžeme ostřit již od 1 cm.
Fotoaparát nemá manuální řízení expozice, kterou lze řídit pouze korekcí automatické expozice v rozsahu +-2 EV po 1/3 EV krocích. Automatika nastavuje čas expozice mezi 1/2000 s a 8 s.
LCD displej má úhlopříčku 1,8". Fotoaparát komunikuje pomocí rozhraní USB a data ukládá na paměťové karty SD, nebo MMC. Systém je vyřešen velmi chytře. Lze použít Li-Ion akumulátor, se kterým výrobce udává výdrž až 490 snímků, nebo dvě AA baterie, kde je udávaná kapacita 200 snímků. V praxi lze samozřejmě počítat díky častému používání displeje s menším počtem snímků, ale tento duální systém je příjemným vylepšením.

Shrnutí
Velmi dobrý model Ricoh Caplio R1 se dočkal vylepšené verze, která má o 1 MPix více. Zachovává si výhodu kompaktního fotoaparátu nabízejícího velmi dobrý rozsah zoomu, makro od 1 cm a rychlou odezvu závěrky od stisknutí spouště. Zajímavý je také systém napájení, kde lze použít jak Li-Ion akumulátor, tak AA baterie.

:: Technické parametry Ricoh Caplio R1V

Další informace z velerthu CES 2005 můžete najít na stránce report.grafika.cz.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » CES  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Novinky - fotoaparáty  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: