Canon představil novinky pro jaro 2009 - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:FotoReport

Canon představil novinky pro jaro 2009

27. března 2009, 00.00 | Společnost Canon uspořádala dne 25. 3. 2009 tiskovou konferenci na níž oficiálně představila nové produkty pro nastávající období. Hlavním tahákem byla pochopitelě již dlouho očekávaná DSLR - nástupce populární 450D – Canon EOS 500D! Vedle něj však výrobce představil i pár neméně zajímavých produktů. Více informací najdete v článku.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoReport  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  » Reportáže  

 » Novinky  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

VELMI ZASVĚCENÉ :-)

Autor: FOTOLÍN MATLÁK jr. Muž

Založeno: 27.03.2009, 21:09
Odpovědí: 4

Tak nevím, proč na takovým prestižním webu účinkuje člověk, který prt ví (a nebo to dovedně tají). Ten blesk, zdá se podle obrázků, se vyklápí ve vertikálním směru, nikoli že by se natáčel ve směru horizontálním. Nevím, zdá se mi to tak. A dále na směrné číslo blesku má zásadní vliv úhel vyzařování, resp. použité ohnisko na foťáku (je-li spřaženo). Zde stojí za zmínku, že směrné číslo je kupodivu vztaženo k záklaďáku a ne k nějaké stovce (viz dpreview), jak tomu dnes, bohužel, běžně při uvádění výkonu blesku bývá. čili blesk je fakt silnej. Podobně bych si dovolil připomenout, že tilt-shift objektivy dávají možnost nejen vysunutí objektivu nahoru a dolů, ale také jeho naklopení, což se s úspěchem používá při ovlivnění pásma hloubky ostrosti. Atd. Tak snad se příště dozvíme něco fundovanějšího, přesněji formulovaného.

Odpovědět na příspěvek

RE: VELMI ZASVĚCENÉ :-)

Autor: Martin Hájek Muž

Založeno: 27.03.2009, 22:48

Zdravim,

s tim směrem natočení máte pravdu - samozřejmě se vyklápí nahoru (popletl jsem si pojmy, omlouvám se, už jsem to opravil).

Jinak pokud vím, směrné číslo udává výkon, resp. maximální dosah blesku - tj. je-li GN 27, blesk má v ideálním stavu (tj. při cloně F1 a ISO 100) dosah 27m. Takovou clonu ale v praxi těžko dosáhneme, spíše tedy počítejme s reálnou clonou F2.8 (nebo F4). Pak máme reálný dosah blesku cca 9,64m (resp. 6,75m). Tím jsem jen chtěl vyjádřit dosah blesku v praxi - což myslím zajímá čtenáře především (že relativní dosah blesku lze ještě "přikrmit" zvýšením ISO, teď nechme stranou). I ohnisko samozřejmě ovlivňuje dosah blesku - čím více blesk "musí svítit" do stran, tím menší má logicky poté dosah. Pokud výrobce neuvádí jinak, většinou se udávané GN vztahuje k širokoúhlým ohniskům okolo 17mm (při přepočtu crop faktoru Canonu cca 27mm), ale mohu se samozřejmě mýlit.
Ad) Tilt-shift skla - nikde jsem nepopíral nic z toho, co uvádíte výše, navíc v poslední větě jste si určitě všiml odkazu na článek, zabývající se podpobněji přímo danými objektivy!

S pozdravem
M.H.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: VELMI ZASVĚCENÉ :-)

Autor: mk Muž

Založeno: 28.03.2009, 22:51

Jak píše kolega nahoře, výrobce uvádí, k jakému ohnisku se směrné číslo vztahuje a v drtivé většině je to kolem 100 mm.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: VELMI ZASVĚCENÉ :-)

Autor: Martin Hájek Muž

Založeno: 30.03.2009, 13:17

Právě že ne vždy to výrobce uvádí a pokud ano, otázkou je, jestli tím "záklaďákem" je myšlen "základní = setový" objektiv (tj. v tomto případě 18-55) nebo "základní" = 50mm ohnisko (v praxi se můžeme setkat s oběma případy). Ale nepopírám, že to může být i jiné ohnisko!
S pozdravem
M.H.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: VELMI ZASVĚCENÉ :-)

Autor: Martin Hájek Muž

Založeno: 30.03.2009, 13:24

Upřesnění:
GN - Speedlite 270EX: 27 max. (50mm)...
(viz. tech. spec. na dpreview)

S pozdravem
M.H.

Odpovědět na příspěvek

KE SMĚRNÉMU ČÍSLU

Autor: FOTOLÍN MATLÁK jr. Muž

Založeno: 28.03.2009, 00:41
Odpovědí: 0

No, s tím směrným číslem je to přesně obráceně. Kdysi bylo GN standardně uváděno pro úhel "záklaďáku" a byl klid. Pak firmy přišly na to, že mohou GN uměle v očích zákazníků "vylepšit" - což se stalo v okamžiku, kdy se objevily zoomovací blesky s nastavením užšího úhlu záblesku - pro delší než normální ohnisko objektivu. Takto jsou dnes prezentovány VŠECHNY blesky, resp. jejich maximální směrné číslo. Prostě marketingovej podvod. Je to tedy přesně opačně, než si myslíte a píšete. Při širokáči pochopitelně GN rapidně klesá a nebylo by se čím chlubit... Jen pro zajímavost: Můj stařičký Canon 550EX dává marketingové GN pro maximální ohnisko 55, pro záklaďák plouhých 42. Čili podvod o jednu clonu. Kdyby tam bylo nastavení na 200 mm, bylo by "marketingové GN" ještě úžasnější. A pokud jde o novej kanoňáckej blesk - ten končí u normálu, nemá zoom na tele a tedy není možné jeho GN "vylepšit". A právě pro ten záklaďák je těch sedmadvacet slušnej výkon. Ve srovnání s profi špičkou je to vlastně jedna clona mínus. (Jiná věc ovšem může být např. rychlost nabíjení, nebo i rovnoměrnost osvětlení.) Tak snad jsem byl srozumitelnej.

Odpovědět na příspěvek

Základní objektiv

Autor: Pavel_KFKF Muž

Založeno: 28.04.2009, 15:31
Odpovědí: 0

K tomu si musím povzdechnout.. Pro lidi, kteří už nějakou dobu fotí a učili se to v době kdy se fotilo na film je standardem kinofilmové políčko a ZÁKLADNÍ objektiv je 50ka. Tedy objektiv s ohniskovou vzdáleností 50mm. Ostatně k tomu se dodnes přepočítávají ohniska digitálů. Pokud někdo označuje jako základní objektiv to, co se prodává v sadě, pak je to obchodník a oběť marketingových a komunikačních strategií, ale ne fotograf.. Promiňte.
Stejně tak se až do příchodu marketingových blbů směrné číslo blesku vždy udávalo pro citlivost ISO 100 a základní objektiv ) 50mm.. Když to člověk vidí v branži, které alespoň trochu rozumí děsí se, jaký nesmysly bude nějakej obchodník schopnej říkat třeba o lécích.. Bůh s námi.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: