Canon Profi Photo day aneb: tiskněme 've velkém' - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:FotoReport

Canon Profi Photo day aneb: tiskněme 've velkém'

21. listopadu 2008, 00.00 | Společnost Canon uspořádala minulý týden v prostorách pražské Zoologické zahrady den otevřených dveří, jehož smyslem bylo předvést partnerům, zákazníkům (a vůbec všem zájemcům o velkoformátový tisk), jaké možnosti se v dané sféře naskýtají - resp. jaké možnosti nabízí právě tato značka.

Dne 12.11.2008 proběhl v prostorách pražské Zoologické zahrady Canon Profi Photo day, se zaměřením na produkty, služby a možnosti v oblasti velkoformátového tisku. Jak obchodní partneři, tak zákazníci a všichni ti, kteří se o segment LFP zajímají, se tak mohli přesvědčit (a v praxi si ověřit), co všechno tento japonský výrobce v dané sféře nabízí. Faktem zůstává, že právě Canon představuje na trhu ojedinělého dodavatele, který může poskytnout komplexní workflow - pořízením fotografie počínaje a samotným tiskem konče. V tomto směru byl Canon Profi Photo day zajímavou příležitostí, kde jsme měli možnost, vyzkoušet si na vlastní kůži celý proces "zrodu fotografe" až po její fyzickou realizaci.


foto: Martin Hájek

Samozřejmě, že nesměli nechybět ani partneři, kteří se postarali jak o zobrazovací techniku (monitory EIZO) tak i o potřebné - a neméně důležité "doladění" fotografií - prostřednictvím CMS neboli Správy barev/Color Managementu (společnost Grafie). Dalším patronem akce byla společnost Fotoškoda - jeden z předních distributorů produktů Canon (zejména z oblasti fotografické techniky).


foto: Martin Hájek

:. Program

Akce začala v 10.00 a zahájil ji Pavel Šerý (Canon) představením novinek z profi segmentu DSLR a HD video-kamer. O hodinu později představil Antonín Charvát (EIZO) nové EIZO monitory, určené pro zpracování fotografií, přehrávání a editaci videa a dále tzv.: "Softproofový balíček" - podporující optimální nastavení monitoru. Po poledni otevřel Jan Štor (Grafie) kapitolu tisku fotografií z Adobe Photoshop CS3 Extended. Důraz byl kladen na přímý tisk RGB fotografií v nejvyšší kvalitě přes ovladač tiskárny imagePROGRAF. Hodinu poté následovala poslední přednáška - Martina Luckého (Canon), který přiblížil možnosti, klady i zápory velkoformátového inkjetového tisku.


foto: Martin Hájek

:. Výstava

Na Canon Profi Photo dni jste měli mimo jiné možnost, vyzkoušet si všechny vystavované produkty v praxi. Nechyběla široká nabídka fototechniky a to jak základních (amatérských) kompaktů - IXUSy 970IS/980IS, tak též DSLR (EOS 50D), včetně nekorunovaného krále profesionální reportážní fotografie - EOS 1Ds Mark III. Dále byly k vidění inkjektové tiskárny SOHO segmentu řady PIXMA - např. 5ti barevná iP3600 nebo MP980 - s přidaným šedým inkoustem (pro lepší monochromatické tisky), podporou Wi-Fi nebo implementovaným pluginem pro přímý tisk přes APS. Milovníci videa si také přišli na své - díky vystavovaným digitálním kamerám - HF10, HG20 a HG21 - s podporou Full HD rozlišení, 2x flash pamětí, podporou vysokokapacitních karet (SDHC) nebo interním HDD o velikosti až 120GB. A na závěr nesměly chybět tiskárny z oblasti LFP, které zde reprezentovaly poslední modely výrobce.
Během celého dne probíhaly - kromě seznámení s produkty a přednášek, také individuální konzultace, focení v terénu a samozřejmě tisk na velkoformátových tiskárnách. Canon mě též zřízen foto-stánek, kde byly volně k dispozici teleobjektivy (vč. stativů samozřejmě) pro fotografování zvířat. Celá akce trvala až do odpoledních (16.00) hodin.


foto: Martin Hájek

:. Large Format Printing

Tu hlavní kategorii - fototografické VF tiskárny, reprezentovaly špičkové modely v dané třídě – zařízení iPF5100, iPF6100, iPF820, iPF9100 - z nichž každý model nabízí podobné parametry a zaměření (vyjma iPF820), avšak odlišnou šířku potisknutelného média (role). Canon iPF5100 tiskne do šíře 17" (formát A2 – šířka 430 mm), iPF6100 tiskne na 24" roli (formát A1 - šířka 609 mm) a model iPF9100 disponuje šířkou tisku až 60" (1524 mm). Zatímco zmíněná trojice modelů (iPF5100/iPF6100/iPF9100) představuje ryze fotografické tiskárny, čtvrté zařízení - iPF820, je určeno pro produkční sféru - na tisk technických výstupů typu CAD a GIS. Canon iPF820 tiskne na šíři 44" (1118 mm) a je v něm použit jiný tiskový systém, který neklade (na rozdíl od foto-tiskáren) tak vysoké nároky na barevnost a její gamut. Základem je 5ti barevný tiskový systém s dvojicí černých inkoustů (lesklý a matný).
Naproti tomu iPF5100/iPF6100/iPF9100 používají 12-barevný tiskový systém, kde je standardní CMYK doplněn dvojicí “light" odstínů azurové (Lc) a purpurové (Lm), dále matnou černou, dvěma šedými inkousty a trojicí RGB barev (rudá/zelené/modrá). Pro výsledný tisk je typický široký barevný gamut a jemné přechody. Tisková termální hlava má velikost 1" a disponuje 30 720 tryskami (2 560 pro každou barvu), s minimální velikostí inkoustových kapiček 4 pL. Rozlišení je u všech tří modelů 2 400 x 1 200 dpi. O řízení tisku se stará obrazový procesor (L-COA čip, který dokáže najednou zpracovat až 7 barevných kanálů nebo data s RGB prostorem s až 12-bitovou barevnou hloubkou).


foto: Martin Hájek

Více info o vystavovaných produktech

:. Shrnutí

Zatímco nedávno uspořádaná akce "Canon Open House" na Ladronce byla zaměřena spíše na produkční tisk a korporátní sféru, tentokrát si Canon vzal na mušku profesionální tisk velkoformátových fotografií. Velký důraz byl přitom kladen na správu barev (a ICC profily), což je v daném segmentu velice důležité. Nás - jakožto médium zabývající se digitální fotografií, zaujala především velkoformátová inkjetová tiskárna iPF9100 (a její výstupy) která nabízí úctyhodné parametry, zejména: tisk na roli o šíři větší než 1,5m (přitom délka je teoreticky ovlivněna jen šíří média a použitým driverem), velký barevný rozsah a relativně vysokou rychlost tisku. Vzhledem k tomu, že v praxi se podobná zařízení nevidí příliš často (tím spíše s možností praktického vyzkoušení), jsou podobné akce jako "Canon Profi Photo Day" příjemným osvěžením.

Partneři akce Canon Profi Photo day :

A když už jsme byli v té Zoo...:


foto: Martin Hájek


foto: Martin Hájek


foto: Martin Hájek


foto: Martin Hájek


foto: Martin Hájek


foto: Martin Hájek


foto: Martin Hájek


foto: Martin Hájek

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoReport  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  » Reportáže  

 » Novinky  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: