Photo Plus: Stav fotografického průmyslu uprostřed krize - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:FotoReport

Photo Plus: Stav fotografického průmyslu uprostřed krize

PhotoPlus 2005

27. října 2009, 00.00 | Newyorský veletrh profesionální fotografické techniky dobře dokumentuje stav, ve kterém se ocitnul fotografický průmysl koncem roku 2009. Světová finanční krize zasáhla fotografii v plné síle. Po letech digitálního boomu přichází vystřízlivění v podobě recese. Jak na to reagují jednotliví výrobci?

Fotografický průmysl prožíval v posledních deseti letech bouřlivé období digitálního boomu. Snad jen s výjimkou výrobců filmových materiálů si nakonec všichni výrobci dokázali na tomto trhu najít své místo a z obrovského zájmu o digitální fotografii profitovat. Proto ještě loňská Photo Plus nabízela opravdu bohatou přehlídku profesionální fotografické techniky počínaje DSLR, přes digitální stěny, studiovou techniku, software a nezbytné služby pro fotografické profesionály. Nechyběla jediná z velkých značek v oboru a většina expozic byla doslova našlapána technikou tak, aby bylo představeno celé portfolio produktů včetně těch nejspecifičtějších komodit.

Letošní rok a s ním příchozí světová finanční krize zasáhl fotografický průmysl zcela nepřipravený. Výrobci zvyklí na rychlý vývojový cyklus a obrovskou masovou produkci spotřebních modelů se již během prvního čtvrtletí ve většině případů propadli do ztráty a dodnes se jim nepodařilo vrátit do černých čísel. V oblasti profesionální fotografické techniky je situace snad ještě o něco horší, protože jak se ztenčily příjmy fotografů z reklamy a firemních zakázek, prakticky se zastavil prodej nové profesionální foto techniky. Tudíž bylo velkým otazníkem, jak bude vypadat letošní Photo Plus, která proběhla minulý týden. Měli jsme možnost ji navštívit a zde jsou dojmy, které zanechala.

Velká pětka ze spotřebního světa
Přestože celková výstavní plocha Photo Plus zůstala stejná jako v minulých letech, většina expozic se razantně zmenšila a zeštíhlela. Výjimku z tohoto trendu představovali společnosti Canon, HP, Nikon, Olympus a Sony (v abecedním pořadí), které své expozice buď zachovaly v loňské velikosti či dokonce zvětšily. V případě Canonu a Nikonu to nikoho zásadně nepřekvapilo. Nová profesionální reportážní těla Nikon D3S, Canon EOS 7D a Canon EOS 1D MIV do značné míry zastínila ostatní produkty těchto značek a zájem o ně byl obrovský. Ještě aby nebyl, v těžkých finančních dobách jde o dostupné a do značné míry universální řešení potřeb řady profesionálů.

Trochu rozpačitě působily expozice Olympusu a Sony. Olympus prezentoval nový Pen EP-1, zájem o něj byl poměrně velký, ale citelně chyběla rozumná nabídka optiky a příslušenství. Předvádět profesionálům fotoaparát s dvojicí objektivů a říkat, že další brzy přibudou, ale zatím není jasné kdy a jaké, asi nebylo pro prezentátory nejjednodušší. A ani pozice Sony, které bylo viditelně nejštědřejším sponzorem celé akce, nebyla snadná. Nalákat návštěvníky na již přeci jen velmi dobře známou Alfu 900 nebylo jednoduché. Takže ve výsledku byl větší zájem o sekci s ultrazoomy, která sice nenabízela profi techniku, ale měla pěknou autodráhu.

A poslední v našem pětilístku je HP. To využilo uvolněnou plochu po Applu přímo proti hlavnímu vchodu a postavilo zde velmi příjemnou a vzdušnou expozici. Logicky se soustředilo na tisková řešení a zejména nové materiály pro ink-jet tisk a úspěch se dostavil. Zájem o tuto expozici byl opravdu velký.

Kdo z veletrhu naopak zmizel?
Jak už jsme zmínili výše, na Photo Plus letos chyběl Apple, což ale není velké překvapení. Nová verze Aperture se zatím neobjevila a to, že se Apple účastnil loňského ročníku, byla spíš osamělá vlaštovka než ukázka jeho marketingové strategie. Navíc na veletrhu chyběli i Adobe a Corel a například Bible Labs sice stánek postavili, ale nakonec na něm nic neprezentovali, protože verze pět ještě není hotová.

Celý tržní segment, který zaznamenal obrovský propad v prezentaci, byla studiová světelná technika. Většina značek byla sice zastoupena (Bron, Elinchrom, Hensel, Profoto, atd.), ale jejich prezentace se většinou smrskla na plochu několika málo metrů čtverečních a předvedení dvou či tří produktů. Paradoxně některé stánky čínských výrobců předčily nabídkou produktů zavedené značky. Inu krize je krize a úspora nákladů v tomto ohledu dosáhla skoro maxima.

Podobný osud poznamenal výrobce digitálních stěn a digitálních fotoaparátů s velkými čipy. Někteří chyběli úplně, někteří se prezentovali u stolečku metr krát dva metry a když už postavili stánek jako třeba Leica, prezentovali to nejlevnější, co měli k dispozici. Například Mamiya sice registrovaným novinářům poslala email s tiskovou zprávou o nových produktech, ale na veletrhu samotném k vidění bohužel nebyly.

Rozmach zaznamenávají služby
I když úvodní odstavce mohou znít hodně pochmurně, Photo Plus nebyla propadákem, jak by se mohlo zdát. Jsou totiž odvětví, která zaznamenávají růst a podle toho se i prezentují. Tradičně silnou oblastí v USA je svatební fotografie a letošek není výjimkou. Nabídka nejrůznějších personalizovaných svatebních alb, on-line služeb pro rychlé vystavení fotografií či opravdu luxusních Fine-Art tisků byla bohatší než kdykoli předtím. Na vlně tohoto zájmu se samozřejmě vezou i výrobci tiskových technologií, materiálů a nejrůznějších speciálních prezentačních technik. Photo Plus ukázalo, že potisknout fotografií lze opravdu cokoli, počínaje tradičním fotoalbem a šperky, ručníky a čokoládou konče.

Drobné příslušenství inspirované praxí
Druhou oblastí, která jistě potěšila návštěvníky, byly drobné expozice malých společností nabízejících jedno nebo dvě drobná vychytaná zařízení. Speciální popruhy pro fotoaparáty určené reportážním fotografům, rybí oko v provedení Lens Babies, speciální stativové hlavy pro několik systémových blesků, ministativy z nejrůznějších materiálů, nová rádio synchro řešení s podporou TTL měření či třeba miniaturní vrtulník pro fotografování ze vzduchu. Celkem bylo prezentováno na Photo Plus přes 240 značek. O řadě těchto drobností budeme psát články v následujících týdnech, abychom vám je podrobně představili.

Ti, kdož si nevěděli rady
Závěrem si nemohu odpustit několik poznámek k výrobcům, kteří si viditelně nevěděli s prezentací na Photo Plus rady. Namátkou jmenujme například výrobce paměťových karet (SanDisk, Lexar, Hoodman), kteří vzhledem k propadu cen médií a obrovské konkurenci ostatních výrobců viditelně ztrácejí argumenty pro prodej svých dražších produktů. Přitom je to škoda, protože pokud výhody nedokáží odprezentovat profesionálům, pak už vážně nevím komu?
Podobně rozpačitě působili špičkový výrobci LCD displejů (NEC), kteří mají bezesporu skvělé produkty, ale minimálně osazenstvo expozic propadlo hluboké depresi a letargii.
A nebo výrobci fotobatohů a nejrůznějších brašen. Na Photo Plus jsem napočítal celkem deset značek nabízejících tento sortiment a pouze Think Tank Photo představil konstrukčně opravdu nový produkt. Ostatní pouze stroze vystavili stávající portfolio, aniž by se jakkoli snažili odlišit od konkurence.

Shrnutí celkového dojmu
Pokud někdo tvrdí, že fotografický průmysl je v krizi, dovolím si mu oponovat. Průmysl jako celek nijak zásadní propad neprožívá, pouze jednotliví konkrétní výrobci hledají odpověď na velice rychle se měnící poptávku. Kodak poprvé v historii neprezentoval jediný filmový materiál, a přesto měl co prezentovat. Zájem o nové profesionální fotoaparáty logicky ochladl, protože vývoj zpomaluje a krize nutí fotografy krátkodobě šetřit, přesto bylo u stánků Canonu a Nikonu opravdu rušno, protože dokázali nabídnout produkty vhodné pro toto období.

A co považuji za nejdůležitější, Photo Plus ukázalo, že i fotografický niche market funguje a dá se na něm úspěšně fungovat. Bavil jsem se s americkým prodejcem černobílých papírů Foma, který se prezentoval na Photo Plus, a ten spokojeně konstatoval, že nejde o masový produkt, ale velmi dobře se prodává. Stejně tak spokojené bylo americké zastoupení značky Carl Zeiss s prodejem velmi specifických objektivů s pevným ohniskem a bez AF, které dnes nabízí pro většinu bajonetů. Nebo třeba Wacom, pro který jsou fotografové přeci jen okrajovou, ale o to aktivnější skupinou zákazníků. Tudíž, pokud se výrobce dokáže přizpůsobit trhu a najít si na něm své místo, může na něm spokojeně fungovat i v těchto nelehkých dobách. Koneckonců jak BH Photo, tak i Adorama maloobchodníci prezentující se na Photo Plus, zavřeli své expozice v poslední den, protože v sobotu je přeci Sabat a obchodovat se může zase příští týden.

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoReport  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Výstavy  

 » Novinky  » Trendy  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

krize

Autor: vladarocker Muž

Založeno: 27.10.2009, 07:21
Odpovědí: 3

Proč tak pesimisticky? Vsude se píse o krizi, krize, krize, krize. Myslím, že nějaká bude, ale lamentováním o připomínáním si z ní nevybruslíme. Nemeli bychom si ji porad pripominat. Usměv prosím:-)

Odpovědět na příspěvek

RE: krize

Autor: Santa-manta Muž

Založeno: 27.10.2009, 12:55

Hehe... nj. krize je, tak nezbyva, nez min nakupovat a vic fotit s tim co uz clovek ma :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: krize

Autor: a4 Muž

Založeno: 28.10.2009, 12:29

...a konečně se místo technonanie věnovat tomu, o čem fotografovaání skutečně je, žeano! ;)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: krize

Autor: Nephilim Muž

Založeno: 28.10.2009, 18:33

Trefa do černého. O tom by fotografování mělo být především. O radosti a potěšení. Nekonečné tahanice o technické kvalitě jsou při stavu dnešní fototechniky snad už zcela zbytečné.

Odpovědět na příspěvek

pravopis

Autor: hnidopich Muž

Založeno: 27.10.2009, 07:28
Odpovědí: 10

Vím, že většině čtenářů tohoto článku je to naprosto jedno a mnozí tyto pravopisné chyby ani nedokáží odhalit, ale pokud se někdo podepíše jako "aktivní žurnalista", měl by pravopis ovládat dokonale. Chyby jako "společnosti představovali" či "špičkový výrobci" jsou neodpustitelné. Toto se prostě profesionálovi nemůže stát.

Odpovědět na příspěvek

RE: pravopis

Autor: Pitrs Muž

Založeno: 27.10.2009, 14:20

Ignorace vzdělání získaného na prvním stupni základní školy je dlouhodobou obchodní známkou tohoto serveru...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: pravopis

Autor: A. Muž

Založeno: 27.10.2009, 14:34

Pitrsi Pitrsi, to Ti to tedy dnes trvalo. Konečně ses probudil.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: pravopis

Autor: Pitrs Muž

Založeno: 27.10.2009, 15:49

Na čas si dávají spíš někteří autoři zdejších článků, kteří už měsíce slibují "zajištění jazykové korektury článků". A přitom by stačilo vzít si na hodinku do ruky učebnici češtiny pro ZŠ a je nadobro po hrubkách...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: pravopis

Autor: Martin Hájek Muž

Založeno: 27.10.2009, 17:17

Zdravim Pitrsi,

budete se nejspis divit, ale korekturu mame! Ono je to spise o tom, ze clanky nevznikaji jen pekne v teple kancelare v ramci bezne (pro vetsinu lidi) pracovni doby (po-pa 8-16h), ale casto primo na veletrzich, tiskovkach, v letistnich halach ap. (zkratka doslova "za pochodu" - nehlede na svatky, vikendy ci denni/nocni hodinu).

Cimz samozrejme neomlouvam chyby v clancich, osobne jsem take pro max. gramatickou i slohovou cistotu naseho krasneho rodneho jazyka! Chceme byt proste jen co nejvic aktualni (v ramci moznosti), coz je nekdy bohuzel na ukor pravopisu (na druhou stranu, urcite "tolerovatelne" procento chybovosti snad existuje v kazdem oboru, ne?!)...

Dekujeme za pochopeni
S pozdravem
M.H.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: pravopis

Autor: Pitrs Muž

Založeno: 27.10.2009, 17:39

Omlouvám se, ale nechápu, jak souvisí snaha o aktuálnost článku s (ne)správným psaním i/y. Copak trvá déle napsat "špičkoví výrobci" namísto "špičkový výrobci"?

Zvládnutí shody podmětu s přísudkem nepovažuji u aktivního novináře za záležitost "maximální gramatické čistoty", ale za věc tak samozřejmou jako je třeba dýchání. V tom se ale neshodneme.

Pokud by se ignorace základů české gramatiky projevila jen a pouze v téhle reportáži psané (nejspíš) za pochodu o víkendu v noci v letištní hale, pak by to bylo mnoho povyku pro nic. Oba ale víme, že tomu tak dlouhodobě není.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: pravopis

Autor: kaiman Muž

Založeno: 27.10.2009, 19:20

Milý Martine, jmenovče slovutného Václava Hájka z Libočan!
Žijete v hlubokém omylu. A ještě se snažíte ho obhajovat, ne-li propagovat. Tfuj! Zamyslete se nad sebou. Hmmm... :-)
PS: Taky byste si mohl pořídit nějakou mašinku s diakritikou (místo předpokládané výmluvy, která byla aktuální snad někdy na sklonku minulého tisíciletí...). Vždyť spřežkový pravopis u nás vymýtil už mistr Jan Hus, že ano. MS i Mac to už taky dokážou. S nabodeníčky. No a že pracujete o víkendech a na letištích? To je stinná stránka Vaší profese. Věřím ale, že to neděláte z donucení či zadarmo a že na Vás občas vybydou i nějaké světlé stránky pracovního i osobního života. Tak hlavu vzhůru a Pravidla na noční stolek. Teda hlavně je tam nenápadně šoupněte na hotelu svým kolegům - hned vedle Bible :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: pravopis

Autor: Leoš Muž

Založeno: 28.10.2009, 23:06

Čtete to kvůli článkům samým nebo kvůli kontrole pravopisu? Koho myslíte že Vaše žvásty baví...
P.S. Co je to Tfuj? V pravidlech jsem toto slovo nenašel

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: pravopis

Autor: hnidopich Muž

Založeno: 29.10.2009, 16:24

Milý Leoši,
články mě samozřejmě zajímají hlavně kvůli obsahu. Kromě něj mi jde ale i formu, kterou považuji za stejně důležitou. Když si jdete k řezníkovi koupit jitrnici a on vám ji zabalí do novin, bude vám to jedno? Asi ano, protože přeci chodíte k řezníkovi kvůli jitrnici...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: pravopis

Autor: Pitrs Muž

Založeno: 29.10.2009, 16:33

Ale to je dobrý nápad... Trvejme na správném pravopisu jen u článků věnovaných správnému pravopisu. Protože v nich jde o pravopis.

Zatímco u článků o fototechnice, rybaření, domech, autech, v románech atd. nechme pravopis pravopisem - vždyť se jej obsah článku netýká!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: pravopis

Autor: kaiman Muž

Založeno: 29.10.2009, 16:54

Leoši, kámoši. Teda kámoši pana Hájka. Napsal jsem Vám trošku pravdy a už mě smazali. Dvacet let po revoluci! A to jsem jen použil stejný slovník jako Vy. Ale ono je to jedno.

Odpovědět na příspěvek

jet lag?

Autor: kaiman Muž

Založeno: 27.10.2009, 10:11
Odpovědí: 1

Jakoby se ve fotografii nic nedělo, jen ta krize řádí jako divá. Autor by měl počkat pár dnů, až se vzpamatuje z tzv. jet lag. Pak napsat pořádný text. O něčem zajímavém. Bez chyb a překlepů, bez nudné povšechnosti s pár odkazy na firmy, které většina z nás už dávno zná. Hodily by se i fotografie, které přinesou hodnotnější informaci, než "že jsem tam byl".
PS: Není třeba psát si za jméno, co všechno jsem a jaké mám zásluhy o fotolidstvo (chyběl tam už jen šťastný otec a dlouholetý člen Sokola). Buď mě lidi znají, a nebo jim je to šumafuk.

Odpovědět na příspěvek

RE: jet lag?

Autor: mk Muž

Založeno: 27.10.2009, 11:03

Já to pochopil jako úvodní článek série. Takže vydržte, dočkáte se :)

Odpovědět na příspěvek

Horáček

Autor: Michal Muž

Založeno: 27.10.2009, 19:44
Odpovědí: 4

Já jsem dyslektik a mam na to papír tak snad uniknu jazykozpytcům:-) Termínu krize se snažím bránit stejně jako pan Březina to co by článek spíše měl obsahovat dle svého názvu je zkutečná rešerše stavu průmyslu a hlavně vývoje. To ovšem není dost dobře možné protože se jedná o informace které si každý chrání. Je zajímavé že Nikon se vymanil ze skupiny výrobců kteří vývoj nezvládali profinancovat a dostatečně rychle realizovat. Překvapivě podfinancováním trpí Sony, které svůj vstup na foto scénu markertingově zcela podcenilo. Bohužel peníze na vývoj generuje převážně širší veřejnost tudíž propad v prodejích ucítíme zpomalením vývoje až se značným zpožděním. Já doufám, že současná situace přinutí výrobce k serioznímu vývoji kvalitnějších chipů s dobrým dynamickým rozsahem a přestanou chrlit deriváty derivátů bez rozmyslu koncepce jen s myšlenkou na prodej neinformovanému davu uživatelů.

Odpovědět na příspěvek

RE: Horáček

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 27.10.2009, 22:20

Diky za diskuzi k tematu :)

Je samozrejme hodne informaci, ktere si spolecnosti chrani, na druhou stranu verejne dostupnych jich je relativne dost na to, aby se dal udelat obrazek.

Nikon se obavam nijak zasadne ekonomicky nevynika, i kdyz paradoxne dnes tezi z toho, ze je mala uzce specializovana firma. Vyvoj se planuje, realizuje a financuje 24-36 mesicu pred uvedenim na trh, takze to ze dnes Nikon doslova chrli zajimave produkty neni vysledek vyporadani se s krizi, ale dobrych rozhodnuti let minulych. I tak mu patri respekt.

Sony naopak doplatilo na zcela pro nej tragicky vyvoj trhu se spotrebni elektronikou a na problemy rady jinych divizi. Vstup na profi trh je pro novou znacku, i velikosti Sony, velmi narocny a dlouhodoby krok. V Sony to jiste vedeli, ale souhlasim, ze letosni drasticke skrty v Sony (lidske zdroje, organizacni struktura, logistika, marketing, vyroba a pravdepodobne i vyvoj) jejich postaveni na tomto trhu velmi komplikuji. Ale opet duvody nejsou v jejich foto produktech, ale v globalni financni situaci spolecnosti, ktera se propadla do obrovske ztraty...

Odpovědět na příspěvek

a co Sony alfa 500 a 550

Autor: Ganec Muž

Založeno: 28.10.2009, 21:39

A co modely alfa 500 a 550?
Tie su podla mna zaujimavejsie ako fullfrejmy...
Oznamene boli v auguste, no ani chyru ani slychu (recenzie, zabery) po nich. :-(

Odpovědět na příspěvek

RE: a co Sony alfa 500 a 550

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 28.10.2009, 22:30

Ano, taky prilis nerozumim tomu, jak hodne je porad Sony upnute na A900. Pritom maji portfolio vyrazne sirsi...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: a co Sony alfa 500 a 550

Autor: Michal Muž

Založeno: 29.10.2009, 15:11

Souhlasím s panem Březinou, že všechny v současnosti prodávané modely byly vyvinuty dlouho před krizí. Možná pouze Downgrade Sony 850 a Oly 620 byly uspíšeny snahou amortizovat technologii dokud ještě není morálně zcela out. Já doufám v světlý zítřek ve vývoji fototechniky podobně jako v automibilovém průmyslu. Kdy propady v prodeji vedou automobilky k urychlenému vývoji nových technologií a pohonům na alternativní zdroje. Byl bych rád, kdyby se výrobci chipů konečně pověnovali dynamickému rozsahu a životnosti o které se zatím příliš nemluví, ale s problémy které vyvstali s D5 mark II. vystoupily jasně na povrch. Myslím, že nikdo nechce ať profesionál či amatér cameru která již po pár měsících vykazuje zřetelnou degradaci vlastností jak v barevném podání tak kresebných schopnostech. Doufám v důraz na kvalitu a ne stálé prosazování rychlosti, kterou 95% i profesionálních fotografů nepotřebuje!!!

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Hehe... nj. krize je, tak nezbyva, nez min nakupovat a vic fotit s tim co uz clovek ma :)


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: