Photokina 2004 - fotografie na plné pecky - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:FotoReport

Photokina 2004 - fotografie na plné pecky

photokina

24. května 2004, 00.00 | V Praze proběhla tisková konference, která představila letošní ročník největšího evropského veletrhu fotografické techniky a zejména novinky, které si na nás letos pořadatelé připravili. Jaký bude podzimní svátek všech fotografů?

Photokina je veletrh s dlouholetou tradicí, který si vybudoval velice prestižní postavení a to nejen z pohledu Německa či Evropy, ale i celosvětového. Spolu s PMA, která probíhá na jaře v USA, patří photokina k akcím, které udávají trendy a představují fotografický průmysl v tom nejkomplexnějším světle. To si uvědomují i pořadatelé z Koelmmesse a jsou na photokinu patřičně hrdí, přesto se snaží veletrh dále rozvíjet a přizpůsobovat trendům doby. Na co se tedy můžeme těšit v době od 28. září do 3.října 2004?

Fotografie ve velkém
Začněme s trochou čísel, které nám podrobněji představí photokinu a těm, kdo ještě v Kolýně nad Rýnem nebyli, představí akci trochu konkrétněji. Photokina je zatím stále pořádána s dvou a půlletou periodou, a přestože se poměrně hodně spekuluje o každoročním konání, na tiskové konferenci zatím nikdo nic takového nebyl ochoten oficiálně potvrdit. Na posledním ročníku (2002) se prezentovali vystavovatelé ze 150 zemí a veletrh navštívilo přes 160.000 návštěvníků. Mimochodem dle organizátorů jich bylo z ČR více jak 700, což rozhodně není špatné a svědčí to o tom, že photokina je vzdáleností pro nás nejbližší velký fotografický veletrh.
Letos se na akci představí cca 1600 vystavovatelů s tím, že přibližně 60% z nich sídlí mimo území Německa. Naší tradiční trojici zástupců, Fomei, Fomu a Meoptu, možná doplní čtvrtá společnost, kterou zatím zástupci veletrhu nechtěli jmenovat s tím, že jednání nejsou zatím u konce. Ve 12 halách bude připravena celková plocha přes 200.000m2.

Změny v umístění vystavovatelů
Photokina díky své tradici a relativní stabilitě fotografického průmyslu po dlouhá léta přinášela takřka totožné umístění největších fotografických značek, což zjednodušovalo orientaci pravidelným návštěvníkům. I letos zůstává většina klíčových nadnárodních hráčů na svém místě, přesto změn by mělo být výrazně více než předloni. Důvody jsou v podstatě dva. Prvním je růst expozic právě těch největších, kteří vytlačují menší expozice z nejlukrativnějších hal. Takže se například dočkáme nového umístění stánků Casia, Sony a řady dalších. Druhým důvodem je postupně se měnící struktura trhu. Pořadatelé se i letos snažili co nejvíce oddělit amatérskou a profesionální technika a opět se jim to příliš nepodařilo. Tím, jak se výroba globalizuje, dodavatelů profesionální techniky ubývá a dodavatelů spotřební techniky zejména z Asie přibývá, mění se umístění drobných expozic v jednotlivých halách. Bohužel ani letos nebude důsledně platit že haly 1-8 jsou určeny amatérům a haly od čísla 9 profesionálům.

Se sloganem "imaging is more"
Tak jak se změnil fotografický průmysl, musela se změnit i photokina. Přestože se pořadatelé na rozdíl od PMA hrdě hlásí ke klasické fotografii a k tomu, že z veletrhu nezmizela, digitální technika bude dominovat i photokině. Ne náhodou se photokina stane v letošním roce největším evropským veletrhem velkoformátových tiskových řešení. Vždyť velkoformátový tisk díky digitální fotografii zažívá nový rozkvět. Dále nebudou chybět ani projekční a prezentační techniky, samozřejmě datová média ani internetové služby související s fotografií.

Je se nač těšit
Photokina bude letos větší a pestřejší ve srovnání s rokem 2002, což je trend, kterým se nemůže pochlubit každý veletrh v Evropě. Navíc pro nás středoevropany bude letos velice jednoduché se do Kolína nad Rýnem na přelomu září a října podívat. Pořadatelé se snažili vyjít návštěvníkům vstříc jak mohli, takže například posunuli veletrh tak, aby končil nedělí a nezasahoval do dvou pracovních týdnů. Náš server připravuje z photokiny rozsáhlé zpravodajství, které vám může být inspirací nebo náhradou za osobní účast, pokud se na veletrh nedostanete. Z neoficiálních zdrojů jednotlivých výrobců je již teď patrné, že se bude nač dívat, takže pokud můžete, udělejte si značku v kalendáři. Rozhodně se je nač těšit.

:: Oficiální web veletrhu
:: Zpravodajství z ročníku 2002

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoReport  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Výstavy  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: