Setkání hvězd - Fotografovani.cz - Digitální fotografie v praxi

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



FotoReport

Setkání hvězd

12. března 2004, 00.00 | Jan, Sára a Ida Saudkovi, Ladislav Sitenský, Bohdan Holomíček, Dana Kyndrová, Jan Langhans, Roman Sejkot … Nebo Marcello Mastroianni, Lída Baarová, Paul McCartney, Václav Havel, Frank Zappa … A všichni pěkně pohromadě. Uznávám, že to vypadá spíše jako sci-fi, ale jedná se o střízlivou realitu. Pokud vás zajímá, kde můžete tyto celebrity vidět, čtěte dále.

„Setkání“ hvězd je nápadem občanského sdružení Portus Praha a Aukční síně Vltavín, na jeho uskutečnění se však podílí více subjektů. Oč jde? Pořadatelé oslovili 29 renomovaných českých fotografů. Ti poskytli zdarma celkem 36 fotografií do dražby, která proběhne v neděli 4. dubna 2004 od 14 hodin v Malém sále Paláce Žofín, a její výtěžek bude věnován na charitativní účel, konkrétně na dokončení chráněné dílny a chráněného bytu pro mentálně postižené lidi v obci Slapy. Projektu se dále ujaly firma HELLER.CZ (připomeňme, že její majitel, fotograf Jiří Heller je autorem projektu 1+999 fotografií českým nemocnicím, a rovněž jedním z devětadvaceti umělců, kteří přispěli do dražby), jež k této příležitosti vydala katalog dražených děl a též je vystavila v internetové expozici World Webphoto Gallery, kterou provozuje, a dále Galerie Peron na Malé Straně. Ta ukáže díla zájemcům dokonce fyzicky na výstavě, která bude zahájena v úterý 30. března.

Výstavní soubor je zaměřen výhradně na cíl prodat co nejvíce exponátů, proto postrádá jakoukoli jednotící linii. To také lze těžko požadovat, neboť generační i tématické rozpětí autorů je skutečně široké, a tím i velice nesourodé. Tvůrci se – každý svým způsobem – snažili, aby vybrali díla, která spolehlivě osloví i ty, kteří nejsou na fotografické umění zaměřeni. Z toho vyplývá poměrně značné zastoupení portrétů známých osobností (viz výše), o nichž se předpokládá, že jim odolá jen málokdo. Pomyslnou třešničkou na dortu v této žánrové skupině bude jistě půvabný portrét kontroverzní české herečky Lídy Baarové od Jana Langhanse, pořízený v době, kdy modelu bylo právě osmnáct let (1932). Právě na tomto snímku legendárního portrétisty osobností můžeme pozorovat, jak výrazně se od té doby změnil estetický ideál (bohužel obecně k horšímu).

Celkově lze říci, že osvědčená jména jsou zároveň zárukou, že do kolekce neproniklo nic, co by zavánělo líbivostí či kýčem. K tomu přispívá i výrazná převaha černobílých prací (29 z celkových 36), dva umělci použili i jiné výtvarné techniky (Petra Růžičková tónovanou fotografii a Peter Župník ručně domalovanou). Trochu překvapeni budou možná ctitelé Ladislava Sitenského, jehož Svatba z roku 1958 zcela vybočuje ze stylu, na nějž jsme u tohoto umělce zvyklí. Zároveň je otázkou, zda aranžovaná fotografie je přesně to, co fotografovi „sedí“. Já osobně si u něho mnohem více cením přírodních a reportážních snímků, zejména těch, které pořídil za doby svého působení u RAF v Anglii.

Návštěvníci mohou vydražit i téměř kultovní snímek Tomkiho Němce, zachycující Václava Havla, kráčejícího v elegantním obleku mořskými vlnami na portugalském pobřeží (z roku 1990). V kolekci nechybějí ani „provokující“ tvůrci. Například Antonín Malý, známý svými stylizacemi zvířat, zejména psů, do lidských póz a souvislostí. Z rodinné dílny Saudkových nabídly Ida a Sára aranžované černobílé akty z novější doby, Jan barevný obraz s typicky saudkovským námětem. Tipla bych si, že velký zájem bude o atraktivní a působivý Amorfin od Romana Sejkota, jenž pracuje s lidskými těly jako se symboly. Jedním „listem“ ze svého Tajného fotoalba přispěla také Veronika Bromová. Proč tajného? V něm fotografka jako obvykle osobitým způsobem, totiž odvážným a současně decentním, mapuje to, co je pro většinu lidí přísně spojeno se soukromím.

Za vrchol dražební kolekce považuji dva snímky, které jsou si vyzněním dost podobné: Osek Josefa Ptáčka a Křížov – Dušičky Jindřicha Štreita. Ptáčkova fotografie zachycuje melancholickou poetiku zániku krásy, která vyšla z lidských rukou, Štreit jako by chtěl naznačit, že život vždy zvítězí nad vzpomínkami, a jde dál.

Nu, a co vyvolávací ceny? Začínají na třech tisících a šplhají až na pětatřicet (Jan Saudek). Výsledek dražby bude jistě zajímavý. Přijďte také, třeba si přinesete domů nějaký „úlovek“, a ještě pomůžete dobré věci.

(3. benefiční aukce výtvarných děl pro akci Cihla, Malý sál Paláce Žofín, Slovanský ostrov 8, Praha 1, 4.4.2004, 14.00) (výstavy dražených děl: Galerie Peron, U Lužického semináře 12, Praha 1, út-pá 11 – 19, so 12 – 18, 30.3. – 3.4. World Webphoto Gallery na adrese www.wwg.cz, do 3. 4.)

Tématické zařazení:

 » Ostatní  » FotoReport  

 » Ostatní  » FotoTechnika  

 » Novinky  

 » Novinky  » Výstavy  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: